Dobrý den, nedávno jsem narazil na pojem formální náboj a trochu se mi to plete s oxidačním číslem. Někdy je jako náhoda formální náboj stejný jako oxid. číslo třeba v případě (CN)- , někdy však ne, jako v případě (NH4)+ , kde díky obětování elektronového páru na vznik koordinačně kovalentní vazby s vodíkem dusík skutečně vlastní jen 4 elektrony namísto 5, takže formální náboj je +1, ale oxidační číslo stále bere ještě v úvahu to, že přitahuje elektrony všech těch vodíků, takže má oxid.č -4 a celá molekula by měla být elektroneutrální, neboť všechny 4 vodíky dají dohromady +1. Podobným případem je i oxoniovy kation (H3O)+ , kde součet oxid. čísel by měl dát 0, ale formální náboj je +1, což je i náboj toho kationtu.....chápal bych to tedy správně, pokud ty skutečné náboje různých iontů odpovídají přesněji formálnímu náboji(tedy řešíme kolik elektronů atomy v molekule vlastní oproti kolik mají v základu), zatímco oxidační číslo je ten zdánlivý, kde elektronegativní atom přitahuje elektrony, ale ještě nejsou doslova jeho? Sem tam mě to mátlo, protože se zdá, že je to spolu někdy spjato, že někdy se jen oxid. č stává již formálním nábojem poté, co se přitahované elektrony opravdu doslova vytrhnou a přivlastní. Třeba kdyz by bylo HCl, tak zde elektorn patří H, takže -1 u Cl je jen oxid.č. Jakmile však disociuje H+, tak Cl elektron už opravdu získá, takže má Cl náboj stále -1, ale tentokrát ten elektron opravdu patří. Zdá se tedy, že formální náboj někdy může být přesnější pojem pro určení skutečného náboje, zejména v případě toho (NH4)+? Děkuji moc za případnou odpověď🗿🗿🗿🗿
@klarasajlerova11802 күн бұрын
Skvělé video! Díky tvým videím se zpětně doučuji organiku k maturitě a musím, říct, že jsi mi za pár videí dokázala vysvětlit více než můj učitel za celý rok. Děkuji moc 🤍
@Olinium2 күн бұрын
Děkuju 💜
@zasuvkazasuvkovic49812 күн бұрын
Oli to je co za jméno? Původ?
@karolinamoravkova949814 күн бұрын
Aerobní Prokaryota samozřejmě oxidativni fosforylaci používají, koneckoncu, pokud věříme endosymbiotické teorii, proto jsme si z nich udělali mitochondrie.
@aoba_____14 күн бұрын
Chcel som sa spýtať, že kedže si treba pamätať že je to vždy trihydrogen fosforečná, to znamená že HPO3 neexistuje?
@stevomaly605615 күн бұрын
jana diki
@annaambruzova461015 күн бұрын
Učili jsme se, že k náhradě peroxokyselinou může docházet pouze u kyselin s maximálním možným číslem centrálního atomu. Takže H2SO4 může být pouze kyselina sírová nebo HClO4 k. chloristá (ne k. peroxochlorečná). Jak tedy?😅
@rixhardddml11621 күн бұрын
priste prosim rikejte i ten nazev dekuju ne z ceho se sklada
@klarapechova325224 күн бұрын
Ahoj, úžasné video! Zajímá mě, jak je tvořena třetí vazba u CO? Jedná se o něco jako excitovaný stav do cizího orbitalu (C)? Nebo spíš koordinačně kovalentní vazba? Nebo úplně jinak?🤔😄 Předem moc děkuji za odpověď!❤
@cedira0225 күн бұрын
Dobrý den, budou ze streamů záznamy?
@nickiedreamer196523 күн бұрын
Ve videu je odpověď, cca 3:20
@merkurix555326 күн бұрын
no way ja tomu konecne rozumiiiiiiiiiiim
@Olinium26 күн бұрын
@martinastefkova695428 күн бұрын
Milá Olgo, děkuji moc za přehledná videa. Učím na gymnáziu a kromě vlastního studia Vaše videa doporučuji i mým studentům. Máte vše moc pěkně vysvětleno a upozorňujete na podstatné body v metabolismech.
@Olinium28 күн бұрын
💜💜💜
@jaromirglac832728 күн бұрын
Dobrý den, vím, že to je v komentářích často omílané téma ale i přes to se pro svůj vnitřní neklid zeptám. Pakliže se budu intenzivně rok dopředu připravovat (resp. připravuji) mám šanci úspěchu u přijímaček na 1.lf - všeob. lékařství? (pokud budu absolventem technického oboru, a přírodní vědy jsem probíral vpodstatě zanedbatelně) Osobně si myslím, že se to lze naučit, i když nejsem student gymnázia. Narážím ale na plno pochyb z mého okolí, že jsem oborem úplně mimo. Děkuji :)
@Olinium28 күн бұрын
Ano. Mám i případy studentů z konzervatoří, ekonomek, lyceí, kde se za rok dokážou ty 3 předměty naučit tak, že se dostanou na VL na 1. LF. Vždy je to o tobě jako člověku a tvé schopnosti se kousnout a naučit se to. Je to schopnost ne talent :) Takže držím pěsti a makej! 😀
@jaromirglac832728 күн бұрын
@@Olinium Díky! :)
@evulkabohmova467928 күн бұрын
1. C -3 C -1 všechny H +1 O-2 2. oba H +1 oba O -1 je to tak?4
@Olinium28 күн бұрын
Perfektní 💜
@Snake-Official.channelАй бұрын
Rád bych se od tebe taky něco naučil... A kdo ví, třeba mezi námi zafunguje chemie ;) :D
@OliniumАй бұрын
😟
@Snake-Official.channel29 күн бұрын
@@Olinium Mrzuté? :( Ale ne... To ber jako lichotku ;) :D
@frantisekhrncir3287Ай бұрын
hrozne zdlouhave, prvnich 6 minut o nicem....
@andrejgnap7534Ай бұрын
Ahoj nechápu tedy prioritu, v tabulce máš na 1místě alkyl jako skupinu s největší prioritou, potom v tom prvním příkladu čísluješ aldehydovou skupinu jako číslo 1, jak to je tedy prosím s tou prioritou? na jaké pozici jsou alkyly??? díky!
@hanablazkova1461Ай бұрын
Dobrý den, moc děkuji za výuková videa, chtěla jsem se zeptat, jestli kyselina pentahydrogendifosforečná může mít vzorec H6P2O8 (bylo v testu 🙂)
@OliniumАй бұрын
Pentahydrogen by musela mít 5x vodík , tvůj vzorec je hexahydrogendifosforecna kyselina
@klaudi-l7zАй бұрын
spasa na posledni chvili, dekuji moc! 🫶
@OliniumАй бұрын
❤
@plutimílАй бұрын
Skvele video 🤩
@OliniumАй бұрын
❤
@Fire-dy7twАй бұрын
Koukám na to asi trochu pozdě, ale je tam trochu nepřesně řečeno, jak probíhá fúze. Jednak neprobíhá v celém objemu Slunce, ale pouze v jádře, a jednak spojením dvou jader protia nevznikne ,,rovnou” helium 4, ale vznikne helium 2, které se přemění na deuterium. To potom společně s dalším jádrem protia tvoří helium 3, které ještě s dalším jádrem helia 3 tvoří helium 4 a dvě jádra protia. Na vznik jednoho jádra helia 4 jsou tedy potřeba 4 jádra protia.
@evarohackova3919Ай бұрын
Ďakujem za video. Urobila by si také video (asi kus kratšie) o FVHE (tej 2. fakulte) + rada by som vedela, že aké konkrétne predmety tam sú, čo sa dá vybrať si (-navyše) a pod. -Vedel by mi niekto odpovedať aspoň do komentára prosím?
@OliniumАй бұрын
Dám si to to do listu, díky za návrh.
@evarohackova3919Ай бұрын
1:00 Úvod 2:35 predstavenie: prváčka, absolventka 2019(-2013), Melánia (SOŠ vet Nitra; teraz študuje) 3:29 PRÍMAČKY: do marca poslať +poplatok +maturitné vysvedčenie do konania skúšok píšu sa 15./17.6.: BIO a CHEM -Učenie sa + Knihy 6:42 (9:16 dištančné vyučovanie) 9:45 Koleje (cca 3500 (=140e)/mesiac) -Listovy: -nepovolené zvieratá (2izbové 96korun/deň; 1izbové 102korun/deň) -Kaunicovy: -zvieratá povolené v bloku A... (pripláca sa) cca 13:00 cca 14:03 FB Skupina: VFU náhodní info; VFU studijní rady, ... 14:54 Posielanie vysvedčení Slovákov -potrebné overenie u notára! ... 21:25 Predmety 1. roč Štúdium -náročnosť (ošahávanie zvierat možno v 3. roč) Odporúčanie: od 2./3. si vybaviť prax v ambulancií (1. je náročný) (cca28:00 5. roč čo najviac v ambulancií) 30:35 prax veľké zvieratá: 24/7 na telefóne a kedykoľvek celý zabridený 31:25 PROFILÁCIA: dá sa vybrať štátnice -má sa to meniť (špecializácia je po ukončení štúdia) 39:37 BRIGÁDA: v 1.roč málokto stíha a je to dosť náročné, no v ďalších ročníkoch (keď už viem ako čo) sa dá +PRIVÁT: pod 3000 asi nenájdete 28:43 ERAZMUS: predlžuje sa tým štúdium (kvôli rozličným skúškam), no sú taký, ktorý dali tie skúšky v inom jazyku -erazmus+ alebo imap -aj praktické pobyty (bez učenia) 57:18 VFU vs FVHE 1:01:00 PRÍPRAVNÉ KURZY 1:03:48 Uplatnenie po štúdiu a plat (štátna vet. správa, liečiva, krmivá, ...) 1:08:45 Slovensko -veľká vet. prax: odkázaný na veľké chovy a aj tie majú problém platiť...; stavy zvierat sa znižujú. -veľký tlak (1:11:29 Učenie sa z "bez papiera" -niektoré veci nejde učiť sa bez papiera; kúpiť si viac tenších kníh/poznámok ako 1 hrubšiu -ľahšie na nosenie) (1:17:16 Rozvrh -na začiatku semestra sa dá nastaviť...) 1:20:55 PRÍMAČKY (..., na stránkach sú podob. testy a veľmi ich nemenia; SLOVÁKOM: genetiku chcú zapisovať inak -Je to na kurzoch; BIO je na vysokej úrovni) 1:23:30 Latinčina -voliteľný predmet (...podľa toho či chceš/baví ťa to...) po 1:26:30 Spôsob učenia /koľko 1:35:45 SCIA -iba u hygieny, dobrovoľné, body naviac/vzatie bez prímačiek 1:36:10 Jazdectvo 1:37:12 Brno vs Košice: náklady -rovnako; pozerať ktoré predmety sú v ktorých a koľkých semestroch 1:43:37 Voľnočasové aktivity a odreagovanie: nezabúdať oddychovať (napr prax) 1:55:05 Zapojenie do interných projektov (výskum/práca -peniaze, jednoduchšie štúdiu -skôr si nás všimnú) po 1:56:30 Záver: priania; exkurzie 57:18 Veterinára môžem robiť aj keď vyštudujem FVHE Veľa peňazí za učebnice (aj 400e+) (Melánia: ak sa učím z PC, tak nič) Pracovať na ambulancií je náročné. (Neoplatí sa to kvôli peniazom.) Nie je možné pamätať si všetko (napr z anatómie) ->ak viem čo chcem robiť, zamerať sa na to! (Neučiť sa všetko na 200%) 1:55:05 Nehanbiť sa opýtať sa, prísť po prednáške, ozvať sa že chcem robiť diplomovku Odporúčanie: venovať sa AJ (jej 1 semester) Dlhodobo je na Slovensku problém nájsť veterinára malých prežúvavcov (kozy, ovce) (+exotov je málo). Povinné štátnice? SCIA?
@evarohackova3919Ай бұрын
Pekné video
@wave_radim6713Ай бұрын
Diky mami zachranila si me pred pisemkou mam te rad pozdravuju do Prace 🎉
@OliniumАй бұрын
@@wave_radim6713 mami 🤦♀️
@karolinastehlikova-bi7ytАй бұрын
Pardon ale proc to tak hrotite? Cenim vasi práci ale znite hrozne neprijemne
@OliniumАй бұрын
To je otázka na ty ostatní, kteří mne poslouchají 😀pokud ti nevyhovuje, neztracej čas prosím 🙏
@lileeparks4622Ай бұрын
KYSELINA PEROXOSIRICITA!!! jste uplne užasna a zachranarka naucila jste me 2 roky učiva za 1 sobotu. miluju vasss
@OliniumАй бұрын
My pleasure 💜💜💜
@RandomRoman-mp2jt2 ай бұрын
Z akých kníh sa mam ucit pokial chcem ist na Masarykovu Univerzitu ? Lekarskú fakultu ?
@Olinium2 ай бұрын
Ahoj, nejdůležitější jsou modelovky LF muni a z me dlouhodobě zkušenosti je dobre zkusit projít jejich skripta lékařské chemie a biologie, ze kterých otázky často berou.
@RandomRoman-mp2jt2 ай бұрын
@@Olinium díki moc.
@DobrýDeň-t9b2 ай бұрын
Môžem sa spýtať, že či je kurz vhodný aj pre riešiteľov chemickej olympiády?
@Olinium2 ай бұрын
nn, ChO rozšiřuje znalosti velmi do hloubky a už výrazně přesahuje vš učivo. Pro tebe budou nejlepší doporučené zdroje přímo od autorů ChO.
@rz63542 ай бұрын
přísný hranatý brejle nééé... 🤨 Ne 🙂
@Olinium2 ай бұрын
Mám jich několik různých 😂
@franskaagixx2 ай бұрын
Oli a mužu se zeptat ty máš vystudované učitelství?
@Olinium2 ай бұрын
Kdepak. Biochemii. Vysvětlovat a učit mne vždy bavilo. Lektorstvi je má vysněná práce ❤
@franskaagixx2 ай бұрын
Moc se těším budu se snažit do toho dat maximum.🙏
@Olinium2 ай бұрын
Budeme makat!❤
@loviskujuvasvsechny2 ай бұрын
Mohla bych se zeptat? Když mám zapsat vzorec křemičitanu draselného, mám správně KSiO3? Případně, nevíte o nějaké metodě, jak bych si podobné věci mohla ověřovat? Třeba nějaká aplikace, tabulka nebo tak něco
@Olinium2 ай бұрын
tohle je těžké, křemičitan takto nevypadá, protože musíš vědět, jak vypadá kyselina křemičitá. To e dá zkontrolovat vždy třeba na wiki.
@anezkastrnadova2 ай бұрын
Diky moc (3
@Olinium2 ай бұрын
Rádo se stalo.
@katerinarathuska15252 ай бұрын
Gallium
@thomasek08932 ай бұрын
Děkuji! Už to konečně chápu😁
@Olinium2 ай бұрын
💜
@zuzkamartincova34412 ай бұрын
Právě jsi zachránila můj zivot❤dekuju moc
@Olinium2 ай бұрын
❤
@zuzkamartincova34412 ай бұрын
Mohu se ještě zeptat, jak poznam kdy kyselina, kterou jsem vytvořila ze soli ma 1 a kdy dva vodiky prosim? Dekuju mockrát
@Olinium2 ай бұрын
@@zuzkamartincova3441 nejjednodušeji podle oxidačního čísla středového atomu. Když je sudé, tak musíš dát dvojku k vodíku. U lichého nemusíš.
@HelenaFranková-u1j2 ай бұрын
Dobrý deň Olinka :) pripravujem sa na atestaciu z klinickej biochémie a Vaše videá sú moja záchrana pri učení 😊 veľmi polopatisticky vysvetlené a zrozumiteľné ! ďakujem
@Olinium2 ай бұрын
💜 mám velkou radost
@franskaagixx2 ай бұрын
Už se těším v říjnu na celoroční kurz.❤🙏
@Olinium2 ай бұрын
Já také 💜
@davidkralik27102 ай бұрын
Zdravím, zajímala by mě aldolizace a na Vašem kanálu jsem jí zatím nenašel. Máte v plánu ji točit, případně unikla mi v nějakém videu?
@Olinium2 ай бұрын
myslím, že je někde u aldolů, ale mám ji v plánu udělat samostatně.
@davidkralik27102 ай бұрын
@@Olinium Děkuji.
@lenka82293 ай бұрын
Galium
@princcraft3 ай бұрын
diky za svele video
@RuzenaKlementova3 ай бұрын
Fiktivní bych se dost hádal. Lidé se přestali dívat na mraky i na hvězdy. Zrovna od tohoto roku doporučuju všem si fotit náhodně nebe a pak si to za pomocí efektů zaostřit a z výraznit atd.
3 ай бұрын
Pár poznámek: Napřed tvrdíte, že izotopy mají stejné chemické vlastnosti a jiné fyzikální, a pak zase, že kdybyste pila jen těžkou vodu, tak by v těle nemusely probíhat správně chemické děje. Myslím, že tyhle dvě věci se vzájemně vylučují. Naštěstí to nikdo ani nebude zkoušet, protože litr těžké vody stojí skoro čtvrt milionu korun (pokud ji vůbec seženete) a navíc se uvádí, že je jedovatá (fyzikální vlastnost). Co se týká hmotnosti těla, tak souhlasím, že kdyby byla v těle jen těžká voda, tak by tělo vážilo více. Jen pro představu - přibližně o 10 %, ne dvojnásobek :-) V jaderných elektrárnách se sice těžká voda používá, ale jako tzv. moderátor pro zpomalování štěpné reakce, ne v chladicích věžích, proboha. Tam je voda obyčejná (jde tam jen o výměnu energie - tepla). A mimochodem - těžkého vodíku není v přírodě asi 1 %, čili setina všech vodíků, ale 0,01 %, čili setina procenta. Nebo-li jen jeden vodík z deseti tisíc je těžký. (Wikipedia říká, že jeden ze 6 000.) Takže nějaké nepřesnosti. Ale nemusí být všechno perfektní. Díky za tohle video, když to žákům pomůže a moc jim to nezamotá šišku. 🙂 A dávám odběr.
@miroslavarudovska14843 ай бұрын
Olinko, jste zajímavá a inteligentní žena. Proto vás prosím, jelikož vás rada poslouchám, mohla byste trochu přibrzdit v kadenci vaší řeči? V některých pasážích je ta kadence velká a vy se i přeříkáváte. Líp se vstřebávají informace mírněji nesené. Ale jinak opravdu fajn přednáška 😊
@Olinium3 ай бұрын
@@miroslavarudovska1484 je to tak. U již nahraných videí si můžete kdyžtak v nastavení videa audio zpomalit.
@andreamautnerova9303 ай бұрын
Ahojky, hrozně moc děkuji za stream a celkově za veškerá videa ♥️. Ve škole jsem neměla absolutně žádnou chemii, doučuju se kompletně od začátku, abych mohla na vejšku nastoupit s požadovanými znalostmi (biomedicínská informatika a biotechnologie) a mimo veškeré učebnice a kurzy, která mám, mi tvá videa neskutečně moc pomáhají s pochopením jednotlivých látek. Opravdu moc děkuji, brzy se asi také přidám do kultu...
@Olinium3 ай бұрын
💜 at se ti na výšce líbí a děkuji.
@maxmiliancady81744 ай бұрын
Dobrý den Olí, nechápu, jak mohl Mendělejev řadit prvky hmotnosti. Nebylo to spíš podle hustoty?
@ElenBruzickova4 ай бұрын
Dobrý den, má smysl si nějakým vaším kurzem projít letos už ve třeťáku? (ve čtvrťáku případně znovu)
@Olinium4 ай бұрын
Ten jarní kurz doporučuji opravdu na čtvrťák, roční kurz klidně ve třetáku, a pak bychom se domluvily na prodloužení. Kdyžtak mi napis na sítích zprávu a pobavíme se, co potřebuješ a jaká máš očekávání. 💜
@ElenBruzickova4 ай бұрын
@@OliniumDobře, děkuji, psala jsem už na váš instagram😊
@ElenBruzickova4 ай бұрын
@@OliniumDobře, děkuji, psala jsem už na váš instagram😊
@sfvb4 ай бұрын
Může být možné, že určité množství vdechnutého plynného chlóru může dočasně ovlivnit mikro zánětlivost průdušnice u astmatiků ? Lépe se mi prostě po expozici, třeba při desinfekci povrchů dýchá. Hezkou řádku let jsem se jako závodní plavec pohyboval po bazénech a vím o řadě lidí spíše žen, které rády savují. Myslím si tedy, že radost z likvidace houbovitých mikro organismů a jiného, třeba i nadýchání vyvolává u některých jedinců mírnou závislost.
@Olinium4 ай бұрын
Netuším. A určitě bych byla velmi opatrná s obecnými závěry pro všechny.