Рет қаралды 207
„Czyż sama natura nie poucza was, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy, lecz długie włosy są chlubą dla kobiety? Dano jej bowiem włosy jako okrycie.” - 1 Kor 11:14-15
"Przemów do synów Izraela i powiedz do nich: Gdy mężczyzna albo kobieta złoży szczególny ślub nazirejczyka, aby się poświęcić PANU; (…) Przez wszystkie dni ślubu swego oddzielenia brzytwa nie dotknie jego głowy. Dopóki nie wypełni się czas, na który poświęcił się PANU, będzie święty i zapuści włosy na swojej głowie."- Lb 6:2;5
2 Sm 14:25-26: "A w całym Izraelu nie było mężczyzny tak osławionego z powodu urody jak Absalom: od stóp jego nóg aż po czubek głowy nie było na nim skazy. A gdy strzygł swoją głowę - a strzygł ją co roku, bo włosy mu ciążyły i dlatego ją strzygł - włosy jego głowy ważyły dwieście syklów według wagi królewskiej."
A tu artykuł o długich włosach u mężczyzn w czasach apostoła Pawła: www.cbeinterna...
Fragment przetłumaczony na polski:
Zakres moralnego oburzenia z powodu zniewieściałych fryzur mężczyzn jest obficie udokumentowany przez ponad sto odniesień do zniewieściałych włosów w klasycznej starożytności cytowanych przez Hertera, z których największa liczba pochodzi z czasów Pawła.5 Poniższe cytaty dają dobre wyczucie wstydu związanego z mężczyznami noszącymi długie włosy:
Pseudo-Focylides (30 p.n.e.-a.d. 40) 210-14 radził: "Długie włosy nie są odpowiednie dla mężczyzn. "6
Prawa specjalne Filona (a.d. 39) III. 37-42 stwierdza: "Znacznie poważniejsze... zło... wtargnęło do miast... choroba zniewieściałości. . . . Zauważ, jak wyraźnie zaplatają warkocze i ozdabiają włosy na głowach. . . . [Prawo] zarządza, że mężczyzna-kobieta, który poniża szterlingową monetę natury, powinien zginąć. . . . [Są to] ciężkie wady niemęskości i zniewieściałości... rozwiązłość i zniewieściałość "7.
Stoik Muzoniusz Rufus (ok. 66 r.) nazywał włosy "okryciem z natury" i sprzeciwiał się mężczyznom "obcinającym włosy... aby wyglądać jak kobiety i być postrzeganym jako kobiecy, czego należy unikać za wszelką cenę".8
Wojna żydowska Józefa Flawiusza (70 r. n.e.) 4, 561-63 stwierdza: "[Oni] bez skrupułów oddawali się zniewieściałym praktykom, zaplatając włosy "9.
Moralia Plutarcha (a.d. 80) 785E nazywa mężczyznę z kręconymi włosami "haniebnym "10.
Cały pierwszy rozdział księgi III Dyskursów Epikteta Arriana opisuje Epikteta (ok. 90 r.) ganiącego młodego studenta z Koryntu ze zniewieściałymi włosami jako "okropne widowisko ... wbrew twojej naturze ... pół-mężczyzna i pół-kobieta ... . Ubierz swoje loki... Boże broń!"11
Dio Chrysostom (a.d. 100) 33, 52 stwierdza: "Z pogwałceniem praw natury ... nieszczęśni winowajcy popełniają swoje haniebne czyny niezauważeni; jednak ... styl fryzury . . ujawnia ich prawdziwy charakter...". . "12 Trzydzieści pięć, 11 stwierdza: "Długie włosy w żadnym wypadku nie mogą być traktowane jako oznaka cnoty "13.
Satyra Juvenala II (a.d. 116) 93-96 przedstawia "sekretne orgie przy pochodniach" dla "nikogo poza mężczyznami: Jeden przedłuża brwi... inny pije z nieprzyzwoicie ukształtowanej szklanki i wiąże swoje długie loki w pozłacaną sieć "14.