Пікірлер
@Nullifidian
@Nullifidian 3 сағат бұрын
In the first numbers round, I thought Rachel was going to reach my solution, which starts off the same way: 10 / 10 = 1 50 + 1 = 51 51 - 6 = 45 45 x 5 = 225 225 + 7 = 232 And you can factor for this solution (29 x 2^3 = 232): 50 + 10 + 5 = 65 65 - 7 = 58 10 - 6 = 4 58 x 4 = 232 In the second numbers round, I saw Rachel's solution and also had these related ones: 50 x 5 = 250 25 - 3 = 22 22 x 3 = 66 250 + 66 = 316 25 x 5 = 125 125 - 3 = 122 122 x 3 = 366 366 - 50 = 316 In the third numbers round, the solution was so easy that I tried to come up with the most challenging way to solve it possible and I found this: 75 - 7 = 68 68 x 10 = 680 680 + 1 = 681 681 x 4 = 2724 2724 / 6 = 454 In the final numbers round, I saw Rachel's solution and also had this one: 9 x 9 = 81 81 + 5 = 86 10 + 3 = 13 13 - 2 = 11 86 x 11 = 946 But I think that's it for the available solutions.
@nick12345304
@nick12345304 3 күн бұрын
Similar 228 method to Rachel's: 8 x 7 = 56 56 - 25 = 31 31 + 7 = 38 38 x 6 = 228
@daviddesreumaux338
@daviddesreumaux338 3 күн бұрын
693. 100-25=75 10:5=2+75=77*9=693
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 3 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@kienphatong5534
@kienphatong5534 3 күн бұрын
4:18 😂😂😂
@cwn89015
@cwn89015 3 күн бұрын
If anyone's curious on 693 on the 9 times table: 50+25=75, 10/5=2, 75+2=77, 77x9=693.
@cwn89015
@cwn89015 3 күн бұрын
179 using all 6 numbers: 9x8=72, 100+72=172, 6/2=3, 10-3=7, 172+7=179.
@cwn89015
@cwn89015 3 күн бұрын
I think I know what she's thinking, but I don't. 426: 25x3=75, 9-3=6, 10-6=4, 75-3=71, 71x6=426.
@tmptemp4588
@tmptemp4588 4 күн бұрын
someone looks silly
@Oami-r4s
@Oami-r4s 4 күн бұрын
For the first target: 50*4=200 200-3=197 197*5=985 985-8+1=978
@hannahpreece3651
@hannahpreece3651 4 күн бұрын
Alternative 386 25-10=15 100-75=25 15*25=375 375+8+3=386
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 4 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@cwn89015
@cwn89015 4 күн бұрын
Not much luck on the numbers. 265: 75x2=150, 100+10+5=115, 115+150=265.
@cwn89015
@cwn89015 4 күн бұрын
OFTEN is there for 5.
@Adamdow95
@Adamdow95 5 күн бұрын
9 + 7 + 3 + 5 = 24 (24 x 25 = 600)
@daviddesreumaux338
@daviddesreumaux338 5 күн бұрын
244. 100:5=20+5=25*10=250-3-3=244
@cwn89015
@cwn89015 5 күн бұрын
2 solutions for 244: 5x5=25, 25x10=250, 3+3=6, 250-6=244. 5x5=25, 25-3=22, 100-22=78, 78x3=234, 234+10=244.
@cwn89015
@cwn89015 5 күн бұрын
My brain looks for the convoluted stuff, when the easy thing doesn't stare me in the face. 939: 100+3=103, 103x9=927, 8+4=12, 927+12=939.
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 5 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@cwn89015
@cwn89015 5 күн бұрын
Par for the course, a more complicated solution. 182: 25x9=225, 6x8=48, 225-48=177, 3+2=5, 177+5=182.
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 6 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@cwn89015
@cwn89015 6 күн бұрын
The "conventional way for 867: 8+4=12, 75x12=900, 6x7=42, 42-9=33, 900-33=867.
@TrendCrush666
@TrendCrush666 6 күн бұрын
1:43 my favourite part when he says thank you to chris eubank😂😂
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 7 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@nick12345304
@nick12345304 8 күн бұрын
2:15 - Rachel always has a more difficult solution in her back pocket to make the contestants feel better.
@Nullifidian
@Nullifidian 8 күн бұрын
In the first numbers round, the only other solution I could see other than Rachel's was: 6 x 4 x 4 = 144 144 + 8 = 152 152 - 25 = 127 127 x 5 = 635 In the second numbers round, though this solution wasn't necessary, the target was divisible by 7 thus: 25 + 4 = 29 5 + 2 = 7 29 x 7 = 203 The third numbers round was another one that could be factorized (17 x 3 x 2): 9 x 4 = 36 36 - 2 = 34 34 x 3 = 102 9 x 7 = 63 4 x 3 = 12 63 - 12 = 51 51 x 2 = 102 And I also had these: 7 + 4 = 11 11 x 9 = 99 99 + 3 = 102 9 + 3 + 2 = 14 14 x 7 = 98 98 + 4 = 102 In the final numbers round, there was a quicker way to 633: 100 + 25 = 125 125 x 5 = 625 625 + 8 = 633 And I also had these: 100 + 5 = 105 105 - 25 = 80 80 x 8 = 640 640 - 7 = 633 25 + 8 = 33 33 x 7 = 231 100 / 5 = 20 231 - 20 = 211 211 x 3 = 633
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 8 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@PASKEN458
@PASKEN458 8 күн бұрын
Amazing legs 😮
@PASKEN458
@PASKEN458 8 күн бұрын
Her legs look so good here 😮
@Calsonic8899
@Calsonic8899 8 күн бұрын
Legs on her 😈🔥
@hannahpreece3651
@hannahpreece3651 9 күн бұрын
I got 946 because it’s a multiple of eleven. 11*86=946 I couldn’t make those numbers so I halved the 86 to 43 and multiplied the 11 to 22. I found 43 and 22 same way as Rachel.
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 9 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@normanblakely9314
@normanblakely9314 9 күн бұрын
Beautiful
@cwn89015
@cwn89015 9 күн бұрын
An unconventional way for 454: 75-10=65, 65x7=455, 455-1=454.
@cwn89015
@cwn89015 9 күн бұрын
An easier way for 316, 50x3=150, 5+3=8, 150+8=158, 158x2=316.
@Nullifidian
@Nullifidian 10 күн бұрын
In the first numbers round, I saw the contestant's solution and also had these: 75 - 4 - 2 = 69 69 x 5 = 345 345 + 1 = 346 75 + 9 = 84 84 x 4 = 336 5 x 2 = 10 336 + 10 = 346 9 x 2 = 18 75 - 18 = 57 5 + 1 = 6 57 x 6 = 342 342 + 4 = 346 And in the letters round immediately following, evidently Dictionary Corner missed a nine: TERATOGEN. It's a scientific term, so no reason Susie would get it, but it refers to substances that cause developmental malformations in embryos. For example, Thalidomide is an infamous teratogen. It's rare to get a nine that is in my wheelhouse as a biologist. In the second numbers round, you don't even need to use the 2 to get 905 because you can also do it this way: 100 x 9 = 900 75 + 50 = 125 125 / 25 = 5 900 + 5 = 900 And another solution is: 75 / 25 = 3 100 - 3 - 2 = 95 95 x 9 = 855 855 + 50 = 905 But that's just a needless elaboration. In the third numbers round, I saw the contestant's solution and also had these (it's a very easy solve): 8 x 6 = 48 48 - 7 = 41 41 x 3 = 123 7 x 5 = 35 35 + 6 = 41 41 x 3 = 123 9 x 6 = 54 54 - 8 - 5 = 41 41 x 3 = 123 9 + 6 = 15 15 x 8 = 120 120 + 3 = 123 8 - 6 = 2 9 x 7 x 2 = 126 126 - 3 = 123 In the final numbers round, I saw the contestant's solution and also had these: 75 / 5 = 15 50 / 25 = 2 100 + 15 + 2 = 117 75 / 5 = 15 50 / 25 = 2 15 - 2 = 13 13 x 9 = 117 75 x 5 = 375 375 - 50 = 325 325 x 9 = 2925 2925 / 25 = 117 (Which is just an elaboration of the second solution.) 100 / 5 = 20 50 x 20 = 1000 1000 - 25 = 975 975 x 9 = 8775 8775 / 75 = 117 (And a further elaboration. As 325 / 25 = 13 so does 975 / 75.)
@IsaacKing-yf4ty
@IsaacKing-yf4ty 10 күн бұрын
For 515: 4 + 1 = 5 9 - 6 = 3 3 + 100 = 103 103 x 5 = 515
@kienphatong5534
@kienphatong5534 10 күн бұрын
609: (8 - 1) = 7 7 + (8 × 10) × 7 = 609
@cwn89015
@cwn89015 10 күн бұрын
Talk about the phonetic spelling, 629: 25x4x6=600, 10x2=20, 20+9=29, 600+29=629.
@Nullifidian
@Nullifidian 11 күн бұрын
In the first numbers round, I saw Rachel's solution and the only other way I could find was: 10 + 3 = 13 25 x 13 = 325 325 + 100 + 10 + 1 = 436 In the second numbers round, I saw the contestant's solution and also did this: 75 - 6 - 3 = 66 9 - 4 = 5 66 x 5 = 330 330 + 7 = 337 In the third numbers round, I saw the contestant's solution and also had these: 75 - 25 = 50 50 x 5 = 250 250 - 8 = 242 25 x 8 = 200 9 + 5 = 14 14 x 3 = 42 200 + 42 = 242 25 x 8 = 200 75 + 9 = 84 5 - 3 = 2 84 / 2 = 42 200 + 42 = 242 In the final numbers round, I saw Rachel's solution and also had this one that might have been more intuitive for the contestants: 5 x 4 = 20 75 + 20 = 95 95 x 10 = 950 6 x 2 = 12 950 + 12 = 962
@Nullifidian
@Nullifidian 11 күн бұрын
It must have been tact that prevented Rachel from mentioning in the first numbers round that by dividing 9/9 the contestant could have had the 1 to make 446. Another solution is: 75 - 10 = 65 65 x 7 = 455 455 - 9 = 446 The second numbers round was harder than it looks. Aside from Rachel's solution, I could only see these two: 50 x 10 = 500 10 - 6 = 4 100 / 4 = 25 25 x 9 = 225 500 + 225 = 725 100 + 9 = 109 50 - 10 = 40 109 x 40 = 4360 4360 - 10 = 4350 4350 / 6 = 725 In the third numbers round, another solution is: 75 + 5 = 80 6 + 1 = 7 80 x 7 = 560 560 - 9 - 3 = 548 In the final numbers round, I thought this solution was more obvious: 25 + 4 = 29 7 + 6 + 3 = 16 29 x 16 = 464 And another solution is: 5 + 4 = 9 25 x 9 = 225 225 + 7 = 232 6 / 3 = 2 232 x 2 = 464
@Nullifidian
@Nullifidian 11 күн бұрын
Another way to get the first numbers round is: 9 + 4 = 13 7 + 3 = 10 13 x 10 x 6 = 780 780 + 75 = 855 And another couple of basic solutions for the second round are: 50 x 10 = 500 7 x 3 = 21 500 - 21 = 479 75 - 50 = 25 10 + 9 = 19 25 x 19 = 475 7 - 3 = 4 475 + 4 = 479 The third numbers round was too easy to bother with. In the fourth round, the only meaningfully different alternative is this: 100 x 2 = 200 200 - 3 = 197 75 + 50 = 125 125 / 25 = 5 197 x 5 = 985
@cwn89015
@cwn89015 11 күн бұрын
203 to close out: 25-6=19, 19x10=190, 9+4=13, 190+13=203.
@cwn89015
@cwn89015 11 күн бұрын
245, for another way that I thought she would have said: 6+4=10, but instead of timesing it by 10, you add it to the 25 for 35, 35x7=245.
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 11 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@Nullifidian
@Nullifidian 11 күн бұрын
There's another way to solve the third numbers round that would be even more impressive than Rachel's solve in the first round: 100 + 5 = 105 105 x 50 = 5250 5250 - 25 = 5225 5225 x 9 = 47025 47025 / 75 = 627 The logic of it is that 50 / 75 is 2 / 3 and 2 / 3 x 9 = 6. Therefore, multiplying 105 x 6 = 630. However, subtracting the 25 is equivalent now to subtracting 1/3, so you reduce it by the 3 (1 / 3 x 9) needed to reach 627.
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 12 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥
@kienphatong5534
@kienphatong5534 12 күн бұрын
203: 25 + 4 = 29 5 + 2 = 7 29 × 7 = 203 100 × 2 = 200 200 + 3 = 203
@nick12345304
@nick12345304 13 күн бұрын
Love at 3:46 Rachel has the clipboard out, then the look on her face as she realizes it's really not a tough one
@GRIMREAPER887
@GRIMREAPER887 13 күн бұрын
🔥🔥🔥🔥