Ma Pan ogromną wiedze dziękuję za te informacje 🙂👍
@MateuszBanach-j8i20 күн бұрын
Przydatny i pouczający film. Zimowanie cytrusów to okres, kiedy wielu hodowców traci swoje rośliny.
@ecytryna20 күн бұрын
@@MateuszBanach-j8i dokładnie tak. Cytrus powinien wchodzić w zimowanie w dobrej kondycji, przenosiny do miejsca zimowania nie mogą być stresogenne, temperatura, wilgotność, oświetlenie i ochrona przed szkodnikami gwarantują dobre zimowanie cytrusów. Od tego jak je przezimujemy zależy ich przyszłoroczny wzrost, kwitnienie i owocowanie.
@sawaszsawasz74293 ай бұрын
Dobry materiał do poczatkujących 😄
@ecytryna3 ай бұрын
A jak zimują profesjonaliści? 😉
@mariakaz31863 ай бұрын
Dziękuję za informacje .
@rafalo10433 ай бұрын
Dziękuję za materiał. Zazdroszczę szklarni ;)
@ecytryna3 ай бұрын
@@rafalo1043 dzięki👍
@Slepowronsky3 ай бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy materiał, takie kompendium wiedzy w pigułce 🙂 Miałbym dwa dodatkowe pytania. 1. Kiedy cytrusy wnosimy do pomieszczenia zimowania? Robimy to, jak temperatura spadnie do ok. 5 stopni a może czekamy, jak spadnie niżej, w okolicach 0, tak aby rośliny weszły głębiej w stan hibernacji?. 2. Jeżeli zimuję rośliny w miejscu, gdzie temperatura może spaść w okolice 0, czy warto przykryć doniczkę aby zabezpieczyć przed chłodem korzenie? A może warto osłonić całą roślinę np. folią?
@ecytryna3 ай бұрын
@@Slepowronsky wydaje mi się, że wnosić do mieszkania trzeba tak, aby warunki na zewnątrz i w pomieszczeniu na zimowaniu były podobne... Najgorszy jest ten szok po wniesieniu i po zmianie miejsca... U mnie w szklarni czasem temperatura spadała do 0'C, ale nie okrywałem czy wkopywałem donic do ziemi. Nie było negatywnych reakcji u roślin... Dobrze by było żeby w tak niskiej temperaturze cytrusy długo nie przebywały.
@toiowo.66692 ай бұрын
Czy to naturalne, że cytryna teraz kwitnie? Posiada także jeden owoc dojrzały, drugi z sierpnia taki ping pong. Stała w donicy na działce, 2,3 razy był przymrozek, dzisiaj 9.11 trafiła do piwnicy, a w najbliższych dniach będzie przeniesiona na strych z dużym oknem na północ temperatura w zimie 5-10 stopni. Jakaś szczególna opieka z kwiatami czy po prostu opadną?
@ecytryna2 ай бұрын
@@toiowo.6669 cytryna kwitnie często, w różnych okolicznościach i w następstwie jakiegoś bodźca. Przenosiny, zmiana temperatury, nawet stres może powodować kwitnienie. Z kwiatami nie trzeba nic robić. One zawsze są zdane na warunki środowiskowe i kondycję rośliny. Po opadnięciu kwiatków, zawiązki mogą zostać do wiosny i wtedy dalej się rozwijać lub poprostu opaść... Jeśli stanowisko dostarcza wystarczającą ilość światła, to warunki na strychu będziesz miał OK.
@toiowo.66692 ай бұрын
@ecytryna Serdecznie dziękuję za odpowiedź, oglądam kolejne filmy 😁, powoli się wkręcam w cytrusy. Poza bananowcami, kolokazjami, palmami, plumeria itp itd. W końcu mam konkretną cytrynę owocujacą i nie chcę, aby jak jej poprzednicy kiepskiej jakości (zapewne to moje zaniedbanie i niedoinformowanie) trafiła na kompost. Posiadam jeszcze trojlistną pomarańczę, trzeci rok w gruncie na działce ROD, ale tegoroczny przymrozek po rozpoczęciu wegetacji dał jej w kość, przemarzła, kora popękała, ale pościła na nowo, teraz sięga do pasa, ale liche troszkę gałęzie, zastosuję kaptur zimowy.
@ecytryna2 ай бұрын
@@toiowo.6669 trzymaj się mimo wszystko cytrusów. Ich zimowanie może czasem jest trudne i wielu uważa, że sama uprawa jest trudna, ale to kwestia trzymania się zasad, wyczucia rośliny, takiej czasem intuicji, nie kombinowania i można mieć fajne produktywne drzewko. 👍
@rafijurasien39rafi53 ай бұрын
Dzięki 👍💪
@AnnaJanaszewskaАй бұрын
Dzień dobry jak często w zimie podlewa się cytrusy? Niestety mam je w domu na parapecie ale bez grzejnika! Ile wody im nie leje wypiją! Czy raz w tygodniu czy więcej?
@ecytrynaАй бұрын
@@AnnaJanaszewska wie Pani , ja bronię się przed odpowiedzią na to pytanie, ponieważ częstotliwość i obfitość podlewania zależą od wielu rzeczy. Np. Od rodzaju podłoża, temperatury otoczenia, podkładki itd. Jeśli Pani cytrusowi nic nie jest, to proszę podlewać tak jak dotychczas, od czasu do czasu robiąc większą przerwę, tak żeby podlać dopiero po lekkim zawijaniu liści... Tylko tak mogę nie widząc drzewka doradzić... Osobiście nie podlewam co jakiś, ustalony okres czasu, tylko gdy czuję że podłoże jest dość suche lub gdy widzę po liściach rośliny, że chce wody... Żeby jeszcze pomóc, wkleję ten link o podlewaniu: ecytryna.pl/podlewanie-cytrusow-zraszanie/ Jestem też na messengerze pod nickiem "eCytryna". Tam łatwiej się komunikować. Odpisuję każdemu. Pozdrawiam.
@PatiDucati2 ай бұрын
Czy cytrusa (pomarancza), podczas zimowania nalezy podlewac? Chociaz raz na miesiac czy czekac do wybudzania na wiosne:)? Pomarancza (chinska chyba) rosnie w duzej donicy z 2 avocado (ma dwowrzu nadal). Krzaczki maja ok 100cm, wyhodowane z pestek.
@ecytryna2 ай бұрын
@@PatiDucati oczywiście... Nawet gdy zimujemy w bardzo niskich temperaturach, należy od czasu do czasu podlewać. Nie napiszę tutaj jak często to robić, bo to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników. Podam przykład. Moje doniczkowce uprawiane w szklarni, zimą przy temperaturach 5⁰C - 10⁰C podlewam średnio co miesiąc lub rzadziej... Jeśli liście pokazują, że roślina potrzebuje wody, to już napewno należy podlać. Liście zwijają się wzdłuż głównego nerwu, ku górze...
@PatiDucati2 ай бұрын
@ o dziekuje, w wiekszosci roslin jakie mam liscie zawijaja sie pod spod jak chca podlania. Bede pilnowala tego, bo to duza satysfakcja wyhodowac sobie samemu drzewko🥰 zimowana bedzie w pokoju bez ogrzewania tj.5-10stopni, przy duzym okne pol.-zach.
@tess15913 ай бұрын
Bardzo dziękuję za te cenne porady. Mam jednego cytrusa tj, cytryna skierniewicka, która jest obsypana kwiatami, które obecnie pomału zrzuca. Ma ona zaledwie chyba 2-3 lata i nie jest to drzewko lecz dwie na boki rozgałęzienia. Po za tym mam kilkuletnie drzewko z nasionka, które oczywiście do tej pory nigdy nie zakwitło. Oba cytrusy musiałam wnieść do domu ponieważ temperatury na zewnątrz były zbyt niskie. Posiadam tzw. ogród zimowy połączony z salonem i oczywiście jak salon z ogrzewaniem podłogowym. Uprawiam rośliny w hydroponice a więc muszę je doświetlać, temperatura otoczenia ok 21-22 st C. Moje pytanie jest: czy w takich warunkach jest szansa na ich prawidłowy rozwój? Ile godzin powinny one mieć oświetlenie poza oświetleniem naturalnym? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@ecytryna3 ай бұрын
@@tess1591 szczerze mówiąc nie mam dużego doświadczenia z doświetlaniem. Doświetlałem jedynie siewki podkładek na oknie w garażu. W Pani przypadku temperatura zimowania jest wysoka, ale warunki świetlne powinny być ok. Ja bym po prostu obserwował i w razie zrzucania liści ewentualnie wprowadził lampy... Jeśli chodzi o rodzaj lamp i długość doświetlania, to na grupie Facebookowej (trafi na nią Pani przez mój profil YT) mamy to rozpisane w poście wyróżnionym grupy... Na grupie mamy też doświadczonych hodowców w kwestii doświetlania... Na tą chwilę musi Pani obserwować. Może doświetlanie nie będzie konieczne...
@Futbol831903 ай бұрын
Tej zimy w domu zimuje POMELO I CYTRYNĘ SKIERNIEWICKĄ stoją na parapecie na południowym oknie pod nimi znajduje się kaloryfer który jest wyłączony .W sprawie wilgotności obok cytrusów stoi miska z wodą a wilgotność wynosi przeważnie od 70 do 80 %oraz klamki okna są ukosem ..Mam też trzecią roślinę KUMKWATA ale domowe warunki to nie są dla niego ponieważ już jedną straciłem i teraz postanowiłem wynieść na klatkę schodową, ale myślę, że również sobie nie poradzi, co drugi dzień zraszam go ,aby miał wilgotność,stoi na parapecie przy oknie ,gubi liście na bieżąco,co mogę zrobić, proszę o pomoc.
@ecytryna3 ай бұрын
Czasem warunki zimowania wydają nam się dobre, ale chodzi również o ten moment przeniesienia... Tutaj są często problemy, bo na zewnątrz jest całkiem inaczej... Czasem roślina musi odreagować...
@Futbol831903 ай бұрын
@@ecytryna Niektóre z liści, które gubi Kumkwat są zielone,a niektóre zupełnie suche i są całkowicie brązowe a inne w połowie mają kolor brązowy,nie wiem co to może oznaczać.