Zmiany wzmocnienia prądowego tranzystora w zależności od temperatury na przykładzie różnych 2N3055.

  Рет қаралды 926

ŁDŁ Elektronika

ŁDŁ Elektronika

Күн бұрын

Wzmocnienie prądowe tranzystorów zależy od temperatury to wiemy wszyscy choć to nie jest cecha będąca fizycznym niezmiennikiem a zależy od konstrukcji tranzystora. W zakresach niskiego prądu zwykle ma współczynnik dodatni a w zakresach większego to może się zmieniać na tyle, że wzmocnienie od temperatury zacznie spadać. Tyczy się to wszystkich tranzystorów, producenci czasem podają krzywe wzmocnienia od prądu kolektora dla różnych temperatur to ułatwia wybory. Jednak czasem nie mamy dostępu do tych danych i trzeba mierzyć, czasem trzeba sprawdzić.
Problem z takim zachowaniem mogą mieć elektronicy którzy walczą z układami mającymi wiele tranzystorów połączonych równolegle. W przypadku naprawy i wymiany na tranzystory o dodatnim współczynniku możemy w efekcie uzyskać układ który się uszkodzi z powodu ucieczki termicznej.

Пікірлер: 19
@ZPDU
@ZPDU 8 ай бұрын
1-szy. Kolejny filmikk. Szukałem tego urządzenia i nie tlko u kolegi w USA, ale na e-bay. Ceny powalają. Fajnie się ogląda. Bardzo przydatny materiał.
@LDL-elektronika
@LDL-elektronika 8 ай бұрын
:-) Pierwszy charakterograf Tektronix 576 kupiłem za koszmarne pieniądze kilkanaście lat temu. Brak pamięci spowodował, że sprzedałem go gdy kupiłem 577 ale już okazyjnie po 5 może 8 latach polowania. Na ebayu trzeba szukać sprzętów "for parts not working", byle by kompletne były z nadzieją, że da się uratować. Jak ma być dobra cena to cierpliwość i szybkość działania jest bardzo potrzebna.
@ZPDU
@ZPDU 8 ай бұрын
@@LDL-elektronika Dokładnie. Koszmarnie dużo, ale zabawa przednia. Jak ładnie można zobaczyć co się tam w środku dzieje. Super materiał - pozdrawiam serdecznie.
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 8 ай бұрын
Właśnie projektuje takie urządzenie, myślę że do pół roku przygotuje prototyp, - Założenia są na 150W - GUI z wyświetlaczem TFT @@ZPDU
@ZPDU
@ZPDU 8 ай бұрын
@@marcinelektronik3005 Dokładnie - wydaje się że nie powinno być bardzo skomplikowane. Obecnie w dobie dostępności różnych układów zrobienie czegoś mniejszego sterowanego całkowicie cyfrowo wydaje się możliwe do zrobienia. Jestem ciekawy i kibicuję. Niech się uda.
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 8 ай бұрын
Spoczko podeśle do przetestowania jesli Pan bedzie chciał... na początek zacznę od mniejszych pradów i mocy i sprawdze ktora koncepcja będzie najlepsza, ponieważ dla 150W trzeba zapewnić spore prądy przy ich sterowaniu, zwykly OPamp i PA wtórnikowe nie wystarczy... wykresy na wyświetlaczu na początek 2,8' sterowanie oczywiście uC i 2 x DAC plus jak pisałem OP + PA @@ZPDU
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 8 ай бұрын
Mam miernik diod i tranzystorów i to jest zauważalne jak podepnę tranzystor i zasilę go to dopóki się złącze nie ustabilizuje temperaturowo to widać jak wskazówka się przemieszcza powolutku. Fajny kolega ma harakterograf. W latach 93 chyba w elektronice praktycznej była karta harakterografu do PCeta. No nic Pozdrawiam
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss 8 ай бұрын
W unitrze takie mieliśmy, kilka sztuk na kraj, teraz nie mam nic, nawet najtańszego przyrządu bo Polscy elektronicy zostali wyrzuceni z pracy i pozbawieni zarobkowania. Część mająca znajomości wykradała sprzęt i stąd powstały pierwsze prywatne serwisy po 1989 roku, naprawiali sprzęt poniżej opłacalności gdyż nawet na laboratorium nie byli w stanie zarobić ale mieli ten sprzęt darowany 'wyniesiony'. Tylko Rząd było stać na zakup takich urządzeń w latach 70'. Polacy nie chcieli kupować Polskiego sprzętu, więc Unitra upadła. Kosztowały one wtedy w zakupie tyle co kilka mieszkań Polskich , w roku około 1975. Nie mieliśmy natomiast charakterografów szybkich sygnałów do pomiaru parametrów macierzy - czwórnikowych. Kryształy tranzystorów były na licencjach USA i Japonii. Oni dostarczali wyniki pomiarów ale może pod koniec w Cemi był jeden, jakiś stary oddany przez USA czy Japonię. Kondensatory zakupiliśmy od Chemicona z USA i NIchicona z Japonii. Mimo to w konstrukcjach specjalnych wykorzystywaliśmy kondensatory zasilające wysokoprądowe Włoskie Ducati i amerykańskie ale to już różnych firm, one były w sprzęcie jak komputery i automatyka wojskowa, oficjalnie nie było nic bo niby ZSRR na nic nie pozwalało.
@LDL-elektronika
@LDL-elektronika 8 ай бұрын
Zagadką jest, że charakterograf jest względnie rzadki i nawet na zachodzie poszukiwany a w czasie produkcji nie był tani. Ciekawe, że dziś Tek nie ma w ofercie sprzętu o podobnych możliwościach. W istocie jest on całkiem prosty. Urządzenie ani szybkie ani superprecyzyjne, kilka dobrze przemyślanych rozwiązań. W Polsce była produkowana wkładka do OS710 zwana XY721 i do osy OS150-9 obie o dość ograniczonych możliwościach. Mnie elektronikowi przez cały okres nauki włącznie ze studiami na PW w XXI w. kazano mi zdejmować charakterystyki za pomocą ołówka i prostych wskazówkowych mierników! O pomiarach jakie oferuje nawet najprostszy sprzęt z ekranem na laboratoriach nie było mowy. W sprawie dostępności zachodnich technologii ograniczał nas ichniejszy CoCom, ZSRR to raczej by wolało byśmy dużo kupili i oddali im w podarku jako dowód przyjaźni
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss 8 ай бұрын
Tak, na studiach chcą aby robić to ręcznie ale to dobrze, to dlatego aby naukowiec-inżynier wiedział co robi. To dla jego własnego rozwoju. ZSRR ciągle coś chciało co dało USA, sami też mieli ogromną biedę, możliwe że w skali potrzeb ich kraju większą niż Polska. Charakterografy czy analizatory impedancji anten były budowane w bardzo małej ilości, głównie dla producentów półprzewodników. Nawet elektronicy w latach 70' , zamożni w USA nie mogli zdobyć takiego przyrządu ot tak w sklepie dla elektroników, no chyba że wynieśli z zakładów. Szczególnie potrzebne były przy wyznaczaniu krytycznych punktów pracy jak "drugie przebicie" na co tranzystory bipolarne są bardzo wrażliwe a germanowe wymagają wręcz doskonałej znajomości ich zachowania, są to tranzystory wysoce niestabilne. USA także wspominało o silnym oddziaływaniu promieniowania kosmicznego na tranzystory bipolarne stąd pokrywano wersję wojskowe i kosmiczne specjalną czarną farbą która minimalnie chroniła tranzystor przed takim promieniowaniem, oczywiście stosowano też osobny specjalny ekran z metali ciężkich. Wersje "JAN" i "JANTX" , wojskowo-kosmiczne USA miały nieco bardziej płaskie charakterystyki i mniejsze wzmocnienie, żądano przeważnie aby tranzystor był możliwie stabilny, parametry wyczynowe wzmocnienia były wręcz źle oceniane bo takie tranzystory wchodziły szybciej w samozniszczenie, samowysterowanie przez temperaturę. W ogóle też w sprzęcie wojskowym taki tranzystor był w zasilaczu stosowany maksymalnie do 1A prądu i około 5-10 W ciepła a ponadto chłodzony wentylatorem. Unitra wytwarzała takie zasilacze dla komputerów "ODRA" które były licencyjnymi komputerami z USA. Dobrego zdrowia.
@Radiotechnika-Z.Ch.
@Radiotechnika-Z.Ch. 8 ай бұрын
Pozazdrościć takiego przyrządu. Mi do badania tranzystorów mocy musi wystarczyć stary miernik MTM-1 , ale zawsze to lepiej niż tylko sam uniwersalny chiński tester. Pozdrawiam.
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 8 ай бұрын
Mam podobny miernik MTD-1 na baterię płaską. Fajny prosty miernik. Lepszy od tego wbudowanego w multimetry czy tester elementów. Po prostu większy prąd testu daje MTD-1 Pozdrawiam
@KB-xs2ii
@KB-xs2ii 8 ай бұрын
te tranzystory były "specyficzne" , przy dużych prądach kolektora ich wzmocnienie zakładało się poniżej 10. W konstruowanych z nimi wzmacniaczach musiały mieć solidne sterowanie, a kompensacja prądu spoczynkowego to był koszmar i grzały się bardzo powyżej 5 kHz. Trzeba było zrobić porównanie jak wypadały przy nich KD502 tesli.
@danielmszczonow3312
@danielmszczonow3312 8 ай бұрын
przy jakiej częstotliwości jest dokonywany pomiar ??? można regulować ???
@LDL-elektronika
@LDL-elektronika 8 ай бұрын
Krzywe dla jednego prądu/napięcia bazy rysowane są co: 1/4, pół i cały okres napięcia sieciowego - kolektora. Zwykle używa się jednej polaryzacji -czyli zasilanie wyprostowanym tętniącym sinusem 50 Hz i zmiany prądu bazy co pół okresu. Tektronix w modelu 370 generuje zasilanie kolektora syntetycznie ale nadal mamy 50 Hz i sinus. Na początku to było jedyne proste rozwiązanie na źródło dużej mocy.
@PolishChip
@PolishChip 8 ай бұрын
Co to za analizator i jak działa pamięć w nim?
@LDL-elektronika
@LDL-elektronika 8 ай бұрын
Tektronix 577, analogowa oscyloskopowa lampa pamięciowa. Widząc zainteresowanie muszę zrobić o nim też jakiś krótki film.
@piotr-Garou
@piotr-Garou 8 ай бұрын
@@LDL-elektronika ..Albo lepiej jakiś długi.. ;)
Transformator - [RS Elektronika] #19
19:24
RS Elektronika
Рет қаралды 233 М.
小蚂蚁会选到什么呢!#火影忍者 #佐助 #家庭
00:47
火影忍者一家
Рет қаралды 109 МЛН
Ozoda - Lada ( Official Music Video 2024 )
06:07
Ozoda
Рет қаралды 30 МЛН
123 Pomiary Miernikiem Tranzystorów i Diod MTD-1
26:09
Z pasją do UNITRY (ZPDU)
Рет қаралды 955
URZĄDZAMY SERWIS - Lutownice, Multimetry, Oscyloskopy, TAJEMNICZE PUDŁO
43:12
Jak przesłać bezprzewodowo prąd? | #71 [Podstawy]
29:26
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 133 М.
1.2 PURE TECH, SEKCJA SILNIKA, ANALIZA USZKODZEŃ
21:15
Profesor Chris
Рет қаралды 217 М.
Jak działają czujniki w samochodzie?  #RS Elektronika #259
26:19
RS Elektronika
Рет қаралды 40 М.
Radioodbiornik Romans | #45 [Ciekawostki]
17:41
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 65 М.
"Niebezpieczne są wolty czy ampery?"
16:16
Piotr Górecki
Рет қаралды 239 М.
Zmiana napięcia wyjściowego w zasilaczu impulsowym. Na co zwrócić uwagę?
17:28
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 75 М.
小蚂蚁会选到什么呢!#火影忍者 #佐助 #家庭
00:47
火影忍者一家
Рет қаралды 109 МЛН