Fantastyczny temat. W sensie „fantastyczny”. Sama się zajmuję II wojną światową, głównie Zagładą i ostatnio miałam taką myśl, czy jakiś seryjniak żył w Warszawie w tamtych smutnych czasach. Mega dzięki za kolejny podkast.
@BlackSigun2 жыл бұрын
Puenta trafna! Nic się do dziś nie zmieniło. Niestety. Buziaki. Jesteś genitalna!
@zzzzanzara2 жыл бұрын
Świetny odcinek. Znam historię, ale miło było posłuchać jej w Twoim wykonaniu.
@kazikkajzer16632 жыл бұрын
Po zabieganym dniu świetnie posłuchać ,dziękuję :)
@atkazowieszczekapcie57512 жыл бұрын
Super
@karolinakunka88632 жыл бұрын
Bardzo ciekawa historia, nie słyszałam o niej wcześniej. Dziękuję!
@mariuszszafraniec56262 жыл бұрын
Pani Agnieszko dziękuję
@napiorkowsky.r2 жыл бұрын
Fajnie że znów jesteś, tęskniłem 🤓
@annakowalska29962 жыл бұрын
Dziękuję Ci bardzo za odcinek, pozdrawiam serdecznie, dobrze Cię słyszeć.
@martazajaczkowska42102 жыл бұрын
Więcej historii międzywojennych i starszych. Proszę 😃
@Jakub-Izaak Жыл бұрын
rewelacja materiał
@annabasma27892 жыл бұрын
Fascynującą sprawa ❤
@bartekhornik56852 жыл бұрын
Ciekawy Odcinek Podcastu.!!!,
@alicjajuly1882 жыл бұрын
thx! dziekuje za prowincje i za opowiedzenie tej historii . . . pozdrowienia ze slonecznego Berlina . . .
@Ro.obxi.y2 жыл бұрын
Dziękuję
@dariastygar28332 жыл бұрын
Dobrze tak posłuchać interesującej historii przed snem... Dziękuję i pozdrawiam :)
@lawenda-prowansalska5450 Жыл бұрын
Uśmiałam się, kiedy usłyszałam, że „Jaroszewicz, to, wiecie, ten, co został zamordowany w dziwnych okolicznościach”. A potem zrobiło mi się smutno. Bo skoro dorosło pokolenie, które nie pamięta, że Jaroszewicz, zanim go zamordowali w dziwnych okolicznościach, był przez dziesięć lat premierem, to znaczy, że ja, która pamiętam to doskonale, jestem najzwyczajniej w świecie starym próchnem. A co do meritum, to zabójstwo Nowotki, Mołojców i wszystko, co się z tym wiąże, było jedną wielką wewnątrzmafijną dintojrą żrących się o władzę gangusów. Co do intencji grupy inicjatywnej, to wielka musiała być ich wiara w bolszewizm, skoro nie zachwiała nią śmierć trzech braci Fornalskiej (w tym dwóch członków partii komunistycznej) rozstrzelanych przez czerwonych siewców sprawiedliwości społecznej) i dziesięcioletni pobyt siostry tejże Fornalskiej w łagrze (który, paradoksalnie, prawdopodobnie uratował jej życie - jako jedyna z rodzeństwa przeżyła wojnę).
@shigellashigella2 ай бұрын
Niestety, czasem sobie mysle ze tereaz to calun w zeby i czolgac sie na cmentarz :) Ludzie ktorzy urodzili sie po upadku PRL (komunizm to to nie byl) sa juz dobrze pelnoletni, a ludzie ktorzy pamietaja II wojne i lata czterdzieste i piecdziesiate w Polsce powoli wymieraja, wiec mamy juz tylko legendy, domysly i rozne wersje wydarzen
@GlanyNiebieskie2 жыл бұрын
Byłabym bardzo wdzięczna za jakieś polecanki tych true crime'ow na bookbeat, bo kiedy ja testowałam jakiś czas temu, wybór nie był zbyt duży (ale "My mother the serial killer" było boskie!)
@dorotabygolebiewska38002 жыл бұрын
Kobietko jestes. Uwielbiam Ciebie i slucham
@eff1565 Жыл бұрын
Doskonaly odcinek! Widac, ze lubisz i znasz historie. Moze nowy historyczny kanal?
@annastokowska52142 жыл бұрын
Pozdrawiam cieplutko...
@magorzatachojnacka13512 жыл бұрын
Świetne ,w zeszłym roku zagłębiałam się w tą tajemnicę a szczególnie w postać Janka Krasickiego ,dziękuję za przytoczenie tych wszystkich faktów .
@mariuszg8488 Жыл бұрын
Polska Ludowa w latach 1947 - 1952 miała prezydenta.
@ariadnakropka23872 жыл бұрын
Pierwszy raz odcinek dla mnie niestrawny 🥱
@kamilaw.75252 жыл бұрын
Dla mnie też.Pierwszy raz przysnęłam.
@Olinkush2 жыл бұрын
Dla mnie jeden z lepszych, więc kto co lubi:)
@Kgolaszewski2 жыл бұрын
Baliszewski - chyba największy mitoman wśród popularnych historyków. Szukał zabójców gen. Karola Świerczewskiego, gen. Władysława Sikorskiego i jakoś ich nie znalazł. Za to wymyślał coraz bardziej "odlotowe" teorie - tym bardziej odlotowe im mniej było świadków opisywanych zdarzeń.
@agnieszkaagath95172 жыл бұрын
Wlasnie o Tobie myślałam i jest podcast
@beatag97852 жыл бұрын
Bardzo, bardzo ciekawa opowieść. Dziękuję za przypomnienie tych, słusznie zapomnianych postaci. Kiedyś wśród setek książek znalazłam. "Pamiętnik matki" i chciałam poznać losy tych którzy postanowili urządzić Polskę jako kolejną republikę ZSRR. W sumie to dobrze że cos im nie wyszło. A za historię dziękuję.
@andreasseemann33252 жыл бұрын
Im tak daleko wyszlo , na ile im POzwolono .
@ilonaxxx84822 жыл бұрын
Historia kołem się toczy, a ludzie nie wyciągają żadnych wniosków… bardzo smutne…🥲
@palizabczczy40182 жыл бұрын
2:37 - początek
@setaznasielska2 жыл бұрын
Za info 👍
@katarzynawolanska6302 жыл бұрын
❤
@jolantasuri76392 жыл бұрын
Nagrywaj podkasty częściej. Pięknie opracowujesz i czytasz ale za rzadko i można o Tobie zapomnieć.
@madeleine98932 жыл бұрын
Moze nie zapomniec ale tesknic 😀
@SleepyUtopianWhispers2 жыл бұрын
Dajmy jej chociaż 5 zł, a na pewno będzie częściej!
@andreasseemann33252 жыл бұрын
Jak na odpustowej strzelnicy pod kremlem towarzysze trenowali , z ta roznica ze bron ostra oraz czerwone pogrzeby bez swiecidka . 3x Tak , wszystko po dzien dzisiejszy sumuje .
@mariuszg8488 Жыл бұрын
Gomułka nie był torturowany. To było bardziej internowanie. Nie ma źródeł ani relacji potwierdzających tortury.
@Blejk_Karington2 жыл бұрын
Takich spraw pewnie było trochę tylko nie zostały udokumentowane, a ślad o nich zniknął wraz ze śmiercią ich sprawców i świadków. Wojna, głód, donosicielstwo to musiało doprowadzać do zbrodni.
Weszlam, dalam lapke ale wychodze. Brak mi ,,prowincjonalnych,, ....😢
@joannajaczek1922 жыл бұрын
MAM PROP. TEMATU Z II WOJNY
@marcinrokicki78522 жыл бұрын
wyopywanie pokrzyw ?
@hannadobrzynska262411 ай бұрын
Ostatnie zdanie brzmi b.pesymistycznie ale niestety jest prawdziwe !
@przyjacielsen2 жыл бұрын
7:30 i na pierwsze lub drugie imię miałabyś Kazimiera 😊👍
@ottarsrensen68412 жыл бұрын
Chodziłem za komuny do szkoły podstawowej imienia Nowotki końca składania kwiatów i czołobytności przed ściana z obrazem tego wrzoda nie było końca. Jak wspominam tante czasy akademie, pochody i apele to dostają wysypki.
@soltysiakmarek Жыл бұрын
😅😅😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😅😅😅
@edwarddzierwa30934 ай бұрын
1¹1111¹❤
@joannawaszak40062 жыл бұрын
Likwidacja Getta miała miejsce w maju 1943, a nie jak mówisz latem 1942...
@zzzzanzara2 жыл бұрын
Chodzi o początek akcji likwidacyjnej, nie o pacyfikację powstania.
@joannawaszak40062 жыл бұрын
@@zzzzanzara źle zrozumiałam. Przepraszam za wymądrzanie się 🤡
@yorghshprave19642 жыл бұрын
😁🍞
@garaz762 жыл бұрын
Właśnie słuchałem w formie podcastu. I... Nie nie nie. Sikorski był związany z PPS. Czyli Polską Partią Socjalistyczną. A Armia Krajowa nie była organizacją prawicową. I na pewno jeśli ktoś był synem działaczy socjalistycznych to jego rodzicom jak najbardziej było daleko do komunistów. Komunizm nie równa się socjalizm a zwłaszcza w tamtym okresie. Przed wojną niemal w każdym kraju w Polsce również socjaliści walczyli z komunistami. Więc jak szanuje i słucham od początku to tu trochę osoba interesującą się historią raczej nie powinna mylić faktów.
@Olinkush2 жыл бұрын
Ale w AK była frakcja bardziej prawicowa i nie jest to żaden sekret. Tak samo chyba zostało to przedstawione ( ja tak to zrozumiałam)z
@garaz762 жыл бұрын
@@Olinkush nie wydaje mi się. AK przeprowadziło akcję scaleniową w wyniku czego w jej skład wchodziły organizacje prawicowe. Jak i lewicowe. Tyle że samej AK raczej daleko było do organizacji prawicowej. Większość społeczeństwa w tamtych czasach miała poglądy lewicowe. Chyba że takie postulaty: Podstawami ustroju Polski, jako Rzeczypospolitej demokratycznej, będą: a) przyszła konstytucja, zapewniająca sprawne rządy, zgodne z wolą ludu; b) demokratyczna ordynacja wyborcza do ciał ustawodawczych i samorządowych, dająca wierne odzwierciedlenie opinii społeczeństwa; c) przebudowa ustroju rolnego przez parcelację przeznaczonych na ten cel posiadłości niemieckich i obszarów ziemskich ponad 50 ha oraz kierowanie nadmiaru ludności rolnej do pracy w przemyśle i rzemiośle; d) uspołecznienie kluczowych gałęzi przemysłu; e) współudział pracowników i robotników w kierownictwie i kontroli produkcji przemysłowej; f) zagwarantowanie wszystkim obywatelom pracy i dostatecznych warunków bytu; g) sprawiedliwy podział dochodów społecznych; h) upowszechnienie oświaty i kultury.” To akurat z manifestu, Rady Jedności Narodowej. Ale polecam np. postulaty z testamentu Polski walczące. 8. Uspołecznienie własności wielkokapitalistycznej i zorganizowanie sprawiedliwego podziału dochodu społecznego. 9. Zapewnienie masom pracujących współkierownictwa i kontroli nad całą gospodarką narodową oraz warunków materialnych zabezpieczających byt rodzinie i osobisty rozwój kulturalny. 10. Swoboda walki dla klasy robotniczej o jej prawa w ramach nieskrępowanego ruchu zawodowego. 11. Sprawiedliwe przeprowadzenie reformy rolnej i kontrola narodu nad akcją osiedleńczą na odzyskanych Ziemiach Zachodnich i w Prusach Wschodnich.
@zzzzanzara2 жыл бұрын
@@garaz76 myślę, że chodzi o pewne uproszczenie mające odróżnić AK od formacji lewoskrętnych sympatyzujących z ZSRR. Nie czepiałabym się.
@garaz762 жыл бұрын
@@zzzzanzara te uproszczenie jest od 2015 roku. To uproszczenie to wrzucanie bandytów z NSZ i bohaterów z AK do jednego worka. Takimi uproszczeniami robi się krzywdę tym którzy walczyli o naszą ojczyznę. To z jednej strony. A z drugiej. Niepodległość odzyskaliśmy dzięki legionom Piłsudskiego. Tak jak powstrzymaliśmy bolszewików też dzięki socjalistom. A sto lat później ktoś stawia znak równości między socjalistami i komunistami. Moim zdaniem nie jest to uproszczenie tylko zakłamywanie historii.
@zzzzanzara2 жыл бұрын
@@garaz76 W porządku, ale i prawica i lewica mają różne odcienie. Nie podejrzewam autorki o próbę zakłamywania historii. Ty też uważaj na to jakich słów używasz, bo można mieć zastrzeżenia co do obiektywizmu
@andreasseemann33252 жыл бұрын
Cytujesz zaslugi cechujace ta miedzynarodowa bandyterke z takim przekonaniem , ze odnosi sie wrazenie sluchania PRLowskiej gadzinowki . Bardzo przekonywujace . 3 x Tak .
@mariuszmalewski6372 жыл бұрын
Sory , beznadzieja , to nie klimat zbrodni prowincjonalnych .... nie idzie tego słuchać
@perpetua50422 жыл бұрын
rzeczywiście to nie klimat zbrodni prowincjonalnych, nawet z klimatem zbrodni niewiele ma wspólnego. Powiedziałabym zamordyzm polityczny, ale nie jest beznadziejny. Wysłuchałam z ciekawością i jestem pod wrażeniem włożonej pracy, odwagi w doborze niepopularnego tematu i jak zwykle świetnego opowiedzenia historii 😊
@marekwojcik95572 жыл бұрын
Witam dzisiaj działa ta samo wszyscy,,,,, rozrywkowi ,,,,, islamiści od razu klasykowani są jako nie zrównoważeni leczący się wariaci bo tak lepiej wygląda w telewizji i prasie i kończy dywagacje
@hannadobrzynska262411 ай бұрын
Proszę jaśniej bo nie kumam ?
@janchmiel66166 ай бұрын
@@hannadobrzynska2624 Każdy ucinający głowę Bogu ducha winnym ludziom nożownik, każdy korzystający z tzw pasa schahida w sposób rozrywkowy i każdy mordujący w dowolny sposób osobnik wyznania mahometańskiego jest natychmiast klasyfikowany jako psychiczny.