Ech jak ja lubię Pana filmy, konkretnie i rzeczowo, solidne pomiary, wszystko jasno i przyjemnie :). Dziękuję. PS. Może do kompletu TPA3118 :)?
@zaprojektujizbuduj55934 жыл бұрын
Można będzie przetestować ale muszę zamówić.
@demm52 жыл бұрын
Całkiem dobry wzmacniacz do głośników bt. Jak narazie trzyma się przy tych 20V i 4~3 omach na wyjsciach.
@kaczi124 жыл бұрын
Bardzo emocjonujący film 💪
@TheFicktion4 жыл бұрын
Doceniam i lapkuje w gore :> i gdybym mogl prosic o co bardziej zwiezlego i szybkiego jak np GreatScott!.
@marekg7595 Жыл бұрын
Przy 32v na 4ohm wykręciłem 70w. Konstrukcja płytki troszkę inna z większym, czarnym radiatorem.
@kepinskidaniel15214 жыл бұрын
Jeden z lepszych modłów na rynku swój napedzałem zasilaczem 24v 270wat potrafił napędzić spore głośniki a dźwięk był dość przyjemny zlecane napięcie dla tego układu to 24v
@zaprojektujizbuduj55934 жыл бұрын
Fakt działa całkiem fajnie. Wentylator trzeba dołożyć lub/i wymienić radiator na większy.
@rybsonb38743 жыл бұрын
Zasilanie symetryczne czy zwykłe do tego układu?
@kepinskidaniel15213 жыл бұрын
@@rybsonb3874 zwykłe
@miskojakostam18933 жыл бұрын
No ciekawy test a myślałeś może nad TDA7498E 2X160W ciekawi mnie czy są coś warte..Które wg ciebie najlepiej wypadają z tych chińskich żeby uzyskać moc 2 x 80,120 rms ??
@zaprojektujizbuduj55933 жыл бұрын
Szczerze to wątpię aby te tanie moduły oddawały tak dużą moc przy 8R. Jaki tym głośnika chcesz z tego zasilać subwoofer? Do średnich i wysokich tonów nie polecam tych tanich zabawek pracujących w klasie D. Słychać, że to cyfrówka niskich lotów. Jak nie chcesz mieć dużo roboty to zbuduj sobie wzmacniacz na dwóch tda7294 w mostku. Przykład masz na DIY na tym kanale z gotową PCB lub poszukaj gotowego modułu na tych układach
@miskojakostam18933 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 no tak testowałem tpa 3110 2x30w ,,, coś to grało ale spalił się strasznie delikatne,tda 1560q miałem stare kostki z elfy i tda 1562q, 7377 bardzo fajnie gra jeśli chodzi o średnie i wysokie tony,tda 7297 też ładnie grają nie polecam 2050 zrobiłem jeden układ kicha jak talala może 10w Rms max później zrobiłem mostek 2 sztuki 2050 heh 0,8A poboru przy 18V. Pewnie Podróbki z allegro,teraz zabieram się za 7294,i lm3886tf zobaczymy co z tego wyjdzie.
@zaprojektujizbuduj55933 жыл бұрын
TPA3110 to bardziej wzmacniacz do małych głośniczków komputerowych. Mi z pomiarów wychodziło poniżej 10W RMS ogólnie szału nie robi. Godny uwagi jest również TDA7293 podobny do TDA7294. Ogólnie te kostki nieźle się sprawują nawet przy nocnym graniu. Najbardziej trwałe i odporne na przeciążenia są wzmacniacze na elementach dyskretnych. Większa powierzchnia oddawania ciepła, większe moce itd. Przy uruchomieniu jest kilka prostych zabiegów: ustawienie prądu spoczynkowego i napięcia niezrównoważenia. Dla początkujących może być to przerażające i zniechęcać. Trochę zrobiłem wzmacniaczy na tranzystorach. Jeżeli ma to grać z dużą mocą przez całą noc to zdecydowanie wzmacniacz zbudowany z elementów dyskretnych na sprawdzonych elementach. Zasilacz najlepiej na transformatorze toroidalnym, mostek gretza wysokoprądowy (nie żałować) duże pojemności w filtrze po 30000-40000uF na linie. Następna rzecz to odpowiednie okablowanie i rozmieszczenie poszczególnych bloków wszystko to wpływa na efekt końcowy i na trwałość takiego zestawu. Swego czasu bardzo dobre wzmacniacze estradowe robiła firma ADS i Crown w tej chwili ADS już nie istnieje z tego co słyszałem. Zapewne chińszczyzna zniszczyła porządną firmę, która nie robiła wzmacniaczy z papieru tylko porządny sprzęt, który służył przez wiele lat bezawaryjnej pracy. Zgodnie z z zasadą tanio kupujesz = dwa razy kupujesz. W obecnych czasach trzeba uważać nawet na droższy sprzęt w marketach bo też trafiają się wydmuszki z niebotycznymi mocami z kosmosu, bez zabezpieczeń.
@miskojakostam18933 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 Dokładnie Ads miałem od kolegi pozyczony ADS 500 LX bardzo fajnie to grało,nie do zajechania gdzie moc bodajże 2x150w Rms na 8 ohm to była moc,a nie chińskie PMPO,zresztą jak widać nie jednokrotnie mini wieże 2 x 50w heh to by te pudełka z tektury rozniosło.No przymierzam się do 2xtda 7294 traf mam kilka więc 6o nie problem,na.linie daje po 40tyś i będzie gitara.pozdo a jeszcze lm3688 sprawdzę :)
@zaprojektujizbuduj55933 жыл бұрын
Szczytem wszystkiego są te duże sklepowe głośniki wyglądające jak choinki z panelem na samej górze. Pamiętam jak w jednym z lokali sobie ekipa przywiozła takie cudo aby przygrywało. Po uruchomieniu zestawu na głośnikach beyma przy niewielkim wysterowaniu może 5W szło na głośniki ta kolumna zniknęła w pomieszczeniu. Najlepsze jest to że taka dziadowska kolumna sklepowa kosztuje ponad 1000zł a za tyle to można spokojnie zrobić taki zestaw, który już zagra dobrze i czysto. Jest jedno "ale" trzeba sobie zrobić taką kolumnę samemu a nie każdy się zna i nie każdemu chce się bawić i woli kupić chińską tandetę wyglądającą jak choinka. LED'y tanie są więc ładują je chinole gdzie to tylko możliwe. To, że głośnik zamiast grać puka i pierdzi to już niestety nikt nie zwraca na to uwagi.
@patrykgrzeskowiak6756 Жыл бұрын
hejo byłbyś w stanie przeprowadzić taki test dla obciążenia 16Ω ?
@zaprojektujizbuduj5593 Жыл бұрын
Muszę poszukać płytki. Przy obciążeniu 16R będzie połowa mocy co dla 8R.
@refere36733 жыл бұрын
Witam mam okazję kupić praktycznie nowy moduł 2.1 na 2 x tda 7498E za 150zł z bluetooth. Warto?
@zaprojektujizbuduj55933 жыл бұрын
Zależy jakich parametrów wymagasz od takiego sprzętu. Osobiście do zasilania (średnich i wysokich tonów) wolę wzmacniacze liniowe niż tanie wzmacniacze cyfrowe.
@refere36733 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 bardziej chodzi o realną moc tego zestawu.
@zaprojektujizbuduj55933 жыл бұрын
Jak do pokoju to zbuduj coś innego. Jak w teren przy zasilaniu z akumulatora to wybierz TDA7498
@rybsonb38743 жыл бұрын
Witam, Do tego wzmacniacza potrzebne zasilanie symetfyczne czy zwykłe?
@zaprojektujizbuduj55933 жыл бұрын
Pojedyncze np 24VDC
@giver6664 жыл бұрын
Świetna robota, da się to zmostkować ?
@zaprojektujizbuduj55934 жыл бұрын
W karcie katalogowej jest napisane że układ ten już ma podwójny mostek czyli osobny dla kanału prawego i osobny dla lewego więc więcej się nie wyciśnie. Można próbować podnosić napięcie zasilania ale układ się raczej usmaży . Chyba że zwiększymy impedancje obciążenia np do 12R lub 16R. Tyle, że to wymaga przebudowy filtra.
@giver6664 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam ;)
@zaprojektujizbuduj55934 жыл бұрын
Zastanawiam się czy przypadkiem nie można zrobić innego połączenia. Mianowicie wykonać połączenie równoległe mostków z dwóch kanałów i wówczas podnieść nieco napięcie i dać obciążenie 4R. Wzrośnie dwukrotnie prąd obciążenia bo będą dwa mostki zrównoleglone.
@giver6664 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 Jeśli sygnał PWM był by w tej samej fazie, mogło by się udać.
@stoczwarty4 жыл бұрын
Kolejny raz muszę napisać, że właśnie tak się powinno robić pomiary wzmacniaczy! Doskonała robota. Mam jednak pytanie czy miałbyś szansę zrobić takie pomiary jakiegoś wzmacniacza opartego o układ TA2022??? Te scalaki mają całkiem niezłe opinie i od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie wzmacniacz na ich bazie. Taki trochę konstrukcyjnie oparty o cztero głośnikowe wzmacniacze Unitry (czyli osobne tory dla wszystkich a nie spinanie par A i B) a też trochę o mój własny pomysł na to. Chcę zrobić na trzech takich układach wzmacniacz 6x100W z parą przednią, parą tylną i dwoma centralnymi głośnikami właśnie na trzecim układzie. Mimo, że o TA2022 raczej widzę pozytywne opinie, przynajmniej w porównaniu ze wzmacniaczami w klasie D to jednak nie widziałem dobrego testu takiego wzmacniacza na TA2022 zrobionego tak jak Ty to robisz. Dałoby się?
@zaprojektujizbuduj55934 жыл бұрын
TA2022 raczej nie , niestety.
@stoczwarty4 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 No ale planujesz ?
@zaprojektujizbuduj55934 жыл бұрын
Muszę poszukać, najlepiej gotowego modułu bo ostatnio mam sporo innych modułów do montażu nie związanych z techniką audio a doba jest za krótka :)
@stoczwarty4 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 No, sam wiem jak to jest z tym czasem
@stoczwarty4 жыл бұрын
Myślisz, że filtry wyjściowe grzeją się z powodu prądu? Ja bym zaryzykował stwierdzenie, że to może być wina częstotliwości czyli z niewłaściwego materiału, z którego jest zrobiony rdzeń dławika. Ale to tylko moje przypuszczenie, bo już z taką przyczyną grzania się dławików w takich wzmacniaczach się spotkałem,
@zaprojektujizbuduj55934 жыл бұрын
Tak naprawdę problem jest bardziej złożony bo dochodzą wyższe harmoniczne. Samo użycie słów "przepływ prądu" jest bardzo ogólne. Straty w rdzeniu to kolejna bardzo ważna rzecz. W tym przypadku rdzeń/uzwojenie jest źle wykonane (zły zastosowany dławik) do tego wzmacniacza. Dodatkowo efekt naskórkowości robi swoje, wyższe harmoniczne i dlatego się to gotuje.
@stoczwarty4 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 No i o to mi chodziło. Ale też i z wyglądu niby dobre dławiki z grubego drutu na solidnych rdzeniach też się niestety lubią solidnie grzać właśnie z powodu niewłaściwego materiału na rdzeń :(
@zaprojektujizbuduj55934 жыл бұрын
Ja bym obstawiał, że rdzenie mają małe przekroje i nie nadają się do przepływu dużych prądów w impulsie. Generalnie widać efekt maksymalnych oszczędności. Małe, lekkie, ładnie wygląda i jakoś gra. Na estradzie takie skróty by nie przeszły. Widziałem profesjonalny wzmacniacz kl. D za niecałe 20k - powiem tak robi to wrażenie od wewnątrz tam nie widać oszczędności na dławikach itp. To ma działać niezawodnie przez długi czas przy bardzo dobrej jakości dźwięku.
@stoczwarty4 жыл бұрын
@@zaprojektujizbuduj5593 Zgadzam się.
@study-advancedelectronics22052 жыл бұрын
Ten układ po prostu nie ma za dobrych parametrów. Według noty katalogowej, nie klasyfikuje się do sprzętu HI-FI. Są lepsze układy np IRF2092 (chodzi mi o referencyjny układ, a nie ten chiński wynalazek który jest źle zrobiony, używa za wolnych tranzystorów kluczujących i pracuje przy częstotliwości ok 50KHz, gdzie referencyjny układ pracuje przy 500KHz)
@zaprojektujizbuduj55932 жыл бұрын
W ogóle te tanie konstrukcje wzmacniaczy D są bardzo kiepskie. IRS2092 są lepsze dostępne konstrukcje to fakt.