Zapojení FVE odpojovače (odpínače) válcových pojistek Hager L502PV DC (Elektrika pro začátečníky)

  Рет қаралды 25,207

Dominik Shaim

Dominik Shaim

Күн бұрын

Пікірлер
@FilipKucera-lx8gf
@FilipKucera-lx8gf 25 күн бұрын
Zdravím mám dotaz, řeším teď odponac od eti efh 10 dc 2p. A nemůžu se nijak dobrat jestli zapojit panely nahoru a odvod dolu nebo naopak . Neměl by jste prosím radu . Nemůžu nikde najít doporučení výrobce . Děkuji ..
@ladislavbanyi8525
@ladislavbanyi8525 Жыл бұрын
dobry den,,,co ma obsahovat fotovoltaicky rozvadzac kde su panely 6x40v a 10A,,, a MPPT striedac a bojler 230v,1600w---chcem si ho vyrobit sam dik
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
Pokud si chcete sám dělat rozvaděč, tak byste se neměl takto ptát (nic ve zlém). Zároveň byste měl mít patřičnou kvalifikaci/odbornost pro výrobu rozvaděče. Dále také nemusím asi říkat, že by tam mělo být to, co je v projektové dokumentaci. A tu hádám nemáte. Dělat tyhle věci bez nějaké znalosti, či dohledu, je velmi nerozumné a může to vyústit i v milionové škody, zranění, či smrti. A to beze srandy. Pojišťovna Vám nedá ani korunu, když nebudete mít veškeré "papíry" k tomu... Pokud se nic nestane, vše OK, ale když se stane nějakej problém, tak se na Vás pojišťovna vykašle (což je konec konců princip jejich podnikání, krátit co to jde za každou "blbost"). Prosím, pokud nevíte co děláte, nedělejte to... Může z toho být velký průser... :( Neberte si to prosím zle, ale.... :-) K věci: Mrkněte na nějaké obrázky na google do FVE rozvaděčů jak vypadají a z toho si najděte nějaké "průnik". Třeba tohle a z toho můžete nějak vyjít: solarmarket.s23.cdn-upgates.com/t/t643e72a24e457-specifikace-rozvade-c-r-fve-hybm-r3.pdf Je tam i soupis použitých položek a produktový list k tmou všemu. Obecně, mělo by tam být vše potřebné pro bezpečný chod, možnosti odpojení, vyrovnání přepětí, zemnění, apod. A hlavně pozor na elektrický oblouk, to je nejčastější porucha na FVE kvůli které lidé přicházejí o střechu nad hlavou. Je nutno veškeré spojky mít kvalitně udělané (nakrimpované) a v rozvaděči vše utažené, aby to nešlo vytrhnout rukou, ale tohle je fakt takový obecný, to se netýká jen FVE, ale obecně rozvaděčů a veškerých elektrických komponent. Nebylo by lepší/bezpečnější někoho požádat o projekt a dle projektu to poté udělat, když už? Případně to nemusíte nechat si dělat vlastní projekt, ale můžete třeba napsat na nějaké fórum, kde se to řeší (řešilo Xkrát) a spousta lidí určitě bude mít projekt podobný, takže by to šlo dle toho. Nevím, jestli jsem pomohl, hádám, že spíše ne... Zkuste ten odkaz výše, tam by Vám to mohlo pomoci v dalším řešení. DISCLAIMER: Uvedené rady nejsou návod, ani doporučení, slouží jen jako informace a nikdo by se jimi neměl řídit bez patřičné kvalifikace a zhodnocení dopadů svého jednání.
@aleslenfeld5573
@aleslenfeld5573 5 ай бұрын
No ALE TO JE PŘECI MEGA ROZDÍL, jestli je to odpojovač nebo odpínač, ne??? To je zase fakt rada nad zlato!
@DominikShaim
@DominikShaim 5 ай бұрын
Ano, je to rozdil. Jedno lze odpojit pri zatezi, druhe ne. Jiz to bylo zminovano mnohokrat. Toto na videu pri zatezi odpojit nejde ;) nebo... Jde... Ale....... Neni to rozumne :)
@terabob-cz
@terabob-cz 5 ай бұрын
Zdravím, shlédnul jsem Vaše video na youtube o válcových odpojovačech pojistek, kde důrazně upozorňujete, že se nemá odpojovat odpínač pod zátěží. Mám MPPT Epever XTRA3210, když ho chci odstavit, v manuálu doporučují odpojit v pořadí - PANELY -> ZÁTĚŽ -> BATERIE. Panely odpojuji odpínačem a jsem zmatený, jak dodržet doporučené pořadí v namuálu a přitom neodpínat odpojovač FVE pod zátěží? Mohl by jste mi prosím poradit? Děkuji za Váš ča a případnou odpověď,
@DominikShaim
@DominikShaim 5 ай бұрын
Otevirat pojistky pod zatezi je pomerne spatny napad ve vetsine pripadu. Ja znam Goodwe, toto co mate neznam... Nicmene, pojistky se vkladaji do 2 typu a to do odpojovacu a do odpinacu, je v tom rozdil. Jedno lze odpojit za zateze, druhe nejde. Toto co je na video nelze odpojit pod zatezi. Tedy jde, ale..... :))) Kazdopadne, pokud mate v navodu uvedeny postup jiny nez rikam ja, urcite verte spise navodu, nez me. Jak rikam, ja znam Goodwe. To co mate Vy bohuzel neznam. Pokud to ale pisi v navodu, tak snad vedi co pisou :) pripadne doporucuji overit u dodavatele/vyrobce.
@sdh741
@sdh741 5 ай бұрын
Dominik Shaim riskuje že vám bude muset zaplatit náhradu škody za odpálený MPPT konvertor, jelikož je v návodu zakázáno odpojovat baterky dříve než odpojím fotovoltaické panely. Spousta konvertorů je napájena ze systému a nemá vypínač. Vypnou se tak, že se shodí napájení panelů vypínačem/odpínačem pak se odpojí valcové pojistky a pak teprve baterka od konvertoru.
@sdh741
@sdh741 5 ай бұрын
pokud nemáte vypínač panelů, tak počkejte až se minimálně zatáhne obloha nebo je noc a pojistky odpojte, já bych si na to vzal elektroizolační rukavice, protože to trochu asi zajiskři, což může být i vyšlehnutí el. oblouku pokud budou panely v tu chvíli dávat dostatečný výkon.
@DominikShaim
@DominikShaim 4 ай бұрын
@@sdh741 Tohle je zbytečné riziko podle mě. Zatažená obloha není úplně jistotka. Když už si člověk není jistý co dělá, tak alespoň by to měl dělat v noci.... (tam jistota je - ovšem v případě úprav se případný problém projeví druhý den ráno... Což nemusí být taky vždy ideál) Prostě opatrně a pokud si nejsem jistý, co dělám, raději to nedělat, ať nedojde ke zbytečné škodě na majetku, či újmě na zdraví apod. To za to nestojí...
@jaromirholicky6564
@jaromirholicky6564 6 ай бұрын
vypnout baterie a potom striedač?neodpálim si striedač ak ho odpojím od baterie?
@DominikShaim
@DominikShaim 5 ай бұрын
Postupoval bych dle navodu vyrobce. Ja mam Goodwe a delam to takto: A) odpojim Tigo, tim se do 10s ztrati napeti z pojistek B) shodim baterie C) shodim stridac D) vypnu AC co jde do stridace E) otevru odpojovac/odpinac s pojistkami. Ale tim, ze tam neni napeti, tak by slo samozrejme postup udelat i nejak na preskacku... Zaklad je neotevrit pojistky pod napetim. Pokud bych Tigo nemel, postupoval bych stejne, akorat bych vynechal bod A. Ja mam tento postup ootestovano na desitkach "pokusech" a vzdy vse naprosto bez problemu. Tak, ci tak, postupujte dle toho, co rika vyrobce. Ja jsem jen nosic vody, rikam jen sve zkusenosti :)
@martinturon9958
@martinturon9958 Жыл бұрын
Možná hloupý dotaz, ale jsem laik, takže se zeptám s klidem sobě vlastním...:-) vidím červený solarní panel plus, černý mínus....u vícero sousedu jsem ale takove barevné rozlišeni neviděl jen černé kabely ma to nějaký význam? dík za odpověd :-)
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
Barvy = lepší přehlednost :)
@martinturon9958
@martinturon9958 Жыл бұрын
@@DominikShaim diky :-)
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
obecně se používá: červená = + černá = - Takže se v tom pak lépe orientuje :) Vidíte barvu a hned víte... (samozřejmě je fajn si to raději i tak ověřit) Jinak firmy většinou montují solární panely na střechu jen s černými kabely, kvůli designu, protože většinou střecha je tmavá a červený kabel by tam byl jako pěst na oko. To, že by se měly schovat pod tašky apod, to už je druhá věc. Ale to, že FVE instalace mají ze střechy jen černé kabely je poměrné běžné... (optejte se sousedů a 9 z 10 bude mít určitě černý kabely oba) - neříkám, jestli to je dobře nebo špatně, prostě to tak je :)
@deniswolf1213
@deniswolf1213 9 ай бұрын
Privod do istica musi ist vzdy z hora ,alebo je to jedno ci je z hora alebo z dola?
@DominikShaim
@DominikShaim 5 ай бұрын
Myslite do jistice bezneho, tedy AC? Pokud ano, tak by to melo byt stejne v cele instalaci domu. Nejlepsi a nejbeznejsi je to zhora. Pokud myslite do odpojovace/odpinace, je to vzdy uvedeno v manualu, z jake strany se na pripojovat privod. Jde o to, ze se pojistky vetsinou vyklapi, tak aby se pri castecne otevrenem odpinaci/odpojovaci neobjevilo napeti tam kde nechcete. Ja mam zkusenosti jen s timto Hager co je na videu a vyrobce jasne rika cituji, viz ma komunikace s Hager z roku 2022: "ano, je to jak jsme již konzultovali - přívod by měl být shora, s ohledem na bezpečnost, ale existují i odpínače, které mají přívod spodem, pokud je to uvedeno výrobcem odpojovače."
@VideoPajaa
@VideoPajaa Жыл бұрын
Tak koukám, že u mě to firma dala odspodu :( Jinak mám dotaz. Když panely mají zkratový proud 11,5A a měnič ve specifikaci max vstup na string 12A. Prošel jsem několik výpočtů na stanovení velikosti pojistek gPV a vychází to na 1,4 nebo 1,5x11,5A (zkratový proud panelu). Ale když jsem koukl do instalace co dělala firma, mám tam gPV 12A - tedy jako je max co povolí na vstupu střídač 🤔 3 roky to běží bez problémů. Tak jak to tedy je? Jak Vy stanovujete velikost té pojistky?
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
Firmy to mají na háku. I 3F jističe, který vede z "čezu" do střídače často zapojí obráceně. Tzn, že když vypnete ten jistič, tak by mělo dojít k vypnutí pouze střídače, jenže když je to zapojeno obráceně, vypnete si celý barák. (takhle bez bližších informací je to asi složitě pochopitelné, to by bylo nutno vidět celý kontext - s tímto jsem se setkal v praxi...) - to jsme ale odbočil, to by bylo zase na déle.... :) Ono takových věcí by se našlo víc. Víte jak to je, každý Vám řekne něco jiného, málokdy se stane, že jeden řemeslník řekne, že to předchozí udělal dobře, takže tím bych to uzavřel :))) Co se týče pojistek, ony jsou určené k tomu, aby shořely při vyšším proudu/napětí. Takže není nutno to dle mého názoru dimenzovat "přesně". Tzn, teoreticky je "jedno", jestli tam je 12A nebo 16A apod. Efekt/funkce bude stejná. Možná norma říká něco jiného, ale to už je zase teoretická záležitost a v té hromadě papírů se mi nechce popravdě lovit.... Případně mě někdo opravte, kdo to máte v malíku :) Nicméně, v té specifikace střídače by mělo být myslím také uvedeno nějaké základní info ohledně toho. (nevím jaký střídač máte) Každopádně, neřešil bych to. Já mám pojistky 16A/1000V. Nechte to, jak to je, navíc, pokud Vám to dělala firma, v rámci záruky byste do toho neměl vrtat :) Nebo firmě napište e-mail, aby potvrdila, že to zapojení/použití pojistek je OK, ať to máte černé na bílém. Možná návazný dotaz na ty pojistky -> udělala Vám tam firma SPD nebo se na to vykašlali jako to mají běžně ve zvyku?
@VideoPajaa
@VideoPajaa Жыл бұрын
@@DominikShaim Jojo SPD tam mám. Zapojení mám FV panel, odpínač OEZ OPVP10 (podle mě by tam měl správně být OPVF10), CITEl DS60VGPV-1000 a do měniče. Mám RCT Power DC 6.0 a tam jsem právě o jištění DC strany nic nenašel. Navíc, když jsem poptával FVE, tak někteří by FV panely rovnou zapojily do měniče :) Jinak co se týče distribuce, já jsem ještě stihl podmínky bez HDO a toho vypínání FVE co teď má ČEZ v podmínkách.
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
@@VideoPajaa SPD - tak to je super, většinou ho tam nedávají vůbec... Mnoho lidí má zapojeno panely do měniče... Ale je vhodné mezi panely a měnič dát v každém případě alespoň pojistky a SPD (já mám SPD dva, jeden u panelů a pak jeden ještě přímo u rozvaděče aby dočistil případné zbytky) Ohledně pojistek písněte maily dodavateli/firmě, ať Vám k tomu pošlou info, jestli to je za ně OK apod... :) To zapojení by chtělo vidět celé, ale každopádně, pokud jsou pojistky na DC straně, měly by tam být DC pojistky, ne AC. (tzn: OPVF10-1 jak píšete) Takže tam máte dva pojistkové odpínače/odpojovače pro + i - zvlášť, ano? Také bych napsal na OEZ e-mail a optal se je na to (jako výrobci budou mít k tomu co říci)... Myslím ve smyslu, jak se zachová pojistkový AC držák na DC straně... Ale jak říkám, pokud to máte od firmy, nevrtal bych do toho sám a napsal bych jim, ať se k tomu vyjádří a případně to udělají oni (kvůli záruce/reklamacím apod)... Takže :) napište na OEZ a poté dle toho co Vám napíší, tak bych napsal té firmě, co to dělala a dle toho uvidíte jak dále..
@VideoPajaa
@VideoPajaa Жыл бұрын
@@DominikShaim Ano, mám na FVE jeden string, takže 2x odpínač pro (+) a (-). Pojistky jsou gPV takže typ je správně, jen použili jiný typ odpínače pojistek. Možná kvůli vedení kabelů ve skříni, protože ten CITEL má (+) a (-) vstup nahoře a zem dole :). Mě to zajímalo, protože chci rozumět tomu co mám v domě 😊
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
@@VideoPajaa Ano, tak napište výrobci, jak jsem psal, ať Vám k tomu řekne něco. Z mé zkušenosti je na výrobce komponent spoleh a budou se tomu věnovat.
@markkica8755
@markkica8755 2 жыл бұрын
Ma nejaku vyhodu pouzit DC poistku namiesto DC istica ?
@DominikShaim
@DominikShaim 2 жыл бұрын
Ano, má výhody i nevýhody (jako všechno) Ale hlavním důvodem je samozřejmě CENA, která je Xkrát nižší než u DC jističů! :) Jak jinak... Rozdíly mezi pojistkami a DC jističi. [ Určitě toho bude víc, než jsem vyjmenoval - doplňte mě někdo prosím případně, kdo jste fundovaný :) ] 1) nižší cena pojistek oproti DC jističům 2) pojistka rozepne v obou směrech, jistič jen při průchodu správným směrem 3) vyndání pojistek = blbuvzdornost, pojistku dáte do kapsy a i když to někdo zavře, nezapne to, což u DC jističe kdokoliv může nahodit jen páčkou. 4) jistič stačí znovu nahodit, spálenou pojistku je nutno vyměnit (patronu) 5) jističe rychleji vypíná nadproud/přetížení než pojistky. Pojistky zase rychleji vypínají zkrat. (zdroj: výrobce jističů, firma "Chint")
@zdenokulik9593
@zdenokulik9593 2 жыл бұрын
Postup pri zapínaní alebo odpínaní je uvedený nesprávne. V návode na solárny regulátor je postup inštalácie nasledovný: najprv akumulátor, potom zatienené panely(alebo v noci) a naposledy záťaž. Odinštalácia v opačnom poradí. Panely vždy odpájať (zapájať)zatienené alebo v noci
@DominikShaim
@DominikShaim 2 жыл бұрын
Nevím z jakého návodu (k jakému solárnímu regulátoru) vycházíte, já vycházím z návodu střídače GoodWe, kde je uvedený postup ten, co jsem ve videu sdělil. Je možné, že bude doporučení všude jiné, dle střídače, typu (on/off/hybrid) apod... To nevylučuji, mám zkušenosti výhradně s GoodWe+Pylontech. Pokud je to u jiných regulátorů jinak, tak se samozřejmě omlouvám.
@DominikShaim
@DominikShaim 2 жыл бұрын
@@zdenokulik9593 Díky za odkaz, nicméně jak jsem již uváděl v postu na který reagujete, tak každý regulátor má zřejmě svůj postup specifický pro něj a také i zapojení může hrát roli. Třeba zde je CZ návod pro GoodWe s bateriemi Pylontech a postup je tam uvedený ten samý, co uvádím já. Zdroj: kzbin.info/www/bejne/g53bfJWJgKdkgrs Prostě, ať se každý mrkne do návodu k jeho střídači/regulátoru... Nemá cenu asi hledat nějaký obecný postup, když každý dodavatel/výrobce píše něco jiného, tzn, ať se každý orientuje podle toho, co říká návod nebo dodavatel řešení FVE! :) Každopádně, pointa té části, kde to říkám je ta, že L502PV (odpojovač) by se neměl otevírat pod zátěží... (nechtěl jsem tu rozebírat věci mimo ten odpojovač, jako jsou baterie, střídače apod.) Tak, či tak, hlavní rozdíl mezi odpínačem a odpojovačem: - Odpojovač se nesmí odpojovat pod zátěží - Odpínač se smí odpojovat pod zátěží Ale tyhle 2 pojmy se dost pletou a jsou často uváděny úplně obráceně i u prodejců apod...
@kubismatik2
@kubismatik2 2 жыл бұрын
@@DominikShaim Já si na to vymyslel na střední škole mnemotechnickou pomůcku: Ve slově odpÍnač je na rozdíl od odpojovače (I) neboli proud, může se rozpojovat pod zátěží. Od té doby se mi to nikdy neplete ;-).
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
@@kubismatik2 Pomůcky jsou ideální! :-)
@krishnarama2073
@krishnarama2073 10 ай бұрын
Takže odpínač vůbec není, je to odpojovač je to samé jako pojistková skříňka na sloupu nn sítě. Postup stejný. Odpínač bežně vypíná zátěž. pínač je jako vypínač mimo technická pomůcka. Komolí se to stejně jako dopravce a přepravce.
@DominikShaim
@DominikShaim 5 ай бұрын
Vidite, pro me je dopravce to same co prepravce, tak to bude tim :)
@danpekar5934
@danpekar5934 Жыл бұрын
kdyz tocite tyhle videa nastudujte si zaklady fotovoltaiky kdyz odpojite nejdriv baterie a pak odpinac panelu v okamziku se zakouri z mppt regulatoru a je hotovo muzete kupovat novy nikdy se neodpojuje jako prva baterie spravne je zapojovat jako prvni batt a odpojovat jako posledni ! jedina vynimka plati v noci kdyz panely nedodavaji zadny vykon
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
Čím jiným se mám(e) řídit, než slovy dodavatele/výrobce? Vycházím z oficiálních informací od výrobce/dodavatele GoodWe. Ověřoval jsem to několikrát v minulosti (asi 3x) a naposledy jsem to ověřoval dne 16. 1. 2023 emailem přímo na podporu GW (service.de@goodwe.com). Můj dotaz na podporu zněl, jak správně (v jakém pořadí) vypnout FVE: A odpověď GoodWe, cituji: "Hello, Battery AC off inverter AC off inverter DC off Wir werden das Ticket schließen, wenn wir in den kommenden 5 Tagen nichts von Ihnen gehört haben. We will close this ticket if we haven't heard from you within the next 5 days. Mit freundlichen Grüßen With best regards U.Güntherr Technical Support GoodWe Europe GmbH" Já jsem neřekl, že se má odpojit baterie a poté odpojovač, kde jsem to prosím řekl? Možná jsem tam řekl, že odpojovač až na konec, ne? A tím jsem nemyslel po bateriích HNED, ale až po střídači. (pokud to tam zaznělo, bylo to špatně pochopeno) Správný postup dle dodavatele je tedy (VYPNUTI POSTUP) - jak uvádí výše: A) baterie B) inverter (AC) C) inverter DC (odpojovač) Stejný postup uvádí i firma S-Power. Úplně to samé se řešilo níže v komentáři od "Zdeno Kulík". Vždy jsem všude říkal, že odpojovač se odpojuje až jako poslední.
@danpekar5934
@danpekar5934 Жыл бұрын
@@DominikShaim prectete s ten mail od podpory znovu pisou vam Battery AC off ja jeste stridavou baterii nevidel jakoz goodwe ma fabricky battery box vetsinou vysokonapetovou z vypinacem postup je spravny jenom ze vypnout baterku a odpojit ji jsou dva rozlisne veci tim ze vypnete vypinac na battery boxe neodpojite ji od regulatoru dobijeni dale bms umoznuje ten postup je POUZE NA VYPNUTI VYROBY ne na Odpojeni menice !! schvalne se zeptejte ty podpory jak ho odpojit od vodicu baterky panelu a AC privodu
@danpekar5934
@danpekar5934 Жыл бұрын
dik za upozorneni takze mate PYLONtech baterku to ze vypnete na ni vypinac vypnete jen odber no baterka je porad napojena na menic a nabiji schvalne ji vypnete a odpojte kabel od baterky pri slunecnem dni kdy panely budou pripojene v okamihu jen vyleti dym z stridace a tranzistozy na desce mppt poleti do kremikoveho nebe Zdeno Kulik ma pravdu
@danpekar5934
@danpekar5934 Жыл бұрын
@@DominikShaim nevim jak ctete manual ale ja si dal tu namahu a v manualu goodwe se pise : 4] Ujistěte se, že před připojením měniče je vypínač baterie vypnutý a jmenovité napětí baterie odpovídá specifikaci ET, před připojením baterie na měnič zajistěte, aby byl měnič zcela odpojen od napájení FV a střídavého proudu,
@DominikShaim
@DominikShaim Жыл бұрын
​@@danpekar5934 Však jsem nikdy nikomu neříkal, aby vypnul vypínač na baterii a pak fyzicky odpojil kabel s baterie při zapnutém střídači/panelech..., kde jsem tohle řekl? To je přece úplně něco jiného, podle mě každý mluvíme o něčem úplně jiném. Pokud jsem někde tohle řekl/napsal, tak o tom nevím. Pokud se mají odpojit kabely přímo z baterie, tak je samozřejmě nutné odpojit vše. Možná se jedná jen o nedorozumění, protože to co píšete je samozřejmě pravda a já si nejsem vědom toho, že bych někdy tvrdil opak. :( Už to asi chápu, celou dobu je totiž problém se slovem "odpojit" (viz komentář níže).
Миллионер | 3 - серия
36:09
Million Show
Рет қаралды 2,2 МЛН
From Small To Giant 0%🍫 VS 100%🍫 #katebrush #shorts #gummy
00:19
SIZE DOESN’T MATTER @benjaminjiujitsu
00:46
Natan por Aí
Рет қаралды 6 МЛН
Pojistkový odpojovač a odpojení solárních panelů pod zátěží
11:11
Sunny boy & Carrots
Рет қаралды 14 М.
OZE -  Poul -  FVE na střeše domu
21:48
Media ŠkolaKřižík
Рет қаралды 49 М.
Uzemnění FVE - neřešitelný problém hoši!
17:06
amperak
Рет қаралды 123 М.
Moje chyby při pořízení fotovoltaiky a na co si dát pozor
9:10
Elektrická instalace - Zapojení rozvaděče 11. (rodinný dům)
20:15
Миллионер | 3 - серия
36:09
Million Show
Рет қаралды 2,2 МЛН