Przy norze borsuków
1:15
2 жыл бұрын
Pogórze Przemyskie
9:16
2 жыл бұрын
Niedoczas
20:37
3 жыл бұрын
Wisła 708
8:46
4 жыл бұрын
Mimowolne pułapki
1:01
5 жыл бұрын
Puszcza Kampinoska - krąg życia
3:03
Borsuk europejski (Meles meles)
1:11
Świętokrzyski Park Narodowy
4:36
7 жыл бұрын
Zwiastun filmu "Niedoczas"
1:21
10 жыл бұрын
Пікірлер
@andrzejsati3861
@andrzejsati3861 24 күн бұрын
Czy las Natoliński jest otwarty dla zwiedzających ?
@Holzer8521
@Holzer8521 23 күн бұрын
W ramach grup z przewodnikiem można zwiedzać pałac oraz w zgodzie z planem ochrony rezerwatu las. Spacery odbywają się z zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Można dokonać rezerwacji miejsca poprzez link: www.zwiedzajnatolin.pl/ spacery są nieodpłatne a 30% miejsc w każdej grupie jest pozostawiona dla osób, które zdecydują się przyjść bez wcześniejszego potwierdzenia. Ostatni w tym sezonie spacer po rezerwacie organizuję 14.12 zapraszam. Szczegóły poprzez wcześniejszy link.
@MichaNowak-py5nd
@MichaNowak-py5nd 28 күн бұрын
Nie mówi się geografki i geomorfolożki bo to lewackie kretyństwo niszczące piękny, polski język. Poza tym brzmi idiotycznie. Powinno być geografa i geomorfologa. A filmik ciekawy i interesujący.
@ewanaroznik2489
@ewanaroznik2489 4 ай бұрын
Cudowne miejsce. Taki skarb, mały klejnot na mapie Polski. Jednak lepiej byłoby dla tego miejsca, żeby pozostał zamknięty dla ludzi.... Dziękuję za piękny film.
@Holzer8521
@Holzer8521 4 ай бұрын
moim zdaniem da się pogodzić troskę o jego dobrostan przyrodniczy z dążeniem do jego udostępnienia dla zwiedzających, w tym celu nadal organizuje spacery po jego terenie.
@ewanaroznik2489
@ewanaroznik2489 4 ай бұрын
@@Holzer8521 Nie ufam ludziom. Potrafią rzucić śmieć, gdy przewodnik patrzy w inną stronę. Takie spacery nie wyrządzą szkody pod warunkiem, że w skład grupy będą wchodziły tylko osoby naprawdę kochające przyrodę. Pozdrawiam serdecznie.
@ppmm9652
@ppmm9652 6 ай бұрын
Świetny film. Szkoda, że autor nie wspomina o nim w trakcie spacerów przyrodniczych po Lesie Natolińskim. Pozdrowienia dla p. Konrada :-).
@Holzer8521
@Holzer8521 6 ай бұрын
staram się raz na jakiś czas o nim wspomnieć:)
@krzysztofgrasssnake
@krzysztofgrasssnake 8 ай бұрын
Ale super. Na pewno skorzystam. Musz tylko dobrać terminy
@krzysztofgrasssnake
@krzysztofgrasssnake 8 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Boże myślałem że to jakiś zwykły park dla władzy i ludzi z kontaktami a mam tu pod nosem taki skarb. Naprawdę ciekawie i inspirująca opowiedziane. Zgadam się również z waszym podsumowaniem. Pozdrawiam Krzysztof.
@Holzer8521
@Holzer8521 8 ай бұрын
Zapraszam na na spacer przyrodniczy po terenie rezerwatu - najbliższy termin to prawdopodobnie 7.04 - można dokonać rezerwacji poprzez stronę "ZwiedzajNatolin": www.zwiedzajnatolin.pl/ - możliwość zapisu pojawi się prawdopodobnie po 1.04 ale polecam również spacery historyczne uwzględniacie bardziej pałac na nie również można zapisać się używając aplikacji ze strony. W każdym kolejnym miesiącu będą pojawiać się tam kolejne terminy.
@wyspynadziko3830
@wyspynadziko3830 Жыл бұрын
Świetny materiał ! Wogole tam trzeba zrobić Turnicki park narodowy w tym momecie ! Obszary tam są cenniejsze niz po ukraińskiej stronie po której park narodowy przecież już istnieje . Zanim wytną mus ten obszar chronić dla przyszłych pokoleń !
@kotkawmuszce4433
@kotkawmuszce4433 2 жыл бұрын
Zwierzyna
@zuchos8920
@zuchos8920 3 жыл бұрын
Mam pytanie do autora. Jak dużym i realnym zagrożeniem ekologicznym jest ewentualność zalania zakładów azotowych Anwil w przypadku, gdyby tama we Włocławku puściła/została uszkodzona?
@Holzer8521
@Holzer8521 3 жыл бұрын
Mam nadzieje, że poczyniono tam wszystko co możliwe, aby przeciwdziałać skutkom takich wydarzeń! Choć tak to w katastrofach bywa trudno przewidzieć ich przebieg,stąd i zrozumiałe obawy! Z czasów podstawówki pamietam opowieści o wielkich zbiornikach amoniaku, który może się ulotnić po ewentualnym zalaniu gromadzących go instalacji itd.
@Szukamwlesie
@Szukamwlesie 3 жыл бұрын
Dokładnie, bardzo dobrze, że to pokazujesz dosadnie! Tym lasem!
@samanoPL
@samanoPL 3 жыл бұрын
Konrad - jeszcze raz gratuluję Ci świetnego dokumentu. Mieszkam całe życie na Ursynowie i fajnie, że zrobiłeś ten dokument. Każdemu, komu pokazywałem, był pod wrażeniem. Na zawsze już ten film będzie na Twoim koncie:) Wszyscy występujący w filmie super się wypowiadają!:) Pozdrowienia oddział Warszawa Ursynów :) :) :)
@cnsr
@cnsr 3 жыл бұрын
Pomysły obecnej władzy są absurdalne, oby się szybko na tym pomyśle przejechali. Mam nadzieję, ze będą jakieś demonstrację oraz ze UE zareaguje. Oni chcą chyba spławiać węgiel tą Wisłą 😂... Zachód rozbiera tamy i to nie jest żadna nowość. Technologia więc jest. Czy ten zbiornik jest inny niz wszystkie? Czy te toksyczne odpady faktycznie istnieją i czy sa jeszcze tak szkodliwe? Byc moze to jakas propagandowa plotka? Czytałem ostatnio, ze Baltyk będzie oczyszczany z iperytu. I da się. I ostatnie pytanie dlaczego mowi sie tylko o nowym zbiorniku, straszy osadami a nic z nimi nie robi? Ten temat w tym kontekscie w ogole nie istnieje. Dlaczego zezwala się na budowe na terenach zalewowych i nie wysiedla sie ludzi z terenów zagrożonych? Dla mnie to sygnał, że cel jest jeden. Polityczny i biznesowy.
@Holzer8521
@Holzer8521 3 жыл бұрын
Ewentualna stopniowa likwidacja Zbiornika Włocławskiego musi przebiegać może nawet latami, z racji na obniżenie poziomu wody gruntowej w jego okolicy i związane z tym problemy. W jej trakcie można by sukcesywnie badać i neutralizować wspominane osady a uwolniony teren wraz z zaadaptowaną konstrukcją tamy przeznaczyć na funkcję zbiornika przeciwpowodziowego. To wszystko jednak by kosztowało i trwało a każda władze woli zlecać nowe inwestycje - bo to i kontrakty i łatwiejsza droga po głosy wyborców!
@taktoja7580
@taktoja7580 3 жыл бұрын
Też pochodzę z okolic Nieszawy. Z lat dzieciństwa pamiętam jak temat budowy tamy pojawiał się przy okazji rodzinnych spotkań. Teraz z jednej strony ulga bo budowy nie będzie ale to nie rozwiązuje problemu.
@samanoPL
@samanoPL 3 жыл бұрын
Podam jakie zwierzęta tam obserwowałem, może komuś się przyda jako ciekawostka, wymienię te najciekawsze obserwacje: Łoś, Bóbr, kuna domowa i leśna, nietoperze, borsuk, sarna, dzik, lis, puszczyk, bocian czarny:)
@katarzynabacciarelli4282
@katarzynabacciarelli4282 3 жыл бұрын
W naturalnym ekosystemie obecne są duże zwierzęta: dziki, jelenie. Są niezbędne do tego żeby las był zdrowy. A to jest 100ha ogrodzonych szczelnym płotem. Pan leśnik o tym nie wie? Przejdźcie się wzdłuż płotu i wyciągnijcie sami wnioski - co dzieje się z tym lasem? A ludzie i tak tam chodzą - studenci Kolegium Europejskiego i jeżdżą samochodami - strażnicy. Śmieszne jak wspomnieli o obwodnicy i cięcie 😀 I jakoś zapomnieli powiedzieć o akademikach na tym zamkniętym terenie, imprezach 'studentów'... Czysta propaganda.
@Holzer8521
@Holzer8521 3 жыл бұрын
Brakuje też tam żubrów, niedźwiedzi i wilków to fakt! Ten teren nie jest w 100% wolny od obecności tam człowieka i nie jest też de facto pokryty naturalną knieją (choć z każdym rokiem jest tam bardziej "dziko") - co jednak moim zdaniem nie umniejsza jego funkcji ostoi, swoistego matecznika dla długiej listy gatunków tam występujących i z jego terenu zasiedlających okolice! Powtórzę, że lęgi wyprowadza tam bocian czarny gatunek stroniący od człowieka, wybierający na miejsca swego gniazdowania spokojne okolice - nie wiem jak można by zatem pogodzić ciągłą obecność spacerowiczów w sezonie z jego dobrostanem? Co do wyglądu lasu to nie mam jakiś obaw - on po prostu wkracza w kolejną fazę swego cyklu życiowego. Osobiście z większą obawą patrzę na to co dzieje się na zewnątrz ogrodzonego terenu, gdzie intensywność presji inwestycyjnej się wzmaga!
@katarzynabacciarelli4282
@katarzynabacciarelli4282 3 жыл бұрын
@@Holzer8521 za niecały rok, 400 metrów od płotu rezerwatu ruszy autostrada! Czy ów bocian czarny i reszta ptaszków to wytrzyma? I jeszcze jedno pytanie, czy lepiej żeby młodzież wskakiwała przez płot i chodziła po krzakach zakazanego rezerwatu, czy może kulturalnie po alejkach które i tak tam są? I dlaczego 'studentom' wolno a mieszkańcom nie wolno? Mieszkańcy to hołota a studenci elita? O to chodzi?
@Holzer8521
@Holzer8521 3 жыл бұрын
@@katarzynabacciarelli4282 cóż mam nadzieję, że te "ptaszki" o których Pani wspomina wytrwają zachodzące wokół rezerwatu zmiany. Generalnie polecam udział w spacerach organizowanych w sezonie - osobiście zorganizowałem takich już wiele - to moim zdaniem wyważony sposób na udostępniane tego terenu mieszkańcom okolicy z zachowaniem spokoju potrzebnego mieszkańcom samego rezerwatu. Pozdrawiam
@katarzynabacciarelli4282
@katarzynabacciarelli4282 3 жыл бұрын
@@Holzer8521 niech pan nie kłamie. Nie ma żadnych spacerów. Proszę wejść na stronę zwiedzaj-natolin czy jakoś tak. Piszą że jest covid i nie ma żadnego zwiedzania. Jestem przewodnikiem i chciałam zorganizować spacery po parku Natolińskim, to odpisali, że pozarażam studentów! Mega bezczelność.
@Holzer8521
@Holzer8521 3 жыл бұрын
@@katarzynabacciarelli4282 mamy czasy jakie mamy. Do tej pory w moich spacerach przyrodniczych uczestniczyło kilkaset osób wiec proszę nie imputować mi kłamstwa. Mam nadzieję, że sytuacja się w końcu unormuje i w nadchodzącym sezonie znów kilka razy uda mi się spotkać się tam z osobami chętnymi poznania wartości przyrodniczej tego miejsca w poszanowaniu jego spokoju. Pozdrawiam serdecznie kończąc dyskusję.
@piotrbarczak9428
@piotrbarczak9428 3 жыл бұрын
Nikt tak nie zaszkodził przyrodzie Parku Natolińskiego jak pan i zarządzający nim Tkaczyk. W 1930 roku park był ogólnodostępny. Został urządzony przez Kostkę-Potockiego. Większość drzew została zasadzona. Są w nim zabytki, które obecnie są dostępne dla nielicznych- głównie znajomych i polityków. CEN Natolin korzysta z dróg parkowych jeżdżąc samochodami po parku, niszcząc tamtejszą przyrodę. Studenci, którzy płacą 26000 EUR za semestr chodzą do pałacu na kawę i urządzają sobie zabawy w pałacu. Uprawiają w kompleksie leśnym o powierzchni 120 hektarów sporty, podczas gdy mieszkańcy muszą siedzieć w domach, w czasie pandemii. Pana film został zasponsorowany przez CEN Natolin, dlatego nie jest obiektywny. Posadzone przez Kostkę-Potockiego drzewa, historyczne alejki, zarastają chwastami leśnymi, olchami, topolami itp. W zarośniętych chaszczach nie chce się rozwijać żuk pachnica, który tam występuje. Zresztą oni rozjeżdżają tego żuka samochodami. Można to obejrzeć na prezentowanych materiałach na youtube.
@Holzer8521
@Holzer8521 3 жыл бұрын
Moim zdaniem to Pana petycja mająca na celu doprowadzenie do szerokiej i stałej dostępności spacerowiczów na teren rezerwatu może wyrządzić mu szkodę! Film pod którym zamieścił Pan komentarz, oddałem pod ocenę społeczeństwa i choć może się to Panu nie podobać budzi on pozytywne reakcje. Często spotykałem się też z wypowiedziami uczestników spacerów przyrodniczych które organizuję, że po seansie zmieniły one diametralnie opinię co do podpisanej wcześniej petycji. Pozdrawiam
@katarzynabacciarelli4282
@katarzynabacciarelli4282 3 жыл бұрын
@@Holzer8521 Pozytywne reakcje to tylko pracowników kolegium europejskiego którzy mogą tam robić co chcą! Jeśli to tak cenny rezerwat to czemu działa w nim uczelnia??! Dlaczego studenci robią imprezy, biegają po lesie itd. oni nie płoszą ptaków? 130 studentów i kij wie ile obsługi kręcących się po terenie. No ale to kilku mieszkańców Natolina zadeptało by las. No naprawdę tak bezczelnej propagandy to dawno nie słyszałam. Nadal jesteśmy w PRL?
@Moskuito2222
@Moskuito2222 4 жыл бұрын
Dawno nie oglądałem takiego filmu przyrodniczego. Dużo wiedzy specjalistycznej co czuć i słychać, nie banalny i nie nudny jak to teraz filmy przyrodnicze. Jednocześnie przy pięknem podkładzie muzycznym i dobrej reżyserii. Diamencik.
@Holzer8521
@Holzer8521 4 жыл бұрын
Moim celem było ukazanie w możliwe przystępny sposób, wyjątkowości tego skrawka lasu. Założyłem, że musi pojawić tam tam zarówno głos ekspercki jak i odczucia osób goszczących w nim po raz pierwszy. Trochę bałem się tego eksperymentu z poznawaniem się już na planie z "ochotnikami" ale jak się okazało moje obawy były nieuzasadnione! Las Natoliński nadal jest mi bliski i w tym roku mam nadzieję na poprowadzenie w nim znów spacerów przyrodniczych - o ile one dojdą do skutku zapraszam! Info o takich sposobnościach zawsze publikuję na fb:Drzewiej. Pozdrawiam
@michaltab688
@michaltab688 4 жыл бұрын
Świetny film 👍👍 leci sub
@Holzer8521
@Holzer8521 4 жыл бұрын
dziękuję za tak przychylną opinię:)
@kube35a
@kube35a 4 жыл бұрын
wiele "może" w tym filmie i absolutny brak konkretów. Na marginesie kaskada dolnej Wisły była już projektowana przez Prusy w II połowie XIX w.
@Holzer8521
@Holzer8521 4 жыл бұрын
Dziękuję za opinię.
@cnsr
@cnsr 3 жыл бұрын
Jest wiele "może", bo nie ma konstruktywnej debaty w tym temacie, a ludzi karmiło się przez lata propagandą i mrzonkami, a nie argumentami i naukowym wyjaśnieniem odpowiedzi na wiele pytań. Pewny jest niestety tylko idiota i on nie ma ani pytań ani wątpliwości, bo juz jak sądzi wszystko wie. Ale wie niewiele.
@costek9693
@costek9693 4 жыл бұрын
Witam całkiem ciekawe spojrzenie ,choć muszę przyznać że do końca to się z tym nie zgadzam . Chciał się pan ze mną skontaktować , z jakich okolic pan pochodzi ? kzbin.info/www/bejne/kIi6YZuJhNhqrrM mam sporo materiału z lotów nad Wisłą ale jakoś nie mam koncepcji na filmik pozd. Marek
@Holzer8521
@Holzer8521 4 жыл бұрын
Cóż opinii w tej kwestii jest wiele! To moje rodzinne strony, mam w planach jeszcze stworzyć coś o Nieszawie - może połączymy wysiłki?
@dan-oh5tg
@dan-oh5tg 4 жыл бұрын
Cudowny las i piekny film.Dawno niewidziany Pan Gerard Sawicki z pamietnej Telewizji Edukacyjnej :)
@Holzer8521
@Holzer8521 4 жыл бұрын
Gerarda poznałem właśnie podczas zdjęć, jego udział w tym projekcie ma dla mnie wielką wartość!
@ekoturysta
@ekoturysta 4 жыл бұрын
Nie jestem fachowcem, ale można odnieść wrażenie, że w tej sytuacji już trudno o dobre rozwiązania. Tak to jest gdy się ingeruje w naturę - niby dla dobra społeczeństwa, a w końcu obrywają i ludzie, i przyroda. Fajny film. Bez zbędnych fajerwerków montażowych, za to z sensowną treścią :)
@Holzer8521
@Holzer8521 4 жыл бұрын
Miałem chęć ukazania stanu obecnego tyczącego się tego odcinka rzeki oraz kontekstu samotnego funkcjonowania tamy we Włocławku. Bliższy memu sercu jest wariant trwania dzikiej rzeki i jakiejś perspektywicznej "dezaktywacji" istniejącego przegrodzenia Wisły - choć wiem, iż koszt takiego rozwiązania byłby spory a i sceptyków tej koncepcji znalazłoby się wielu. Alternatywa w postaci budowy tego stopnia podpiętrzającego, będzie mieć wiele negatywnych następstw zarówno dla rzeki (aspekt biologiczny, erozyjny ) jak i ludzi (w pewnych miejscach podniesienie poziomu wód gruntowych a poniżej konstrukcji jego obniżenie). Oczywiście pojawią się koszty dodatkowe a "czystość" energii pochodzącej z elektrowni, stanowiącej część tego założenia można oceniać ambiwalentnie. Nie wiem jak to się potoczy ale miałem chęć przybliżyć możliwie rzetelnie sytuację i mam nadzieję, że mi się to w miarę udało. Forma miała być sługą treści:)
@Moskuito2222
@Moskuito2222 4 жыл бұрын
Fajny i wywarzony materiał. Spojrzenie subiektywne a jednak najbardziej obiektywne jakie widziałem 😀
@Holzer8521
@Holzer8521 4 жыл бұрын
Starałem się weryfikować informacje zawarte materiale, więc mam nadzieję nie ma tam jakiś fake-newsów:)
@woloszyntomek
@woloszyntomek 4 жыл бұрын
To bardzo ważny komentarz w sprawie. Dziękuję. Rozjaśniło mi się dzięki Tobie. Udostępnię na TT i FB
@Holzer8521
@Holzer8521 4 жыл бұрын
To wypadkowa osobistych przemyśleń, połączona z informacjami zaczerpniętymi z dostępnych opracowań. Trudno mi jednak stwierdzić jakie rozwiązanie kwestii samotnego trwania tamy we Włocławku jest optymalne? Powątpiewam jednak, iż byłaby nim kolejna próba grodzenia rzeki.
@zweij
@zweij 4 жыл бұрын
Kolejny świetny i przyjemny dla oka film. :)
@samanoPL
@samanoPL 5 жыл бұрын
Konrad, oglądałem dziś ten film kolejny raz i stwierdzam, że ten film naprawdę jest wyjątkowy i jest super, świetnie przedstawiony temat Lasu Natolińskiego, jak już kiedyś pisałem może byś jeszcze kiedyś coś nakręcił o zbliżonej tematyce, tematów nie brakuje jak i miejsc, jak coś - służę wiedzą o miejscach na Ursynowie:)
@Holzer8521
@Holzer8521 5 жыл бұрын
mym problemem jest niestety ciągły deficyt czasu, ale temat jest otwarty i np. zagadnienie Lasu Kabackiego jawi się mi wielce atrakcyjnie!
@samanoPL
@samanoPL 5 жыл бұрын
Czas i dla mnie też jest niekiedy problemem, niemniej gdybyś się przymierzał służę szczerą pomocą i wiedzą:)
@Oryosa
@Oryosa 5 жыл бұрын
Trzeba uruchomić ogólny proces, z czasem posprzątamy - trzeba tylko chcieć i uczyć dzieci że trzeba chcieć
@Holzer8521
@Holzer8521 5 жыл бұрын
dobrze by było też wzorem np.Niemiec wprowadzić kaucję na tego typu pojemniki - skala zjawiska zaśmiecania nimi lasów, łąk i brzegów rzek i jezior znacznie by moim zdaniem zmalała!
@ewaplanet9016
@ewaplanet9016 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film, Panie Konradzie. :)) Obejrzałam z zapartym tchem. Czy Pan wie, że pracownicy SGGW zakładają kolczyki i obroże wiewiórkom w Łazienkach i podobno w tym rezerwacie...? Cytuję: "Naukowcy z SGGW będą prowadzić swoje badania w dwóch miejskich ośrodkach służących za dom dla rudych gryzoni - Łazienkach Królewskich i Lesie Natolińskim. Dzięki temu badacze porównają zwyczaje niezależnych stad zamieszkujących tereny zielone o różnym stopniu ingerencji ludzkiej. W eksperymencie naukowcy posłużą się tzw. metodą CMR (ang. capture-mark-recapture). Oznacza to, że wiewiórki zostały oznakowane kolczykami z indywidualnym numerem oraz wyposażone w obróżki z nadajnikami radiotelemetrycznymi. W ten sposób doktorzy z SGGW będą mogli śledzić zwierzęta i obserwować ich zachowania ." Panie Konradzie - widziałam już dwie wiewiórki z wielkimi ranami na uszach od tych kolczyków, które powodują infekcję, a jak można domyślić się także i ból, a stąd już niedaleko do choroby. Co Pan o tym sądzi?
@Holzer8521
@Holzer8521 5 жыл бұрын
Dziękuję za tak przychylną opinię o filmie! Co do tych badań to wiem, że są prowadzone na terenie rezerwatu od zeszłego roku Osobiście wiewiórek z obrożami, kolczykami czy poranionymi uszami nie widziałem, ale przyznaję, że w tym sezonie byłem tam w sumie może 5 razy i to jako przewodnik spacerów, więc też i wiewiórki mogły unikać grupy. O tych zakolczykowanych wiewiórkach z Łazienek dowiedziałem się kilka dni temu z internetu. Przyznam, że jest to niepokojąca sytuacja - choć jednocześnie nie chcę z gruntu podważać autorytetu naukowców zajmujących się tym projektem. Rezerwat i wszystkie zamieszkujące go stworzenia jest jednak bliski memu sercu przez co napiszę maila do SGGW z zapytaniem w tej sprawie. Mam nadzieję, że uzyskam jakąś odpowiedz z ustosunkowaniem się do kwestii sygnałów o poranionych zwierzętach.
@ewaplanet9016
@ewaplanet9016 5 жыл бұрын
@@Holzer8521 Ja także kiedyś myślałam, że naukowcy, to ci, którzy wyprowadzą nas wszystkich na prostą. :) Ale na przestrzeni całej naszej historii, mam na myśli cywilizację człowieka - odkrycia naukowe jak i przeróżne badania wielokrotnie niosły i nadal niosą złe rozwiązania, które mimo tego są wdrażane w życie. A kiedy słyszę o badaniach na zwierzętach, to widzę naszą cywilizację jako najbardziej inwazyjną i krzywdzącą społeczność na tej planecie. Taki moloch jak wyższa uczelnia, która na dodatek na te swoje "badania" ma pozwolenie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jak i z Komisji Etyki, jest jak... walec drogowy. Pytanie, czy to etyczne zamykać zwierzaki w porozstawianych ciasnych klatkach (w zimie także) żeby im zakładać to i owo, raniąc przy okazji ciało i stwarzając możliwość, że obroża będzie przyczyną zaplatania się w gałęzie ? Albo, że emisja fal radiowych znajduje się tak blisko tak małego rozmiarami mózgu ? ( Nie wiadomo jak wielkie kłopoty będziemy mieli my, za używanie telefonów komórkowych, ale one przyjdą.) Pomysłodawcy tego projektu nie robią tego aby pomóc wiewiórkom. Na przykład - aby je zaszczepić, podać jakiś specyfik na pasożyty, czy wyciągnąć kleszcza - to byłoby i etyczne i pomocne. Powody zdobywania kolejnych stopni naukowych są różne, nie zawsze właściwe. A droga do ich osiągania również bywa kręta. Zastanowiłam się teraz nad nazwą Komisji Etycznej, a brzmi ona w całości tak: " 1 Lokalna Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach." - To jest oksymoron, figura niemożliwa. Doświadczenie na kimś nie może być etyczne, bo wiąże się z bólem, cierpieniem i z odebraniem wolności - z życiem włącznie. Dziękuję Panie Konradzie, za odpowiedź i za poświęcony czas.
@samanoPL
@samanoPL 5 жыл бұрын
Jak się tak człowiek pokręci po Warszawie i okolicach - każdy staw, jezioro, łąka, pole, las, zagajnik i tak dalej - to widzimy masę śmieci, smutne to. Człowiek to szkodnik, nie każdy, ale większość, niektórzy prócz wypicia alkoholu jeszcze rozbijają butelki...popieram niech każdy weźmie choć jedną rzecz i wyrzuci do śmietnika. Konrad - swego czasu kierowałem zapytanie do Urzędu Gminy Wilanów o podstawienie kontenera na śmieci, celem posprzątania okolic Parku Natolińskiego, był super odzew z ich strony - może warto wrócić do tej lokalnej inicjatywy?. Pozdrawiam serdecznie - Krzysztof
@Holzer8521
@Holzer8521 5 жыл бұрын
jestem za! To można połączyć a jakimś fajnym, spacerem i uporządkowaniem kurhanu z epoki żelaza znajdującym się tuż obok rezerwatu!
@samanoPL
@samanoPL 5 жыл бұрын
Co mogę powiedzieć - 100 procent zgodności z mojej strony:)
@grzegorzwereszczynski1095
@grzegorzwereszczynski1095 6 жыл бұрын
cudowne maluchy
@Holzer8521
@Holzer8521 6 жыл бұрын
moje pierwsze spotkanie z borsukami w życiu:)
@mibodo45
@mibodo45 6 жыл бұрын
Ładnie skomponowany film o pięknym lesie. Oby ten las nie stał się ogólnie dostępnym parkiem, co chodzi po głowie niektórym ludziom. Byłby to koniec tego skrawka samowystarczalnego pierwotnego ekosystemu. Uważam, że należy przeciwstawiać się tym zakusom.
@Holzer8521
@Holzer8521 6 жыл бұрын
Dziękuję za te miłe słowa! Ważnym aspektem jest też ochrona stosunków wodnych na jego terenie -w tym kontekście tendencja zabudowy jego okolic może wpłynąć na poziom wód gruntowych co dla ekosystemów lęgowych i grądów rosnących na terenie rezerwatu może mieć zasadnicze znaczenie.
@mibodo45
@mibodo45 6 жыл бұрын
Zgadzam się z tym w zupełności. Mam nadzieję, że wokół Lasu Natolińskiego jest otulina, która być może wpłynie na to, że poziom wód gruntowych nie obniży się katastrofalnie. Jeśli takowej nie ma, to przypuszczam, że są ludzie walczący o jej ustanowienie. Strata takiego pierwotnego środowiska zuboży nas wszystkich, z czego niestety większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. Ludzie nie zdają sobie sprawy także z tego, że Gaja może niedługo zacząć reagować ze skutkiem opłakanym dla ludzkości.
@Holzer8521
@Holzer8521 6 жыл бұрын
Wokół rezerwatu od dotąd zajmowanej przez grunty rolnicze i nieużytki wyrosły już dwa osiedla - takie są fakty! Coż sam film zrealizowałem celem popularyzacji wiedzy o rezerwacie i świadomości o zagrożeniach mogących wpłynąć na jego dobrostan! Jako mieszkaniec okolic podejmuje też inne wysiłki mające perspektywicznie wpłynąć na utrzymanie wyjątkowości tego miejsca!
@smigoltime
@smigoltime 6 жыл бұрын
Jak Pana zobaczyłem to myślałem ze jakiś znany reżyser czy cos... A tu 40 subow :P
@Holzer8521
@Holzer8521 6 жыл бұрын
każdy twórca musi od czegoś zacząć:) Oprócz opowieści o Lesie Natolińskim mam już jakiś dorobek - ale nie chcę się nim na ten moment chwalić na YT:) Oprócz tego jestem w trakcie przygotowań do dużego projektu filmowego o Puszczy Kampinoskiej, więc uważam moją sytuację za rozwojową! Mam nadzieję, że film o rezerwacie przypadnie do gustu!:)
@smigoltime
@smigoltime 6 жыл бұрын
Film świetny i na pewno zasługuje na więcej rozgłosu, wiadomo że nie od razu ma się milionową widownię. A na odcinek z Puszczy Kampinoskiej czekam, może jakiś łoś się trafi :)
@Holzer8521
@Holzer8521 6 жыл бұрын
Na tym etapie dokumentuje i sporo czytam - jednak nic i tak nie zastąpi chodzenia po lesie:) na zachętę mały wycinek materiału: kzbin.info/www/bejne/rZ-mpmmmfq2Mf5o
@samanoPL
@samanoPL 6 жыл бұрын
Czas jeszcze na projekty o ciekawych - podobnych miejscach na Ursynowie i w pobliżu Ursynowa, w razie czego służę swoją darmową skromną wiedzą:) Chodziło się tu i tam i coś tam się widziało, coś się zasłyszało, a resztę doczytało:) Pozdrawiam serdecznie
@elfoxini
@elfoxini 6 жыл бұрын
Piękny film, ładnie skomponowany. :) Przyjemnie oglądać to za każdym razem. :)
@Holzer8521
@Holzer8521 6 жыл бұрын
Możliwość opowiedzenia historii o Lesie Natolińskim to była ciekawa przygoda! Tym bardziej ją doceniam, gdy czytam tak przychylne opinie dotyczące tego projektu filmowego! Pozdrawiam
@samanoPL
@samanoPL 6 жыл бұрын
Super film, super miejsce i super pomysł Panie Konradzie. Miejsce zapomniane, mieszkam na Ursynowie od dziecka, 37 lat, wielu moich kolegów z tej dzielnicy nawet nie wie, gdzie to jest, a mieszka tu tyle lat co ja albo prawie. Często bywam w okolicach i wszystkich innych podobnych terenach w naszej dzielnicy, pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów filmowych. Krzysztof Twardowski
@Holzer8521
@Holzer8521 6 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za te miłe słowa! Od czasu gdy zamieszkałem w tym rejonie Warszawy i odkryłem to miejsce - miałem chęć opowiedzieć o nim szerzej - mam nadzieje, że ten film spełnia rolę jaką mu wymyśliłem!
@maciejwasilewski26
@maciejwasilewski26 6 жыл бұрын
osoby zainteresowane problematyką rezerwatów przyrody zachęcam do wypełnienia ankiety, którą przeprowadzam w ramach badań naukowych. Z góry bardzo dziękuję za każde wypełnienie! rezerwatyprzyrody.webankieta.pl/
@dan-oh5tg
@dan-oh5tg 7 жыл бұрын
BARDZO PIĘKNY I INTERESUJĄCY FILM. TAKIE MIEJSCA JAK LAS NATOLIŃSKI NIE POWINNY BYĆ MIEJSCEM UDOSTĘPNIANYM DLA LUDZI LECZ BEZWZGLĘDNIE MUSZĄ BYĆ CHRONIONE
@Holzer8521
@Holzer8521 7 жыл бұрын
Nawet dość restrykcyjny plan ochrony dozwala na określonych zasadach dostęp do terenu rezerwatu. Myślę, że kompromis pomiędzy konstytucyjnym prawem dostępu a znaczeniem przyrodniczym tego terenu został w treści tego planu osiągnięty.
@pawelenart6239
@pawelenart6239 7 жыл бұрын
Niestety nie mogłem osobiście przybyć na premierę, ale po dwukrotnym obejrzeniu filmu, podzielę się wstępnie moimi odczuciami i opinią. Kilka aspektów jest niesamowitych. Po pierwsze - że takie cudo, jakim jest Las Natoliński przetrwał w tak niesprzyjającym dla przyrody miejscu jak Warszawa. Po drugie - świadomość, że to tylko skrawek dawnej świetności Puszczy Mazowieckiej powoduje uczucie przygnębienia, że człowiek ją kompletnie zdewastował i przeobraził te tereny w smolisto-dymiący moloch. Po trzecie - fauna i flora Lasu Natolińskiego powalają na kolana i stan wielkiego zachwytu nad tą przyrodniczą perełką w żadnym stopniu nie jest przesadzony. Po czwarte - pomnikowe drzewa. Dla mnie - treehuntera, fascynata i miłośnika drzew, a przede wszystkim sędziwego drzewostanu to coś wspaniałego. Po piąte - film świetnie zrealizowany, ukazujący WIELKOŚĆ I dostojność przyrodniczego życia Lasu Natolińskiego. Cieszę się, że tak bardzo podkreślono rolę martwego drewna w lesie w różnym stadium rozkładu. Tytuł niezwykle trafny - po prostu mgnienie dawnej, królewskiej Puszczy, która porastała obficie obecną, warszawską aglomerację. Jakże odmienne miejsce od lasów gospodarczych. GRATULUJĘ Drzewiej świetnego filmu z absolutnie unikatowym miejscem w roli głównej, jakim jest Las Natoliński!
@Holzer8521
@Holzer8521 7 жыл бұрын
To bardzo miłe czytać takie opinie! Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej, ale i tak uważam projekt za udany!
@FilmDIL
@FilmDIL 7 жыл бұрын
Panie Konradzie wcześniej widziałem fragmenty filmu, ale całość zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Sposób przekazu, lekkość przejść pomiędzy historią i teraźniejszośćią , miastem i puszczą, doskonale wybrane komentarza czy sposób wplatania ujęć ukazujących poszczególne gatunki czyni ten film arcyciekawym. Film powinien być "lekturą obowiązkową " każdego Ursynowianina a może każdego Polaka. Bardzo dziękuję .
@Holzer8521
@Holzer8521 7 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tę opinię! Jako twórca nie chcę rozpływać się w samozachwycie niemniej to miłe czytać takie komentarze:)
@KonradZiembicki
@KonradZiembicki 7 жыл бұрын
Gołębie są hodowane na Kabatach :) tak grasuje tu jastrząb , ma czym się najeść . Sam hoduje nie opodal Lasu :)
@Holzer8521
@Holzer8521 7 жыл бұрын
Widziałem też nieopodal krogulca - gołębie muszą mieć się tam na baczności:)
@piotrwiara1564
@piotrwiara1564 7 жыл бұрын
Niestety otulina Lasu Natolińskiego jest systematycznie niszczona deweloperzy użytkownicy samochodów 4X4, dodam że w okolicy parku swoją niszę zajął Świerszcz polny gatunek chroniony którego stanowiska są także chronione co nie przeszkadza deweloperom wysypywać ziemię i wylewać wodę z wykopów pod fundamenty budów.
@Holzer8521
@Holzer8521 7 жыл бұрын
Zabudowa okolic rezerwatu to chyba jedna z największych obok zaburzeń poziomu wód gruntowych kwestii godzących w istotę ochrony tego obszaru. Osobnym lecz szczególnie niekorzystnym problemem przede wszystkim w czasie sezonu lęgowego są off-roadowcy - wjeżdżający gdzie popadnie! To smutne, ale to zagadnienie ma charakter ogólnokrajowy!
@piotrwiara1564
@piotrwiara1564 7 жыл бұрын
Tak zgodzę się z tym (off-rodowcy) psują tam wszystko rozjeżdżają drogi robią błoto psują ciszę nawet z psem już tam nie chodzę. W ogóle część tej okolicy to powinien być park dla ludzi a tereny przyległe powinny zostać otuliną parku. Inaczej podzielą los skarpy na której rósł niegdyś relikt polodowcowy nazwy nie przytoczę.
@pawelenart6239
@pawelenart6239 7 жыл бұрын
Konradzie - zwiastun filmu bardzo dobry ze świetnie dobraną muzyką, oddającą urok i piękno Lasu Natolińskiego. Chociaż jeszcze nie obejrzałem filmu, czuję, że będzie bardzo dobry, przede wszystkim z dwóch powodów - po pierwsze - miejsce, w którym go realizowałeś jest unikatowe, niezwykłe i przepiękne, po drugie - tworzył go człowiek z pasją i dużą wrażliwością na piękno przyrody. Trzymam kciuki za udaną premierę i mam nadzieję, że spotkamy się na niej. Pozdrawiam serdecznie. ;-)
@Holzer8521
@Holzer8521 7 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tę przychylną opinię! Mam nadzieję, że również film wywoła tego typu odczucia! Podnoszenie świadomości o tego typu miejscach jest moim zdaniem jednym ze sposobów ich ochrony! Pozdrawiam!
@Holzer8521
@Holzer8521 10 жыл бұрын
"Niechaj ten, kto szuka, nie ustaje w szukaniu, póki nie znajdzie,- a gdy znajdzie-zatrwoży się, a gdy się zatrwoży, zdumieje się i osiągnie władztwo nad Wszystkim." Edward Stachura