Zwierzyniec - Ścieżka na Bukową Górę - Jak chronić roztoczańskie ptaki

  Рет қаралды 2,367

Różowa Walizka

Różowa Walizka

3 жыл бұрын

Zwierzyniec to dla wielu turystów obowiązkowy punkt zwiedzania Roztocza. Oferuje on wiele atrakcji i obok Stawów Echo czy Kościółka "na wodzie" jednym z nich jest Ścieżka Poznawcza na Bukową Górę. Jest to wzniesienie o wysokości 310 m n. p. m. na którym znajduje się najstarszy na Roztoczu obszar chroniony. Można tam obserwować piękne roztoczańskie lasy, nietkniętą ludzką ręką przyrodę oraz wspaniałe krajobrazy ze szczytu na okoliczne wsie i wzgórza. Spacer ścieżką jest świetnym pomysłem nie tylko na podziwianie majestatycznych drzew, lecz również na obserwację wielu gatunków ptaków.
Roztocze to ciekawy ornitologiczny obszar. Można tu obserwować wiele gatunków ptaków. Od pospolitych takich jak Zięba czy Bocian Biały, przez Sójki, Derkacze i Dudki do najtrudniejszych w obserwacji Orlików Krzykliwych i Bocianów Czarnych. Połączenie dużych obszarów leśnych, zbiorników wodnych oraz dużej ilości łąk i pól sprawia, że ptaki czują się tu dobrze. By je chronić powołano obszar Natura 2000 - Ostoja Roztocze o powierzchni 13 590 ha.
Roztoczańskie ptaki nie żyją tylko w lasach, ale również zamieszkują wsie i miasta. Spotyka tam je wiele zagrożeń, których nie znają ze swojego środowiska naturalnego. Jednym z nich są szklane, niewidoczne dla ptaków powierzchnie.
Problem ten stara się rozwiązać Fundacja Szklane Pułapki. Proponuje Ona wiele rozwiązań, które mogą uchronić ptaki przed uderzaniem w szyby i uszkodzeniem, a nawet śmiercią. W roztoczańskim Zamościu w ciągu roku ponad 170 śladów kolizji z wiatami przystankowymi. Zapobiegać temu ma projekt złożony do budżetu obywatelskiego "Zamość Twierdza Otwarta dla Ptaków". Projekt zakłada wprowadzenie do przestrzeni publicznej estetycznych zabezpieczeń, które odegrałyby rolą w ekologicznej promocji miasta, zwiększałyby świadomość mieszkańców i uchroniłyby ptaki przed cierpieniem i śmiercią. Zagłosować można przez Internet do 25 września.
Polecamy Wam wycieczkę na Bukową Górę. Podziwianie roztoczańskiej przyrody oraz roztoczańskich ptaków. Pomyślcie również o ptakach, które żyją w waszej okolicy. Być może możecie im pomóc i w zgodzie razem mieszkać w naszych miastach.
-----------------------------------------------------------
Linki:
Fundacja Szklane Pułapki
www.szklanepulpaki.pl
/ szklanepulapki
/ fundacjaszklanepulapki
Broszury Fundacji Szklane Pułapki
szklanepulapki.pl/wp-content/...
szklanepulapki.pl/wp-content/...
Głosowanie do Budżetu Obywatelskiego
/ 1021764361574793 -
budzet24.pl/umzamoscbo/desktop

Пікірлер: 37
@Anna-yc5gd
@Anna-yc5gd 3 жыл бұрын
Bukowa Gora. Roztocze. Kocham! Moje rodzinne strony. Przepiekny widok z gory.
3 жыл бұрын
Zgadzam się. Bukowa Góra o każdej porze roku zachwyca.
@DOMPARZY
@DOMPARZY 3 жыл бұрын
Piękne miejsca i fachowe komentarze, super
3 жыл бұрын
Dziękujemy bardzo 😘 pozdrawiamy
@ciekawostkihistoryczne4592
@ciekawostkihistoryczne4592 2 жыл бұрын
Dzięki tym produkcjom, czuję klimat Zwierzyńca i Roztocza, mam niecałą godzinę drogi do Zwierzyńca
2 жыл бұрын
Dziękujemy za miłe słowa i pozdrawiamy 👋
@KrisKra73
@KrisKra73 2 жыл бұрын
@Ciekawostki Historyczne wczoraj byłem przy Pomniku Leśników idąc z Piasecznej Góry ale dalej wybrałem kierunek na Stawy Echo. I teraz muszę powtórzyć wyjazd żeby jeszcze odwiedzić Bukową Górę.
@ciekawostkihistoryczne4592
@ciekawostkihistoryczne4592 2 жыл бұрын
Super
2 жыл бұрын
Dziękujemy 💗
@MisiastyZmc
@MisiastyZmc 3 жыл бұрын
O proszę :) Jaki fajny kanał o Wschodnich rejonach :) Sub
3 жыл бұрын
Dzięki wielkie. Pozdrawiamy i zapraszamy częściej 😉
@ZbigniewNowakowski
@ZbigniewNowakowski 3 жыл бұрын
Witaj ekstra odcinek 👌👍😄😄😄pozdrawiam
3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo 😊pozdrawiam serdecznie
@ZbigniewNowakowski
@ZbigniewNowakowski 3 жыл бұрын
@ dzięki 😄😄😄
@ukaszzmarzy6131
@ukaszzmarzy6131 3 жыл бұрын
Doskonały materiał. Bogaty merytorycznie, ozdobiony pięknymi kadrami oraz wywiadem. Ogląda się z wielką przyjemnością i relaksem. Ma Pani niesamowity dar wydobywania z każdego miejsca jego piękna i w interesujący sposób pokazania. Mnie osobiście ten materiał zachęcił do odwiedzenia prezentowanych miejsc. Widać ogrom pracy, pasji i serducha wkładanych w każdy materiał. Na koniec piękna i potrzebna jak najbardziej działalność fundacji Szklane Pułapki. Serdecznie pozdrawiam :)
3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo 💗 miło mi, że ktoś docenia pracę Różowej Walizki i moją. Pozdrawiam 😊
@rafalmoravlog
@rafalmoravlog 3 жыл бұрын
Piękne krajobrazy, fajna inicjatywa z ptakami. Nie wiedziałem że szyby stanowią taki problem. Pozdrawiam :)
3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo. Cieszę się, że odcinek spełnił swoje zadanie.
@Mro.na_przypale_po_swiecie
@Mro.na_przypale_po_swiecie 3 жыл бұрын
Ciekawy materiał jak zawsze super filmik 👍😉, DOBRA INCJATYWA Z PTAKAMI POPIERAM 👌👊. Pozdrawiam miłego dnia 🖐
3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo 💗i jak zawsze serdecznie pozdrawiam
@TomGuideKrakowPoland
@TomGuideKrakowPoland 3 жыл бұрын
Wspaniale 👍💪🌏
3 жыл бұрын
Dziękuję i jak zawsze pozdrawiam 😊
@panzielonka1332
@panzielonka1332 3 жыл бұрын
Witam , fajny filmik 👍
3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo 💗pozdrawiam
@szelest2011
@szelest2011 3 жыл бұрын
No to po kolei ;) Należałoby wspomnieć, że te kamienie polodowcowe oczywiście nie pochodzą z tego miejsca, tylko zostały przywiezione na Bukową Górę ;) Jak już mowa o ptakach to na Bukowej Górze derkacza nie uświadczymy, za to można wspomnieć o rzadkich muchołówkach - białoszyjej i szczególnie małej, występujących na Bukowej Górze. Orlik krzykliwy od pewnego czasu juz nie należy do orłów (rodzaju Aquilla), teraz to już jest Clanga czyli orliki (Clanga pomarina - orlik krzykliwy, dawniej był Aquilla pomarina). No i w świecie przyrody nie ma "szkodników"!!! ;)
@jagna96
@jagna96 3 жыл бұрын
Chodziło nam o przedstawienie ptaków Roztocza (tych zarówno z Bukowej Góry, jak i okolicznych). Z pewnością jest dużo ptaków wartych uwagi, ale jest to temat na inny materiał. Co do orlika oraz szkodników, faktycznie wkradło się przejęzyczenie. Dziękujemy za czujność. :)
@maciejpaweczyk9529
@maciejpaweczyk9529 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, tylko czemu ma służyć sztuczny, upozowany na modelkę chód prowadzącej?
Жыл бұрын
Nie był wcale upozowany. Widocznie tak chodzę 😉
@IN-vm1wt
@IN-vm1wt 3 жыл бұрын
Szklane pułapki? Gdyby faktycznie tak było, wszędzie byłoby mnóstwo martwych ptaków.
@jagna96
@jagna96 3 жыл бұрын
W ciągu roku badań tylko na 42 wiatach znalazłam 22 martwe ptaki (kolejne ptaki są znajdywane przy budynkach). Niestety często odnalezienie martwego ptaka nie jest możliwe. Zarówno przez obecność drapieżników/padlinożerców (których ślady obserwowałam), pracę służb sprzątających (również zdarzało mi się mijać z pracownikami, którzy np świeżo umyli szyby), tego że ptak nie zawsze umiera na miejscu (często kolizja przynosi odroczone urazy). Dodatkowo podczas prowadzonych obserwacji można było stwierdzić, że nie każde zderzenie wiązało się z widocznym śladem. Polecam wejść na stronę szklanepulapki.pl/obserwacje/ i zerknąć w rejestr Fundacji. Zjawisko jest często bagatelizowane, ale bardzo ważne.
@IN-vm1wt
@IN-vm1wt 3 жыл бұрын
​@@jagna96 To są zbyt daleko idące wnioski. Równie dobrze ptak mógłby uderzyć się o drzewo. Każdy przypadek jest inny, każdemu ptakowi należałoby przeprowadzić sekcję zwłok czyli autopsję. Podobnie było z ptasią grypą, wszędzie gdzie pojawił się martwy ptak pojawiał się wóz transmisyjny nawet TVN. Pamiętam masakrę jaką urządzono w Toruniu podejrzanym o ptasią grypę łabędziom - odizolowane łabędzie zabito. Problem jest jednak w czymś innym, zwłaszcza jeżeli chodzi o miasta. Jest mało drzew i miejsc w których ptaki mogłyby żyć. Przy okazji deficytu wody coraz częściej mówi się o retencji i takich działaniach jak niekoszenie trawników (miejskie łączki) co jest samo w sobie naturalnym żerowiskiem dla ptaków.
@szelest2011
@szelest2011 3 жыл бұрын
@@IN-vm1wt to nie są wnioski tylko fakty. W drzewa ptaki nie uderzają - drzewa są widoczne, szyby najczęściej nie są widoczne i to jest problem. Z badań w USA wynika, że to są miliony ptaków każdego roku... W Berlinie 4 mln ptaków rocznie. W Polsce zależy od miejsca na szczęście nie ma tylu szklanych powierzchni co na zachodzie Europy - z pewnością są to grube tysiące, np w 1956r jednej nocy 400 ptaków na Pałacu Kultury w Warszawie, Białystok 460 ofiar na ekranach o dł 500 m przez 2 lata, Opole Lubelskie 100 ofiar z ekranami o dł 300 m w ciągu 3 miesięcy... Skala nie jest mała.
@IN-vm1wt
@IN-vm1wt 3 жыл бұрын
@@szelest2011 to jest bzdura. W Berlinie ginie 4 mln ptaków rocznie? A niby jak to policzono na podstawie liczby znalezionych martwych ptaków, czy szacunków, że na jedną szybę przypada jeden ptak lub ćwierć ptaka? Brak tutaj sensu i logiki. Jeszcze bardziej wiarygodne są dane z USA. Czy jest pani/pan w stanie podać wiarygodne źródło tak zatrważających danych, najlepiej opinie odpowiedniego instytutu a nie organizacji ekologicznej?
@szelest2011
@szelest2011 3 жыл бұрын
@@IN-vm1wtBrak sensu i logiki to jest w Twoim rozumowaniu. Dane pochodzą z publikacji. Jest jeszcze wujek google, można sobie wygooglac...
Wypad na Lubelszczyznę - Zwierzyniec
12:48
Wspólnie dla Lubelszczyzny
Рет қаралды 3 М.
Этот Пёс Кое-Что Наделал 😳
00:31
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 3,2 МЛН
One moment can change your life ✨🔄
00:32
A4
Рет қаралды 13 МЛН
Cat Corn?! 🙀 #cat #cute #catlover
00:54
Stocat
Рет қаралды 14 МЛН
ОСКАР vs БАДАБУМЧИК БОЙ!  УВЕЗЛИ на СКОРОЙ!
13:45
Бадабумчик
Рет қаралды 5 МЛН
Letni odcinek specjalny - Gdzie plażować i kąpać się na Roztoczu
10:14
Echo Ponds in Zwierzyniec - the climate change effects
4:41
Różowa Walizka
Рет қаралды 9 М.
20 lat w UE - Co to oznacza dla Nadleśnictwa Oborniki?
3:45
Nadleśnictwo Oborniki
Рет қаралды 84
Zwierzyniec - Tartaczna Góra - Miejsce na szybki spacer
5:44
Różowa Walizka
Рет қаралды 1,6 М.
What is worth seeing in Poland. Eastern Roztocze.
18:20
RAZEMwPOLSKE pl - WYPOCZYWAMYwPOLSCE pl
Рет қаралды 11 М.
Susiec - Kolej Transroztoczańska - Roztoczańskie Morskie Oko
9:34
Różowa Walizka
Рет қаралды 2,6 М.
Hamernia - Rezerwat "Czartowe Pole" - Szumy, wodospady i ruiny
8:13
Różowa Walizka
Рет қаралды 2,9 М.
Этот Пёс Кое-Что Наделал 😳
00:31
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 3,2 МЛН