Kurcze a ja korzystając z internetu w Niemczech nie mogę oglądać niektórych seriali które oglądam w domu. Myślałem że vpn to rozwiąże
@dawid940813 күн бұрын
Krótko mówiąc, można kupić telefon komórkowy z klawiaturą o cieszyć się z braku podsłuchu, szpiegowania itp za 200 zł.
@spookyscaryskeleton4723Ай бұрын
Elementy owszem sa dostepne. 3 razy drozej niz analogiczne elementy do "zamknietych" telefonow. Wiele telefonow jest tak samo jak i nie lepiej naprawialnych, wystarczy tylko dobra nagrzewarka. Co do placy i wyzysku w afryce... o jakze mi przykro xD
@miosnikgentoo3598Ай бұрын
Najważniejsze jest długie wsparcie takiego telefonu i możliwość korzystania z niego bez usług Google, większość telefonów z Androidem bez roota traci wsparcie po okresie gwarancyjnym, mimo że hardware spokojnie dałby bez problemu radę to użytkownik niema żadnej kontroli nad tym czy telefon dostanie aktualizacje czy też nie, to porównanie do kupna komputera bez konta administratora jest bardzo trafne.
@spookyscaryskeleton4723Ай бұрын
@@miosnikgentoo3598 to co za problem zrootowac i zainstalowas OS bez sklepu?
@janekilowskiАй бұрын
W większości modeli smartfonów uzyskanie dostępu do roota jest owszem problematyczne lub niemożliwe, ponieważ mają zablokowany bootloader.
@spookyscaryskeleton4723Ай бұрын
@@janekilowski przeciez odblokowanie bootloadera to podstawa rootowania... Co to za argument w ogole.
@janekilowskiАй бұрын
Argument jest bardzo prosty. Wielu dostawców nie pozwala odblokować bootloadera.
@MiesiuАй бұрын
26:45 - kupić komputer - bez "a' na końcu - męski, nieżywotny.
@heniek0o095Ай бұрын
nagraj o firmach, produktach które na podobnych zasadach działają ( jeśli takie są ) dzięki za materiał
@osiedlak2 ай бұрын
przykra sprawa że jak ktoś stwierdza że zrobi telefon na opak czyli skupiony na prywatności przejrzystości itd to wychodzi taki chłam ciekawe jak się zachowują takie smartfony z najwyższej półki
@lesnydziad79052 ай бұрын
Zamiast FireFoxa jak boisz się googla masz Wolf Libre
@lesnydziad79052 ай бұрын
A co złego jest w FireFox? Używam od lat i uważam że chodzi najszybciej i najbardziej stabilnie. Miałem inne wynalazki na chromium jak opera, chrome to nie dość że żarły ram to jeszcze filmy na YT muliły a ilość interesujących mnie wtyczek była średnia. Na FF mam wszystko, po za tym FF pozwalał wyświetlać obraz w obrazie czego inne przeglądarki nie miały, FF potrafił tłumaczyć strony czego na operze nie widziałem. A gdy odplułem Brave to pierwsze co mnie zaatakowało to masa jakiś wyskakujących okien, pytań zwyczajnie truł dupę gdy ja chciałem neta przeglądać, reklamy przez ich wbudowany Adblok przepuszczał i który był rozpoznawany przez strony taki adblock to do niczego nie nie nadaje. Wersja mobilna FF owszem jest kiepska lecz z tego co wiem, to nakładka na chrome, z drugiej strony jako jedna z niewielu na telefonie wspiera wtyczki, więc chcąc nie chcąc na telefonie również tylko FF po mimo że jest wolny ale funkcjonalny.
@szysza542 ай бұрын
Bruh a to nie lepiej wgrać Linuxa na jakimś lepszym telefonie na androidzie?
@janekilowski2 ай бұрын
Teoretycznie można próbować z niektórymi. Ten telefon jest o tyle wyjątkowy, że został zbudowany pod Linuxa, a nie Androida.
@cyriakus2 ай бұрын
10:59 gościuuuu…. Nie możesz za siebie?
@janekilowski2 ай бұрын
kurczę przepraszam, jesteście cali?
@tomeq49932 ай бұрын
Myślę że powinno się używać vpn- ale tylko prywatnego postawionego na swoim ruterze.
@tomeq49932 ай бұрын
Też chciał bym linuxa na smartfonie tak naprawdę to on prawie jest. Do tego czasu wolne też jest lineaga można sobie bez gapsów i nie ma nic z googla dla ascetów ale działa świetnie. Dla mbiej ascetycznych Calyxos z mikroG. Działają powiadomienia mapy itp.
@mateuszlanecki51692 ай бұрын
Mówisz o koncepcie otwartego telefonu w którym wszystko ma być przejrzyste i pierwsze co uderza wtedy w oczy tzn klatka 3:28 karta interfejsu komunikacyjnego "BroadMobi" producenta "Broadcom" który słynie z zamkniętego kodu źródłowego i zamkniętego środowiska jego działania :D Takie małe kuriozum hah
@Robertos20082 ай бұрын
Przyznam, że nie oglądałem całego filmu - mam pytanie: czy na tym telefonie Android jest po polsku? Pytam, bo ten telefon prawie nie jest oferowany w Polsce.
@janekilowski2 ай бұрын
Można ustawić sobie system w dowolnie wybranym języku. Można też wgrać własny system.
@Robertos20082 ай бұрын
@@janekilowski Dzięki za odpowiedź.
@Ewelinaubian2 ай бұрын
Sieci masz tak tragiczne w Polsce, że szkoda dosłownie język strzępić. Jedyna sieć, która mi jeśli chodzi o Internet daję jako taką usługę, niestety z połączeniem się na pocztę głosową robią dosłownie cyrki, nigdy nie masz pewności, że akurat tym razem nie będzie trzeszczeć i ją odłuchasz. A chyba już pocztę głosową w 21 wieku można zrobić,ok.
@heniek0o0953 ай бұрын
9:06-9:22 rozszerzenie i dark reader
@djlukas19833 ай бұрын
Chcesz prywatności i bardzo dobrze działającego systemu? Polecam Nokię 3310.
@julmik23 ай бұрын
13:03 można instalować aplikacje z Androida przez WayDroid, a do tego jest jeszcze taki dedykowany sklep z aplikacjami na telefony z Linuxem.
@Deletememessage3 ай бұрын
Jednym słowem lepiej kupić redmi 2 z 2015r i zainstalować postmarket os😂 Lepszą alternatywą jest Samsung dex dla telefonu z możliwością działania jako komputer Dzięki za materiał bo się dowiedziałem że istnieje jakaś inna alternatywa dla Androida.
@p7hyte3 ай бұрын
Wszystko fajnie, tylko nie rozumiem jaki sens ma smartfon, na którym nie działają nawet mapy gps i na którym do wczytywania aplikacji zamiast stopera potrzebny jest kalendarz...
@janekilowski3 ай бұрын
Mapy działają, a większość aplikacji nie włącza się tak powoli. Jest teraz dostępna wersja Pro, która powinna być szybsza.
@p7hyte3 ай бұрын
@@janekilowski mapy, czy nawigacja samochodowa również?
@julmik23 ай бұрын
@@p7hyte możesz spróbować Google Maps na przeglądarce.
@fifa123433 ай бұрын
cudowny materiał audio-wizualny
@janekilowski3 ай бұрын
dziękuję ślicznie
@Grzegorz.CADrysunki.FurniLove3 ай бұрын
Bardzo dobry, merytoryczny film :) Nie zwracaj za bardzo uwagi na chamską krytykę, bo to znaczy że robisz dobrą robotę
@janekilowski3 ай бұрын
Dziękuję :)
@Tomek.K.C3 ай бұрын
1 Milionowa dolara to 100 zł? Chyba jakis błąd
@janekilowski3 ай бұрын
To był tak zwany "żart" z szalejącej inflacji i wysokiego kursu dolara. Nie wziąłem pod uwagę, że odbiorcy tego wykładu mogą nie być zainteresowani finansami w podobnym stopniu co ja.
@mareks67554 ай бұрын
Świetny materiał 😊
@janekilowski4 ай бұрын
Dziękuję :)
@olekferdyn8804 ай бұрын
Fajny materiał. Pozdrawiam.
@janekilowski4 ай бұрын
Dziękuję :)
@Arzdnej4 ай бұрын
Zdaje się, że ostatni taki bezpieczny telefon okazał się być podstawiony przez służby 😂
@janekilowski4 ай бұрын
Nie wiem skąd pomysł, że ten telefon jest "bezpieczny". Chyba wspomniałem nawet w filmie, że nie można od niego wymagać tego samego poziomu bezpieczeństwa co od Androida czy iOS.
@Dromaeosaurs4 ай бұрын
Fajny wykład
@janekilowski4 ай бұрын
Dziękuję
@janekmachnicki25934 ай бұрын
Na google da rade dark mode jak masz kaliego albo innego linka.fajny kanal o komputercha .Dzieki
Tylko te wszystkie niszowe komunikatory jak Signal mają ten problem, że tam nie ma ludzi. Po co mi Signal, jak nikt ze znajomych go nie ma?
@janekilowski5 ай бұрын
Jako osoba świadoma jego przewag możesz wskazać go rzeczonym znajomym jako doskonalszą formę komunikacji przez internet.
@foxxxy49635 ай бұрын
Zgaduje ze KDE Connect dziala lepiej niz na innych
@szerokootwarteoczy5 ай бұрын
widzę że jesteś taki jak kiedyś byliśmy gdy linux zdobywał dopiero świat. każdy się uczył od każdego. teraz większość z nas trzepie kapuchę i śmieje się z tych co windows umieją coś kliknąć tylko ale innym nie otwierają oczu. ale są wyjątki i młode pingwinki rosną. jak widać :)
@szerokootwarteoczy5 ай бұрын
nie ma w sprzedaży, coś nie pykło
@MAQ1236 ай бұрын
uzywam eOS dlugi czas i nie odczulem nacisku do korzystania z uslug chmurowych
@xaviUSSUBSKRYBUJ6 ай бұрын
Czyli w skrócie dostajesz gówniany chiński telefon z 2012 roku w cenie nowego Xiaomi!
@Karol_Jan6 ай бұрын
Galaxy Xcover też ma wymienną baterię...
@lukasjanus6906 ай бұрын
Mam xcovera i nigdy więcej nie kupię, wolny jak h..
@krystian49116 ай бұрын
Czy planujesz odcinki o Huawei i Xiaomi? Czy to dobre alternatywy dla Androida i iOS? Co myślisz o Harmony OS?
@janekilowski6 ай бұрын
Nie planuję, ponieważ nie widzę czemu miałyby być interesujące. Harmony OS to Android, tylko bez Googlowskich elementów, do których Chińczycy zostali pozbawieni praw. Zastąpili amerykański pobór danych chińskim. Z dwojga złego wolałbym już amerykański, prawnie zastrzeżony spyware od chińskiego. Najlepszą opcją jest ograniczenie korzystania z telefonu, a drugą w kolejności jest telefon z częściowo wolnym systemem, jak CalyxOS, Lineage czy Graphene.
@dannzgriga776 ай бұрын
Celowo i nie celowo obudowa jest zamknięta. Dzięki temu masz klasy szczelności i możesz w teorii nawet z nim pływać. W zasadzie wybór między telefonami bez korporacyjnego Linuxa (android i ios) jest ogromy. Volla, pine, librem, etc. W zasadzie może każdy kupić sobie tani telefon z dobrymi parametrami i przeinstalować system (w Huawei mate 10 lite poddałem się jako laik bo nie mogłem go odblokować). Pytanie tylko czy nie ma hardware szpiegowskiego.
@janekilowski6 ай бұрын
Powtórzyłeś w tym komentarzu kłamliwą propagandę Apple. FairPhone, którego poprzedni model zrecenzowałem na moim kanale, jest wodoodporny w porównywalnym stopniu. Jeśli pobrudzi mi się w lesie, po prostu myję go w zlewie i działa zupełnie normalnie, chociaż faktycznie nigdy nie czułem potrzeby zabierać go ze sobą na pływanie. Poza tym nawet jeżeli klejenie obudowy byłoby konieczne, a nie jest, Apple klei również inne komponenty, również te najczęściej wymieniane, jak chociażby bateria, oraz wprowadza elektroniczne zabezpieczenia DRM utrudniające niezależną naprawę. Ewidentnie ich celem, wbrew marketingowi, o czym mówił sam Jobs, jest przeciwdziałanie otwieraniu urządzeń przez użytkowników. Użytkownik ma myśleć o telefonie jako o "magicznym pudełku" i tyle. Propagandowe kłamstwa, jak chociażby "musimy wszystko zamykać i kleić bo inaczej telefon nie byłby wodoodporny", zawsze się znajdą..
@yanek9116 ай бұрын
I mój ukochany sailfish OS, ale to jeszcze większa nisza
@janekilowski6 ай бұрын
Niestety jest jednak prawnie zastrzeżony, dlatego trudno jest mu zaufać. Na FairPhone można zainstalować w większości wolny CalyxOS
@dominikmargazyn16166 ай бұрын
Cóż za rzetelność!! Naprawdę wartościowy materiał i dobra forma, szacun
@LillyWokulska7 ай бұрын
Wow... ogląndam twój kanał i jestem zafascynowana że tak zajebisty kanał na polskim youtube istnieje naprawdę robisz zajebistą robotę i fajnie się ciebie ogląnda od dziś jestem twoją wielką fanką : D nagrywaj dalej plis
@Marianos-xn9ni7 ай бұрын
amazon prime blokuje dobrze treści
@heavybob187 ай бұрын
Używasz jeszcze fairphona?
@janekilowski7 ай бұрын
Tak.
@wovri7 ай бұрын
Świetny film, daje do przemyśleń
@janekilowski7 ай бұрын
Dziękuję.
@redstone_minecraft01187 ай бұрын
fajne ale może na drugi raz napisz coś o harmonyOS Huawei
@janekilowski7 ай бұрын
A co jest ciekawego w chińskim wariancie Androida? Jeśli ktoś woli być szpiegowany przez Chińczyków, zamiast Amerykanów - proszę bardzo.
@krzmaciek60107 ай бұрын
A to nie było Strowger Automatic Telephone Company, jako firma która wprowadziła pierwszą centralę automatyczną? W przypadku AI jest taka różnica, że ono ma potencjał zastąpić inteligencję człowieka, a poprzednie wynalazki jedynie przesuwały obszar pracy (i to w stronę czegoś w czym maszyna sobie nie poradzi, a człowiek tak dzięki inteligencji). Nie mówię o obecnych modelach, ale to jest branża, która się dość szybko rozwija. Co do tej statystyki to poniekąd tak jest, ale model bierze pod uwagę "okienko", które składa się z wielu tysięcy poprzednich słów -- np. 128 000 w przypadku Chat GPT 4o. A samo działanie sieci to obliczenie wartości skomplikowanej funkcji matematycznej na podstawie wcześniej wytrenowanych wag (czyli ogromnej macierzy liczb zmiennoprzecinkowych) i wejścia. Czy człowiek nie mógłby myśleć w podobny sposób do SI (mózg =~ sieć rekurencyjna)? W ogóle wykorzystuje się wiele analogii do biologii w modelach AI, np. sieci genetyczne, sieci neuronowe, uczenie ze wzmocnieniem etc. ChatGPT jest dużo bardziej zaawansowany niż podpowiedzi na klawiaturce, tak. Człowiek też odtwarza i łączy to co zna, nie bierze rzeczy z pustki. Jeżeli to co jest obecnie to wszystko co AI do zaoferowania to dobrze dla nas, bo jeszcze będziemy przydatni. Jak się skończą dane to można zmienić architekturę modelu i przez to ulepszyć rozwiązania. Same koszty operacyjne tych modeli są ogromne, już nawet nie mówiąc o trenowaniu. Nie wiem czy powinniśmy spowalniać rozwój nauki i techniki, ze względu na zasoby zużywane w związku z AI -- te rzeczy mogą się ostatecznie okazać tego warte. Projekty z GitHuba mogą być wykorzystane do treningu, posty z Twittera też. ChatGPT fajnie przydaje się, gdy trafimy na rzadki problem -- można na spokojnie zadać niestandardowe pytanie i uzyskać sensowną odpowiedź. Można też bezsensowną, ale wystarczy przeanalizować i oceniać potem w praktyce jak jest (nie ufać). Na razie AI jest umiarkowanie użyteczne (nie rewolucja, ale ewolucja), ale zobaczymy co przyniesie przyszłość. Pozdrawiam <)[;-)] P. S. Ciekawe rozważania na temat zagrożen SI (z założeniem dalszego rozwoju tej technologii) ma Stuart Russell - people.eecs.berkeley.edu/~russell/research/future/ ale też tutaj można znaleźć parę ciekawych rzeczy futureoflife.org/cause-area/artificial-intelligence/
@janekilowski7 ай бұрын
Faktycznie, popełniłem błąd. Miałem na myśli Bell System, a powiedziałem IBM :p Branża tzw. AI szybko się rozwijała również w latach czterdziestych XX w. Marvin Minsky, który był jednym z pionierów na tym polu, twierdził, że "do lat 70-tych powstanie maszyna o inteligencji przeciętnego człowieka". Wielu innych ekspertów wysuwało śmielsze tezy, bardzo podobne do tych, które można usłyszeć dzisiaj, chociażby od Elona Muska, który twierdzi, że AGI powstanie w ciągu dwóch lat, czyli do 2026.. Prawie dokładnie taki sam cytat padł już wiele dekad temu z ust innego eksperta i wizjonera, tylko że odwoływał się do jego epoki ;) Ludzie zawsze lubili fantazjować o technologii przyszłości. Nie ma w tym nic złego, ale branie tak ogólnych i w gruncie rzeczy niczym niepopartych predykcji na serio jest zwyczajnie głupie. W historii bardzo podobne zdania padały już mnóstwo razy, szczególnie od zbudowania tzw. Perceptronu. Owszem, modele tzw. SI są skrajnie skomplikowane. Ich działanie tak ogólnie jest bardzo ciekawe na gruncie intelektualnym. Mówiąc szczerze, gdyby nie tak ogromne podekscytowanie zupełnie niekompetentnych imbecylów tym polem, może sam bym bardziej się niemu poświęcił. Nie jestem pewien, czy można bezpośrednio porównywać człowieka do tych modeli, chociaż od początku były wzorowane na ogólnych schematach funkcjonowania ludzkiego mózgu. To trochę (ale tylko trochę) jak porównanie namalowanego portretu człowieka do niego. Portret owszem był wzorowany na tym człowieku, miał go w gruncie rzeczy przypominać, ale jest czymś fundamentalnie różnym. Prawdopodobnie modele tego rodzaju będą się jeszcze rozwijały, ale pytanie w jakim tempie i do jakiego stopnia oraz (co zdaje się być zupełnie ignorowane) jakim kosztem. W tym momencie jesteśmy w otoczeniu umiarkowanie wysokich stóp procentowych, więc kapitał jest drogi również dla firm technologicznych. Fundusze VC na pewno będą trochę bardziej sceptyczne niż jeszcze dwa-trzy lata temu, a firmy typu "AI" są SKRAJNIE kosztowne. Wytrenowanie takiego modelu to kupa spalonej forsy, nie mówiąc już o wykwalifikowanych pracownikach. No, a jeszcze żadna większa firma z tego sektora nie pokazała zysków. Nawet OpenAI nie pokrywa kosztów operacyjnych, według mojej wiedzy. Jedna kwestia, to czy istotny postęp tej technologii jest w ogóle technicznie możliwy, ale zupełnie inna to czy w ogóle ten rozwój będzie się komukolwiek opłacać. Jak na razie ludzie w cale się nie palą do wykładania na stół stówki miesięcznie za dostęp do fajnego czatbota. Jeśli to się nie zmieni, ten prozaiczny powód może równie dobrze zabić (=skrajnie spowolnić rozwój) ten sektor :P Owszem, jeśli danych zabraknie, można dbać o inne czynniki, jednak to podwyższa koszty dalszego rozwoju. A skąd na to piniążki? Żeby było jasne, ja nie chcę "spowalniać rozwoju nauki i techniki". W ogóle tego nie chciałem. Ja jestem za równymi zasadami dla wszystkich. Niech rynek zdecyduje, czy tzw. SI jest warte wykładanych na nie pieniędzy czy też nie. Badania Stuarta Russela nad bezpieczeństwem tych systemów są owszem ciekawe i rozwijające intelektualnie.
@krzmaciek60107 ай бұрын
@@janekilowski ciekawa odpowiedź, dzięki. Jak coś to nic nie zarzucam, po prostu takie luźne przemyślenia :)
@hukuxms8 ай бұрын
Musze się przyczepić do kwestii działania AI GPT i sieci nieuronowe to nie tylko statystyczne "podpowiadanie Ci co ma być dalej na klawiaturce" Sieci neuronowe mają w samym swoim założeniu odzwierciedlać neurony w mózgu, podobnie jak robią to neurony w ludzkich mózgach, a różne algorytmy chociażby genetyczne opierane na mechanizmach np. mutacji osobników tworzą właśnie coś nowego, a nie coś co już było. Piszę, to ponieważ zdajesz się sugerować, że AI nic nowego nie tworzy. Obraz wygenerowany przez AI wcześniej nie istniał, czyli jest czymś nowym, ale fakt, również jest to proces odtwórczy, tak samo jak ludzie tworzą. Malarz tworzący obraz czymś się inspirował czyli robi proces odtwórczy + mutacje czyli zmiany. Podobnie robi AI. Ani Malarz, ani AI nie stworzą obrazu który np. posiada kolory które nie istnieją. Możesz dać chatowi GPT fragment swojego kodu, w celu uzupełnienia, a on poda na wyjściu twój kod + resztę kodu który jest potrzebny do jego uruchomienia, a także poprawi błędy, które miałeś w swoim kodzie, czyli stworzy coś nowego: twój kod + proces odtwórczy = coś nowego. Gdyby umiał tylko odtwarzać coś co zna, nie mógłby zrealizować zadania wraz z twoim kodem. Proces który przedstawiłeś w 16:00 odzwierciedla proces uczenia się nie tylko maszyn, ale także i ludzi. Ciekawe źródła odnośnie AI: możesz posłuchać sobie wykładu profesora Włodzisława Ducha na kanale Radio naukowe, film na stronie kanału w zakładce "na żywo", całkiem ciekawe, w ogóle pojęcie świadomości oraz inteligencji jest dosyć rozmyte. Czy wyuczony robot który pokona szachistę jest inteligenty pod względem grania w szachy czy nie? Czy model sztucznej inteligencji np. AlphaFold 3, który przewiduje struktury biomolekularne oraz interakcję między nimi jest już wystarczająco inteligenty z naszej ludzkiej perspektywy? Wszakże przetwarza on informacje jak ludzie, ALE ilość informacji jaką przetwarza przewyższa ilość informacji jaką mógłby przetworzyć człowiek. Oczywiście można by się rozwodzić tutaj nad definicjami inteligencji jako takiej, jedni powiedzą, że to bardziej chodzi o rozwiązywanie problemów, a na wiki przeczytasz, ze chodzi o zdolność pojmowania samego siebie, to też trochę rozmyta, nie aż tak precyzyjna derfinicja. Także temat nie jest aż taki zero-jedynkowy jak mogłoby się wydawać.
@janekilowski8 ай бұрын
Faktem jest, że posługiwałem się wielkim uproszczeniem sposobu funkcjonowania modeli tzw. AI na potrzeby argumentacji. Nie mniej zmiany czy mutacje, o których wspominasz, powstają na zasadzie losowości, a nie jakiejś wewnętrznej kreatywności. W tym zakresie dyskusja jest bardziej filozoficzna. Ja twierdzę, że nie można zredukować człowieka, jego funkcjonowania i kreatywności do jakiegoś rodzaju algorytmu. Nie jesteśmy tylko biologicznymi maszynami. Owszem, sugerujemy się jakiegoś rodzaju danymi, jednak czy faktycznie można by stwierdzić, że działanie np. Vincenta Van Gogha dałoby się zalgorytmizować? Czy faktycznie doszlibyśmy do jego dzieł opierając się na jakiegoś rodzaju danych i dozie losowo występujących mutacji? Albo czy mógłbym usiąść i napisać Leonardo_Da_Vinci.py, który produkowałby dla mnie kolejne, przełomowe wynalazki i myśli? Ja myślę, że niezależnie od zaawansowania naszych algorytmów odpowiedź jest prosta: nie.
@janekilowski8 ай бұрын
Bo człowiek nie jest maszyną ani algorytmem. Robiłem ponad 40-minutowy film na ten temat, polecam wyszukać sobie "Pani nauka vs epistemologiczni płaskoziemcy".
@katarzynalindner5948 ай бұрын
Motywacja to klucz..Do.wssystkiego. Jesli w życiu kierujemy sie nagrodą to.zwykle.krotkotrwała motywacja. Mądry młody człowiek...