Рет қаралды 98
Szanowni Państwo!
Dzięki P.Tomaszowi Kucharskiemu, Burmistrzowi Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, Zespołowi Kultury Dzielnicy Praga Południe mogliśmy być gośćmi p.Dyrektora Mirosława Salacha, na scenie Centrum Promocji Kultury przy ul Podskarbińskiej 2 w Warszawie!Serdecznie za to dziękujemy.
Oto zapis chwili, zapis spotkania --koncertu LIVE z 13 listopada 2024, pt:
„MÓJ FACH SZCZĘŚLIWY ”- cygańskie ścieżki twórczości Jerzego Ficowskiego! Realizacja Teleprodukcja Tomasz Bajko.
To Wieczór w roku 100 lecia urodzin Poety i spotkanie autorskie promocja książki pt: „Randia…po polsku drapieżna” Weź trochę gwiazd i ziół i zamieszaj pół na pół…”
To spisana i zaśpiewana opowieść romskiej pieśniarki, Bronisławy Korsun: Randii, obywatelki świata, od lat związanej z Warszawą. Historia i współczesność. Publikacja Fundacji Piwnica Poetycka ENS na Rzecz Kultury i Dziedzictwa Narodowego -autorstwa Anny Bojarskiej - Urbańskiej/ przez lata artystycznej podopiecznej Kaliny Jędrusik /zadedykowana jest pamięci Jerzego Ficowskiego i zawiera płytę z 16 toma piosenkami Jego autorstwa i Elżbiety Bussold ( Elżbiety Ficowskiej)oraz znakomitych romskich i polskich kompozytorów. Usłyszeć można piosenki napisane specjalnie dla Romki-Cyganki -Randii, która na II Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1964 roku znalazła się w złotej 10 tce wyróżnionych artystów polskiej estrady. To historia o miłości i odwadze opowiedziana poprzez skrawki odnalezionej pamięci. Książka z limitowanej, specjalnej serii, w języku polskim i angielskim, będzie bezpłatnym prezentem dla publiczności podczas tego wieczoru! Gościem specjalnym wydarzenia będzie pani Elżbieta Ficowska.
Wystąpili:
Joanna Okoń-skrzypce
Przemysław Wojciechowski-akordeon
Miro Iło -Zespół Kultury Romskiej
Marek Urbański-recytacje
Anna Bojarska-Urbańska -prowadzenie wieczoru, śpiew
Wstęp był wolny na wydarzenie.
Mówią o książce:
„Randia to podobno w języku Romów „drapieżnica”. Kiedy się jednak słucha piosenek Bronisławy Korsun, jest w nich raczej nostalgia, magia i urok. Pięknym klimatycznym altem - jak wspominają w książce ci, co słuchali jej koncertów na żywo - wyśpiewuje Randia romantyczne poetyckie historie, napisane specjalne dla niej. Fascynuje słuchaczy, czaruje urodą i barwnością kostiumów. Ma swój styl, który wykracza poza reglamentowany folklor.
Niezwykła i fascynująca jest jej odmienność, która łączy tradycje romskie i polskość Cyganów, którzy żyli obok nas (ale czy wśród nas?) od zawsze. Randia sama opowiada swoją historię w tej książce, w rozmowie z Anną Bojarską. Opowieści towarzyszą unikalne zdjęcia i płyta z piosenkami (pieśniami?) ułożonymi w nieprzypadkowy sposób. Warto do tego odkrywanego przed czytelnikami i słuchaczami świata wejść i w ten sposób ocalić go od zapomnienia.”
Dorota Buchwald - teatrolog, edytorka książek o teatrze, współtwórczyni Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i jego dyrektor w latach 2014-2018, inicjatorka i redaktor elektronicznej Encyklopedii teatru polskiego
„ Zebranie dorobku romskiej pieśniarki Randii, utrwalenie zdarzeń z jej biografii, wspomnień osób, które ją pamiętają, dokumentów, zapisów długo czekało na właściwy moment i nie może już czekać dłużej. Jeszcze żywa jest pamięć o niej jako o pieśniarce istotnej w bogatej kulturze muzycznej polskich Romów i jeszcze jest szansa, że taki dorobek zacznie inspirować, krążyć wśród ludzi i zyska kolejnych odbiorców a może i wykonawców. To istota tego typu muzyki: musi krążyć wśród ludzi.
Randia śpiewała czystym głosem, jej sposób interpretacji i repertuar był unikalny; w jego rozwijaniu uczestniczył jako autor tekstów Jerzy Ficowski, poeta i badacz folkloru Romów, odkrywca Papuszy oraz jego żona Elżbieta. Powoli jednak pamięć zanika, następują też nieuchronne zmiany sposobu życia. Piosenki taborów, piosenki wiatru i ogniska to nie tylko romantyczny mit, ale wart ocalenia fragment przeszłości.
Zaopatrzenie książki w płytę CD pozwoli na wszechstronne zapoznanie się z dorobkiem Randii.
Bardzo serdecznie kibicuję temu przedsięwzięciu.”
Prof. dr hab. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
------------------------------------------------------------------------------------------------------------