Wszystko o gruntowym wymienniku do pompy ciepła - koszty, porady, wykonanie.

  Рет қаралды 40,585

AFRISOpl

AFRISOpl

Күн бұрын

Pompy ciepła to najczęściej wybierane źródła ciepła - służą do ogrzewania domów, ale też przygotowania ciepłej wody użytkowej. Tym razem porozmawiamy ze specjalistą od wymienników gruntowych pomp ciepła. W odcinku poruszymy szereg zagadnień technicznych oraz prawnych, a także porozmawiamy o kosztach.
1. 0:00 - 0:24 Wstęp
2. 0:24 - 3:15 Wywiad z Inwestorem
3. 3:15 - 4:25 Rodzaje pomp ciepła
4. 4:25 - 5:31 Rodzaje wymienników
5. 5:31 - 7:19 Jak powstaje wymiennik pionowy?
6. 7:19 - 10:16 Dobór pionowego wymiennika ciepła
7. 10:16 - 12:59 Wytyczne dotyczące pionowych wymienników
8. 12:59 - 15:20 ​Błędy
9. 15:20 - 16:35 Studzienka czy rozdzielacz w domu?
10. 16:35 - 17:34 Czynnik chłodniczy w wymienniku pionowym
11. 17:34 - 18:54 Koszty
👉Subskrybuj AFRISO filmy.afriso.pl/subskrybuj
🔔Już subskrybujesz? Kliknij DZWONECZEK - będziesz na bieżąco z nowymi filmami.
🔗 Odwiedź naszą stronę! afriso.pl/
👍 Polub nas na Facebooku / afrisopl
#afriso #afrisopl #afrisopolska #pompaciepla #gruntowapompaciepla #pompa_ciepla

Пікірлер: 183
@kapslaczek
@kapslaczek 6 ай бұрын
Spoko gościu gada - bez marketingowego bełkotu. Widać, że dobry fachowiec i... dobry człowiek.
@lotnylotny671
@lotnylotny671 5 ай бұрын
Zgadza się, facet od odwiertów widać c że ma wiedzę i doświadczenie. Obok mnie też taką pompę gruntową montowano, teraz wiem jak to wygląda. Może kiedyś się zdecyduje.
@no_more_free_nicks
@no_more_free_nicks 8 ай бұрын
Fajny materiał, edukacyjny i konkretny.
@leszek7221
@leszek7221 6 ай бұрын
Witam, sam jestem wiertnikiem i również wykonuje odwierty pod kolektory na terenie województwa lubuskiego. Bardzo fajnie powiedziane i jak najbardziej poprawnie . Lecz taka drobna uwaga . Jeżeli pompa 10 kw to musimy uzyskać pełne 10 kw z gruntu (a nie 8 bo 2 daje pompa) . Pompa da 10 z gruntu a 2 to energia potrzebna do przetransportowania energii z ziemi do pompy i sprężenia jej w celu uzyskania wyższej temperatury - współczynnik COP.
@wojciechmarkiewicz5670
@wojciechmarkiewicz5670 4 ай бұрын
Witam jakiś kontakt do ciebie
@leszek7221
@leszek7221 4 ай бұрын
@@wojciechmarkiewicz5670 witam. Proszę wpisać studnie głębinowe Nitecki Leszek . Wyskoczy nr , tutaj jak wpisuje nr to odrzuca komentarz .
@janek1976
@janek1976 2 ай бұрын
Brakło w nagraniu istotnej informacji, a mianowicie że do obliczeń mocy pionowego wymiennika nie powinno się uwzględniać pierwszych (od góry) 15 m każdego odwiertu. Czyli np dla dwóch odwiertów po 100mb każdy efektywnie pracuje 170mb wymiennika. 😊
@leszek7221
@leszek7221 2 ай бұрын
Witam. Nie od 15 m lecz od wysokości lutra wody . Czyli czasem 1 metr , czasem 30 . Wszystko zależy od gruntu
@janek1976
@janek1976 2 ай бұрын
@@leszek7221 A co ma lustro wody do tego że tzw "stała" temperatura otworu (gruntu) jest od ok. 15 m w dół od pow. gruntu?. Piszą o tym wyraźnie w PORT PC, ale może się nie znają.
@jarjak73
@jarjak73 4 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Dziękuję
@MM-uz5nv
@MM-uz5nv 7 ай бұрын
Super takiego materiału brakowało o gruntowych pompach.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 7 ай бұрын
bo obecnie jest "ssanie" na powietrzne i klimatyzacje bo przecież nie będzie zim (jak widać za oknem mamy piękną zimę jesienią choć nie ma mrozów)
@jozeklenkiewicz7236
@jozeklenkiewicz7236 8 ай бұрын
Pomocne wiadomości pozdrawiam😉👌
@onoze
@onoze 4 ай бұрын
Eksplozja informacji ❄⚡❄
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 ай бұрын
Ale jakiej niezbędnej 😇
@kasiakasia17862
@kasiakasia17862 25 күн бұрын
super
@krzysztofweyer
@krzysztofweyer 8 ай бұрын
Ciekawy materiał Poszukałbym firmy od poziomego kolektora i na takich samych konkretnych cyfrach porównał koszt wykonania (Bo ograniczenia są w obu wersjach) a ludzie lubią mieć wybór przed podjęciem decyzji. Dobre było by rownież wyjaśnienie ze pompy ciepła to nie wystarczające określenie bo należy podać jaka to pompa ciepła ze względu na środowisko w którym następuje wymiana energii termicznej (atmosferyczna czy gruntowa). Rownież podanie zalet i wad podczas wyboru z pośród nich.
@pawekula9119
@pawekula9119 8 ай бұрын
@intergalacticWelder
@intergalacticWelder 4 ай бұрын
Nacisk na jakość i oszczędność, w szczególności zaoszczędziłem na szelkach bezpieczeństwa dla pracowników 👍
@rafawojdacz337
@rafawojdacz337 Ай бұрын
Jestem na etapie wyboru firmy, która wykona odwierty i zamontuje pompę ciepła w budowanym przeze mnie domu. Niestety wybór rzetelnego wykonawcy nie jest łatwy. Dodatkowy problem stanowi brak wiedzy na ten temat. Konsultacje dotyczące wyboru mocy urządzenia z dwoma potencjalnymi wykonawcami niczego sensownego nie wniosły, ponieważ przedstawione przez nich rozbieżności w mocy urządzenia wyniosły 2-7 kw. Jeden mówi maksymalnie 15 kw, a drugi najlepiej 22, minimum 17 kw. Nie mówiąc już o producencie, każdy zachwala swojego. I komu tutaj wierzyć? Panie Mateuszu, oby więcej takich specjalistów jak Pan. Jeżeli jest taka możliwość, poproszę o kontakt do Pana. Serdecznie pozdrawiam.
@Mat-ug6hi
@Mat-ug6hi 7 ай бұрын
Ja mam pytanko co do procesu wiercenia. Litologia terenu lessy do 8mppt, dalej miękki piaskowiec na zmianę z bardzo miękkim niestabilnym zlepieńcem. Co robić gdy na głębokości 40 metrów ppt. zaczyna uciekać płuczka w bardzo dużych ilościach (tj. ile wlejesz, tyle zostaje w otworze i nie ma żadnego obiegu płuczki, a żadne metody uszczelnienia górotworu nie dają rady), a dodatkowo na głębokości 40 - 55 metrów jest kurzawa i niestabilny górotwór, tj. ścianka otworu zaraz po przejściu świdra przez tą warstwę schodzi się w swoje naturalne miejsce. Co wtedy? Rozmawiacie z klientem i mówicie mu, że wykonywanie odwiertów jest nieopłacalne ze względu na warunki geologiczne, zapuszczacie metalowe rury osłonowe, zwiększając koszty wykonywania odwiertu, czy macie jeszcze inne sposoby na to? Pozdrawiam
@thenbenagcz3931
@thenbenagcz3931 10 күн бұрын
Pompy Ciepła wogole nieopłacalne !!
@przemysawkoziatek8529
@przemysawkoziatek8529 7 ай бұрын
Mogę prosić kontakt do firmy wykonującej dolne źródło ?
@jerry7376
@jerry7376 8 ай бұрын
Rozdzielacz dolnego źródła w budynku nie ma wg mnie żadnych plusów. 1. Musi być dobrze zaizolowany ponieważ inaczej będzie się z niego lało (punkt rosy) 2. Z kolei dora izolacja przeszkadza przeszkadza w kontroli np. przepływu ( dostęp do rotametrów) 3. Zajmuje miejsce w i tak małych pomieszczeniach technicznych. 4. Konserwacja/regulacja/uzupełnianie glikolu (polipropylenowego nie etylowego, który odparowuje i ucieka przez automaty odpowietrzające) powoduje bałagan i kłopoty z dojściem ponieważ schowaliśmy go za urządzeniami bo brakło miejsca. Wg mnie najlepsze rozwiązanie to montaż rozdzielacza w gotowej izolowanej szafce na elewacji w warstwie wełny/styropianu lub innej izolacji. W ten sposób w każdej chwili mamy dostęp do kontroli (stężenia płynu lub regulacji przepływu) lub ewentualnie uzupełnienia a do budynku podobnie jak w przypadku studni wprowadzamy tylko dwa zaizolowane przewody.
@krzysztoffqiu4907
@krzysztoffqiu4907 8 ай бұрын
Ja mam pytanie: Jakie problemy geologiczne mogą się pojawić podczas wiercenia lub po wykonaniu , czy możemy np uszkodzić warstwy wody , lub inne zagrożenia związane z naruszeniem wcześniej ułożonych warstw ? Jak wygląda sprawa szczelności dolnego wymiennika, na osiedlu u sąsiada , gęsta zabudowy domów, zaczął uciekać glikol. Teraz została mu jedna pętlą. A ja myśle co wybrać czy to może wina terenu i wybrać powietrzną pc ?
@odwiercajpl
@odwiercajpl 8 ай бұрын
Co masz na myśli mówiąc problemy geologiczne, chodzi ci o problemy prawne czy techniczne? Co do uszkodzenia warstw wodonośnych nie da się ich uszkodzić ewentualnie może dojść do zmieszania warstw z niższych poziomów z tymi wyższymi. Natomiast co do uszkodzenia wymiennika jest to bardzo mało prawdopodobne chyba ze był nieprawidłowo wykonany, jeżeli zainstalowano oryginalną sondę to uszkodzenie po czasie jest praktycznie niemożliwe, podejrzewam ze wyciek pojawił się na połączeniach dobiegów albo były wykonane z złączy skręcanych z o tym co było w filmie lub zgrzewy były nieodpowiednio przygotowane i z czasem puściły. Co to terenu to kwestia sprawności gruntu a poza tym w każdym terenie można wykonać prawidłowo wymiennik. Nie doradzę ci jakom pompę wybrać grunt czy powietrze ponieważ my zajmujemy się tylko gruntówkami tak ze mojej odpowiedzi możesz się domyśleć 😆
@KlubKabaret
@KlubKabaret 3 ай бұрын
Czy jesli grunt to iły ,to wiercenie musi być głębsze ,czy odwiertów musi być wiecej?
@Mat-ug6hi
@Mat-ug6hi 7 ай бұрын
Czy macie może doświadczenie w magazynowaniu energii cieplnej w górotworze? Chciałbym sobie podłączyć kolektory słoneczne o mocy 40-50kW do otworowych wymienników ciepła wykonanych z polietylenu sieciowanego (o temperaturze maksymalnej do 95 stC), aby w sezonie letnim nagrzały mi grunt. Mam kilka budynków o łącznej powierzchni około 500m2. W jakiej odległości muszą być wymienniki od siebie 1,5m, 3m, czy 4metry i ile musi być takich wymienników licząc, że zwierciadło wody podziemnej jest na głębokości 8 mppt.? Czy teoretycznie gruntowa pompa ciepła gdy dostanie temperaturę z otworowego wymiennika ciepła ok 40-50 stC będzie w stanie podwyższyć tą temperaturę powiedzmy do 60 st C, czy wystąpi błąd i nie przyjmie takiego ciepłego czynnika grzewczego?
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 ай бұрын
To rozwiązanie jest genialne, ale można je zastosować wyłącznie w sprzyjających warunkach geologicznych. Gruntowy, sezonowy, otworowy magazyn ciepła wskazane jest wykonać w podłożu w którym brak jest poziomu wodonośnego, czyli w gruntach o niskiej i bardzo niskiej filtracji. Odwrotnie niż w pionowych wymiennikach do pomp ciepła. Woda w gruncie idbieralaby całe ciepło i odprowadzała wraz ze strumieniem wody podziemnej nie pozwalając się nagrzać gruntom w pobliżu wymiennika.
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 ай бұрын
Odległość pionowych wymienników zawsze należy dobierać indywidualnie, w zależności od rodzaju gruntów i ich parametrów: pojemności i przewodności cieplnej. Natomiast jako magazyn ciepła, obliczeniowo należy traktować kubaturę nagrzanego gruntu, a długość (a właściwe powierzchnię czynną) wymiennika jedynie pomocniczo.
@karolinadumaa121
@karolinadumaa121 6 ай бұрын
Jaki to projekt domu?
@agnieszkabenelak5350
@agnieszkabenelak5350 8 ай бұрын
Widać po rekuperacji że wzięli się za montaż pompiarze.
@Saeglopur89
@Saeglopur89 4 ай бұрын
Z ciekawości - po czym widać?
@no_more_free_nicks
@no_more_free_nicks 8 ай бұрын
Ciekawy jestem jak ocieplenie klimaty wpływa na opłacalność dolnego źródła? Jeśli w zimie mamy 10 stopni na zewnątrz, a mróz przez 2 tygodnie?
@odwiercajpl
@odwiercajpl 8 ай бұрын
Materiał dotyczy instalacji w Polsce.
@KrzysztofMarsza-dw8gr
@KrzysztofMarsza-dw8gr 6 ай бұрын
​@@odwiercajplJak jest realizowane chłodzenie przez gruntową pompę ciepła? Klimakonwektory, podłogówka czy chłodnica do rekuperatora? Co do najefektywniejszego rozwiązania osobiście uważam, że klimakonwektory są najlepsze.
@odwiercajpl
@odwiercajpl 6 ай бұрын
@@KrzysztofMarsza-dw8gr jeśli już sie zdecydujesz na chłodzenie pasywne to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem bd klimakonwektor. Przy podłogówce pomijając już punkt rosy bo automatyka w dzisiejszych czasach sobie z tym radzi ja uważam przebywanie w takim pomieszczeniu ze za mało komfortowe chodzi o rozkład temperatury a co do chłodzenia przez wymiennik przy rekuperacji jest duży problem z wilgocią w kanałach w skrajnych przypadku przy mocnych nastawach spotkałem się nawet wyciekiem z anemostatów :D
@MrZiemwit
@MrZiemwit 8 ай бұрын
kiedy nie chcesz miec sprezarki poza domem bo widziales jak chodzi u somsiada i kupujesz sobie pompe gruntowa nie myslac gdzie jest wtedy sprezarka ;)))))) znajomy ma, chlop sie cieszy ze dobrze ja umiejscowil bo jakby miala mu buczec za jedna sciana dzialowa to by zwariowal niby z jakiego innego urzadzenia zwiazanego z dolnym zrodlem bedzie mogl skorzystac inwestor jak mu sie pompa gruntowa nagle zepsuje? akurat gliniasta ziemia jest calkiem ok dla pomp gruntowych zwlaszcza poziomy wymiennik zadowolony, co pokazuje slajd a nie jak pan instalator mowi ile to kosztuje - a tyle ile panstwo da lapowki socjalistycznej i o tyle mozna podniesc cene :)))) 25k dniowki - amortyzacja urzadzenia pewnie w miesiac, kosztu rur niech zgadne, znikomy - biznes taki jak sie patrzy
@Mat-ug6hi
@Mat-ug6hi 7 ай бұрын
Kolego nie masz zielonego pojęcia o wierceniu, a takie głupoty wypisujesz.. Nie zdajesz sobie sprawy jakie problemy mogą wystąpić przy wierceniu. Dodatkowo gdy wiercisz płuczką powietrzną, tj. przy użyciu dodatkowej sprężarki o mocy ponad 300KM, to na taką inwestycję spalisz samego diesla o wartości 5 - 10 tys zł w zależności od twardości skał i od stabilności górotworu... Sonda PE100 na 100mb kosztuje około 2500zł, więc tutaj wyjdzie ok. 4500 zł. Zaczyn cementowy to koszt ok 3500zł na tą inwestycję, rura iniekcyjna PE 32*3,0 - koszt 500 zł. Dodatkowo może się pojawić samowypływ wody z otworu wiertniczego i musisz dociążyć płuczkę wiertniczą (co wiąże się z ogromnymi kosztami z zakupem siarczanu baru), aby zapobiec takim sytuacjom, aby nie zalało całego osiedla i żeby sąsiedzi nie dzwonili do dozoru górniczego, bo im piwnice zalewa... Nie należy zapominać, że ten sprzęt się zużywa, a to są ogromne koszty! A kiedy górotwór jest niestabilny, musisz poświęcić na to znacznie więcej czasu, niż przewidywane 2 dni robocze na odwiert. Czasem robisz ponad tydzień jeden, a jak masz trzech pracowników, to koszty rosną niesamowicie..
@MrZiemwit
@MrZiemwit 7 ай бұрын
@@Mat-ug6hi ty wiercisz pod pompy ciepla czy wydobywasz wegiel, chlopie to o czym piszesz to na zadnej budowie nie bylo chyba u ciebie na slasku
@piterpeter1246
@piterpeter1246 7 ай бұрын
@@Mat-ug6hito czemu koszty nie są adekwatne to wykonanej pracy ? To przyjmują że cena 100-150zl m2 zależy od regionu Polski jest za ta pracę którą wypisałeś , a co jak idzie gładko i kończysz w kilka godzin ? Czemu wtedy nie ma ceny 80zl za metr ?
@kapslaczek
@kapslaczek 6 ай бұрын
@@Mat-ug6hi Ja bym się chyba zesr... ze strachu gdyby mi zaczęła walić woda z wykopu. Szacun.
@frytek43
@frytek43 6 ай бұрын
Mam dwie studnie głębinowe o długości 90m w których jest woda , czy mogę je wykorzystać do GPC ?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 ай бұрын
W tej sprawie należy skontaktować się z producentem pompy ciepła.
@odwiercajpl
@odwiercajpl 5 ай бұрын
Jeśli chciał byś wykonać dolne źródło w technologi studni zrzutowej i studni zasilającej odradzam ponieważ woda z ujęć głębinowych jest najczęściej z dużą zawartością żelaza co powoduje zamulenie wymiennika w pompie ciepła i sama eksploatacja pompy głębinowej (obiegowej) nie będzie niska bo pompa musi wytłoczyć wodę z studni do jednostki pc, kolejny minus to zamulanie się studni zrzutowej po jakimś czasie. Jeśli chciał byś tam zaaplikować wymiennik geotermalny 2x40 tez będzie słabo bo konstrukcja studni wygląda następująco na spodzie masz odstojnik kolumnę filtra(myślę ze około 6-9m) i rurę pełną czyli wymiennik będzie w dużej mierze odizolowany od gruntu i nie będzie miał tak dobrej sprawności.
@wojciechokninski5693
@wojciechokninski5693 11 күн бұрын
Można kontakt prosić do Pana Mateusza? Zlecenie czeka.
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 ай бұрын
kurde robiłem w PL i krew w piach, bida z nędzą, dopiero w DE kilka robót zrobiłem, ludzie dzwonią i proszą, co rynek to rynek a nie jakaś patologia
@LokiM-to4wp
@LokiM-to4wp 8 ай бұрын
Warto stosować bentonit czy lepiej piasek/żwir?
@odwiercajpl
@odwiercajpl 8 ай бұрын
Bentonit stosuje się do wykonania płuczki wiertniczej, do wypełnienia otworu przy wymienniku geotermalny stosuje się żwir lub wypełnienie z term cementu.
@LokiM-to4wp
@LokiM-to4wp 8 ай бұрын
@@odwiercajpl dziękuję za odpowiedź, i teraz jest sedno pierwszego pytania, jeśli zasypiemy żwirkiem taki odwiert to on po czasie usiądzie i na powierzchni pojawi się zagłębienie, co natomiast jeśli uzupełnimy termicznym cementem i on nie zdąży się uleżeć bo "złapie"- będą tam ( wzdłuż sondy)pustki powietrza- to może lepiej sprawdza się żwirek którego można dosypać?....jasna sprawa że w obu przypadkach tragedii nie ma
@odwiercajpl
@odwiercajpl 8 ай бұрын
Jeśli chcesz wykonać to zgodnie ze sztuką i zdecydujesz się na wypełnienie z term cementu to musisz się liczyć z większymi kosztami około 15-20 pln/mb. Proces wypełnienia polega na tym ze w trakcie aplikacji sondy mocowana do dołu jest 3 rura techniczna którą cement będzie wtłaczany od dołu do góry, tak ze nie ma możliwości pustki 😁.
@LokiM-to4wp
@LokiM-to4wp 8 ай бұрын
@@odwiercajpl to już wyższa technika jazdy :)
@Petenz_oo
@Petenz_oo 6 ай бұрын
Na którym etapie budowy zaprosić ekipe od odwiertów ,czy trzeba przygotować wczesniej otwory pod rury w podłodze ? Czy są wiertane pozniej
@AFRISOpl
@AFRISOpl 6 ай бұрын
Najlepiej w tym samym czasie rozmawiać z dwoma wykonawcami (odwiertów i podłogówki). Wykonawca podłogówki powinien mieć projekt i na jego podstawie będzie wiadomo, jakie jest zapotrzebowanie i ile odwiertów należy wykonać.
@odwiercajpl
@odwiercajpl 6 ай бұрын
Najlepiej jeśli planujesz gruntową pompę ciepła to już na etapie zasypywania fundamentów jest przełożyć chociaż rury 2szt. na 1 sondę tj 2 odwierty 4 rury 3 odwierty 6 rur lub po prostu dwie rury jako zasilanie i powrót z wymienników i studzienkę rozdzielacza na zewnątrz nie będzie później niepotrzebnego kopania i wykuwania .
@PawelKruszewski
@PawelKruszewski 6 ай бұрын
@@odwiercajpl Jakiej średnicy są rury z sond? Zostawiłem przepust z rury kanalizacyjnej 160 z kolankami 45 stopni (przez drugi taki sam przepychałem dwie rury 32 od wody) i zastanawiam się czy wejdą dwa komplety? Czy nie jest problemem jak wszystkie 4 wchodziłyby w jednym przepuście?
@odwiercajpl
@odwiercajpl 6 ай бұрын
@@PawelKruszewski Rury mają średnice 40mm. 2 rury jakoś upchniesz ale studzienkę będziesz musiał zrobić na zewnątrz, dobrze było by jedna rurę włożyć z otuliną kauczukową.
@koszaekopalek6595
@koszaekopalek6595 3 ай бұрын
Rotametr przyrząd do pomiaru natężenia przepływu
@user-ey5os7el2z
@user-ey5os7el2z 7 ай бұрын
Witam mam pytanie czy przed wierceniem jest badany grunt chodzi o to że na przykład przychodzi gościu wierci nam dziurę w ziemi dochodzi do 100 m i mówi nam że jednak nic z tego nie będzie ponieważ grunt jest zły a my musimy zapłacić za odwiert. Ja posiadam grunt piaszczysty lecz nie bardzo wiem jaki jest na głębokości od 10 m. Bardzo prosiłbym o odpowiedź i z góry dziękuję pozdrawiam
@gomjabbar2183
@gomjabbar2183 6 ай бұрын
nie jestem specjalistą w dziedzinie pomp ciepła ale domyślam się że i tak musisz zlecić sondowanie gruntu przed wykonaniem projektu geologicznego, który to z kolei jest potrzebny do zezwolenia na pompe ciepła gruntową pionową. bez projektu nie dostaniesz zezwolenia, a bez sondowania nie dostaniesz projektu. a to z sondowania wyjdą Ci warstwy gruntu. innymi słowy zanim będziesz miał projekt geologiczny, to będziesz znał warstwy.
@luku86
@luku86 6 ай бұрын
nie miałem sondowania. O projekt wystąpił mój monter PC. W projekcie geologicznym miałem ogólny przekrój obszaru (kilka wiosek) jaki jest teren i jaki jest grunt na jakiej głębokości. Instytut geologiczny posiada taki mapy. @@gomjabbar2183
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 ай бұрын
Każde miejsce warto konsultować z geologiem. Zgodnie z prawem wymienniki pionowe dolnego źródła pomp ciepła wierci się po opracowaniu projektu robót geologicznych i po zgłoszeniu zamiaru ich wykonania we właściwym starostwie powiatowym.
@marcinpodobinski1140
@marcinpodobinski1140 2 ай бұрын
Co z wypełnieniem odwiertu i zabezpieczeniem ujęć wody pitnej w nizszych warstwach?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 ай бұрын
Wypełnienie otworu wykonujemy zgodnie z wytycznymi PORT PC lub VDI 4640. Do reszty pytań prosimy o kontakt z firmami specjalizującymi się w tego typu pracach.
@ukaszgarbacki6927
@ukaszgarbacki6927 Ай бұрын
Jaka głębokość dolnego źródła będzie najlepsza do pompy 4kw dom 80m2
@AFRISOpl
@AFRISOpl Ай бұрын
Głębokość dolnego źródła ciepła będzie zależała o rodzaju gruntu i jego pojemności cieplnej. Należy skonsultować się z firmą wykonującą odwierty z okolicy.
@luku86
@luku86 6 ай бұрын
Czy wykonywany odwiert wypełniacie po wprowadzeniu sondy? Moi wykonawcy tego nie robili. Na pytanie czego tego nie robią dowiedziałem się że nie ma to znaczenia. U mnie na początku pracy pompy wlatuje niecałe 9 stopni. Po ciągłej paro godzinnej pracy spada do 2-3 stopni. Mam 2 odwierty po 100m. Vaillant 8.9KW. Dom na razie nie zamieszkały. Nie grzeje go ciągle. Tylko cyklicznie uruchamiam pompę co dwa trzy dni.
@odwiercajpl
@odwiercajpl 6 ай бұрын
Kwestia czy czynnik przepływa równo przez każdą sondę. jeśli masz rotametry na belkach to zweryfikuj. Nie masz sie czym martwić jeśli masz wychłodzony dom i pompa pracuje ciągiem przez parę godzin to bardzo obciąża dolne źródło. Uważam ze nie będzie spadku na dolnym źródle jak już budynek będzie zamieszkały.
@Saeglopur89
@Saeglopur89 4 ай бұрын
Sam jestem ciekaw ale pewnie to proces na tyle trudny że wymagał by wibrowania, tłoczenia. Możliwe że o to też chodzi żeby do tak powstałej szczeliny na maks przesączyły się wody gruntowe czy wszelkie miękkie i wilgotne materiały
@odwiercajpl
@odwiercajpl 4 ай бұрын
@@Saeglopur89Cementowanie otwory odbywa się z dołu go góry tj. Podczas aplikacji sondy doczepia się do głowicy sondy 3 rurę techniczna i cement wtłaczany jest z samego spodu odwiertu do góry także nie ma możliwości pozostawienia pustki, w przypadku jeśli doszło w procesie wiercenia do podmycia gruntu i powstała tzw. kawerna wykorzystamy większa ilość termo wypełnienia 👍
@Saeglopur89
@Saeglopur89 4 ай бұрын
@@odwiercajpl Ło bulwa, czyli to się wręcz cementuje i to na całej długości :O Sądziłem że te rury są wyeksponowane żeby łatwiej przekazywały temperatury. Będę dodawać takie rozwiązanie ale dopiero po panelach z buforem (dotąd jest tylko piec, będzie piec zgazowujący drzewo)
@odwiercajpl
@odwiercajpl 4 ай бұрын
Wypełnienie ma lambdę około 2, także nie jest izolatorem tylko przewodzi ciepło. P.S to nie jest zwykły cement ;)
@pawel5012
@pawel5012 8 ай бұрын
Skąd jaka to firma co robi odwierty mądrze Mateusz mówi
@odwiercajpl
@odwiercajpl 8 ай бұрын
Turek woj Wielkopolskie
@Everest771
@Everest771 8 ай бұрын
Spokojnie,za korzystanie z wód gruntowych też będzie podatek,już po cichu nad tym pracują.
@MM-uz5nv
@MM-uz5nv 7 ай бұрын
Gruntowa PC nie używa wód gruntowych. Wymiennik ciepła jest obiegiem zamkniętym w większości instalacji.
@Everest771
@Everest771 6 ай бұрын
@@MM-uz5nv korzysta z energii tych wód, to im wystarczy, już po cichu jeden podpunkt ustawy usunęli
@gregvista4034
@gregvista4034 6 ай бұрын
​@@Everest771więc należy rozważyć odwierty "płytkie, do 30m" 😉
@ska1659
@ska1659 6 ай бұрын
Pytanie do Mateusza? Mateusz czy przekładasz wajhę?
@odwiercajpl
@odwiercajpl 6 ай бұрын
Nie 😉 Ale wiem ze niektóre Mateusze przekładają tak ze szukaj dalej.
@ska1659
@ska1659 6 ай бұрын
Czyli jak temperatura powietrza jest wyższa od temp gleby to taniej powietrzna?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 6 ай бұрын
Przy takich założeniach pompa ciepła powietrzna byłaby bardziej opłacalna.
@ska1659
@ska1659 6 ай бұрын
@@AFRISOpl to już trzebaby policzyć dla poszczególnej strefy klimatycznej, na zachodzie powietrzna na wschodzie gruntowa, uwzględniając różnice w kosztach samej instalacji.
@odwiercajpl
@odwiercajpl 6 ай бұрын
Zapotrzebowanie energetyczne budynku wzrasta gdy temperatura na zewnątrz spada. Ja osobiście uważam ze punktem odniesienia jest 10 stopni celcjusza, powyżej tej temperatury pompa powietrzna zużyje mniej prądu niż gruntowa ale wtedy też do budynku musimy dostarczyć dużo mniej energii w porównaniu do zewnętrznej 0. Jak chcesz tabele sprawności i mocy pompy powietrznej względem temperatury zewnętrznej daj znać to ci podeśle. W gruntówce COP i moc jest praktycznie na stałych wartościach.
@rogacz962
@rogacz962 3 күн бұрын
Jak na zewnątrz jest 10stopni to nie będziesz już grzał.
@koszaekopalek6595
@koszaekopalek6595 3 ай бұрын
Ja zrobiłem 1 odwiert na 30m i śmiga 4kw na 120m2, podłogówka
@janek1976
@janek1976 2 ай бұрын
A widziało to większe mrozy rzędu - 15 - 20 stopni przez kilka / kilkanaście dni z rzędu?
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 ай бұрын
Wszystko zależy od rodzaju gruntów. W nawodnionych piaskach o dobrej filtracji i szybkim przepływie wód podziemnych pobór ciepła następuje praktycznie z wody opływającej wymiennik. Przy filtracji powyżej 1 m/dobę wymiennik regeneruje się w takim właśnie tempie.
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 ай бұрын
Załóżmy następujące następstwo warstw. Od góry do 25 m nawodnione piaski, a poniżej do 100 m iły. Ja polecilbym odwiercenie dwóch, lub trzech otworów do głębokości 25 m, a nie jednego do 100 m.
@janek1976
@janek1976 2 ай бұрын
Gdy rozpoznanie geologiczne jest pewne i daje taką wiedzę to oczywiście bo różnica jednostkowej wydajności cieplnej może być nawet 3 krotna.
@robertgrzelak7587
@robertgrzelak7587 20 күн бұрын
Witam Można kontakt Mam 500 m
@andrzej3511
@andrzej3511 6 ай бұрын
Kilka prostych pytań do inwestora: Ile kWh pobiera ci miesięcznie gruntowa PC w szczycie sezonu grzewczego gdy za oknami spory minus? Ile kWh pobrała PC gdy było nawet paręnaście na minusie w ciągu doby? (pobór szczytowy) Jakiej grubości wybrałeś płytę PIR? Okna: dwie, czy trzy szyby? I NAJWAŻNIEJSZE: czy zdarzyło się, że system ogrzewania był ciut - ciut za cienki i musiałeś ratować się jakimś dogrzewaniem? Proszę o szczerą odpowiedź. Bo moc cieplna PC 10 kWh na dom 250 m2 wydaje mi się fantastycznie niska! Ja zastanawiałbym się czy 15 kWh nie będzie za cienko... Miożliwe jednak, że nie doceniam płyty PIR - nie znam tego materiału, szczerze mówiąc. Jestem na etapie wyboru technologii ocieplenia domu i jego ogrzewania, działka na terenie idealnym pod głębinowe GWC (są zrobione badania geo) i nie mam węża w kieszeni. Rozumiem, że komfort i bezobsługowości musi kosztować, a kominek, który mi się śni po nocach, ma być nie z musu a dla mojej przyjemności. Być może tkwi we mnie jakiś piroman, bo widok płomieni to jest coś na co mogę patrzeć w nieskończoność - bardzo dobrze mi się przy tym myśli. Co jednak nie przeszkadza by miał jakiś płaszcz wodny, czy jakoś tak... Na wszelki wypadek. :))) Ale naturalnie też zautomatyzowany i wpięty w system ogrzewania CAŁEGO domu, jeśli już ma być kominek. Bo przegrzany salon i niedogrzana reszta to jest coś czego absolutnie nie chcę. Tym bardziej, że 10 kg drewna w kominku może oznaczać przynajmniej 40 kWh w buforze...Jeśli więc mam dumać lub czytać przy kominku, zamiast wgapiać się w coraz durniejszą TV, to niech ma to jakieś bonusy. Skoro mogą być! Poza tym całkowicie zgadzam się z Twoją filozofią zarówno inwestycji jak wybranych rozwiązań. Jeśli coś mnie zastanawia to rozmiar - a więc nie wątpliwości jakościowe, a zaledwie ilościowe... Ta banda zazdrośników zesranych przed podjęciem decyzji jest jak brzęczenie much - coś, gdzieś bzyczy, bez sensu i niepotrzebnie... Tracisz czas tłumacząc baranom którzy NIE CHCĄ zrozumieć i nie potrafią liczyć sami. Oni nie piszą po to by z Tobą dyskutować. Oni piszą po to by Ci udowadniać jak fatalne rozwiązania wdrożyłeś. Co więcej: wymądrzają się z pewnością niezachwianą znajomością zagadnienia. O czym więc mowa?
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 5 ай бұрын
Andrzej - ja użytkuję pompę ciepła gruntową od 2012 Andrzej napisałeś: Bo moc cieplna PC 10 kWh na dom 250 m2 wydaje mi się fantastycznie niska! Ja zastanawiałbym się czy 15 kWh nie będzie za cienko..."" Pompa ma kW a nie kWh kWh - to jest zużycie za które się płaci😊 ja mam 11 kW - gruntowa dom 250m2 (miałem ofertę 9 kW wzięliśmy 11 kW) dom z 2012 więc zupełnie inne wymagania co do współczynnika wt2008-130 kWh/m2/r a teraz jest chyba 70 kWh/m2/r dobrze wykonana inwestycja (najlepiej jedna firma - która zajmuje się pc gruntowymi) będzie pracowało bez problemów nie wpinaj kominka - bo zaburzysz działanie pompy (najlepiej nie ingerować) Nie mam kominka (szkoda kasy) bo ładny kominek też swoje kosztuje - a salon to salon a nie kotłownia😉
@andrzej3511
@andrzej3511 5 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Zapewniam, że odróżniam jednostki energii od jednostek mocy - obojętne w jakiej postaci. (Łatwo to sprawdzić w innych moich postach.) Popełniłem feudowski błąd: pisząc miałem z tyłu głowy, że pompa, czy mniejsza, czy większa mocowo, pobierze podobną ilość energii na przetłoczenie określonej porcji ciepła z gruntu (na przykład) do chałupy. Różnice nie powinny być duże. Stąd błąd. Kumaty dokuma. Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że w czasach przed CO, gdy królowały mniej lub bardziej eleganckie piece, WŁAŚNIE W SALONIE, w centralnym miejscu zawsze panoszył się KOMIN (w opozycji do maleństwa jakim jest kominek). Pełnił on dwojaką rolę: dawał sporo światła (bo jarano mocno, jako sygnał statusu materialnego) i naturalnie grzewczą, by kobitki w sukniach balowych z odkrytymi ramionami nie marzły. Analogia do kotłowni? Pudło panie nauczycielu, bo kominek ma wlaśnie ewidentnie "salonowy" rodowód. A jakby chcieć pogrzebać głębiej, na przykład w średniowiecznych zamkach, to co mamy w salach tronowych, balowych, rycerskich itp. na poczesnym miejscu? Zaburzenie działania pompy? Pierwsze słyszę. Chyba, że ktoś ma wadliwą instalację. Albo jakąś lipną pompę. W szczególności nie używa bufora, choćby względnie małego, jednak dość dużego by skutecznie pomógł rozprowadzić ciepło i z kominka i z pompy. Pozwolę sobie zauważyć, że PC, lub GPC to nie jest jakaś święta krowa, której wszystko trzeba podporządkowywać. Jeśli nie potrafi się wpisać w oczekiwania przyszłego użytkownika i jego instalację grzewczą to nie jest warta złamanego grosza. Bo to nie ja i moja instalacja jesteśmy dla pompy, tylko odwrotnie! I tak naprawdę, żeden z istotnych elementów instalacji grzewczej NIE MOŹE MIEĆ STATUSU świętej krowy - musi się łatwo i elastycznie wpisywać w całość. TO jest rękojmią sprawnie i niezawodnie działającej instalacji. P. S. Piszesz pan o sobie (w nicku): "przedstawiciel". No więc gdyby jakiś "przedstawiciel" pojawił się u mnie w domu z zamiarem opchnięcia mi czegoś i wyrażał się tak jak pan byłeś łaskaw się wyrażać to być może pierwszy passus taktownie bym strawił (o ile intonacja i mowa ciała nie zdradzałaby arogancji), ale już po drugim poprosiłbym pana o sprawdzenie sprawności mechanizmu klamki zewnętrznej mojego domu...
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 5 ай бұрын
​@@andrzej3511 - Andrzej, przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś!!! Chcesz uzyskać informacji (stworzyłeś komentarz 6 dni temu - nikt nie odpowiedział) więc napisałem, że posiadam pc gruntową Napisałem, że pompa ma KW a nie kWh (z dodatkiem uśmiechu) widać (czytam), że kumaty nie zakumał Rozpisałeś, się na temat starożytności - to po co chcesz gruntową pompę??? Wiesz jak działa pompa gruntowa??? jak nie masz takiej wiedzy to nie pisz o wadliwej instalacji!!!!!! Rozumiem, że nie chcesz "świętej krowy" (chyba chodzi o pompę gruntową) to tak jakbyś z chciał mieć MOTOR - HARLEY DAWIDSON ale żeby był ścigaczem (to się nie da) co do mojego nicku: - co mój nick ma do tego że jestem użytkownikiem pompy gruntowej??? więc sprawdzam "klamkę" - piłka leży w środku - .................. A myślałem, że będzie (Andrzej) chciał się czegoś dowiedzieć (z resztą takie były pytani w komentarzu) ale okazało się, że zamiast się pytać to napisał POEZJĘ o średniowieczu 😊 Jak nadal tak uważasz: ""Pudło panie nauczycielu, bo kominek ma wlaśnie ewidentnie "salonowy" rodowód""" to po co pytanie o pompę gruntową? mała złośliwość z mojej strony, ale myślałem, że będzie merytorycznie a wyszły (poezje) Pozdrawiam
@andrzej3511
@andrzej3511 5 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Jeśli już się pouczamy: swój post zaadresowałem bardzo wyraźnie do inwestora. A to oznacza, że NIE CZEKUJĘ korespodencji od osób trzecich, i informacji czy mają coś w domu, czu nie, czy są przedstawicielami czy nie. Szczególnie aroganckich. Takie wciskanie się miedzy wódkę a zakąskę jest oznaką braku wychowania, tak po rostu. I nie ma znczenia czy adresat odpisał czy nie. Nie mam zamiaru dyskutować z arogantem, nawet jeśli ma PC. I tyle.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 5 ай бұрын
@@andrzej3511 - Jak byś dobrze CZYTAŁ to byś wiedziała, że to jest KANAŁ FIRMY!!!! więc inwestor - chyba nie ma dostępu do kanału i nie odpowiem (kumaty by to wiedział) Skoro uważasz, że nie oczekujesz od kogoś kto ma pompę (użytkowania) informacji co jak itp. to Twoja sprawa. Andrzeju (Panie) - jesteś bardzo przewrażliwioną osobą na Swoim punkcie, ale, życzę powodzenia w inwestycji w pompę gruntową pracującą z ogrzewaniem wodnym podłogowym bez bufora (tylko zbiornik do CWU) podpiętą pod kominek oraz mniej arogantów na swojej drodze👍 już nie będę się wciskał miedzy wódkę a zakąskę Powodzenia w realizacji inwestycji
@user-rr7jr1qm4k
@user-rr7jr1qm4k 4 ай бұрын
Ale zero przestrzegania przepisów BHP... (panowie pracujący na dachu)
@weberito
@weberito 4 ай бұрын
Pan inwestor-wykonawca myśli, że dolne źródło to rury na dole w ziemi, podczas gdy to także powietrze, przy pompie powietrznej
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 4 ай бұрын
tutaj jest mowa (film) o pompie gruntowej a nie powietrznej
@weberito
@weberito 4 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740w pierwszej minucie inwestor mówi dlaczego nie wybrał pompy powietrze-powietrze i tam też robi ten błąd
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 4 ай бұрын
@@weberito - dlatego wybrał rury w ziemi (bo to nie jest ogrzewanie powietrzem) w rurach nie jest transportowane powietrze tylko czynnik który jest "podgrzewany" przez ziemię różnica jest kolosalna
@mick_111
@mick_111 18 күн бұрын
"Wymiennik poziomy musi sie regenerować latem" 😮
@lcmav1104
@lcmav1104 4 ай бұрын
i to nie cza przykładać do pieca ?
@janek1976
@janek1976 2 ай бұрын
Jedynie do kominka, jak go masz i chce Ci się w nim palić 😊
@sebastiankozowski5812
@sebastiankozowski5812 5 ай бұрын
25 tys zl za wszystko czy za sam odwiert ?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 ай бұрын
25 tys. zł to koszt całkowitego wykonania dolnego źródła ciepła.
@hublanek
@hublanek 8 ай бұрын
ekonomiczny sens wymiennika gruntowego jest żaden - to opcja dla ludzi który mają nadmiar pieniędzy i nie liczą że kiedykolwiek inwestycja się zwróci (bo się nie zwróci a uz na 100% nie za życia inwestora nawet jeśli ma 20 lat)
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 8 ай бұрын
odwierty to temat dożywotni (jak są żyły wodne na głębokości 30-70m) - układ zamknięty sonda więc nie pisz, że to nie opłacalne taki system posiadam od 2012 - od ponad 11 lat system totalnie bezobsługowy a co najważniejsze komfortowy, wygodny i ekonomiczny bo dolne źródło zawsze jest dodatnie!!!
@hublanek
@hublanek 8 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 ile wydałeś na wybudowanie wymiennika i w jakim czasie zwróci Ci się ta inwestycja w porównaniu do np pompy powietrze woda?
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 8 ай бұрын
@@hublanek - pc powietrzne w 2010 czy 2012 były w powijakach - to po pierwsze po drugie różnica w zużyciu energii to około 30-40% w roku po trzecie - odwiert dożywotni - czyli dolne źródło (wydana raz kasa na całe życie) pompa gruntowa przepracuje 25-30 lat (ile powietrzna ??) jakbym liczył kiedy zwróci mi się budowa domu - to nie budował bym "chaty" ponad 250m2 dla mnie liczy się komfort, wygodna i Rodzina ciekawe czy też zastanawiasz się kiedy zwróci się zakup droższego samochodu od Malucha??? Wiesz jest taki kanał, gdzie Gość też pisał, że gruntowa nigdy się nie zwróci a po jakimś czasie informuje, że kupił elektryka za bagatela 180 tyś. ciekawe kiedy ten zakup się zwróci??? O takie pokrętne myślenie Kowalskiego.
@hublanek
@hublanek 8 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 ok czyli masz za dużo pieniędzy i koszt ma dla Ciebie niewielkie znaczenie w stosunku do wygody - tyle że to podejście jest raczej w mniejszości - postaraj się zrozumieć że niektórzy kierują się ekonomią (w zarówno w kosztach budowy jak i utrzymania domu nowy dom to taka sama inwestycja jak każda inna i też powinna się zwrócić w przewidywalnym czasie co do powijaków pc powietrze woda (grzewczych) to nie do końca prawda mam takie rozwiązanie z 2009 roku w biurze i sprawdza się bardzo dobrze choć ma niższe cop i scop niż obecnie dostępne modele a że się już jakiś czas temu zwróciła to właśnie się rozglądam nad wymianą
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 8 ай бұрын
@@hublanek - skąd Ty wiesz że mam za dużo pieniędzy??? Wiesz, kiedyś mi powiedział Klient: ""Panie Marku jestem za biedny nie stać mnie na tanie produkty"!!!! Jeżeli ktoś buduje na sprzedaż to pewnie myśli o tym, żeby budowa domu mu się zwróciła My budowaliśmy dla Siebie (również dla pewnego komfortu, wygody) nie jakieś pokoje małe (bo takie miałem w bloku) ale jakaś przestrzeń aby można było normalnie funkcjonować żeby Dzieci miały własne pokoje, przestronne, wygodne Żeby salon był salonem a nie kolejnym pokojem Budowałem dom o którego można się "normalnie" oprzeć a nie bo będzie dziura w styropianie Znam takich co budowali taniej i już remontują, bo elewacja to na kropkowane widoczne kołki itp. Dzięki BOŚ (otrzymałem kredyt na innowacyjne źródło ogrzewania z oprocentowaniem 0,99% na 5 lat) także koszt (kapitał) rozłożony na 60 miesięcy - praktycznie bez odsetek (spłacone - zapomniane) a pompa pewnie jeszcze przepracuje około 15 lat Nie znam lepszego rozwiązania (jak nie ma gazu ziemnego) na dodatek taniego - zużycie prąd przez pompę na ogrzewanie domu od 13 do 15 kWh/m2/rok gdzie budując dom obowiązywał WT2008 - 130 kWh/m2/rok (teraz obowiązuje WT2021 -70 kWh/m2/r) Koszt ogrzewania domu i podgrzewania wody (obecnie 4 osoby) to od 2500 do 2900 PLN - taryfa G11 (250m2) więc około 10-12 PLN/m2/rok (średnio na miesiąc 1PLN/m2 - CO+CWU) przy totalnie bezobsługowym systemie. Uważasz że dużo??? Nie porównuj biura do domu (250m2) pc powietrznej!!! Ja (My) bardzo mocno kierowaliśmy się ekonomią!!! dlatego wybraliśmy najsprawniejszy, najżywotniejszy, najekonomiczniejszy system ogrzewania domu (nie mając gazu ziemnego) wybraliśmy pc gruntową (a namawiany byłem na tani piec elektryczny z buforem - teraz bym chyba miał duży problem cena prądu) - odwiert dożywotni - podłogówka - wg mnie też dożywotnia - pompa 25 lat jak sobie policzę koszt inwestycji i podzielę to na 25 lat (bez pracy, bez problemów) - to wydałem grosze!!! do pewnych decyzji trzeba dorosnąć wolę mieć system (droższy) w domu - bo więcej czasu spędzamy w domu niż kupować jakiegoś elektryka za 150 czy 180 tyś (bo to tylko samochód) Liczą się priorytety Dla jednego będzie to komfort w domu (dobre materiały) dobre źródło dla innego będzie to przed garażem samochód Fakt, ciężko pochwalić się pompą ciepła i to na dodatek gruntową (pompa jest w domu zajmuje 0,7m2) na dodatek kompletnie jest nie widać ani nie słychać - dolne źródło w ziemi też nie widoczne czym się pochwalić?? a samochód może zawsze stać na zewnątrz - sąsiedzi widzą a pompy nie widzą i to jest problem Kowalskiego (nie kasa) Pozdrawiam
@kmario82
@kmario82 6 ай бұрын
Pilnuj Pan poza jakoscia prac, zycia pracownikow na dachu.... 😢
@koszaekopalek6595
@koszaekopalek6595 3 ай бұрын
Pompa nie bierze temperatury, tylko pobiera ciepło z otoczenia lub przez wymiennik gruntowy z gruntu
@user-ey5os7el2z
@user-ey5os7el2z 7 ай бұрын
Witam mam pytanie czy przed wierceniem jest badany grunt chodzi o to że na przykład przychodzi gościu wierci nam dziurę w ziemi dochodzi do 100 m i mówi nam że jednak nic z tego nie będzie ponieważ grunt jest zły a my musimy zapłacić za odwiert. Ja posiadam grunt piaszczysty lecz nie bardzo wiem jaki jest na głębokości od 10 m. Bardzo prosiłbym o odpowiedź i z góry dziękuję pozdrawiam
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 7 ай бұрын
musisz zrobić projekt geologiczny (w gminie dowiedz się kto taki projekt wykonuje na głęb. pow. 30m)
@odwiercajpl
@odwiercajpl 6 ай бұрын
nie ma takiego czegoś ze grunt jest zły i nie można zrobić sondy. Chodzi o jego sprawność, Grunty o niskiej sprawności tj 25W/mb czyli z 100mb wymiennika masz moc 2,5kW a z gruntu o wyższej sprawności tj 40W/mb uzyskasz z 100mb moc 4kW, jak potrzebujesz mieć z dolnego źródła 8kw to w gruncie o niskiej sprawności będziesz musiał zrobić łącznie około 300mb wymiennika pionowego a w gruncie o wysokiej sprawności 200mb wymiennika.
@hyawill8944
@hyawill8944 6 ай бұрын
@@odwiercajpl Ale istnieje konieczność wykonania odwiertu dla potrzeby sporządzenia projektu geologicznego czy nie?
@odwiercajpl
@odwiercajpl 6 ай бұрын
@@hyawill8944 Nie. projekt geologiczny sporządzany jest przez geologa na podstawie dostępnych danych geologicznych.
Pompa Gruntowa czy Powietrzna?  Gruntowa się nie opłaca!
25:57
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 230 М.
HOW DID HE WIN? 😱
00:33
Topper Guild
Рет қаралды 41 МЛН
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 48 МЛН
THEY WANTED TO TAKE ALL HIS GOODIES 🍫🥤🍟😂
00:17
OKUNJATA
Рет қаралды 22 МЛН
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15
Gruntowa pompa ciepła, czy może powietrzna? Która lepsza?
21:00
GeoTechnik, Mateusz Widawski
Рет қаралды 9 М.
Wszystko o ciśnieniu w instalacji.
15:52
AFRISOpl
Рет қаралды 42 М.
Czy grupa pompowa w instalacji c.o. jest potrzebna?
16:51
AFRISOpl
Рет қаралды 17 М.
GWC Gruntowy Wymiennik Ciepła. Czy warto?
30:03
iZZi instalacje
Рет қаралды 17 М.
#17 GWC - DARMOWA ENERGIA Z ZIEMI - czy warto montować ?
20:45
HOLIBOOD - Zdrowy Dom
Рет қаралды 236 М.
Pompa Ciepła GRUNTOWA kontra POWIETRZNA...
25:14
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 9 М.
Samsung Galaxy Unpacked July 2024: Official Replay
1:8:53
Samsung
Рет қаралды 23 МЛН
Я УКРАЛ ТЕЛЕФОН В МИЛАНЕ
9:18
Игорь Линк
Рет қаралды 84 М.
КРУТОЙ ТЕЛЕФОН
0:16
KINO KAIF
Рет қаралды 5 МЛН
WATERPROOF RATED IP-69🌧️#oppo #oppof27pro#oppoindia
0:10
Fivestar Mobile
Рет қаралды 18 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
0:56
صدام العزي
Рет қаралды 42 МЛН