Medyczne zero staje się jednym z moich ulubionych formatów na całym kanale. Świetna robota
@patrykkuniczak25167 ай бұрын
Ja glownie to ogladam +1 ❤
@edytagolenia50847 ай бұрын
Moja mama przez rok chodziła do terapeuty, żeby przepracować moment oddania mojego chorego taty do specjalnego ośrodka. A gdy już z tatą było naprawdę źle i mama już nie miała wyjścia i musiała go oddać, to się zaczął problem ze znalezieniem miejsca. Tak naprawdę czeka się aż ktoś umrze, żeby ośrodek mógł przyjąć kolejnego pacjenta. U mojego męża cała rodzina jest skłócona z powodu chorej babci- czy ma zostać w domu czy ją oddać do ośrodka. Babcia zmarła 20 lat temu, a rodzina nadal ze sobą nie rozmawia. Ogromny problem społeczny. Dobrze że o tym mówisz.
@daria151667 ай бұрын
'Przedszkola' dla seniorów sa cudownym pomysłem i dobrą alternatywa dla osób które nie chcą oddać swoich rodziców na stałe do domu opieki. U mnie w mieście jest cudowna 'Przestrzeń Seniora', która opiekowała się moim dziadkiem, gdzie przeżył cudowne chwile - zajecia manualne, fizyczne. Powinno być więcej takich miejsc!
@betawska8607 ай бұрын
Jestem pielęgniarką specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki z 10-letnim doświadczeniem w warszawskich placówkach medycznych. Niestety, nie dziwi mnie brak zainteresowania studiowaniem kierunku pielęgniarstwa. Nasza praca jest niezwykle wymagająca zarówno fizycznie, jak i umysłowo. W mediach wciąż funkcjonuje stereotypowy wizerunek pielęgniarki w krótkiej spódniczce, której głównym zadaniem jest podanie basenu pacjentowi i służenie lekarzowi. Uwierzcie, że mam więcej kompetencji po studiach, licznych kursach i specjalizacji. Cóż lobby lekarskie. Od 2011 roku pielęgniarstwo jest samodzielnym zawodem. Opiekunki medyczne osiągnęły więcej bez wsparcia izb i związków zawodowych. A jakie są benefity bycia pielęgniarką? Praktycznie żadne. A przepraszam, pogłębianie uczucia baku szacunku do mojej profesji. Boli to, ze Mistrzyni Manicure jest bardziej szanowana niż pielęgniarka. Pracownik Ubera z pakietem medycznym ma większy dostęp do opieki zdrowotnej niż my. Warunki pracy? Witamy w PRL. Dla szpitala jesteśmy jedynie złem koniecznym, jakoś naszych usług jest mało istotna. Problemy związane ze specyfiką oddziału intensywnej terapii musimy rozwiązywać sami. Często słyszę: „Nie pasuje ci, to zmień pracę.” ;) Lubię swoją pracę, czuję, że robię coś ważnego. Wiem, że problem tkwi w systemie, a nie we mnie. Czy chce zmienić zawód - tak, czy znajome pielęgniarki mówią o chęci zmiany zawodu - tak. To przykre.
@brunetwieczorowapora34257 ай бұрын
Ile pani zarabia na godzine w tym zawodzie?
@betawska8607 ай бұрын
@@brunetwieczorowapora3425, pracuję na etacie, zarabiam zgodnie z siatką płac, dane dostępne - wystarczy wpisać w internecie, znajdzie Pan tam jeszcze dokładny podział, a dodatkowo jeszcze informacje o zagrywkach szpitali z wypłacalnością w tym temacie. Z tego co się orientowałam aktualnie na kontrakcie pielęgniarka może zarobić od 50-85zl/h w zależności od miejsca. Dziwię się, że z mojej wypowiedzi, w której nie było mowy o zarobkach, wstawił Pan taki komentarz.
@betawska8607 ай бұрын
@@brunetwieczorowapora3425, pracuję na etacie, zarabiam zgodnie z siatką płac, dane dostępne - wystarczy wpisać w Internecie, znajdzie Pan tam jeszcze dokładny podział, a dodatkowo jeszcze informacje o zagrywkach szpitali z wypłacalnością w tym temacie. Z tego co się orientowałam aktualnie na kontrakcie pielęgniarka może zarobić od 50-85zl/h w zależności od miejsca. Dziwię się, że z mojej wypowiedzi, w której nie było mowy o zarobkach, wstawił Pan taki komentarz.
@betawska8607 ай бұрын
@brunetwieczorowapora3425, pracuję na etacie, zarabiam zgodnie z siatką płac, dane dostępne - wystarczy wpisać w internecie, znajdzie Pan tam jeszcze dokładny podział, a dodatkowo jeszcze informacje o zagrywkach szpitali z wypłacalnością w tym temacie. Z tego co się orientowałam aktualnie na kontrakcie pielęgniarka może zarobić od 50-85zl/h w zależności od miejsca. Dziwię się, że z mojej wypowiedzi, w której nie było mowy o zarobkach, wstawił Pan taki komentarz.
@betawska8607 ай бұрын
@@brunetwieczorowapora3425 , pracuję na etacie, zarabiam zgodnie z siatką płac, dane dostępne - wystarczy wpisać w internecie, znajdzie Pan tam jeszcze dokładny podział, a dodatkowo jeszcze informacje o zagrywkach szpitali z wypłacalnością w tym temacie. Z tego co się orientowałam aktualnie na kontrakcie pielęgniarka może zarobić od 50-85zl/h w zależności od miejsca. Dziwię się, że z mojej wypowiedzi, w której nie było mowy o zarobkach, wstawił Pan taki komentarz.
@marcinkurgan98517 ай бұрын
Kosik otwiera oczy na wiele zagadnień.
@Sp33doEx7 ай бұрын
Jestem fizjoterapeutą, pracuję na ciężkim oddziale neurologii, to wszystko o czym powiedzieliście obserwuje na codzień. W przestrzeni publicznej nawet słowa nie poświęca się opiece nad osobami starszymi
@tomaszcz79287 ай бұрын
Ponieważ w głowie im głupoty typu in vitro zamiast zająć się poważnymi sprawami.
@KarolinaDworzak-mo1kf7 ай бұрын
Temat niezwykle w punkt. Większość z nas stoi lub pewnego dnia stanie przed koniecznością zorganizowania opieki bliskiej osobie. Opiekowałam się dwójka rodziców w ramach domowego hospicjum, wciąż organizuje opiekę babci z zaawansowaną demencją. Dopiero w obliczu podobnych wyzwań uświadamiamy sobie jak bardzo system jest do bani i jak zdaje się udawać że starość, przewlekła wyniszczająca choroba i powolne umieranie nie istnieją.
@dorotastapor10256 ай бұрын
Mieszkam w Niemczech zachorowałam tutaj na raka czuję się bezpieczna i zaopiekowana nie mogę wrócic do Polski bo tutaj mam zapewnioną opiekę przykro mi że w Polsce to nie funkcjonuje dzieci nie zawsze mają możliwość zajać się bliskim -dziękuję za ważny temat
@francescamantegna74354 ай бұрын
To świadczy o wyższości cywilizacyjnej państw na zachód od odry.
@annapotempa-obloj23817 ай бұрын
Przeżyliśmy babcię z Alzheimerem i ojca z Parkinsonem. Przerażające choroby. Straszne dla pacjentów, niszczące dla bliskich
@maro255i7 ай бұрын
A da się je wyleczyć tylko nie w szpitalu
@krzysztof13707 ай бұрын
@@maro255i to powinieneś być już miliarderem jesli potrafisz XDDDDDDDDDDD
@MrShao917 ай бұрын
@@krzysztof1370 Nawet jeśli istnieje lek na ww choroby czy raka, korpo farmaceutyczne już wiedzą co robić.
@barbararoginska56867 ай бұрын
@@maro255iprawda
@jestemnajtemwalezaxa7 ай бұрын
@@maro255i Pewnie u Pana Zjeba czy tam Zięby jak mu tam bylo?
@kacperheese27607 ай бұрын
KA-PI-TAL-NY odcinek ! Wgl cała seria ZERO znieczulenia jedna z lepszych na tym kanale. Obnaża cały system medyczny i NFZ. Wczoraj właśnie pochowałem Babcie która zachorowała na Parkinsona 10 lat temu, ostatni rok spędziła w DPS, wcześniej na oddziale opiekuńczym 2 lata( co i tak było już mocno przeciągnięte czasowo) opieka potrzebna 24h przez 7 dni w tygodniu... Jej emerytura nie wystarczała na pokrycie pobytu, na resztę musiała zrzucać się rodzina... To jest straszne
@Piotr6866 ай бұрын
Mój zmarły dziadek, gdy się połamał, trafił do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Mimo że początkowo nie chciał, to bardzo szybko psychicznie odżył, dzięki przebywaniu wśród ludzi. Nie rozumiem, dlaczego ludzie w Polsce tak bardzo są uprzedzeni do domów opieki. Chyba z braku wiedzy. Bardzo dobry odcinek, jak zawsze!
@tomaszlech14327 ай бұрын
Znakomity , choć przerażajacy odcinek .
@basia55997 ай бұрын
Zawsze myślałam (jak większość społeczeństwa), że oddanie bliskiej osoby do domu spokojnej starości lub podobnej placówki to barbarzyństwo. Moje zdanie uległo zmianie, kiedy sama zaczęłam w takim domu pracować. Jest to najlepsza opcja dla rodziny i dla osoby starszej. Ważne, aby to załatwić jeszcze, kiedy taka osoba jakoś sobie radzi. Prawdą jest, że niestety taka opieka jest droga i często na taki pobyt składa się cała rodzina. O taką osobę trzeba dbać trzeba umieć ją podnieść, obrócić, umyć tak aby sobie nie zrobić krzywdy i jej. Trzeba nauczyć ją jak wstawać z łóżka (co wcale nie jest takie oczywiste). Jak ułożyć aby nie pogorszyć stanu zdrowia. To mogłoby się wydawać są proste i oczywiste rzeczy, ale wcale tak nie jest. Często trafiali do nas pacjenci w opłakanym stanie, lub sama rodzina przez to, że nie miała wiedzy jak pomóc strasznie pogarszała całą sytkację. Placówka w której pracowałam miała raz na czas rozmowy z psychologiem, terapie zajęciową, wspólne śpiewanie i aktywności dostosowane do podopiecznych, fizjoterapię. Ludzie, którzy byli pozamykani w mieszkaniach bez kontaktu z innymi nagle odżywali. Mieli z kim porozmawiać, ponarzekać, pośpiewać, pograć w karty. Razem spacerowali i nawet od czasu do czasu jak był budżet organizowaliśmy małe wycieczki. Mimo wszystko najgorzej miała rodzina i podopieczni dotknięci Alzheimerem, straszna choroba, która zmienia człowieka. Wszyscy robią co mogą, aby spowolnić postępowanie, ale tak naprawdę zawsze jest gorzej i każda taka historia kończy się dramatem. Człowiek umiera, nie poznaje rodziny, personelu, znajomych, a na końcu nawet sam siebie.
@MJ-op9eh7 ай бұрын
Jak tak słucham tej serii to jedyne myśli jakie mi do głowy przychodzą to "jest źle a będzie jeszcze gorzej". Zdecydowanie trzeba dbać o zdrowie, żeby jak najdłużej zachować sprawność.
@niebylekto42827 ай бұрын
Napewno zdrowe jedzenie, krowy zywione 15% odstepu od optimum zdychaja srednio po 5 latach zycia, krowy karmione optymalnie zyją nawet 10-14 lat
@gosiaspyrka76867 ай бұрын
Jedyny kanał i panowie lekarze, którzy o tym poruszają. To jest bardzo duży problem. Jesteśmy pozostawieni z tym sami. Ja już jestem psychicznie i fizycznie wyczerpana opieką nad seniorem, a sama jestem niepełnosprawną 60kilku latką
@magorzatam-s12926 ай бұрын
Bardzo dobra analiza i rzeczowa dyskusja, otwierająca oczy, dziękuję!
@annaostrowska6857 ай бұрын
Bardzo ważny format, dziękujemy za tak dużą dawkę wiedzy. Mam nadzieję, że nasz rząd wychyli się ponad swoją kadencję i poczyni ważne kroki w polepszeniu tej sytuacji.
@wiksa16527 ай бұрын
Jestem studentką Zarządzania w Ochronie Zdrowia na UJ. Niby uczą tego samego, niby to wiem, ale jak Cię słucham to dopiero wtedy wszystko zapamiętuję. Uwielbiam tę serię i rozszerzać wiedzę w tych tematach!♥️
@Zbieracz_Monet7 ай бұрын
co sie robi po tych studiach?
@wiksa16527 ай бұрын
@@Zbieracz_Monet przygotowują do zarządzania placówkami, możesz pracować jako kierownik oddziału szpitala, w ubezpieczalniach, przychodniach itd na stanowiskach administracyjnych. Można też zająć stanowiska w instytucjach typowych dla zdrowia publicznego i technologii medycznych( NFZ, AOTMIT, PIS,NIK itd).Jeżeli chodzi o stanowisko dyrektora szpitala to po takich studiach nie prędko- musi minąć napewno sporo lat i dobrze mieć zrobione MBA, pewnie też znajomości się liczą😉
@agadoma7 ай бұрын
Poruszyliście niewygodny i trudny temat... Ważnym problemem jest również dostępność specjalistow dla starszych i samotnych osób z mniejszych miejscowości. Serce boli jak masz świadomość, że niektóre osoby muszą wstawać o 2, 3 rano, aby mieć mozliwość dojazdu chociażby do poradni specjalistycznej 😞 Moja mama jest pielęgniarką w wieku przedemerytalnym i widzę jaki ogrom pracy wkłada w to, aby utrzymać swoich rodziców w "dobrej kondycji". Dziękuję za naprawdę ciekawą rozmowę. Życzę nam wszystkim dużo zdrowia, siły i rozwiazań systemowych 🫶
@renerenea16817 ай бұрын
Jako jedynaczka zawsze bałam się ciężkiej choroby rodziców. Niestety, musiałam zmierzyć się z ta ciężka próbą niedawno. Bardzo dziekuje za ten odcinek.
@smoczyca32647 ай бұрын
Od dwóch miesięcy moja mama (lat 67) opiekuje się moja babcią po udarze (lat 89). Babcia jest leżąca, wymaga opieki 24/7 - karmienia, mycia, zmiany pieluchy itd. Na 4-6 godzin dziennie przychodzi pielęgniarka/opiekunka. Ten czas jest potrzebny żeby mama mogła zrobić zakupy, pójść do apteki czy najzwyczajniej zadbać o własne zdrowie. Koszt opiekunki na tych kilka godzin przekracza wysokość emerytury babci, a przecież są jeszcze koszty mieszkania, leków, jedzenia... Jako cała rodzina mamy dobrą sytuację finansową, więc damy radę, ale widzimy wszyscy jaki to ciężar. Mój tata choruje na parkinsona - na razie jest samodzielny, ale wszyscy wiemy, że w tej chorobie będzie tylko gorzej. Za kilka lat będzie potrzebował opieki, mama też będzie coraz starsza i coraz mniej będzie w stanie ją zapewnić, a ja przecież nie rzucę pracy zawodowej i obecnego miejsca zamieszkania, żeby stać się opiekunką 24/7. Przecież też mam rodzinę! Jasne, że czuję się w obowiązku zapewnić im jak najlepsze warunki i opiekę na starość, tak jak oni się mną opiekowali, ale przecież nie kosztem własnego małżeństwa czy dzieci. Innej opcji niż dom opieki czasem nie ma. Poza tym to nie oznacza, że oddaję i zapominam. Przecież tego rodzica się odwiedza. Swoją drogą takie miejsca dziennego pobytu to też byłoby świetne rozwiązanie pozwalające połączyć pracę zawodową, wychowanie własnych dzieci i opiekę nad starszym rodzicem. Muszą istnieć różne rozwiązania tak jak różne są potrzeby poszczególnych rodzin i samych seniorów.
@rafaanaszewski7087 ай бұрын
Moja babcia chorowala Alzheimera, mieszkała sama, ojciec z wojkiem załatwili jej miejsce w domu opieki - tak, nie było miejsca od tak we Wrocławiu. Wynajęli jej mieszkanie + emerytura - pokryło koszt. Codziennie ja odwiedzaliśmy, miała super opiekę, koleżanki, kolegów, zorganizowane zajęcia. Odeszła z godnością i zadowolona. W domu zmarły wszystkie jej koleżanki i sąsiadki.
@SK-ki1kq7 ай бұрын
To co jest pokazane w służbie zdrowia zaczyna się dziać w innych zawodach. Ja pracuję jako inżynier w sektorze budowlanym. W ciągu ostatnich 10 lat z całego sektora budowlanego ubyło ponad 100 tyś pracowników i to zaczyna być widoczne. Jak jedzie się na budowę to większość wykwalifikowanych pracowników ma koło 40-50 lat. Nie ma dużo ludzi młodych, którzy chcą pracować na budowach. Społeczeństwu marzą się nowe porty, autostrady, CPK, koleje dużych prędkości, nowe mieszkania. Lepiej naciskajcie na polityków żeby te inwestycje zaczynali budować jak najszybciej. Za 10-15 lat nie będzie miał ich kto wybudować.
@krzysztofjaworski64206 ай бұрын
Niech zaczną płacić ,a nie wszyscy wyjechali na zachód , i mantal janusza biznesu
@arturkacprzak3924 ай бұрын
Przyjadą pracownicy kontraktowi z dalekiego wschodu, tak jak teraz w Płocku przy rozbudowie kombinatu.
@Mrumru7 ай бұрын
Bardzo ważny odcinek, dzięki! Moja mama (70l) opiekuje się swoją mamą w domu - full service, babcia jest już całkiem leżąca, a kontakt z nią już prawie nie jest możliwy. Taka opieka nad babcią okazała się konieczna parę miesięcy po śmierci mojego taty, którym również mama opiekowała się w domu po udarze (bardzo szybko postępujący niedowład, a w zasadzie paraliż połowy ciała, później już w zasadzie tata był bez kontaktu). Tata nie doczekał się niestety na ZOL, kolejki są na ok 2 lata.
@kasia.8037 ай бұрын
Bardzo ważny odcinek. Merytorycznie i obiektywnie poprowadzony. Na prawdę kanał zero to wyższy level informacji, a program medyczne zero to już na pewno 🤗
@izabelaluzar39107 ай бұрын
Świetna robota! Bardzo ważny temat! Dziękuję
@joku43037 ай бұрын
Super odcinek- kazdy powinien go przesłuchać. U prowadzącego i gości widać dużą emaptię i profesjonalizm. Dziękuję!
@Kasia-ee5dg7 ай бұрын
Jakbym słyszała opis sytuacji z moją babcią. Dobrze, że powstają takie filmy. I dobrze, że jest przekaz, że ktoś może nie dawać rady. Myślę, że dużo osób potrzebuje to usłyszeć. Jedna z nich jest moja mama.
@michalinadan21117 ай бұрын
Wyobrażam sobie jak może wyglądać opieka nad osobą, która nie pamięta podstawowych rzeczy 😢 mama choruje na schizofrenie i wszystkie jej epizody, kiedy robiła zupełnie nieobliczalne rzeczy, przeżywaliśmy całą rodziną. Gdy w końcu udało się ją oddać do szpitala na leczenie zawsze miała nam to za złe, nie rozumiejąc, że mogła zrobić sobie i innym krzywdę. Przy okazji proszę o odcinek o opiece psychiatrycznej w PL, bo to jest cyrk na kółkach 🤦🏻♀️
@MonikaOczki7 ай бұрын
W podobnej sytuacji sa matki dzieci niepełnosprawnych.😢😢😢
@kosik_md7 ай бұрын
Będzie o tym odrębny odcinek
@gkilian1117 ай бұрын
Podbijam bo znam temat
@wojciechwojtsontuleja3817 ай бұрын
Super odcinek. Dobrze, że został poruszony temat opieki nad osobami chorymi. Bardzo bym prosił aby w jednym z odcinków został poruszony temat osób niepełnosprawnych i orzekania niepełnosprawności.
@kosik_md6 ай бұрын
Będzie
@tomender80757 ай бұрын
Super program
@dorotasadurska43677 ай бұрын
Cieszę się, że poruszacie ten temat. Wreszcie ktoś. Choć nie o wszystkich niedomaganiach systemu jest tu mowa. Ale trudno by było o wszystkim, podrzucę jednak: bo nie ma tu o warunkach, w jakich pracują pielęgniarki (nieraz jedna na 10 pacjentów bo taki limit w zatrudnieniu zgodnie z przepisami, niezależnie czy pacjenci są chodzący czy leżący) i opiekunowie medyczni (o ile tacy na oddziałach są, a na wielu ich brak), terminach oczekiwania na hospicjum (domowe czy stacjonarne), na które wielu nie doczeka a w międzyczasie co?, na oddziały paliatywne, do DPS, do ZOL, o braku personelu też w prywatnych domach opieki i że nieraz to co jest na papierze ma się nijak do rzeczywistości nawet za ciężkie pieniądze, o patologiach w transporcie sanitarnym (niezależnie czy tym na NFZ czy tym prywatnym)... Ze standardem leczenia się nie wypowiem, ale bywa różnie i różnie bywa z podejściem lekarzy i umiejętnością komunikacji. Ale to już inna bajka. W każdym razie by być chorym, zależnym czy starym trzeba mieć siły i końskie zdrowie. ... Oczywiście nie ma samych negatywów, bo są jednostki i placówki. Ale to powinien być system... W każdym razie dziękuję za poruszenie tematu i proszę róbcie wokół niego raban. Może wtedy ktoś coś...
@tomaszk.60357 ай бұрын
Niesamowite jak bardzo temat starości jest zaniedbany w Polsce. Prawda taka ze każdy z nas zmierzy się z tym problemem. Moje obecne doświadczenia z opieka nad Tata są na ten moment fatalne
@TOJATWAW7 ай бұрын
Brawo za podjęcie trudnego tematu!Duży szacunek
@ar-br3zm7 ай бұрын
Dziękuję za podjęcie tego tematu
@elealion14697 ай бұрын
Dlatego jako 33 letnia osoba staram się trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o moje zdrowie i staram się eliminować wszelkie problemy w zarodku. Mam nadzieję, że będę sprawna do samego końca i umrę "we śnie, bezboleśnie", jak moja prababcia.
@Piromanka7 ай бұрын
Uwielbiam tę serię, pozostałe rzadko oglądam. Bardzo dziękuję za dzielenie się z nami swoją wiedzą i przemyśleniami ❤
@justynamikula7 ай бұрын
Z każdym kolejnym odcinkiem jestem pod coraz większym wrażeniem! Fantastyczna robota! 💛💛💛!
@AnnaJankowska-e3i7 ай бұрын
Super program, świetnie przygotowany, jestem pod wrażeniem merytorycznego wstepu! Wielkie dzięki za podjęcie tego tematu..
@ulkamara58517 ай бұрын
Ktos, kto nie zna tematu, kto nigdy nie musial zajmowac sie osoba nieautonomiczna, nie powinien nikogo oceniac. Polska jest krajem w ktorym podjecie decyzji o oddaniu rodzica do domu opieki, sprawia bol. Polacy zwykle unikaja tego, dopoki tylko moga, czesto latami bez dnia odpoczynku, bez przygotowania merytorycznego, zajmuja sie bliska osoba, "bo tak trzeba". Robia tym krzywde i sobie i rodzicowi, ktory przeciez czuje ze jest ciezarem. Na zachodzie Europy to poszlo w druga strone i oddanie rodzica do takiej placowki jest norma. Zanika bliskosc, poczucie obowiazku wobec rodziny na kazdym poziomie. Ale czego wymagac od dziecka, ktoremu nie dano szansy na wyrobienie wiezi z rodzicami, bo rodzice mieli swoje sprawy, a ono od niemowlaka bylo w zlobku, przedszkolu, z opiekunkami, w swietlicach, internatach i akademikach? Ktore babcie widzialo dwa razy w zyciu podczas wizyty w domu opieki?
@iirekm7 ай бұрын
Dokładnie. Nie rozumiem dlaczego w Polsce domy opieki są tematem tabu, wynika to chyba z braku zrozumienia i wyobraźni. Za granicą jakoś nie robi się z tego afery jak w Polsce, a gdy sytuacja zmusi rodzinę do oddania osoby starszej do placówki, nikt nie odbiera tego źle. 1) specjaliści zapewnią lepszą opiekę niż domownicy którzy przecież nie znają się na pielęgniarstwie, fizjoterapii, itd 2) opieka nad taką starszą osobą wymaga o wiele więcej pracy niż nad dzieckiem (np z racji masy ciała czy tego że osoby z demencją często potrafią np nieoczekiwanie wyjść z mieszkania na miasto albo o zgrozo do lasu), z czasem opieki będzie trzeba tylko więcej a nie mniej, a to oznacza że jeden z domowników musi zrezygnować z pracy, co będzie z krzywdą finansową dla rodziny, 3) taka opieka jest wycieńczająca psychicznie, 4) gdy w domu jest bardzo ciężko chory (staruszek, niepełnosprawny, alkoholik) to uwaga całej rodziny skupia się na nim, a na tym tracą przede wszystkim dzieci, które dostają syndromu DDD (Dorosłe Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych), 5) kto nie ufa opiece publicznej a ma pieniądze, może oddać do prywatnej, 6) łatwiej znaleźć osoby do porozmawiania wśród innych osób z podobnym problemem (nawet obcych), niż wśród domowników (mimo że to rodzina, ale mimo wszystko pewne rzeczy da się zrozumieć tylko przechodząc to na własnej skórze. 7) oddanie nie oznacza pozostawienie samego sobie, przecież można odwiedzać, nawet codziennie!
@sylwia98437 ай бұрын
Mam koleżankę, która za mieszkanie wprowadziła się do starszej cioci aby się nią opiekować. Ciocia.byla bardzo złośliwa w swoij4j chorobie, nie można było jej zostawić na moment bo potrafiła wymazac ściany kalem...wszyscy płakali z wyczerpania.Trzeba mieć ogrom siły
@gosiaspyrka76867 ай бұрын
Mam taką samą sytuację z moją mamą. Sama już nie mam siły do tego choruję na zzsk. Zostałam sama do opieki nad 88letnią. Mam problem podnieść mamę z7e względu na moją chorobę i dodatkowo mama jest ciężka
@Jadzia_el5 ай бұрын
🎉🎉🎉 mam nadzieje, że ten format nie zniknie 😢 bardzo wartościowe, BARDZO!
@agnieszka72317 ай бұрын
Bardzo ważny odcinek. Mamy wielkie braki w geriatrii, społeczeństwo się starzeje a my nadal mamy podejście że ludzie starsi powinni "zniknąć".
@Bunnybunnyy7 ай бұрын
Świetny materiał. 100% prawda. Przyjemnie się słuchało
@maciekwosinski70166 ай бұрын
I to sa tresci, dla ktorych warto odpalic youtuba. Kuba Mistrz !
@Ursss5897 ай бұрын
Starosc to trzeba zamienic w mlodosc aby ludzie starzy byli wiecznie mlodzi bo inaczej to katastrofa Amen Amen
@piotrw.zawadzki32917 ай бұрын
Strasznie smutny i mocny, ale bardzo interesujący i aktualny materiał. Chyba jeden z ważniejszych na kanale. Zwłaszcza że temat nie istnieje w dyskursie publicznym. Doceniam też research/przygotowanie danych. (Z technikaliów: bardzo fajny pomysł na tzw. cross-overem z serią prof. Gwiazdowskiego.)
@Edvardius7 ай бұрын
Zero Znieczulenia to chyba mój ulubiony cykl. :) Zdrowie człowieka jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu, a życie - najważniejszą, więc przekazywane cennych informacji w tych tematach szerszej widowni jest ważne, a mi osobiście doskonale się tego słucha.
@dominikalbinski32957 ай бұрын
Bardzo ważny odcinek. Dziski wielkie.
@marcinlechowski52127 ай бұрын
Super materiał. Dziękuję 👍👌👋
@kaczkaol7 ай бұрын
Mając 20-pare lat opiekowałam się przez rok dziadkiem w takim stanie. To jest naprawdę strasznie ciężka praca 24 na dobę a jeszcze przy tym człowiek musi być silny psychicznie bo widzi jak bliska osoba powoli odchodzi.
@aleksandrazielinska66637 ай бұрын
Fantastyczny program 👍 a temat przygnębiający ☹️
@klaudiaponiatowska20567 ай бұрын
Jedyny program na który czekam każdego tygodnia ❤
@kasia.8037 ай бұрын
Doświadczyłam tego, tata był szpitalu 4 miesiące po udarze, miał już być wypisany do ośrodka rehabilitacyjnego, cudem udało się to miejsce załatwić. Zanim go przygotowano (PEG). Tata jeszcze w szpitalu zmarł. Po ośrodku pewnie mama zajmowałaby się nim w domu ( choć sami do końca nie wiedzieliśmy jak się opiekować taką osobą). To był koszmar, ta bezradność. Dobrze, że nas rodzeństwa jest 3 to mogliśmy się dzielić obowiązkami. I to jest kolejny ważny temat. Na prawdę w pewnym wieku pomoc dzieci może być nieoceniona( podwożenie do lekarza, ogarnianie lekarzy, formalności).
@Qbekk7 ай бұрын
Jako 24 latka szczerze mnie przeraził ten odcinek
@edwardtalkowski74397 ай бұрын
Nie każdy cierpi,a dom starców to nie tragedia a luksus. 😊
@atomatom60147 ай бұрын
@@edwardtalkowski7439Każdy cierpi. A DPS to nie luksus. Czasem konieczność, ale zawsze smutna.
@nikelaos57927 ай бұрын
Spokojnie ty też nie będziesz mieć dzieci...
@boloz88057 ай бұрын
Abortujesz starych i po problemie.
@TeKaI116 ай бұрын
Katastrofa To jest obecna służba zdrowia
@kasiamach25727 ай бұрын
Bardzo ważny temat. Trudny, czesto bolesny ale zycie to nie bajka. Pół biedy, ze kobczy sie śmiercią. Girzej jak przychodzi sie nam zmagac z niedołężnością trwajaca latami. Srednia wieku wzrasta, niestety nie idzie za tym wzrost zdrowia i samowystarczalnosci seniorów. A problem będzie narastał.
@bombaa74487 ай бұрын
Materiał otwierający oczy
@123rodak7 ай бұрын
Każdy kto nie zajmuje się kimś krytykuje kogoś na kogo taka spadła.. cóż ZAPRASZAM pracy dla pracowników socjalnych full. Niech osoby które to uwiera ustawia się w kolejce i proszę możecie pomóc:)))
@ulkamara58517 ай бұрын
Gdyby pensja dla pracownikow socjalnych i opiekunow nie uragala godnosci, to chetnych byloby wiecej. Znam kilkanascie Polek, ktore pracuja w tym sektorze w Niemczech i Francji zarabiajac okolo 2000 euro na reke. Wstyd wymagac od kogos, zeby wykonujac taka ciezka i odpowiedzialna prace zadowalal sie 4300 zl brutto..
@damiandamiecki86097 ай бұрын
@@ulkamara5851powinien się zadowalać, bo to ma być misja i powołanie
@MNeHGames7 ай бұрын
@@ulkamara5851 No jest to też jeden z czynników, ale ironią jest to, że każdy kto ma bliską osobę może się stać takim opiekunem za darmo i tylko w nielicznych przypadkach będzie go stać na "full serwis" takiej osoby przez następne.. rok, trzy, albo dziesięć lat i więcej, a perspektyw na horyzoncie brak.
@janwyremba50897 ай бұрын
Jeden z ulubionych formatów na kanale i zdecydowanie najważniejszy!
@marzenakosydarska15947 ай бұрын
Gratuluję panie redaktorze temat ktorego nie porusza się wcale nikt w tym kraju nie przejmuje się jak mają sobie radzić Opiekunowie osób niepełnosprawnych.
@fantasmagoria8577 ай бұрын
Moja babcia miała Alzheimera i ciocia opiekowała się nią, ile dała radę.. ale babcia już "odleciała", zawijała fekalia w bluzki i chowala do szafek.. I raz odkręciła gaz.. umieściła ją w cudownym Ośrodku, gdzie babcia miała cudowną opiekę, ale i tak nikogo z nas już nie pamiętała...
@AgnieszkaBurda-n6b6 ай бұрын
Bardzo dziękuję za odcinek. Daje mi nadzieję, że nie jestem może tak wyrodnym, niewdzięcznym dzieckiem bo pewnie wkrótce moja mama trafi do ośrodka opiekuńczego pomimo tylko 75 lat. Za to z ogromnym zaniedbaniem organizmu który teraz galopuje w dół😟
@gregb1227 ай бұрын
Moja babcia miała Alzhaimera i demencję, mama opiekowała się nią przez 12 lat, zniszczyło ją to psychicznie i fizycznie, niestety ja jeszcze się uczyłem i nie miałem jak pomóc np finansowo. Pomagałem ile mogłem zanim pojechałem na studia. Rodzina proponowała przekazanie babci do domu opieki, ale moja mama nie chciała się zgodzić. Cały czas jest mi jej żal, mama zmarła parę lat po śmierci babci. W trakcie tego wszystkiego nie jeździła nigdzie na wakacje, nie ruszała się praktycznie z miasta. Wszystko robiła głownie sama. Karmiła, zmieniała pieluchy, myła, smarowała maściami. Jeszcze na początku choroby nie raz zdarzało nam się szukać babci po całym mieście bo gdzieś wychodziła i się gubiła. Potem nie nas pamiętała, często krzyczała na mamę, wyrywała się, bywała złośliwa, bo myślała, że to jakaś obca osoba. Dramatyczne to były chwile, a było tak codziennie. Do tego cały czas sąsiedzi wymyślali niestworzone historie o tym, że babcia jest przetrzymywana siłą w domu, że przez słabą opiekę się jej pogorszyło. Ludziom ciężko zrozumieć jaka to jest okropna choroba. U mojej babci były też choroby towarzyszące, przez co całe dnie i noce, szczególnie przez parę ostatnich lat powtarzała te same zdania, a potem same słowa w kółko i w kółko(Małe zacofane miasto i słaba opieka zdrowotna zapewne też dużo nie pomogły), ciężko wszystkie jej odgłosy nawet opisać. Ściany były w domu cienkie, więc mogę sobie tylko próbować wyobrazić co przeżywała moja mama śpiąc w pokoju obok. Ale nigdy nie przestała się nią opiekować, zawsze bardzo starannie to robiła. Ale zdrowie się jej pogarszało, szczególnie psychiczne. Można by opowiadać więcej, ale jakbym mógł się cofnąć w przeszłość to bym nie odpuszczał tematu przeniesienia babci do specjalnego ośrodka. Ale teraz już nic z tym nie zrobię...
@ZuzannaThevoice7 ай бұрын
Mocno Pana przytulam i uchylę rąbka tajemnicy co by się prawdopodobnie stało gdyby Pan dopiął swojego celu i umieścił Pana babcię w ośrodku. Zakładając, że ośrodek byłby okej. Możliwe, że Pana mama byłaby w lepszym stanie psychicznym i fizycznym. Wszyscy by ucichli aż do śmierci babci, kiedy zaczęliby Pana obwiniać o to, że jest Pan bezdusznym egoistą, który zmusił staruszkę do zamieszkania z daleka od domu, kiedy za tyle lat opiekowania się Wami należała jej się najwyższej staranności opieka w domu przez rodzinę i wśród rodziny. Problem kogo ratować i jak ratować w takich sytuacjach jest dramatyczny kiedy chodzi o twoją rodzinę. Nie ma dobrych rozwiązań, bo robimy coś kosztem kogoś. Zawsze kosztem kogoś.
@gregb1227 ай бұрын
@@ZuzannaThevoice dziękuję za słowa wsparcia. To prawda, zresztą nawet jeśli by się wtedy zdecydowała przenieść babcię do specjalistycznego ośrodek, to nie wiadomo czy by było nas na niego stać, czy w byłoby miejsce. Przyznam, że nie jestem gotowy na oglądanie tego filmu, przerwałem w 1/3, bo zbyt dużo emocji we mnie on wzbudza, w szczególności przypominam sobie jak odeszła moja mama, jej ostatnie dni w szpitalu, jej smutek i moja bezradność, to jak pielęgniarki mają tam ciężką pracę. Niedługo minie pierwszy rok, oby z czasem było lżej
@erinreznor6 ай бұрын
W moim mieście za najtańsze miejsce w prywatnym ośrodku opiekuńczym trzeba dać 4500-5000 zł/miesiąc. Miejsce w DPS to jakieś 6200 zł. Do tego w obu przypadkach dochodzi niewliczony w cenę koszt leków, pieluchomajtek, środków higienicznych itp. Czekanie na wolne miejsce w jednym z 6 ZOLi, do których składałam wnioski, zajęło prawie 2 lata - w pozostałych 5 wciąż twierdzą, że nie mają miejsc. Choć znajomi powtarzają mi, że to najlepsze co mogłam zrobić dla sparaliżowanej po udarze mamy, to nie ma dnia, abym nie miała z tego powodu ogromnych wyrzutów sumienia choć wiem, że nie miałabym już sił aby zajmować się nią przez kolejne lata 😥
@szymonkosiorek95207 ай бұрын
Czy planuje pan może odcinek o: -Medycynie Ratunkowej i Ratownikach Medycznych? -Osobno o sytuacji kryzysu w pielęgniarstwie? -Medycynie Katastrof? -Kryzysie szczepień? -Patologiach kształcenia lekarzy na studiach?
@kosik_md7 ай бұрын
1. Tak 2. Tak 3. Już tak 4. KZbin strasznie tnie ich zasięgi ale rozważam 5. Trwa dyskusja
@Miss_miss-u3b7 ай бұрын
Czego dotyczy medycyna katastrof?
@mateuszoszust29977 ай бұрын
Kolejny świetny materiał na pomijany temat
@juliakowalska48537 ай бұрын
Moja babcia ma 89 lat . Mieszka z nią mój tata. 4 piętro , babcia nie wychodzi z domu już kilka lat . Po domu jest jako tako mobilna . Nie chciała sprzedać mieszkania,żeby np zamieszkać na parterze . Nie pomyślała tez o tym wcześniej . Nie zadbała o to żeby na starość sobie życie ułatwić . Może by wychodziła na ławkę przed dom i miała kontakt z innymi ludźmi . A tak to siedzi sama w pokoju a jej przyjacielem jest telewizor . Chciałam przez to powiedzieć ze babcia trochę na własne życzenie tak się urządziła . Ja i jej drugi syn często jej proponowaliśmy żeby się przeniosła do nas. Bo obije mamy domy . Mogła by wyjsc na ogród na słońce . Nigdy nie skorzystała a naszych propozycji . Babcia ma reomatyzm a tak po za tym to nie ma innych chorób współistniejących . Po prostu dolega jej starość . System jest naprawdę wadliwy ale często starsi ludzie tak jak by sami sobie robią na złość swoimi decyzjami . Nie usprawiedliwiajmy ich tak do końca. Mój mąż . Chory na kilka chorób . Ale na rehabilitację nie chce chodzić choć może . Mieszkamy w De . A potem za 10 lat przez to ze teraz nic nie robi ze sobą mnie tym obarczy !
@Olaa.____sass7 ай бұрын
Nie jesteś winny temu że ktoś jest nieszczęśliwy, sam robi sobie pod górę ale z drugiej strony kto będzie musiał się zająć taką osobą, zorganizować jej opiekę na starość? Jej rodzina, ehh.
@mikoajmos21217 ай бұрын
A może jakiś odcinek o wysypie kierunków „lekarskich” które nie posiadają akredytacji a i tak kształcą lekarzy. I o ryzyku jakie to może nieść dla społeczeństwa.
@jolantamichalak4817 ай бұрын
A może będą zagrożeniem dla elitarnego stanu lekarzy którzy pracują na wiele etatów
@alekandrabun3194 ай бұрын
jakim ryzyku? Żeby dostać prawo wykonywania zawodu trzeba zdać egzamin, przejść staż. Większa konkurencja, więc bardziej trzeba się starać, więc będzie więcej DOBRYCH lekarzy a i wszyscy przestaną być roszczeniowi. Same plusy.
@wojtekbrzewinski27366 ай бұрын
Proszę Popularyzować świadomość naszą 👍👍👍👍
@wojtekbrzewinski27366 ай бұрын
A raczej jej braku
@klaudyneczka667 ай бұрын
Czasem wydaje mi się że takie przedłużanie życia "na siłę" ludziom którzy nie wiedzą że żyją jest niehumanitarne. Jestem po 60tce żeby nie było.
@CrajziEmi917 ай бұрын
Sęk w tym, że wiele tych osób żyje wiele lat, a nie każda choroba wiąże się ze śmiercią...
@Zbieracz_Monet7 ай бұрын
nie tobie decydowac, kiedy kto ma umrzec
@marial23827 ай бұрын
@@Zbieracz_Monetoczywiscie, ze nie, ale ja np chcialabym zadecydowac o swojej śmierci na starość. W podeszlym wieku chcialabym zrobic juz miejsce mlodszym, swoje juz przezylam a jak zdrowie niedomaga to jest to tylko przedluzanie cierpienia. Nie wyobrazam sobie brac garsci leków, zeby na sile dobic do 80tki. Jesli cialo juz szwankuje no to coz, takie zycie. Przezylam je dobrze. (Mam ponad 30lat obecnie)
@kingaglowa7 ай бұрын
Dziękuję za ten film i poruszony w nim problem. W marcu zmarł mój tata ❤ po długiej walce z nowotworem. Przez ostatni rok leżał już tylko praktycznie w łóżku i to moja mama przez większość czasu opiekowała się nim. Miał zapewnioną pomoc z hospicjum, ale tak jak było to poruszone w filmie, to były krótkie wizyty lekarza i pielęgniarki. Mój tata miał dużo szczęścia, że miał kto się nim zająć. Ale wiem, że jest niestety dużo osób w takich sytuacjach, które nie mają możliwości mieć takiej opieki w domu...
@piotrrodzinski34327 ай бұрын
Super ważny temat. Brawo!
@Marta-vq8cf7 ай бұрын
Dzięki za program. Słuchając tych panów można założyć, że bylibyśmy pod profesjonalną opieką. Szkoda, że rzeczywistość często wygląda inaczej.
@caroline32187 ай бұрын
bardzo dobry format, czekam na kolejne odcinki
@dominikan26637 ай бұрын
Najlepsza seria na kanale! 🎉
@123kar4567 ай бұрын
+1
@bostichanel8776 ай бұрын
Najczęściej krytycznie w tym temacie wypowiadają się osoby , które osobiście się z nim nie zetknęły … Proponuję zmienić język w przestrzeni publicznej ; oddac rodzica gdziekolwiek ma pejoratywny wydźwięk. Proponuję zastąpić go sformułowaniem : „ zapewnić rodzicowi najlepszą możliwą opiekę „.
@marzenakosydarska15947 ай бұрын
To wstyd dla Państwa i całego społeczenstwa jak działa system opieki starszych ,niepełnosprawnych samotnych 😢 😢😢😢😢
@Agnieszkaans7 ай бұрын
Bardzo rzadko komentuje ale musze to powiedziec. Czekam z niecierpliwoscia na kazdy odcinek i kazdy ogladam z zapartym tchem. Jeden z lepszych kontentow dla mnie.
@LiketheBanan7 ай бұрын
Ale w opinii publicznej dalej powiela się mit że lekarzy jest za mało, żeby otwierać kierunki lekarskie w każdej wsi. Nikt nie mówi o pielęgniarkach, że to ich potrzeba więcej, że to tutaj jest największy problem. No ale cóż, za 10 lat młodzi lekarze będą się musieli przebranżowić i zostać pielęgniarkami.
@hannaciesielska50517 ай бұрын
W zeszłą sobotę moja mama przeszla rozległy udar niedokrwienny lewej półkuli mózgu, więc ma niedowład całej prawej strony i afazję- nie mieszkam z mama, więc nie jesteśmy w stanie oszacować ile dokładnie leżała w domu gdy to się stało. Mama została "ustabilizowana" w szpitalu została wczoraj wypisana czyli po 10 dniach... Czy to człowiek zdrowy? Nie. I dokładnie o tym mowi Pan redaktor- co dalej- udało się i Mama została przewieziona bezpośrednio do ośrodka rehabilitacyjnego, gdyby nie to trafiłaby do domu, gdzie jako jedyna corka (siostra jest we Francji na stałe, a mąż nie żyje) przejęłabym opiekę. I powiem szczerze - bardzo się balam, bo nie mam wyksztalcenia medycznego i doświadczenia nad opieką chorą. Mama ma 68 lat i waży 100kg - jest swiadoma, wiec wstyd związany z przewijaniem nie znika od tak - umycie takiej osoby, która przez niedowład nie jest w stanie pomóc jest ogromnym wyzwaniem by wzajemnie nie zrobić sobie krzywdy... Bunt przy braniu lekow czy sprawdzaniu parametrow- to praca na pełen etat za którą nikt nie płaci, a nie zarabiasz opiekując się osoba starsza- tracisz całe swoje życie kochając swojego rodzica strasznie. Wszystkich oceniających zapraszam do spędzenia tygodnia z osobą, która wymaga opieki 24h.... Podobno taki katolicki kraj, ale z opieką nad chorym dzieckiem czy osobą dorosłą zostaje się samemu, a nie każdego stać nawet na dochodzaca pomóc...
@atomatom60147 ай бұрын
Katolikiem może być człowiek. Nie ma czegoś takiego, jak "katolicki kraj".
@pawegrudzien75007 ай бұрын
Zostaje się samemu bo zmienił się model rodziny, wielu ludzi jest jedynakami, nie mają rodzeństwa z którym mogliby dzielić obowiązki, katolicyzm nie ma tu nic do rzeczy!
@dag7217 ай бұрын
Ja zauważyłam, że najglośniej krzyczą te osoby, ktore wielce sie zajmują sami ale tak naprawde nie dają rady i ich strasi podopieczni są zaniedbani, mają odleżyny, są niedożywieni. Ale jak usłyszą o domu opieki to olaboga ja tak można...
@annak.86257 ай бұрын
2/3 osob opieki dlugoterminowej to pomoc spoleczna. 1/3 opieka w systemie ochrony zdrowia.
@dymi8717 ай бұрын
Moje doświadczenie pokazuje, że nie chodzi o to, że dzieci nie chcą rodziców zabrać za granicę tylko starsze osoby nie wyobrażają sobie na stare lata przeprowadzki do innego kraju, co jest całkiem zrozumiałe.
@jakubganko92617 ай бұрын
Kosik zajmij się tematem pielęgniarek, moja narzeczona rozwija się poprzez zdobycie najpierw magisterki a teraz ukończenie specjalizacji. Problem jednak w tym że szpitale nie chcą zatrudniać pielęgniarek ze specjalizacją bo trzeba im za to zapłacić. I wola zatrudnić kogoś niedoświadczonego z samym licencjatem bo jest po prostu tańszy, jaki jest sens żeby pielęgniarki zdobywały wiedzę i rozwój zawodowy gdy szpitali na to nie stać ?
@marcinborowski19777 ай бұрын
Super format! będzie odcinek o kleszczach, boleriozie, koinfekcjach oraz metodach leczenia?
@kosik_md7 ай бұрын
Już nakręcony
@butman17 ай бұрын
Nie poruszono ważnego tematu, który jest chyba jeszcze większym tabu niż starzenie i umieranie, a mianowicie prawo do eutanazji. Ja będąc niesamodzielny wolałbym odejść w kontrolowanych warunkach i nie być dla innych obciążeniem.
@Magdalena-ez2me7 ай бұрын
A zdajesz sobie sprawę że nie ma możliwości zadbania o to, żeby nie zdarzały się przypadki nacisku rodziny, albo jak ostatnio wręcz dobijania na siłę? Nie da się tego uniknąć . To puszka Pandory.
@butman17 ай бұрын
@@Magdalena-ez2me nie mierz wszystkich swoją miarą
@kasiamach25727 ай бұрын
Eutanazja to bardzo odległa wizja w naszym kraju. Nie mamy dobrze funkcjonującej procedury DNAR /nie podejmować resuscytacji/ w związku z czym często reanimuje się osoby nie mające najmniejszej szansy na poprawę stanu . Nawet jeśli jakimś cudem uda się przywrócić krążenie. Mówię tu o pacjentach terminalnie chorych. Obciążonych wielochorobowo czy po prostu w bardzo sędziwym wieku.
@butman17 ай бұрын
@@kasiamach2572 Za to zmuszać ludzi, którzy gigantycznie cierpią i wręcz błagają o skrócenie tej męki, do dalszego cierpinie jest niezwykle humanitarne.
@kasiamach25727 ай бұрын
@@butman1 niektórzy uważają, że jest humanitarne. Ja osobiście jestem zwolenniczką prawa do eutanazji na życzenie pacjenta.
@Zofijam7 ай бұрын
Jak tu się dziwić, że jest mało pielęgniarek. Jestem na studiach pielęgniarskich i kilka razy chciałam to rzucić, ale nie przez naukę, tylko przez system i biurokrację. Teraz załatwiam sobie praktyki i łącznie wydałam ok. 400 zł- badania, sanepid, przeciwciała HCV, ubezpieczenie, a jeszcze będę musiała za praktyki zapłacić. To jest bardzo trudne do ogarnięcia, a ten zawód to moje powołanie. Jestem na prywatnej uczelni, bo matura mi poszła średnio, ale chcę to robić. Część szpitali odmawia praktyk z uczelni prywatnych, dlatego jet tak trudno.
@smoczyca32647 ай бұрын
Płacić za praktyki???? Czy ktoś na głowę upadł? Moja babcia była niedawno w szpitalu, gdzie praktykantki są ogromnym wsparciem dla etatowych pielęgniarek. W mieście są dwie uczelnie kształcące w tym zawodzie - jedna publiczna druga prywatna. Życzę powodzenia i oby Pani zapału nie zabrakło
@maro255i7 ай бұрын
Mega dobry temat…
@mozdzierz957 ай бұрын
8:34. Hej ogladam wlasnie w 2034. Dzietnosc w Polsce wynosi 0,76, a wiek emerytalny 85 lat. Jest nam obecnie ciezko utrzymac emerytow, oraz przybyszow na pontonach, ktorych unia nam silowo rozlokowala, ale kazda cena jest warta rownosci plci. Na szczescie sa narody, ktore o rownosci nie slyszaly, i nadal maja duze wielodzietne rodziny.
@JolantaKosinska-zg3yg7 ай бұрын
Dobra robota! Dzięki.
@annagodlewska17457 ай бұрын
Rząd zajmuje się dzień po i przed a rehabilitacja ich nie obchodzi 😢
@natthesunshine72117 ай бұрын
Z perspektywy pacjenta jestem przerażona tym co słyszę - priorytet pacjentów pooperacyjnych na rehabilitację brzmi jak nieśmieszny żart. Operacja w styczniu, telefon z umówieniem po samym wyjściu ze szpitala, termin rehabilitacji na maj. Wzięłam, kombinowałam z kolejnym skierowaniem, skończyłam prywatnie. Poszłam w końcu na NFZ i były problemy, bo tyle miesięcy po operacji zmieniły się moje potrzeby. Rehabilitacja na nfz to było dokładnie to samo, co od miesięcy robiłam w domu, a kolejna wizyta prywatna już zarezerwowana.
@kou85127 ай бұрын
Odcinek świetny😊 Odważnie, mówi Pan na wizji, ze naciagnął Pan NFZ razem z ordynatorem😂
@juliakowalska48537 ай бұрын
Dokładnie , profilaktyka !!!!!! A ludzie sami sobie to robią a potem rodziny obarczają . A tak , specjalistów mamy super !!!
@AsiaAsiaJa7 ай бұрын
Nie życzę nikomu choroby Alzheimera w rodzinie, ale ludzie, którzy mówią, że "to takie zapominanie" są odklejeni od rzeczywistości w nieprawdopodobnym stopniu. Obserwowanie, jak najbliższa osoba powili zatraca siebie, jest czymś tak łamiącym serce, że bez doświadczenia tego na własnej skórze trudno to sobie w pełni wyobrazić. To potworna i okrutna choroba, nie tylko dla samego chorego, ale wszystkich jego bliskich i opiekunów.
@joku43037 ай бұрын
Co do przedszkola dla osob starszych to u mnie w miescie jest jedno miejsce,gdzie odbywaja sie zajecia, nazywa to się dzienny oddział geriatryczny. Zajecia trwaja 3 miesiące, 5h dziennie. Jak jest potrzeba to lekarz wystawia skierownie na kolejny turnus i się czeka na miejsce. Takich miejsc powinno być mnostwo, uwazam,że jest to nawet pomysł na "biznes", bo spoleczenstwo sie starzeje, a takie miejsca dają szanse na wydłużanie sprawności osób starszych (oczywscie nie mówię o osobach niesamodzielnych, dla takich osób powinno być dużo domów opieki, hospicjów). Powinny być takie miejsca państwowe i prywatne.
@kjkj47257 ай бұрын
Lekarze sa niesamowicie wazni… Aaaale wiele z ich pracy moze byc zoptymalizowane przy pomocy AI, baz danych i dalszego rozwoju wiedzy. Ogrom diagnostycznych rzeczy moze odbywac sie automatycznie. Kaszle, alergie, recepty, bóle pleców, reumatyzmy, zlecanie badań itd… Pielegniarki i Pielegniarze beda wtedy niesamowicie wazni bo oni beda tymi fizycznymi osobami trenowanymi do przeprowadzania najbardziej popularnych prostych zabiegow. To pielegniarki i pielegniarze beda tymi ktorzy beda odciazac lekarzy i specjalistow najbardziej - i do tego powinnismy systemowo dazyc.
@jerzypo88007 ай бұрын
Przy obecnej demografii problem będzie tylko narastał