Пікірлер
@StereoCZ
@StereoCZ 8 күн бұрын
jednotný evropský zabezpečovač, co vůbec jednotný není - to spíš co kus, to originál..... z toho ještě bude malérů
@ptakconeleta
@ptakconeleta 5 күн бұрын
S tím si dovolím nesouhlasit. Rozdíly jsou jenom v části oživování, ale co se týče obsluhy, tak od startu mise po jízdu je ovládání prakticky sjednocené (existují prakticky jen dva typy, tj. tlačítková a dotyková verze, které jsou přes TSI sjednocené). Navíc z praxe můžu říct, že když člověk umí zkratky, tak se domluví ohledně ETCS prakticky v celé Evropě a když se naučí jezdit na jednom typu, tak pak bez problémů může přejít na jiný, protože před sebou vidí prakticky stále to stejné (piktogramy jsou taky jednotné).
@janzeman9033
@janzeman9033 10 күн бұрын
Namiesto tej hudby mohol byť nahraný hlas inštruktora v jednotlivých krokov. Inak celkom fajn.
@ptakconeleta
@ptakconeleta 5 күн бұрын
To sice mohl, ale nedisponuji, dle mě, hezkým hlasem, na hlasatele nebyly prostředky, takže jsem to zvolil takto neutrálně. 😀 Ale děkuji za to, že se to v mezích možností líbilo.
@Lubo217
@Lubo217 21 күн бұрын
neni kus zbytocne montovat ETCS do rusnov 163 kedze CD s nimi do buducna moc nerata?
@ptakconeleta
@ptakconeleta 5 күн бұрын
163 mají u ČDC (tohle je zrovna z lokomotiv ČDC) ještě budoucnost v tom, že ty, co zůstanou jsou polonizované a do roku 2029 má být 25 kV 50 Hz jen do Polanky n.O. a dále se má posouvat až po rekonstrukci Ostravy hl.n., která bude někdy, ale nikdo neví kdy, takže všechny 163, co přejdou od ČD k ČDC mají ještě hodně práce před sebou. U těch, které to dostanou před rekonstrukcí na 363.2 to prostě už bude hotové a nebude to součástí přestavby.
@Lubo217
@Lubo217 4 күн бұрын
@@ptakconeleta rozumiem, dik za info...
@jakubsukenik5010
@jakubsukenik5010 2 ай бұрын
Pěkně zpracované video. Díky za něj 👍
@ptakconeleta
@ptakconeleta 5 күн бұрын
Děkuji.
@railman7543
@railman7543 2 ай бұрын
Malá poznámka: V režimu OS (Podle rozhledu) je defaultně vypnutá zobrazovací oblast (pravý displej), ale strojvedoucí má možnost si kliknutím do pravého horního rohu tohoto DMI zobrazení plánovací oblasti zapnout, což na tomto videu není vidět.
@ptakconeleta
@ptakconeleta 2 ай бұрын
@@railman7543 Díky za postřeh. Tohle mě nenapadlo, protože jsem si toho ani v návodu nevšiml. A to jsem si s tím dost hrál a simuloval všechno možné. 😃
@railman7543
@railman7543 2 ай бұрын
​@@ptakconeletaJeště je možné, že se plánovací oblast zapíná volbou Speciální a pak Kontrola rychlosti..to jsem někde taky viděl..😅
@ptakconeleta
@ptakconeleta 5 күн бұрын
@@railman7543 Přes Speciální se může měnit jenom rychlost a vzdálenost v SR (na BL2 šlo ještě měnit adhezi, ale v ČR už BL2 není). Tohle je verze SW 3.4.0, kde se ještě dá Plánovací oblast vypnout. Ve verzi 3.6.0 už Plánovací oblast nejde vypnout zvlášť (třeba na Alstom Atlas ve verzi 3.6.0 se zapíná hned po zapnutí zarážky).
@railman7543
@railman7543 4 күн бұрын
@@ptakconeleta To je šumák, jestli to je 3.4.0 nebo 3.6.0 = oboje je BL3 a ta je jasne ve specifikacích napsáno, že v OS musí být plánovací oblast vypnutelná/zapnutelmá s tím že defaultní stav při přechodu do OS je VYPNUTO a strojvedoucí si ji může/nemusí zapnout. Jak se to dělá na tom Alstomu 3.6.0 konkrétně nevím, ale jít to musí.
3 ай бұрын
jak vidno ... na to že je to jednotný systém, na MVTV máme to trocha jinak .....
@ptakconeleta
@ptakconeleta 5 күн бұрын
Teď záleží, v čem?
@davidpetr9239
@davidpetr9239 3 ай бұрын
Koukam, ze ted fira vic nez na trat cumi na ikonky ETCS....
@pejan
@pejan 2 ай бұрын
Je to tak, ta sračka váže tolik pozornosti, že na koukání z okna nezbyde čas. Jak se zamyslíte, naskočí tam křívka, pár sekund na reakci a jinak pšššš a stojíte.
@piter_sk
@piter_sk 2 ай бұрын
@@pejan mne sa páči, ako je to "jednotný" zabezpečovací systém, včera som videl video z nejakej hrbatej alebo čoho, kde bolo popísané ovládanie ETCS.... dnes mi stačilo vidieť minutu a 11 sekúnd a hneď tu je rozdiel v tom, že ak bol vykonaný test D1 (v podstate test elmag. ventilu VZ) treba stlačiť tlačitko "NIE".... kam to spejeme s tou nejednotnou jednotnosťou? nápad fajn, ale ako rušňovodič sa mám pozerať na trať a nie čítať displej...
@ptakconeleta
@ptakconeleta 2 ай бұрын
@@davidpetr9239 Ano, člověk si zvykne, že stačí koukat na DMI, kde má veškeré údaje potřebné pro jízdu. Za mě je super, že třeba když jedu přes stanici, kde je stále Opakování návěsti Výstraha několikrát za sebou, tak tady přesně vím, kde mi končí oprávnění. Za jízdy strojvedoucí do displeje skoro nekliká (rozhodně velmi výrazně méně, než třeba u Mirelu). Postupy před spuštěním mise se u jednotlivých OBU trochu liší, ale za jízdy jsou maximálně sjednocené a když se strojvedoucí naučí jezdit s jednou OBU, tak naprosto bez problémů přejde na jinou. Křivka třeba mě na nákladních vlacích většinou neomezuje v normální jízdě a ve výsledku třeba možnost jet rychlostí určenou pro danou výhybku až od hrotu jazyka a ne od návěstidla (samozřejmě na tratích bez dodatečných opatření) je výhodou.
@krfcz
@krfcz 3 ай бұрын
HV s ETCS už nemá registrační rychloměr?
@ptakconeleta
@ptakconeleta 3 ай бұрын
Registrační rychloměr samozřejmě na HV s ETCS je a data se ukládají. Jenom je povinnost, aby bylo zobrazení rychlosti na DMI, proto na těchto HV zhasne původní zobrazovač, ale záznamová část jede dál.
@XTCDSS
@XTCDSS 3 ай бұрын
Veľmi pekne spracované. Ja by som možno doplnil, že okrem poruchy DMI nie je dôvod vypínať jednu polovicu DMI. Prepínač zobrazenia by teda mal byť vždy v stredovej polohe.
@ptakconeleta
@ptakconeleta 3 ай бұрын
Ano, měl by být vždy ve středové poloze, ale velice často se stává, že to někteří strojvedoucí bez zkoušky D-ETCS přepnou na jeden.
@Lotosiakk
@Lotosiakk 4 ай бұрын
jestem z Pawłowic i bardzo często tam robię fotki, może kiedyś się spotkamy na szlaku😅😅
@ptakconeleta
@ptakconeleta 3 ай бұрын
Mam nadzieję że tak. 😊
@miroslavkamenicky8651
@miroslavkamenicky8651 7 ай бұрын
Super, ale žádná legrace......🤔
@martinkawulok2704
@martinkawulok2704 8 ай бұрын
Zdravím koukám že to trvá pomerně dlouho než mašina vubec je schopná při změně napajecích soustav reagovat
@ptakconeleta
@ptakconeleta 4 ай бұрын
U novějších lokomotiv to trvá relativné delší dobu. U starších, jako třeba 363, je to velice rychlé.
@andyavlakycz8006
@andyavlakycz8006 Жыл бұрын
Super video! :) popisky k tomu absolutně vynikající😊✔
@franciszeksliwka740
@franciszeksliwka740 Жыл бұрын
super video. masz jakies stale trasy co na nich jezdzisz?
@ptakconeleta
@ptakconeleta Жыл бұрын
Dzięki. Nie mam żadnej stałej trasy. W Czechach jeździe po Břeclav, Prahu i tak podobnie. W Polsce tylko Śląsk, najdalej Częstochowa, Mysłowice itp.