Najlepszy polskojęzyczny kanał na KZbin o starożytności. Taki odpowiednik "History with Cy".
@ancientsitesgirl3 жыл бұрын
Doczekałam się!!!! Znowu mój Egipt. O wielkiej piramidzie planuje zrobić 2 odcinki... Temat rzeka 😍. Odpalam, oglądam!
@ancientsitesgirl69523 жыл бұрын
dzięki za polskie napisy ;)
@extremenito3 жыл бұрын
Napewno obejrzę :)
@polbrempolbrem66393 жыл бұрын
😍
@GokuRoman0089 ай бұрын
Siemka, fantastyczna seria o początkach cywilizacji z nad Nilu 👍👍
@adriatica893 жыл бұрын
Egipt, zaraz obok Sumeru, to moja ulubiona seria. odcinek jak zawsze klasa i czekam na kontynuację!
@mariuszpoleszczuk81773 жыл бұрын
Jak przyjemnie, że jest kolejny materiał. Dzięki
@tajemniczyczowiek82713 жыл бұрын
Dzięki że tworzysz dla nas tak dobre i wartościowe filmy. Pozdrawiam
@JohnSmith-ie1fl3 жыл бұрын
Chciałbym zaproponować temat na kolejny materiał. W materiale o początkach cywilizacji egipskiej wspominał Pan, że około 3.500 r p.n.e. doszło do istotnych zmian w rozwoju cywilizacji egipskiej. W tym samym czasie tj. około 5.500 lat temu, doszło do zmian klimatycznych na Saharze. Dlatego chciałem zaproponować, aby zrobił Pan materiał o tej zmianie klimatu, w kontekście cywilizacji, które zostały jej poddane. Wedle tego co Pan mówił, w przypadku Egiptu zmiany klimatyczne doprowadziły do rozwoju cywilizacji i zamienienia koczowniczego trybu życia na osiadły. Z drugiej jednak strony, na pewno były też inne cywilizacje, którym nie powiodło się tak dobrze i albo wyginęły, albo nie mogąc dostosować się do nowych warunków zostały podbite przez inne ludy, albo musiały opuścić swoje tereny i migrować w inne regiony. Taki materiał byłby ciekawy, także dlatego że w przypadku zmian klimatycznych historia zatoczyła koło i także dzisiaj różne ludzkie cywilizacje są narażone na zmiany klimatu. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jak w podobnej sytuacji poradzili sobie nasi przodkowie, żyjący między 4.000 r p.n.e. a 3.000 r p.n.e. w Afryce północnej (i środkowej?). Co więcej taki temat mógłby przysporzyć Historycznemu Topowi nowej widowni. Cześć ludzi zainteresowanych zmianami klimatu na świecie, mogłaby dzięki takiemu materiałowi po raz pierwszy zetknąć się z tym kanałem.
@tajemniczyczowiek82713 жыл бұрын
Super pomysł
@j.a.k.u.b.41933 жыл бұрын
Też tak mi się wydaje!
@JohnSmith-ie1fl3 жыл бұрын
@@tajemniczyczowiek8271 Może nieszczególnie profesjonalny materiał, ale tutaj jest filmik o podobnej tematyce: kzbin.info/www/bejne/o5vNinesn9qhoc0 .
@HistorycznyTop3 жыл бұрын
Johnie, może to nie będzie osobny materiał, ale w odcinku 4 Historii Starożytnego Egiptu powiem o klimacie parę słów, w kontekście Sfinksa i tez, że jakoby ten jest starszy niż cywilizacja egipska. Pozdrawiam.
@JohnSmith-ie1fl3 жыл бұрын
@@HistorycznyTop Świetna wiadomość! A może w takim razie przy innej okazji mógłby Pan omówić stare mapy Afryki? Na wielu z nich, na dzisiejszej Saharze widnieją rzeki, o np. tutaj: www.raremaps.com/category/Maps/Africa/West_Africa . Co ciekawe również Libia znajduje się w innym miejscu niż obecnie. ;) Może więc mógłby Pan zrobić o tym osobny materiał? Albo poświęcić temu aspektowi - kartografii Afryki - jakiś większy wycinek któregoś z kolejnych materiałów?
@TK-lr1ev3 жыл бұрын
Szymon jak ja Cie szanuje!
@pactasuntservanda21123 жыл бұрын
Zdzisław Cozac w filmach dla TVP wskazywał, że kultura Elamu wpłynęła na rozwój dzisiejszych ziem polskich, jestem ciekaw jakie są Pana zapatrywania na ten temat. Nie ukrywam, że ta informacja jest dla mnie pewnym novum i moim zdaniem warta jest zgłębienia. Super, że są tacy ludzie, pełni pasji i z talentem do przekazywania szerszej wiedzy, jak Pan! Oby jak najwięcej odcinków! Pozdrawiam wszystkich pasjonatów historii!
@Pinastri3 жыл бұрын
Dzięki za umilenie niedzielnego wieczoru. :)
@cinekpol28223 жыл бұрын
bardzo dobry początek aby zrobić serie o 7 Cudach antycznego Świata :) pozdrawiam
@andrzejszypua71502 жыл бұрын
Jak zawsze 👌 . Odcinek o sekretach piramid jest wskazany, albo raczej KONIECZNY żeby seria o Egipcie była kompletna . 😁👍
@tomaszrosinski85193 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał.
@Roberciqs7773 жыл бұрын
Mega ciekawa tematyka i fajne pomysły na przyszłe filmiki,dzięki & pozdr 👍😉
@lukaszgorski41853 жыл бұрын
Film bomba. Jestem absolutnie za kolejnym filmem o niuansach konstrukcyjnych wielkiej piramidy!!!
@atsun1961 Жыл бұрын
Szymon, szacun ! za świetną robotę.
@filmstarist3 жыл бұрын
Przyjemnie się ogląda!
@monikaszymanska10603 жыл бұрын
Świetna robota czekam na następny film
@konradkubala513 жыл бұрын
Dzień dobry, wspieram łapką i komentem, dziękuję i pozdrawiam
@TomaszWawa3 жыл бұрын
Super, dziękuję. Mam pomysł na kolejne odcinki : uporządkowanie historii starożytnych ludów które w kolejnych tysiącleciach mieszkały na ziemiach dzisiejszej Polski. Tzw "Kultura pucharów dzwonowatych" "lejkowatych" itd. Czyli co tu sie działo przez ostatnie tysiące lat aż do czasów imperium rzymskiego włącznie. Wędrówki ludów przez tereny Polski.
@alcatrazep3 жыл бұрын
Szymonie, zrobisz krótki film o kontaktach Sumerów z Egipcjanami?
@_Justin_ka3 жыл бұрын
Też prosze
@tajemniczyczowiek82713 жыл бұрын
Również proszę
@HistorycznyTop3 жыл бұрын
Tak, ale nie będzie krótki ;) Rozważam porównanie tych cywilizacji i spróbuję odpowiedzieć na pytanie - od kiedy mogli "się znać"? Pozdrawiam.
@kazimierzburzynski25383 жыл бұрын
Wspaniały program. Pomyślnego zaliczenia egzaminów , co przy posiadanej wiedzy będzie zwykłą formalnością. Powodzenia.
@dHempfler3 жыл бұрын
Najlepszy content na yt!
@patrykmarkowski1323 жыл бұрын
Jak zawsze odcineczek na kozaku 👌💪💪
@IzabelaGałkowska8 ай бұрын
O tak bardzo proszę ta kraina Punt to naprawdę magiczna kraina, która nie jest zbyt dobrze poznana. Chętnie bym obejrzała.
@ABCABC-lm9gi6 ай бұрын
Podziwiam Pana❤ czapka z glowy❤
@tomeckb293 жыл бұрын
Tak, chcemy o szczegółach budowy piramid!
@dardwar3 жыл бұрын
Obejzyj "Starozytnych Kosmitow" tam jest prawdziwa budowa piramid.
@henrykslowinski4263 жыл бұрын
Bylem kilka razy w Gizie i widzialem Wielka Piramide jak rowniez bylem w jaj wnetrzu. Nie mam najmniejszej watpliwosci ze zbudowali ja Egipcjanie, mam powazne watpliwosci co do narzedzi technologii. Mysle, ze tutaj sa powazne braki prawdziwych wiadomosci. Dziekuje za piekny film
@rome146bc63 жыл бұрын
Świetna robota
@zackpiotrowski72713 жыл бұрын
Dzięki 🤝
@MaKro-d1b3 жыл бұрын
20 lat budowy i 2,3 mln bloków kamiennych, licząc tylko te duże, czyli średnio układano 1 blok co 4.6 minuty, pod warunkiem, że pracowano 365 dni w roku przez 24 h na dobę. Doskonałe tempo w czasach gdy dłuta do wykuwania bloków były z mięciutkiej miedzi. Szacun.
@frontprokapitalistyczny45933 жыл бұрын
Tak to jest. Starożytni mimo braku nowoczesnych narzędzi imponowali sprytem i wzorową organizacją. Dzisiaj ze względu na rozwój technologiczny o ironio nie bylibyśmy w stanie zorganizować takiej pracy ze względu na zbytnie poleganie na technologii która zabija do pewnego stopnia kreatywność.
@Wattershed933 жыл бұрын
Kamień też był w większości miękkim wapieniem.
@radosawdecewicz4816 Жыл бұрын
Dobry materiał. Wokal Pana redaktora pasuje bardziej do blokerskich klimatów ale treść bardzo pozytywnie zaskakuje.
@bartoszkrotowski26003 жыл бұрын
Łapa w górę z góry za 25+ min film a sub dawno jest. Może zrobicie coś o słowiańskich goplanach?
@szymonk.47183 жыл бұрын
Wszyscy chcą nowe odcinki o starożytności. Tymczasem ja właśnie nadrobiłem serię o mitologii Słowian i się pytam: Gdzie dokończenie serii?
@bartomiejkajetanrozen60333 жыл бұрын
Świetny film!
@katarzynakrajewska33883 жыл бұрын
Ja poproszę o częstsze odcinki o Egipcie :)
@HistorycznyTop3 жыл бұрын
Za tydzień zapraszam na odcinek 4 ;) Pozdrawiam
@frontprokapitalistyczny45933 жыл бұрын
W końcu, najciekawszy epizod w historii starożytnego egiptu. Rzetelna wiedza, nauka a nie jakiś bełkot foliarski o reptilianach i innych kosmitach. Brakowało takich treści na youtubie.
@zbyszekkopec9083 жыл бұрын
Toż naukowcy dowiedli, że kamienie piramid były odlewane z betonu na miejscu i wykorzystali lokalny piasek oraz wodę z Nilu.
@RP-ci8qe3 жыл бұрын
Wcale nie. Jest tak teoria ale słabo z argumentami.
@zbyszekkopec9083 жыл бұрын
@@RP-ci8qe Tu przykład analizy wielkich naukowców światowych oraz też: Do tego piszą w WIKIPEDII. Napoleon uczył się mówić po francusku przez 3 miesiące i dzięki temu został cesarzem Francji, pomimo że był Włochem. Chociaż nam zamieszał w Egipcie i ludzie ciągle wierzą w bajki. kzbin.info/www/bejne/oqjbaWOvos2ti7M&ab_channel=RkD&fbclid=IwAR1y1ujbQuWm2bJrGNY0uGp7gkCQlTu9O-xuXfq5_puCoSnYl0H0G_h2MYM&app=desktop
Proszę serię o kulturach prekolumbijskich . Odcinek super mimo iż jestem już przejedzony Egiptem super się słuchało
@nikimja80153 жыл бұрын
Bardzo dobre materiały robicie rzekłbym zachaczające o naukowe. Oglądając, czy czytając o historii często natrafiałem źródła do których można było się przyczepić. Podoba mi się również z jaką uważnoscią dobierasz słowa. Można rzec nie jako złoto w szczególności na polskim YT. To co mówisz jest zajebiste w sensie bardzo zgodne z wszelkimi szczegółami. Popracowałbym jednak o sposobie wypowiedzi. Charyźmie, głosu, wariacji jego tonacji. Ciekawym zabiegiem jest zmienianie tonu głosu zaleznie od tego o czym się mówi. Ubarwić czasem wypowiedz jakąś przenośnią. Tak żeby było widać też Cię to fascynuje bardziej do zachęca a mniej usypia
@filipbudzik3 жыл бұрын
Punt, obyczaje Egipcjan z okresu Starego Państwa i rozszerzenie tematu budowy Piramidy Cheopsa brzmią bardzo ciekawie :)
@jackswiatek52213 жыл бұрын
Jesli moge cos zaproponowac, to kiedy robisz filmy z tej samej serii, np o Egipcie, to dobrze byloby dodac numerek do tytulu filmu. I tak Starożytny Egipt #1 - Narodziny Cywilizacji, Powstanie i Zjednoczenie Państwa oraz pierwsi Królowie #1 (moze byc tez np. #1 z 6) Starożytny Egipt #2 - Egipt Wczesnodynastyczny I i II Dynastii - Pierwsze podboje i rozpad Zjednoczonego Egiptu #2 (moze byc tez np. #2 z 6) Starożytny Egipt #3 - etc, etc Generalnie, po datach uplodu mozna sie skumac, ktory film byl pierwszy, ale i tak byloby milo miec cos takiego, zwlaszcza, ze masz bardzo duzo filmow i nie wszystkie tytuly zaczynaja sie od np "Egipt" wiec czasami trzeba mozno szukac. Niemniej, filmy bardzo ciekawe i merytoryczne i co najwazniejsze przedstawione w profesjonalny sposob bez dramatyzacji, tanich efektow.... i co najwazniejsze, ze nie sa podawane w 5 minutowych skondensowanych odcinkach.
@aleksandratrochimczuk9269 Жыл бұрын
Wow😁
@aleksandratrochimczuk9269 Жыл бұрын
Polecam
@kamilslimak95223 жыл бұрын
Punt jestem ciekaw jakbyś zawarł w jakimś materiale coś o tym.
@hannaosajda84583 жыл бұрын
Jakie studia ukończyłeś Szymon i na jaki temat piszesz pracę magisterską ? Na jakim uniwersytecie studiowałeś?
@maciejkasprzycki47233 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu.
@rafakrzentowski95493 жыл бұрын
Witam, oglądałem ostatnio odcinek o Słowianach Połabskich i zaciekawiło mnie, czy będą też odcinki o innych ludach słowiańskich, które nie istnieją już jak Karantanie, słowianie Pannońscy, Daccy, plemiona słowiańskie z grecji albo o dialekcie staronowogrodzkim, który może być fragmentem wymarłej grupy północnosłowiańskiej. Pytam się, bo interesuje się tą tematyką i sądzę, że mogą to być ciekawe tematy
@michalkopek933 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał :)
@grzegorzstyrna263 жыл бұрын
Na pytanie o budowniczych Wielkiej Piramidy odpowiedź może być tylko jedna: Aliens! Pozdrawiam Giorgio Tsoukalos
@zebrzacyr55333 жыл бұрын
nie ma żadnych poszlak to sugerujących
@Air-lf8xk3 жыл бұрын
22:36 Wysokiej klasy fachowcy zatrudnieni na umowę o dzieło
@romanspiess94002 жыл бұрын
Pisze się , że piramidę budowano 20 lub 30 lat . Przyjmijmy , tę drugą liczbę . Daje to 10 950 dni roboczych ( nie uwzględniając żadnych , przerw , świąt itp. ) . Załóżmy , że pracowano od wschodu do zachodu słońca czyli ok. 16 godzin dziennie . 10 950 x 16 = 175 200 godzin . Jeśli szacunek , że bloków kamiennych w piramidzie jest 2 500 000 ( 2,5 mln ) szt. to w ciągu godziny układano ok. 14 bloków . Czyli co ok.4 min. jeden . Wyliczenie dotyczy tylko ułożenia bloków. Trudno w to uwierzyć . Rampa wyglądałaby jak kolejowa górka rozrządowa , pracująca odwrotnie , czyli do góry . Wszystkie rysunki pokazujące transport pojedyńczego bloku należałoby zmultiplikować i stworzyć rysunek jakiejś "taśmy produkcyjnej" .Gdzie czas na ułożenie okładzinowych płyt wapiennych i prace murarsko montażowe . Moim skromnym zdaniem to budzi największe wątpliwości.
@Sattivasa Жыл бұрын
I co tu niezwykłego?
@hannaosajda84583 жыл бұрын
38:53 Irene Frain w książce "Niedościgniona Kleopatra" odpowiedziała na to pytanie pisząc w niej o jak skończyli potencjalni rabusie skarbów egipskich piramid.
@gregorpaciorek51943 жыл бұрын
Trochę słabo z dykcją, czasem z deklinacją, ale merytorycznie bardzo ok. W sumie jestem zdziwiony, że to polski kanał.
@hannaosajda84583 жыл бұрын
Szymon rozważ pomysł stworzenia quizu składający się z 30- 40 pytań i 4 odpowiedzi a, b, c, d na końcu każdego z twoich filmów by internauci mogli sprawdzić nabytą i zapamiętana wiedzę z każdego z twoich filmów.
@paweplucinski43503 жыл бұрын
Pytanie do Panów twórców. Kiedy możemy spodziewać się kolejnej części z serii "Rzym"? Ostatni odcinek pojawił się 4 miesiące temu :c
@rafadonaj10453 жыл бұрын
Może jeszcze materiał o Dilmunie?
@BratWody3 жыл бұрын
Komentarz dla statystyk :)
@OGTroi Жыл бұрын
wyjaśnienie z 28:00 minuty nie ma sensu, budowa pochyłej rampy do szczytu pochłonęła by ogromną ilość materiałów, a z tego co mi wiadomo to nigdzie nie natrafiono na pozostałości po takich tymczasowych wzniesieniach
@hannaosajda84583 жыл бұрын
24:14 co jest cięższe? Wielka piramidą w Gizie o wadze 600 milionów ton czy łączny ciężar wyprodukowanych wszystkich tworzyw sztucznych przez ludzkość do tej pory ?
@hannaosajda84583 жыл бұрын
15:07 czy masz na myśli typ osobowości Segeda z powieści Zygmunta Krasińskiego?
@jakub50043 жыл бұрын
Moim zdaniem na początku odcinka powinieneś zrobić jakąś ciekawą wrzutkę żeby zaciekawić nowych widzów bo masz przydługi wstęp
@HusiRR3 жыл бұрын
Chcemy o zagadkach i teoriach. Co to za pytanie ! Dawaj.
@hannaosajda84583 жыл бұрын
28:19 Szefren brzmi jak "szafran" , kwiat posiadający w sobie substancję ultrafioletowa zwaną hiperyna, która posiadają także fioletowe krokusy.
@dorotakucypera76423 жыл бұрын
Szymon, naprawdę wierzysz w te opinie na temat budowy jednej z najbardziej zaawansowanej inżyniersko i technicznie budowli na Ziemi - że Egipcjanie zorientowali piramidę na cztery strony świata, wbudowali w nią korytarze wskazujące na gwiazdozbiory, dowiedli przy jej budowie znajomości precesji, oraz podzielili przy tym Ziemię na dwie równe półkóle przy pomocy obserwacji prętów?????:)
@xpingus2 жыл бұрын
Dokładnie. Powtarza tylko bzdury którzy inny gadają. Nawet dzisiaj nie potrafią tego odtworzyć, a kiedyś za pomocą sznurów i techniki kamienia to zrobili. Tego nie wybudował człowiek
@jerzypiotrowski20803 жыл бұрын
Dobra historia jeszcze nikomu nie zaszkodziła a przeciwnie tylko pomogła.
@jakubek15113 жыл бұрын
Polecam Dr'a Franc'a
@marekdael53633 жыл бұрын
Co studiujesz jeśli można wiedzieć Historię ?
@hannaosajda84583 жыл бұрын
10:46 król Snofr to sobowtór Stefana Wyszyńskiego
@tst7363 жыл бұрын
Super
@DanielaRicci-wx5zv2 ай бұрын
Kompletne bzdury !!! Egyptians did NOT build pyramids or Sphinx.!!!!!!!! Those are waaaaay older . Zastanow sie co ludziom opowiadasz. Hawas was wrong and you follow that lie !!!
@konradkubala513 жыл бұрын
Ciekawe ile osób musiało przy tym pracować i ile zasobów zostało wykorzystanych przy takim przedsięwzięciu? Ten komentarz napisałem przed obejrzeniem materiału :p
@dardwar2 жыл бұрын
Ciekawe jest ile wynosiła "wypłata" i czy była korzystna dla przęciętnego Egipcjanina.
@kehyo772 жыл бұрын
Tą teorię mam w głowie już dobre 10 lat, ale nie publikowałem nic poważnego na ten temat. Nie czytałem o podobnej teorii, sam doszedłem do takiej, a nie innej konkluzji. 'Prawdziwi' naukowcy nie mają czasu się głowić nad takimi rzeczami i często słabo im to wychodzi. Tu trzeba mieć szerokie spojrzenie i nie bać się wyjść poza ramy akademickiego postrzegania. Nie mają na tyle otwartych umysłów by nawet dopuścić pod rozważania taką hipotezę. Szczególnie egiptolodzy 😉 Według tej teorii twórcy piramid mogli się komunikować na wielkie odległości bez opóźnień związanych z ograniczeniami prędkości światła. Dajmy na to do najbliższej gwiazdy (Proxima Centauri) mamy 4 lata świetlne więc fale radiowe i wszelka inna obecnie używana komunikacja potrzebuje min. 4 lata w jedną stronę i 4 lata na odpowiedz. A według teorii komunikacja odbywałaby się natychmiast wykorzystując do tego fizykę kwantową. Piramida Cheopsa to nie grobowiec. Nie jest to też elektrownia wg mnie (Christopher Dunn), ale jest to jednak urządzenie... Piramidy znajdowały się przy brzegu Nilu bo do ich działania potrzebna była woda. W dolnych komnatach są ślady chemicznego rozpadu wody, gdzie wodór był następnie pompowany do wnętrza piramidy. Komnata Królewska w piramidzie Cheopsa jest rezonatorem wprawiającym w drgania pewnie całą piramidę jak i Wielką Galerię, wraz ze znajdującym się wodorem w środku (plazma). Energia elektromagnetyczna Ziemi jest skupiona jak przez pryzmat dzięki kształtowi piramidy i położeniu Północ-Południe i tworzy kanał EM (elektromagnetyczny) ze Słońcem, jest to taka jakby wiązka anteny nośnej sygnału połączenia Ziemia-Piramida-Słońce bez zużywania jakiejkolwiek energii innej niż ta planety: elektromagnetyczna i elektrostatyczna, które wstępnie polaryzują kanał EM Ziemia-Słońce. Drgania wodoru na Słońcu i drgania wodoru w piramidzie łączą się w rezonansie. Następuje sprzężenie kwantowe wodoru. Teraz można wiązkę modulować i przesyłać informacje pomiędzy pobliskimi gwiazdami natychmiastowo, bez opóźnień bo gwiazdy, które powstały w jednej mgławicy mają jednakową synchronizację kwantową wodoru. Modemem była Arka Przymierza znajdująca się w 'sarkofagu' dotykającym 'podłogi' komnaty Królewskiej, 'membraną' głośnika rezonatora jest sufit komory. Jest zawieszony w powietrzu na całej powierzchni. Granit jest ciężki przekazuje moment siły mikro drgań na 'lekką' plazmę wodoru w komnacie. Prawdziwe drgania są elektromagnetyczne, mówimy tu spinach atomowych. Tu zachodzi rezonans elektro mechaniczny, który ze sobą współgra. Sprzężenie kwantowe polega właśnie na synchronizacji spinów. We wnętrzu są ślady silnej eksplozji z popękanymi np. belkami Komnaty Królewskiej. Pasuje mi tu wybuch reszek wodoru przy pierwszym otwarciu piramidy, pewnie od pochodni. Paradoks jest taki, że mamy Star Gate pod nosem i nie widzimy. Bo co jeśli wpływowi ludzie wiedzą i przemycają skrawki prawdy w mediach? Kształt piramidy formuje jakby wiązkę energii z energii Ziemi. Zagina elektromagnetyczne fale jak pryzmat czy soczewka. Dlatego w przeszłości, w czasach jej świetności była idealnie gładka na ścianach. W środku mogła być nierówna, liczyła się masa atomów, ale na styku z atmosferą/eterem na powierzchni to ta bariera zagięcia fal musiała być perfekcyjna. Jak napisałem niedawno piramidy musiały znajdować się na równiku, wtedy wiązka w samo południe trafia prosto w Słońce znajdujące się bezpośrednio, prostopadle nad piramidą. W pierwszym filmie Star Gate był hieroglif, co go rysowali na piasku: piramida, a nad nią mały okrąg - Słońce Å . W Komorze Królewskiej granit naokoło izoluje komorę od wpływu fal z otaczającego eteru, coś jak styropian w izolacji tylko zasada jest odwrotna, im większa gęstość, ciężar i masa tym lepiej. Coś jak ołowiowe osłony do x-ray. Piramidy mają 12000 lat co najmniej wybudowano je na długo przed Potopem. Lokalni ludzie Wytargali Arkę Przymierza z piramidy i tak oto zaczęła historia arki, co ją wywieziono właśnie z Egiptu. Większość megalitycznych miejsc leży jakby na równiku. Tu do działania piramidy też Słońce musi znajdować się nad urządzeniem prostopadle. Najprawdopodobniej skorupa się przesunęła (Potop) i mamy teraz równik gdzie indziej. Egipt tysiące lat temu był dżunglą geologicznie, co pasuje pod równikowy klimat.
@jacekwidor330611 ай бұрын
Nie ma czegoś takiego jak idealnie gładka ściana. Widział pan ostrze żyletki pod mikroskopem?
@Aryman11 ай бұрын
W dokumencie tłumaczyli, że budowali ją pracownicy, bo mięso dostawali.
@grzegorzcwynar91753 жыл бұрын
A jak zwykle proponuje 3 tematy... Wyspa wielkanocna. Gobekli tepe... Oraz osobny temat o Sfinksie
@tajemniczyczowiek82713 жыл бұрын
O wyspie Wielkanocnej byłby całkiem ciekawy materiał
@zp82443 жыл бұрын
pytanie dla autora i dla innych. Czy ktoś napotkał szacunki co do kosztów budowy piramidy. Jak duże były nadwyżki siły roboczej w Egipcie jeśli mogli wykonać tak potężne budowle
@jakubkubiszewski77547 ай бұрын
@tomaszwojciechowski77543 жыл бұрын
Pozdrawiam archeologów i ich pomysly
@forse97thi2 жыл бұрын
Co do ramp, o których w kontekście budowy wspominasz gdzieś w okolicach 28:00 - niedawno Przeprowadzono badania i wynika z nich, że prawdopodobnie rampy były, a nawet są do dzisiaj: wewnątrz piramidy przy krawędziach, ciągnąc się niczym ślimak dookoła niej coraz wyżej. Nieźle opisuje to Kosek z kanały AstroFaza w PopScience "O starożytnych kosmitach na poważnie" Dodaję link do badań z National Geographic na YT: kzbin.info/www/bejne/opLWdIurn7ODnNU
@marek6247Ай бұрын
logistycznie jest to niemożliwe, nawet w dzisiejszych czasach z dzisiejszą technologią, wyznaczanie z pomocą pręta i słońca hm ,a co z obrotem ziemi. chyba że mamy płaską ziemię i stłą pozycje słońca?
@PL06913 жыл бұрын
Wszędzie słyszę to samo. Transportowano bloki skalne łodziami, potem po rampach, przesuwali je za pomocą dźwigi itp. Ale jak kilkudziesięciotonowe bloki ładowano na statki i jak je zładowywano nikt nie wie. Załadowane też musiały być idealnie na środku statki, aby ten się nie przechylał. O wiele więcej pytań niż odpowiedzi. Dlaczego tak mało o tym wiemy?
@Sattivasa Жыл бұрын
Piramida Cheopsa zbudowana jest z bloków ważących nie kilkadziesiąt ton, lecz 2,5. Kamieniołom znajduje się kilkaset metrów od podstawy piramidy.
@hannaosajda84583 жыл бұрын
18:26 skoro cywilizacja Punt legitymowała się dwoma symbolami którymi były kadzidło i gałązka palmowa i z tą samą symboliką mamy do czynienia w folklorze i etnografii mazowieckich Kurpiów to czy w taki razie ludność etniczna Kurpiów stanowi kontynuację drzewa genealogicznego zapoczątkowanego przez starożytnego króla Puntu ? Jeśli tak to co spowodowało migracje świty z Puntu na tereny dzisiejszej Polski i osiedlenie się na Mazowszu ? Czy migracja Puntejczykow jest powiązana z piramidą w Suwałkach ?
@jarekj2023 жыл бұрын
Dzięki za film. O technicznych szczegółach polecam kanał Pana Andrzeja Bochnackiego. Od strony fizycznej fajne wszystko wyjasnia. Co ważne daje dużo przykładów. kzbin.info
@IronGuy. Жыл бұрын
Co to za muzyczka w tle
@joejoejoejoebiden3 жыл бұрын
Jak to możliwe, że Cheops mógł rządzić 63 lata, skoro przeciętne długość życia wynosiła ok. 35 lat?
@szymonk.47183 жыл бұрын
To, że przeciętna długość życia wynosiła 35 lat to nie znaczy, że dożycie 40 było jakimś ewenementem. Po prostu bardzo dużo osób umierało w dzieciństwie i młodości głównie na różne choroby. Dla kobiet dużym zagrożeniem była też śmierć podczas porodu. Dożycie 50 czy 60 lat nie było niczym dziwnym, ale trzeba było mieć szczęście żeby nie umrzeć wcześniej. Poza tym elity żyły na pewno dłużej niż zwykli ludzie. Przypominam, że Ramzes II żył bodajże ponad 80 czy nawet ponad 90 lat.
@frontprokapitalistyczny45933 жыл бұрын
Jak to możliwe że moja mama urodziła 5 dzieci, skoro przeciętna Polka rodzi 1,2 dziecka? Widzisz już jaki debilizm palnąłeś?
@konradkubala513 жыл бұрын
Statystycznie ja i mój pies mamy 3 kończyny
@konradkubala513 жыл бұрын
@@gwiazdor2008nie zabłysnąłeś tym razem
@dariuszreda32913 жыл бұрын
Wszystko na temat Piramid sprowadza sie do teorii... Piramidy stoja! Ale jak, dlaczego, po co, na co??? Dywagacje...Goethe mowil: Slowa, slowa, slowa... Ja mowie : nie wiem, nie wiem, nie wiem...
@sza25623 жыл бұрын
Osmieszasz sie, piramida cheopsa? Zaklamana wiedza z google: taki powinien byc tytul.
@etmanix37303 жыл бұрын
o foliarz
@jakubkamieniarz10333 жыл бұрын
A jaka jest ta prawdziwa?
@PawelJimmi3 жыл бұрын
bez problemu można było zrobić kompas dla wyznaczenia kierunków świata.
@hannaosajda84583 жыл бұрын
26:22 dynamit + mielarki i kruszarki skalne.
@PawelJimmi3 жыл бұрын
Jakby tej piramidy nie budowano to jak postawiono ostatni blok, lub piramidion.
@jean-marcjacques7143 Жыл бұрын
Super, ale jak tam bylem to inaczej to wyglada. Wiesz jak powstaje miedź ? 20 lat to co 2.5 minuty jeden blok.nieliczac tych 20 i 80 tonowych. We francji jest fabryka lin z 1700 roku, zapraszam.
@maymis43953 жыл бұрын
A latarnia w Aleksandrii?
@BartoszGrodny3 жыл бұрын
Sumerowie nie byli najstarszą znaną cywilizacją. Już wcześniej w Europie były wysoko rozwinięte cywilizacje.
@pawelmielewczyk90233 жыл бұрын
Moze podejmiecie sie tematu historio Izraela ale z pominieciem przekazow biblijnych?
@jakubpiekut19973 жыл бұрын
Ja słyszałem że sfinks powstał 12500 lat temu ?
@jakubek15113 жыл бұрын
Oczywiście, polecam wykłady Doktora Franca na YT. Prowadził badania na całym płaskowyżu Giza
@danielponcedeleon20953 жыл бұрын
Piramidy zbudowali kosmici to wiedza powszechna :)
@kagie583 жыл бұрын
I służyły do kumulacji energii, jakiej to teraz nie wiemy.
@frontprokapitalistyczny45933 жыл бұрын
a nie przypadkiem amerykanie?
@tajemniczyczowiek82713 жыл бұрын
Nie bo Wielcy Lechici :)
@MrVilgefortz3 жыл бұрын
coś o labiryncie?
@tomeklato84592 жыл бұрын
Super. Tylko ta nie szczesna piramida Cheopsa. Nie jest Cheopsa. Sprawdź napis w tzw.komorze o obciążającej. No i gdzie te łodzie na dnie Nilu. Nie ma żadnej. Ale jest dobrze. Czekam na kolejne