Bardzo dziękuję. Jak zawsze bardzo pomocne, tym razem także bardzo motywujące do działania. Jeśli nie mamy już 20 lat to niestety lepiej już nie będzie jeżeli chodzi o nasz mózg, trzeba zrobić wszystko by zachować sprawność umysłową na drugą połowę życia.
@MeskieHormonyTuITeraz6 сағат бұрын
Dziękuję za film. Pani jest fajna❤. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia mózgu, ale myślę że relacje między ludzkie też mają duży wpływ (tak mi się wydaje). Często odpowiednie tłuszcze, orzechy, oraz z suplementów cholina oraz mój ulubiony Alpha GPC, witaminy z gurpy B ( warto sprawdzić mutacje mthfr jeśli się ma "duży" polimorfizm mózg do słownie działa na 10% swoich możliwości), oraz wiele innych ziołowych ziołowych które wpływają dobrze na pracę mózgu, chodź nie ma co z suplementami przesadzać. Jeśli nie jestem aktywny, nie suplementuje się, to dosłownie już zapominam wszystkiego.
@ukaszziokowski46766 сағат бұрын
Czekam i ja 🎉
@AnnaKowalska-rw8rz6 сағат бұрын
❤
@ukaszziokowski46767 сағат бұрын
Ważne 🎉
@dlugas19829 сағат бұрын
W ciemno lajk!!! I słuchawki w uszy i słucham. Przyda mi się. Mam za dużo dziur w „mózgu”
@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak8 сағат бұрын
U mnie i w mózgu i w rdzeniu:) Ale ćwiczyć trza!
@krzycho26269 сағат бұрын
Depresja masakruje mózg. To prawda
@neuronerun10 сағат бұрын
Komentarz z odpowiedziami wygenerowanymi przez GPT na pytania z opisu: Poprawa pracy mózgu i pamięci Codzienne nawyki wspierające mózg: 1. Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia poprawiają ukrwienie mózgu i sprzyjają neurogenezie (powstawaniu nowych komórek nerwowych). 2. Zdrowa dieta: Oparta na warzywach, owocach, orzechach, rybach (kwasy omega-3), pełnych ziarnach, oliwie z oliwek (dieta śródziemnomorska). 3. Sen: Odpowiednia ilość snu (7-9 godzin) pozwala mózgowi regenerować się i przetwarzać informacje. 4. Ćwiczenia umysłowe: Rozwiązywanie krzyżówek, nauka nowych umiejętności, czytanie, gry logiczne. 5. Redukcja stresu: Praktyki takie jak medytacja czy joga wspierają koncentrację i pamięć. Zaburzenia pamięci i ich przyczyny Gubienie słów, zapominanie nazw czy przedmiotów mogą być objawami atrofii mózgu, czyli zmniejszenia objętości tkanki mózgowej. Choroby związane z atrofią mózgu i zaburzeniami pamięci: 1. Choroba Alzheimera - najczęstsza przyczyna otępienia, związana z utratą neuronów i ich połączeń. 2. Demencja naczyniowa - wynik uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. 3. Stwardnienie rozsiane (SM): Może powodować zaburzenia poznawcze, takie jak problemy z pamięcią, uwagą czy organizacją. Wynika to z uszkodzenia osłonek mielinowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. 4. Choroba Parkinsona - może prowadzić do otępienia w późniejszych stadiach. 5. Przewlekły stres i depresja - zmniejszają objętość hipokampa (części mózgu odpowiedzialnej za pamięć). 6. Niedobory witamin: Niedobór witaminy B12, kwasu foliowego lub witaminy D może powodować zaburzenia poznawcze. 7. Urazy mózgu i choroby neurologiczne - takie jak epilepsja czy encefalopatia. Co wpływa na zaburzenia pamięci? 1. Niewłaściwa dieta (np. bogata w cukry proste i tłuszcze trans). 2. Brak snu. 3. Przewlekły stres i wysoki poziom kortyzolu. 4. Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie. 5. Substancje toksyczne - alkohol, narkotyki, długotrwałe stosowanie niektórych leków (np. benzodiazepin). Jakie suplementy na pamięć? 1. Kwasy omega-3 (DHA, EPA) Tyle się zmiescillo
@neuronerun10 сағат бұрын
Dalszy ciąg: Jakie suplementy na pamięć? 1. Kwasy omega-3 (DHA, EPA) - wspierają zdrowie mózgu. 2. Fosfatydyloseryna - poprawia pamięć i koncentrację. 3. Ginkgo biloba - poprawia ukrwienie mózgu. 4. Lecytyna - wspiera funkcje pamięciowe. 5. Witamina B12 i kwas foliowy - niezbędne dla układu nerwowego. 6. Magnez - poprawia funkcje poznawcze. 7. Ashwagandha - działa neuroprotekcyjnie, redukuje stres. 8. Gotu kola - wspiera pamięć i regenerację neuronów. 9. N-acetylo-L-tyrozyna - wspomaga produkcję dopaminy i norepinefryny. Czy stwardnienie rozsiane powoduje zaburzenia poznawcze? Tak, stwardnienie rozsiane (SM) może prowadzić do zaburzeń poznawczych u około 40-70% pacjentów. Mogą one obejmować: Problemy z pamięcią krótkotrwałą. Trudności z koncentracją i uwagą. Problemy z przetwarzaniem informacji. Trudności w planowaniu i organizacji. Sposoby na poprawę funkcji poznawczych przy SM: Ćwiczenia poznawcze (trening umysłu). Terapia zajęciowa. Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Leki modyfikujące przebieg choroby, które mogą ograniczać progresję uszkodzeń. Jeśli problemy z pamięcią się nasilają, warto skonsultować się z lekarzem neurologiem lub specjalistą od zaburzeń poznawczych.
@ukaszziokowski467615 сағат бұрын
Mam i ja ✅
@BobbyOlk17 сағат бұрын
dużo gadania bezsensownego... działa?
@jakubmazur433419 сағат бұрын
Polecam grzyby psylocybina
@marksmanw8756Күн бұрын
Proszę o info, co było "nie tak" z gastroskopią przynosową, że to badanie również nie okazało się lepiej znośne ?
@Adasko199002 күн бұрын
Taki sam zestaw mam w domu 😁 Dorzucic Jogę i saune i pełnia szczęścia ✌️
@aleksandraseremak69092 күн бұрын
Czy kreatyna działa?
@piotrskurak26593 күн бұрын
Dziękuję bardzo i pozdrawiam 😊
@franciszkasokratka24734 күн бұрын
Tak, osobiście uważam, że stwardnienie rozsiane MOŻE spowodować zmianę zachowania, a nawet osobowości. Pytanie u ilu pacjentów coś takiego się pojawi? Przecież nie wszyscy z SM mają problemy ze wzrokiem albo nie wszyscy siadają na wózku, co nie znaczy, że SM nie może spowodować znacznej niepełnosprawności. Jak najbardziej MOŻE, podobnie jak może wywołać choroby lub zaburzenia psychiczne.
@st.john_one4 күн бұрын
ja to czasami nie pamiętam polskiego słowa (okeślenia), ale pamiętam angielskie - jestem polakiem, ale uczyłem się i uczę juz że 32 lata. czytając i słuchając dalej się uczę, zresztą nie tylko tego. ale troszkę mnie to wkurza a nie martwi, nie pamiętam jak jest po polsku którego używam od urodzenia. WKURZA i to wersja light, ale ciągu przyczynowo skutkowego to raczej nie gubiębię
@OlafNowak-s1l5 күн бұрын
Dzieki, spoko film. Mata zamowiona. pozdro
@suomynona7725 күн бұрын
Mam takie rozkminy że ten film mnie mało pociesza bo mam wątpliwości do wszystkiego, wątpliwości że ktokolwiek rozumie mój stan umysłu. Nie potrafie oglądać filmów czy grać w gry, co kiedyś sprawiało mi przyjemność a teraz analizuje je pod kontem jakiś egzystencjonalnych pytań na które nie moge znaleźć odpowiedzi która nie wywoływała by lęku. mam jakby problemy z logicznym mysleniem mimo ze mam zdjagnozowane po testach że nie mam schizofrenii ani nic z jej rodziny a zaburzenia lękowe i osobowość obsesyjno kompulsywną(to i tak mam ultra watpliwości co do tej diagnozy). Nie mam nadziei, czuje że mi się pogarsza, biorę leki ssri i pregabalinę, brałem też przeciwpsychotyczne gdzie jeden psychiatra mi powiedzial ze mam urojeniowe wręcz obiawy ale potem zachował sie duzo razy nie profesjonalnie przez co musialem go zmienić. i psychiatra którą poleciła mi wiele osób mówi że źle mnie zdjagnozowal i nastraszył tamten psychiatra, niepotrzebnie bralem leki przeciwpsychotyczne niby. Przykładowa myśl moja odbierająca mi przyjemność z egzystencji to oglądam sobie film hobbit i zaczynam rozkminiać że jakto udaje im sie tak wszystko nierealistycznie na styk, nikt nie umiera, cudownie wsyztko im sie udaje. No i w tym przykladzie jest jakiś problem z mysleniem bo jestem swiadomy ze to film, i ze w kazdym filmie ktory ma skonczyc sie dobrze skonczy sie dobrze, jest to na podstawie książki i nie wiem co musialo by sie stac zebym byl zadowolony(totalnie nie wiem). Nazwał bym to uczucie DYSONANSEM. jakby lękiem nie wynikającym nawet z myśli tylko jakby czuje takie niewiem odrealnienie(chociaz mam wątpliwości czy to to też). Czuje sie jak w matrixie. Zastanawialem się czy np to ze kiedys dawno temu nie duzo razy zapaliłem zioło i po tym mialem złe doświadczenia, źle się czułem. Albo rozkminiam czy covid nie uszkodził mi jakoś mózgu. Taka obsesja na punkcie zdrowia psychicznego i ultraanliza procesów myślowych non stop, a mimo to chyba mam kontakt z rzeczywistością, potrafie mówić, składać zdania pisząc i wgl nie brzmie jak schizofrenik.
@krzysztofakierman45835 күн бұрын
No zaraz, powiadasz dobra kobieto, ze jesli chodzi o badania to od tego jakby zaczynasz, hm, tedy zapytam - w istocie zaczynasz, czy tylko jakby ? Zatem Ja, jakby zapytam - a jakie Masz przygotowanie do tego by omawiac publicznie tak istotny temat dotyczacy Naszego zdrowia ?
@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak5 күн бұрын
żadne, jestem zupełną ignorantką bez własnych doświadczeń oraz wiedzy. Ale cieszę się, że obejrzałeś materiał:)
@krzysztofakierman45832 күн бұрын
@@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak Hmm, i jeszcze raz - hmm...
@HalinaAndrzejak-gn4ko6 күн бұрын
Czemu nie będzie leku
@ar-la6 күн бұрын
Za ciepło w pokoju, za ciepla kołdra,stres,duszno, hormony.
@annabencyrek45326 күн бұрын
Dziękuję Pani Joasiu, życzę wytrwałości i przytulam mocno 😊
@tommek95396 күн бұрын
Totalna Biologia to nie moja bajka. Dr Hamer też się odcinał od wszelkich nurtów terapeutycznych przypisujących sobie jego odkrycia. Ale Pani chce z niego zrobić foliarza, próbując ośmieszyć tzw. Żelazną Regułę Raka, nie podając żadnych kontrargumentów. Tymczasem są przykłady ze świata nauki, gdzie akurat ten aspekt jego odkryć traktuje się poważnie pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5936562/pdf/TSWJ-2005-5-301249.pdf . Czasem czegoś nie rozumiemy i próbujemy to ośmieszyć, bo nie pasuje do naszego systemu aksjomatycznego i pojęciowego. Ale psychoterapie, które Pani wychwala też nie są oparte o twardą naukę. Samej psychologii nie da się zaliczyć do nauk, ponieważ nie została ona zaksjomatyzowana.
@andrzejkawczynski87466 күн бұрын
Na stałe suplementujesz probiotyk?? W jakich dawkach ? Ktory polecasz ?
@kajapojda19456 күн бұрын
Czy masz może dostęp do rzetelnych źródeł na temat klasyfikacji leków na SM szczególnie biologicznych ? Pisze na ten temat pracę i ciężko się połapać w aktualnych wytycznych 😢 dużo zdrówka ❤️
@kubikbikku6 күн бұрын
clemastyna działa - zniknelo mi większość efektow wielkiego relapsu i mozna kupić online 😉
@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak6 күн бұрын
A jak dobrałaś dawkę?
@pawebogaty41236 күн бұрын
Ostatnio w kilku źródłach czytałem o N-acetyloleucynie, czyli aminokwasowi, który mamy w diecie (w wersji nie acetylowanej). Nie wiem jakie to były dawki ani jaka droga podania. Jednak przedstawiali to bardzo obiecująco, ponieważ po krótkiej terapii choroba całkiem się cofała. Mielina tak szybko się odbudowała. Interesuje mnie ten wątek, mimo że nie cierpię na tę chorobę. Pozdrawiam
@17baloniasz7 күн бұрын
Od razu mówię, że nie będzie takiego leku.
@andrzejkawczynski87466 күн бұрын
To biznes więc nie będzie
@tomaszfudaa66416 күн бұрын
Pacjent wyleczony, klient stracony. Myślę że lek będzie (o ile już go nie ma) ale to nie lekarze i naukowcy zadecydują jak i komu będzie podawany. A koncerny farmaceutyczne kierują się interesem a nie moralnością. "Nie dla psa kiełbasa" Trzeba leczyć, a nie wyleczyć. Nie tylko w SM Jak już lek będzie dostępny to cena przebije 3x ten na SMA
@Fade_manic7 күн бұрын
Asiu,Składam najszczersze życzenia radosnych świąt spędzonych w gronie najbliższych oraz wielu szczęśliwych chwil w nadchodzącym Nowym Roku 2025.Dziękuję za ciekawy materiał! Pozdrawiam cieplutko!❤🌲🫶🥰😘🎁👼♥️
Czy wiesz może czy Kesimpta też wpływa na mikroglej niczym wspomniany Ocrevus? Materiał pełen nadziei 💪
@AnnaKowalska-rw8rz7 күн бұрын
Też jestem ciekawa?
@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak7 күн бұрын
i ocrevus i kesimpta to ta sama grupa leków przeciwciał anty-cd20
@AnnaKowalska-rw8rz6 күн бұрын
@@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak dziękuję 🥰
@w1cu7 күн бұрын
Bardzo fajny temat, życzę wszystkim, aby leki, o których była mowa, pojawiły się jak najszybciej. Jednak nie zapominajmy, że w przypadku SM badania nad lekami są już i tak bardzo zaawansowane, inni nie mają tego szczęścia, chociażby chorzy na SLA. Bardzo chciałbym, aby pojawił się jakikolwiek lek na tą straszną chorobę dający więcej nadziei i lepsze rokowania. Oby za kilkanaście/kilkadziesiąt lat kolejne pokolenia nie musiały już chorować na te straszne neurologiczne choroby, rozwój medycyny daję nam nadzieję na lepszą przyszłość i zdecydowanie lepsze rokowania kiedy niestety ktoś wylosuję ten kiepski los na loterii, nieważne czy to SM czy inne badziewie.
@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak7 күн бұрын
Też bardzo bym sobie tego życzyła... ja też w uwagą śledzę terapie genowe, więc tutaj też jest duże pole do nadziei. Wiadomo, że zawsze "lepiej" będą miały osoby, które załapią się i doczekają tych leków, ale ja wierzę w to, że nauka idzie do przodu.
@ukaszziokowski46767 күн бұрын
Czekamy 🎉
@user-qu4bu1tk4n7 күн бұрын
jestem chory od pół roku i też już by się chciało jak najwięcej, może jakoś damy radę
@pinkiwinki40447 күн бұрын
Też choruje na sm 7,5 lat. Dziękuję za ciekawy material❤
@tomasz69397 күн бұрын
Jesteś młoda,będzie dobrze !
@OchorobaJoannaDronkaSkrzypczak7 күн бұрын
zaraz 40 lat stuknie, więc czy taka młoda;)
@annajaw53447 күн бұрын
Jaka cudowna wiadomość i nadziej na Nowy Rok 🎉🎉🎉, ja choruję ok 30 lat, więc zdecydowanie jest co naprawiać 😂, już królikowałam i jeśli będzie szansa to chętnie pokrólikuję znowu 😻
@malutusia7 күн бұрын
❤❤❤
@libercogitoterminus85438 күн бұрын
Przede wszystkim wylatywanie słówek to w 90% przebodźcowanie, za dużo smartfonów, parainformacji, gier komputerowych, pośpiech- wyścig szczurów... należy się zatrzymać, wysypiać się, zrobić detoks cyfrowy (wyłaczyć tablety, smartfony, telewizję, etc), sięgnąć po papierową książkę, gry planszowe, spotkania z ludzmi w rl. Wysypiajmy się i nie dajmy się zwariować technologii!!! 😁👌
@adrianjarzynski26408 сағат бұрын
Dokładnie super komentarz😊
@Lydiaa598 күн бұрын
Tak takkkkk no no
@dorotanowicka62288 күн бұрын
Mam od kilku lat okresy w życiu kiedy mylą mi się słowa, byłam z tym u 6 psychiatrów, wszyscy byli zdziwieni, przepisywali ziółka na poprawę pracy mózgu, tylko jeden powiedział że to nerwica.... Z moich obserwacji wynika że miał rację.
@user-ez3cr6dw2u8 күн бұрын
Po Covidzie+ leżeniu 2 m-ce pod respiratorem i tlenem. Najpierw miałam śpiączkę mózgową,potem farmakologiczną. Oprócz tego o czym pani mówi,nie pamiętam przeszłości. Czy ona wróci?
@StanlejMajkowski9 күн бұрын
Super film ,mam drobną demielinzacje płata przedniego mózgu
@marioszu9 күн бұрын
Jak katarynka. Słuchać się nie da.
@Pysia_110 күн бұрын
Córka zachorowała gdy miała 13 lat gdy doszła do 16 lat zabrali jej wszystkie dodatki byliśmy na 2 komisję nic nie dało odwołałam się do sądu nadal wysyła nas do psychiatry i teraz neurologa mamy ciągnie się to córka ma padaczkę zanik pamięci zanik mięśni nie wiem co dalej robić masakra
@krzysztof.k14410 күн бұрын
Od podstawówki miałem jakieś gubienie słów i problemy z pamięcią. Chyba dopiero na studiach pamięć mi się poprawiła
@taichi9911 күн бұрын
Pozdrowienia dla kota!
@Subeetej11 күн бұрын
Polecam psylocybinę. Jednym z czterech jej glownych zastosowań jest podanie w celu pogodzenia się ze śmiercią w przypadku chorób nieuleczalnych i śmiertelnych.
@moriss198812 күн бұрын
Gdzie można uzyskać Identyfikator Parkingowy ? W urzędzie miejskim ?
@NataliaCzesnowska12 күн бұрын
Mam zaniki pamieci od dziecka choruje tez na anemie zelazo niska morfologia czesto sie zdazalo b12 czekam na badania tarczycy zapominam sie okropnie biore leki od neurologa w tomografi komputerowej nic nie wyszlo nic mam problem z pamiecia skupieniem sie utrudnia mi to funkcjonowanie na codzien czy cos mozna z tym zrobic