Bardzo ciekawe spotkanie . Z ogromną przyjemnością wsłuchiwałam się w wasze rozmowy o szmerach starowierów. Moje szmery i szepty to wspomnienia z lasów w Gabowych -Grądach to wspomnienia podmołych łąk , całe lata będąc małą dziewczynką i nastolatką brodziłam boso po ciepłych kałużach i mokrej trawie. Dziękuję mojej córce Kasi za to , że napisała tę ksiązkę i że obudziła te wszystkie wspomnienia z dzieciństwa.
@gburin27044 күн бұрын
Uslyszalem slowo ,,goscinie'' i momentalnie odechcialo sie sluchac.
@etnograficzna3 күн бұрын
Naszym zdaniem szkoda sobie z takie powodu nie dać sobie szansy do bardziej merytorycznej krytyki. Ale jeśli razi Pana używanie żeńskich form, to obawiamy się, że w i w tym, i w innych nagraniach na naszym kanale mogą one być używane częściej zwłaszcza w odniesieniu do osób, które same tak siebie określają.
@mlew716 күн бұрын
Niedawno widzialem kobiete od sikhow . Miala na na sobie charakterystyczna dla nich bransolete , czerwona wstazke i krzyzyk . Kobiety sikhow sa bardzo ladne . Piekne brunetki ze swoja orientalna uroda . Niektorzy sikhowie nosza przy sobie krzywe noze roznej wielkosci zwane kirpan . Bardz lubie ta spolecznosc .
@skorpiomapa8743 ай бұрын
Prawosławny z Mazowsza dziękuje za ten odcinek. A w piątek biorę tam ślub :))
@etnograficzna3 ай бұрын
Wspaniale, życzymy pięknej celebracji i dużo szczęścia!
@grazynawatroba84095 ай бұрын
Cudowny film :Dotknąć obrazu który obejrzałam bo po raz pierwszy przyjechałam na Kaszuby i usłyszałam o pokłonach feretronów. Zaczęłam szukać na YT i jestem zachwycona. Piękne głęboka tradycja.
@bealina666 ай бұрын
Polecam artykuł Sławomira Wełnińskiego: "Ku chrześcijaństwu jutra. Mariawityzm" z periodyku Zawsze Wierni. Ten materiał jest bardzo jednostronny, aż trudno się tego słucha... Prawdziwy Kościół przetrwa, a Mariawityzm... cóż - sam pan Szymkiewicz to przewiduje...
@JarosławJędrzejczak-c9x5 ай бұрын
MARIAWITYZM to Kościół który wyróżnia się wielką czcią do Najświętszego Sakramentu taki Kościół nie upadnie tak jak trwa przeszło 100 lat tak będzie trwał ...
@theGypsiePolish6 ай бұрын
Przecież byli badania jest stwierdzona za Romowie nie pochodzą z tej kasty niszczę z Domba i nic nie mają wspólnego z tym do domari (dom,domba,nawar,luli). To byli całkowicie dwie inne narody. Te Domba mieli swojej diaspora dotarli aż do wengry A dziś całej europie. To nie są żadne Romowie/Cygany
@theGypsiePolish6 ай бұрын
A jak to niby zgłosić te słowo cygan?
@maxhayder6917 ай бұрын
zadanie na plastykę zrobione
@marekkrause39558 ай бұрын
Pewnie ciekawe i warte obejrzenia, szkoda, że jakość taka fatalna - można dostać problemów z błędnikiem po paru minutach oglądania. Szkoda.
@etnograficzna7 ай бұрын
Niestety, to jest nagranie spotkania online. Sam film został właśnie udostępniony online przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, tu można go obejrzeć: kzbin.info/www/bejne/m2TGaGSmh9GUj6ssi=gxH0X9s1InXBGHBd. A potem przewinąć nasze nagranie i posłuchać rozmowy :).
@theGypsiePolish8 ай бұрын
Gdzie mozna oglondac dale ten filmik???
@agnieszkacaban89168 ай бұрын
Dokładnie od 1964 roku za wędrowanie zaczęły grozić kary , np. Brak oznakowania wozu czy rozpalanie ognisk w lesie, brak meldunków
@wolicaiokolica8 ай бұрын
Zapomniałam dodać, że etnografia to życie!❤
@andrzejlinka33969 ай бұрын
Chyba w polowie lat 60-tych Tow. Wieslaw zakonczyl wedrowanie. Kazdy musial miec zameldowanie i do roboty !
@patryknazwisko31249 ай бұрын
Wyrażam sprzeciw wobec wojny kulturowej przeciwko Polakom polegającej na narzucaniu feminatyw nie znanych w języku polskim. W języki polskim nie ma takiego słowa jak ,,gościni". To jest agresywna próba zmian kultury polskiej. Proszę wspomnieć w ambasadzie amerykańskiej aby przestali traktować Polskę jako swoją kolonię!
@AndrzejGodlewski-fq6tn9 ай бұрын
Jak wyglada obecna sytuacja prawda w kwwestii wedrownych grup. Czy w "wolnej" Polsce Romowie moga wedrowac?
@agnieszkacaban89168 ай бұрын
Nikt nie wędruje tak jak kiedyś, współcześnie to migracje i podróżowanie ale nowoczesnymi formami lokomocji
@AndrzejGodlewski-fq6tn9 ай бұрын
Pamietam z dziecinstwa (poczatek lat 60tych) jak cyganskie tabory jechaly ul. Tuwima w Slupsku. W pozniejszych latach wielu Cyganow zamiszkalo przy ul.Dlugiej. Niestety nie umiem okreslic czasu. W tamtych czasach nie nazywano ich Romami, ale Cyganami. Co w tym bylo zlego??
@agnieszkacaban89168 ай бұрын
Proszę sprawdzić w słowniku języka polskiego co oznacza nazwa Cygan i , że nie każdy chce być z tą nazwą kojarzony.
@AndrzejGodlewski-fq6tn8 ай бұрын
@@agnieszkacaban8916 Wiem co oznacza slowo "Cygan". Oznacza grupe etniczna, obecnie, w dobie tzw. poprawnosci politycznej nazywana Romami. To nie nasza wina, ze Cygan moze zle sie kojarzyc. Bardzo mocno zapracowali na takie skojarzenia. Nikt im nie broni by zmienili te skojarzenia.
@igorniewiadomski80739 ай бұрын
Świetny referat! Moja śp. babcia opowiadała mi, że nieopodal jej mieszkania przy ulicy Narutowicza w Radomiu na krótki czas rozbił się obóz Romów. Pamiętała to ze swojego dzieciństwa, niestety nie wiem kiedy dokładnie to było, babcia urodziła się w 1948 roku, zatem podejrzewam, że były to lata 50. Czy może w czasie Pani kwerendy znalazła Pani informacje w źródłach lub opracowaniach na temat przybywania Romów do okolic radomskich Plant? Będę bardzo wdzięczny za informacje i łącząc wyrazy szacunku serdecznie pozdrawiam.
@agnieszkacaban89169 ай бұрын
Bardzo dziękuje. Dobrze znam środowisko romskie z Radomia, to głównie Polska Roma, Romowie rozbijali obozowisko przy ulicy Kozienickiej, nieopodal ronda, tam jest taki lasek. Potem jakiś czas, jak już tabory ustały to osiedlili się tam w barakach i do roku 2000 jeszcze tam mieszkali w barakach. Do tej pory mieszka przy ulicy Twardej kilka romskich rodzin, i tez przy Kozienickiej jedna.
@KatarzynaGorminska9 ай бұрын
Bardzo ciekawe, wysłuchałam już trzeci raz i nie mogę się doczekać wyjazdu tam. Co jeszcze można przeczytać na temat Nowej Kaledonii? Lub czego posłuchać? Jak na razie niewiele znalazłam.
@etnograficzna11 ай бұрын
W odniesieniu do fragmentu dyskusji przesyłamy doprecyzowanie od dr n. med. Ewy Ehmke vel. Emczyńskej-Seligi: Opisane w książce Entanglements of Rare Diseases in the Baltic Sea Region rzadkie choroby metaboliczne (fenyloketonuria - PKU, deficyt LCHAD i VLCAD, choroba syropu klonowego - MSUD, acydurie organiczne - OA, ceroidolipofuscynoza neuronalna typu 2 - demencja dziecięca) to choroby dziedziczone genetycznie w sposób autosomalny recesywny. Znaczy to, że oboje rodzice przekazują gen odpowiedzialny za chorobę. Fenyloketonuria odmatczyna (właś. zespół fenyloketonurii matczynej, czyli zespół wad wrodzonych) dotyczy dziecka chorej na PKU kobiety, która w czasie ciąży nie przestrzegała zaleceń diety ubogofenyloalaninowej. W tym wypadku zespół wad spowodowany jest nadmiernym stężeniem fenyloalaniny we krwi, a nie genetyką.
@annaos458 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa opowieść, życzę powodzenia w dalszym badaniach i czekam na grę o Bronisławie :)
@jessecrawford1926 Жыл бұрын
P r o m o s m 🌹
@magorzatapytel9856 Жыл бұрын
Jakaś nowomowa? Witam gościa Panią.... Proszę nie kaleczyć języka Polskiego.
@librosypalabras Жыл бұрын
Why important stuff always have such shitty audio quality
@rebuzz6866 Жыл бұрын
Które miejscowości są znane z produkcji ceramiki, kafli piecowych? Czy istnieje przewodnik, w którym podane są adresy sklepów, pracowni rękodzieła huculskiego ? Wcześniej nie pomyślałem o tym, aby zajrzeć na Rumuńską stronę. To bardzo dobry pomysł.
@sebek6190 Жыл бұрын
Dziękuję za podjęcie tego tematu.
@etnograficzna Жыл бұрын
Dziękujemy!
@barnaba1286 Жыл бұрын
Dziękuję, bardzo potrzebna i świetna rozmowa
@etnograficzna Жыл бұрын
Dziękujemy, bardzo nami miło!
@mhlification Жыл бұрын
Zawsze mnie irytuje nazwa ziemie odzyskane. Nie można odzyskać czegoś do czego wcześniej się nie miało prawa. Polska otrzymała od zwycięzców drugiej wojny światowej przydział łupów w postaci niemieckich ziemi, jednocześnie oddając swoje tereny na wschodzie.
@etnograficzna Жыл бұрын
Dziękujemy za komentarz! Tytułowe pytanie dotyczy właśnie tego, co pozostało z tej propagandowej, PRL-owskiej konstrukcji. Nasi rozmówcy do nazwy odnoszą się krytycznie, choć różnie podchodzą do rozmowy o tym, co łączy i dzieli tereny, które niegdyś opisywała i różnie odpowiadają na pytanie o to, czy w ogóle potrzebują one wspólnego określenia. Zachęcamy do przesłuchania całej rozmowy.
@jolantabennan6892 Жыл бұрын
Upadliscie na glowy w swoim dazeniu do l miejsca w postepactwie. Odwiedzcie Londyn to sie dowiecie do czego to prowadzi
@rzeczpospolitaobojganarodo8809 Жыл бұрын
Potężne spotkanie! Chapeau bas za organizację :D /pp
@MrJakub71 Жыл бұрын
Serdecznie dziękujemy!
@mieczysawgubera5993 Жыл бұрын
😊😊
@lechkozon7513 Жыл бұрын
Nie wiedziałem, że ta świątynia nazywa się świątynią o.Rydzyka..... już za życia...
@KrzysiekWawrytko Жыл бұрын
Pani Bobako przez godzinę dyskutuje na wykładzie nonsensy wyprodukowane przez Kalwasa. Ten Kalwas jest tak słaby i płytki, że nie ma sensu dalej tego dyskutować dalej. Paradoks polega jednak na tym, że oni wszyscy próbują wyjaśniać "specyfikę polskiego antyislamizmu", zapominając, że głównymi antyislamistami są Żydzi mieszkający w Izraelu i to oni głównie moderują temat.
@piotrszeligowskiweltsportv5859 Жыл бұрын
o tym obrzezaniu kobiecych genitaliow to Kalwas gada glupoty. Znaczy sie klamie.
@ArtW7906 Жыл бұрын
Polecam, bardzo dobry wykład.
@psi3288 Жыл бұрын
Za tymi tajemniczymi drzwiami w latach 80' był malutki bar. Idąc po tych schodkach na górze można było zjeść obiad i napić się truskawkowego kompotu fundowanego przez ZMU. Pamiętam, że siedział tam Tadeusz Drozda, członkowie zespołu Lady Pank i Perfect. To chyba były trudne czasy ale miło to wspominam :D
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Słaba jakość dźwięku
@asiakusy Жыл бұрын
Z wielką radością słucham ❤
@dariuzzegota9020 Жыл бұрын
Mistrz Mahomet..
@leaowssswan326 Жыл бұрын
Idi na h..j
@arturm7634 Жыл бұрын
Przypadkowo trafiłem na ten kanał i od razu poprawił mi się nastrój 🙂 Miałem tę przyjemność poznać Anię Wojtynska w Reykjaviku w 2006 roku. Ania to skromna osoba, pewnie dlatego nie wspomniała o imprezie jaka wtedy w 2006 roku zorganizowała wraz z Martą Macuga. Chodzi o Festiwal Kultury Polskiej w Reykjaviku. Była to znacząca impreza, na dużą skalę. Dziewczynom udało się zaprosić między innymi Chrisa Niedenthala, który miał wystawę swoich fotografii, występował też Ireneusz Krosny i nawet odbył się koncert pod batutą Pendereckiego a wśród zaproszonych gości na ten koncert, był też ówczesny prezydent Islandii, pan Olafur Grimsson...Były też stanowiska, na których prezentowano polski folklor i prezentowały się też polskie miasta pod względem turystycznym. Jednym z miast był Kraków, który miał chyba najbardziej okazałe stanowisko. Pomagałem trochę przy organizacji tej imprezy, i tutaj przejdę do sedna, dlaczego poprawił mi się nastrój 🙂 Otóż ludzie z Krakowa, oprócz prezentacji walorów tego miasta, przywieźli ze sobą oryginalny kostium Lajkonika. Przewidziany był występ osoby w stroju Lajkonika w takim centralnym domu kultury w Reykjaviku. Miałem znaleźć kogoś chętnego, kto by został Lajkonikiem. Udało mi się namówić kolegę i już oczami wyobraźni widziałem jego w tej roli i spodziewałem się "ubawu po pachy". Kolega nawalił, nie pojawił się w dniu występu, i...ja zostałem wrobiony w Lajkonika! Do występu zostały minuty, Ania i Marta spojrzały na mnie w taki sposób, że nie miałem wyjścia 😉 Do dziś się uśmiecham na to wspomnienie. Dziewczyny zafundowały mi rolę życia 😀pozdrawiam Ania i Martę...doda jeszcze że próbowałem się wymigać od tej roli i powiedziałem ...- ale ja nie wiem jak robi Lajkonik! Jak robi Lajkonik? Nie udało się, po krótkim instruktażu, zostałem wpakowany w oryginalny strój Lajkonika... Czy może być lepsze wspomnienie z Islandii 🤔 a krajobraz, przyroda... Napisałem później obszerny artykuł i w 2010 roku wydałem autorski kalendarz - Isladnia - kalendarz Globtrotera...no zakochałem się w tej Islandii na amen! A poleciałem tam w 2005 tylko po kasę 😉
@etnograficzna Жыл бұрын
Dziękujemy za podzielenie się tą historią :).
@maciejrogowski85212 жыл бұрын
gościnie, naukowczynie tp birobidziańsku ?
@dawidszczepaniak40082 жыл бұрын
Dlaczego tak mało jest informacji o birobidżanie w polsce :( dziękuję że jesteś :)
@dawidtomalak93382 жыл бұрын
14 minuta. Kapłanów ani kapłaństwa nie posiada sikhizm.
@etnograficzna2 жыл бұрын
Dziękujemy za tę uwagę!
@grzegorzukasik47132 жыл бұрын
Merytorycznie super...jako Otwoczak i Celestynowiak
@etnograficzna2 жыл бұрын
Dziękujemy za komentarz!
@aleksandrapastuszka76632 жыл бұрын
Niestety ciężko się słucha, głosy w tle bardzo rozpraszają. Czy można jakoś wyciszyć głosy w tle i udostępnić materiał jeszcze raz?
@etnograficzna2 жыл бұрын
Niestety, tym razem niewiele da się zrobić z tymi fragmentami... Uczymy się robić to lepiej!
@lenariuse2 жыл бұрын
szkoda ze zwykli mieszkańcy nie mogą wejsć na ten cmentarz :/