Nezabudnite na súťaž, ktorá je k tomuto videu. Spomínam to na úplnom konci videa. Pravidlá sú v popise!
@dawkos86314 жыл бұрын
To sa da ale lahko odrbať že si človek skopiruje a možno trochu pozmeni obsah zo storky niekoho ineho, podla mna si to zle vymyslel FÚJ!!!
@PetoBewise4 жыл бұрын
@@dawkos8631 tak zase nehráme o nobelovku :D
@peterbudzinak49164 жыл бұрын
Ahoj Prosím Ťa,mohol by si mi odpovedať ,prípadne natočiť o tom nejake video. Chcel by som poznať tvoj názor na na elektroliečbu.Sú to tieto asi najznámejšie z nich. biolampa,rebox,phyaction,ultrazvuk Mne osobne sa to zdá ako marketingový ťah. Za odpoveď vopred ďakujem
@MKlol24 жыл бұрын
@@peterbudzinak4916 To som aj ja zvedavý, pokiaľ viem, je to šarlatánovina, ale nemusí byť pri všetkom. Jednoznačne nás nezbaví vymyslených červov, alebo fajčenia, za čo sa elektroterapia používa na predražené "liečby". Podobne, ako hyperbarická komora, ktorá lieči otravu CO2, ale nevylieči autizmus a mentálnu zaostalosť, všakže? Ale ako to je s tou stimuláciou mozgu, všakže? Možno aj BeWise sa mýli s tým turbo boostom mozgu, ktorý by mal zvýšiť výkon na ľavej hemisfére a potlačiť výkon na pravej, ako bolo vo videu.
@jakubbenes45244 жыл бұрын
@@MKlol2 no elektrolečba na fajčeni se dela a docela to funguje ( dokud to funguje pak to ma za efekt vetši koureni) v okoli je par lidi cop to meli a nekuri.
@karellerak79534 жыл бұрын
Nemel jsem si to poustet az takhle na vecer, protoze kvuli tem nekolika otazkam na konci videa hodne dlouho neusnu. Tvoje myslenkove pochody jsou brilantni a diky Tobe se i ve svych skoro 50-ti letech dozvidam nove a nove veci, opet zamestnavam svuj mozek, a je to skvele. Pokracuj v tom, co delas, protoze to delas po certech dobre. :-))
@PetoBewise4 жыл бұрын
Ďakujem! Som nesmierne rád, že viem zaujať tak široké vekové rozpätie :)
@user-xe2vc1zs5c4 жыл бұрын
tvoje videá ma viac naučia o niečom než v škole :D
@jankocur10393 жыл бұрын
Čokoľvek tá naučí viac než škola 😂 ale bewise je najlepší ❤️
@vodnik2632 жыл бұрын
Predpokladám že tam bude velká súvislosť s tým že peťo robí to čo ho baví a tým pádom sa to snaží robiť čo najlepšie plus ho aj zaujíma výstup z druhej strany (v tomto prípade pozitívne komentáre pekný príklad je presne ten tvoj) kdežto učitelky nenávidia svoju robotu neradi do nej chodia (drvivá väčšina ja som moc z tej druhej skupiny teda nevidel) a totálne ich nezaujíma či niekoho niečo naučili jediné čo vedia je pičovať potom na písomkách že niekto niečo nevie ale do zrkadla si to ráno nepovie že tie decká nielenže nič nenaučí ale ešte ich aj totálne demotivuje aby sa vôbec snažili dačo naučiť
@monooxi83574 жыл бұрын
A přesně díky takovýmto typům tvých videí bych chtěla studovat neurologii. Velmi povedené video, jsi skvělý tvůrce.
@PetoBewise4 жыл бұрын
ďakujem, rád vidím, že vzbudzujem záujem o vedu :)
@vlastimilkoutecky9519 Жыл бұрын
Tak veškeré pochopení najdeš na allatra.
4 жыл бұрын
Skvělé video. Mockrát děkuji za přínos, který děláš.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Ďakujem :)
@johnybastler68854 жыл бұрын
Ďakujem za tvoju tvorbu. Veľmi vela informácií som sa od teba dozvedel. Držím palce pri ďalších projektoch.
@krisrron4 жыл бұрын
díky za další super video
@stofiwerko4 жыл бұрын
Máma:proč si neumíš zapnout košili? Já:nevím Máma:a víš aspoň jaký den v týdnu byl 14.srpna v roce 2014? Já:čtvrtek
@dominikpopp49894 жыл бұрын
Byl to čtvrtek 😀
@stofiwerko4 жыл бұрын
@@dominikpopp4989 lol já to dal random víš co
@jeanzulius65584 жыл бұрын
Diki za prinos
@sandrapedersen25604 жыл бұрын
Díky za tvoje videa ❤
@TomiTM694 жыл бұрын
Zaujímavé tiež by ma zaujímalo niečo takéto : Urbach- Wiethe syndróm Toto vzácne genetické ochorenie spôsobuje to, že človek nemá amygdalu. Amygdala je časť mozgu, ktorá deteguje hrozbu a spúšťa strach. Ľudia, ktorí majú tento syndróm sa tak ničoho neboja.
@PetoBewise4 жыл бұрын
To je extrémne zaujímavé, ďakujem! Možno spracujem!
@Countesselishebat_official4 жыл бұрын
strach pochádza z ešte hlbšieho dna než z mozgu - je to alarmovanie duše pred nebezpečenstvom a hlavne ak je človek v smrteľnom nebezpečenstve jeho duša mu vysiela signály o ohrození. Psychika nepramení z mozgu ale z duše. Samozrejme ak je niekto ateista a neverí v dušu tak si to vysvetľuje hyppocampom a amygdalou a podobne.
@666EuthanasiA6664 жыл бұрын
@@Countesselishebat_official Pak tedy extáze působí na duši, protože člověk se nebojí.
@danakissova56044 жыл бұрын
@@Countesselishebat_official ako komunikovat s dusou? co ak sa tzv. zasekne a vyhodnocuje potom nebezpecie aj v situaciach, kt. tomu nezodpovedaju. Vas prispevok je velmi zaujimavy.
@archeopterixneuroza47154 жыл бұрын
Mě fascinuje, jak na tento komentář založený na vědeckých poznatcích (navíc jsem ještě nikoho neslyšela popírat funkci amygdaly), se objeví někdo s řečmi "duše, duše... duše sem, duše tam...."
@Patrick-qm8ft4 жыл бұрын
Škoda že nadprirodzená schopnosť prokrastinácie nerobí zo mňa savanta, ale aspoň som v tom dobrý.
@karlo75164 жыл бұрын
Skvelé video 👌👌
@vojtakorduliak49724 жыл бұрын
Skvělé video jako vždy
@imploud4 жыл бұрын
vynikající video.
@royalclaymore4 жыл бұрын
Geniálne video Peťo, opäť skvelá práca.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Dikíčko :)
@dochi70744 жыл бұрын
Inspirativní úvahy, díky moc. Ještě jsem se díval na ten test Chi a Snydera jak zní v původním anglickém zadání (je přesný jak je ve videu popsán), ale zmiňuji to protože s takovým zadáním je možno dojít k více správným řešením než jen k zmiňované jedné možnosti. Rád bych se pozastavil nad tvojí otázkou ze závěru videa 8:56 . Parafrázovaně: „Bude možno "se naučit" vypínat a zapínat jednotlivé mozkové centra za účelem posílit další úlohové části mozku“? Myslím si že hlavními faktory, které rozhodují o rozvinutí schopnosti umět zaktivovat "genialitu" souvisí na míře nastavených limitů pro své tělo a to z psychologické úrovně (na bázi pochopení jak podvědomí a vědomí obecně funguje s následným aplikování jej na jak "mé" podvědomí/vědomí funguje). Dalším obecným faktorem je míra "vitality" fyzyckého těla. Zkrátka to jak moc toxikuji svou mysl a tělo rozhodne o tomto "umu geniality". To co nemám 100% podložené je jaký že to je proces, který mi říká zda jsem na správné cestě si tuto schopnost osvojit. Na chvilku pracujme s odpovědí že ano, že je možné se to naučit. Hned na to si položme otázku "Jak" a jaký že je to poznatelný indikátor. Nejspíše to bude mix individuálních metod a budu rád, když někteří z vás napíši vlastní zkušenosti/metody a poznatky o vlastním procesu. Takovými "mými" vybranými znaky, že jsem na dobré cestě je: 1. Dle četnosti prožívaných „aha momentů“. 2. Frekventovanější schopnost analyzovat vlastní rozhodnutí v činném momentě nebo s časovým odstupem (sebereflexe). 3. Schopnost ovládat emoce a logiku (tvořit most) 4. Schopnost pracovat s faktorem "správného načasování" (někdy víme, kdy je zrovna „správná doba“, někdy nás k tomu nakopává intuice) Čtvrtý bot považuji za jeden z klíčových. Vědět kdy jsou okolnosti a myšlenky aplikovatelné v danou chvíli, dosti poukazuje na otázku příprav těla a mysli. Takových "vlastních" znaků mám ještě mnoho, ale Doufám, že tento kus příkladu někomu poslouží jako jeden z „aha momentů“ nebo najde mezeru v úvaze. Jestli někdo dojde k určitému povědomí a zároveň zná zdroje pojednávající o těchto "indikátorů", pomůže to mě i ostatním. Otázky k zamyšlení: Co říkáš na lidi (např. shaolin mniši), kteří jsou schopni různých kule rvoucích věcí bez rozdílu na věk? Proč v zápalu hněvu či jiném emočním amoku dokáži lidé vypnout a ignorovat limity běžné fyzické síly)? Co značí o schopnosti citlivě a správně vnímat okolní prostředí, emoce a jiné? Slyšel jsi někdy o přesouvání psychické energie? Jakou váhu dávám všem očekáváním, které si nastavuji? Jaké druhy očekávání tvořím a proč se tím zabývat?
@reon94314 жыл бұрын
Veľmi zaujímave video Peťo. ;)
@LuKasKonecny_224 жыл бұрын
Skvele video ako vždy. 👍👍
@PetoBewise4 жыл бұрын
Som rád že sleduješ ♥
@helenaben6978 Жыл бұрын
Úžasné zajímavá videa,skvělé a díky.
@MentrySK4 жыл бұрын
Mohol by si urobiť video o tourettovom syndróme, prosím?
@PetoBewise4 жыл бұрын
Nápad fajn, zapíšem si :)
@MentrySK4 жыл бұрын
@@PetoBewise ďakujem :)
@anicka99944 жыл бұрын
Oh, také by mě to zajímalo, o něj se zajímám!
@jakubtorac6804 жыл бұрын
Uplne milujem taketo videjka😇😇😇
@withoutname28234 жыл бұрын
Super video. Inak tie kruhy som vedel spojiť aj 3 ťahmi :D len iným spôsobom ako bolo ďalej ukázané... (Nešiel som priamo cez stred kruhov ale aj po ich krajoch.. to nebolo určené že len cez ich stredy to mám spájať) :D
4 жыл бұрын
Parádní video 😀
@MatejVancoCG4 жыл бұрын
brutal prepracovane videjko:) Len tak dalej!
@MKlol24 жыл бұрын
Koľkí si autizmus a savantský syndróm diagnostikovali sami a nie sú ani jedno. Autizmus, aspergerov syndróm je veľmi romantizovaný.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Súhlasím.
@emapelikanova4784 жыл бұрын
@@PetoBewise Bylo by zajímavý video o romantizaci psychickejch poruch, jestli ještě není. :D
@martinheretics26454 жыл бұрын
tak to ma zaujima.
@admiralgeneral77454 жыл бұрын
Skvelé a náučne video 😎
@miroslavlachky32212 жыл бұрын
Výborne! Parádne a zaujímavé témy! Ďakujem.
@dario19941004 жыл бұрын
Prepáč že som si to pozrel až teraz ale tvoje videa si vždy rád pozriem len sa k ním musím odhodlať :-) a chcel som sa podeliť o výsledok lebo sa mi podaril, ale tak trochu len na základe toho že pred pár rokmi som dostal takú istú úlohu od bratranca na svadbe... myslím že som si vtedy tiež nevedel rady kým mi neukázal riešenie :-) tak to vyzerá že kognitívne funkcie dokážu neuveriteľné veci a človek sa môže len domnievať čo bude v budúcnosti keď sa do popredia dostáva Industry 4.0 s automatizáciou a umelou inteligenciou... čo môže na prvý pohľad spôsobiť ako nepotrebné pre ľudí nie len manuálne zručnosti ale aj kognitívne funkcie mozgu...
@terezam32064 жыл бұрын
Zaujímavé a super video ako vždy 👌😊
@marekvician4 жыл бұрын
Ďakujem Peter, toto video mi veľmi pomohlo.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Rado sa stalo!
@tibcokiss4 жыл бұрын
Super kontent..
@morcatko024 жыл бұрын
Když vidím, jaké neuvěřitelné věci savanti dokáží, napadá mě, kam až mohou dojít možnosti AI neuronových sítí. Protože mi připadá, že neuronová síť je vlastně také taková neutišená část mozku.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Už si druhý človek, čo v tom vidí podobnosť s AI. zaujímavý pohľad :)
@peterkovacs35114 жыл бұрын
Mulujem tvoju tvorbu pokračuj :)
@suziehipston4 жыл бұрын
Jak na konci videa říkáš, kdo bude tím vyvoleným, kdo bude mít přístup k této technologii.. Přípomíná mi to film Všemocný. Něco podobného (pilulka, po které je člověk najednou geniální) v něm je obsaženo i s možnými počátečními následky. Určitě doporučuju mrknout :)
@grawer35144 жыл бұрын
8:35...chceš teda říct, že díky stimulování hemisféry díky elektrickému proudu dokážeme většinu lidí jakoby "intelektuálně povýšit"? Chápu-li to správně🤔🤔
@PetoBewise4 жыл бұрын
Neviem či nutne intelektuálne. Niektoré úlohy však začnú zvládať lepšie. Skúšali aj kreslenie alebo odhadovanie počtu zápaliek na zemi. V takýchto úlohách si po stimulácií viedli lepšie.
@grawer35144 жыл бұрын
@@PetoBewise ale ve výsledku se jejich schopnosti zlepšili díky stimulaci😁
@PetoBewise4 жыл бұрын
@@grawer3514 Ano.
4 жыл бұрын
Podle toho, co říkal Peťo ve videu, neřekl bych, že je to nějaké povýšení intelektuálních schopností. K čemu ti je znát z paměť telefonní seznam? Nebo umět luštit omezené hlavolamy? Podle mého názoru bude v budoucno pro lidi mnohem důležitější právě celý kontext, umět pojmout složitost celého světa.
@pifourekvalliant904 жыл бұрын
@ No využitia ako hovoríš vedieť celý zoznam to nie ale keď som elektrikár (údržbár) vieš koľko krát by sa hodilo vedieť s pamäti celú elektro inštalačnú schému veľkého obrábacieho CNC a to je len príklad (môžeš argumentovať že tú schému by si mal ovládať) to je pravda avšak vždy sa radšej pozrieš pre kontrolu do tých schém to však zaberá čas , keby si mal takú pamäť a mohol by si si ňou byť istý vedelo by ti to pomôcť pri presnej práci . :) (zefektivnilo by ťa to)
@andeariss4 жыл бұрын
Úžasné video jako vždy! Díky tobě jsem se opět dozvěděla něco nového o lidech a světě kolem nás^^
@PetoBewise4 жыл бұрын
♥
@doctormoon39314 жыл бұрын
Děkuji za video. Líbí se mi tvá příprava, grafika, a hlavně jde vidět, že se v tom velice vyznáš. Ano. Vše je svým způsobem možné, ale vše chce čas a studium na všech možných úrovních.
@seedster54843 жыл бұрын
Tieto videá sú úplne úžasné pokračuj prosím 🙏
@sara.bartonkova51924 жыл бұрын
Máš strašně pěkná a zajímavá videa❤️ vždycky se na ně těšiiim
@vlastimilkugler69592 жыл бұрын
Tak to je super video! :) asi si jdu koupit nejaky elektro stimul a vyzkouset to😄
@matejrebro66034 жыл бұрын
Áno, definitivne áno, ideálne všetci, ale bohužiaľ asi áno
@Sumecek1114 жыл бұрын
Myslím si že k tomu máme hodně daleko (do bodu kdy budeme tuto "technologii" umět využívat na komerční úrovni) ale zase na druhou stranu... Jsme Lidé, druh který jako každý jiný chce přežít a tím adaptuje své schopnosti na své okolí... Co když něco takového potřebujeme k dalšímu stupni naší civilizace ? #Deep :D:D Každopádně hodně zajímavé děkuji za vidko - dobře zpracované :)
@official_malybu9164 жыл бұрын
8:25 nikto nepovedal,že čiara môže presahovať cez štvorec . 👍
@PetoBewise4 жыл бұрын
Nikto nepovedal, že nemôže.
@official_malybu9164 жыл бұрын
Veď to je ten problém 😁
@lukascerny6964 жыл бұрын
Ty tvoje videa miluju♥️😂 mega poučný a pod vlivem mariánky ještě víc
@stanislavpres4 жыл бұрын
Tohle video he už příliš odborné, než abych se nad tim zamíšlel.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Nevadí.
@mspro-004 жыл бұрын
👍👍
@shluck85534 жыл бұрын
Veľmi dobre spravované video, zas a znova som sa od teba niečo nové dozvedel, každopádne tá teória na konci je veľmi zaujímavá, kto vie čo nás v budúcnosti ešte stretne.
@martinr.i.p1834 жыл бұрын
Veľmi dobre video .mám hlavolami rád aj keď ich nie vždy ich vyriešim(napr. Tento) som vždy prekvapený s výsledku a učí ma to na svet sa dívať s iného uhla
4 жыл бұрын
Dobré video, díky za něj. Jen u toho testu s tahy nebylo přesné zadání, tedy, že je možné vyjet prstem ven.
@PetoBewise4 жыл бұрын
O to presne ide. Nebolo ani zadané, že nemôžeš. Je to klasický test na kreativitu a schopnosť "thinking outside the box"
@tomasbielak54114 жыл бұрын
Skvelá práca
@eliskacisarova63714 жыл бұрын
Obdiv za tvoje videa
@2lolko24 жыл бұрын
Super video dufam ze s tym neskončiš... prosim viac videii o mozgu. Velmi zaujmave vdaka
@Taxxpy4 жыл бұрын
Viem, ze som to videl pred par hodinami, ale super video chvalim😀
@PetoBewise4 жыл бұрын
Aj si ťa pamätám! :D Ďakujem
@tomsi3704 жыл бұрын
Nevyvracia náhodou Hemispherectomia to čo si práve objasnil vo videu? U deťoch ktorým bola odrezaná jedna celá hemisféra v mozgu A nezistilo sa u nich žiadne zvláštne schopnosti? Btw veľmi pekne spracované video
@PetoBewise4 жыл бұрын
Po mrtvici ľudia strácaju takisto kopu schopností - reč, obvládanie teľa a pdobne. Časom sa však schopnosti môžu vrátiťi, pretože úlohy z poškodených oblastí nahradia oblasti, ktoré sú zdravé niekde inde v mozgu. Mozog je do značnej miery plastický, takže aj ľudia s hemispheroctémiou môžu byť relatívne v poriadku.
@tomsi3704 жыл бұрын
@@PetoBewise neodpovedal si mi na otázku😀
@PetoBewise4 жыл бұрын
@@tomsi370 Inými slovami, celé je to komplikované a neviem odpovedať čo sa môže diať v každom špecifickom prípade. Aj to čo vravím vo videu sú len hypotézy, ktoré sa predpokladjú pri ľuďoch s oboma hemisférami.
@marekdemodemo99844 жыл бұрын
Mozog je jedna veľká neznáma a myslím,že ešte dlho aj bude.Väčšina čo o ňom vieme,sú len hypotezy.Sú prípady,kedy následkom úrazu prišiel človek o jednu časť mozgu a druha bola schopná prebrať jej funkcie.Takisto sú prípady ľudí "bez mozgu",čiže ich mozgova kôra je hrubá sotva v priemere 1mm,kde bežne to je cca 4,5cm a chovajú sa úplne normálne a inteligentne.Minimálne jeden taký prípad bol aj ČSSR.
@maris27goalie4 жыл бұрын
Až na tú reklamu Ha-ra-bi-na super video :D
@PetoBewise4 жыл бұрын
Fujha, takéto hrôzy sa tam objavujú? Inými slovami ma platí Ha-ra-bin? :O
@amperak4 жыл бұрын
pěkné video, hlavně zajímavé. Netušíš, zdali je nějaká studie o tom, jak vnímá člobvěk čísla? Já třeba si čísla v hlavě představuji na několikrát zlomené ose. a nemám tam vybavená všechna čísla. třeba ta která vím, kde na mé ose v hlavě jsou, s těmi umím lépe počítat. zní to divně, ale já nemám v představách všechna čísla, některá třeba chybí a u těch počítám déle, nežli si uvědomím, kde leží.
@rendydddd4 жыл бұрын
1:55 počíta aj s prestupnými dňami?
@johnnysunset27404 жыл бұрын
O aký silný prúd išlo a dá sa to nasimulovať aj doma bez nejakej špeciálnej technológii alebo to neoporúčaš? Že by som si doma zapojil batérie do série tak aby som mal požadované napätie a prúd a otestoval to na sebe. Inak výborne video, animácie, zvuk a hlavne samotné myšlienky, kontent. Keď už pridáš video vždy má zaručenú kvalitu, držím palce k ďalšej tvorbe, ľúbi sa mi.
@zzo284 жыл бұрын
S tym by som doma a asi ani v nemocnici neexperimentoval. Da sa mozno ostat niekde na druhej strane forever 😊
@dmico22ify4 жыл бұрын
Vždy keď uvidím tvoje nové video iba pozerám a nestíham dýchať klobúk dole len tak ďalej vidno že za týmto je kus práce a štúdii a veľa do toho dávaš gratulujem
@miloskruk86744 жыл бұрын
Ahoj Peto. Videl si film Limitless? Myslím že niečo podobne robila ta tabletka ktoru tam brali. Bolo by zaujímavé ak by sa také niečo dokázalo vyvinúť co myslíš? A osobne by som to najprv sprístupnil ľuďom ktori by boli kontrolovaní nejakým spôsobom.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Hej film som videl. Je to zaujímavé :)
@GEN- Жыл бұрын
Závěrečné otázky, výzvy jsou zajímavé až na tu zvlaštni poslední 🙂 2 rasy?
@lenkaskalicanova41422 жыл бұрын
Len pomerne nedávno som sa dostala ku tomuto kanálu, perfektné spracovanie a informácie ako vždy. Napadlo mi, myslíte, že je nejako možné “zvýšiť” inteligenciu poprípade “zgenializovať” mozog cez neuro-lingvistické programovanie ? 🤔
@mikecapson1845 Жыл бұрын
Ahoj, asi mi neodpovíš, ale každopádně jsem 3D umelěc s dokončenou univerzitou, a mám problém s hulením. Hulím už od svých 11let a problémem je, že když tvořím pod vlivem, vznikají mistrovské díla a pokud střízlivý, sotva to ujde. Počas studií to tak bylo i s kresbou a malbou. A i v období kdy jsem tvořil hudbu. Jak THC a CBD prosím fungují na činnost kreativity? A co pokud to kombinuji s velkým množstvíám cukru a kofeinu? + jak je prosím možné že káva dehydruje, a já celé dny piju pouze kafe? Lidi na tohle umírají, ale já takhle funguji roky, 6-8 káv za den + monster, voda žádná, sportovat nesportuji, jen kardio s nunčakami. A i přesto mi nic není.. 13let to takhle již je, buď nescafe nemá s kávou nic společného a nebo jsem fyzicky retardovaný v dobrém smyslu :D
@MrKW4204 жыл бұрын
Som videl v jednom dokumente veľa takychto zaujimavych vecí... Doporučujem určite pozrieť tých čo ich to zaujima (Cesta do hlubin mozku)
@erb.bts.53844 жыл бұрын
S tímto bojuji při tvorbě hudby na PC! Co se týče kreativity, tak pravá hemisféra jede naplno, když však dojde na analýzu zvuků, tak se ozývá levá hemisféra! Je potřeba si dávat pozor, aby skladba nezněla moc sterilně, ale zároveň aby byla konzistentní. Do toho ještě klame psychoakustika, po delším poslechu nějaké smyčky si mozek dopočítává určité frekvence zvuku a začíná je akceptovat bez ohledu na to jestli to fakt zní lépe nebo ne! Proto se musí dělat přestávky někdy i několik dní. Člověka to může pěkně rozhodit, něco jako badtrip 😂 Dobrá zpráva je, že když dáme mozku klid, tak se stabilizuje levá a pravá. Ale většinou člověk začne ztrácet nadhled, právě když moc analyzuje. Hezky o tom píše váš krajan a zvukový mistr Ján Zborovjan!
@erb.bts.53844 жыл бұрын
Jinak mám o hodně let mladšího bratra, který má autismus a mívá občasné záchvaty. Myslím si, že je to právě z toho důvodu, že ta levá hemisfera je zatěžovaná více. To by i potvrzovalo tu nižší empatií z té pravé hemisféry.
@Tiger_CZ4 жыл бұрын
Myslím, že bychom to s tím zkoumáním "ovládání" mozku neměli přehánět, protože vždy se najde někdo, kdo těch výzkumů bude chtít využít. Četl jsem někde takovou hezkou myšlenku: Proč rozumíme fungovaní srdce, žaludku, svalů a vlastně celého těla, ale nerozumíme mozku. Na druhou stranu, mozku myši rozumíme. Myš nerozumí fungování svého mozku, protože její mozek na to nemá kapacitu. Ale my ano, jenže na to abychom rozuměli mozku myši potřebujeme mozek tak velký, že mu vlastně nerozumíme. A abychom pochopili lidský mozek, bychom potřebovali mozek tak velký a komplexní, že by stejně sám sebe nepochopil. A to se dá brát jako znamení, co když je to schválně a my nemáme vědět jak je to z mozkem. Uchopme to jinak. Odejdou Vám obě ledviny (hypotetický příklad, nikomu to nepřeji), dostanete novou ledvinu od nějakého dárce. Jste to pořád vy, je to vaše identita? Podle mě ano. Amputují Vám nohu a dostanete umělou. Jste to pořád vy a vaše identita, pamatujete si třeba na mládí atd. ? Sice vzpomínky mít po nějakých úrazech mít nemusíte, ale jste to pořád vy a vaše identita, i když mátě ledvinu od dárce, operované umělé koleno a celou umělou ruku, ale pokud vám selže mozek a vy by jste dostali "od dárce" nový (samozřejmě by kvůli vám dobrovolně umřel, nebo by ten mozek byl vytisklá kopie vašeho mozku) V obou případech už to nejste vy. V prvním je to jen dárce v jiném těle, a v tom druhém je to jen vaše kopie, co i když by byla sebelepší, nikdy by nezažila to, co vy, protože kdyby byla to dokonalá kopie, tak nemůže po vaší smrti existovat. Uf to jsem se nějak rozepsal. Snad je to srozumitelné.
@Tiger_CZ4 жыл бұрын
@@ixplay1519 taky možnost
@jurajslizik33654 жыл бұрын
Fakt zaujímavá úvaha. Podla mňa dáva aj celkom zmysel.
@kurecirizek86264 жыл бұрын
Čekám tu několik hodin před premiérou, doufám že dostanu aspoň srdíčko:(
@PetoBewise4 жыл бұрын
Nikdy.
@juliuszarsky99914 жыл бұрын
@@PetoBewise haha správne
@juliuszarsky99914 жыл бұрын
@@PetoBewise hahahahahahha
4 жыл бұрын
Nedostal...
@dlouhyjohnny68104 жыл бұрын
F
@MrincognitoSvKwatchingonly4 жыл бұрын
top
@cursedzyy4 жыл бұрын
Máme ve škole kluka, co je autista, jmenuje se Kristián. Pamatuje si všechny jména z kalendáře už několik let.
@marakkk36284 жыл бұрын
Co způsobuje specifické poruchy učení (např. Dyslexii, dysortografii..)?
@BMGclips2k12 жыл бұрын
tyhle videa mi davají víc neý občas ve škole. zárověŇ jsou tvá vide občas temná z duvodu hudby v pozadí. jsou něčím větším než se zdají a to je to co je na nich tak originalní
@vojtechrodr8484 жыл бұрын
Myslel sem, že video bude mít název podle ankety :)
@PetoBewise4 жыл бұрын
Demokracia nie je ideálna pri všetkých rozhodnutiach :)
@miguelragnarsson67723 жыл бұрын
Ahoj, líbí se mi tvoje videa a byl jsem vážně blízko vyluštění toho hlavolamů.. mohl bych tě poprosit o video s více takovými hlavolamy ? :)
@FranciscusList4 жыл бұрын
Som muzikant. Huslista. Potrebujeme práve väčšinou obe ruky. Môžeš to priblížiť? Vďaka :) Edit: samozrejme skvele video
@PetoBewise4 жыл бұрын
Ahoj, áno. Je to hlavne o dominantnej ruke. Jednou rukou robíš pravdepodobnejšie jemnejšie pohyby ako druhou (inak by nezáležalo v ktorej ruke držíš nástroj). Netreba to brať tak, že jedna hemisféra úplne umlčí tú druhú. To nie. Pravdepodobne sa jedná o inhibíciu len v konkrétnej oblasti a pravdepodobne pôjde o úzke časové okno. Musel som to však zjednodušiť :)
@FranciscusList4 жыл бұрын
@@PetoBewise vďaka :) klavír je dobrý príklad obojrucnej hry, takže som to pochopil tak, že je to záležitosť milisekúnd podľa potreby danej časti skladby.
@beatabalogova45954 жыл бұрын
♾🙏 ♾♥️
@lakidragonfire4 жыл бұрын
Já na to přišel ale čáry jsem použil v jiném rozložení 8:15
@9susen154 жыл бұрын
hlavolam vyriešený (nepodvádzal som ver či never), cítim sa stále ako hlupák ? áno :D
@megabite38694 жыл бұрын
taky jsem to vyřešil za asi 10s, nevim, ale přišlo mi to mnohem lehčí než nakreslit známý domeček s křížem uprostřed jednou čarou :D
@rezen8564 жыл бұрын
@@megabite3869 známym domčekom by si úlohu nesplnil
@megabite38694 жыл бұрын
@@rezen856 princip je podobný
@martinnavalany48154 жыл бұрын
@@megabite3869 Právě že princip je jiný jelikož v případě domečku kreslíš pouze domeček nic navíc. Tady mi to přišlo trochu jako podvod, jelikož nebylo řečeno, že můžeš přetahovat (kreslit mimo kruhy), ale zas pravda, že to ani nebylo zakázáno.
@filipbratko4 жыл бұрын
Martin Navalaný co je to ten domecek?😂
@alanwalker.original93294 жыл бұрын
Ja hrám všetko dokonale na piano aj keď to nepoznám už asi poznám dôvod 🙏
@marianvallus3 жыл бұрын
Presne s týmto hlavolamom nás testovala učiteľka v prvej triede zš v r. 1985. Teda úprimne obdivujem vedcov, ktorím sa o takmer 30 rokov neskôr podarilo nájsť adeptov ktorí tento hlavolam nepoznali :-)
@eyeagle_sk4 жыл бұрын
Já som sa narodil s Aspergerovým syndrom. A mám savant syndrom v slabej forme
@PetoBewise4 жыл бұрын
Aká sféra?
@eyeagle_sk4 жыл бұрын
@@PetoBewise Autizmus (dimenzionalne videnie) a vyššie rozvinutá paměť
@misinkosmic4 жыл бұрын
:0
@eyeagle_sk4 жыл бұрын
@@PetoBewise Ja sa za to že som autista nehanbím. Ak chcete pýtajte sa. S autistami a savantmi má skúsenosti viac než dosť. Jediný dosť veľký rozdiel je že som Extrovert. Čo z hľadiska autizmu je vzácna vec. Lebo väčšina autistov nemajú radi veľké priestranstvo, a sú extrémne citliví na rušivé vplyvy.
@eyeagle_sk4 жыл бұрын
@@ladislavheglas2589 Nie, som rád keď sa môžem s luďmi porozprávať o tom čo som sa dozvedel ja alebo oni. Kôli tomu mám pravidelné zastávky v knižniciach....cca 13 Encyklopedií na mesiac. Ked som bol malý tak všetky knihy čo mali menej než 180 strán som nepovažoval za encyklopedie,,,,pretože z môjho pohľadu boli až moc tenké
@MisanCuber4 жыл бұрын
5:22 25! = 1,551121*10^25; Tohle by byla docela legrace ovlivňovat cíleně mozek, ale nebude to mít nějaké vedlejší účinky?
@martinnavalany48154 жыл бұрын
To mě právě taky napadlo jestli cíleným vypínáním jednoho centra ho omylem nevypnem nadobro, ale jestli to mozek dělá v některých případech sám, tak když se to udělá dobře, tak by to hrozit nemělo.
@dipocz11684 жыл бұрын
Ty premiéry jsou zlo. Teď na to budu celej den myslet 🤣
@MisanCuber4 жыл бұрын
Já na to budu myslet celou noc. :)
@stanislavpres4 жыл бұрын
@@MisanCuber klídek Mišane 😀
@themarine90094 жыл бұрын
@@MisanCuber Na co ;D
@MisanCuber4 жыл бұрын
@@themarine9009 teď mám 3 ráno a nemám náladu si to pouštět :D
@dominikcycon40724 жыл бұрын
8:13 Našel jsem možnost jak to spojit třemi čárami.
@mateo3013 жыл бұрын
Bewise ? prosím ťa , ak tie body dokážem spojiť tromi čiarami, je to tiež správne riešenie či musia byť 4?
@peterbelan45494 жыл бұрын
Ďakujem veľmi pekne ale uz by som chcel mat pokoj. Teraz mi to zobralo 20 rokov zo zivota. Ďakujem za pochopenie s pozdravom Belan
@TheLuxoL4 жыл бұрын
konečne nové video
@janmares41654 жыл бұрын
Video super a zajímavé, jen s tou studií Chia a Sinder bych byl opatrný... 22 subjektů je poměrně málo na generalizování, a navíc tu nepočítají s tím, že když nejdříve nad problémem usilovně přemýšleli a potom měli pauzu kdy se nejspíše dostali do difuzního módu myšlení zřejme by na řešení přišli i bez elektrické stimulace..
@PetoBewise4 жыл бұрын
Mysleli aj na to. Mali kontrolnú skupinu s fejkovou stimuláciou ktorá ani po prestávke na riešenie neprišla.
@filipsedlak87664 жыл бұрын
Skvělé video jako vždy ale ten konec je trošku pesimistický :D
@noahrowland52234 жыл бұрын
tak .. napoprve jsem hned pochopil ze nejde je spojit kdyz budu v ramci...tak jsem vysel z ramce a ... dal jsem to na druhy pokus.. ale savant nejsem mam pouze vysoke iq, a moc hezká prezentace. libí se mi že nejsi fanatyk a umíš veci logicky oduvodnit... proto tě moc rád sleduji a vždy přikyvuji na videa že jsem stejneho nazoru, jeste se nestalo abych si rekl.. ne tak s timto s Tebou nesouhlasim. good luck a máš muj obdiv.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Ďakujem ti :) Ano, tá uloha je presne dizajnovaná na to, či človek dokáže riešiť problémy mimo kontextu.
@noahrowland52234 жыл бұрын
BeWise už jsem se bál že je to určeno jen savantum a mám se obávat 😂😂 ano jako zdravotní bratr mi tahle schopnost velice pomáhá při strategické plánování a řešení problémů na oddělení :)
@queenelizabeth2.0.4 жыл бұрын
Jak jse jmenuje ta skadba na začátku? (hned po intru)
@martinrozumek13824 жыл бұрын
Udělej video o dopingu a jeho následných účincích napr po vysazeni, prosím 🙏 třeba o testosteronu. Jinak tvé videa miluju, jsou neskutečne 🖤
@PetoBewise4 жыл бұрын
Dík za nápad, budem o tom premýšlať :)
@Jankuv_svet4 жыл бұрын
Měli jsme savanta ve třídě. Vynikal skvěle v matematice a příbuzných oborech. Socialní aspekty jeho chování byly ale těžce nedostatečné. Když jsme se ho ptali, jak je možné, že je okamžitě rozklíčovat složitou rovnici nebo bleskově vydělit sedmimístné číslo pětimístným s přesností na několik desetinných míst, řekl, že to je přece jasné, že to prostě vidí, že nad tím nepřemýšlí. Matematické souvislosti pro něj dávaly smysl komplexně. Dalo by se to připodobnit k tomu, když vidíte obraz. Nepřemýšlíte primárně nad tím, že je na něm dům, strom a slunce. Vidíte krajinu. Vnímáte ji komplexně. Viděl jsem jeden rozhovor s podobně nadaným autistou, kterému ukázali velice složitou rovnici, která byla rozepsaná po celé tabuli. Když k ní přistoupil, rozzářil se jako sluníčko a měl z toho vyloženou radost. Pak přistoupil výzkumný pracovník a přepsal člen rovnice na jinou hodnotu. V ten okamžik jako by testovanému chlapci zčernal celý svět. Zkřivil se mu obličej jako by jej to fyzicky bolelo a projevoval se značně neklidně. Narušilo to jeho dojem z krásné a dokonalé krajiny, do které se v okamžiku vehnala vichřice a zničila vše, co mu dávalo smysl a o co se mohl opřít. Možná ve výsledku záleží jen na úhlu pohledu, kterým se učíme věci vnímat. Lineárně.
@audaxxion3 жыл бұрын
Milujem tu grafiku!
@danielkovacik4 жыл бұрын
Hmm, tú úlohu s bodmi štvorca som volakedy vyriešil za niekoľko minút, ale inak som na priestorové úlohy úplne zúfalý. Mali tí ľudia v experimente nejaký striktný časový limit? Myslím, že to viac súvisí s kreativitou než s genialitou, kretivita sa odblokovať dá rôzne. Nezdá sa mi, že by bolo počítanie mocním z hlavy nejak kreatívne, pokiaľ teda náhodou nie je, len si to ako savantský analfabet nedokážem predstaviť :) Ale príde mi to ako čisto strojová schopnosť. Ako hovorievam v podobných prípadoch: "Fotografická pamäť? Lacné..." :)
@ondrejbasanda79694 жыл бұрын
Otázka jestli to bude někdy možné je při nejmenším strašně vzdálená, jelikož zatím ani nevíme jak přesně mozek funguje a to by měla být otázka přednostní. Z etického hlediska, jakmile se jednou přijde na ten způsob, tak nepůjde zabránit jeho rozšíření (viz CRISPR) a podle mého usouzeni to bude mít klasický vývoj, tedy první pouze pár vybraných, poté vyšší třída a pak se to rozšíří ke všem.
@PetoBewise4 жыл бұрын
Súhlasím, že to nebude žiadna dráma.
@Cr4ftyy4 жыл бұрын
Pripomina mi to specificku umelu inteligenciu...
@PabloEsc6664 жыл бұрын
velký palec nahoru za video :) napadlo mě, jestli s tou genialitou může souviset fyzický úder do hlavy, kdy se ve výjimečných případech z lidí stali géniové?
@PetoBewise4 жыл бұрын
Ahoj, áno. Získaný savantizmus vzniká tiež často po úrazoch na ľavej strane poprípade pri neurodegenerativnej chorobe ktora začína na ľavej strane. Pre jednoduchosť som to do videa nedával.
@heis9144 жыл бұрын
Upřímně, v savantském syndromu také začínám vidět podobnost s AI. Například ten týpek v 2:41. Ten tohle dal doslova jako kalkulačka. Vážně bych normálně věřil, že to video je fake. Co se týče toho experimentování se stimulováním savantských schopností, já bych savantský syndrom nechal dál zkoumat. Pokud bychom zjistili, že takové experimentování je bezpečné nebo bychom ho bezpečným učinili, já bych nechal probudit savantské schopnosti pouze u vybraných jedinců. To z toho důvodu, aby se zabránilo scénáři, kdy by se ke stimulaci dostal druhý Hitler nebo Kotleba. Tenhle týpek by se stal posedlým, jak v takové savantské společnosti obejít vládní systém, a kdoví, jestli by se mu to i podařilo. I savanti jsou jenom lidé, a i ti se můžou zmýlit. Navíc, v případě že by se savantské schopnosti probudily u třeba 15 zdravých lidí (, zdravých, aby se nezkreslily výsledky), je otázka, jestli by jejich IQ bylo na stejné úrovni, nebo by zde existovali pořád ti chytřejší. Alespoň já nevím, jestli nižší IQ je něco jako zaostávání pod imaginárním standardem IQ, nebo se to tak počítat nedá. I když je pravda, že IQ úplně nepopisuje inteligenci člověka, dokonalejší nástroj nemáme. A v tomhle případě bych preferoval spíš savanty, než AI, protože i když nám AI pomáhá, pořád postrádá kreativitu, kterou mohou mít savanti ještě dokonalejší. Pokud víte víc o nějakých otázkách, o kterých jsem se tady rozepisoval, napište to prosím. :)