Zaginione Technologie i Wynalazki Historii - Opowieści, o których zapomniał czas!

  Рет қаралды 263,723

Podcast Historyczny

Podcast Historyczny

Күн бұрын

Dziś ruszamy na wyprawę nie ku temu, co historia zachowała, lecz ku temu, co utraciła; W tym odcinku Podcastu Historycznego, zgłębiamy tajemnice i historię niezwykłych wynalazków i technologii, które na przestrzeni wieków zaginęły lub zostały zapomniane!
Wyobraźcie sobie spacer po pradawnej bibliotece, której ściany wyłożone są zakurzonymi zwojami zawierającymi nieznaną nam wiedzę; albo też średniowieczny warsztat, w którym rękoma rzemieślników rodziły się wynalazki, które mogły zmienić świat, ale które nigdy nie ujrzały światła dziennego;
Oto podróż, w którą was dziś zapraszam!
Wynalazki i technologie są fundamentami, na których cywilizacje budowały swoje imperia, kultury i tożsamość. Od koła po smartfon, każdy wynalazek niesie ze sobą historię- jego powstania i wykorzystania, ale także jego wpływu na ludzkość.
Ale co z innymi wynalazkami? Z tymi być może zapomnianymi, a może po prostu przyćmionymi przez bardziej udane odpowiedniki?
Rzeczywiście - czy nie zastanawia was, dlaczego niektóre wynalazki trwają, podczas gdy inne znikają? Powody są różne. Niektóre były tracone w wyniku klęsk żywiołowych, wojen i zmian cywilizacyjnych. Inne padły ofiarą swoich czasów: albo były zbyt zaawansowane, by je zrozumieć, albo zbyt radykalne, by je zaakceptować. A może są takie, które zostały celowo stłumione lub zniszczone, a ich tajemnice do dziś strzeżone tak pilnie, jak najcenniejszy skarb? Kto wie?
Ten odcinek podcastu historycznego, to nasze słuchowisko o historii to wyczerpujący przegląd, podzielone na pięć kluczowych epok, każda z nich pełna intrygujących opowieści i odkryć.
A) Antyk:
1. Mechanizm z Antykithiry z Grecji: Zbadamy tajemnice tego starożytnego urządzenia służącego do obliczeń astronomicznych, często nazywanego „pierwszym komputerem świata”.
2. Rzymskie Elastyczne Szkło: Omówimy legendy dotyczące tego niezwykłego wynalazku, który miał posiadać zdumiewające właściwości.
3. Bateria z Bagdadu: Przeanalizujemy teorie dotyczące tego tajemniczego przedmiotu, który mógł służyć jako prymitywna forma baterii elektrycznej.
4. Chińskie Cuda - Sejsmoskop Zhang Henga i Rydwan Wskazujący Południe: Poznamy innowacyjne urządzenia z dawnych Chin, które świadczą o zaawansowaniu technologicznym tamtych czasów.
B) Średniowiecze:
1. Grecki Ogień: Poznamy tajniki tej potężnej broni, która odmieniła losy wielu bitew morskich.
2. Architektura Gotycka: Odkryjemy tajemnice konstrukcyjne i estetyczne tego stylu, który zrewolucjonizował europejską architekturę. Dowiemy się też, dlaczego gotyk odszedł w zapomnienie.
3. Stal Damasceńska: Poznamy historię tej niezwykle wytrzymałej i cenionej formy stali, której sekret produkcji został zapomniany.
C) Renesans:
1. Odrodzenie zainteresowania Grecją i Rzymem: Omówimy, jak odrodzenie klasyki wpłynęło na rozwój technologii i nauki.
2. Leonardo Da Vinci - zaginione szkice: Zbadamy tajemnicze projekty Leonarda, takie jak helikopter, spadochron, skrzydła, balista, rydwan z ostrzami i czołg; projekty renesansu, które wyprzedzały swoje czasy.
D) Rewolucja Przemysłowa:
1. Kolej Atmosferyczna: Przyjrzymy się temu niezwykłemu sposobowi transportu, który był prekursorem dzisiejszych kolei.
2. Samochód na Parę: Poznamy historię pierwszych pojazdów napędzanych parą.
3. Zapomniany Wynalazca - William Murdoch: Odkryjemy wkład tego mniej znanego wynalazcy w rozwój technologii.
E) Współczesność:
1. Telharmonium: Zajrzymy do pierwszych prób stworzenia muzyki elektronicznej.
2. Concorde: Historia i upadek kultowego naddźwiękowego samolotu pasażerskiego.
Music:
Winter by Alexander Nakarada (www.creatorchords.com)
Music: Novus Initium by Alexander Nakarada
Music: Horizon Flare by Alexander Nakarada
Music: Burt's Requiem by Alexander Nakarada
Music: Brothers Unite by Alexander Nakarada
Licensed under Creative Commons BY Attribution 4.0 License
creativecommons.org/licenses/...
Ten odcinek idealny jest dla miłośników historii, technologii i tajemnic przeszłości; z pewnością wzbogaci Waszą wiedzę i zaciekawi Was niezwykłymi opowieściami z przeszłości;
Zapraszam! Rafał :)
Timeline:
0:00 Intro
2:45 Patroni - dziękuję!
5:08 Starożytność
6:22 Mechanizm z Antykithiry
13:32 Rzymskie Elastyczne Szkło
19:35 Bateria z Bagdadu
26:23 Starożytne Chiny
27:18 Sejsmoskop
32:30 Rydwan Wskazujący Południe
38:50 Średniowiecze
39:28 Grecki Ogień
43:19 Architektura Gotycka
52:58 Stal Damasceńska
59:10 Renesans
1:01:57 Leonardo Da Vinci i jego projekty
1:15:49 Rewolucja Przemysłowa
1:18:03 Kolej Atmosferyczna
1:21:37 Samochód na Parę
1:24:48 William Murdoch - zapomniany wynalazca
1:28:57 Współczesność - XX oraz XXI wiek
1:30:05 Telharmonium
1:37:58 Concorde
1:45:12 Zakończenie
1:47:00 Outro
Zrodla: pastebin.com/jdD2njiD
TT: / sadowski_rafal
IG: / rafal_sadowskii
Patroni: pastebin.com/EHuFMEYr
Dziękuję, że towarzyszycie mi podczas podróży przez historię! :)
Jeśli Ci się podoba - dołącz! patronite.pl/podcasthistoryczny

Пікірлер: 477
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Miłego słuchania! :) A po wysłuchaniu, mam dla Was pewne wyzwanie✨: Zadajcie sobie pytanie - jakie wynalazki naszych czasów mogą pewnego dnia przejść do historii? I dlaczego? Napiszcie w komentarzu, a z najciekawszych odpowiedzi zrobimy sobie specjalny odcinek (Post Scriptum), gdzie wybrane pomysły odczytam i zastanowimy się nad nimi wspólnie! Czekam na Wasze propozycje :) Rafał 🫶
@preznyinseminator1199
@preznyinseminator1199 4 ай бұрын
Na pewno taki wynalazek jak ideologia "woke" przejdzie do historii .Podobnie "genderyzm" i "multikulti" zginie śmiercią naturalną. Stanie się tak ponieważ wszelkie ideologie nie uwzględniające ludzkiej natury szybko są weryfikowane przez rzeczywistość i nie przechodzą tej weryfikacji .
@KoKoS87
@KoKoS87 4 ай бұрын
Na pewno wiele "udających przydatnych" przedmiotów z aliexpress. Ciezko mi sobie przypomnieć przykłady ale to podkreśla że te produkty nie są potrzebne.. Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi ale mysle że może minąć przyspieszanie, ułatwianie życia w każdym aspekcie chociaż miałoby to np. przyspieszyć jakąś czynność o 3 sekundy na tydzień
@chloppkroczny8900
@chloppkroczny8900 4 ай бұрын
Faks No
@preznyinseminator1199
@preznyinseminator1199 4 ай бұрын
@@KoKoS87 U nas nie jest to popularne ale Chińczycy czy Koreańczycy często mają całą masę osobnych akcesoriów do prostych czynności . Mają deski do składania ubrań czy specjalne etui do gotowania jajek na miękko i naprawdę używają tego ! U nas takie rzeczy walają się tylko po kontach
@Saladyn88
@Saladyn88 4 ай бұрын
Ją zadałbym sobie pytanie, czy takie coś jest w ogóle możliwe? Szczerze powiedziawszy nie widzę możliwości, aby to się stało w dobie internetu oraz cyfryzacji nawet papierowych archiwów. Jestem w stanie sobie wyobrazić wyłącznie sytuację potężnego kataklizmu, który spowodował by cofnięcie do ery analogowej, ale wtedy ilość rzeczy, o których my jako ludzkość byśmy zapomnieli byłaby za długa, żeby się rozpisywać.
@Wrobelmw
@Wrobelmw 4 ай бұрын
Cześć Rafale. Staram się nie komentować i wtrącać swojego słowa, jeśli coś jest bardzo dobrze i profesjonalnie wykonane. Ale należą Ci się słowa uznania 🙂 Myślę że nie tylko moje. Wykonujesz świetną robotę. Ja był bym za tym żebyś został zgłoszony do telewizji lub do radia o wysokim zasięgu. Dziękuję że jesteś 🙂
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Alez mi miło! Pięknie dziękuję za tak mile słowa Wróbel! I cóż, ciesze się ze sprawiam tyle radości tymi podcastami :) MAm nadzieje ze do szybkiego usłyszenia ! :)
@Wrobelmw
@Wrobelmw 4 ай бұрын
@@Podcasthistoryczny Dziękuję Rafał. Na pewno się usłyszymy lub nawet zobaczymy ;)
@mattrosss1422
@mattrosss1422 4 ай бұрын
Na taką wieczorna relacje podczas jazdy samochodem, ojej. Nawet jeśli ktoś nie lubi historii to się zakocha.. skądś to znam 😊
@krystiankrystian
@krystiankrystian 4 ай бұрын
Do telewizji lepiej nie bo karzą mu ich bajki opowiadać
@TenBiohaker
@TenBiohaker 4 ай бұрын
Telewizja to przeżytek! Więc broń Boże przed wikłaniem się w kontrakty na opowianie bajek
@therednask
@therednask 4 ай бұрын
44:00 Budowle gotyckie są oparte o wiedzę z podziemi - Górników. Od tysiącleci wiadomo że ciśnienia rozkładają się inaczej niż my sobie to wyobrażamy a i te budowle właśnie je szkicują. Wystarczy wejść do byle jakiej księgi o górnictwie i poczytać jak rozkładają się ciśnienia skał, co odpada po wykopaniu tunelu i jak to wygląda , co jest mocne , a co trzeba podeprzeć by się nie zdegradowało. To zobaczycie że wiele z tego "z pod ziemi" zostało przeniesione nad ziemię. A górnictwo jest starsze niż budownictwo, toteż sięgali po to co znali .Nic tajemnego i nic z wynalazczości , tak się zachowuje ziemia i dobry obserwator przełożył to na budynki.
@annadrewek-nowakowska103
@annadrewek-nowakowska103 4 ай бұрын
Suuper podcast! A tu taka ciekawostka: Przezroczysta ceramika z aluminium, mocniejsza niż szkło kuloodporne - ALON Niewiele osób wie, że istnieje przezroczysta ceramika wykonana z aluminium, która jest mocniejsza niż szkło kuloodporne i ma wyższą temperaturę topnienia niż stal nierdzewna. Nazywa się ALON i jest używana do produkcji okien pancernych.
@BorysMadrawski
@BorysMadrawski 4 ай бұрын
Nie wiem, czy wiecie, ale sporo miast w Europie, jak np. Praga, Rzym, Paryż zbudowanych jest nad znacznie starszymi miastami, które zostały zalane paru-metrową warstwą błota (ziemi). Czasami, podczas prac ziemnych, odkopywane są stare ruiny, a te zaskakują potężnymi monolitycznymi blokami, z jakich je zbudowano w podobny sposób jak np. w świątyni Baalbek - są to bloki większe, niż te z Wielkiej Piramidy w Egipcie. Ślady poprzedniej cywilizacji (i nie mówię tu o czasach przed-akkadyjskich/babilońskich/summeryjskich) są wszędzie - jedynie trzeba się wkopać w ziemię na parę metrów, a jeszcze poprzedniej, pewnie na parędziesiąt metrów.
@tomaszb3745
@tomaszb3745 2 ай бұрын
gdybym był dzieckiem to chciałbym, żebyś mi opowiadał bajki do snu. Jesteś w tym the best
@pawekasprowicz2543
@pawekasprowicz2543 4 ай бұрын
Stal damasceńska nie powstawała poprzez skuwanie - tak powstaje dziwer, który jest bardzo podobny wizualnie, ale stalą damasceńską nie jest. Stal damasceńska tworzona była z pojedynczego odlewu, co zostało udowodnione naukowo po badaniach zachowanych do dzisiaj ostrzy z tej stali.
@olokowalski7533
@olokowalski7533 4 ай бұрын
Ja też dziękuję patronom.Ale też dziękuję,że los pozwolił mi poznać wspaniałych ludzi.Pozdrawiam serdecznie.
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej Olo, przyłączam się do wdzięczności :) Pozdrawiam ! :)
@michaelgamer9817
@michaelgamer9817 3 ай бұрын
Witaj Rafale. Twoje podcasty są tak świetne, że słucham ich godzinami w pracy, czasem do snu. Znalazłem cię przez moje zainteresowanie złotą erą piractwa i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyłeś. Od tamtej pory nie wyobrażam sobie, by mogło zabraknąć ciebie i twoich podcastów. Mój szwagier też polubił i bardzo docenił twoją pracę, bo jest świrem na punkcie II WŚ. Mam zatem pomysł i jednocześnie prośbę. Może by tak coś o polskim średniowieczu? Wręcz kocham ten klimat! Coś o naszej matce Polsce, o husarii i lisowczykach w czasach swojej świetności, bo był taki czas, kiedy cały świat drżał przed naszą potęgą! Coś o polskiej szlachcie, królach, jak i chłopach. Jak wygladalo ich życie na codzień, jakie mieli stosunki z innymi państwami, jak przebiegały walki, tu też bym wspomniał o odsieczy wiedeńskiej. Jest tyle tematów do wyczerpania, że z całą pewnością nie zmieści sie to w jednym odcinku! Czekam i gorąco pozdrawiam, kibicuję jednocześnie i życzę najwspanialszych sukcesów.
@BRQ_201
@BRQ_201 4 ай бұрын
Cześć! Jeżeli chodzi o szkło, takie jak opisałeś, to dzisiaj istnieje coś takiego i nazywa się ALON. Jest to przezroczyste aluminium (tak na chłopski rozum). Co prawda, nie znaleziono tego na żadnym stanowisku archeologicznym ale skojażyło mi się. Można powiedzieć, że to niezniszczalne szkło naszych czasów! 😊
@grzegorzgabrylewicz3244
@grzegorzgabrylewicz3244 4 ай бұрын
Które nie istnieje ;)
@BRQ_201
@BRQ_201 4 ай бұрын
@@grzegorzgabrylewicz3244 co masz na myśli pisząc, że nie istnieje?
@bladlogiczny7711
@bladlogiczny7711 3 ай бұрын
@@BRQ_201Nie istnieje "przezroczyste aluminium", to jest rodzaj ceramiki na bazie aluminium (glinu), a nie metal. Istnieją natomiast tzw. szkła metaliczne. To są metale i nie są przeźroczyste ale mają inne właściwości.
@ahimsa1979
@ahimsa1979 4 ай бұрын
Az mnie ciarki przeszły we fragmencie o kolei atmosferycznej, bo jak mialem +-7 lat podobno bawiac sie strzykawkami i po połaczeniu iich rurka mialem powiedzieć cos w stylu "czemu tramwaje tak nie jeżdza bylo by ciszej "... kuzwa jestem geniuszem :) Ps super odcinek, mam tylko 1 uwage ... da Vinci to nie jest nazwisko tylko okreslenie skad pochodził .... z Vinci , i chyba sie nie odmienia na daVincziego :)
@antonich1491
@antonich1491 4 ай бұрын
Świetny materiał, jak zwykle. Widać Twój kunszt i erudycję, a co najważniejsze pasje i zaangażowanie. Dla mnie ten podcast jest jedynym, w którym w głosie autora daje się wyczuć prawdziwe emocje, zafascynowanie i szczerość. Widać że wkładasz do tego masę pracy. Życzę Ci Rafał sukcesów i powodzenia, bo tacy ludzie jak Ty to fundament ludzkości!
@Adam-vk5uq
@Adam-vk5uq 3 ай бұрын
Lepiej bym tego nie napisal! :)
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 3 ай бұрын
Pięknie dziękuję Antonich! Alez mi miło czytać takie słowa jak Twoje! Nie ustaję w działaniu, i mam nadzieje ze z każdym odcinkiem będzie jeszcze lepiej! Do usłyszenia i dziękuję jeszcze raz ✨
@iowa406
@iowa406 4 ай бұрын
Ok Chciałeś komenta? To masz ( choć i tak bym napisał). - zastanawiałeś się co bu było gdyby średniowieczni geniusze wprowadzili swoje wynbalazki do życia. A co gdyby te swoje wynalazki wprowadzili starożytni Grcy? Np maszyna parowa. Hieron z Aleksandrii budował już urządzenia napędzane parą. Naprawdę niewiele brakowało do maszyny parowej Watta. Tyle, że ówczesny system pracy tego nie potrzebował. - czemu nie powiedziałeś o wojnie między Teslą i Edisonem, czyli wojnie między prądem stałym i przemiennym? - we współczesności warto było wspomnieć o płytach LaseDisck. Płytach które zadebiutowały w 79 ( CD w 83), a miały możliwości płyt CD z 92. - Przy Concordzie wqarto było wspomnieć że lot testowy p[ierwsi wykonali Rosjanie w sowim Tu-144. Choć komercyjny pierwszy wykonał Concord. =A co z dzisiaj? Muślę że pamięci dyskowe i flasch .
@hadys2435
@hadys2435 4 ай бұрын
Nie chcę być bezczelny,ale robisz tak zajebistą robotę, że Twoje podcasty słuchał bym codziennie,minimum 8 godzin(te w pracy😉) rób to co kochasz bo robisz to zajebiście, pozdrawiam
@bogdan7491
@bogdan7491 4 ай бұрын
Najwyraźniej nie tylko Panie zakochują się w głosie i sposobie narracji Rafała i nic dziwnego 😉✌️👏
@bladlogiczny7711
@bladlogiczny7711 3 ай бұрын
Do historii przejdzie, bo już przechodzi tradycyjna telewizja. Ja sam tego doświadczyłem kilka lat temu. A dzisiaj poszedłem pomóc pewnej starszej pani i ze zdziwieniem zauważyłem iż jej telewizor jest wyłączony, mimo iż przebywała w domu i zajmowała się gotowaniem obiadu. Dzięki o Wielki Ministrze za zmiany, ty nawet potrafiłeś starszych ludzi odzwyczaić od ciągłego śledzenia programów informacyjnych. Ta babcia twierdzi iż nie już tam czego śledzić.
@Leonardo-yc7bk
@Leonardo-yc7bk 4 ай бұрын
Kiedyś przy jednym odcinku, bodajże o templariuszach lub krucjatach napisałem komentarz dotyczący twojej dykcji, że czasami niektóre "artefakty" kłują. Chciałem teraz tylko dać znać że narawdę widać ogromny progres od tamtego czasu! Czekam na kolejny odcinek, wszystkiego dobrego
@arekcienkusz1324
@arekcienkusz1324 4 ай бұрын
Taki prezent na nowy rok. No to długi spacer , słuchawki do uszu i ruszamy w podróż historii. Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Wszystkiego dobrego i udanego spaceru Arku! Pogoda nie rozpuszcza, ale mam nadzieje ze spacer uprzyjemnię :)
@janosik929
@janosik929 4 ай бұрын
Wszystkiego dobrego w nowym roku dla Ciebie i wszystkich słuchaczy 🎉
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Witaj i wzajemnie! Wielu dobrych chwil w nowym roku!
@adalbird
@adalbird 4 ай бұрын
Piekny prezent na Nowy Rok! Wszystkiego najlepszego w 2024! :)
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Pięknie dziękuję i z wzajemnością! 🥰
@jansuchecki7162
@jansuchecki7162 4 ай бұрын
Dziękuję za wspaniały podcast, życzę wszystkim słuchaczom i Tobie, Autorze Szczęśliwego Nowego Roku🎉😊
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Pięknie dziękuję Janie! I z wzajemnością! :) DObrego nowego roku!
@mirosawgoofit7252
@mirosawgoofit7252 2 ай бұрын
Ale Ty chłopie wspaniale opowiadasz. Rewelacja!
@jolantacieszynska3312
@jolantacieszynska3312 4 ай бұрын
Cóz to była za podróż. Dla mnie niektóre wynalazki szczególnie ciekawe. Antyczne szkło elastyczne, Sejsmograf chiński, Leonardo da Vinci, Telharmonium i Concorde. Niesamowite historie. Wszystko ciekawe niezmiernie. Ale wyszczególnione, jeszcze bardziej.Dziękuję za tą dawkę wiedzy😊👌
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Pięknie dziękuję Jolu! I bardzo sie cieszę że Ci się podobało! 🤩🥰
@odszczepciesie5128
@odszczepciesie5128 4 ай бұрын
Leonardo da Vinci był szczególnie ciekawym wynalazkiem
@MarionMoonface
@MarionMoonface 4 ай бұрын
Świetne! Wysłałam mojemu nastoletniemu synowi
@ElizaElunia
@ElizaElunia 3 ай бұрын
Ale piękne te sklepienia żebrowe. Coś fantastycznego.
@Orety6
@Orety6 4 ай бұрын
Mnie jeszcze zastanawiała zapomniana rzymska technologia murowania oraz tzw ognie greckie, które znali jeszcze Grecy z Bzancjum.
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej Orety, o greckim ogniu jest w odcinku :) A rzymski beton był nawet pierwotnie w odcinku, ale nie chciałem zaburzyć równowagi starożytność vs reszta odcinka. Może w kolejnej części zaginionych technologii? :)
@Orety6
@Orety6 4 ай бұрын
@@Podcasthistoryczny tak, moj blad, bylem jeszcze na starozytnosci jak komentowalem ;) pozdrawiam
@kopieckosciuszki76
@kopieckosciuszki76 4 ай бұрын
No pierwsza dobra rzecz w nowym roku! Bo stare złe po przebudzeniu nadal były na swoim miejscu :) Dobrego w Nowym Roku!
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej, bardzo się ciesze ale tez mam nadzieje ze wszystko co złe, szybko minie i zostanie samo dobre :) Tego Ci życzę! :)
@tomaszherrmann3378
@tomaszherrmann3378 4 ай бұрын
Jestes dobrym człowiekiem :) @@Podcasthistoryczny
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 4 ай бұрын
Może perharmonium, jeśli jest ono zachowane na schematach, dziś można by było odtworzyć z obecną technologią mikroprocesorową. Będzie taniej niż lata temu.
@pawel771a
@pawel771a 2 ай бұрын
Dziękuję za poświęcony nam czas.
@piotrwyszowski2797
@piotrwyszowski2797 Ай бұрын
Super odcinek, krótka uwaga techniczna przy Telharmonium, gospodarstwo domowe może zużywać np 600 kWh (kilowatogodzin) czyli energię. Same kW to jednostka mocy, informuje o wartości mocy a nie energii( energię liczymy jako iloczyn mocy*czasu).
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny Ай бұрын
Racja, kłania się moja awersja do fizyki w liceum ;) Dzięki! ;)
@damianpruski7909
@damianpruski7909 4 ай бұрын
Nie mogłem doczekać się kolejnego odcinka i z niecierpliwością czekam już na kolejny! Wspaniała robota 😊
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej Damianie, pięknie dziękuję! Alez mi milo :)
@barbaraplonder4028
@barbaraplonder4028 4 ай бұрын
Wspaniały podcast. Dziękuję pięknie. Pozdrawiam serdecznie .😊🍀
@slawczenko1441
@slawczenko1441 4 ай бұрын
Uwielbiamy cię Rafał. Dziękujemy że jesteś 😊
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Bardzo mi milo! I ciesze się ze możemy się dzielić radością z historii :)
@krystynamason8934
@krystynamason8934 4 ай бұрын
Witam w nowym roku, życząc spełnienia planów i coraz ciekawszych podcastów. Słucham o broni damasceńskiej, ale można też nadmienić równie doskonałą broń średniowieczną z epoki Kamakura. Mowa tu o katanach samurajskich i szogunów. Ich broń ma skomplikowany skład i technologię przez wieki trzymany w wielkiej tajemnicy. Z kolei w niedalekiej przeszłości genialnym wynalazcą był Serb Nikola Tesla. Myślę tu o energii przenoszonej na odległości bezprzewodowo. Brak funduszy był jednym z przyczyn upadku w realizacji i rozpowszechnianiu go.. W Japonii w XXI w. entuzjasta motoryzacji bez benzyny wynalazł silnik na wodę, w innej technologii niż parowa. Woda jest wszechobecna na ziemi. Wniodek mój, dlaczego niektóre wynalazki w historii nie doczekały realizacji i rozpowszechnieniu, to konkurencja, silne lobby i niestety fundusze, czasami wyprzedzenie epokowe i brak zrozumienia, wyobraźni . Bardzo cenię te historyczne opowieści, pięknie opowiedziane, wyszukane perły z otchłani czasu. Czekam na następne.👌❤️
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej Krystyno, dzięki za taki fajny komentarz! :) O Tesli planuje cały oddzielny odcinek :) I również życzę Ci jak najwiecej ciepła i dobra w nowym roku!
@bogdan7491
@bogdan7491 4 ай бұрын
Wynalazczość to podstawa rozwoju naszej cywilizacji. Gdyby nie ona to nadal żylibyśmy w ciemności rządzeni przez głupców posyłających na stos nawet dzieci. Dzisiejsi politycy to w większości ci sami głupcy, inteligentni ale pozbawieni mądrości a to są dwie zupełnie różne rzeczy. To właśnie bohaterowie dzisiejszego odcinka kształtują świat w którym żyjemy. To ci sami genialni ludzie doprowadzą naszą cywilizację do punktu który będzie zbliżony do doskonałości. Przyjdzie czas gdy znikną choroby, gdy nie będą rodzić się ułomne dzieci, gdy raz na zawsze zniknie problem zanieczyszczenia środowiska, gdy wszyscy ludzie będą wykształceni a praca będzie luksusem przeznaczonym dla nielicznych. Szybkość postępu technicznego podpowiada nam, że ten czas jest już bardzo blisko. To może być 200, 100 a może tylko kilkadziesiąt lat. Zgodnie z moją logiką o tempie tego rozwoju zadecyduje, w największym stopniu, postęp w rozwoju nanotechnologii.
@Krzysztof_Topolewski
@Krzysztof_Topolewski 4 ай бұрын
Panie Rafale... Odnośnie Concorde... NASA pracuje nad własnym projektem komercyjnego samolotu ponaddźwiękowego. Z tego co słyszałem mają już nawet prototyp także ta technologia może być niedługo "odzapomniana" 😀
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
W takim razie jestem bardzo ciekaw czy tym razem wejdzie do użycia na stałe! Ale trochę się obawiam że problemy (koszt, hałas, dostosowanie lotnisk) będą ponownie blokada do szerszej adaptacji
@marianlazarski291
@marianlazarski291 2 ай бұрын
160 miljardów euro na 7 lat to prawie 25 miljarów a płacimy 35 miliardów euro rocznie a bedzie podwyzka jak widać z tego unia przyznaje polsce tylko ze składek polaków nic więcej
@TRMpinki
@TRMpinki 4 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Niektóre wynalazki znałem, o innych nie wiedziałem. Oby tak dalej.
@halinakozlowska2672
@halinakozlowska2672 4 ай бұрын
Najwiecej dzieje sie w medycynie. Przewspaniala narracja I glos. 😊
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Pięknie dziękuję Halino! :) Pozdrawiam!
@MsKsenna
@MsKsenna 4 ай бұрын
Bardzo podoba mi się Twój podkast zarówno pod względem jego fascynującej zawartości jak i pełnej pasji prezentacji. Nie sądziłam, że zdołam wysłuchać ponad godzinnej audycji, a tu proszę! Nawet nie wiem kiedy to zleciało^^ Co do Twojego pytania - sądzę że technologią dzis powszechną a jutro zapomnianą będzie komputer jaki znamy dzisiaj. Stanie się to z powodu galopującego rozwoju technologii, która już wkrótce przedstawi nam nowe możliwości spychając te nieco starsze na półki historii. Serdecznie pozdrawiam.
@MrYoghurt22
@MrYoghurt22 4 ай бұрын
Świetny odcinek... Skoro wspomniane jest o Concord(-dzie) jako o zapomnianej technologi, to idąc tym torem, pozostając w XX wieku moim zdaniem warto wspomnieć o promach kosmicznych. Odsyłam wszystkich do fenomenalnego odcinka w tym temacie !
@damianmalicki515
@damianmalicki515 4 ай бұрын
Moim zdaniem szybko zapomnimy o samochodach napędzanych energią elektryczną z baterii. Wodór wydaje mi się dużo lepszym rozwiązaniem.
@b.g.1865
@b.g.1865 4 ай бұрын
Poki co eksperci twierdza, ze najbardziej eksplozyjnym.., antygrawitacja jest przyszloscia
@audiobookfr5845
@audiobookfr5845 4 ай бұрын
Tak. Jest prawie tak dobry jak napędzany antymaterią. Choć oba mają dwa drobne problemy, skąd brać wodór i antymaterie i jak je przechowywać.
@witcherofrivia8203
@witcherofrivia8203 Ай бұрын
Przecież silnik benzynowy spala właśnie mieszankę węglowodorową w reakcji utleniania zainicjowanej iskrą elektryczną ze świecy żarowej, podobnie jest w dieselu. Zatem zaiste używamy napędu wodorowego.
@85veget
@85veget 4 ай бұрын
Cudownie. Miło słyszeć Twój miły głos.
@Mr4hitch
@Mr4hitch 13 күн бұрын
Sejsmograf to genialne urzadzenie. Mysle ze ozdoby mialy na celu zainteresowac przedmiotem cesarza
@ElizaElunia
@ElizaElunia 3 ай бұрын
Podziwiam wszechstronne wiedzę historyczną. Szacunek!
@Atlantis1986
@Atlantis1986 4 ай бұрын
Drobna uwaga: "komputer analogowy" nie jest synonimem komputera mechanicznego. To dwie zupełnie różne rzeczy. Istniały analogowe komputery elektroniczne, można też zbudować całkowicie mechaniczny komputer cyfrowy. W komputerach analogowych wartości są przechowywane i liczone za pomocą odpowiadających im bezpośrednio (analogicznych) wartości jakiegoś elementu - napięcia elektrycznego albo kąta obrotu koła zębatego. Uwzględnia się przy tym wszystkie wartości pośrednie. Czyli na przykład wartość liczby pi możemy zapisać bezpośrednio za pomocą napięcia 3.14V, wykonując na niej operacje poprzez przepuszczanie przez układy, które będą ją modyfikowały. W komputerach cyfrowych natomiast stany są skwantyfikowane i używamy konkretnych przedziałów napięć do kodowania konkretnych wartości (np. 0 i 1 w układach binarnych). Komputer analogowy nie jest też komputerem w takim sensie, jak rozumiemy je obecnie. To urządzenie zaprojektowane do wykonywania konkretnego zestawu obliczeń. Nie może być programowany - zmiana algorytmu wymaga jego przebudowania.
@stanisawjania1823
@stanisawjania1823 4 ай бұрын
Witam serdecznie panie Rafale w nowym roku 💪 Zaczynam z Panem w nową podróż dziękuję za tą możliwość ❤ Pozdrawiam Staszek 😀
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Witaj Staszku i bardzo mi milo ze wyruszamy w podróż razem! Dobrego nowego roku!
@SALADYNpl
@SALADYNpl 4 ай бұрын
Witam. Dzisiejszy film podobał mi się ale .... Przyzwyczaiłeś nas do wypływania na szeroką wodę oceanu historii i płynięciu jednym kursem przy zmiennej pogodzie a teraz ... Czułem jakbym płynął tym samym okrętem ale co chwila kurs był zmieniany co nie pozwoliło mi się do końca delektować i wypływać bardziej i mocniej na ocean historii. Gdy już czułem wiatr , widziałem jak żagle się unoszą sternik zmieniał kurs i wpływał do przystani aby wyznaczyć nowy. Niby ten sam sternik ale rozumienie morza inne. Niby niezwykle i mile zaskakujące ale nie zaspakajające apetytu. Na całe szczęście okręt i sternik ten sam więc jest szansa że prawdziwa wyprawa nadejdzie i poczuję każdą falę na naszym okręcie. Serdecznie pozdrawiam i oczywiście czekam jak zawsze😀 Dziękuję
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej Saladynie, jak najbardziej rozumiem o co chodzi; ten odcinek ma taką formułę, bo co jakiś czas lubię robić przekrojowe :) Pseudohistoria, 7 Cudów Świata czy właśnie Zaginione Technologie :) Ale to jest w ramach odświeżenia, pełnowymiarowe podróże również przed nami :)
@BuBiK_PoLsKa
@BuBiK_PoLsKa 4 ай бұрын
Szczęśliwego Nowego Roku ✌️ Zaczynając ten rok w dobrym humorze odpowiem na wyzwanie dość prześmiewczo "Polski Grafen" 🤓🤡👍🏻Patrząc na niektóre znaleziska i odkrycia uważam że postawa naukowa jest bierna w tym temacie i trzyma sie dawno nieaktualnych informacji, powodów może być kilka a jeden z nich to taki iż "Tylko elity mają dostęp do tych aktualnych ustaleń archeologów natomiast reszta ludzi jest trzymana w nieświadomości i karmiona ciągle tym samym dodając co jakiś czas szczątkowe informacje) miało by to na celu lepszą kontrolę nad zasobem ludzkim druga rzecz nikt nie jest w 100 % pewny jaki wpływ na ludzkość miało by nagle ogłoszenie ze to co do tej pory sądziliśmy było błedem i ogłoszenie jak było naprawde.
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Wzajemnie! I dopisuje do potencjalnej listy, czemu nie ! :)
@BuBiK_PoLsKa
@BuBiK_PoLsKa 4 ай бұрын
Luzik, miało być krótko ale niestety musiałem to nieco rozwinąć 😉
@miroslawsita7062
@miroslawsita7062 Ай бұрын
Rafal..bardzo dobrze i solidnie przygotowany material. Szkoda, ze nie rozwinales tematu kompasow. Nie zastanowilo Cie, ze ta bryczka wskazujaca poludnie, rownoczesnie powinna wskazywac kierunek polnocny.? Dlaczego wiec Chinczycy nie uzywali go do wskazania Gwiazdy Polarnej.,? Odpowiedz jest bardzo prosta, wystarczy znac ich mentalnosc. SINAN oznacza kierunek poludniowy, czyli najwazniejszy dla ich kultury kierunek swiata. Zanim powstaly kompasy, to ta magiczna dwukolka byla uzywana do planowania przestrzennego miast. Na tej samej zasadzie ich wszystkie prawdziwe kompasy pokazywaly poludnie. Mam na mysli .: brazowego magnetycznego zolwia, lyzke wskazujaca poludnie, Feng Shui Luopan czy wodny kompas z magnetyczna ryba. Zapoznaj sie z .." Maps have "north" at the top, but it could"ve been different "
@kaikor1445
@kaikor1445 2 ай бұрын
Pamiętaj jak przez rok umilałeś mi praktyki w szkole do dzisiaj pamiętam zapach ciastek i tej zakevanej łazienki jak idę spać słuchając tych historii
@kaikor1445
@kaikor1445 2 ай бұрын
Rok temu skończyłem szkołę btw
@LysyOnTour
@LysyOnTour 4 ай бұрын
Mamy 5 stycznia. Właśnie doszedłem do siebie po sylwestrze i zabieram się za oglądanie 🎉
@kolesztwojejszafy
@kolesztwojejszafy 4 ай бұрын
Where grecki silnik parowy z okolic 100r naszej ery? Bo bardzo pasuje bo zaginoł a mógł ekstremalnie zmienić świat
@zdzislawdardzinski7434
@zdzislawdardzinski7434 4 ай бұрын
Gdyby obecna technologia rozwinęła się 2 tys. lat temu , to obecnie po ludzkości zostały by tylko artefakty w postaci szczątków po silosach atomowych
@dinth
@dinth 4 ай бұрын
Szkoda że nie powiedziałeś więcej o samochodach elektrycznych, bo dość mocno wpadają w kategorię zapomnianych wynalazków. Dziś wynajdujemy je na nowo, ale mało kto już pamięta, że np w Wielkiej Brytanii w latach 60tych po drogach poruszało się blisko sto tysięcy samochodów elektrycznych
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej, to faktycznie jest dobry punkt, i myślę ze przy okazji post scriptum również o tym wspomnę. Pozwolę sobie zapisać Twój komentarz :) Dzięki! :)
@dinth
@dinth 4 ай бұрын
@@Podcasthistoryczny dzięki. Wchodząc bardziej w szczegóły, głównie chodzi o pojazdy dostawcze, szczególnie tzw milk floats. Ale też używano elektrycznych pojazdów np do konserwacji oświetlenia ulicznego
@user-yy3zj5wm6g
@user-yy3zj5wm6g 4 ай бұрын
dzieki wszystkiego dobrego w nowym roku pozdrawiam serdecznie
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Pięknie dziękuję i oczywiście wzajemnie! Samych pomyślności! :)
@maciusss112
@maciusss112 4 ай бұрын
idealny dzien na przesluchanie
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Dobrego słuchania i udanego nowego roku Maciuss! :)
@Dexter00000
@Dexter00000 4 ай бұрын
Ciekawe, że w Święta oglądałem najnowszą część przygód Indiany - UWAGA SPOILER - Jones'a i tam cała akcja toczy się właśnie z Mechanizmem z Antykothiry w roli głównej, a dzisiaj słucham, jest bohaterem i Twojego odcinka 😃. Polecam film - tam Archimedes był jego twórcą i pozwalał on na podróże w czasie 😊.
@vladislavkocma7986
@vladislavkocma7986 4 ай бұрын
❤dziękuję za super alternatywę w nowy rok
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Dobrego słuchania! I wszystkiego co najlepsze! :)
@KrzychuBB
@KrzychuBB 3 ай бұрын
Ogrom pracy. Materiał na 2-3filmy. Dzięki.👍
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 3 ай бұрын
Bardzo mi miło! :) lubię robić takie długie, wyczerpujące materiały 🥰
@annagawecka7164
@annagawecka7164 4 ай бұрын
Najlepszy początek roku ❤Wszystkiego dobrego Rafale ❤
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Wielkie dzięki Aniu i wzajemnie, wysyłam dużo ciepła! :)
@AgnesLaczka
@AgnesLaczka 4 ай бұрын
❤Drugi dzień Nowego roku i poranek z podcastem historycznym ,czy można lepiej rozpocząć dzień?Do tego temat bardzo pasujący do czasu ,bo w końcu wynalazki są przejawem rozwoju ,tylko czy wszystkie są lub były dobrze wykorzystane ? Wszystkiego najlepszego z Nowym Rokiem dla wszystkich tutaj Ps dla mnie do historii mogłyby bez żalu przejść wszelkie petardy i fajerwerki,a co mnie przeraża sztuczna inteligencja,oby była dobrze wykorzystana
@dorotaskoczek509
@dorotaskoczek509 4 ай бұрын
Sztuczna inteligencja... chyba nie jest aż tak niemozliwe, to co st.Lem pisał o buncie robotów., w jednym ze swoich opowiadań
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 4 ай бұрын
Oświetlenie Wiliama Murdocha, można zobaczyć na filmie z 1937 r ,,Oh Mr. Porter" I usłyszeć dźwięki jakie wydaje. W Polsce jako ciekawostkę można podać że takie oświetlenie było na pierwszych kolejach na Dolnym Śląsku. Zachowały się żyrandole ze stacji Boguszów Gorce, zachowane w zbiorach Polskiego Stoważyszenia Miłośników Kolei w Skierniewicach
@wafelryrzowy5279
@wafelryrzowy5279 3 ай бұрын
Nie tęsknię za poprzednimi technologiami bo jeśli chce po prostu po nie sięgam ( np notatnik papierowy, nie cyfrowy). Z twojej myśli wywnioskować można było że jest albo telefon albo historia i czasem tęsknota. Nie musi tak być, przyrządy za którymi teskisz są do kupienia i dziś i dalej można z nich korzystać. Ponawia się pytanie dlaczego tego nie robimy i wspominamy je z przeszłości (czesto romantyzujemy lekko jak mam wrażenie ty tutaj). Osobiście uważam że gdyby przyszło co do czego finalnie wygrałaby wygoda i niechęć do nich oraz powrót do telefonu poprzez scentralizowanie w jednym miejscu. Pozdrawiam!
@mptak0433
@mptak0433 4 ай бұрын
Najwięcej zawdzięczamy Nikoli Tesli a jednocześnie nie doceniamy jego geniuszu, najwybitniejszy wynalazca i nie tylko w historii...
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
O Tesli planuje zrobić oddzielny odcinek :)
@BorysMadrawski
@BorysMadrawski 4 ай бұрын
W/g badań warstw geologicznych, ale także znalezisk archeologicznych i Biblii, jesteśmy obecnie piątą, albo szóstą zaawansowaną cywilizacją na Ziemi, aczkolwiek jeszcze nie tak zaawansowaną, jak poprzednie. Te pradawne wynalazki, jakie znajdujemy, pochodzą z naszej cywilizacji, która w tamtym okresie czerpała jeszcze cały czas z zanikającej wiedzy i kurczących się zasobów technicznych (narzędzia, materiały) cywilizacji poprzedniej.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 4 ай бұрын
Wolność ! Wolność to coś o co wiele pokoleń walczyło latami, niektórzy nie dożyli, a dziś ludzie chętnie oddają wolność za zasłyszane hasełka, pozory bezpieczeństwa, pseudo ekologię i wygody, które wcale nimi nie są.
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Zapisuje! Dziękuję :)
@pawemielachowicz1130
@pawemielachowicz1130 4 ай бұрын
wszystkiego dobrego w nowym roku Rafale oraz wszystkim słuchaczom
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Pięknie dzięki Pawle i wzajemnie, dużo dobra! :)
@marcinmrozik5284
@marcinmrozik5284 4 ай бұрын
Mechanizm z Antykitiry to był starożytny odpowiednik sektansu, służącego to wyznaczania kierunku za pomocą ruchu gwiazd w ciągu nocy, odkrytego ponownie w czasach Columbia pewnie za sprawą da Vinciego ale nie wiem. Umiszczałi lunetę by wyznaczyć gwiazdę polarną i obrotem mechanizmu w czasie ruchu gwiazd wyznaczałi się obrót pierścienia z kierunkiem. Ale może się mylę. No bo w dzień wiadomo ruch słońca. A to że znaleziono na statku tylko mnie wtym utwierdziło. Druga kwestia excskibur to mit angkosaski zaporzyczonych od nas Lechów, którzy szli Poslawe pokonując legion rzymski. Na przodzie legionu zawsze idzie chorągiew a chirogiee zwieńczona jest srebrnym orłem dlatego mamy Orła Białego w heraldyce. Na pamiątkę pokonania najeźdźców. A mit ów zaczerpnięty jest od naszego jakże autentycznego miecza koronacyjnego Szczerbiec, który pamięta Piastów a może i wcześniej.
@sebek9241
@sebek9241 4 ай бұрын
Kolejny świetny odcinek. Fascynujący podcast. 👏🏻👏🏻👏🏻
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Bardzo mi milo, dziękuję! :)
@Anubis2976
@Anubis2976 15 күн бұрын
Jest jeszcze architektura starożytnych Indii albo taka Petra albo budowle monolitowe typu Baalbek. O Indiach jeszcze można powiedzieć opisując Wedy i wimany. Co to było?
@magdalenach3343
@magdalenach3343 4 ай бұрын
Już się cieszę na wieczorne słuchanie ❤❤😊. Dziękuję. Co do pytania o wynalazki to AI...nikt nie wie, jak będzie się rozwijać i do czego jeszcze nam posłuży. Czy wymknie się spod kontroli? Póki co, jeszcze ją potrafimy okiełznać ...reszta to już najbliższa historia. 😊
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Bardzo mi milo! Do usłyszenia! :)
@jansuchecki7162
@jansuchecki7162 4 ай бұрын
Niezupełnie, w fabryce Tesli robot zaatakował pracownika i tylko interwencja innych ludzi uratowała mu życie😢
@ula3938
@ula3938 3 ай бұрын
Wspaniały program, i forma opowieści jak słuchowisko bardzo mi pasuje. Odpowiadajac na Twoje pytanie, jakie wynalazki obecnie używane będą zapomnianą technologią ti obawiam się że odpowiedź może brzmieć :praktycznie wszystkie. Żyjemy w czasach gdzie technologia zaczęła wyprzedzać naszą wyobraźnię a rozwój AI stawia pod znakiem zapytania każde obecnie stosowane rozwiązanie.
@bartdr5146
@bartdr5146 4 ай бұрын
Według mnie swego rodzaju zapomnianą, a właściwie nieużywaną technologią mogą stać się pociągi magnetyczne. 1. Koszty budowy magnetycznych linii kolejowych są ogromne, dodatkowo utrzymanie ich namagnesowania wymaga ogromnego zużycia prądu. 2. Linie te muszą być budowane nad ziemią 3. Zwrotnice dla pociągów magnetycznych są strasznie skomplikowane i wymagają dużego obniżenia prędkości, aby bezpiecznie ich używać 4. Oczywista oczywistość, ale z linii kolei magnetycznych nie mogą korzystać tradycyjne pociągi 5. Jedyną przewagę jaką oferują koleje magnetyczne to ich ogromna prędkość (ok 500km/h), ale już "tradycyjne" koleje wysokich prędkości mogą rozwijać prędkość ok 350km/h. Według mnie jest duża szansa, że koleje magnetyczne skończą jak Concord, ich wysoka prędkość będzie miała mniejsze znaczenie niż względy ekonomiczne, co w ostateczności może doprowadzić do ich upadku (po prostu zaprzestanie się budowy nowych linii, te stare pewnie przez jakiś czas będą jeszcze eksploatowane).
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
oooo, bardzo dziękuję za tak wyczerpujące podejście do tematu Bart! Zapisuje sobie do listy do post scriptum :)
@teczowependolino8194
@teczowependolino8194 4 ай бұрын
Pogląd może i miałby sens przy założeniu zerowego rozwoju ludzkości. Gdybanie słuszne, tylko w tym wypadku ale raczej niezgodne zgodne z rzeczywistoscia. Po pierwsze nie wiesz co zostanie wynalezione, Ale z pewnością trwają intensywne prace i drobne przełomy w kwestii nadprzewodników wysoko temperaturowych. Porządny przełom w tej technologii mógłby zmienić sposób lewitowania takiego pociągu, i zmniejszenie kosztów lewitacji. Dalej mamy zbliżającą się technologię fuzji jądrowej, co mógłby ugryźć temat od strony energetycznej, w sensie nikt już nie przejmował by się wysokim zużyciem energii bo byłoby jej w bród. To są dwie technologie które już widać na horyzoncie, a nie wspomne o masie tych których jeszcze nie widać I nawet ich nie przewidujemy bo jesteśmy na to za głupi. Concord w porównaniu do pociągu miał ten minus, że ostatecznie przekreśliły go częste wypadki. Także ja nie ryzykowałbym takich stwierdzeń i ustawiam się w opozycji :) czas pokaże pozdro
@adaszkoodragmailcom
@adaszkoodragmailcom Ай бұрын
Kolejna najlepsza podroz jaka zafundowałeś swoim słuchaczom! Kupuje bilet na dalsze... coś wspaniałego! Pozdrawiam pasażer Adam
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny Ай бұрын
Wielkie dzięki Adamie! Dobrze Cię mieć na pokładzie :)
@belladonna8877
@belladonna8877 4 ай бұрын
Cóż za wspaniała niespodzianka w Nowym Roku! Balsam na moje uszy, serce i umysł przed jutrzejszym powrotem do pracy. Dziękuję z całego serca. I szczerze podziwiam zaangażowanie i profesjonalizm połączony z pasją. Uwielbiam. Po stokroć ❤
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej Belladonna, alez mi milo! Dziękuję za tak mile słowa i ciesze się ze mogę uprzyjemnić ten noworoczny, deszczowy ale jedyny w swoim rodzaju dzień :) Pozdrawiam Cie! :)
@BorysMadrawski
@BorysMadrawski 4 ай бұрын
Mechanizm z Antykithiry był ponoć dość standardowym mechanizmem liczącym (zaawansowanym kalendarzem astralnym). Nie sądzę że był grecki, ale że był heleński - Grecy odziedziczyli większość kultury i wynalazków po Helenach, podobnie jak Italczycy (Rzymianie) niewiele wymyślili i stworzyli, a jedynie odziedziczyli po Etruskach (Słowianach, bo udało się odczytać ich pismo i jest ono słowiańskie) - nawet Rzym już tam stał, gdy Italczycy do niego weszli i go przejęli po tym, jak Etruskowie niemal wyginęli (być może erupcja wulkanu to spowodowała, albo jakaś super nova).
@aurorae666
@aurorae666 4 ай бұрын
Ależ to bylo dobre! Dziękuję za superhistorie i Twoją pracę. Przyszlo mi tez do głowy, że o telharmonii można by zrobić swietny film ;)
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Pięknie dziękuję! I zgadzam się, że to byłby dobry film, taki o wynalazcy który do końca wierzy w swój wynalazek i proboje ze wszystkich sił pokonać przeciwności 🤩😯
@aurorae666
@aurorae666 4 ай бұрын
@@Podcasthistoryczny a jakie sceny ukazujące ogrom urządzenia! Normalnie widzę już pracę kamery 😀
@marcowos2484
@marcowos2484 4 ай бұрын
Z niecierpliwością czekam na historię wydobycia,rafinacji i wszystkiego co dzialo się wokół Łukasiewicza. O fundacji i Największa zagadka dlaczego tak wazna postać na skalę światową jest w polsce praktycznie nieznana??
@witcherofrivia8203
@witcherofrivia8203 Ай бұрын
A to od niego uczył się przecież Rockefeller o wierceniu szybów naftowych.
@teretysz1659
@teretysz1659 4 ай бұрын
Dziękuję ❤
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Bardzo mi milo ze się dobrze słuchało ! :) Pozdrawiam!
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 4 ай бұрын
35:17 Ustawianie tej figury na podstawie różnicy przebiegu kół, pod warunkiem dobrego skalibrowania obwodów kół, jest, jak sugeruje rachunek prawdopodobieństwa, mało wrażliwe na nierówności terenu. Raz jedno koło przebędzie jedną drogę, raz drugie, średnia pozostaje podobna. I to należy zestawić z pojęciem "południe". Czy był to kierunek wyznaczony teodolitem z ruchu gwiazd (pojedyncze minuty kątowe przy dzisiejszym sprzęcie, a pewnie i lepiej), czy "o tam (tu wskazanie ręką) słońce jest najwyżej". Sądzę, że to drugie, do chodzenia po terenie wystarcza busolą z podziałką co pięć stopni. Przynajmniej mnie.
@antonibieganowski8889
@antonibieganowski8889 4 ай бұрын
Litości!! Ludzie co wy macie w głowach? przecieżą to był kompas. Figura była wykonana z magnetytu występującego naturalnie w przyrodzie i była pozłocona listkami cienkiego złota co nie miało wpływu na wskazania Figura myślę była wydrążona w środku aż do głowy i osadzona na ostrej igle, czyli po prostu kompas. Były też wersje kopasu w postaci chińskiej łyżeczki. Żeby tego nie wiedzieć to aż strach.
@antonibieganowski8889
@antonibieganowski8889 4 ай бұрын
Innym wyjaśnieniem jest żyrokompas ustawiany zawsze w poludnie ze względu, że słońce w południe pokazuje dokładnie ten kierunek. Warunkiem poprawnego działania jest ciągłe utrzymywanie obrotów koła żyroskopowego. Napęd koła żyroskopowego na postoju mogła zapewniać sprężyna nakręcana kołami pojazdu podczas jazdy poprzez odpowiedni mechanizm zębaty. Jednak zgodnie z zasadą brzytwy Oldhama najprostsze rozwiązanie jest najwłaściwsze, dlatego stawiam na kompas
@sebarosicki9183
@sebarosicki9183 4 ай бұрын
Szczęśliwego Nowego roku 🎉
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Wzajemnie! Wszystkiego pięknego!
@lukaszapinski6181
@lukaszapinski6181 4 ай бұрын
Uwielbiam! Dziękuję za twoją twórczość
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Bardzo mi milo Łukaszu! Do usłyszenia i wszystkiego dobrego!
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 4 ай бұрын
1:28:09 Trochę nie w temacie, bo te rozwiązania dopiero zamierają, ale przy źródłach światła wspomnieć należy Carla Auera von Welsbach, człowieka który zrewolucjonizował oświetlenie gazowe (koszulka Auera), po czym dwa razy ulepszył edisonowską, węglową żarówkę. Najpierw zmieniając mało trwałe włókno węglowe na irydowe (naprawdę trwałe, ale drogie), następnie na ciut mniej trwałe, ale znacznie tańsze wolframowe, zanikające od dopiero kilkunastu lat...
@lunaweeks4001
@lunaweeks4001 Ай бұрын
Dzieło twoje jest też odbiciem twoich opinii, poglądów jak i spojrzenia człowieka nowoczesnego, co jest zrozumiałe. Przyczepię się do okresu Średniowiecza i katedr ziemi francuskiej . W tamtych czasach wiara w Boga była oczywista jak oddychanie, katedra zaś miejscem spotkania z Bogiem i jego surową nauką . Do dzisiaj średniowieczna katedra jest wypełniona niesamowitym klimatem, Dążeniem budowniczych katedr było wyrażeniem dążenia człowieka do bliskości z Twórcą (min). Z upływem wieków , człowiek zaczął tracić poczucie sakralności . Mówisz tu o drapaczach chmur w Dubaju jąko miejących " coś gotyckiego" . Dubajskie kreacje są raczej symbolem pychy , zadufania w technologii i bogactwach. Mistrzowie i rzemieślnicy Średniowiecza poza olbrzymią wiedzą mieli autentyczną miłość Boga , sakrum i głęboką wiarę . Czego dzisiejszy człowiek niestety już nie ogarnia. Pozdro
@alekzandr8791
@alekzandr8791 4 ай бұрын
ale się tego fajnie słucha !! chętnie posłuchałbym części drugiej bo jest o wiele więcej takich wynalazków zapomnianych jak np wynalazki Nikoli Tesli, Rzymski Beton (niedawno odkryty na nowo), Kielich Likurga, Maszyna do Tworzenia Manny z nieba, Arka przymierza, Alchemia, Astrologia, no pełno tego jest
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej, alez mi milo to słyszeć! Powiem Ci, ze czemu nie, jeśli odzew będzie tak pozytywny dalej to chętnie zrobię drugą część :)
@ch4o575
@ch4o575 4 ай бұрын
Kasety magnetofonowe i video.... w sumie to już częściowo zapomniane technologie. Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Wzajemnie ! I zapisuje do listy ! :)
@radoslawr525
@radoslawr525 4 ай бұрын
Dodam tu jeszcze płytę CD i DVD. Przetrwały jeszcze krócej niż kaseta magnetofonowa. Co ciekawe płyty winylowe są nadal produkowane.
@krzysztof_drzewiecki
@krzysztof_drzewiecki 4 ай бұрын
Artefakt z Antykithiry był zaawansowanym kalendarzem. A ze znaleziono tylko 1 taki egzemplarz możliwe że był to prezent dla kogos bardzo bogatego a nie ogolno dostepne urzadzenie. Samo zbudowanie nie jest bardzo wymagajacenawet z narzedziami z tamtej epoki. Potrzebna wiedza do wyznaczenia poszczegolnych wydarzen astronomicznych jest imponujaca lecz nie niemozliwa dla tamtych czasów. Bateria z bagdadu mozliwe że była tylko prototypem ktory nie spełnil pokładanych w nim mozliwosci. W chinach byly tez okresy długotrwałej stagnacji i zakazu wprowadzania nowych rozwiązań.
@Anubis2976
@Anubis2976 15 күн бұрын
To jeszcze można przeanalizować Arkę Przymierza jako też rodzaj urządzenia technicznego.
@Logiteh11
@Logiteh11 4 ай бұрын
Łooj super się rok zaczyna :D Pana podcast jest dla mnie wyjątkowy z tego samego powodu przez który ewidętnie powstaje. Takie dobre opracowanie danych zagadnień świadczy o wielkiej pasji. Chce Panu podziękować za podcast historyczny i życzyć Panu i słuchającym szczęsliwego nowego roku.
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Wielkie dzięki i bardzo mi milo! I potwierdzam, bardzo Lubie historię i sprawia mi duża przyjemność opracowanie tych tematów i tworzenie w takiej formie - a skoro to słychać, to jeszcze mi milej :)
@jansuchecki7162
@jansuchecki7162 4 ай бұрын
A ja życzę ewidENtnie pomyślności w Nowym Roku, również nieukom😅
@mrZibi
@mrZibi 2 ай бұрын
Super materiał. Szacun za pracę włożona w ten odcinek.
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 2 ай бұрын
Wielkie dzięki Zibi! I do usłyszenia niedługo ;) 🙏😇
@MrArxass
@MrArxass 4 ай бұрын
Bardzo ciekawe, przesłuchałem całe naraz będąc na spacerze ;) dzięki! A może tak o największym dowódcy w historii? Alexander ?
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 4 ай бұрын
Szkoda ze nic nie powiedziano o Heronie z Alexandrii, I o jego wynalazkach, oraz o łączności telegraficznej, poczcie Taxisa telegrafie optycznym, chętnie stosowanym na pierwszych kolejach, a wynalazek semaforu jest starszy od kolei, będący wynalazkiem braci Chape we Francji
@theHerami
@theHerami 4 ай бұрын
Do lamusa bardzo szybko odchodzą nowinki typu NFT. Mam ogromną nadzieję, że ten sam los czeka AI, że po pierwszych zachwytach odejdzie i zostanie jako narzędzie wspierające ludzi, a nie zastępujące ludzką pracę tanią tandetą. Z rzeczy bardziej namacalno-materialnych ciężej coś wymyślić... Jestem bardzo ciekawa tego Post Scriptum. Trafiłam tu przypadkowo, ale chyba rozsiądę się posłuchać na dłużej ;)
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Hej Herami, witaj! :) I dzięki za podrzucenie tematu NFT, będzie w odcinku :) Do usłyszenia, a w międzyczasie zapraszam do pozostałych odcinków :)
@bogdan7491
@bogdan7491 Ай бұрын
Wszystkie wynalazki istniały na długo przed pojawieniem się człowieka.. trzeba było tylko odnaleźć je!
@grzegorzkolbrecki8344
@grzegorzkolbrecki8344 4 ай бұрын
Pojazdy "próżniowe" tracą sens po ogarnięciu podręcznika do fizyki. Napęd parowy ma niską sprawność aczkolwiek dalej niektóre silniki spalinowe używają dotrysku wody aby poprawić osiągi. BMW opracowało taki system który nie wymaga uzupełniania zbiornika na wodę, ta odzyskiwana jest ze spalin.
@zdzislawdardzinski7434
@zdzislawdardzinski7434 4 ай бұрын
Dotrysk wody tak pomaga jak krem Nivea na porost włosów
@grzegorzkolbrecki8344
@grzegorzkolbrecki8344 4 ай бұрын
@@zdzislawdardzinski7434 fakt ale dawno temu w lotnictwie pomagał bombardować szkopa ;)
@damianmalicki515
@damianmalicki515 4 ай бұрын
Uwielbiam Twój głos i sposób w jaki opowiadasz.
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 4 ай бұрын
Wielkie dzięki Damianie! I dużo dobrego na nowy rok życzę!
@damianmalicki515
@damianmalicki515 4 ай бұрын
Nawzajem szczęśliwego nowego roku i jak najszybciej przebicia 100tys. subów.
@snip235
@snip235 4 ай бұрын
Witam w nowym roku. Gdy człowiek znajdzie sposób na lepszy silnik będziemy mogli np podróżować w kosmosie czy też szybko przemieszczać się po naszej planecie. Inną nowością mogą być roboty myślące ,pracujące jak człowiek teraz Lub znalezienie technologii teleportacji. Wszystkie te rzeczy mogą wejść do historii
@jacekpietrasz8250
@jacekpietrasz8250 4 ай бұрын
Tak naprawdę żeby zagłębić się w historii naszego świata i odbudowywać to co zatuszowane i zakopane w zbiorach niezliczonych książek.... mielibyśmy to co tak świat potrzebuję, a tak wszyscy chcą zarobić.......
@jakubmiejski6241
@jakubmiejski6241 4 ай бұрын
Wystarczy wspomnieć Nikole Tesle
@doitbeforeyoudieful
@doitbeforeyoudieful 4 ай бұрын
Fajne materialy! Polecam wszystkim i subscribed!
@cati0n
@cati0n 3 ай бұрын
apropo plastiku ,który sie rozkłada - takie coś jest od wielu lat, popularne u użytkowników drukarek 3D - nazywa się PLA - polilaktyd. Wytwarzany z roślin, całkowicie biodegradowalny. Ma swoje minusy jak niska temperatura mieknięcia albo dosyć duża kruchość.
@szybki_skoczek112
@szybki_skoczek112 3 ай бұрын
Gratulacje z okazji 100 tysięcy subów ❤
Inkowie i Pizarro - Imperium Słońca!
2:32:26
Podcast Historyczny
Рет қаралды 241 М.
Siedem Cudów Świata - o tych antycznych, o obecnych, i o tych uniwersalnych!
2:13:28
WHY DOES SHE HAVE A REWARD? #youtubecreatorawards
00:41
Levsob
Рет қаралды 26 МЛН
Cute Barbie gadgets 🩷💛
01:00
TheSoul Music Family
Рет қаралды 59 МЛН
ОДИН ДОМА #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 6 МЛН
Trágico final :(
01:00
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 32 МЛН
Wilczy Szaniec - Zamach, który mógł zmienić bieg historii [reupload]
1:23:31
Podcast Historyczny
Рет қаралды 165 М.
Rzym - od powstania Rzymu, do Powstania Spartakusa!
1:34:10
Podcast Historyczny
Рет қаралды 492 М.
QUMRAN cz. 1 - Archeologiczne odkrycie stulecia!
1:12:55
Marcin Majewski
Рет қаралды 684 М.
Wikingowie - W drodze ku Valhalli
1:44:26
Podcast Historyczny
Рет қаралды 479 М.
Magellan - Wyprawa dookoła Świata!
1:21:43
Podcast Historyczny
Рет қаралды 412 М.
Bitwa o Atlantyk. Jak ocean stał się grobem dla 120.000 ludzi [reupload]
1:32:03
Masakra w Monachium - Najbardziej nieudana akcja antyterrorystyczna w historii
1:07:55
We Wszechświecie odkryto prędkość nadświetlną | Tomasz Widomski
49:07
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 172 М.
Czy Hitler rzeczywiście chciał zniszczyć Polskę?
46:08
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 164 М.
WHY DOES SHE HAVE A REWARD? #youtubecreatorawards
00:41
Levsob
Рет қаралды 26 МЛН