Dawno nie oglądałem takiego filmu przyrodniczego. Dużo wiedzy specjalistycznej co czuć i słychać, nie banalny i nie nudny jak to teraz filmy przyrodnicze. Jednocześnie przy pięknem podkładzie muzycznym i dobrej reżyserii. Diamencik.
@Holzer85214 жыл бұрын
Moim celem było ukazanie w możliwe przystępny sposób, wyjątkowości tego skrawka lasu. Założyłem, że musi pojawić tam tam zarówno głos ekspercki jak i odczucia osób goszczących w nim po raz pierwszy. Trochę bałem się tego eksperymentu z poznawaniem się już na planie z "ochotnikami" ale jak się okazało moje obawy były nieuzasadnione! Las Natoliński nadal jest mi bliski i w tym roku mam nadzieję na poprowadzenie w nim znów spacerów przyrodniczych - o ile one dojdą do skutku zapraszam! Info o takich sposobnościach zawsze publikuję na fb:Drzewiej. Pozdrawiam
@dan-oh5tg4 жыл бұрын
Cudowny las i piekny film.Dawno niewidziany Pan Gerard Sawicki z pamietnej Telewizji Edukacyjnej :)
@Holzer85214 жыл бұрын
Gerarda poznałem właśnie podczas zdjęć, jego udział w tym projekcie ma dla mnie wielką wartość!
@ewanaroznik24894 ай бұрын
Cudowne miejsce. Taki skarb, mały klejnot na mapie Polski. Jednak lepiej byłoby dla tego miejsca, żeby pozostał zamknięty dla ludzi.... Dziękuję za piękny film.
@Holzer85214 ай бұрын
moim zdaniem da się pogodzić troskę o jego dobrostan przyrodniczy z dążeniem do jego udostępnienia dla zwiedzających, w tym celu nadal organizuje spacery po jego terenie.
@ewanaroznik24894 ай бұрын
@@Holzer8521 Nie ufam ludziom. Potrafią rzucić śmieć, gdy przewodnik patrzy w inną stronę. Takie spacery nie wyrządzą szkody pod warunkiem, że w skład grupy będą wchodziły tylko osoby naprawdę kochające przyrodę. Pozdrawiam serdecznie.
@krzysztofgrasssnake8 ай бұрын
Ale super. Na pewno skorzystam. Musz tylko dobrać terminy
@ppmm96526 ай бұрын
Świetny film. Szkoda, że autor nie wspomina o nim w trakcie spacerów przyrodniczych po Lesie Natolińskim. Pozdrowienia dla p. Konrada :-).
@Holzer85216 ай бұрын
staram się raz na jakiś czas o nim wspomnieć:)
@krzysztofgrasssnake8 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Boże myślałem że to jakiś zwykły park dla władzy i ludzi z kontaktami a mam tu pod nosem taki skarb. Naprawdę ciekawie i inspirująca opowiedziane. Zgadam się również z waszym podsumowaniem. Pozdrawiam Krzysztof.
@Holzer85218 ай бұрын
Zapraszam na na spacer przyrodniczy po terenie rezerwatu - najbliższy termin to prawdopodobnie 7.04 - można dokonać rezerwacji poprzez stronę "ZwiedzajNatolin": www.zwiedzajnatolin.pl/ - możliwość zapisu pojawi się prawdopodobnie po 1.04 ale polecam również spacery historyczne uwzględniacie bardziej pałac na nie również można zapisać się używając aplikacji ze strony. W każdym kolejnym miesiącu będą pojawiać się tam kolejne terminy.
@samanoPL3 жыл бұрын
Konrad - jeszcze raz gratuluję Ci świetnego dokumentu. Mieszkam całe życie na Ursynowie i fajnie, że zrobiłeś ten dokument. Każdemu, komu pokazywałem, był pod wrażeniem. Na zawsze już ten film będzie na Twoim koncie:) Wszyscy występujący w filmie super się wypowiadają!:) Pozdrowienia oddział Warszawa Ursynów :) :) :)
@elfoxini6 жыл бұрын
Piękny film, ładnie skomponowany. :) Przyjemnie oglądać to za każdym razem. :)
@Holzer85216 жыл бұрын
Możliwość opowiedzenia historii o Lesie Natolińskim to była ciekawa przygoda! Tym bardziej ją doceniam, gdy czytam tak przychylne opinie dotyczące tego projektu filmowego! Pozdrawiam
@FilmDIL7 жыл бұрын
Panie Konradzie wcześniej widziałem fragmenty filmu, ale całość zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Sposób przekazu, lekkość przejść pomiędzy historią i teraźniejszośćią , miastem i puszczą, doskonale wybrane komentarza czy sposób wplatania ujęć ukazujących poszczególne gatunki czyni ten film arcyciekawym. Film powinien być "lekturą obowiązkową " każdego Ursynowianina a może każdego Polaka. Bardzo dziękuję .
@Holzer85217 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tę opinię! Jako twórca nie chcę rozpływać się w samozachwycie niemniej to miłe czytać takie komentarze:)
@mibodo456 жыл бұрын
Ładnie skomponowany film o pięknym lesie. Oby ten las nie stał się ogólnie dostępnym parkiem, co chodzi po głowie niektórym ludziom. Byłby to koniec tego skrawka samowystarczalnego pierwotnego ekosystemu. Uważam, że należy przeciwstawiać się tym zakusom.
@Holzer85216 жыл бұрын
Dziękuję za te miłe słowa! Ważnym aspektem jest też ochrona stosunków wodnych na jego terenie -w tym kontekście tendencja zabudowy jego okolic może wpłynąć na poziom wód gruntowych co dla ekosystemów lęgowych i grądów rosnących na terenie rezerwatu może mieć zasadnicze znaczenie.
@mibodo456 жыл бұрын
Zgadzam się z tym w zupełności. Mam nadzieję, że wokół Lasu Natolińskiego jest otulina, która być może wpłynie na to, że poziom wód gruntowych nie obniży się katastrofalnie. Jeśli takowej nie ma, to przypuszczam, że są ludzie walczący o jej ustanowienie. Strata takiego pierwotnego środowiska zuboży nas wszystkich, z czego niestety większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. Ludzie nie zdają sobie sprawy także z tego, że Gaja może niedługo zacząć reagować ze skutkiem opłakanym dla ludzkości.
@Holzer85216 жыл бұрын
Wokół rezerwatu od dotąd zajmowanej przez grunty rolnicze i nieużytki wyrosły już dwa osiedla - takie są fakty! Coż sam film zrealizowałem celem popularyzacji wiedzy o rezerwacie i świadomości o zagrożeniach mogących wpłynąć na jego dobrostan! Jako mieszkaniec okolic podejmuje też inne wysiłki mające perspektywicznie wpłynąć na utrzymanie wyjątkowości tego miejsca!
@samanoPL5 жыл бұрын
Konrad, oglądałem dziś ten film kolejny raz i stwierdzam, że ten film naprawdę jest wyjątkowy i jest super, świetnie przedstawiony temat Lasu Natolińskiego, jak już kiedyś pisałem może byś jeszcze kiedyś coś nakręcił o zbliżonej tematyce, tematów nie brakuje jak i miejsc, jak coś - służę wiedzą o miejscach na Ursynowie:)
@Holzer85215 жыл бұрын
mym problemem jest niestety ciągły deficyt czasu, ale temat jest otwarty i np. zagadnienie Lasu Kabackiego jawi się mi wielce atrakcyjnie!
@samanoPL5 жыл бұрын
Czas i dla mnie też jest niekiedy problemem, niemniej gdybyś się przymierzał służę szczerą pomocą i wiedzą:)
@pawelenart62397 жыл бұрын
Niestety nie mogłem osobiście przybyć na premierę, ale po dwukrotnym obejrzeniu filmu, podzielę się wstępnie moimi odczuciami i opinią. Kilka aspektów jest niesamowitych. Po pierwsze - że takie cudo, jakim jest Las Natoliński przetrwał w tak niesprzyjającym dla przyrody miejscu jak Warszawa. Po drugie - świadomość, że to tylko skrawek dawnej świetności Puszczy Mazowieckiej powoduje uczucie przygnębienia, że człowiek ją kompletnie zdewastował i przeobraził te tereny w smolisto-dymiący moloch. Po trzecie - fauna i flora Lasu Natolińskiego powalają na kolana i stan wielkiego zachwytu nad tą przyrodniczą perełką w żadnym stopniu nie jest przesadzony. Po czwarte - pomnikowe drzewa. Dla mnie - treehuntera, fascynata i miłośnika drzew, a przede wszystkim sędziwego drzewostanu to coś wspaniałego. Po piąte - film świetnie zrealizowany, ukazujący WIELKOŚĆ I dostojność przyrodniczego życia Lasu Natolińskiego. Cieszę się, że tak bardzo podkreślono rolę martwego drewna w lesie w różnym stadium rozkładu. Tytuł niezwykle trafny - po prostu mgnienie dawnej, królewskiej Puszczy, która porastała obficie obecną, warszawską aglomerację. Jakże odmienne miejsce od lasów gospodarczych. GRATULUJĘ Drzewiej świetnego filmu z absolutnie unikatowym miejscem w roli głównej, jakim jest Las Natoliński!
@Holzer85217 жыл бұрын
To bardzo miłe czytać takie opinie! Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej, ale i tak uważam projekt za udany!
@samanoPL6 жыл бұрын
Super film, super miejsce i super pomysł Panie Konradzie. Miejsce zapomniane, mieszkam na Ursynowie od dziecka, 37 lat, wielu moich kolegów z tej dzielnicy nawet nie wie, gdzie to jest, a mieszka tu tyle lat co ja albo prawie. Często bywam w okolicach i wszystkich innych podobnych terenach w naszej dzielnicy, pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów filmowych. Krzysztof Twardowski
@Holzer85216 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za te miłe słowa! Od czasu gdy zamieszkałem w tym rejonie Warszawy i odkryłem to miejsce - miałem chęć opowiedzieć o nim szerzej - mam nadzieje, że ten film spełnia rolę jaką mu wymyśliłem!
@samanoPL3 жыл бұрын
Podam jakie zwierzęta tam obserwowałem, może komuś się przyda jako ciekawostka, wymienię te najciekawsze obserwacje: Łoś, Bóbr, kuna domowa i leśna, nietoperze, borsuk, sarna, dzik, lis, puszczyk, bocian czarny:)
@dan-oh5tg7 жыл бұрын
BARDZO PIĘKNY I INTERESUJĄCY FILM. TAKIE MIEJSCA JAK LAS NATOLIŃSKI NIE POWINNY BYĆ MIEJSCEM UDOSTĘPNIANYM DLA LUDZI LECZ BEZWZGLĘDNIE MUSZĄ BYĆ CHRONIONE
@Holzer85217 жыл бұрын
Nawet dość restrykcyjny plan ochrony dozwala na określonych zasadach dostęp do terenu rezerwatu. Myślę, że kompromis pomiędzy konstytucyjnym prawem dostępu a znaczeniem przyrodniczym tego terenu został w treści tego planu osiągnięty.
@andrzejsati386124 күн бұрын
Czy las Natoliński jest otwarty dla zwiedzających ?
@Holzer852123 күн бұрын
W ramach grup z przewodnikiem można zwiedzać pałac oraz w zgodzie z planem ochrony rezerwatu las. Spacery odbywają się z zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Można dokonać rezerwacji miejsca poprzez link: www.zwiedzajnatolin.pl/ spacery są nieodpłatne a 30% miejsc w każdej grupie jest pozostawiona dla osób, które zdecydują się przyjść bez wcześniejszego potwierdzenia. Ostatni w tym sezonie spacer po rezerwacie organizuję 14.12 zapraszam. Szczegóły poprzez wcześniejszy link.
@smigoltime6 жыл бұрын
Jak Pana zobaczyłem to myślałem ze jakiś znany reżyser czy cos... A tu 40 subow :P
@Holzer85216 жыл бұрын
każdy twórca musi od czegoś zacząć:) Oprócz opowieści o Lesie Natolińskim mam już jakiś dorobek - ale nie chcę się nim na ten moment chwalić na YT:) Oprócz tego jestem w trakcie przygotowań do dużego projektu filmowego o Puszczy Kampinoskiej, więc uważam moją sytuację za rozwojową! Mam nadzieję, że film o rezerwacie przypadnie do gustu!:)
@smigoltime6 жыл бұрын
Film świetny i na pewno zasługuje na więcej rozgłosu, wiadomo że nie od razu ma się milionową widownię. A na odcinek z Puszczy Kampinoskiej czekam, może jakiś łoś się trafi :)
@Holzer85216 жыл бұрын
Na tym etapie dokumentuje i sporo czytam - jednak nic i tak nie zastąpi chodzenia po lesie:) na zachętę mały wycinek materiału: kzbin.info/www/bejne/rZ-mpmmmfq2Mf5o
@samanoPL6 жыл бұрын
Czas jeszcze na projekty o ciekawych - podobnych miejscach na Ursynowie i w pobliżu Ursynowa, w razie czego służę swoją darmową skromną wiedzą:) Chodziło się tu i tam i coś tam się widziało, coś się zasłyszało, a resztę doczytało:) Pozdrawiam serdecznie
@KonradZiembicki7 жыл бұрын
Gołębie są hodowane na Kabatach :) tak grasuje tu jastrząb , ma czym się najeść . Sam hoduje nie opodal Lasu :)
@Holzer85217 жыл бұрын
Widziałem też nieopodal krogulca - gołębie muszą mieć się tam na baczności:)
@katarzynabacciarelli42823 жыл бұрын
W naturalnym ekosystemie obecne są duże zwierzęta: dziki, jelenie. Są niezbędne do tego żeby las był zdrowy. A to jest 100ha ogrodzonych szczelnym płotem. Pan leśnik o tym nie wie? Przejdźcie się wzdłuż płotu i wyciągnijcie sami wnioski - co dzieje się z tym lasem? A ludzie i tak tam chodzą - studenci Kolegium Europejskiego i jeżdżą samochodami - strażnicy. Śmieszne jak wspomnieli o obwodnicy i cięcie 😀 I jakoś zapomnieli powiedzieć o akademikach na tym zamkniętym terenie, imprezach 'studentów'... Czysta propaganda.
@Holzer85213 жыл бұрын
Brakuje też tam żubrów, niedźwiedzi i wilków to fakt! Ten teren nie jest w 100% wolny od obecności tam człowieka i nie jest też de facto pokryty naturalną knieją (choć z każdym rokiem jest tam bardziej "dziko") - co jednak moim zdaniem nie umniejsza jego funkcji ostoi, swoistego matecznika dla długiej listy gatunków tam występujących i z jego terenu zasiedlających okolice! Powtórzę, że lęgi wyprowadza tam bocian czarny gatunek stroniący od człowieka, wybierający na miejsca swego gniazdowania spokojne okolice - nie wiem jak można by zatem pogodzić ciągłą obecność spacerowiczów w sezonie z jego dobrostanem? Co do wyglądu lasu to nie mam jakiś obaw - on po prostu wkracza w kolejną fazę swego cyklu życiowego. Osobiście z większą obawą patrzę na to co dzieje się na zewnątrz ogrodzonego terenu, gdzie intensywność presji inwestycyjnej się wzmaga!
@katarzynabacciarelli42823 жыл бұрын
@@Holzer8521 za niecały rok, 400 metrów od płotu rezerwatu ruszy autostrada! Czy ów bocian czarny i reszta ptaszków to wytrzyma? I jeszcze jedno pytanie, czy lepiej żeby młodzież wskakiwała przez płot i chodziła po krzakach zakazanego rezerwatu, czy może kulturalnie po alejkach które i tak tam są? I dlaczego 'studentom' wolno a mieszkańcom nie wolno? Mieszkańcy to hołota a studenci elita? O to chodzi?
@Holzer85213 жыл бұрын
@@katarzynabacciarelli4282 cóż mam nadzieję, że te "ptaszki" o których Pani wspomina wytrwają zachodzące wokół rezerwatu zmiany. Generalnie polecam udział w spacerach organizowanych w sezonie - osobiście zorganizowałem takich już wiele - to moim zdaniem wyważony sposób na udostępniane tego terenu mieszkańcom okolicy z zachowaniem spokoju potrzebnego mieszkańcom samego rezerwatu. Pozdrawiam
@katarzynabacciarelli42823 жыл бұрын
@@Holzer8521 niech pan nie kłamie. Nie ma żadnych spacerów. Proszę wejść na stronę zwiedzaj-natolin czy jakoś tak. Piszą że jest covid i nie ma żadnego zwiedzania. Jestem przewodnikiem i chciałam zorganizować spacery po parku Natolińskim, to odpisali, że pozarażam studentów! Mega bezczelność.
@Holzer85213 жыл бұрын
@@katarzynabacciarelli4282 mamy czasy jakie mamy. Do tej pory w moich spacerach przyrodniczych uczestniczyło kilkaset osób wiec proszę nie imputować mi kłamstwa. Mam nadzieję, że sytuacja się w końcu unormuje i w nadchodzącym sezonie znów kilka razy uda mi się spotkać się tam z osobami chętnymi poznania wartości przyrodniczej tego miejsca w poszanowaniu jego spokoju. Pozdrawiam serdecznie kończąc dyskusję.