Na pewno będzie , marzec, na bazie miedzianu + systemiczny , kolejny na przędziorka.
@Damon59023 сағат бұрын
Witam. Łapka w góre :) Na jakich podkładkach masz sadzonki?
@NaWinnicy13 сағат бұрын
chyba, hibernal i solaris SO4
@karoltroc7140Күн бұрын
Gratuluję zbiorów tylko pytanie jak teraz taką ilość sprzedać ? Ogólnie winnic coraz więcej i trudniej sprzedać swoje produkty.
@NaWinnicy13 сағат бұрын
Takie ilości nie są problemem, zbiór 24 idzie na szampana , może leżakować na osadzie nawet 3 lata. Co roku chce przeznaczać jakiś % zbioru na dłuższe leżakowanie , a sprzedawać najstarsze wina. Spokojne wino na bieżąco.
@Adam-lh5piКүн бұрын
A kiedy degustacja 😊?
@NaWinnicy13 сағат бұрын
Jak będzie gotowe . sezon 24 Idzie na szampana, wiec koło grudnia.
@jarosawjotel2891Күн бұрын
Witam w nowym roku - dziękuję za film jest pan pierwszy z moich obserwowanych pozdrawiam i miłej pracy życzę😉
@Pi0tR20094 күн бұрын
witam, jestem na etapie budowania rusztowania, zauważyłem ze podobnie jak ja nie posiadasz otworów w słupkach przelotowych, i tu pojawia się moje pytanie w jaki sposób realizujesz pierwszy pojedynczy drut ? wiercisz to ? czy może jest jakaś inna metoda, zanim cos zepsuje wolałbym się upewnić :D
@NaWinnicyКүн бұрын
Wiercę. jest film jak to ogarnąłem kzbin.info/www/bejne/emaslKqObNaUba8
@wojtkegarage154329 күн бұрын
Na takim areale mozna cos zarobic czy to jednak hobby?
@NaWinnicy29 күн бұрын
Ktoś to kilka lat temu liczył , Uznaje się że rentowność winnicy zaczyna się od 3,5ha w Polsce. Docelowo ma przynosić dochody ,ale obecnie mam inne źródło utrzymania.
@Archispiro29 күн бұрын
Udanego sezonu 2025! :) a przy okazji, co to za czujniki? Temperatura? Napisz albo pokaż coś więcej, jakie to dokładnie urządzenie? Może sie przydać :)
@NaWinnicy29 күн бұрын
Rejestrator temperatury przenośny USB Elitech RC-5 są spoko , mam już 5 lat, trochę koroduje gniazdo usb, ale można prawdopodobnie wymienić na nowe. Jest kilka filmów na kanale o nich, odcinek 65 i 74 ,
@karoltroc7140Ай бұрын
Napisz jeśli to nie tajemnica jaki rozstaw ? Standardowy 2x1 czy dobrze podejrzewam. U siebie mam małą działkę i zastanawiam się czy 1,85x1m będzie ok dla Solarisa ?
@NaWinnicy29 күн бұрын
U mnie rozstaw to, 2m miedzy szpalerami a sadzonki posadzone co 1m, orientacja pn.-pd. U rodziców winniczka ma 1,8 pomiędzy szpalerami i orientacja wsch.-zach. też Solaris dojrzewa. Moim zdaniem rozstaw zależy tylko od tego jakim sprzętem planujesz pracować na winnicy. Popatrz na szampanie we Francji . 10K na ha. Jako ciekawostkę zacytuje przepisy unijne dla Szampanii z (2020/C 432/10) :" Gęstość sadzenia - przepisy ogólne Praktyka uprawy Winorośl jest sadzona z odstępem między rzędami, który nie może przekraczać 1,50 metra. Odstęp między roślinami w rzędzie wynosi 0,90-1,50 m. Suma odstępów między rzędami i odstępów między roślinami w tym samym rzędzie nie może przekraczać 2,50 metra. " Jak widać moją szerokość 2 i rozstaw 1 m już nie mieszczę się w przepisach >DLA SZAMPANI< Generalnie 2/1 to spoko rozstaw ale pod mały ciągnik . Przemyśl czym chcesz pracować na winnicy i do tego dobierz szerokość. Jeśli masz orientacje szpalerów pn.-pd zacienienie jest praktycznie pomijalne , przy innej orientacji będzie już miało wpływ na plon.
@karoltroc714029 күн бұрын
@NaWinnicy dzięki za odpowiedź, mam 9 arów także nie będę stosował dużych maszyn/ciągnika jedynie glebogryzarka jak Twoja . Mam orientację wsch zach lekko odchylenie, zastosuję 1.85 między rzędami bo tak mi wychodzi z matematyki . Działka szerokości 20 m , po 2.6 od między zostawię szerzej ,i 9 rzędów po 1.85m . Mam słabą ziemię czyli piach i nie ma obaw o zagęszczanie.
@GarlandiАй бұрын
Witam wszystkiego dobrego w nowym roku !
@Mirosaw-sr1hhАй бұрын
Witam w nowym roku i życzę dużo pogodnych i radosnych dni w życiu i na winnicy. Dużo zdrowia dla Ciebie, Twojej rodziny i twoich krzewów. Sam często robię lustrację na winnicy, ale oglądać u kogoś (u Ciebie), to zawsze jest ciekawiej. Myślę że zawsze coś ciekawego w tym roku zobaczę. Pozdrawiam i powodzenia w uprawie.
@neomarexАй бұрын
Powoli zaczynamy nowy sezon :)
@jarosawjotel2891Ай бұрын
Pozdrawiam w 2025 roku😉
@karoltroc71402 ай бұрын
Jaki rozstaw zastosowałem , i napisz jaka ziemia ,klasa? Ja mam VI klasa i sporo obornika końskiego i chciałbym spróbować , warto na takiej ziemi ?
@mazmaciek2 ай бұрын
na jakiej wysokości ma Pan dolny drut i jakie wysokie słupki??
@grzesikkrzysztof75272 ай бұрын
Jak się nazywa ta wielka maszyna ? Jakiej firmy jest dobra?
@piter6045742 ай бұрын
kiedyś pokazywałeś urządzenie które mierzyło temp. itp jesteś w stanie powiedzieć co to? mierzysz w jakiś sposób SAT?
@karoltroc71402 ай бұрын
Jaki rozstaw w rzędzie i miedzyrzędami ? Czy możesz polecić odmianę Solaris ?
@NaWinnicy2 ай бұрын
rozstaw co 1m a miedzy rzędami 2 m , Solaris , spoko b plenny . i odporny.
@mariopuzon60084 ай бұрын
Ja mam mosiężną pompę do wina, co mam teraz zrobić? 😢
@paweluki19394 ай бұрын
Super to zrobiłeś, szacun Pełna automatyka i stetowanie. Chłodziarka daje rade na te trzy zbiorniki?
@piotrbeczek98554 ай бұрын
Bardzo jestem ciekaw jak później dystrybuujesz produkt na rynek bo zakładam, że takich ilości na własne potrzeby to nie przerabiasz. Opowiesz jak wyglądają formalności, żeby móc produkować i później sprzedawać swoje wino oraz gdzie Ty to sprzedajesz i gdzie można kupić Twoje winko?
@jarosawjotel28914 ай бұрын
Moim zdaniem liście chwyciły już pierwszy przymrozek mam to samo , to nie po mączniaku😏
@andrzejzielinski94804 ай бұрын
Wszystko wygląda świetnie choć odnoszę wrażenie że przy takim areale bez piwniczki się nie obejdzie . Pozdrawiam i miłego dnia .
@dominikbrzozowski85154 ай бұрын
Piwniczki są dobre, jak woda nie podchodzi . W moich stronach , piwniczka by się nie sprawdziła . Zrobiłem garaż z płyty obornickiej i jest ekstra .
@grzeslhr4 ай бұрын
Czy glowny ped poszczasz na prawo i lewo czy tylko na jedna strone prosze wybaczyc ale bede dopiero zaczyna przygode z mikro winnica
@NaWinnicy4 ай бұрын
w jedną stronę , w kolejnym roku dopiero formuje pęd w przeciwną.
@grzeslhr4 ай бұрын
Witam serdecznie Jak znosi ta odmiana mrozy czy na początku trzeba ją okrywać na zimę
@NaWinnicy4 ай бұрын
Zależy od mrozu , w zeszłym roku temp spadła do -24 st i załatwiła pąki na niektórych łozach , odbudowuje krzewy w tym roku z tego powodu. W poprzednich latach nie było takich mrozów (max-16), krzewy nie miały problemów. Jak masz kilka sztuk to okryj , ja tego nie robię bo przy tej ilości za duży nakład pracy.
@lekcjeopieniadzach90214 ай бұрын
Widzę po komentarzach ze masz dużą wiedzę, brakuję mi jej trochę w twoich filmach, bo wiele osób jest bardziej ciekawa wiedzy i ciekawostek na temat winorośli, zamiast oglądaniu przyspieszonej pracy w kółko tego samego, pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego ✋
@NaWinnicy4 ай бұрын
Jeszcze nie jestem przekonany że mógłbym dawać komukolwiek jakieś porady , raczej pokazuje jak ja to robię w formie bloga niż lekcji. Z każdym rokiem dowiaduje się nowych rzeczy, które całkowicie zmieniają moje podejście do winnicy. Dlatego staram się nie narzucać nikomu moich rozwiązań. Choć czasami się zapominam i doradzam w filmach.
@JAROSLAWZAJAC-t4z4 ай бұрын
tak sobie patrzę i fajnie to wygląda. Jednak dla chłopaka z wózkiem jakieś dobre słowo by się przydało za ciężką pracę. Bo sobie zasłużył.
@Bartez8954 ай бұрын
Gdzie kupuje pan sadzonki?
@NaWinnicy4 ай бұрын
Sorki ale nie polecę szkółek w których kupiłem sadzonki, na kilku filmikach napomknąłem dlaczego. Pozytywne głosy słyszałem o E sadzonka, ale nie testowałem.
@Damon5904 ай бұрын
Jakimi stężeniami piro dezynfekujesz sprzęty?
@NaWinnicy4 ай бұрын
Nie odważam raczej na oko. ze 2 łyżeczki na 2 L , bardziej na zasadzie zużycia starego piro zalegającego w winiarni. Do wszelkich procesów na winie idzie świeża paczka, to jest najważniejszy punkt użycia piro w winiarni.
@filarleonardo34574 ай бұрын
Możesz podać jaki masz model urządzenia do chłodzenia ?
@NaWinnicy4 ай бұрын
Dziś na filmiku pokazałem model chyba Coolflow z 95 roku. po wymianie czynnika i przeglądzie z 2 lata temu.
@Bartez8954 ай бұрын
Brawa za chęci do nagrywania ❤
@Kubaka24244 ай бұрын
Czy mzona gdzies kupic twoje wino ?
@NaWinnicy4 ай бұрын
Obecnie jeszcze nie , Czeka mnie jeszcze rejestracja winnicy.
@Mirosaw-sr1hh5 ай бұрын
Jesteś naprawdę super gość, podziwiam to co robisz i to że jeszcze filmujesz, moje uznanie. Posiadam kilkadziesiąt krzewów winorośli i wiem ile jest to pracy, sam ledwo ogarniam.
@Tarnowianin705 ай бұрын
Witam. Dobrze zobaczyć następny etap. Super. Czekam na kolejny odcinek .
@michasliwicki58495 ай бұрын
Idzie się utrzymać z jednego hektara winorośli czy pracujesz oprócz tego na etacie? Pracy jest sporo ale chodzi mi po głowie zacząć od 0.5ha pracując na etacie
@NaWinnicy5 ай бұрын
rentowność winnicy to jakieś 3,5 ha. Na razie traktuje to jako fundusz emerytalny.
@NaWinnicy5 ай бұрын
Wszystko zależy od sprzętów jakie będziesz miał na start.
@Tarnowianin705 ай бұрын
Świetny patent z powietrzem do hydro prasy. Sucho ,czysto, oszczędnie i eco 😃
@NaWinnicy5 ай бұрын
Minus taki że zimną wodą schłodzisz sobie moszcz, przy powietrzu raczej jest odwrotnie.
@Archispiro5 ай бұрын
Napisz coś więcej o badaniu kwasów. Pierwszy raz widziałem jak to wygląda, a amatorzy toretycy tylko wspominają o tym. Co to za odcznniki, jak to sie robi? Filmik z natury rewelacja. :)
@NaWinnicy5 ай бұрын
Zobacz tutaj , studio.kzbin.infoIl5cjktE5f8/edit
@mariopuzon60085 ай бұрын
Hej Jakie parametry miałeś na Hibernalu?
@NaWinnicy5 ай бұрын
20 brix i kwasy 13 g/l
@kumbota55865 ай бұрын
@@NaWinnicy kwasior trochę mis sie zda.
@NaWinnicy5 ай бұрын
Kwaśne jak na wino spokojne , na musiaka będzie w sam raz.
@paweluki19395 ай бұрын
Witaj, dobra robota. Gratuluje💪 Widać ogrom pracy. Zbiory widać w trakcie. Pokazujesz, że siarkowałeś kadzie z nierdzewki. Czy nie rdzewieje po tym zbiornik. Niby siarka jest zabroniona do mycia i dezynfekcji zbiorników ze stalówek? Ciekawy jestem jak radzisz sobie z temperaturą- obniżaniem i regulacją bo widzę na filmiku chlodziarke Cornelius. Dzięki za film i powodzenia w dalszych wysiłkach. Powodzenia
@NaWinnicy5 ай бұрын
Dzięki za przypomnienie o nie siarkowaniu zbiornika, wiedziałem o tym i zapomniałem, Do odkażenia stosuje, ale nie do dłuższego oddziaływania siarki, I faktycznie na zgrzewnie zauważyłem ślady korozji .. Co do schładzarki właśnie buduje instalacje do podpięcia 4 zbiorników. Film wkrótce.
@Adam-lh5pi5 ай бұрын
Fajny materiał, chętnie zobaczę cały proces aż do butelkowania😊
@NaWinnicy5 ай бұрын
Coś nakręcę, Ale nie kiedy jest nawał pracy i brak mi czasu by wszystko nagrać.
@rolnikfarmer16315 ай бұрын
Fludioksonil i Cyprodynil jako Switch jest zakazany
@NaWinnicy5 ай бұрын
Na rządowej stronie piszą co innego > Nazwa środka ochrony roślin Switch 62,5 WG Numer zezwoleniaR-73/2011 Termin ważności zezwolenia 15.03.2026 Termin dopuszczenia do sprzedaży 15.09.2026 Termin dopuszczenia do stosowania 15.09.2027 Rodzaj środka Fungicyd Substancja czynna z zawartością cyprodynil - 375 g, fludioksonil - 250 g uprawa winorośl agrofag szara pleśń, nekroza kory winorośli, zapobieganie infekcjom wtórnych patogenów dawka Maksymalna dawka dla jednorazowego stosowania: 12,0 g/100 m2. Zalecana dawka dla jednorazowego stosowania: 12,0 g/100 m2 Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,2 kg/ha. termin stosowania - nazwa grupy roślin ROŚLINY SADOWNICZE małoobszarowe TAK zastosowanie/ użytkownik amatorskie / profesjonalne środek mikrobiologiczny
@michasmichas77875 ай бұрын
strasznie rzadko masz sztygle powkopywane i druty masz luźne
@NaWinnicy5 ай бұрын
Druty luźne bo nie ma naciągów. Zrobię naciągi to napnę. A na razie winorośli to nie przeszkadza.
@Archispiro5 ай бұрын
szkoda że nie pokazałeś całej roboty przy zebranym winogronie, dodawania bentonitu, enzymów, młynkowania itd. dla amatora który to ogląda to kawał wiedzy do zobaczenia. :) pamiętaj że oglądają to amatorzy i czym więcej praktyki tym lepiej. Fajna robota! Liczę że przy kolejnych zbiorach to pokażesz
@NaWinnicy5 ай бұрын
Postaram się wam to pokazać, musze to sobie dobrze zaplanować , i chyba wezmę ze sobą kogoś do filmowania , bo na prawdę jest mało czasu na filmowanie jak już zacznie się robota.
@olomad67225 ай бұрын
To po ile planujesz sprzedawać butelkę przy takiej produkcji?
@NaWinnicy5 ай бұрын
Pewnie po rynkowych cenach , a jak wyjdzie świetne to drożej.
@olomad67225 ай бұрын
@@NaWinnicy Ceny rynkowe to jakieś 2-3 euro. Polskie wino to 10 euro. W Warszawie.
@Mirosaw-sr1hh5 ай бұрын
Dlaczego jesteś taki zgryźliwy i złośliwy, widzisz że człowiek zaczyna i się uczy, w dodatku nagrywa nam filmiki. Należy go wspierać, ewentualnie podpowiadać, a nie być zgryźliwym Polakiem.
@olomad67225 ай бұрын
@@Mirosaw-sr1hh Zaczynałem od winnicy Golesz i książek Romana. Mam 25 letnie krzaki. Ten Pan ma zapał ale krzaki mu wypadają. Czegoś brakuje...widzisz czego?
@Mirosaw-sr1hh5 ай бұрын
@@olomad6722 No tak na pierwszy rzut, to trudno stwierdzić co jest przyczyną. Autor filmu ma krzewy w ładnym stanie i faktycznie są też krzewy bardzo słabe. Na kondycję winorośli wpływ ma bardzo wiele zależności; gleba , jej zasobność w minerały , pH, nawożenie, kondycja sadzonych sadzonek, (szczepione czy też na własnym korzeniu), pytanie czy nie chorowały, czy susza im nie doskwiera, trudno z filmu określić. Ten Pan popełnia błędy przy uprawie jak każdy z nas gdy zaczynaliśmy.
@Garlandi5 ай бұрын
Filtruje Pan później wino przed butelkowaniem? Czy klarowanie bentonit/enzymy wystarcza ?
@NaWinnicy5 ай бұрын
1 filtracja przy stabilizacji winianowej , 2 ga przed butelkowaniem.
@neomarex5 ай бұрын
Ja swoje winogrona będę zbierał w przyszły weekend. W sumie planuję nastawić 50 - 75 litrów wina.
@NaWinnicy5 ай бұрын
Trzymam kciuki , za pogodę i urodzaj. U mnie również w weekend.
@filarleonardo34575 ай бұрын
nie za wcześnie na zabiór czerwonych ? jakie miały parametry ?
@NaWinnicy5 ай бұрын
Moszcz po prasowaniu > Cukier 17 brix , kwasy 15g/L pH 2,94. Nie mogłem czekać dłużej , całe wino idzie na musiaka.
@filarleonardo34575 ай бұрын
@@NaWinnicy ok, rozumiem. Z ciekawości, jesteś po PAW ? Gdzie się znajduje winnica, jak się nazywa ?
@NaWinnicy5 ай бұрын
@@filarleonardo3457 PAW nie, na razie zastanawiam się. Winnica jest jeszcze nie zarejestrowana a w tym roku nie udało mi się dograć winiarni przed zbiorami. Po zbiorach planuje zrobić winiarnie i zacząć procedurę rejestracji jeszcze w tym roku. Małopolska k. Bochni.
@filarleonardo34575 ай бұрын
@@NaWinnicy a to prawie po sąsiedzku, ja jestem na podobnym etapie. Winnica Filarówka w miejscowości Milówka obok Tarnowa a w zasadzie Wojnicza. Można by się kiedyś zintegrować. Powodzenia
@NaWinnicy5 ай бұрын
@@filarleonardo3457 Jak najbardziej , będzie o czym pogadać.
@wiesawk18105 ай бұрын
Kiedyś robiłem wino w ten sposób, że oszypółkowane winogrona rozgniatałem tłuczkiem nie naruszając pestek. Całość wlewałem do dużego naczynia z kamionki, dodawałem odpowiednie drożdże winiarskie i fermentowałem 1-2 dni mieszając od czasu do czasu. Następnie porcjami do rzadkiego worka lnianego i do prasy dębowej (przedwojennej, dziadkowej jeszcze z kresów wschodnich). W ten sposób uzyskiwałem 0,75 - 0,8 litra moszczu z 1 kg oszypółkowanych winogron. Nie prasowałbym wraz z szypółkami z powodu możliwości posmaku surowizny późniejszego wina. Powodzenia
@NaWinnicy5 ай бұрын
Zapewniam że prasowanie całych winogron nie w niesie do wina goryczki z szypułek, a prasa na pewno ich nie miażdży by puściły soki. Tylko maceracja z szypułami mogła by wnieść nie chciane posmaki. Co do uzysku to jeszcze nie prasowałem tak podfermentowanej miazgi , całkiem możliwe że zwiększy się udział % tłoczenia.
@wiesawk18105 ай бұрын
@@NaWinnicy Proszę spróbować tłoczyć podfermentowane. Gdy takie prasowałam, to wytłoki były w postaci twardego, półsuchego placka, woreczek wywijałem na drugą stronę aby je usunąć. Kiedyś widziałem maszynkę do oszypółkowane, taki grzebień na bębnie
@NaWinnicy5 ай бұрын
@@wiesawk1810 Może kiedyś , na razie maceracja max kilka godzin i do tłoczenia.
@Tarnowianin705 ай бұрын
Witam. Jak zawsze merytoryczny odcinek.A jaką dużą ma Pan prasę?
@NaWinnicy5 ай бұрын
Prasa 250 L > do całego załadunku potrzebuje około 300L miazgi, na całe winogrona wystarcza 130 kg
@piotrsawek405 ай бұрын
Każdy ma połowę zbioru
@NaWinnicy5 ай бұрын
U mnie nie zanotowałem przymrozków ale przez kilka dni zimą było -22 C to wpłynęło na plon.