Zimolez kamčatský, Muchovník - řez mladých rostlin a podmínky pěstování

  Рет қаралды 18,303

Zahrada ve městě

Zahrada ve městě

Күн бұрын

Пікірлер: 45
@panPippi
@panPippi Жыл бұрын
Díky za video, to je snad na objednávku, přesně takové jsem potřeboval.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
To jsem opravdu rád. Možná se mi podaří přemluvit jednu paní v kolonii na zmlazení velké roatliny zimolezu a taky jsem objevil už větší muchovník. Pokud to půjde, tak natočím.
@radkakobesova7279
@radkakobesova7279 Жыл бұрын
Děkuji za videjko .Prosím ukážete i řez borůvek??Mám asi 5kusů .Jedna ovšem už loni nic moc úroda .Eště jsem nestříhala a bude to potřeba .Stromek už je metr a něco vysoký .🙂Děkuji za info
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Ano, určitě borůvky stříhat budu. Sice mám menší, ale chci si zapěstovat tvar podle svých preferencí.
@jirkasirka8693
@jirkasirka8693 Жыл бұрын
Přihnojit ostříhat.
@StinkyPopi
@StinkyPopi Жыл бұрын
cau, nezkousels zimolez nebo muchovnik namnozit z tech ustrihlych vetvi?
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Bohužel nee, řízky jsem zatím nezkoušel. Chtěl bych zkusit hřížení, ale zatím jsem ještě nenašel odvahu ani oddělit borůvky, které jsem zkoušel. Ještě jsou to malý rostliny, ale mohl bych si něco zkusit u jedné sousedky, ta má velké keře zimolezů a vedle má už větší muchovníky.
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 Жыл бұрын
Já zkoušela zimolez, ze dvou řízků roste jeden. Zapíchla jsem řízky do nádoby vedle kanadské borůvky, až se řízek ujal a začal bujně růst, kanadská borůvka začala hynout až odešla úplně. Nevím, jestli je to náhoda,ale něco podobného se stalo ve volné půdě. Kanadská borůvka začala vedle zimolezu strádat, i když rostla ve spec. substrátu pro borůvky.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@hanasasinkova6857 Třeba ta borůvka neměla dostatečně velkou výsadbovou jámu, mohla se tam naplavovat při deštích ostatní půda nebo máte nějaké vápenité podloží, vše je možné. Vzájemné ovlivnění borůvek a zimolezu není známé, takže by měly vedle sebe bez problému růst. Jen každé v jiných podmínkách a přesně proto mám borůvky v nádobách.
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 Жыл бұрын
@@zahradavemeste děkuii za odpověď. 👨‍🌾
@veronikabedrnickova6615
@veronikabedrnickova6615 10 ай бұрын
Dobrý den, děkuji za velice přínosné video. Máme asi 15 muchovníků Lamarkových, je jim asi kolem 8 let, již několik let hezky plodí. Nikdy jsme do nich ještě nezasahovali. Dnes mají i přes dva metry, silné kosterní, už docela houština. Poradil byste mi prosím, jak je správně prosvětlit? Stejně tak stejně staré a velké dříny obecné? Mockrát děkuji, Veronika 🍀
@zahradavemeste
@zahradavemeste 10 ай бұрын
Dobrý den, Veroniko. Pro řez muchovníku platí stejná pravidla jako pro ostatní ovocné keře. Ideální je třeba jednou za 3 roky udělat průklest, takže vyřezat u země ve středu keře část větví (podle množství klidně 1-5), aby se keř otevře a bude prostor pro růst nových, které je časem nahradí. Nikdy bych nezakracoval, jen by se to rozvětvilo a keř ještě více zahustil. Navíc plodí na konečkách větví, tak by jste se zbytečně péipravili o úrodu.
@veronikabedrnickova6615
@veronikabedrnickova6615 10 ай бұрын
@@zahradavemeste Super, děkuji. Pustím se do toho.😉 Krásný den přeji.🍀
@zahradavemeste
@zahradavemeste 10 ай бұрын
@@veronikabedrnickova6615 Vždy závisí na velikosti keře a množství větví. Odstraňte třeba 1/5 a uvidíte, jaká bude reakce. Začne bujně růst nebo nebude reakce žádná? Tohle je vždy potřeba sledovat.
@veronikabedrnickova6615
@veronikabedrnickova6615 10 ай бұрын
@@zahradavemeste Mockrát děkuji za rady a váš kanál. Dávám odběr, s našimi 3000 m2 a přírodní zahradou se vaše rady budou jistě často hodit. 🌿🤗
@zahradavemeste
@zahradavemeste 10 ай бұрын
@@veronikabedrnickova6615 To jsem rád, co bych dal za takový prostor.
@rbu13
@rbu13 Жыл бұрын
Zdravím. Můžete ukázat vaše zimolezy kamčatské / lonicery jak prospívají po řezu ? Na jaře jste prezentoval jejich řez a mne zarazila barva výhonů. Pěstuji je také, různé odrůdy, vysoké i nízké a všechny dvouleté a starší výhony jsou zrzavě hnědé a relativně tenké.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Dobrý den, natočím krátké video o bobulovinách, jak budou dozrávat první plody. Proběhnu i kamčatské zimolezy. Jeden vyhodil 4 nové výhony a druhý skoro nic. U tchánů jsme měli obrovský keř, zabíral snad 4m2 plochy. Tady nemám místo, tak mám jen 2 mimina.
@SUPERFRUITofficial
@SUPERFRUITofficial Жыл бұрын
Fajn, jasné video. Vaše odrody zimolezu, muchovnika maju jadierka?? Ktorý z nich má najtenšiu šupku plodov..?
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Jadérka mají obě odrůdy, ale téměř neznatelná, nejdou při konzumaci cítit. S tou slupkou se přiznám, že z hlavy nevím. U obou je ale slupka tenší a jemnější než u klasických borůvek. Jeden z keřů je však docela kyselý, takže je potřeba si dobře vybrat odrůdy a zjistit si vždy chuť u prodejce.
@SUPERFRUITofficial
@SUPERFRUITofficial Жыл бұрын
@@zahradavemeste Bobule muchovnika maju tiež všetky zrniečka ci existujú aj bezsemenne odrody ako napr. pri mispule, hrozne, apod..?? Ktore zrniecka sú väčšie - muchovnika ci zimolezu? Aka je komparacia šupky muchovnika vs zemolezu vs čučoriedky vs brusnice/klukvy...?
@SUPERFRUITofficial
@SUPERFRUITofficial Жыл бұрын
@@zahradavemeste Ten zimolez odroda Blue King z Vášho videa je aký chutovo? Je šťavnatý, medovosladký...?
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@SUPERFRUITofficial Chuťově je kyselejší, což je u Zimolezů časté. Pokud chcete opravdu slušný výběr, mrkněte na Zahradnictví Spomyšl, mají více než 15 odrůd a u každé je slušný popis. Rostliny ale budou mít malé za ty ceny, takže jim bude chvilku trvat, než se dočkáte úrody. Pokud chcete sladké plody, radši bych volil Muchovník nebo šel do některé z odrůd Kanadských borůvek.
@SUPERFRUITofficial
@SUPERFRUITofficial Жыл бұрын
@@zahradavemeste Aj ten Váš Helfštyn je kyslejší? Lebo písal ste minule, že iba jeden z kerov je kyslejši a povedané je to aj v danom videe... Blue king ma na internete od pestovatelov ohladom kvality, chute, velkosti plodov kladne hodnotenia...
@SuperAdvid
@SuperAdvid 4 ай бұрын
Nesetkal jste se s hnědnutím listů zimolezu? Některé jsou hnědé celé, jiné částečně a některé jsou v pohodě. Letošek byl eldorádem pro houbové choroby, tak možná něco takového. Nové listy jsou nejdřív zelené a potom také začnou hnědnout. Vím, že je to věštění z křišťálové koule, ale kdyby náhodou. :-)
@zahradavemeste
@zahradavemeste 4 ай бұрын
Pokud se bavíme o ovoci, jakože určitě ano, tak je to v pořádku. Já už je mám skoro suché, vše hnědé. Tak jak brzy raší, tak jde i brzy do dormance, takže v srpnu už je suchý a vypadá jako mrtvý. Je to naprosto normální a v pořádku, udržet zelený jde jen vydatnou zálivkou, ale to zase občas podruhé vykvete a pak méně plodí v dalším roce. Nemusíte mít o své rostliny strach.
@AleyCZ
@AleyCZ Жыл бұрын
Zimolezy pěstujeme snad už od minulého století a jsou velmi odolné mrazům. Dokážou i kvést v mrazech. A to nejsme ve městě, je tu chladno. Tak bych předpokládal, že vám ty malé větvičky spíš před zimou špatně vyzrály, než že by omrzly. Co naroste moc pozdě v sezóně a nevyzraje, tak pochopitelně zimu nepřečká. Pokud to máte nově koupené, tak se to asi zlepší další roky, ale pokud se to opakuje, zkusil bych přihnojit před zimou draslíkem na podporu vyzrávání pletiv.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Jj, máte naprostou pravdu. Je to stejné jako s borůvkami. Poslední nevyzrálé přírustky prostě nevyzrají a omrznou. Tyhle jsou malé, ale u babičky byl keř, který měl kolem 2,5 m na výšku a průměr snad 4 m. Spíš to bylo více keřů navzájem prorostlých. Děkuji za cenné rady.
@SuperAdvid
@SuperAdvid 10 ай бұрын
Mám asi 10 zimolezů a všechno to jsou takové kulaté keříky vysoké max. 60 cm. Asi něco dělám špatně. :) Zatím jsem s nimi nic nedělal a mám je asi 3 roky.
@zahradavemeste
@zahradavemeste 10 ай бұрын
To není špatně, je to jejich přirozený tvar, vypadají jako buxus. Staré keře měly třeba 2m výšku 3m šírku, měli jsme takový u manželčiných rosičů, ale to už je spíš vyjímka. Šlechtěné kultivary bývají většinou do 120 cm. Pokud není vyšší, tak možná omrznou v zimě špičky a keř se rozvětví a neroste tolik nahoru. Není to ani tak mrazem jako příliž dlouhou dobou růstu z důvodu letní vláhy a těch vysokých teplot v posledních letech. Ty špičky prostě pořádně nevyzrají.
@miroslavsmolak5782
@miroslavsmolak5782 Жыл бұрын
Te je zemolez.Zimolez je uplne iná rastlina.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
Ospusťte, Miroslave, ale mýlíte se. Latinský název je Lonicera caerulea var. kamtschatica, Zimolez kamčatský. Samozřejmě se nejedná o pnoucí květinu Zimolez. Je možné, že slovenštině je to Zemolez, ale to nemohu potvrdit.
@romansnizek1759
@romansnizek1759 Жыл бұрын
Je to opravdu zimolez kamčatský. Alespoň v češtině.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@romansnizek1759 Já vím. Ve slovenštině je název asi jiný, což jsem vůbec netušil. Děkuji za reakci.
@romansnizek1759
@romansnizek1759 Жыл бұрын
Pěstuji je už více než deset let. Mám je ve velké oblibě. Vaše video považuji za inspirativní. Děkuji za něj.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@romansnizek1759 Děkuji, to mě potěšilo. Už mám domluven řez staršího keře za zimu, budeme zmlazovat. Konečně natočím dospělou rostlinu.
Řez stromkové a keřové Josty
34:43
Zahrada ve městě
Рет қаралды 21 М.
Andro, ELMAN, TONI, MONA - Зари (Official Music Video)
2:50
RAAVA MUSIC
Рет қаралды 2 МЛН
Ful Video ☝🏻☝🏻☝🏻
1:01
Arkeolog
Рет қаралды 14 МЛН
The Lost World: Living Room Edition
0:46
Daniel LaBelle
Рет қаралды 27 МЛН
Řez maliníku od výsadby do plné plodnosti
21:11
Zahrada ve městě
Рет қаралды 13 М.
BORŮVKOVÝ RÁJ KARLA RODENA
7:13
Rohlik.cz
Рет қаралды 218 М.
Řez ostružiníku, malinoostružiníku, japonského ostružiníku
30:30
Zahrada ve městě
Рет қаралды 4,1 М.
Главный секрет получения крупной ягоды голубики.
15:21
Голубика Брест Blueberry Brest
Рет қаралды 493 М.
MALINY jarní střih, REMONTNÍ #raspberry
14:54
Zahrada na řece
Рет қаралды 57 М.
10 odrůd kanadskych borůvek pro okrajové oblasti
13:58
Život v souladu
Рет қаралды 30 М.
Propagating blueberries - it's that simple
10:31
Proizvodnja voća i povrća
Рет қаралды 74 М.