Ciekawy odcinek. Można było jeszcze wspomnieć, że w latach 30 usunięto hełmy wież, gdyż po wybuchu (wysadzenie mostu Kierbedzia lub eksplozji w Cytadeli) wieże zaczęły się rysować. A łuki przyporowe nie są tak rzadkie, w neogotyckich świątyniach(przynajmniej bazylikach) to chyba zawsze występują. Tak mi się wydaje, bo coś musi podtrzymywać sklepienia. Właśnie w źródłach o Florianie często jest napisane o "rzadkości" tych łuków. Nie wiedziałem że też były malowidła figur, wydawało mi się że polichromia braci Strzałeckich to były tylko wzory i tylko na suficie. Ogólnie jest bardzo dobrze :)
@r2r872 жыл бұрын
Dziękuję za ten materiał o naprawdę pięknej i imponującej budowli. Bardzo pouczający! Zawsze mnie ciekawiły zmiany w obecnej fasadzie w stosunku do przedwojennej i co było ich powodem :) Trochę szkoda tego centralnego okna, ale najważniejsze, że Florian powstał z gruzów i jest dalej charakterystycznym punktem panoramy warszawskiej Pragi.
@drzewowit2 жыл бұрын
Dziękuję za tak ciekawy wykład.
@barbaramanicka1542 Жыл бұрын
Katedra św. Floriana, zaprojektowana i wybudowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego, jest znaczącym fragmentem historii mojej rodziny. Tu bowiem, brali ślub moi rodzice w 1933 roku. Jestem prażanką, pamiętam jak długo po wojnie odbudowywano ten sakralny obiekt. Stanisław Marzyński, zaprojektował i odbudował ,,Floriana,, z dużym pietyzmem a wprowadzając pewne zmiany zostawił swój ,,odcisk,, na budowli, nie odbiegając w zasadzie od pierwowzoru. W dyskusji na ten temat, spotkałam się z opinią historyka sztuki, iż Marzyński wprowadzając zmiany, szczególnie na frontonie, pozbawił bryłę kościoła lekkości jaką miała świątynia wybudowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego. Porównując oba szkice frontonów, przyznaję mu rację.
@nikt_inny2 жыл бұрын
Super ciekawe!
@emerski86 Жыл бұрын
Czy w pierwszym Florianie był jakiś ołtarz główny?
@poPradze Жыл бұрын
Niestety, nie wiem. Z pewnością była mensa ołtarzowa, co oczywiste. Czy był jakiś rozbudowany rzeźbiarsko ołtarz? Przynajmniej przez kilka lat po konsekracji nie było. Powody finansowe. Przed I wojną powstały ołtarze w bocznych nawach - św. Stanisława i św. Józefa. A co później? Będę miał to na uwadze przy szperaniu w źródłach. Dziękuję za pytanie - bardzo intrygujące. Pozdrawiam
@emerski86 Жыл бұрын
@@poPradze Dzięki! Skoro powstały ołtarze boczne, to musiały być ich projekty. Skoro byłt projekty, to może i jakieś plany co do "wielkiego" ołtarza.
@poPradze Жыл бұрын
@@emerski86 Natrafiłem na gazetowy rysunek ołtarza św. Stanisława (w towarzystwie Floriana i Michała) - rozbudowany neogotyk z dwoma skrzydłami z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny. Podobno to projekt samego Dziekońskiego. Św. Józefa nie widziałem.
@matemxvi2249 Жыл бұрын
Podobno w trakcie II wojny światowej był wykonywany ołtarz dla tej świątyni. Opisane jest to w artykule "Syn dokończył dzieło ojca" w czasopiśmie "Niedziela" z 2002 roku. Natomiast Bp Solarczyk w artykule o historii świątyni opisuje że planowano ołtarz: "Zamierzeniem twórców było również przygotowanie głównego ołtarza, który miał być wierną kopią dzieła Wita Stwosza z kościoła Mariackiego w Krakowie."
@poPradze10 ай бұрын
@@matemxvi2249 Dziękuję za namiary na tekst. Rzeczywiście, bardzo ciekawa sprawa. I chyba mamy odpowiedź: nie było głównego ołtarza przed wojną. Cały artykuł: www.niedziela.pl/artykul/8645/nd/Syn-dokonczyl-dzielo-ojca
@Krzysztofobcy8 Жыл бұрын
Jak już to Warszawska Praga a to nie Warszawa
@barbaramanicka154211 ай бұрын
@Krzysztofobcy8. Praga, jest dzielnicą Warszawy i to jedną z największych. Idąc tokiem Twojego rozumowania, Saska Kępa to nie Warszawa, tylko Warszawska Saska Kępa, Bielany, to nie Warszawa, tylko Warszawskie Bielany, Wola to nie Warszawa, tylko Warszawska Wola. Rozwoju miasta, nie zatrzymasz, czy Ci się to podoba czy nie , Warszawa zyskuje wciąż nowe dzielnice, np. Ursynów.
@barbaramanicka154211 ай бұрын
Krzysztofie, Praga od 1791 roku, jest dzielnicą Warszawy!