2:25 Zapisuję gdzie wrócić potem, ale temat mnie bardzo zainteresował :)
@wiesawkowalski99954 жыл бұрын
Chyba pierwszy filmik w którym pokazuję się schemat i się objaśnia krok po kroku,coś naprawdę pożytecznego dla początkujących.Tym bardziej jak mniemam jesteś inżynierem z wykształcenia a potężną wadą poradników dla początkujących robionych przez inżynierów jest fakt że pewne rzeczy te najbardziej podstawowe są dla nich tak oczywiste że się ich nie tłumaczy co powoduję że często przez prosty "bzdet" nie jeden projekt upadł gdyż nie wiadomo co zrobić.Dlatego WIELKIE DZIĘKI no i czekam na następne filmiki.
@mirekk364 жыл бұрын
Nie jestem inżynierem z wykształcenia i być może dlatego często o wiele łatwiej dotrzeć mi do początkujących ;) Zawsze powiadam, że sam jestem początkujący - tylko czasem w niektórych tematach być może ze dwa kroki tylko przed kimś ? ;) Wprawdzie dużo lepiej się czuję w elektronice cyfrowej i programowaniu - zaś elektroniki analogowej wciąż się uczę i uczę. Dla mnie najważniejsza jest właśnie prostota przekazu, i przeprowadzenie krótką drogą. To że nie pokażę do tych np poradników wzorów matematycznych i nie objaśnię takich ciężkich pojęć dla osób nie mających wykształcenia wyższego - jak np reaktancja co mi niektórzy zarzucali - nie oznacza, że one są nie ważne. Wręcz odwrotnie - ale myślę, że KAŻDY kto zobaczy pewną drogę (a ja ZAWSZE wierzę w ludzi i ich zdolności) ... sam później wie nie tylko czego szukać ale i gdzie szukać. Dlatego ja nie robię takich poradników dla SPECJALISTÓW bo oni i tak się na tym znają i często lepiej ode mnie. Ale dzięki temu że ja "zarażę" w pozytywnym tego słowa znaczeniu amatorów, hobbystów tematami które poruszam - spowoduje że duża część z nich później przepięknie albo się dokształci samodzielnie wiedząc gdzie i jakiej wiedzy szukać albo nawet młodzi ludzie udadzą się do odpowiednich szkół gdzie już kadra naukowa zajmie się przekazaniem szczegółów dotyczących wzorów i głębszego wyjaśnienia "JAK TO DZIAŁA". Dziękuję zatem za komentarz - pozdrawiam serdecznie.
@CptDarling804 жыл бұрын
Robi się coraz ciekawiej. Czekam na ciąg dalszy. :)
@w1wlodek4 жыл бұрын
Mirek dobrze robisz poradniki! dziękuje, czekam na więcej! :)
@W.Arc.4 жыл бұрын
dzieląc się moim doswiadczeniem: - tabelka wydajności uwzglednia zaleznosc od pojemnosci C1, ale nie uwzględnia napięcia wyjściowego. Im damy zenerkę o wyższym Uz, tym bedzie gorzej, logiczne. - zmniejszając R3, paradoksalnie pogarszamy wydajność (przesuwamy pkt pracy, tj wytracamy moc bierną - gdyż power factor zbliza się do 1) - nie stosowac poliestrowych MKS/MKT, tylko wyłącznie polipropylenowe MKP (mniejszy wsp kąta stratności - czyli nadają się do ciągłego przeładowywania ładunku el.) - z tym 275 a 600, nie zostało doprecyzowane, ze owe 275 chodiz o wartość AC, a 600 to wartość DC, stosowane zamiennie. Mozna dac na 400 DC, ale wpływ R3 i rozładowanie C1 nie ma wplywu na to napięcie akurat. - w takich zasilaczach warto stosowac stabilizatory low queiscent current, np. LE50, bo te LM78Lxx pobierają 5-6mA, czasem bardzo cenne przy projektowaniu. - nie jest zaznaczone, zeby D2 dawać 1.3W lub wyżej - R2 to jest zagadka - czasem ulega uszkodzeniu na wskutek przeciążenia. Nie odkryłem dlaczego. Reszta ukladu w tym czasie jest sprawna. Wymieniam tylko R2 i znów całość działa. (Harmoniczne na sieci?)
@mirekk364 жыл бұрын
Wprawdzie uważam, że mówiłem o części twoich uwag ale .... ale PEŁEN SZACUNEK do twoich uwag! chylę czoła i dziękuje - bo marzy mi się aby w ten sposób ktoś dyskutował a nawet zwracał uwagę na ew błędy które popełniłem. Ja sam uczę się przy okazji od takich widzów jak TY ... ale myślę, że dzięki takim uwagom inni lepiej mogą się zapoznać z tematem. Prześlicznie dziękuję i serdecznie pozdrawiam ! PS ... odnośnie doboru kondensatora C1 to jeszcze się odniosę do tego w jednym z kolejnych poradników bo rzeczywiście powstało małe zamieszanie.
@adamadam-ug4njАй бұрын
"- nie stosowac poliestrowych MKS/MKT, tylko wyłącznie polipropylenowe MKP (mniejszy wsp kąta stratności - czyli nadają się do ciągłego przeładowywania ładunku el.)" O wiele ważniejsze jest niszczące zjawisko wyładowania koronowego, które powoduje powolny spadek pojemności, nawet o 90% po dwóch latach. Przeważnie jak takie urządzenie przestanie działać to okazuje się że winny jest kondensator. Są kondensatory specjalnie przeznaczone do zasilaczy beztransformatorowych gdzie ten efekt został wyeliminowany i jest to kondensator MKT (Pilkor chociażby), tak że można je stosować. Jeżeli chodzi o R2 to problem występuje przy załączeniu, ale np. zapady czyli krótkotrwałe zaniki napięcia sieciowego są najgorszym przypadkiem ponieważ kondensator który nie zdążył się rozładować może trafić w przeciwny półokres i mamy wtedy potężny udar prądowy, dlatego ja w roli R2 stosuje rezystory drutowe.
@W.Arc.Ай бұрын
@adamadam-ug4nj what? Wyładowanie koronowe w kondensatorach? Przy 230VAC? Chyba inne zjawisko masz na myśli. Najlepiej sprawdza sie przeciwzakłóceniowe X2 stworzone wręcz do ciągłego przeładowywania ładunku, ale to też nie jest pewnik - chińskie X2 poddają sie po 2..3 latach. Kemet'y z usa działają po dzień dziś. Co do R2.. W naszych aplikacjach załączanie jest w zerze. Nie ma mowy o sytuacji trafienia w moment międzyszczytowy
@krystianwaligora87403 жыл бұрын
Świetny film i mega wciągający, bardzo dobra robota👌👌👌🤝
@mirekk363 жыл бұрын
dzięki
@baluk884 жыл бұрын
Płytka na koniec oczekiwana ;) ode mnie łapka :)
@ukaszw76434 жыл бұрын
Czy taki zasilacz jest w stanie zasilić powiedzmy ATtiny84 +nRF24L01 ? bo tak jak Pan powiedział pewnie tego typu układy będą nas interesować. Czy przebieg napięcia, w takim zasilaczu - chodzi mi o stabilność różni się od takiego z transformatorem, czy taki zasilacz może mieć jakieś złe oddziaływanie na mikro-kontrolery?
@mirekk364 жыл бұрын
Ależ oczywiście że można spokojnie użyć procka i to dowolnego + nTF24L01 - jak najbardziej. A jeśli masz po drodze 78L05 no to jak myślisz to 5V na jego wyjściu może czymś się różnić gdy pracuje on w innych warunkach ? niskich napięć ? Nie może się różnić będzie to to samo 5V i spokojnie może tak działać ;) TYLKO tak jak opowiadałem trzeba dobrze zaplanować pobór prądu i dobrać odpowiedniej pojemności C1 i nie dobierać go na jakiś duży zapas. Jeśli procek razem z NRF'em będzie miał ci pobierać np 20mA to nie dawaj zaraz kondensatora 1uF ;) Wystarczy jak widziałeś 450nF albo ostatecznie 680nF ;)
@mirekk364 жыл бұрын
@@ukaszm756 ZDECYDOWANIE popieram - bo można b.szybko drogi oscyl doprowadzić do śmierci ;)
@ElSorPL4 жыл бұрын
R3 powinien się składać z 2ch rezystorów połączonych szeregowo (ze względu na max napięcie pracy pojedynczego rezystora wynoszące 250V DC czyli ~175V AC). Dioda Zenera w Twoim układzie (C1=1uF) powinna być o mocy 1W (nieco ponad 0,5W wydzieli się na niej, gdy wyjście nie będzie obciążone w ogóle). Nie jestem pewien jaką masz ale warto o tym wspomnieć, bo w szklanej obudowie są często 0,5W.
@mirekk364 жыл бұрын
Ja mam 1W i w poradniku mówię o mocy 1W. Co do tego że warto dać dwa rezystory w szereg zamiast R3. Ale w praktycznych rozwiązaniach zawsze widziałem jednak tylko jeden rezystor.
@ElSorPL4 жыл бұрын
@@mirekk36 Niestety w praktyce nie zawsze bywa zgodnie ze sztuką, jak np brak rezystora podciągającego reset uC, LED wpięty bezpośrednio w port, brak odpowiedniej filtracji sekcji zasilania części analogowej uC ... tam też niby wszystko działa. W każdym bądź razie warto wiedzieć o tym "detalu" i dla siebie zainwestować 1grosz extra na 2gi rezystor.
@w1wlodek4 жыл бұрын
A to samo nie dotyczy też rezystora R2? W jaki charakterystyczny sposób napięcie okolo 240/350V uszkodzi rezystor 250V?
@mirekk364 жыл бұрын
@@ElSorPL Absolutnie nie chcę się z tobą kłócić - zdecydowanie można czy warto dodać ten rezystor tak jak mówisz. I nie bronię rękami i nogami jednego rezystora R3. Ale mówię tu o praktyce mając na myśli urządzenia produkowane fabrycznie i co więcej takie które przeszły wszelkie badania CE itp dopuszczające je na rynek konsumencki.
@ZbigniewGowala4 жыл бұрын
Na wejściu N 230V na łączeniuwce rezystor ,w schemacie brak. Panie Mirku więcej i częściej filmików
@mirekk364 жыл бұрын
Tak i mówiłem o tym w poradniku tzn może w kolejnej części wspomnę o tym ok? Już jest nakręcona - tylko teraz trwa obróbka wideo.
@karoln99484 жыл бұрын
Ale Mirek mówi o tym rezystorze we filmiku. Obejrzyj od 7:50
@andrzej211114 жыл бұрын
@@karoln9948 Liczy się schemat a nie to co mówi. To poważny bląd.
@mirekk364 жыл бұрын
@@andrzej21111 Ty kiciuś to masz schizy ;) i to "zdrowe"
@andrzej211114 жыл бұрын
@@mirekk36 Zawsze analizuję schemat bo to jest zapis budowy układu. Po to są schematy aby dokładnie przedstawiały układ elektryczny lub elektroniczny i jego elementy
@krystianwaligora87403 жыл бұрын
Miał bym pytanie odnośnie zasilacza beztransformatorowego do zasilania ledów SMD
@mirekk363 жыл бұрын
nie ważne czy LEDy SMD czy nie, czy takie albo inne elementy .... WAŻNY jest pobór prądu przez takie LED'y. Więc zależy co chcesz zrobić ? czy po prostu jakieś światełko na jednej małej diodzie LED SMD która pobiera np 20mA - to spokojnie. Ale jeśli chcesz zrobić jakieś porządne źródło światła składające się z wielu diod LED i o poborze prądu dużo większym - to ZDECYDOWANIE odradzam taki zasilacz - on nie jest do takich celów niestety.
@krystianwaligora87403 жыл бұрын
@@mirekk36 wiesz mam w lampie do oświetlenia numeru domu taki zasilacz który mieści się w obudowie radiatora od ledów, i nie ma możliwości zastosowania innego. Pasek z błędami smd składa się z 18 diod. Pokazał bym Ci ten zasilacz ale nie mam jak zdjęcia Ci wysłać. I czy mogą być np. diody na napięcie 9V, 18V?
@mirekk363 жыл бұрын
@@krystianwaligora8740 Jestem przekonany na 100% że tam nie masz zasilacza beztransfarmotowego i broń Boże nie wpadnij na pomysł żeby taki zasilacz jak w tych poradnikach zastosować do oświetlenia na zewnątrz domu, bo jak nie daj Boże pozabija ludzi ci ten zasilacz - to dopiero będziesz miał się z Pyszna. Niestety jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w elektronice to poważnie, na tą chwilę zostaw takie zasilacze w spokoju. One są do zastosowań do wewnątrz - nie mogą być narażone na warunki zewnętrzne - szczególnie wilgoć itp itd dużo by o tym gadać. Tylko i wyłącznie do zasilania niewielkich odbiorników energii np z jakimś mikrokontrolerem który czymś tam dalej steruje i w bezpiecznych obudowach i tylko do zastosowania w pomieszczeniach. Mówię ci zapomnij na razie o tym rozwiązaniu.
@krystianwaligora87403 жыл бұрын
@@mirekk36 A mogę się z Tobą skontaktować poza KZbin? Chciał bym Ci przesłać zdjęcia tego ustrojstwa
@mirekk363 жыл бұрын
@@krystianwaligora8740 Ja nie mam na tyle czasu niestety, przykro mi żeby z każdym z osobna zajmować się takimi projektami. Ale śmiało wbijaj na nasze forum www.forum.atnel.pl i porządnie opisz problem. Ja tam wtedy też będę mógł zajrzeć ale swojej jakiejś wolnej chwili - za to na pewno inni użytkownicy będą próbowali coś pomóc. Po to stworzyłem to forum
@grzesiekyogi4 жыл бұрын
2:42 - z tymi "diodkami świecącymi" (zwłaszcza w liczbie mnogiej) toś Pan chyba sporo przesadził. Mikrokontroler (goły - najlepiej z ograniczoną częstotliwością i wewnętrznym kwarcem) to rozumiem - to jest parę miliamperów (w przypadku popularnego atmela), ale jeden zwykły LED (tht, chociaż smd nie są dużo lepsze) potrafi "zjeść" 15 a nawet 20mA (jeśli będziemy chcieli by wyraźnie świecił) - no chyba, że założymy że ten led ma się, nazwijmy to "tylko żarzyć" to wtedy faktycznie można przyjąć 5mA na każdego LED-a.
@mirekk364 жыл бұрын
Poważnie mówię ci, musisz jeszcze troszkę poćwiczyć te zagadnienia żeby zacząć lepiej wszystko rozumieć ok? Ale to na spokojnie - każdy w końcu da radę. Pozdrawiam
@grzegorzb344 жыл бұрын
@@mirekk36 Zgadzam się z tym co napisał @grzesiekyogi . Nie musi się niczego douczać ani tym bardziej poćwiczyć.
@mirekk364 жыл бұрын
@@grzegorzb34 A kogo to obchodzi ?
@shuashuashua14 жыл бұрын
LED smd 0805 - szczególnie zielone i białe potrafią mocno świecić już przy 2-3 mA, też się kiedyś dobrze zdziwiłem :)
@intercode14 жыл бұрын
Witam. Zeby troche wiencej prondu bylo (nie zasilania), moze by sie oplacalo zasilanie na np 25V podniesc i jakiegos stepupa dobudowac na 555 albo na PWMie z kontrolera, duzo do tego nie potrzeba. Tylko taki pomysl. Amperow moze nie bedzie ale do jednego ampera szlo by dociagnonc. Pozdrowienia Mirek.
@mirekk364 жыл бұрын
No ale pomyśl - o mega skomplikowaniu, że nie wspomnę o kosztach takiego rozwiązania jak mówisz w porównaniu do najprostszego zasilacza beztransformatorowego. A jeśli chodzi o większe wydajności prądowe ;) to jeszcze raz mówię - proszę o chwilę cierpliwości bo będzie o tym mowa i miłe zaskoczenie - jak tego dokonać ale za pomocą alternatywnego i również mega prostego rozwiązania ok? ;)
@intercode14 жыл бұрын
@@mirekk36 Chyba sie juz domyslam rozwiazania. Odczekam i zobacze czy to samo myslalem. ;)
@mirekk364 жыл бұрын
@@intercode1 Ok to daj znać (nie po kolejnym, ale jeszcze po następnym poradniku) gdy będę mówił o jednym z takich rozwiązań. Jest ich wiele - i ciekaw jestem czy trafiamy w to samo ;) Miło będzie skonfrontować bo może masz na myśli też coś bardzo ciekawego ale innego niż ja opowiem - więc chętnie też się dowiem.
@RANDOMfilmsOFFICJAL4 жыл бұрын
Spoko projekt, tylko czy mozna dac kondensator w okolicach 10uF-47uF zeby zwiekszyc prąd do okolo 0.5-1 A?
@arturpaniczko81844 жыл бұрын
|Żebyś dokładnie oglądał, to byś wiedział że zwiększając pojemność kondensatora zwiększasz prąd na wyjściu. Tylko wtedy będziesz potrzebował sporo kondensatorów (ok. dziewięciu kondensatorów 1uF dla500mA), a z tym wiążą się spore rozmiary i koszty takiego zasilacza.
@RANDOMfilmsOFFICJAL4 жыл бұрын
@@arturpaniczko8184 no ok a nie można uzyc prosciej 1 kondensatora 10uF na 300v?
@mirekk364 жыл бұрын
Panowie - jak wspominałem w poradniku myślenie o tych zasilaczach i prądach większych od 100mA to zaczyna być bez sensu a kilkaset mA czy już o AMPERACH nie wspomnę to kompletne nieporozumienie. Nie tylko trzeba by wtedy diody zenera na dużo większe moce ale i gabaryty tak urosną że to będzie kuriozum - nie mówiąc już o totalnym wzroście niebezpieczeństwa. Zamiast myśleć o AMPERACH - poczekajcie na dalsze poradniki to się wyjaśni jak to można robić ok? żeby mieć już 1A ale nie w ten sposób. Po prostu cierpliwości - poczekajcie ;)
@W.Arc.4 жыл бұрын
@@RANDOMfilmsOFFICJAL lepiej kupić chiński SMPS, który Ci da te 5V/1A, wielkości połowy paczki zapałek, zamknięty szczelnie w obudowie i z separacją galwaniczną! Kosztujący parę zł na ali. Sprawdza się świetnie.
@adamd.3894 жыл бұрын
PANIE MIRKU JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ TAKIEGO ZASILACZA , A ZWŁASZCZA KONDENSATORA C1. POZDRAWIAM I PROSZĘ O WIĘCEJ TAKICH PORADNIKÓW.
@mirekk364 жыл бұрын
Przy porządnym kondensatorze ~275V i przy niewielkim poborze prądu (jak wspominałem nie warto przekraczać 100mA) np do 30-50mA ze strony odbiornika podłączonego do takiego zasilacza (im mniej prądu będzie pobierał tym lepiej) takie układy potrafią działać wiele wiele lat bez najmniejszej usterki. Wprawdzie jeden z kolegów który tu pod tymi poradnikami fajnie komentuje wpisy i podpowiada dużo ciekawych rzeczy twierdzi, że bywają one jednak zawodne, a pracuje w serwisie urządzeń AGD chyba. Ja jednak wspominałem że posiadam sporo urządzeń kupionych i posiadających dokładnie takie zasilacze - i mi np od wielu wielu lat żadne nie padło. Znajomym też ... więc ja bym się śmiało pokusił o stwierdzenie - że to pewne układy. Najgorzej jednak - gdy widzę w komentarzach, że niektóre osoby oczekują dużo większych prądów - a wtedy będzie kiepsko począwszy od samej diody zenera itp.
@piotrciura65724 жыл бұрын
@@mirekk36 I ten kolega ma rację. W zasilaczach beztransformatorowych należy używać kondensatorów klasy X2 ze względów bezpieczeństwa. One mają dwie cechy. 1 potrafią się regenerować po mikrouszkodzeniach tzn. gdy następuje mikroprzebicie dielektryka to w tym miejscu odparowuje część metalizacji i kondensator traci trochę z pojemności, ale działa dalej. Co z czasem może prowadzić do takiego obniżenia pojemnosci, że wydajność prądowa zasilacza spadnie poniżej wymaganej i w efekcie do złego działania całego układu. 2 w razie uszkodzenia zawsze się zwierają co chroni nasze urządzenie przed pożarem. Może warto by dodać w kolejnej części informację jaki konkretnie kondensator stosować bo tu dowolność może skutkować niebezpieczeństwem. Warto też dodać że w takim zasilaczu wydajność prądowa silnie zależy od napięcia zasilania. Co jest bardzo istotne ze względu na dobór elementów. I jeszcze jedna istotna sprawa. W zasilaczu beztransformatorowym na wyjściu tam gdzie mamy nasze niskie napięcie to względem PE będzie wynosiło ono albo powiedzmy 5V tak jak w przykładzie ale gdy odwrócimy wtyczkę będzie to już 225V względem PE. Młodzi adepci mogą nie być świadomi tego zagrożenia.
@piotrciura65724 жыл бұрын
Kurcze dużo tych istotnych informacji. Warto by też wspomnieć że układ najbardziej narażony na uszkodzenie jest gdy nic nie jest do niego podłączone. To dla tego, że zasilacz pobiera zawsze max prąd jaki może. I gdy nic nie jest podłączone do wyjścia to ten cały prąd płynie przez diodę zenera. A gdy ona padnie bo wystąpiło np. chwilowe przepiecie i wiemy, że wadą tego zasilacza jest zależność od napiecia zasilania to cały zasilacz mówi pa pa.
@mirekk364 жыл бұрын
@@piotrciura6572 To trzeba spokojnie poczekać na dalsze części - konkretnie trzecią w której wspominam o niektórych sprawach. Po drugie NAWET jak padnie dioda zenera a będzie 78L05 to nic się nie stanie złego, sam sprawdź. A dodatkowo sam 78L05 jest już obciążeniem. A zatem właśnie DLATEGO polecam TAKĄ a nie inną konstrukcję tego zasilacza i nie przez PRZYPADEK.
@piotrciura65724 жыл бұрын
@@mirekk36 jeśli będzie za diodą LM to tak będzie jak pan pisze. To prawda, ale często się go nie stosuje. Bo nam łobuz kradnie cenny prąd. U pana ukradł 7mA z max prądu przy 230V. A to sporo.
@henrykiwanski17393 жыл бұрын
Bardzo dobry "kanał"pierwszy raz oglądam super tłumaczy wszystko do rzeczy, szkoda że dopiero teraz znalazłem. Iwan.
@voyt7774 жыл бұрын
Jak kondziorek na wejściu padnie(ulegnie zwarciu) , to na wyjściu możemy mieć 230V. Lepiej nie stosować takich zasilaczy do wartościowej elektroniki bo ryzyko zwarcia na kondensatorze zawsze istnieje.
@byMarekZet4 жыл бұрын
Co do Pana końcowego tekstu, to myślę (i mam nadzieję), że łapek przybędzie - przecież to dopiero 2 dni na YT. Ci co będą szukać coś na temat takich zasilaczy, a nie tylko schematu, na pewno trafią na ten materiał. Mnie osobiście podoba się Pana prezentacja bo opowiada Pan tak jak bym słuchał kolegi a nie jakiegoś "mądralińskiego" co wrzuca filmik na YT i liczy na łapki.
@mirekk364 жыл бұрын
Ślicznie dziękuję za tak ciepłą opinię, pozdrawiam serdecznie
@w1wlodek4 жыл бұрын
@@mirekk36 MIRKU jak uruchomisz z programowania poradnik na taką skale jak kiedyś z EAGLA, to myślę że dużo będzie wyświetleń. Można robić w zasadzie to co studenci 1 i 2 roku. Programowanie skryptowe podstawy, układy anlogowe podstawy, układy cyfrowe podstawy, półprzewodniki, programowanie okienkowe podstawy, C++ dla mikrokontrolerów, Python dla mikrokontrolerów, małe projekty: lampka RGB sterowana z telefonu, mały robot/ auto sterowane / - ny. Możne układy audio - też są popularne, może układ DAC + wzmacniacz stereo tranzystory/ lampy/ scalak, sygnał audio z USB i BT. nieśmiertelne zasilacze do warsztatu, moze tym razem na jakieś przetwornicy (małe gabaryty) + wyświetlacz LCD, albo sterowanie przez BT, zasilacz mozna połaczyć z multimetrem i zrobić kombajn elektronika, który zawsze będzie pod rekom na biurku (można w to wcisnąc jeszcze stacje lutowniczą, oświetlacz itd). Mozna też zrobić serie taką jak z EAGLEM, ale na nowym programie np. Altium, KiCAD, CADstar. Wiem, że część tematów już była realizowana, wieć może trzeba robić kontynuacje, tak żeby nowi widzowie ogladali stare filmy. Ogólnie myśle że programowanie mikro procków w C++ miało by wzięcie, moze trzeba robić poradniki na podstawie popularnych płytek STM32 Nucleo, Arduino NANO, itd. Proponuje podpatrzeć jakie tematysą popularne na FORBOCIE. Testy popularnych zabawek/płytek/ sprzetu z Chin. Jeśli bedziesz chciał robić dalej profesjonalne poradniki, to dostęp online do nich można sprzedawać za symboliczne 10 zł - z czasem duża liczba zainteresowanych mogla by sie znaleźć. Pisany poradnik/projekt/ksiązke można zrobić po angielsku, co zwiększy zasięg. Tyle ode mnie- może sie to na coś przyda. Dziękuje i pozdrawiam. Doceniam szczególnie za poradnik do EAGLA :)
@mirekk364 жыл бұрын
@@w1wlodek Tak to są ciekawe tematy propozycje, masz rację.
@andrzejtutak624627 күн бұрын
Początkujący proszą o info elektryczne zasilaczy mikserów !
@mirekk3627 күн бұрын
czy malakserów? a może mixów? albo ... albo coś jeszcze
@krzysiekstanski4 жыл бұрын
👍
@mirekk364 жыл бұрын
Dziękuję ;)
@robertfidzik77054 жыл бұрын
Nie bezpieczne, brak izolacji galwanicznej ! Zastanawiam się jaki jest sens budowania takiego układu skoro są dostępne gotowe zasilacze do druku pozbawione tych wad.
@mirekk364 жыл бұрын
Zasada stosowania takich zasilaczy jest bardzo prosta. Jeśli widzisz sens ich stosowania to je budujesz - jeśli nie widzisz sensu to nie budujesz. I nie ma tu żadnej ukrytej teorii spiskowej.
@daro03524 жыл бұрын
Tylko jako ładowarki w tanich latarkach, ewentualnie zasilanie układów o bardzo małym poborze prądu i tylko wtedy kiedy nie masz żadnej możliwości galwanicznego kontaktu z siecią zasilającą.
@mariusznapora18694 жыл бұрын
Stary chiński wynalazek "capacity dropper" stosowany w "żarówkach" LED :)
@mirekk364 жыл бұрын
Żaden chiński kolego, żaden chiński ;) - bo stosowany już dawno dawno temu, zanim na rynku w ogóle pojawiły się chińskie produkty elektroniczne ;) Ale że stary to się zgadzam jak najbardziej - nawet bardzo stary - i dlatego też wart przypomnienia dla tych którzy zaczynają przygodę - żeby się czegoś nowego nauczyli zamiast iść tylko do sklepu i kupować właśnie chińskie produkty ;) Wolałbym, żebyśmy to my np Polacy wyznaczali nowe trendy w rozwoju i produkcji zamiast Chińczyków, chociaż tutaj ogromny szacunek dla Chińczyków - za tak duży i szybki rozwój. Tyle że tam jest dużo biednie i ludzie o wiele szybciej i chętniej garną się do nauki żeby coś osiągnąć. A Eupropa czy Stany ? Młodzież ogarnęta smartfonami i grami - nosa nie wyściubia poza nie. Uczyć się po co? - Dlatego też staram się działać aby chociaż część tych młodych ludzi "zarazić" i zachęcić do nauki ;) To jest mój główny cel.
@mariusznapora18694 жыл бұрын
@@mirekk36 - nic dodać, nic ująć. Jestem pełen podziwu dla Twojej pracy. A kolegami jesteśmy od baaaardzo dawna - swego czasu spotkaliśmy się "na niwie zawodowej" podczas komputeryzacji Pomorskiego Banku Kredytowego. Ach te serwery Tandon :) :D
@mirekk364 жыл бұрын
@@mariusznapora1869 O żesz ;) bardzo przepraszam, że może nie skojarzyłem Ciebie - ale wiesz starość nie radość i skleroza rośnie. Nie mniej jednak przemiło Cię usłyszeć tutaj ;) Pozdrawiam serdecznie!
@mariusznapora18694 жыл бұрын
@@mirekk36 dla mnie to również miłe spotkanie po tylu latach. A przy okazji - wszystkiego najlepszego z okazji imienin, sto lat! Wiem bez zaglądania do kalendarza, bo mam żonę Mirkę 😉
@mirekk364 жыл бұрын
@@mariusznapora1869 ;) no proszę - w takim razie złóż najlepsze życzenia ode mnie swojej Żonie ! Najlepszego i dużo zdrowia!
@krzysztofkowalski35794 жыл бұрын
27mA zasilacz, śmieszny zasilacz :)
@mirekk364 жыл бұрын
Oczywiście nie każdy musi zrozumieć o co chodzi z takimi zasilaczami, więc doskonale ciebie rozumiem.
@piotrciura65724 жыл бұрын
Śmieszny nie śmieszny jak po domu przejdziesz to znajdziesz tam pewnie garść takich. Pół AGD na tym stoi.
@elektron83624 жыл бұрын
Krzysztof Kowalski Ja tam na Twoim miejscu obejrzał bym sobie coś innego a nie koniecznie cenne materiały dydaktyczne podane wprost na przysłowiowej łopacie. Ja tam korzystam z takich dobrodziejstw i czerpię całymi garściami.Pozdrawiam!!!