ZAMEK KSIĄŻĘCY KLICZKÓW (2022)

  Рет қаралды 1,718

Japar Studio - Zwiedzaj z nami

Japar Studio - Zwiedzaj z nami

Күн бұрын

ZAMEK KSIĄŻĘCY KLICZKÓW
Przedstawiamy kolejny zamek znajdujący się na „Europejskim szlaku zamków i pałaców Dolnego Śląska”. Tym razem zapraszamy do „zwiedzenia z nami” ZAMKU książęcego KLICZKÓW. Przedstawiamy do z ziemi i powietrza (drona), możliwie jak najdokładniej, chociaż z pominięciem jego wnętrz. Warto jednak obejrzeć go na naszym filmiku i przekonać się czy w przyszłości zwiedzić go w realu, a może zanocować w zamkowych komnatach…
Mile widziane byłyby subskrypcje naszego kanału 😊.
Zamek pod względem kubatury należy do największych budowli tego typu na Dolnym Śląsku. Tworzy on obecnie malowniczy zespół składający się z zamykających dwa dziedzińce skrzydeł mieszkalnych utrzymanych w stylu neogotyckim i neorenesansowym. Zabytek pełni dziś funkcję Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego z komfortowym hotelem oraz pełnym zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. Ma ponad 120 pomieszczeń, 7000 m2 powierzchni i jest największym zabytkowym obiektem hotelowym w Polsce. By się nie zgubić - przy wejściu goście otrzymują mapkę sal i korytarzy.
Historia tego pięknego zamku sięga końca XIII stulecia. Najstarsza wzmianka o „Castrum Clieczchdorf” pochodzi z roku 1297. Zamek został wzniesiony Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego, na nadbrzeżnej skarpie Kwisy, jako ziemno-drewniana warownia graniczna. Pod koniec XIV stulecia wraz z przejęciem księstwa świdnicko-jaworskiego przez królestwo Czech warownia utraciła pierwotne znaczenie strategiczne, przekształcając się z czasem w założenie zamkowo-folwarczne zarządzane przez lenników królewskich. W latach 80. XIV wieku stanowiła własność rodu rycerskiego von Kittlitz, a w okresie 1387-91 rodu von Zedlitzów.
W 1391 roku majątek kupił Henryk von Rechenberg. Ród Rechenbergów jako pierwszy na trwałe wpisał się w losy zamku, zarządzając nim przez dwa i pół wieku.
W XVI w. zamek rozbudowano w stylu renesansowym. W 1610 roku Kliczków otrzymał prawa miejskie oraz przywilej targowy.
1631 roku majątek przejęła - rodzina von Schellendorf, a dwa pokolenia później - jej boczna linia von Frankenberg, W tym czasie zamek rozbudowano - przebudowano elewację południową, wzniesiono Lwią Bramę, na dziedzińcach postawiono barokowe fontanny, zmodernizowano wnętrza, zmieniono charakter parku.
W 1747 roku majątek kliczkowski nabył Seyfried von Promnitz, właściciel rozległych dóbr m.in. w Pszczynie, Żarach, Borowej i Nowogrodźcu. Dwadzieścia lat później Kliczków przejął hrabia Christian zu Solms-Barutz, poślubiając wdowę von Promnitz.
Na początku XIX stulecia do konano przebudowy zamku - wzniesiono neogotycką „Wieżę Jenny”, nową ujeżdżalnię, zmieniono częściowo wystrój wnętrz.
Swój obecny kształt budowla zawdzięcza Fryderykowi Hermanowi Janowi Jerzemu zu Solms-Baruth, który przebudował zamek pod koniec XIX w., według projektu znanych berlińskich architektów Henryka Kaysera i Karola Grossheima.
Otoczenie pałacu zaprojektował od nowa Edward Petzold, zakładając 80-hektarowy park w stylu angielskim, z rodowym mauzoleum i cmentarzem dla ulubionych koni księcia, będącym obecnie ciekawostką wspominaną niemal we wszystkich przewodnikach, choć do dziś ocalały zaledwie dwa nagrobki.
Na początku XX wieku Kliczków uchodził za jeden z najwspanialszych w okolicy, był popularnym miejscem spotkań i rozrywek elity arystokracji niemieckiej, gościł tu również sam cesarz Wilhelm II. Znana była tutejsza biblioteka licząca 20 tys. woluminów, w tym oryginalne dzieła Lutra. Komnaty zapełniały zabytkowe włoskie meble, dzieła sztuki i trofea myśliwskie.
W czasie drugiej wojny światowej, po nieudanym zamachu na Hitlera w 1944, właścicieli zamku aresztowało gestapo, ich majątek skonfiskowano, a będące na wyposażeniu rezydencji najcenniejsze dzieła sztuki wywieziono w głąb Rzeszy. Sama budowla jednak nie ucierpiała, lecz po wojnie, w 1945 roku, większość pozostałych cennych rzeczy padło ofiarą radzieckich żołnierzy, a później szabrowników. W 1949 roku częściowo został częściowo spalony.
Pierwszy powojenny właściciel - Nadleśnictwo, i następny - Ludowe Wojsko Polskie nie dbali o darowany im obiekt, który niszczał w zastraszającym tempie. W latach 70. przejmuje go Politechnika Wrocławska, podejmując próbę ratowania zabytku. Jednak dopiero przekazanie zamku w prywatne ręce, w roku 1999, doprowadziło do jego pełnej odbudowy i adaptacji na obiekt hotelowy.
MUZYKA:
Exhale - Jeremy Blake
Waterfall - Aakash Gandhi

Пікірлер: 2
KLICZKÓW CASTLE. POLAND. LOWER SILESIA - 2020
9:30
Видал я ваши замки
Рет қаралды 7 М.
Odkryj Zamek Kliczków: Historia i Urok Dolnośląskiej Perły
3:55
Chain Game Strong ⛓️
00:21
Anwar Jibawi
Рет қаралды 41 МЛН
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН
Sigma Kid Mistake #funny #sigma
00:17
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 30 МЛН
Zamek Ogrodzieniec - Perła Szlaku Orlich Gniazd
24:41
Na Szlaku Historii
Рет қаралды 185 М.
Zamek Kliczków
1:28
Lubek Wideo z Drona
Рет қаралды 110
DOLNY ŚLĄSK - a land that is friendly to everyone [18 places]
12:44
Tego Nie Pokażą W Telewizji. Korea Północna Ukryta Kamera
14:14
To Interesujące
Рет қаралды 1,2 МЛН
Zamek w Łapalicach - krótka opowieść długiej historii
6:32
Biały Koliber
Рет қаралды 149 М.
Agaty Dolnego Śląska. Gdzie ich szukać i dlaczego we Lwówku Śląskim?
21:28
What is worth seeing in Poland. Lower Silesia. Książ Castle.
29:07
RAZEMwPOLSKE pl - WYPOCZYWAMYwPOLSCE pl
Рет қаралды 156 М.
Chain Game Strong ⛓️
00:21
Anwar Jibawi
Рет қаралды 41 МЛН