że nikt nie opatentował mikro-transakcji... teraz byśmy mieli z głowy obawy o kolejne tytuły gier
@jakubpiotrm.96483 жыл бұрын
Prawda. Szczególnie, jeśli patent byłby długoterminowy i dotyczył by najgorszych możliwych mikropłatności jakie twórcy potrafią zaimplementować do swoich gier czyli wszystkie mikropłatności w stylu Dungeon Keepera,
@szymonstrugarek89323 жыл бұрын
Jestem pewien że jakby ktoś miał opatentować robienie DLC to byłoby to EA.
@Creatywny3 жыл бұрын
ale jaki cel by byl niby czegos takiego??? nie myslalem zadlugo ale nie widze za bardzo korzysci zeby jakas korporacja miala to opatentowac. To tak jakby powiedzieć "ehhhh szkoda że wszystko nie jest za darmo".
@krejser06593 жыл бұрын
Nie zgodzę się z tym że opatentowanie mikro-transakcji było by pozytywnym zjawiskiem na rynku gier. Wiele gier bazuje na systemie mikro-transakcji jako głównym sposobie zarobku, dzięki temu mogą się rozwijać i czasami zarabiać więcej niż gry które wystarczy kupić raz. Jednakże podejrzewam że nie mówiłeś o wszystkich mikro-transakcjach, tylko o tych które występują w grach "płatnych" w tym wypadku to akurat mogę się zgodzić że opatentowanie takiego czegoś mogłoby przynieść fajne skutki ale trzeba by było omówić to znacznie bardziej szczegółowo i wnikliwie. Może TVGRY nagra kiedyś filmik pod tytułem "Co by było gry mikro-transakcje zniknęły z gier", jestem ciekaw co by powiedzieli na ten temat.
@mariuszlak96633 жыл бұрын
@@Creatywny 1. gry P2W by umarły , 2. brak mikrotranzakcji przy grach już kupionych naj flatout 76, 3. musisz zapłacić by tego użyć co obarcza twórców jakimś innym biznesplanem (i nie traktowanie graczy jak dojne krowy)
@Gumball_W3 жыл бұрын
Po tytule myślałem, że znowu będzie o mechanikach zakazanych w multiplayerze (exploitach).
@bartomiej55333 жыл бұрын
ja raczej myślałem w kierunku nie pisanych zasad zachowanie w multi.
@Gumball_W3 жыл бұрын
@@bartomiej5533 No właśnie, coś takiego. Np. zakaz używania przedmiotów/perków, które są OP.
@misteldrutel66323 жыл бұрын
jak to mówi stare polskie przysłowie: ,,Jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o pieniądze"
@theognistyheros3 жыл бұрын
Akurat to przysłowie jest rzymskie
@dinnershorts10863 жыл бұрын
+1
@andrzejkaras94923 жыл бұрын
^
@imienazwisko91153 жыл бұрын
@@theognistyheros co cooo
@wladymirpaznikow35373 жыл бұрын
o kutasa
@igo5803 жыл бұрын
Zasadniczo patentować powinno się tylko algorytm, bo inny algorytm robiący to samo co nemezis nie ma powodu być zablokowany. Tzn tu tak nie jest ale powinno być. No bo dlaczego jeśli ja doszedłem do czegoś swoją droga to nie mam prawa tego użyć?
@panpostelnik76633 жыл бұрын
tak, patent obejmuje sposób, a nie koniecznie samą rzecz - zresztą jeżeli w sądzie udowodnisz, że wzorowałeś się na czymś innym niż system z patentu to możesz wygrać. Jordan jest świetnym przykładem kiepskiego dziennikarza - nie wiem, nie zapytam specjalisty, ale za to się wypowiem i będę szerzyć informacje niezgodne z prawdą.
@BojowyRopuch3 жыл бұрын
@@panpostelnik7663 Nie znam się - trzeba by zapytać jakiegoś prawnika zapewne, ale według mnie prawda leży gdzieś pośrodku. To nie jest tak, że jedynie dany algorytm może być elementem patentu bo algorytm można zapisać na nieskończenie wiele sposobów mimo tej samej koncepcji. Z drugiej też strony nie można zagarnąć danego rozwiązania tylko dla siebie (to by łamało chociażby prawa do uczciwej konkurencji). Generalnie prawne kwestie są dosyć złożone i to co przedstawione jest w video jest bzdurą, ale nie upraszczałbym też tematu tak jak to niektórzy robią w komentarzach.
@vulrect81763 жыл бұрын
@UCwqe05TboRnNgjIyPvS21Og Czego nie rozumiesz ? Widziałem wypowiedzi dwóch devów, którzy skrytykowali ten system Oni nie wiedzieliby jak działają gry ?
@55sfg553 жыл бұрын
@@vulrect8176 tu po pierwsze mówimy o prawie a nie grach, a po drugie ta wypowiedz nie ma powiązania ani sensu
@creekalmighty3 жыл бұрын
masz prawo, tylko musisz za to zapłacić i osoba, która ma patent musi się zgodzić. tak jest to pomyślane od wielu lat, jak świat był mniej ujednolicony to jeszcze zdarzały się przypadki, kiedy europa czy ameryka miała osobny patent. przykładów na politykę patentową jest wiele. tesla i edison - tesla pomysłowy, edison bogaty. zderzaki - jest patent absorbujący energię drugiego samochodu, nie w prowadzony na rynek z powodu opłacalności wymiany części. radio: kłócenie się o patent przez dwóch różnych wynalazców. jak znasz algorytm, teoretycznie znaczy to, że go wymyśliłeś, ale w praktyce możesz znać od kogoś. dlatego patentuje się i obostrza późniejsze pomysły. co nie zmienia faktu, że wolność oznacza nie kierowanie się takimi praktykami (a oszustwo oznacza faktyczne podpieprzenie komuś pomysłu, gdzie prawo wyszczególnia też inspirację, czyli naturalną zdolność uczenia się).
@thepolman20703 жыл бұрын
Kiedy w grę wchodzą pieniądze, korporacje są zdolne do takich rzeczy
@saganovsk63223 жыл бұрын
Przesadnie to spłycasz. W prawnej ochronie własności intelektualnej chodzi przede wszystkim o to, by twórca i właściciel mogli decydować o swoim dziele. Zabezpieczenie przed sytuacją, gdy ktoś obcy zbija grubą kasę z twojej pracy jest jednym z głównych skutków w praktyce, ale nie jedynym.
@Mosek-vi3ut3 жыл бұрын
- Johnny Silverhand 2023
@pwl29923 жыл бұрын
@@saganovsk6322 no ta, dlatego po ich śmierdzi firmy mogą przez dziesięciolecia zbijać hajs na ich dziełach XDD
@saganovsk63223 жыл бұрын
@@pwl2992 Dlatego rozbiłem na twórcę i właściciela praw. Zwyczajną rzeczą są umowy, w których w zamian za zainwestowanie pieniędzy w ciebie inwestor staje się współwłaścicielem prawa majątkowego do powstałego dzieła. A to, przez jaki czas, to już kwestie za każdym razem ustalane przy takich umowach. Ty jesteś zadowolony, bo masz za co stworzyć coś, na czym będziesz zarabiał, inwestor zadowolony, bo też będzie na tym zarabiał. Zazwyczaj ludzi wesoło gnijących sobie w grobach mało obchodzi, co się dzieje, ale jeśli ci zależy, możesz negocjować taką umowę, by twoja rodzina odziedziczyła po tobie twoją część praw majątkowych. Jak się postarasz, to wszyscy będą sobie wesoło trzepać kasę wspominając geniusz dawno zmarłego.
@TomkeP19933 жыл бұрын
Jakich? Ochrony swoich praw autorskich? Tezą z dupy jest stwierdzenie Jordana, że gry to nie ciągniki. Dlaczego tutaj ma nie obowiązywać zasada ochrony pomysłu?
@jaaqobel5333 жыл бұрын
3:46 Edison i Tesla
@AlmdudlerSpacniok3 жыл бұрын
Dobre
@jordandebowski13 жыл бұрын
Uuu, burn
@bite91773 жыл бұрын
08:33 już widzę nowy filmik absurdy praw twórców gier
@ukaszzgryza51973 жыл бұрын
oooonie system nemesis jeszcze jakoś przeżyję, ale ta sytuacja z MGS V to jakaś kpina, mam nadzieję że w razie co twórcy mogli by się jakoś odwołać i wygrać taką sprawę
@TonyMontana3563 жыл бұрын
Jordan muszę przyznać na przestrzeni kilku ostatnich lat rozwinął się zdecydowanie najbardziej z całej załogi TVGry - z materiałów dość nijakich do może i trochę "bezbekowych" ale w mojej opinii naprawdę fajnie się oglądających i ciekawych - szacun.
@mocny7453 жыл бұрын
kurde tvgry kocham was, w swoich filmach przemycacie tyle satyry ze szok tylko..... komu to potrzebne :D
@Masakiyomi3 жыл бұрын
Szczerze mówiąc wydaje mi się, że to jeden z najlepszych zrealizowanych przez Ciebie filmów ostatnich miesięcy, good job!
@MyReksio3 жыл бұрын
Ej, ale serio. To co tera korpo odjebują na świecie tak naprawde wcale sie nie różni jakoś znacząco od tego, co jest w uniwersum Cyberpunka od Pondsmitha xD
@Maciek_Beniak3 жыл бұрын
Nie wiem w jakimś świecie żyjesz ale w tym prawdziwym świecie ochrona własności intelektualnej jest obecnie jednym z ważniejszych gwarantów cywilizowanej twórczości czy wynalazczości. Załóżmy, że wynalazłeś coś i kosztowało cie to mnóstwo czasu, pracy a jeśli chodzi o kasę to zaryzykowałeś własnym majątkiem. Tak więc w takiej sytuacji to chyba chciałbyś mieć jakąkolwiek szansę na zarobienie na produkcie swojego kreatywnego myślenia. Po to właśnie są patenty. Poza tym ochrona patentowa nie jest wieczna tylko przez określoną liczbę lat. No cóż... powyższy koncept chyba jest ciężki do zrozumienia przez typowego gracza, który sądzi że piracąc grę ją tylko tylko testuje czy też myśli, że piracenie oprogramowania jest tylko i wyłącznie w celach zarabiania na nielegalnych kopiach. Typowo polackie myślenie rodem z PRL.
@iloopcip4943 жыл бұрын
@@Maciek_Beniak To co napisałeś ma się nijak do przykładu z Warner Bros mądralo
@Maciek_Beniak3 жыл бұрын
@@iloopcip494 tylko zdajesz sobie sprawę że patent nie obejmuje tylko i wyłącznie wynalazków namacalnych?
@dominjezdzcabobrow55383 жыл бұрын
@@Maciek_Beniak :D Patent nie służy rozwojowi, tylko powstrzymywaniu konkurencji. Isambard Kingdom Brunel był przeciwnikiem patentów, twierdził, że skutecznie blokują postęp a raczej ciężko o nim powiedzieć, że brakowało mu kreatywności i warsztatu... Za przyznanie patentu musisz zapłacić (na co niezależnych wynalazców niekoniecznie stać), koncerny i tak patent obejdą (stać ich na "istotną zmianę" i prawników), a do tego dochodzą jeszcze różne lokalne absurdy. W Europie zdaje się nie można patentować wzorów matematycznych czy algorytmów, ale w Australii opatentowano koło i powietrze a w USA prostokąt. Niestety taka patentowa wolnoamerykanka zamiast do chronienia wynalazcy doprowadzi do tego, że nic nie będzie można zrobić, bo wszystko jest zastrzeżone, opatentowane i zakazane (może patencik na dodawanie, albo świat ze smokami i magią? ;)
@WiciuSJ3 жыл бұрын
@@Maciek_Beniak Ty chyba robisz w takim korpo właśnie, że tak bronisz tego typu działań... Słabo, słabo.
@yggy67503 жыл бұрын
Ciekawy materiał, prezentujący dużo szerszy problem, jakim stosowane przez korporacje rygorystyczne i nadmiarowe podejście do kwestii ochrony patentowej, co jest tak naprawdę zamachem na wolność konsumencką. Nie ma jednak zgody co do płaczu autora, że nic nie możemy zrobić, co najwyżej bojkotować. Należy odbjąć korporacje regulacjami, które ograniczą ich rozpasanie i tak skrajną, wymierzoną w konkurencję jak i klientów politykę. Powinniśmy wywierać presję na polityków, aby zajęli się podobnymi problemami.
@WysherTV3 жыл бұрын
Jordan, chłopie, popracuj nad dykcją. Bardzo proszę... Tym razem wytrzymałem tylko 5 minut i choć materiał wydaje się ciekawy, muszę spasować. :( Jak pracowałem na słuchawce lata temu, to ćwiczyłem dykcję kilka miesięcy... I były efekty - polecam.
@Just4Fteam3 жыл бұрын
Fajny materiał jak zwykle, jednak brakuje mi odniesienia do materiału którym się widocznie inspirowaliście, czyli deep-dive w całą mechanikę nemesis autorstwa Game Maker's Toolkit. Sugestywne są wstawki identyczne jak te z przejścia na którym on bazuje swoją analizę czyli przykładowo postać nieśmiertelnego Ar-Karo. Jeśli to zwykły zbieg okoliczności lub On również bazował swój materiał na przykładowym gameplay'u to sypię głowę popiołem. W innym przypadku uważam że warto dać shout-out fellow creatorowi który produkuje równie quality content.
@KamilMuzyka3 жыл бұрын
No trochę nie do końca tak działa system patentowy, ale i tak miałem bekę i dziękuję za materiał. W końcu jesteście kanałem o grach, a nie smęcidłem o licencjach, orzecznictwie i praktykach poszukiwania najbliższego stanu techniki oraz badania zdolności patentowej zgłoszenia (może i byłaby beka w komentarzach, jeśli wróciłyby spory o wyjątek badawczy, ekstraterytorialność naruszeń w orzecznictwie i prawie USA czy wyczerpanie patentu w nasiennictwie albo licencjach F/RAND, ale na ile znam prawniczą tubkę, to żaden kanał o gajerstwie ma takiego polotu i flowu jak wy w waszym temacie). A co do performance'u w żółtej bluzie, to już copyright. A Copyrightem, zdaniem TSUE może być chroniona nawet rama od roweru (C-833/18 - Brompton Bicycle) :)
@piramidhead12913 жыл бұрын
1.Prosze mi podać czas gdzie jest chociasz wyzmianka o wiedzmin 1 2. System Liczy w Warframe'ie ma byc podobno zmieniany przez DE, wiec miejmy nadzieje ze go nie usuną
@wiktorzet27683 жыл бұрын
aż dziwne że EA nie opatentowało mikro transakcji
@Gwynbleidd213 жыл бұрын
To też jest pewnego rodzaju zabezpieczenie od firmy ponieważ nawet jak zaliczy klapę z grą to jednak mają te ekstra źródło dochodu w postaci wypożyczenia mechaniki. W przyszłości to może po prostu wyglądać tak, że każda duża korporacja będzie miała swoje patenty, które będą pożądane przez rynek więc siłą rzeczy będą musiały w to zainwestować, a więc zrobi się pętla gdzie jedna będzie kupować od drugiej. Ja to tak widzę.
@kamilnowak43293 жыл бұрын
Szkoda że nikt nie opatentował mikrotransakcji. Wtedy tylko jedno studio by je miało, a cała reszta gierek byłaby czysta :D
@zazazel463 жыл бұрын
Kolega nie rozumie zasady działania patentu. Patent można nałożyć na jakieś dzieło czy rozwiązanie techniczne a model płatności nie jest żadnym z nich. Gdyby tak było ktoś mógłby opatentować płacenie kartą w sklepie co jest bez sensu.
@jarlfenrir3 жыл бұрын
Myślę, że jakby mikrofonizacje były opatentowane, to nadal twórcom gier opłacałoby się płacić za licencję na to rozwiązanie :P
@alexpirat32533 жыл бұрын
@@zazazel46 mikropłatnośc jest rozwiązaniem technicznym ;) tak jak system nemesis. Visa i Mastercard technicznie maja patentuja karty bo innymi nie zaplacisz u nas
@zazazel463 жыл бұрын
@@alexpirat3253 mikropłatności zgodnie z definicją to model biznesowy, a jeśli chodzi o kartę to płacisz za rozwiązanie techniczne jak ta karta konkretnie działa. To spora różnica. Mikropłatności możesz zrealizować kartą
@OP-pv2tm3 жыл бұрын
Pozdrawiam miye ze skinem z mobile legends
@jezjerzy45273 жыл бұрын
Oddajcie ,, tego mądrego " ! Dawno go nie wiedzieliśmy. Coś mi się wydaje że odskoczył w złą stronę :C
@Seku3123 жыл бұрын
@@poprostu37 nie
@eryknowakowski3 жыл бұрын
@@poprostu37 Sorry ale nie masz podbicia do Kacpra
@TheSnake3523 жыл бұрын
No niezbyt zasłużył na coś ,,więcej" bo poziom wyświetleń adekwatny do kontentu
@dawidkasperek12963 жыл бұрын
@@poprostu37 Psst... jeśli.... Jeśli format się nie ogląda.... to zmień format Nie zawsze chodzi o algorytmy, czasami po prostu pewne rzeczy się nie oglądają, lel
@eryknowakowski3 жыл бұрын
@@poprostu37 Takie są początki. Popracuj nad kamerą. W sumie to nic tak naprawdę na filmiki z obudową nie pokazałeś, tylko dużo gadałeś o rzeczach które są mało interesujące dla obcego człowieka.
@N4chtigall3 жыл бұрын
4:40 Zastanawiam się jaki jest sens tego patentu? Przecież tego typu zabiegi były już mam wrażenie w naprawdę dużej ilości gier. Od razu przychodzi mi do głowy Dishonored 2 i Titanfall 2.
@ChasmerPlays3 жыл бұрын
Jako początkujący twórca gier, jestem autentycznie przerażony tym w jaką stronę branża idzie, a mianowicie zaczyna się cofać. Jeśli giganci branży zaczną widzieć w patentach więcej pieniędzy niż potencjalnych strat wizerunkowych to możemy się powoli żegnać z indykami. Tworzenie gier zamieni się w pole minowe i zamiast poświęcać czas na pracę nad grą trzeba będzie przeglądać wszystkie patenty związane z grami i wydawać pieniądze na prawników żeby je zinterpretowali. Już widzę jak małe studio liczące sobie 5-6 osób, albo wręcz jakiś solo developer dostaje pozew na kwotę jakiej jego gierka by nie zarobiła przez najbliższe 15 lat. Piękne czasy. Gry będą coraz droższe a contentu będzie coraz mniej bo ktoś wymyśli jak opatentować np. sidequesty.
@AnastiaWalker3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o patenty to też warto zwracać uwagę na to jakiego są typu. Można opatentować nowy spinacz, ale jednocześnie udostępnić go wszystkim... są różne rodzaje patentów, ale spodziwam się, że tu mówimy o patentach na wyłączność...
@hrabia65583 жыл бұрын
Em małe sprostowanie. Jeżeli mówimy o warframe to nie mamy tutaj systemu nemezis, czy nawet jego namiastki. W dużym skrócie, po zrobieniu w odpowiedni sposób jedenej z misji mamy możliwości stworzenia naszego "kuva lich'a". Taki jeden pojedyńczy boss. Którego trzeba pokonać zabijając jego sługów w specjalnych misjach, gdzie oni się respią, gdyż dają nam kobinacje reliktów których musimy użyć by go zabić (jeśli użyjemy ich w złej kolejności boss się odradza i zwiększa się mu level, chyba że ma juź maksymalny). Im bardziej będziemy go denerować ten będzie się mógł pojawić na większej ilości planet. A na każdej planecie gdzie on jest istnieje szansa że przycygani nam jakiś loot, ale też mamy dostęp do większej ilości misji gdzie możemy zdobywać informacje na temat tego jakich reliktów potrzebujemy by go zabić, eliminując jego sługów. W skrócie to tyle.
@jakubdzieniarz62603 жыл бұрын
Świetny materiał ! Absurdy. Dobrze, że nikt nie opatentował widoku FPP 😁 Szkoda, że w filmach takie patenty nie działają 😅 swoją drogą powinien istnieć mechanizm, który blokuje takie składanie patentów. Widzę tym naszym twórcom Medium tez odbiło trochę. Zrzynają z Syberii, Silent Hilla, Motylek tez zerżnięty z Utnil Down jak dobrze pamietam, aaa i jeszcze to szukanie wskazówek na przedmiocie było już w wiem grach wcześniej.
@JFK63 жыл бұрын
Ahh system nemesis. Ten moment kiedy walczysz z ⅓ wszystkich dowódców orków w grze i wtedy przychodzi blady orka którego zabiliśmy 30 minut temu.
@mariuszprzybyowicz46903 жыл бұрын
Ja w lokacju podstawowoej wbiłem 40 lvl i byłem tak wykokszony że zabijałem wszystkich kapitanów i jak któryś wracał nie wiedziałem kto to po padł od 1 hit z ukrycia lub 4 sczał z łuku
@yodashi53 жыл бұрын
@@mariuszprzybyowicz4690 polecam słownik
@Sandro_de_Vega3 жыл бұрын
@@mariuszprzybyowicz4690 Większość wysokopoziomowych dowódców nie ma słabości, które pozwalają ich zabić na hita(w całej grze da się takich znaleźć może dwóch). A ponadto najczęściej nie mają takich oczywistych słabości jak "miękka głowa".
@mariuszprzybyowicz46903 жыл бұрын
@@yodashi5 a ja osobiście nie polecam dysortografi z własnego doświadczenia
@yodashi53 жыл бұрын
@@mariuszprzybyowicz4690 dysortografia nie jest żadnym wytłumaczeniem, ona tylko utrudnia, a nie uniemożliwia naukę ortografii.
@CyberKiller3 жыл бұрын
I właśnie dlatego ja i wielu innych wojowaliśmy zaciekle przeciwko patentom na software w EU. Patenty od dawna istnieją wyłącznie po to, żeby ograniczać innych i blokować rozwój.
@jakubrosenkiewicz95993 жыл бұрын
Szanuję za dystans xD Bardzo ciekawy materiał, szczególnie odkąd branże gier obserwuję głównie przez kanały na yt, a nie serwisy informacyjne
@paweszmigielski96263 жыл бұрын
Gdyby nie to, że już Was subskrybuję, to dałbym Ci suba, piękny kawalerze!
@corvo90293 жыл бұрын
Patenty są szkodliwe dla konsumentów. Więc jeśli mają istnieć to powinny być krótkie żeby ewentualnie dać szansę temu kto jest innowacyjny ale żeby nie blokował on rozwoju całej branży.
@Aleksandra-it5xg3 жыл бұрын
Mi się te patenty dotyczące minigierek skojarzyły też z The Sims 3. Przy loadingu mamy ekrany z gry, na których należy znaleźć wyszczególnione pod screenami przedmioty, a za te znaleziska dostajemy punkty szczęścia życiowego dla naszej rodziny. Nie ma to niby nic wspólnego z realną rozgrywką, podobnie jak naparzanie w loading w DMC3, a jednak jakimś cudem EA Games nie zostało pozwane o "plagiat" :P no chyba, że fakt dostawania tych punktów szczęścia życiowego coś zmienia hehe, kto wie. A może, po prostu EA kompletnie nie musi się przejmować takimi rzeczami :P w każdym razie, bardzo ciekawy temat, aż by się prosiło o więcej takich patentowych absurdów :D
@jagodakg59963 жыл бұрын
Jutro kolos z ochrony własności intelektualnej, kończysz robić notatki, włączasz filmik by odpocząć, a tu znowu patenty xD
@Ardal1233 жыл бұрын
Rewelka! Bardzo lubię wasze filmy :)
@jordandebowski13 жыл бұрын
Dzięki!
@kociebor98873 жыл бұрын
"Twórcy gier Indie i AAA ich nienawidzą. Zobacz jak to zrobili." Nie, ja naprawdę nie mam słów. Mam, cichą nadzieję, że ten "patent" (taa, patent, to jest jakiś nieśmieszny żart a nie patent) zostanie tak szybko obalony jak powstał. Trzymam kciuki za deweloperów spoza tego kabaretu!
@eliw10153 жыл бұрын
Nie tylko w branży gier widać jak grubą linią bogaci odcinają od tych biedniejszych. Wszytko dzięki co raz bardziej perfidnym kruczkom prawnym
@vmaxguy26103 жыл бұрын
BZDURA. Akurat patent to sposób na to, żeby mądry biedny mógł się wzbogacić - albo korzystając z patentu (produkty, usługi), albo go odsprzedając/dogadując się na udostępnienie za kasę. No a jak ktoś jest głupim biednym to nie oczekuj cudów.
@adamkorzyna3133 жыл бұрын
@@vmaxguy2610 No ale bez przesady. Powinny byc jakies granice. W koncu ktos opatentuje proces srania i sie wysrac nie bedzie mozna i nam dupy rozpierdoli.
@eliw10153 жыл бұрын
@@vmaxguy2610 W teorii tak to powinno wyglądać, a w praktyce bez prawników albo dużej wiedzy na temat patentu ciężko jest przeciętnemu człowiekowi się wybić. Poświęcasz czas na wymyślenie czegoś innowacyjnego, w międzyczasie uczysz się co można opatentować co nie i musisz pracować żeby się utrzymać
@vmaxguy26103 жыл бұрын
@@eliw1015 Myślę że najpierw wpadnij na genialny pomysł warty miliony, sprawdź czy na pewno działa, a potem się martw jak się coś takiego patentuje. Przeciętnemu człowiekowi raczej taka wiedza potrzebna nie będzie.
@krsakil3 жыл бұрын
Do pierwszej sprawy sądowej, w której padnie pomysł, że można takie coś patentować. To jest na tym samym poziomie, jak próbowanie patentować "reakcji" czy tańca. Przez urzędasa może i w końcu przejdzie, ale w sądzie już nie. A jako, że jest to patent z USA, tam sądownictwo opiera się na precedensach, a te już nie dość, że istnieją, to jeszcze jest ich coraz więcej.
@maghnib28063 жыл бұрын
coraz bardziej mam wrażenie że ,,najlepsze'' lata do życia w świecie internetu i ogólnodostępnych informacji i rozrywki powoli się kończą. Społeczeństwo jest coraz to bardziej podzielone i skrajne. Zyjemy w bańkach informacyjnych na które sami się skazujemy. Wielkie korporacje wprost ograniczają rozwój (czy to w rozrywce jak ten patent), wpływając na wolność giełdy jak z gamestop i wall street a państa coraz to bardziej zabierają nam prywatność.
@thymintybread3 жыл бұрын
Jak Rockstar może opatentować NPC, które reagują na prędkość jazdy, jak w Skyrimie co chwile słyszy się "uważaj", "po co to robisz" albo "po co ten pośpiech" bo się sprintuje, a nie chodzi (ale mogłam też coś pomieszać, nie jestem specjalistką)
@maciek96293 жыл бұрын
11:03 "Cyberpunku 2078" xD
@lukasgajewski25403 жыл бұрын
Xddddd
@MarcellPL3 жыл бұрын
Zamierzone "2078" (...) pomijam działanie AI w 2077
@uzi433 жыл бұрын
Nie wiem czemu ludzie się ciebie czepiają Jordan, kolejny dobry film! Tak trzymać!
@silelis19803 жыл бұрын
Jordan, Z patentem jest tak, że jeśli przed złożeniem wniosku patentowego "mechanika patentu" zostanie ujawniona, to już nie ma podstaw to roszczenia sobie praw z jego tytułu. Tak więc Twoje niebieskie tło i żółta bluza nie są zagrożone. :D :D :D
@slashpl88003 жыл бұрын
Warto zaznaczyć, że mechanika poczytalności w Zewie Cthulhu ma swój początek w latach 80, kiedy wyszło papierowe RPG o tym samym tytule i była nieodłącznym elementem tego systemu, gdyby Nintendo chciało tutaj się przyczepić to byłoby to uber słabe.
@antoniidkowiak76143 жыл бұрын
kategoria filmu to wiedźmin xDDD
@marcopolo67773 жыл бұрын
Strach by było gdyby wiedźmin sie nie pojawił
@wiktor12243 жыл бұрын
Hehe
@stant90313 жыл бұрын
Jeśli chodzi o takie rzeczy związane z grami wszelkie patenty z góry powinne być odrzucane wręcz blokada na starcie. Co się wyrabia kupujesz grę za nie małe pieniądze okazuje się że jest jeszcze wersja gold bądź ultimate albo season pass, to jest dopiero robienie konsumenta w ch..a. Kupujesz produkt wybrakowany bądź nie dokończony. W którymś komentarzu ktoś fajnie napisał że czemu ktoś megapłatności nie opatentował, mielibyśmy spokuj z tym gównem.
@kwartylion81343 жыл бұрын
13:35 Tak więc można zakładać że do cyberpunka cyberpsychoza jako statystyka trafi po wygaśnięciu patentu
@jakubpiotrm.96483 жыл бұрын
Oj. W przypadku różnego rodzaju wynalazków z branży technologicznej patenty mają za zadanie chronić interesy oraz własność intelektualną twórców, celem zapobieganiu plagiatowaniu czegoś co ktoś w trudach opracowywał, ale w branży growej jak pokazał Jordan - patenty potrafią mieć bardziej mroczną stronę i negatywnie wpływać na sam rynek oraz wolność kreatywną. 1:03-1:10 - Ciekawa rozbieżność w postrzeganiu tych gier. 1:59 - Mimo wszystko, jednak z instrukcją sprzętu AGD warto jest się zapoznać żeby niechcący nie doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia lub też nawet niecelowego zniszczenia sprzętu, którego umowa gwarancyjna może nie obejmować szczególnie, jeśli ten sprzęt należał do tych droższych. 2:53-2:55 - To samo pewne starsze i uprzedzone do gier osoby potrafią mówić o naszym hobby. 3:04 - Właściwszym określeniem było by uzyskać zgodę na wykorzystywanie, bo pożyczyć oznacza, że po jakimś czasie się go raczej odda a z czymś takim w przypadku gier mogłoby być ciężko, gdy po jakimś czasie w patchu usuwa się jedną z mechanik, która potrafiła stanowić jedną z najlepszych możliwych reklam gry. 8:33 - Ja bym powiedział, że nie tyle absurdalny co skomplikowany. Absurdalny to jest świat mikropłatności. 9:48 - Chyba, że na PC-tach biorąc pod uwagę, że nie każdy może pozwolić sobie na gamingowy komputer stacjonarny, który mógłby specyfikacją i swoimi możliwościami dorównać konsolowym rywalom. 12:27 - W każdym razie o ile gracze nie zorganizują wendety, mając dość tego co wydawcy starają się im wcisnąć na siłę do gardła. 13:55-14:05 - Jakich bezbekowych filmików Jordan. Może nie emanujesz łatwo podzielanym/przyswajanym poczuciem humoru jak Hed ani niezwykle wyrafinowanym i wymagającym humorem jak Arasz ani także humorem niczym z dobrego familijnego teleturnieju jak w przypadku Gambrinusa, Elessara, Pana Mateusza, Fangottena, Julii czy obydwu Kacprów, ale mimo wszystko potrafisz nie raz być zabawny czy trafić z satyryczną uwagą lub żartem. W prawdzie często na swój unikalny, mocno niepokojący i znacząco mroczny sposób, ale jednak po swojemu.
@Dr3xor3 жыл бұрын
Ciekawy materiał. Śmiechłem na końcu haha
@mgmat97763 жыл бұрын
Oj tam. Już od 80-siątych lat patentują w grach mnóstwo rzeczy i nikt za bardzo tego nie ściga. Bardziej chodzi o takie perfidne klony, jak ten przypadek Segi i EA z Crazy Taxi.
@FifingFossil3 жыл бұрын
12:27 wtedy cały japoński rynek gier by wyginął. 😆😆
@droxo19443 жыл бұрын
Nie muszę kliknąć by wiedzieć o który moment chodzi. Romansowanie z licealistkami. xD
@HyperVegitoDBZ3 жыл бұрын
albo o wstawianie nienaturalnych proporcji ciał postaci. ło jaaa, to by cała branża upadła i masowe samobójstwa
@Hiros21373 жыл бұрын
Jest dużo dobrych japońskich gier
@Damianus4913 жыл бұрын
eee tam oni mają wywalone. Podrabiają wszystko nawet samochody i nic z tego nie mają. Gry już od dawna podrabiają więc tam nie będzie różnicy.
@nie95693 жыл бұрын
chyba ktoś tu zapomniał o intrze ;)
@jordandebowski13 жыл бұрын
A, taki eksperyment
@droxo19443 жыл бұрын
@@jordandebowski1 Na plus, 10 sekund życia dłużej.
@Fifa92kst3 жыл бұрын
Chuj z tym intrem, Jordan teraz wjeżdża cały od razu -.- na końcu filmiku powinno być jeszcze napisane "jak się nie podoba to to wyłącz"
@Aristosek3 жыл бұрын
Jak jakaś 'znana i lubiana' z podejścia do patentów firma (np. Apple..he, he) kupi duże studio gier, to usłyszymy 'potrzymaj mi piwo'. Z tym czasem trwania też nie jest różowo, zawsze można lobbować u chciwych polityków, Disney kilka razy już sprawdzał: en.wikipedia.org/wiki/Copyright_Term_Extension_Act I pilnuje swego, kazał nawet płacić za duńską metodę wyciągania zatopionych wraków przy pomocy piankowych kulek z 1964, bo w komiksie z 1949 podobna scena była.. Jedyna metoda sprzeciwu konsumenta na dziś, to głosowanie portfelem/torrenty. Niby nic, ale skala robi swoje. Ps. jakby stary Walt, który miał swoje małe uprzedzenia rasowo-religijne zobaczył skład dzisiejszego zarządu Disneya, toby się chyba w grobie obrócił.
@maciejlabedzki3 жыл бұрын
A patent nie dotyczy konkretnej implementacji danej mechaniki (czyli nikt nie może stworzyć systemu nemesis w taki sam sposób) ale jeśli zaprojektują od zera to to już nie podchodzi pod naruszenie patentu?
@nemeziskill3 жыл бұрын
Z prawem patentowym w stanach jest też problem że możesz opatentować to samo tylko odpowiednio zmienione. Jak w końcu opatentował coś tam do ziemniaka to zaraz wysypały się takie same patenty ale z śróbą napędową w pionie nie poziomie. Plus cała zabawa patentu w stanach nie obowiązującego na świecie etc. Przy forsie jaka jest w chinach może po prostu paść decyzja o nie przeniesieniu gry na tamten rynek
@mormontv71013 жыл бұрын
Teraz pytanie czy takie patentowanie mechanik, które rzeczywiście staje się coraz bardziej popularne, wyjdzie z korzyścią dla nas, czyli graczy.
@KrystianChrisZachewicz3 жыл бұрын
Oczywiscie że nie wyjdzie z korzyścią dla graczy.
@mormontv71013 жыл бұрын
@@KrystianChrisZachewicz Też tak myślę
@mariuszprzybyowicz46903 жыл бұрын
Zależy
@p4n3c23k3 жыл бұрын
Nic tylko czekać, aż Korporacje dędą targać się po sądach o kilka linijek kodu gry bo są identyczne, i choć mogą działać inaczej będzie dla nich bez znaczenia.
@Sandro_de_Vega3 жыл бұрын
Zakład, że WB nie wypuści żadnej nowej gry z tym systemem?
@mariuszprzybyowicz46903 жыл бұрын
Nwm może będzie shadow 3 czm bo tak
@Sandro_de_Vega3 жыл бұрын
@@mariuszprzybyowicz4690 A wiesz jak się kończy dwójka?
@Vernhali3 жыл бұрын
@@Sandro_de_Vega A wiesz że dwójka ma ogromny time-skip? I może być trochu popracowane w tym przedziale czasowym (ale wątpię żeby Talion był po wydarzeniach w Shadow of War)
@SzczepanJakubiak3 жыл бұрын
Czekam, aż zaczną patentować motywy literackie
@miceliusbeverus64473 жыл бұрын
Słyszałeś historyjkę o Dumasie? Publikował powieść w gazecie, w odcinkach. Wydawca obiecał mu płacić od każdej linijki tekstu. Wówczas Dumas, zamiast długich opisów, wprowadził mnóstwo dialogów, i to półsłówkami... Tekstu mało, ale linijek dużo! Wściekły wydawca powiedział: ciekawe co by pan zrobił, gdybym płacił od sylaby! A na to Dumas: wprowadziłbym jąkałę 😂
@Pan_Mazanek3 жыл бұрын
Najlepiej bylo by jagby ten system nemesis wykupil na disney lub mcrosoft bo wtedy by dużo firm by mialo do niego dostęp
@moje12a3 жыл бұрын
Względnie wprowadzenie zapisu że nie można opatentować dwóch mechanik po sobie różniących się między sobą w minimalny sposób. Np. Najpierw patent że pasek zdrowia ma kształ pistoletu a 10 lat później paski zdrowia w formie armaty itp.
@KOMAH9663 жыл бұрын
Gdyby tak ZUN zawalczył prawnie o wszystkie soundtracki to byłby miliarderem; Ale nie zrobił tego, tylko oddał możliwości: (Tak narodziła się wspłóczesna muzyka) Tylko ci z mojej ligi wiedzą o co chodzi... Ciekawe czy ktoś jeszcze żyje...
@sobol24633 жыл бұрын
Może jakiś filmik o grach polecanych przez redakcje? Na różne platformy i różne typu gier? :)
@dallarian86873 жыл бұрын
STAR WARS DARK FORCES
@andrzejuniedenerwujsie94653 жыл бұрын
Jakby była zakazana mechanika w Tvgry i nie wolno byłoby powtarzać materiałów i robić po kilka razy tego samego to by na tym kanale było może kilkanaście filmików w ciągu roku
@Mnichu3 жыл бұрын
Co do patentu Sanity w Eternal Darkness, to Nintendo już wielokrotnie przedłużało ten patent, więc zapewne zrobią to znowu jak skończy się obecny. I mogliby wreszcie wyprodukować nowego Eternala!
@uselessman18913 жыл бұрын
8:32 "Świat prawa jest tak ku#wa absurdalny", cudowny tekst
@DANTE-lk8lr3 жыл бұрын
nie słyszałem bo mi skipneło o 10 sekund
@uselessman18913 жыл бұрын
@@DANTE-lk8lr K i n g C r i m s o n
@polsal693 жыл бұрын
Cały materiał mało obiektywny. Może zapłać kilku analitykom po kilkanaście tyś miesięcznie, żeby przez pół roku wygłowili jakąś skomplikowaną mechanikę, żeby następnie inne studio przyszło i jawnie skopiowało ją do siebie, bo fajnie działa. Efekt końcowy nie jest opatentowany, dalej ktoś może zrobić mechanizm interakcji pomiędzy NPCami a graczem, który będzie działał na innej zasadzie niż Nemesis. Alternatywą jest po prostu zapłacenie Warnerowi za używanie tego mechanizmu. Ale jak to? Płacić komuś za używanie jego pomysłu? No CDPR Sapkowskiemu też musiał zapłacić za używanie jego pomysłów. Jak widać na przykładzie tej transakcji, takie licencje wcale nie muszą być mega drogie :D
@Ambro19883 жыл бұрын
Opatentowanie mechaniki w grze? WTF? It's a magick. Dobry materiał :)
@wojciechpiszczek35833 жыл бұрын
Tylko, że patenty można próbować "obejść", patent obejmuje tylko to na co jest przyznany i jest ograniczony czasowo i terytorialnie, więc można próbować stworzyć coś podobnego, ale innego niż w patetcie, szczegóły zależą już od interpelacji prawnej czy to przejdzie czy nie. Poza tym patenty wymagają szczegółowego opisu jak ma działać/funkcjonować to co ma być objęte patentem i w całości musi być czymś "innowacyjnym". Dodatkowo Urzędy Patentowe to instytucje prawne, więc o patentach decydują osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i kompetencjami, a w świecie gdzie rozwój technologiczny odgrywa dużą rolę, raczej wątpię, by znalazł się ktoś kto nie ogarnia gier, czy programowania
@PieknyWojtek3 жыл бұрын
Nie rozumiem czemu większość uważa opatentowanie czegoś takiego za złą rzecz... Przecież to normalne, że jeśli wymyślisz coś co wyróżnia twój produkt od pozostałych, to chcesz żeby tak zostało. Ja się im zupełnie nie dziwię. Oczywiście szkoda, że nie zobaczymy tego w innych grach, ale gry to jednak biznes.
@CrookVideo3 жыл бұрын
Przeciez dwa światy były w Legacy of Kain Soul reaver i tak jakby prince of persja dusza wojownika to jak mogą być opatentowane
@koprolity3 жыл бұрын
Podobno Mateusz Morawiecki planuje opatentować podatki!
@Knobiks3 жыл бұрын
podobno rozdają mózgi na rogu, won z polityką.
@_dezY_3 жыл бұрын
@@Knobiks true
@wiktor9223 жыл бұрын
Kolejny świetny film
@barusu78363 жыл бұрын
Kolejny atencjusz
@Helldiver967883 жыл бұрын
Nawet nie skończyłeś
@banc763 жыл бұрын
Widzę, że ktoś tu odkrywa uroki patentowania rozwiązań softwarowych na przykładzie gier :-). A przecież w branży IT to od dawna jest problem. Były wojny o ikony, były wojny o działanie myszy, były wojny o okna itd. itp. Z powodów patentów powstał format PNG, który miał zastąpić (i w dużej mierze zastąpił) GIF. Jeśli chcecie poczuć abstrakcję tego typu patentowania, to spróbujcie przenieść to na branżę filmową. Różne studia filmowe miałyby opatentowane plan amerykański, inne półzbliżenie, duże zbliżenie, żabią perspektywę itp. Z dźwiękiem to samo. I za każdą scenę, która to wykorzystuje byłyby słone opłaty. Filmy o budżetach kilkuset milionów dolarów by sobie poradziły. Pytanie co z młodym twórcą, który chce zrobić swój debiut i musi zapłacić np. 1 mln $ za różne licencje.
@revol_0003 жыл бұрын
Gdyby twórca Ponga zastrzegł sobie prawo do mechaniki zdobywania punktów w grze...
@dol6723 жыл бұрын
Bądź WB, przy produkcji własnego systemu, narusz dziesiątki mechanik opatentowanych przez innych producentów, po początkowych problemach z próbą opatentowania, odczekaj aż wygasną patenty konkurencji, opatentuj mechanikę i śmiej się z konkurencji ponieważ twój właściciel AT&T ma wtyki w urzędzie patentowym, koś kasę mimo bojkotów z każdej strony.
@wernerwernerowy87613 жыл бұрын
Czym się różni opatętowanie nowej mechaniki od zrobienia nowego ślinianka nie po to człowiek się starał poświęcił czas żeby ktoś mógł sobie od tak wziąć.
@sobczak07123 жыл бұрын
TU chodzi o patent na koncepcję czegoś A nie jak jest napisane. To tak jakby ktoś sobie opatentowal skakanie w grach.
@rhuenn3 жыл бұрын
To twoje światełko w tunelu, nie jest żadnym światełkiem. Bo jak sam wspomniałeś opatentowanie mini gierek podczas ładowania sprawdziło się bardzo dobrze. Zablokowało innych producentów do czasu aż takie mini gierki przestały mieć jakiekolwiek znaczenie, bo ekranow ładowania praktycznie już nie ma. Wygrany jest jeden, a reszta obeszła się smakiem. Do tego, patent zawsze można przedłużyć.
@KoW3 жыл бұрын
Co jest na green screenie w tle za nim xD?
@dalferu3 жыл бұрын
Aż dziwne że Nintendo nie opatentowało stylu rozgrywki Smasha. Dzieki temu, że brak patentu to mamy trochę klonów Smasha, jak Brawlhalla czy Rivals of Aether
@void19843 жыл бұрын
Nie da się opatentować rzeczy które wystepowały już jako "Prior Art".
@ketiw34563 жыл бұрын
Dobrze że pierwszy twórca gier nie opatentował gier
@rafaanczura53543 жыл бұрын
Hmmm... Mam pytanie. Powiedzmy że patent na jakąś mechanikę, wygasa za 2 lata. Powiedzmy taki system nemezis. Jakieś studio chce zrobić grę z tym systemem i zaczyna go tworzyć, pomimo że nadal nie mają do tego praw. Wydają grę za 2 lata kiedy patent już nie obowiązuje. Będą mieli problemy z tego że tworzyli go wcześniej?
@marcinsiwiec63993 жыл бұрын
Akurat patenty w dziedzinie gier, zważywszy na to jak szybko ta dziedzina się rozwija, powinny być przyznawane na MAX 5 lat
@tr13ampek3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, brawo Jordan! Patenty są szkodliwe nie tylko w świecie gier - hamują rozwój.
@kozasniezna8503 жыл бұрын
9:01 Tak jak Tomasza Hajto
@karotek64123 жыл бұрын
XD
@michasowik24383 жыл бұрын
To jest jak w świecie przyrody. Jeśli dany organizm rozrośnie się za mocno to prawdopodobieństwo, że pojawią się komórki nowotworowe również bardzo rośnie (z tym, że w świecie zwierząt istnieją jeszcze tzw. super - nowotwory, które żerują na zwykłych nowotworach). Jeśli korporacja urośnie za duża (jak i jakikolwiek inny twór włącznie z państwami) to również zaczyna być zrakowaciała.
@meduzazmozgiemkrowy3 жыл бұрын
Kiedy masz Raymana Legens ale tak dobry sprzęt że nie masz loadingów
@mklabisz3 жыл бұрын
Najlepsza końcówka nikt nie o patentuje w filmiku w żółtej bluzie bo mam przejebane :D
@sanslor5993 жыл бұрын
to tak jak bym nie mógł tworzyć gier w konsolce, bo inna gra już to opantentowała. To by powstrzymało rozwijanie programistów.
@Kolino_13373 жыл бұрын
jakaś minigra na loadingscreenie powinna być w gta 5
@Kolino_13373 жыл бұрын
@@adamkowalski9676 dołączałeś na online na pc? 10-15 min
@ozjaszhorowitz9193 жыл бұрын
Prawa patentowe umacniają korporacje, natomiast niosą szkodę dla konsumenta, dla rynku i dla pracowników. To jeden z głównych problemów korporacjonizmu. Patologie na tym polu są szczególnie widoczne w USA, gdzie np. pozostając przy temacie ciągników, producenci próbują odebrać właścicielom maszyn i małym serwisom prawo do napraw sprzętu. Złotym środkiem byłoby ustanowienie ograniczonych pułapów czasowych na działanie patentów, niestety żaden polityk nie widzi interesu w uzdrawianiu kapitalizmu. Teraz w politycznej modzie jest niszczenie klasy średniej na wszelkie sposoby.
@mewtwo67853 жыл бұрын
Polecam poczytać sobie ustawę o prawie własności przemysłowej ;)
@jarlfenrir3 жыл бұрын
Materiał przygotowany bardziej na emocjach, niż faktach. Ktoś modyfikuje mechanikę i patentuje? Nadal możesz używać mechaniki w oryginalnej formie, bo nie można opatentować czegoś, co jest już znane. Możesz podważyć patent, jeśli udowodnisz, że dana mechanika pojawiła się wcześniej. No i bardzo jednostronnie - patenty to zło. A to nie jest wcale takie oczywiste. Ideą patentu jest wspieranie rozwoju, a nie hamowanie - bo po co miałbyś wydawać kasę na badania czy dana mechanika się sprawdzi, skoro krótko po jej wprowadzeniu ktoś ją sobie wykorzysta praktycznie za darmo? Więc patent z jednej strony spowalnia rozwój, bo nie możesz ulepszać czyjegoś pomysłu przez kilka lat, ale z drugiej strony są zachętą, by ten rozwój w ogóle prowadzić - w sumie to dobry temat na osobny materiał, ale niekoniecznie w tv gry ;)
@kuki69kuki3 жыл бұрын
Firmy muszą patentować swoje nowe pomysły, bo jeśli tego nie zrobią, to ktoś to opatentuje i one same będą musiały płacić komuś za swój pomysł.
@dominikwodarczak84103 жыл бұрын
Mnie ta gra wyjątkowo zniechęciła przez to że nie było poziomu trudności a bohater był niemożebnie słaby i miał problem pokonać choćby grupkę wrogów a gdy zlatywało się 2 czempionów...
@antykwariatroznostek47323 жыл бұрын
Ech. Niby to prawda, ale trudno odmawiać komuś prawa do ochrony własności. Prawo autorskie nie jest lepszym rozwiązaniem, a pomysły na gry i mechaniki w grach powinny podlegać ochronie.
@moje12a3 жыл бұрын
Jestem ciekaw co w przypadku gdy jakaś firma wydaje jednego dnia grę z pewną mechaniką a następnego dnia inna firma dostaje zgodę na patent. Tzn. zasada braku działania prawa wstecz. (Którą realnie da się obejść)
@wojciechdutko26193 жыл бұрын
Jeśli chodzi o te battle royale to tak pubg ściągał od h1z1 ale koleś który robił do h1z1 battle royale pracuje teraz nad pubg sooo (i tak powiecie że to wszystko wyszło z Minecrafta)
@jakub39863 жыл бұрын
Wszystko wzięło się od gry z krzesłkami
@wojciechdutko26193 жыл бұрын
@@jakub3986 jeszcze lepiej
@michaiskra83033 жыл бұрын
Był tylko jeden moment kiedy dłuższe ładowanie z płyty mnie cieszyło. Podczas loadingu w DB budokai tenakaichi 3 ( byl w materiale) szło Goku i z 3 górki talerzy ułożyć. Nigdy nie bede juz szybszy niż wtedy xD
@rafigroszek73203 жыл бұрын
wydaje mi się że było mówione że WB na potrzeby middle earth dostał od Ubisoftu system parkouru z AC wzamian za jakis system z Batmana, moze na tej zasadzie duzy wydawcy beda mogli korzystac z systemu nemezis?