Świetny materiał! Fajnie, że kanał rusza na nowo ;)
@tomaszszumanski28403 жыл бұрын
Dziękujemy i zapraszamy na kolejne odcinki! :)
@grzegorzmaksym4623 жыл бұрын
Świetny film, bardzo przyjemnie się go ogląda. Oglądałem odcinek 1 i w porównaniu z nim autorzy dużo lepiej odrobili lekcje, merytorycznie odcinek 2, bez zarzutu. Mam nadzieję, że to będzie dłuuuga seria. Aż szkoda, że odcinek trwa tylko niespełna trzynaście minut.
@tomaszszumanski28403 жыл бұрын
Serdeczne dzięki za miłe słowa! :) Autorzy odrobili lekcje bo kręcili oba odcinki tego samego dnia ;) w montażu są kolejne, w odc. 3 omawiamy zbroję gotycką.
@tomaszszumanski28403 жыл бұрын
Polecam również kanał @Poprzez Wieki tam więcej o renesansie i XVII wieku! ;)
@tomaszszumanski28403 жыл бұрын
Ps. Trzeci odc. serii będzie trwał 22 minuty ze względu na obfitość materiału. Premiera w lipcu ;)
@grzegorzmaksym4623 жыл бұрын
@@tomaszszumanski2840 Kurcze więc dlaczego taka różnica w poziomie merytorycznym? Naprawdę odczuwalna! Scenariusz pisały różne osoby?
@tomaszszumanski73393 жыл бұрын
@@grzegorzmaksym462 scenariusze pisałem ja ;) zależało nam na ciągłych ujęciach, bez cięcia materiału i powtarzania. Jeżeli wkradał się jakiś lapsus językowy to prostowaliśmy w napisach, czy też pozostawiliśmy miejsce na dyskusję pod filmem, tak jak to ma miejsce w tej chwili ;) . Co ciekawe polska wersja różni się od angielskiej ze względu na różnice etymologiczne w nazewnictwie, polecam sprawdzić ;)
@tomaszszumanski73393 жыл бұрын
Zachęcam do komentowania pod filmem :)
@matteobard24753 жыл бұрын
Zatem płaty i późniejsza brygantyna to pancerz czy zbroja?
@tomaszszumanski28403 жыл бұрын
Pancerz :)
@paulinaszczapa28872 жыл бұрын
Ogólnie film fajny, ale kapalin z XIII w psuje całość
@tomaszszumanski7339 Жыл бұрын
broń i uzbrojenie było przekazywane z pokolenia na pokolenie a także magazynowane np. w arsenałach miejskich gdzie potrafiło przeleżeć sporo czasu i być nadal w użytku nawet jeśli powstało znaczenie wcześniej. Często zdarzało się, że uzbrojenie używane kilkadziesiąt lat wcześniej przez rycerzy trafiało potem w ręce mniej zamożnych zbrojnych wywodzących się z pospólstwa.
@WhiteRed-ni7js Жыл бұрын
Skąd i jak rekrutowano pocztowych w XIV i XV wieku w Polsce? Przecież nie rosną na drzewach xddd
@tomaszszumanski7339 Жыл бұрын
pocztowi byli najczęściej sługami/pachołkami rycerza nisko urodzonymi, którzy pochodzili z majątków należących do rycerza. Mogli to być również giermkowie czyli synowie szlacheccy odsyłani na służbę u sławnego rycerza bądź jego właśni synowie czy to z legalnego czy też nielegalnego związku. Mogli to być również kuzyni jak w przypadku książkowego Zbyszka i Maćka z Bogdańca. W pierwszych scenach filmu Forda kilkukrotnie podkreślane jest, że Zbyszko jest już pasowanym rycerzem a nie knechtem - czyli sługą/zbrojnym pachołkiem na służbie swego stryja.
@WhiteRed-ni7js Жыл бұрын
@@tomaszszumanski7339 Giermkowie to oczywistość. A co z nisko urodzonymi pachołkami zbrojnymi rycerza? Bo o nich dokładnie mi chodziło, nie giermków.
@tomaszszumanski7339 Жыл бұрын
@@WhiteRed-ni7js na rozesłane przez władcę wici rycerz miał obowiązek lenny stawić się: zbrojno, konno i ludnie. Wyposażenie i wielkość pocztu zależało od majętności danego rycerza. Ludzi rycerz dobierał ze swoich poddanych wedle własnego uznania spośród krzepkich, zręcznych a najlepiej doświadczonych militarnie np. służących wcześniej u ojca czy stryja. Zwykle nie byli to chłopi siłą oderwani od roli ale raczej ludzie z otoczenia dworu, pachołkowie czy nawet rzemieślnicy, którzy na co dzień pełnili różne posługi na rzecz rycerza i jego rodziny. Rycerz poza swoją przyboczną świtą mógł prowadzić też ludzi do posługi, których żądał na wyprawę ze wsi, które podlegały jego władzy. Co ciekawe sołtysi z dóbr królewskich (reprezentujący niższy stan) również mieli obowiązek stawać w pospolitym ruszeniu zbrojno, konno i w miarę majętności z pachołkami.
@WhiteRed-ni7js Жыл бұрын
@@tomaszszumanski7339 Ja przez cały czas właśnie tak myslalem. Podsumowujac - byli to zazwyczaj ochotnicy a nie chłopi wzięci siłą?
@tomaszszumanski7339 Жыл бұрын
@@WhiteRed-ni7js Traktowano to raczej jako obowiązek wobec pana lennego, czyli nie zawsze szli dobrowolnie. Czasy wojsk zaciężnych czyli ochotniczych zaciąganych w systemie tzw. wolnego bębna to dopiero XVI, XVII w. Przy czym do wojska szli wówczas jedynie ludzie wolni lub tzw. "luźni" - uciekinierzy, wagabundy, drobni rzezimieszkowie, miejski plebs, czy wolni kmiecie nie będący chłopami pańszczyźnianymi.
@jaceksitarski3 жыл бұрын
Mały błąd :) giermek to nie sługa .Rzadko którego rycerza stać było na giermka.