#zazvony

  Рет қаралды 3,154

#tobells

#tobells

Күн бұрын

Vydat se #zazvony do 75 m vysoké městské věže při kostelu sv. Martina v Třebíči byl Liborkův velký sen. A protože se sny mají plnit, domluvili jsme se s úžasným Karlem Kučerou, který ve věži s pravděpodobně největšími ciferníky věžních hodin v Evropě zvoní od roku 1968, a společně vystoupali 162 schodů ke čtyřem nádherným zvonům ve zvonovém patře i na ochozu věže. Bylo obohacující poslouchat povídání pana Kučery, čest zachytit jeho umění zvonit na historicky cenné zvony a možnost se učit od mistra.
Podle třebíčského kronikáře Eliáše Střelky Náchodského lze usuzovat, že věž, coby hláska městského opevnění, byla postavena někdy po husitských válkách. Pravděpodobně však již roku 1335. Kronikář uvedl, že roku 1459 nechali měšťané zhotovit na věž nový zvon se zlatou obručí. Tento, ani jiné zvony ze 14. a 15. století, se nedochovaly. Pokud jim zkázu nepřinesl Matyáš Korvín v čele uhreských vojsk, který věž roku 1468 věž poničil a vypálil, tak určitě ničivé požáry v letech 1577 a 1822.
Do prvoválečných rekvizic v roce 1917 visely ve dřevěné zvonové stolici ve zvonovém patře věže tři zvony: Jan Nepomucký, Ježíš a sv. Martin. Všechny tři posloužily válečným účelům. Proto byly v roce 1924 instalovány nové zvony z chomutovské zvonařské dílny Richarda Herolda: Pán Ježíš (1370 kg), sv. Martin (937 kg), sv. Cyrill a Metod (518 kg), v sanktusníku pak Anděl Strážný (60 kg). V tomto souboru byl i městský zvon Svatopluk, který jediný přečkal druhoválečnou rekvizici v dubnu 1942, kdy byly Heroldovy zvony spuštěny kladkostrojem a již se nikdy nevrátily. Hodinové cimbály přečkaly obě války, jelikož bylo městem tvrzeno, že nejsou ze zvonoviny, nýbrž z oceli.
Dnes ve věži, kromě cimbálů, visí celkem 4 zvony. Dva renesanční zvony sem putovaly z bývalého bratrského sboru na Jejkově (část Třebíče), přes radnici a věže hřbitovního kostela Svaté Trojice. Městský zvon Svatopluk je z meziválečného období a na ochozu visí malý umíráček z roku 1702. V sanktusníku kostela, pak visí (údajně puklý) litinový zvon.
Nejstarší a druhý největší zvon ulil v roce 1558 mistr konvář Filip ve Vyškově. Jeho spodní průměr je 89 cm, přibližná váha 420 kg a úderový tón h1. Je zavěšen na ocelové hlavě. Má šestiuchou královskou korunu zdobenou svislými linkami. Pod čepcem je dvojicemi linek uzavřen a rozdělen dvouřádkový český nápis humanistickou kapitálou: MILVGTE SPRAWEDLNOST KTERZIZ SAVDITE ZEMI SMEISSLEITE O PANV BOHV W DOBROTI NEBE I ZEMIE POMINE ALE SLOWO PANIE ZVSTAWA NA WIEKI WEIKVW AMEN I558. Dělícím znakem je erbovní lilie. Na jinak hladkém krku je čtyřřádkové nápisové zrcadlo rámované profilovaným rámem a českým textem: MISTR FILIP KONWARZ WISSKOWIE LITA PANE I558. Letopočet odděluje rosetka. Na přechodu těla ve věnec obíhá jedna plastická linka.
Největší zvon byl v roce 1581 ulit mistrem Adamem Konvářem ve Velkém Meziříčí. Má šestiuchou královskou korunu zdobenou přesekávanou lištou. Pod čepcem dvojicemi linek uzavřen český nápis: SLIT JSEM K TRZEBITSKEMU SBORU VSECIEM DUCHUM ZLYM NAVZDORU (dle sdělení zvoníka, nutno ověřit). Dokončený v části druhého řádku, jinak je druhý řádek prázdny a zespoda uzavřen pouze jednoduchou linkou. Na přechodu těla ve věnec obíhá jednoduchá plastická linka. Úderový tón g1.
Městský zvon Svatopluk (nazýván též obecní) s talířovitou hlavou z roku 1924 byl ulit Richardem Heroldem v Chomutově a jeho účelem bylo vyzvánět „jinověrcům“. Úderový tón c2. Na zvonu s talířovitou hlavou se pod čepcem nachází český nápis ve dvou řádcích: ULIT ROKU 1924 FIRMOU R. HEROLD V CHOMUTOVĚ. Na těle pak: V ČELE MĚSTA TŘEBÍČE STÁLI VLÁDNÍ KOMISAŘ: DR. KAREL PŘEHOVSKÝ NÁMĚSTKK: DR. OTAKAR JAKUBSKÝ ČLENOVÉ SBORU: FRANT. BRODSKÝ JAN HULÍČEK KAREL HUDEC, JOSEF KOPEČNÝ ANT. RYLEK, P. AMBROŽ SMÉKAL, BOHUMÍR SVOBODA, FRANT. TOMEK, ANTONÍN TOUFAR, JOSEF VANĚK, JOSEF ZIMOLA. Na protější straně těla pak nápis: ZVON MĚSTA TŘEBÍČE. Pod nápisem městský znak a nápis: KNÍŽE SVATOPLUK. Na věnci nápis: VE SVORN OSTI SÍLA.
Na ochozu je zavěšen zhruba 25 kg vážící umíráček se zdobenou královskou korunou z roku 1702. Ulil ho ve Vlašimi zvonař Kristian Joachim Jihlavský. Pod čepcem německý nápis ohraničený shora i zdola jednoduchou plastickou linkou: CHRISTIAN IOACHIM GOS MICH. Pod ním oběžný pás s ornamentální výzdobou, přerušený reliéfem se třemi postavami, nad nimiž je holubice a pod nimi nápis. Na protější straně těla se nachází německý nápis: IOHANN: PATZKOVND CATARINA PATZKIN HABEN MICH GIESEN LASSEN 1702. Pod ním na přechodu ve věnec obíhá dvojice plastických linek, na věnci pak jedna plastická linka. Úderový tón d3.
Pokud někdo máte více informací o těchto zvonech, prosíme, o ně do komentářů. Informace budeme průběžně aktualizovat.
Díky za zhlédnutí, palce a odběr našeho kanálu #zazvony.
#zazvony #trebic #svmartin #kostel #zvon #bell #harang #dzwon #cloche #glocke #campana

Пікірлер: 21
#zazvony  do kostela sv. Jakuba Většího v Prusinách
19:47
#zazvony
Рет қаралды 2,1 М.
#zazvony do Mariánské Týnice u Kralovic
16:46
#zazvony
Рет қаралды 12 М.
How do Cats Eat Watermelon? 🍉
00:21
One More
Рет қаралды 13 МЛН
إخفاء الطعام سرًا تحت الطاولة للتناول لاحقًا 😏🍽️
00:28
حرف إبداعية للمنزل في 5 دقائق
Рет қаралды 67 МЛН
规则,在门里生存,出来~死亡
00:33
落魄的王子
Рет қаралды 30 МЛН
Raising the bells at Maidstone (individually) + lowering 9 and 10.
12:54
AR_RingingVideos
Рет қаралды 542 М.
Tajemství rtyňské zvonice
8:09
Město Rtyně v Podkrkonoší
Рет қаралды 910
Setkání zvoníků  ČR 2024 v Holicích
15:42
#zazvony
Рет қаралды 3,3 М.
How do Cats Eat Watermelon? 🍉
00:21
One More
Рет қаралды 13 МЛН