Řízení energetiky rodinného domu | Loxone | Kamil Petrucha - NGH Electro | Electro Dad # 546

  Рет қаралды 10,955

Electro Dad

Electro Dad

Күн бұрын

Пікірлер: 77
@kratatu
@kratatu Жыл бұрын
Díky za hezké video. Řízení domu pomocí Loxone je určitě bezva, ale při realizaci stavby dnes stavebník brzo zjistí, že rozpočet překračuje daleko před koncem a na tyto finesy většině lidí nezbudou prostředky.. Ale určitě je dobré si alespoň natahat hvězdicově dráty (nezapomenout na střechu) a pořídit velký rozvádeč. Já jsem nakonec byl donucený řešit FVE jednoduše ostrovním systémem (bez dotací), a v podstatě bez řízení mi dům (novostavba) funguje taky, - pokud stoupne napětí na bateriích, tak spínám postupně spirály v bojleru (Dražice), a pokud v domě někdo zapně nějaký pažravý spotřebič (nebo se nabíjí auto), napětí klesne a spirály se začnou odpojovat. Připojení od EONu jsem naposledy potřeboval v půlce února, od té doby ani jedna kWh. V domě bydlí 6 lidí, pereme, vaříme, žehlíme na EL.. Časem ale možná na nějaké PLC přejdu, až bude konec hypotéky v dohledu..
@ElectroDad
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkuji za sdílení vlastní zkušenosti.
@vondrass
@vondrass Жыл бұрын
Při stavbě domu a jeho návrhu, je nutné v prvé řadě podle uvažovaného vybavení domu ( žaluzie, regulace topení, FVE, bojler, zabezpečení, požadavky na osvětlení a jeho ovládání) posoudit, zda bude elektroinstalace vhodnější inteligentní a podle toho provést rozvody. Obráceně je to komplikovaný nesmysl. Pro budoucnost bych určitě budoval dům s inteligentní elektroinstalací. Ono při sloučení různých systémů do jednoho nakonec celek vyjde levněji.
@kratatu
@kratatu Жыл бұрын
@@vondrass To je pravda. Inteligentní instalace nakonec ani drahá není, STP kabely jsou levnější než klasická CYKY 3x1.5. Já jen referoval o tom, že když původní rozpočet na stavbu kvůli inflaci vyskočil skoro na dvounásobek, pak to finále už dost bolí a nutí hledat levnější řešení, ideálně svépomocí.
@DivisPetr
@DivisPetr Жыл бұрын
krásný, tohle vše mám v Home Assistantu a preferuju otevřený řešení, ale chápu, že ne každej je programátor a fanda do bastlení, takže jsou tyhle pěkný řešení potřeba i pro normální lidi :) (y)
@lukasbaader8522
@lukasbaader8522 Жыл бұрын
Ve skutečnosti si sotva pár nižších procent lidí dokáže zautomatizovat domácnost pomocí HA. A pokud máte všechny funkcionality, co tady pán představil, v Home Assistant, pak jste očividně nadprůměrný uživatel HA. Pravda je ale taková, že pro naprostou většinu je právě podobné komerční řešení jediné možné, pokud touží po chytrém řízení energií v domácnost.
@okounlukas
@okounlukas Жыл бұрын
nesmysl, HA už je dneska opravdu pro každého, všechno tam naklikáte. Loxone funguje, ale už je daleko pod možnostmi HA :( Je ale jasné, že ten kdo si může dovolit uložiště 40kWh tak si může dovolit i Loxone :)@@lukasbaader8522
@PavolFilek
@PavolFilek Жыл бұрын
Na to netreba HA, staci par Attiny, ESP32, LoRa 868+Chirp a je to za par desiatok € a je v tom DIY MPPT 10 kW, DIY BMS s 35 A blancnym prudom, BMS - sekundarne na nezavislom napajani, 5 kW DIY menic a 3.5 kW BOOST MPPT na bojler so vstupom od 40 - 360 V, takze kludne aj 10 panelov paralelne ak niekto nechce ist nad 40 V DC kvoli oblukom.
@MsHenryj
@MsHenryj Жыл бұрын
Zdravím vás v debatě. A také moc děkuji za super video. Já jsem upřímně jedne z těch, co by takovéto řešení uvítal u mě doma. Má vize je v budoucnu řídit nejlépe automaticky nákupy a prodeje za ty nejlepší ceny. Momentálně jsem ale odkázaný na prodej do sítě za fixni cenu a nákup v dobe, kdy potrebuji a tedy plnohodnotně nevyužívám potenciál baterií a cenách na spoti, jelikož můj dodavatel FVE nemá takovýto systém, který pán popisoval ve videu. Pro většinu lidí je toto super řešení. Moc chválím, že jdete do takového detailu a pro své zákazníky jate schopni dělat takováto nadstandardní řešení.
@okounlukas
@okounlukas Жыл бұрын
pokud to jde tak doporučuji zásadně prodávat za fix protože prodávat za spot to chce mít pořádné uložiště a hlavně si myslím že ve výsledku když započítáte opotřebení BAT tak to nevydělá tolik jako ten fix, který je třeba za 2,5 Kč/kwh (dle společnosti) a to i v plném létě když nevíte co s elektřinou@@MsHenryj
@JohnyForElectric
@JohnyForElectric Жыл бұрын
Super video, jako vždy Jene! Systém Loxon vypadá zajímavě, už jsem se zaregistroval na školení :) Díky za inspiraci!
@beny68eos
@beny68eos Жыл бұрын
Loxone - no komplet dům v "zelence" je pěkná raketa. Ale jen jako řízení energotoků v domě plně dostačující. Já jsem před 4 roky s tím taky koketoval, ale co se změnilo vyčítání modbusu na 5s to nebylo pro řízení přetoku do bojleru ono. Vím, v posledním update to má být změněno na 1s. Já šel cestou Unipi, jen není pro to podpora přes apk Android. Snad jen řešení přes Scadu, ale to už je na mne trochu moc. Konenčné řešení je u mne HA, spousta integrací. Teď jsem dořešil spínání TČ dle předpovědi počasí, kdy vynechávám 2 hodiny s nejnižší teplotou z 12. Kvůli lepšímu COPu. Jsem na to zvědav. Spot neřeším, jedu virtuálku 4 rokem. Slunci zdar.
@vondrass
@vondrass Жыл бұрын
Pan Ing. se částečně zmínil o dalších možnostech systému Loxone, ale největší část věnoval svému oboru. Je třeba zdůraznit, že tyto funkce má Loxone teprve poslední dobou a původně byl vyvinut jako jednoduchý a levný systém ovládání základních funkcí v bytě a domě. Nyní je použitelný ve velmi širokém spektru všech možných požadavků a umožňuje komfortní sloučení a nahrazení různých ovládacích systémů a tím zlevnění instalací v domě při zvýšeném komfortu. Několikrát ročně je rozšiřována jeho funkčnost.
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Škoda, že to tedy nevyznělo lépe, ale náš/můj obor jsou primárně celé elktroinstalace na technlogii Loxone a fotovoltaika a energetický management do toho pěkně zapadá.
@vondrass
@vondrass Жыл бұрын
Ano zapadá, ale málo koho zajímají takové podrobnosti o jeho FVE a síti. V tom hlavní síla Loxone není. Ta je u každého zákazníka v něčem jiném a vy ji musíte pro něj najít a já v určitých případech při realizaci elektroinstalace o použití Loxone skoro nediskutuji, protože ve většině případů zákazník vůbec netuší o čem to je a vysvětlit je to velmi těžké. Nedávno mi jeden dokonce děkoval, že jsem ho k tomu dotlačil.@@76Krokous
@Jamharad
@Jamharad Жыл бұрын
Dobrý den, hezké video. Mohu se zeptat na standby spotřebu domu? Doma máme 10kwp, 24kw baterii, wattrouter, wallbox a 1,5m3 akumulaci 3*2kw spirály do vody v rámci přebytků. Topení primárně dřevoplyn+přebytky FTV. Upřímně mi nepřijde, že bych potřeboval podobný systém. Pravda je, že v domě nemáme rekuperaci, stínění a ambici se pohybovat na spotovém trhu. Ten domovní rozvaděč je pořádný macek.
@TV.AUTOPORADNA
@TV.AUTOPORADNA Жыл бұрын
Pokud to maji vsechno na hypo nebo uvery tak to potes. Ja to mam bez hypo, taky novostavba, ale uz neresim spotrebu. Lidi daji na urocich ve splatkach vic, nez usetri. Zivot na splatky je spatny a hrozny smer.
@ElectroDad
@ElectroDad Жыл бұрын
Vzít si úvěr na bydlení je zcela běžný, pochopitelný krok.
@weetekxa2868
@weetekxa2868 Жыл бұрын
Na bydleni nelze nasetrit predem.
@michalstepanek2201
@michalstepanek2201 Жыл бұрын
Vzít si na tohle hypotéku je ekonomická sebevražda. Než se hypotéka splatí, z vybavení bude dávno elektroodpad. A to už ani nemusí existovat firma, která bude tento typ zařízení schopna servisovat. Samozřejmě je tu ještě v riziko vyrazného poklesu příjmů v době splácení hypotéky, takže ji dotyčný neutáhne. Ekonomicky tak složité zařízení nedává smysl. Pokud je někdo bohatý nadšenec, proč ne. Jinak bych se raději vyhnul velkým obloukem a šel do mnohem jednoduššího systému, který bude mít reálnou návratnost a dokáže jej servisovat více firem z oboru.
@dadazizala5271
@dadazizala5271 Жыл бұрын
@@weetekxa2868 No statisíce let tomu bylo jinak😂
@viktorbilek9454
@viktorbilek9454 Жыл бұрын
Existuji i chytre uvery, ktere se rozhodne (predevsim v case levnych penez, jako mame uz mnoho mesicu nyni) nevyplati splacet nejak predcasne. A vubec se je vyplati mit, pokud jsou to uvery chytre - tedy predevsim s nizkou urokovou sazbou a svym ucelem vice ci mene investicni. Urcite ne na vanocni darky :-)
@jakubwerner4864
@jakubwerner4864 Жыл бұрын
Je možné využívat uložiště ve smyslu: nákup na spotu ve výhodných hodinách a prodávat Centropolu za 3500/MWh? A celé to zautomatizovat? Díky
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Samozřejmně, technicky je to možné.
@pavelrudolf8277
@pavelrudolf8277 Жыл бұрын
On vám to Centropol brzy zatrhne. Už teď ty výkupy stopnul. 3,50Kč/kWh je fakt hodně.😉
@petrbelica5996
@petrbelica5996 Жыл бұрын
Energetická bilance výroby z FVE / spotřeby v RD v čase videa 23:06: Výroba z FVE = 1400W, spotřeby v součtu = 91W+726W+255W = 1072W. Zbývá 328W - to bude celá ztráta systému - tj. 23,4 %. Není takový ztrátový výkon příliš velký?
@romantichy583
@romantichy583 Жыл бұрын
Není to spíš přetok/uložení než ztráta?
@petrbelica5996
@petrbelica5996 Жыл бұрын
@@romantichy583 Přetok tam ve vizualizaci nebyl žádný, to znamená, že chybějící bilance výroby z FVE / spotřeby v RD je ztráta systému.
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Toto jsou čísla okamžitých hodnot, která se obnovují v nějakém časovém intervalu a nemusí se nutně obnovit všechny ve stejnou dobu,. V nové aktualizaci software už je možné číst data každou sekundu což povede ke zpřesnění i těchto údajů o okamžitém toku energie. Posouzení systému je však třeba dělat na základě delšího časového úseku. V případě našeho videa vypadal celý den takto: Výroba = 74,3 kWh, přímá spotřeba: 19,5 kWh, do baterie: 31,5 kWh, Export do sítě: 23,3 kWh.
@TomH519
@TomH519 Жыл бұрын
@@76Krokous A kde je ztráta systému? Aby pak člověk nedopadl jak u ČEZ battery boxu, kdy u některých instalací docházelo naopak k navýšení spotřeby domu...
@taylorkohn8496
@taylorkohn8496 Жыл бұрын
Kde kupují takový rozvaděč ?
@michalstepanek2201
@michalstepanek2201 Жыл бұрын
Nákup a prodej za spotové ceny se nikdy nemůže vyplatit. Pokud vezmu v potaz amortizaci baterie při předpokládané životnost cca 5 tisíc cyklů, k tomu amortizaci střídače a další elektroniky, tak to prostě nemůže vycházet. Každá kWh, která projde přes baterku, je prostě drahá. Fotovoltaika dává smysl pouze tehdy, když energii dokážu spotřebovat v době výroby a baterky slouží jen jako jakýsi vyrovnávač odběrových špiček včetně noci, kdy je spotřeba nízká.
@lukasbaader8522
@lukasbaader8522 Жыл бұрын
Taky mi to nedává žádný smysl. I když má někdo nadprůměrnou kapacitu akumulátoru 41 kWh, tak jak ve videu říká, při vysokých cenách můžeme prodat třeba 20kWh. Co to je 20kWh? Když máme aktuálně max cenu za kWh třeba 5-7 Kč. Takže prodáme 20 kWh x 7 Kč = 140 Kč. Kolik dnů v letních měsíci to takhle můžu udělat? Nesvítí 30 dnů každý měsíc. V horšíchc obdobích od podzimu do jara také nebude stačit výkon nabíjek akumulátor každý den. Ve finále si třeba uživatel přijde za rok na 20 tisíc tímto prodejem z baterie. Otázka zní, zda se to vyplatí s ohledem na cyklování baterie, její pořizovací cenu a celové opotřebování komponent při takovém režimu.
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Máte pravdu, nevyplatí se energii nakoupit ze sítě a pak se ji snažit prodat. To při současných cenách nedává ekonomický smysl. Díky velké kapacitě baterie ale můžeme prodávat energii získanou ze slunce v době, kdy je na trhu nejlepší cena. Poslední dobou zpravidla kolem 19-21:00. Počítáme-li amortizaci baterie, je potřeba i zde stanovit nějakou minimální cenu za kterou se vyplatí prodat. Další funkce systému je oddálení přetoků na pozdější hodinu. Bez této funkce bychom nabili baterii už kolem poledne a potom by se prodávaly přetoky za minimální cenu. Pokud je ráno cena na trhu vyšší než v poledne, blokujeme nabíjení baterie a všechny přetoky jdou do sítě. Poté kolem poledne nabíjíme. Připravujeme energetickou bilanci našeho modelového domu, která bude umístěna na našem webu. Prozatím od 1.5. do současnosti je dům plně soběstačný a od začátku srpna jsme prodali na spotu za cca 668 kć s průměrnou cenou 2,55 kč/kWh. Oproti tomu zálohy za elektřinu ve 2022 a 2023 byly 5.900 kč/měsíc. Takže za srpen je to 6.568,- úspora.
@michalstepanek2201
@michalstepanek2201 Жыл бұрын
@@76Krokous Ono se nevyplatí ani energii ze sluníčka skladovat v baterkách a pak prodat za spot. Baterie s využitelnou kapacitou 1 kWh stojí cca 10 tisíc korun. Při životnosti 5 tisíc cyklů máte jenom na baterkách amortizaci cca 2 KČ za každou uloženou kWh.
@TomH519
@TomH519 Жыл бұрын
@@76Krokous Úplně ideální by byla on-line bilance jako má např. Fenix. Pak by bylo skutečně vidět, jak se systém chová. Ale ruku na srdce, má smysl si koupit takto velkou baterii, abych mohl prodávat přebytky za 2,55Kč za kWh? No nemá, je to ekonomicky nesmysl. On prodej elektřiny v domácích podmínkách z dlouhodobé perspektivy nikdy nebude nějak extra výhodný, protože velké firemní instalace to dokážou daleko levněji i se ziskem. Takže ideální vybudovat dostatečně velkou FVE, kde nám bude vycházet nejlevnější kWh pro vlastní spotřebu vůči pořizovací ceně. A zbytek nakoupit z distribuce.
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
@@michalstepanek2201 Je potřeba pracovat s fakty.Cena energie uložená ve stanici HES vyjde na 1,25 vč DPH.
@viktorbilek9454
@viktorbilek9454 Жыл бұрын
Diky za video. Loxone je ale drahy a na misto zrout system. Chapu, ze to tak nemuze udelat kazdy, a ze Loxone miri na jiny typ zakaznika. Ja si ale svetla, stineni, bezpecnost, hudbu a mnoho dalsi domaci automatizace resim pres Apple Home a stridac, baterie, bojlery, spot, EV auto, na to jsem si napsal vlastni skripty. Pak si to muzu udelat presne podle mych vlastnich predstav do detailu, vcetne designu UI, jaky vyhovuje mne.
@vladimirkrul7862
@vladimirkrul7862 Жыл бұрын
Skoro ako Home Asisstant 😜 Ale Loxone je super tiež 🔝
@ElectroDad
@ElectroDad Жыл бұрын
Prima
@legionsk1208
@legionsk1208 Жыл бұрын
tiez podobne, lenze tento system nie je open source a community driven
@martincizek1968
@martincizek1968 Жыл бұрын
Už se ví, kdy byl problém u HES, které nedávno shořelo? Odkaz v odpovědi, aby to YT nesmazal. Jinak článek na iDNESu 30.8.2023: V domě vybuchla baterie fotovoltaiky, během ochlazování explodovala další.
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Ne to se neví. Výrobce stanic se k tomu postavli ale čelem a provádí důkladnou kontrolu všech doposud instalovaných stanic.
@ElectroDad
@ElectroDad Жыл бұрын
Vyšetřování příčiny ještě probíhá. Majitel dotčeného domu chce opět HES úložiště.
@jduzivotem3985
@jduzivotem3985 Жыл бұрын
​@@ElectroDad Majitel domu bude asi labužník :-)
@cyrilsvozil713
@cyrilsvozil713 Жыл бұрын
Dobrý den, vyšetřování ještě není bohužel ukončeno. Nicméně je již jisté, že problém nenastal na naší elektronice. To snad můžu prozradit. Jakmile bude vyšetřování ukončeno, tak výsledky pochopitelně zveřejníme. Hezký den.
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
@@cyrilsvozil713 Tak to je dobrá zpráva 👍
@krasackej
@krasackej Жыл бұрын
Lze tato energetická data nějak z Loxone vyčítat? Rád bych si je dál zpracovával mimo Loxone.
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Ano, všechna data z Loxone lze vyčítat ven a dál je zpracovávat. Jde to i opačným směrem, tedy Loxone může načítat externí data a s nimi pak pracovat.
@martinmasek6394
@martinmasek6394 Жыл бұрын
Dobrý den, dotaz na pana Petruchu. Z jakého důvodu volí ovládání venkovního stínění pomocí Reley extension místo například žaluziový aktor air? Je to čistě cena? nebo je tam nějaká výhoda. Děkuji
@rastoopatovsky6739
@rastoopatovsky6739 Жыл бұрын
1. Pretoze si to robil pre seba 2. Pretoze to ma ako vyvojove a testovacie centrum 3. Pretoze vie ako rychlo sa dnes vsetko inovuje, co je dnes novinka je o 5 rokov retro, o 10 rokov to ani google nenajde… Bezny laik zvyknuty na zivot v dnesnom svete kedy ma kazde max. dva roky novy top model telefonu (a samotny prechod trva tak hodinu) uplne ignoruje fakt ze pri domoch su intervaly uplne ine a aj naklady na vymenu technologie budu po 10 ci 20 rokoch ine… a to nehovorim o tom ze dosiahnut spolahlivost instalacie v spominanom horizonte je uplne iny problem. Dorazne odporucam vsetko stiahnut kablami do rozvadzaca (ten zvolit minimalne raz tak velky ako sa javi ze bude potreba) a uplne sa vyvarovat roznych kadekde pohodenych modulov ako su zaluziove aktory, dimmer compact a pod.
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Dobrý den, protože mám dost místa v rozvaděči a protože kabel je kabel 🙂 Air řešení volíme jen pro případ že to jinak nejde.
@minduton
@minduton Жыл бұрын
doporučuji stream s názvem: Už po 2 rok. rozoberám fotovoltiku, lebo som zistil, že pre niektorých je to nenávratná investícia.
@babjakjan
@babjakjan Жыл бұрын
Super video. Jen poznámka: dřevo není fosilní palivo :-)
@ElectroDad
@ElectroDad Жыл бұрын
Děkujeme. Souhlas.
@1avatara1
@1avatara1 Жыл бұрын
Loxone je pekne drahej pokud chcete rekuperaci okna dvere tepelko fotovoltaika tak cenovka je tak brutální .....za to kdyz to hodite v Homeassistant tak tam máte vše za zlomek ceny obrovská podpora na netu atd.... Sám to mam naprogramovane v HA Nodered ... za zlomek ceny ... celkove je homeassistent asi o dekádu uplne jinde.....: )))) add k video : zase tam propaguji to bateriove uložiště HES které tuhle zhořelo a to fakt doma nebo vedle baráku nechceš ... další co nechápu ten dům fakt nemá rekuperaci ? ....... to taky u moderniho domu fakt ne
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Myslím, že Homeassistant a |Loxone míří každý na úplně jinou cílovou skupinu zákazníků. Široká podpora na netu je přesně pro lidi co mají čas to tam hledat. V Loxone pokud mám problém, tak se spojím se svým osobním technikem a vyřešíme to např. přes teamviewer a sdílenou obrazovku. A rekuperace? No třeba ji někdo nechce. Lze to připustit ?
@Petr_Sokol
@Petr_Sokol Жыл бұрын
Dokážete systém napasovat je ve starém domě
@76Krokous
@76Krokous Жыл бұрын
Dobrý den, ano je to možné udělat.
@michalbishop1
@michalbishop1 Жыл бұрын
ono v případě TČ, dostatečně silné FVE a produktu virtuální baterie není ta automatizace téměř potřeba. TČ nemá smysl kecat do toho kdy má jak pracovat, nabíjení auta se nastaví na wallboxu a zbytek už nic nežere a pokud žere, tak ta spotřeba stejně nejde časově posunout nebo regulovat (například manželka chce do sauny apod 😁)
@ElectroDad
@ElectroDad Жыл бұрын
Otázka je jak dlouho budou obchodníci nabízet virtuální baterie, ekonomicky to nedává smysl.
@michalbishop1
@michalbishop1 Жыл бұрын
@@ElectroDad To souhlasím, pokud je člověk v ročním saldu na nule, tak je to pro dodavatele čistá ztráta. Ale možná právě na těch ostatních, co jim tam buď nechají nespotřebovaný zbytek, nebo naopak musí dokupovat za lehce vyšší než běžnou cenou, tak ti jim možná celý produkt překlopí do plusu. Každopádně smlouva je vždy na 3 roky, tak má člověk času dost hledat řešení, která bude v té době levnější a chytřejší než nyní.
@zbynekjedlicka1402
@zbynekjedlicka1402 Жыл бұрын
Ano vidim to stejne, ja si misto baterie do domu koupil baterii na kolech... V lete je spotreba nizsi nez vyroba a to vyrazne, naopak v zime krome par dnu baterie v dome zahálí. Navic bez baterie je FV dost levnejsi a ikdyz neni system tak sofistikovany, navratnost je cca polovicni. Ja mam napriklad FV splacenu po 4 letech, zadny hi-tech ale vyrobeno 16MW. Zakladem je nizka spotreba domu tj zatepleni a reseni nejvetsich zroutu energie ( topeni a TUV) nejlepe tepelnym cerpadlem. Resit pak jestli pres noc dum sezere 2-3 kWh ze site je bezpredmetne.
Pasivní dům v praxi | Electro Dad # 504
1:16:27
Electro Dad
Рет қаралды 45 М.
IL'HAN - Qalqam | Official Music Video
03:17
Ilhan Ihsanov
Рет қаралды 700 М.
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН
Solary - srozumitelně a jednoduše s Tomášem Dostálkem
1:00:18
NejrychlejšíTesla
Рет қаралды 14 М.