Рет қаралды 693
Az 1956-os október 23-i forradalmat követő napokban sokan csak rádión keresztül tudhattak meg bármit családtagjaik, barátaik hollétéről és hogylétéről. Szinte egész nap a rádiót figyelték, reménykedtek, hogy elhangzik a rövid üzenet: jól vagyok.
A Kossuth rádió november 3-án estig naponta több száz üzenetet sugárzott, folyamatosan fogadták és továbbították a kéréseket Magyarország egész területéről az ország minden szegletébe.
A Szabad Európa Rádió egyik legnépszerűbb szolgáltatása már 1956 előtt is az üzenetek küldése volt, és a forradalom leverése után is hosszú évekig az maradt. A nyugati emigrációban és a tengerentúlon élő magyarok sokszor virágnyelven és az otthoniak védelmében álnéven üzentek. New Yorkban, az amerikai szerkesztőségben, Münchenben a stúdióban, illetve hotelszobákban, ideiglenes helyszíneken volt lehetőség a felvételekre, amelyeket naponta többször is beszerkesztettek a rádióműsorba.
A forradalom leverését követő hónapokban csaknem 200 000 ember hagyta el Magyarországot. A menekültek, mielőtt végleg eldöntötték, ki merre veszi az útját, melyik nyugati államban sikerül letelepedni, rövidebb-hosszabb időt menekülttáborokban töltöttek. A Szabad Európa Rádió müncheni munkatársai a forradalom és szabadságharc leverésének hírére azonnal Ausztriába, a menekülttáborokba utaztak, hogy hírt adhassanak a sikeresen átjutottakról a Magyarországon maradt családtagoknak, barátoknak. Ezek az adások jelentették az egyetlen kapcsolatot. November 4-e után naponta többször is elhangzottak a burgenlandi táborokban rögzített, jeligés rövid üzenetek a Szabad Európa Rádió Üzenetszolgálatában.
LINK: szer.oszk.hu/fe...
#OSZKGYŰJTEMÉNY #1956OSZK
Történeti Fénykép- és Interjútár