Рет қаралды 10,986
W 2015 r. Witold Malesa przekazał w darze Muzeum Historii Żydów polskich POLIN trzy świeczniki: dwie chanukije i menorę. Przedmioty te zostały zdeponowane u jego rodziny przez ojca przyjaciółki jego matki.
Rodzina Bonieckich mieszkała na warszawskim Lesznie, utrzymując dobre stosunki z żydowskimi sąsiadami. Bonieccy kupowali w żydowskich sklepach, leczyli się u żydowskich lekarzy - rozmówca wspomina dentystę o nazwisku Szpinak - a matka Rozmówcy, kilkuletnia wówczas Wanda, przyjaźniła się z córką właścicielki sklepu - Esterą Beckermann. Rodzina Estery i jej młodszego brata, Szmulka, była ortodoksyjna; ojciec był nauczycielem w chederze. Dziewczynki często bawiły się razem na podwórku oraz odwiedzały w domach rodzinnych.
Gdy Niemcy rozpoczęli prace nad utworzeniem getta warszawskiego, Bonieccy zostali zmuszeni do przeprowadzki na tzw. „aryjską stronę” na miejsce żydowskiej rodziny, która trafiła do getta. Represje wobec Żydów się nasilały, a przeszukania i konfiskaty mienia stawały się coraz częstsze. Zanim rodzina Rozmówcy zmieniła mieszkanie, do Aleksandra Bonieckiego przyszedł ojciec Estery, z prośbą, by rodzina przechowała u siebie najcenniejsze przedmioty jakie Beckermannowie posiadali - trzy świeczniki.
Boniecki obawiając się o bezpieczeństwo rodziny, zamurował przedmioty w opuszczonej żydowskiej drukarni na Lesznie, a po wojnie i powrocie z obozu w 1946 roku, odnalazł je i przyniósł do domu. Rodzina rozmówcy przechowywała świeczniki, zabierając je ze sobą podczas kolejnych przeprowadzek, w oczekiwaniu na powrót prawowitych właścicieli.
Po wielu latach, mając świadomość ich wartości historycznej i kulturowej, Witold Malesa postanowił przekazać obiekty do muzeum, aby mogły być właściwie zachowane i eksponowane.
NAZWISKO ROZMÓWCY: Witold Malesa-Boniecki
WYWIAD PRZEPROWADZIŁA: Marta Frączkiewicz
NAGRANIE: Józef Markiewicz
DATA NAGRANIA: 22 październik 2023
PRAWA AUTORSKIE DO NAGRANIA: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Poznaj kolekcję historii mówionej Muzeum POLIN: sztetl.org.pl/...
Subskrybuj nasz kanał: / @historiamowionapolin
Oglądaj kanały Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:
POLIN (zapowiedzi i relacje z wydarzeń w Muzeum): / mhzp2013
Wirtualny Sztetl (historia i kultura polskich Żydów): / wirtualnysztetl
Polscy Sprawiedliwi (historie pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady): / polscysprawiedliwi
Kontakt w sprawie udostępnienia wywiadu: digital@polin.pl
#MuzeumPolin #HistoriaMówiona #GettoWarszawskie