Zbyt niska moc pompy ciepła? 😯
12:28
Wszystko o ciśnieniu w instalacji.
15:52
Пікірлер
@ManiekB
@ManiekB Сағат бұрын
"Zawór bezpieczeństwa musi: - Być zgodny z normą EN ISO 4126-1:2013 - Otwierać się przy ciśnieniu nieprzekraczającym maksymalnego ciśnienia projektowego systemu i musi być w stanie zapobiec przekroczeniu maksymalnego ciśnienia roboczego o więcej niż 10%." Tak brzmi norma. Z tą dwukrotnością ciśnienia pracy kotła to rozumiem, że było uproszczenie ale może wprowadzić w błąd.
@djone2one907
@djone2one907 3 сағат бұрын
no to w takim razie mam takie pytanie... Mam piec na pellet i dom w grzejnikach 100% oraz bojler do ciepłej wody, ale na grzejniki idzie cała gorąca woda i jest za gorąco w domu. Czy można gdzieś po drodze użyć zaworu mieszającego, żeby ustawić wodę na grzejniki o niższej temp.?
@michamichowski8852
@michamichowski8852 13 сағат бұрын
Jaki kvs na podłogówkę 1200mb dom 130m?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 сағат бұрын
Wymagany Kvs to 3,5 m3/h: afriso.pl/katalog-produktow-afriso/i-1-13-a-3-drogowe-obrotowe-zawory-mieszajace-arv-vario-proclick/1338220-3-drogowy-obrotowy-zawor-mieszajacy-arv-382-vario-proclick
@michamichowski8852
@michamichowski8852 4 сағат бұрын
Dzien dobry. Wstępnie myślałem nad kvs 4,2? Czy za duży?
@michamichowski8852
@michamichowski8852 4 сағат бұрын
Taki ATM Ksv 4,2 a czym sie tozni od ARV 382?
@KrzysztofSurga
@KrzysztofSurga 13 сағат бұрын
Och ile tu pamp i po co i gdzie sens i oszczednasc na czym , pomijam nastepna pompe w piecu gazowym kondensacyjnym , ktos pisze nie rozumiem oburzenia , zamontuje to zrozumie .
@HeartLovesBoy
@HeartLovesBoy 19 сағат бұрын
Do pieca gazowego podłączone mam dwa zwykłe grzejniki w łazience i sypialni, a w 35 metrowym salonie zamiast dwóch grzejników jest zrobione ogrzewanie podłogowe które posiada tę właśnie pompę jako wspomagającą piec przy rozdzielaczu tej podgłogówki, ktory jest w salonie podłączony to tych rur, co były grzejniki. Rozdzielacze ma 5 pętli, bo ta w piecu by podobno nie pociągnęła tej podgłogówki. Który w takiej konfiguracji dać tryb? Przy piecu instalacja sie dzieli i jedne rury idą do grzejników w sypialni a później do łazienki, a w drugą stronę te, które były przy kaloryferach w salonie i tam zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 34 минут бұрын
Do podłogówki należy wybrać charakterystykę stałociśnieniową. Zalecamy zacząć od biegu pierwszego. W momencie niedogrzewanych pomieszczeń należy zwiększyć bieg pompy.
@lukasziw1243
@lukasziw1243 Күн бұрын
Niezły bajaż jak robisz ocieplenie płytą PIR nie nie masz wiekszej oszczędności niz styropianem czy wełną w koncu i tak musi odizolować dach
@SzyxYank
@SzyxYank Күн бұрын
Koleś sobie przepisuje dane od właściciela budynku typu grubość styropianu czy ilość okien do powszechnie dostępnego kalkulatora online i kasuje 1200zł XDDD
@SzyxYank
@SzyxYank Күн бұрын
Niestety ale po za tym, że ten zawór jedynie zabezpiecza przed poparzeniem to nie robi nic więcej co sami zawsze robimy kranem czyli regulujemy temperaturę, a napewno nie zwiększa ilości ciepłej wody.
@radek3344
@radek3344 Күн бұрын
tylko drewno gałęziówka
@radekgn3641
@radekgn3641 Күн бұрын
Ja nie będąc hydraulikiem z filmów, zrobiłem cała kotłownie, z buforem abt 160 i 4 grupami pompowymi z zaworami mieszajacymi całość spięta z kotlem na pelet, chodzi to pięknie. Zamiast wydawać kasę na hydraulików kupiłem wszystko co było na schemacie afriso poskręcałem ,podpielem działa idealnie. Mam w domu ogrzewanie i podłogowe i scienne i sufitowe..wyszło taniej i lepiej niż znajomi ,którzy mieli hydraulików
@tomasz8219
@tomasz8219 2 күн бұрын
1.39😂
@rafawojtaszczyk1409
@rafawojtaszczyk1409 2 күн бұрын
A jak sie nie ma projektu to jakie sa zalecenia pod pompe ciepła?
@AFRISOpl
@AFRISOpl Күн бұрын
Sam dobór pompy ciepła został przedstawiony w poniższym filmie kzbin.info/www/bejne/mn7Fg3ytm7iaa5I Co do reszty wytycznych - należy spełniać indywidualne warunki poszczególnych producentów PC.
@rafawojtaszczyk1409
@rafawojtaszczyk1409 Күн бұрын
@AFRISOpl bardziej chodziło mi o same wytyczne co do samej podłogówki
@TeKaI11
@TeKaI11 2 күн бұрын
A kto mi to Zaprojektuje?
@rafallewandowski8448
@rafallewandowski8448 2 күн бұрын
Tak zrobiłem jak na filmie, w pozycji CWU wejście jest zasłanianie przez jakieś wzmocnienie zawieradła w 50%, dlaczego tego nie powiecie przed zakupem.
@GO-sl3ec
@GO-sl3ec 2 күн бұрын
Rozumiem że można sobie zdalnie włączyć i wyłączyć grzanie pieca gazowego
@piotrchmielewski6499
@piotrchmielewski6499 2 күн бұрын
Witam ,czy zaworem 3D z silownikiem ARM343 na grupie pompowej Primo Term i sterownikiem BWC310można regulować temperaturą na instalacje ogrzewania podlogowego 100./.-caly budynek z bufora ciepla 1000 litrów zasilanego kotlem na pellet.W tej grupie pompowej pompa jest na zasilaniu.Czyli czujnik T2 zamontować na powrocie w grupie pompowej,czy spelni to swoje zadanie?Czy ma sens podłączenie w tym przypadku regulacji pogodowej,czy lepiej wyłączyć st. pogodowe na sterowniku .Czy lepiej bedzie zastosować siłownik ACT? 343?
@AFRISOpl
@AFRISOpl Күн бұрын
Czujnik T2 powinien być za pompą obiegową na zasilaniu. Rodzaj sterowania zależy już od Pańskich preferencji. Jeśli Pan już ma siłownik ARM to lepsze będzie BWC 310.
@jasiek9472
@jasiek9472 2 күн бұрын
Witam. Mam pompke WILO YONOS PIC01.0 i mam pytanie, bo mam w domu 17 pętli, 12 na parterze o powierzchni 80m2 i na antresoli 26m2 5 petli, łącznie na tych 17 petlach mam ustawiony przeplyw 18l/min i tak samo mam ustawione w pompie ciepła czyli też 18l/min. Pytanie, jak ustawic ta pompke ? Na ilu watach ma pracowac ? Jaki przeplyw w m3 ustawic ? Bo nie mam pojęcia jak to obliczyć.
@AFRISOpl
@AFRISOpl Күн бұрын
O dokładne ustawienie pompy WILO YONOS PIC01.0 dla Pana przypadku najlepiej zapytać producenta tej pompy obiegowej.
@dudi_shopa
@dudi_shopa 2 күн бұрын
a gdzie czujniki temp podlogi ? nie ma nic gorszego niz wychlodzic podłogę ... ponad to Podłogówki w łazienkach średnio będą działać... grzejnik drabinkowy nagrzeje pomieszczenie i podłogówka nie ruszy ... w dodatku temperatura w pomieszczeniu wzrośnie gdy łazienka będzie w użytku (prysznic wanna ) ... Bardzo szybko dostaniecie tel , że w łazience podłoga zimna 🫡
@reducedbloom1434
@reducedbloom1434 3 күн бұрын
Witam, mam dwa pytania: 1) Czy w ofercie firmy Salus są dostępne termostaty grzejnikowe, żeby była możliwość sterowania ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikami z jednej aplikacji? 2) Jakiej firmy rozwiązanie zastosować, żeby mieć możliwość sterowania wszystkimi pomieszczeniami z centralnego panelu sterowania zamontowanego np. w korytarzu?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 күн бұрын
Prosimy o kontakt na [email protected]. Postaramy się dobrać konkretne rozwiązanie pod Pana zapytanie.
@rafallewandowski8448
@rafallewandowski8448 3 күн бұрын
Ta poprzeczka wzmacniająca zwierało blokuje dość znacznie przepływ w pozycji przepływ pod kątem prostym (nie na wprost), szczerze wątpię żeby był zachowany deklarowany przepływ. ARV 385
@KarolPytel
@KarolPytel 3 күн бұрын
Dzień dobry, wydaje się to rozwiązani idealne, gdzie można podłączyć n źródeł zasilania, jednak zastanawia mnie czy to co da pompa -> np. 45 stopni (mam instalacje mieszaną podłoga+grzejniki dlatego taka temp mnie interesuje) to z tak podłączonego bufora mamy pewność, że do instalacji pójdzie 45? chyba mocno teoretyczne założenie. Nie można zostawić sprzęgła i ono będzie pracować jako "łącznik" dwóch obiegów?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 күн бұрын
Jeśli do bufora została doprowadzona woda o temperaturze 45 stopni Celsjusza to pompy obiegowe powinny też taką temperaturę "wyciągnąć" i przetransportować na odbiorniki. W momencie, kiedy w instalacji jest bufor ciepła - nie potrzebujemy kolejnego sprzęgła, ponieważ bufor traktujemy jak duże sprzęgło. Natomiast funkcję łącznika dwóch obiegów spełnia rozdzielacz.
@djex986
@djex986 3 күн бұрын
fajnie a co w sytuacji kiedy chcę zwyczajnie zmieszać wodę pitną a zawór wykorzystuję do ograniczenia temperatury , zakładam że woda zimna ma 10 st a gorąca 40 , i chcę mieć finalnie 25 stopni , ciśnienie w sieci zakładam 2,5 bar to jaki będzie przepływ przy KV4,5 nie do końca ten film mi to wytłumaczył , ktoś pomoże ?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 күн бұрын
Mimo, że zawory starszej generacji ARV ProClick można stosować do wody pitnej, odpowiednie wysterowanie siłownika na mieszaczu będzie kłopotliwe (wolny czas obrotu siłownika). Zalecamy zawory ATM. Przepływ na zaworze będzie zależał od wydatku na wylewce (wydajność np. baterii umywalkowej) oraz ilości jednoczesnego poboru. Mając przepływ i Kvs zaworu możemy obliczyć stratę ciśnienia.
@piotrbarton8332
@piotrbarton8332 3 күн бұрын
Nie.pokazali.wilo.ustawień.pompy.zakresy
@Avexen21
@Avexen21 3 күн бұрын
Witam, a czy mogę zastosować zawór ATV z pompą na powrocie bez sprzęgła hydraulicznego? Instalacja grzeje tylko jeden obieg grzewczy CWU jest też wpięte w instalacje i nagdrzewa się jako grzejnik.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 күн бұрын
Nie ma obowiązku montażu sprzęgła hydraulicznego w przypadku zaworu ATV. Można ten zawór zainstalować na instalacji bez sprzęgła hydraulicznego. Pompa kotłowa na powrocie musi dotłoczyć czynnik do odbiorników.
@tomaszzartownis
@tomaszzartownis 4 күн бұрын
Szok. Ale technika 😮
@Eskey21
@Eskey21 4 күн бұрын
Jaki bieg przy podlogowce 60m2 kotłownia na poziomie 0 jak i mieszkanie?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 күн бұрын
Przy podłogówce należy wybrać charakterystykę stałociśnieniową. Zalecamy zacząć od pierwszego biegu, a jeśli będą problemy z niedogrzewanymi pomieszczeniami to stopniowo zwiększać bieg pompy.
@bartoszwiacek5571
@bartoszwiacek5571 5 күн бұрын
Dziękuję za materiał. Z materiału wynika że w obliczaniu przepływu przez podłogówkę kierujemy się zapotrzebowaniem na ciepło. Jest to zrozumiałe, natomiast jak ma się to do określenia że przez pętlę powinno przepływać 1,5-2l wody co w przypadku takiego domu (10 pętli) da przepływ 1200l/h i zupełnie inną moc. W domu który Państwo prezentujecie oznacza że przepływ przez pętlę będzie w okolicy 1l. Z góry dziękuję za wyjaśnienia.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 күн бұрын
Docelowo przepływy w pętlach są podawane w projekcie technicznym. Rozbieżności mogą wynikać z szacunkowych założeń zapotrzebowania na ciepło (izolacyjność budynku) czy delty T. Poza tym przepływ na poziomie 1 l/min nie jest niczym niespotykanym (różne prędkości przepływu wody w pętli).
@jerzyaugustyniak7400
@jerzyaugustyniak7400 5 күн бұрын
Na grzejniki z A czy B
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 күн бұрын
Na instalację to będzie przyłącze "B", na c.w.u. przyłącze "A".
@maciejkogut3290
@maciejkogut3290 6 күн бұрын
A jeśli mam kocioł kondensacyjny i 2 pietra są na pełnej podłogówce to co lepiej założyć. U gory chciałbym mieć możliwość sterowania w każdym pokoju na dole większą strefa jest strefa otwarta .
@AFRISOpl
@AFRISOpl 6 күн бұрын
Sterowanie podłogówką można oprzeć na systemie Salus. W doborze komponentów pomoże nasz konfigurator: afriso.pl/konfiguratory/konfigurator-produktow-salus-controls
@pawepakowski6093
@pawepakowski6093 6 күн бұрын
Witam Wszystkich. Czy regulatory napięcia (bateryjne) mogą być połączone z listwą sterującą po przez skrętkę ? Takie przewody ułożył mi elektryk w ścianach - twieredził że są wystarczające. Dom wykończony do zamieszkania, więc odpada układanie nowego okablowania. Chciałbym zamontować listwę 24v, do tego siłowniki niskonapięciowe.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 6 күн бұрын
Termostaty bateryjne podłączamy do listwy kablem 2 x 0,5mm2.
@piotrchmielewski6499
@piotrchmielewski6499 7 күн бұрын
Czy można regulator-BWC 310 wykorzystac do regulacji zaworu 3D w grupie pompowej Primo term z silownikiem ARM343 do regulacji temperatury ogrzewania podlogowego?.Instalacja zasilana jest z bufora ładowanego z kotla pelletowego
@AFRISOpl
@AFRISOpl 7 күн бұрын
Tak, można wykorzystać BWC 310 do wysterowania ARM 343 z grupy pompowej PrimoTherm.
@mareckymarek7131
@mareckymarek7131 7 күн бұрын
Kto tam jest odpowiedzialny za specyfikację z jaką to działa? Histereza 0,25 a dokładność termometru 0,1. No kuźwa to albo do dziesiętnych albo do setnych. I jak to ma niby działać?
@tomaszscislowicz2398
@tomaszscislowicz2398 8 күн бұрын
A tymczasem nie ma najważniejszego czyli w jakie miejsce to wpiąć. Przy zaworze ATV który jest wymagany przy większości kotłów to pieniądze wyrzucone w błoto
@krzysztofhanczarowski617
@krzysztofhanczarowski617 8 күн бұрын
Witam, fajny materiał ale zapomniał Pan że do kotła na pellet potrzebujemy komin który też kosztuje 🙂
@lechkrekoten761
@lechkrekoten761 8 күн бұрын
czy można latem wpuszczać w sondę gorący glikol z solara
@marekrostek
@marekrostek 8 күн бұрын
luty powinny być pomalowane ,chyba ktos zapomniał
@andrzejfrydryszewski9582
@andrzejfrydryszewski9582 8 күн бұрын
Super, jak zawsze. Tylko Panowie... nie jesteście "na kotłowni" tylko "w kotłowni" :)
@arrowscharge5844
@arrowscharge5844 8 күн бұрын
W instalacji CO może być woda lub czynnik grzewczy
@tomaszspiewak6097
@tomaszspiewak6097 8 күн бұрын
Rozdzielacz 11 pętli zasilony giętką rurą cu 22 mm. Na zagięciu trochę się przypłaszczyła, czy mocno wpłynie to na wydajność ogrzewania?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 8 күн бұрын
Na pewno spłaszczenie rury będzie ograniczać przepływ, co wpłynie na zmniejszoną wydajność cieplną układu.
@igorstaszak133
@igorstaszak133 8 күн бұрын
montażysta śmieszek :D
@pawlitonEX
@pawlitonEX 8 күн бұрын
Nie pokazaliscie jak odblokowac silowniki 😩
@barteksobiesiak2386
@barteksobiesiak2386 9 күн бұрын
Jaki sterownik rekomendujecie tak żeby obsłużył wszystkie pompy i zawory mieszajace???
@AFRISOpl
@AFRISOpl 9 күн бұрын
Nie mamy takiego sterownika w ofercie. Jedyny nasz regulator jaki możemy zaproponować to BWC 310, ale on obsługuje tylko pojedynczą pompę i zawór.
@gandalfszary4479
@gandalfszary4479 9 күн бұрын
Na jakiej komunikacji to działa? On/off czy Open Therm?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 9 күн бұрын
Algorytmem sterującym jest TPI lub histereza: +/- 0,25°C lub +/- 0,5°C. Jest to regulator typu on/off.
@gandalfszary4479
@gandalfszary4479 7 күн бұрын
Ok dzięki
@magicmission7231
@magicmission7231 9 күн бұрын
Agregat grzałka i pompka awaryjna. I nie zamarznie tylko woda ale dom też.
@pakemonz
@pakemonz 9 күн бұрын
Czy listwa rownież steruje mocą pompy? W sytuacji gdy np. grzany jest tylko jeden obieg, czy pompa dostosuje moc?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 9 күн бұрын
Listwa tylko włącza/wyłącza pompę. Nie moduluje jej mocy.
@kenzol100
@kenzol100 10 күн бұрын
Czym nimi sterować? Szczególnie tym 2-drogowym?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 10 күн бұрын
Zawory AZV można wysterować np. termostatem dwustanowym TC2 afriso.pl/katalog-produktow-afriso/i-3-09-a-termostaty-zanurzeniowe-z-tuleja-tc2/6740700-termostat-zanurzeniowy-tc2
@tomaszwroblewski4341
@tomaszwroblewski4341 10 күн бұрын
Lepiej baterie...kazdy akumulator wysiada po 5-7 latach. A baterie trzymaja bez problemu 2-3 lata. Ogolnie ciekaey regulator...ale do kotla gazowego kondensacyjnego lepiej z czujnikiem pogodowym.
@OSOMagic
@OSOMagic 10 күн бұрын
Najlepszy piec na węgiel i drzewo i nikt mnie nie przekona
@MsChris211
@MsChris211 10 күн бұрын
Czy Salus jeszcze wgl istnieje? Bo wchodząc na isch stronę internetową od razu przekierowuje nas na Engo... O co chodzi?
@smerf2010
@smerf2010 9 күн бұрын
Nowa Marka
@ukaszstawicki4299
@ukaszstawicki4299 10 күн бұрын
Kocioł dedetrich + regulator ISense Ad 289 przewodowy pokojowy do tego ACB 910 i BWC 310, grzejniki i podlogowka. Jak podlaczyc to wszystko żeby pompa w acb 910 przestala pracować w momencie kiedy kociol się wylaczy bo dogrzeje dom? Dziękuję za odpowiedź. Na obecną chwilę kociol nie pracuje np. 3 godziny a pompa w acb 910 dalej się kręci.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 10 күн бұрын
Za wyłączenie pompy w ACB 910 odpowiada ewentualnie BWC 310. Pompa wyłączy się tylko w określonych przypadkach, które są opisane w instrukcji obsługi urządzenia BWC 310.
@ukaszstawicki4299
@ukaszstawicki4299 9 күн бұрын
W instrukcji pozycja C.13 jest napisane: Wyłączenie pompy po odebraniu rozkazu wyłączenia pomp odregulator nadrzędnego. Parametr ma znaczenie jeżeli BWC 310jest skonfigurowany jako PODRZĘDNY w sieci C14. To w takim razie jak to spiąć żeby działało jak opisałem w poscie powyzej?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 9 күн бұрын
@@ukaszstawicki4299 Pierwszy regulator ma być ustawiony jako MASTER w C.20, reszta jako PODRZĘDNY. Do mastera podłączamy cz. temp. zewnętrznej. Regulatory łączymy szeregowo między sobą poprzez styki 6 i 7.