Podróże z antropologią. Meksyk

  Рет қаралды 58

etnograficzna

etnograficzna

Күн бұрын

O ulotnej sztuce świętowania. Od arte efímero do instalacji świątecznych w przestrzeni Miasta Meksyk
dr Marta Skwirowska
Sztuka efemeryczna - będąc formą zapożyczoną z Europy, zwłaszcza epoki renesansu i baroku, kiedy to przeżywała swój rozkwit - z jednej strony przynależy w Meksyku do kategorii sztuki ludowej, z drugiej do działań performatywnych podlegających instytucjonalizacji kultury. Obecna jest i umiejscowiona w naturalnym dlań miejscu - świętowaniu. Ze względu na swój przemijający i przejściowy charakter, nie pozostawia ona rzeczy trwałej, a jeżeli tak się zdarzy jest ona reprezentatywna w momencie, w którym została stworzona. Ale czy faktycznie tak się dzieje?
Współczesna kultura Meksyku dokonuje zawłaszczenia sztuki efemerycznej poprzez odkrycie, oswojenie i jej udomowienie przez kulturę popularną. Ostateczne zawłaszczenie dokonuje się z jednej strony w przestrzeni miejskiej, z drugiej dzieje się w muzeach i galeriach, której efektem jest tworzenie kolekcji oraz instytucjonalizacja meksykańskiej sztuki ludowej w ogóle, nie tylko efemerycznej. To odkrycie dokonało się podczas „spotkania dwóch światów”, natomiast oswojenie - w czasach rewolucji meksykańskiej. Gdy prezentuje się ją w przestrzeni miejskiej zostaje wykorzystana do naśmiewania się z władzy na ulicach miasta, w galeriach - ma wzbudzać podziw. Dziś meksykańska burla (naśmiewanie się), zwłaszcza ta obecna na placach i ulicach, podejmuje próby aktywizmu społecznego, nawiązywania relacji przestrzennych, nowej percepcji sztuki. Zamknięta zaś w przestrzeni wystaw, białych sześcianach muzeów ucieka się do „zachodniego paradygmatu sztuki, w którego epicentrum znajduje się zagadnienie sztuczności przestrzeni przeznaczonej wyłącznie do jej prezentacji” (Szyłak 2015).
Podczas spotkania przedstawimy jej trzech „bohaterów” i artystyczne wykonania, które mają miejsce w trakcie przynależnych im świąt. Są to kolejno: Judasz i wielkanocne palenie Judasza, Śmierć i instalacje na Święto Zmarłych oraz alebrijes i organizowany pochód Alebrijes.
dr Marta Skwirowska - antropolożka, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W Meksyku prowadziła badania wokół obrzędowości i meksykańskiej sztuki ludowej (arte popular), w tym sztuki efemerycznej. W PME zajmuje się kolekcją obu Ameryk.
Zachęcamy do poznania materiałów z projektu: podroze.etnogr...
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl
Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Пікірлер
Podróże z antropologią  Huculszczyzna
1:11:16
etnograficzna
Рет қаралды 434
Podróże z antropologią. Czechy
1:00:30
etnograficzna
Рет қаралды 272
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 16 МЛН
So Cute 🥰
00:17
dednahype
Рет қаралды 47 МЛН
Podróże z antropologią. Indie
1:21:04
etnograficzna
Рет қаралды 84
Podróże z antropologią. Madagaskar
1:27:03
etnograficzna
Рет қаралды 359
MEXICO CITY Mexico what is worth seeing in the capital
31:10
Łukasz & Radek
Рет қаралды 8 М.
Tej BAKTERII boją się choroby. Nakarm ją i zobacz co się stanie.
9:15
Marek Skoczylas TV
Рет қаралды 29 М.
Co można robić po etnologii?
9:56
Etnologia i Antropologia Kulturowa
Рет қаралды 4,8 М.
Mówcie nam po imieniu. Komunikacja z dziećmi i o dzieciach
1:14:12
Podróże z antropologią. Chochołów
1:32:00
etnograficzna
Рет қаралды 320