Zimowanie i rozmnażanie pnączy - rośliny balkonowe i tarasowe

  Рет қаралды 69,586

ogród na co dzień

ogród na co dzień

Күн бұрын

Z pośród wszystkich roślin balkonowych i tarasowych najczęściej zimujemy pelargonie. Ale nie tylko one są w stanie przetrwać do kolejnego sezonu. W cieplejszym pomieszczeniu możemy zimować także pnącza. Właśnie one będą tematem dzisiejszego odcinka z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam.
W tym roku w moich kompozycjach tarasowych było sporo pnączy, które pełniły rolę wypełniaczy i roślin stanowiących element przewieszający się w zestawieniach wielogatunkowych. Niektóre zagościły u mnie po raz pierwszy i mam zamiar się już z nimi nie rozstawać, inne są ze mną każdego sezonu i tak już zostanie.
Były to między innymi takie gatunki jak: komarzyca, bluszczyk kurdybanek, kocanka włochata, dichondra czy mulenbekia.
Mulenbekia o delikatnych, drobnych liściach i czerwonawych łodygach zagościła w moim ogrodzie po raz pierwszy. Całkiem ładnie się rozrosła. Jeszcze nie zadecydowałam, czy będzie czekała do wiosny w szklarni czy może zabiorę ją do domu. Na razie poczeka tutaj, jeżeli zauważę, że chłód jej nie służy znajdę jej miejsce na parapecie, wśród innych roślin pokojowych.
Od wielu lat z kolei towarzyszy mi w kompozycjach komarzyca, a dokładniej plektrantus koleusowaty. Nie inaczej było w tym sezonie. Już delikatne poruszenie tej rośliny powoduje, że możemy wyczuć charakterystyczny zapach, który podobno odstrasza komary. Roślina ta szybko i intensywnie się rozrasta, a jej pędy mogą mieć nawet 1,5 m długości.
Oprócz komarzycy rósł u mnie również bluszczyk kurdybanek, w odmianie variegata. Również pachnie, moim zdaniem ładniej niż komarzyca i na pewno mniej intensywnie. Jednakże podobno zapach tej rośliny także odstrasza komary. Ta roślina jest mrozoodporna, więc nie będzie głównym tematem tego odcinka. Zamiera na zimę, ale wiosną wypuszcza nowe przyrosty.
Cały czas wspaniale prezentuje się dochondra, którą w tym roku kupiłam po raz pierwszy. Świetnie wygląda zarówno w odmianie o soczyście zielonych liściach, jak również o liściach srebrzystych. Zimowanie tej rośliny będzie eksperymentem. Podobno bardzo łatwo rozmnaża się ją z sadzonek, zamierzam to sprawdzić i zamierzam spróbować przezimować wszystkie moje tegoroczne pnącza czy też rośliny o pokroju przewieszającym się. Są na to dwa główne sposoby.
Pierwszy sposób to pozostawienie rośliny w donicy, w której rosła do tej pory. Całość nasadzenia przenosimy w chłodne, jasne miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Drugi sposób, to pobranie sadzonek, z których wiosną będziemy mieli nowe rośliny.
Oba te sposoby można też połączyć. Ja właśnie tak zrobię. Pozostawię dotychczasowe rośliny w szklarni, a także pobiorę z nich sadzonki, które postaram się ukorzenić.
W tym sezonie najbardziej zachwycił mnie chyba srebrny deszcz dichondry. Nigdy wcześniej tej rośliny nie uprawiałam, więc będę ją zimować po raz pierwszy. Liczę na to, że sadzonki wierzchołkowe przyjmą się i ukorzenią bez problemu. Część z nich umieszczę bezpośrednio w podłożu, a część trafi do słoika z wodą.
Generalnie pnącza, które będę zimować dość mocno przytnę, żeby nie zajmowały za dużo miejsca. Tak zrobię między innymi z kocanką włochatą. To niewielka sadzonka, którą kupiłam pod koniec lata. Jako że jest to roślina wieloletnia, przetrzymam ją do wiosny. Dwa lata temu w donicy rozrosła się do zjawiskowych rozmiarów. Niestety mróz mnie wtedy zaskoczył i kocanka nie przetrwała. Tym razem przechowam zarówno tę niewielką doniczkę, z przyciętą rośliną, jak również pobiorę podczas przycinania kilka sadzonek do rozkrzewienia.
Tak samo zrobię z komarzycą. Obcięte fragmenty posłużą do produkcji nowych okazów. Większość pnączy uprawianych przez nas w kompozycjach balkonowych i tarasowych, to rośliny, które bardzo łatwo się ukorzeniają. Ten plektrantus koleusowaty jest tego najlepszym przykładem. Z powodzeniem może być on zimowany w mieszkaniu, jak również w chłodniejszej szklarni lub dość ciemnym garażu. Ważne, żeby temperatura nie spadła poniżej zera.
Pędy komarzycy o tej porze są już dość wybujałe ze względu na niedobór światła. Zmieniły też nieco kolor, przebarwiając się nieco na czerwono ze względu na niską temperaturę. Z odciętych fragmentów możemy pobrać zarówno sadzonki wierzchołkowe, jak i pędowe. Z każdej niewielkiej rozety liści jesteśmy w stanie otrzymać nową roślinę. Ukorzenianie możemy przeprowadzić bezpośrednio w podłożu lub w wodzie. Ja zazwyczaj umieszczam wybrane części roślin od razu w doniczkach.
Zimowanie nie wszystkich roślin zawsze się udaje. Niekiedy brak czasu i wagi może doprowadzić do ich przesuszenia lub przeciwnie - do przegnicia. Ale nie należy się zniechęcać. Uprawa roślin to zabawa. Można więc pobawić się w grę przetrwania i sprawdzić, które rośliny u nas przezimują do kolejnego sezonu.

Пікірлер: 34
@januszwojcik8352
@januszwojcik8352 4 жыл бұрын
Program i szklarnia robi wrażenie. Pozdrawiam
@zofiagaszcz4272
@zofiagaszcz4272 4 жыл бұрын
B.lubię blog tej Autorki,. B.często znajduję, taki temat, który mogę wykorzystać, dla roślin balkonowych i ogródku pod balkonem,przy Bloku. Poza tym cenię go, za sposób (wideo-film) "prowadzenia". W/g mnie zawsze b.ciekawy, " pogodny", i (co w moim) przypadku, b.ważne) jeszcze udostępniany jest tekst !!! Tekst ułatwia przysfajanie, tych ważnych wiadomości osobom starszym i tym, którzy mają problemy z koncentracją..B.B.B. ... bardzo dziękuję Pani, za ten BLog !!!
4 жыл бұрын
A ja dziękuję za oglądanie 🙂 Serdecznie pozdrawiam! Iza
@annazabielska8352
@annazabielska8352 4 жыл бұрын
Dichondria inaczej silver łatwa jest w rozmnażaniu , po prostu wkładam do ziemi gałązkę , przysypuje i po jakimś czasie wypuszcza nowe przyrosty 😊 W domowych warunkach musi mieć chłodno i stanowisko widne 👍 Uwielbiam ja za bezproblemowosc w uprawie, wygląd i zimą jest ozdobą dla świątecznych dekoracji
@tomaszstaszewski7652
@tomaszstaszewski7652 4 жыл бұрын
Pani Izabello. Filmik super. A Pani jak zawsze piekna i kwitnaca. Nie moge sie napatrzec i nasluchac. Pozdrawiam😘😍i czekam na kolejny filmik😊
@wiktor8942
@wiktor8942 4 жыл бұрын
Oooo, długo czekałem na taki odcinek🙂
@STAS777ish
@STAS777ish 4 жыл бұрын
Też lubię bluszczyk kurdybanek;)
@KamiLa-vx1pq
@KamiLa-vx1pq 4 жыл бұрын
Uuuu to ja też spróbuję z moją dichondrą poeksperymentować 😊
@pablopablo7314
@pablopablo7314 4 жыл бұрын
Witam serdecznie. Tak jak Pani wspomniała. Uprawa roślin to zabawa. Dlatego też część drzewek cytryny przeniosłem do piwnicy, a część pozostawiłem w mieszkaniu. Co będzie ? Czas pokaże. Doświadczenie ( krótkie) nauczyło mnie by drzewek cytrynowych jednak nie umieszczać na parapecie okna gdyż pod oknem znajduje się grzejnik. To ma negatywny wpływ na listki.
4 жыл бұрын
Ja mam podobne zdanie. Zeszłej zimy przenosiłam cytryny z domu do garażu, mimo że było tam dla nich za ciemno. Nieco odbiły latem, ale widać po nich, że nie są jeszcze w najlepszej kondycji... Mam zamiar zabrać się za nie w przyszłym sezonie ;) Pozdrawiam! Iza
@pablopablo7314
@pablopablo7314 4 жыл бұрын
@ Cytynki to twarde sztuki. Nie poddadzą się tak łatwo. Moja znajoma trzyma cytrynę w ogrodzie. Na zimę zabiera do garażu. Drzewko ma już dwa owoce. Sekret uprawy... być może...zasila ziemię w donicy fusami z kawy. Ponoć rośnie jak szalona...😃🤭🍋
@klaudiao484
@klaudiao484 2 жыл бұрын
Dichondra jest przepiękna, czy udało się ja przezimowac? A który sposób w jej rozmnażaniu jest lepszy rozmnazanie w wodzie, czy wprost do ziemi?
@beataczepiel7177
@beataczepiel7177 2 жыл бұрын
Pani Izo, czy dobrze widzę, że dwa końce łodygi komarzycy trzeba wsadzać w ziemię? Czy kurdybanka tak samo? Pozdrawiam serdecznie 🌷
@ewajaniszewska3690
@ewajaniszewska3690 2 жыл бұрын
Minęło 8 miesięcy ,czy mogę się dowiedzieć czy udało sie ukorzenić dichondrę w wodzie?
@karolinaem5301
@karolinaem5301 2 жыл бұрын
Czy przed zimowaniem komarzyce muszę podlać? Planuje ja umieścić w pomieszczeniu, w którym jest zimno..
@paulinaReksio
@paulinaReksio Жыл бұрын
Witam :) mam pytanie odnośnie kurdybanka. Posiadam piękny okaz na działce, w listopadzie będziemy wracać do mieszkania w bloku. Chciałabym bardzo żeby przeżył zimę ale nie wiem czy mogę go zostawiać na tarasie na działkę czy lepiej zabrać roślinę do mieszkania? Czy mogłabym poprosić o poradę ☺️
@halinawalczak2922
@halinawalczak2922 Жыл бұрын
Czy dichondra może wisieć w wnęce altany i jak często ją podlewac😊
@Kingulaaa222
@Kingulaaa222 2 жыл бұрын
Witam :) Jak często podlewać taką zimowaną roślinę, która stoi w garażu? ;)
@anitaszpunar1848
@anitaszpunar1848 3 жыл бұрын
czy należy podlewać tę rozsadę?
@AnKa38587
@AnKa38587 5 ай бұрын
Czy podzieli się Pani wynikami eksperymentów z zimowania i rozmnażania tych roślin? Najbardziej interesuje mnie dichondra,czy przezimowała w donicy?😊
@Arlet5a
@Arlet5a 2 жыл бұрын
No tak Izo, wszystko super, ale czy ukorzeniły się te sadzonki i było z nich cos??..interesuje mnie SZCZEGÓLNIE Mulenbekia i Dichondra...będe wdzięczna za odpowiedź pozdrawiam wiosennie dziękując za film na który czekałam:)
@ewajaniszewska3690
@ewajaniszewska3690 2 жыл бұрын
Też chętnie bym sie dowiedziala
@Arlet5a
@Arlet5a 2 жыл бұрын
@@ewajaniszewska3690 ale chyba się nie dowiemy :))
@ewajaniszewska3690
@ewajaniszewska3690 2 жыл бұрын
Aga w poniedzialek przyciełam swoja dichondrę na próbę i wstawilam do wody, dzis ma już korzonki
@Arlet5a
@Arlet5a 2 жыл бұрын
@@ewajaniszewska3690 no coś ty , tak szybko? to super, dzięki za info pozdr
@welmablake1601
@welmablake1601 3 жыл бұрын
Jest ciekawa czy dichondra przetrwała u Pani zimowanie.
@daniel-qe8lx
@daniel-qe8lx 4 жыл бұрын
co Pani myśli o ogóreczniku ?????? czytałem o oleju i innych używkach tej rośliny miała Pani kiedyś ??????bo nie wiem jak to się hoduje ???
4 жыл бұрын
Już od kilku lat przymierzam się do uprawy ogórecznika i za każdym razem o nim zapominam ;) W przyszłym roku musi się już u mnie pojawić obowiązkowo. Wtedy na pewno podzielę się opinią na jego temat 🙂 Pozdrawiam, Iza
@daniel-qe8lx
@daniel-qe8lx 4 жыл бұрын
@ dziękuje Pani Izo czekam czekam buziakii :)
@mateuszszydowski918
@mateuszszydowski918 4 жыл бұрын
czy tulipany posadzone w doniczkach wkopać w ziemię czy doniczki okryć włukniną?
4 жыл бұрын
Można zrobić i tak i tak 🙂 Warto jednak pamiętać, że przy silnych przymrozkach włóknina może nie wystarczyć... Zaleca się wtedy użyć dodatkowo np. styropianu. Pozdrawiam, Iza
Jakie rośliny balkonowe możemy przezimować? Gdzie to najlepiej zrobić?
6:53
ROZMNAŻANIE KOMARZYCY - TRZECH GATUNKÓW
8:17
Grzegorz Mlvnarczyk
Рет қаралды 25 М.
UFC 310 : Рахмонов VS Мачадо Гэрри
05:00
Setanta Sports UFC
Рет қаралды 1,2 МЛН
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
Леон киллер и Оля Полякова 😹
00:42
Канал Смеха
Рет қаралды 4,7 МЛН
Plektrantus  komarzyca - Poradnik Ogrodowy #137
3:06
GARDEN TOP TV
Рет қаралды 32 М.
Zwisające z gałęzi drzew dichondra i bluszczyk kurdybanek.
16:03
Wioletta Kmiecik - Ogród Marzeń.
Рет қаралды 5 М.
10 ROŚLIN na SZYBKI EFEKT W OGRODZIE + RABATA W 1 SEZON
29:09
Zakazany Ogród Ewelina
Рет қаралды 58 М.
Czy można przezimować dichondrę? Zimowanie dichondry.
5:56
Miss Bar Designs
Рет қаралды 15 М.
Zioła. Jak je uprawiać? I od czego rozpocząć uprawę ziół?
8:33
ogród na co dzień
Рет қаралды 4,8 М.
Odkryj 10 Wyjątkowych Roślin Jednorocznych na Sezon 2024! Inspiracje na Rabaty i Pojemniki
13:16
Rozmnażanie pelargonii
6:37
Zielone Pogotowie
Рет қаралды 219 М.
UFC 310 : Рахмонов VS Мачадо Гэрри
05:00
Setanta Sports UFC
Рет қаралды 1,2 МЛН