Nagroda Zajdla | Kto wygra w 2024?
22:18
7 nowych książek
15:04
8 ай бұрын
10 książek na Dzień Ziemi
24:04
Пікірлер
@pawehohmann8171
@pawehohmann8171 5 күн бұрын
W 2025 - życzę 1000 + subskrypcji. A z racji prywatnych zainteresowań, planuję w tym roku przeczytać książkę o polskiej literaturze współczesnej Przemysława Czaplińskiego: "Rozbieżne emancypacje - przewodnik po prozie 1976 - 2020".
@fiszkowa
@fiszkowa 5 күн бұрын
@@pawehohmann8171 dziękuję za życzenia! Nie słyszałam o tej książce ale poczytam o niej, co to za pozycja, może też mnie zainteresuje
@magdeuke
@magdeuke 5 күн бұрын
Super podsumowanie😍 dzięki za masę inspiracji, przypomniałaś mi o kilku książkach, które czekają na swoja kolejkę, kilku bie znalam wcale, nawet z opinii. Zanotowane, zobaczymy, co uda się przeczytać😁 Filary ziemi to książka, którą chce od lat przeczytać i jednocześnie jakims cudem ci roku unikam jej skutecznie 😅 Pamiętniki Hadriana to arcydzieło❣️ kocham namiętnie i od jakiegoś czasu chodzi za mną myśl o rereadzie🤔 Ciala mam już kupione i nie mam pojecia dlaczego jeszcze się za nią nie zabrałam 😅 Na południe od Brazos przetoczyła się przez moją bańkę instagramową jak tornado, polecili mi ją juz chyba wszyscy, muszę w końcu się za to zabrać. Aspidistra też czeka na półce😅 Świetne pomysły na filmy! Cokolwiek zdecydujesz się zrealizować, obejrzę, jak zwykle, z przyjemnością😊
@fiszkowa
@fiszkowa 5 күн бұрын
dziękuję Ci bardzo za przemiłe słowa! To tak jak ja u Ciebie obejrzę wszystko, nawet jak z góry wiem że nie przeczytam 🙃 Filary i Na południe od Brazos to takie klasyczne, tradycyjne powieści, które czyta się fenomenalnie! Ja też mam kilka takich powieści, których unikam skutecznie. Teraz na ten przykład mam ślepą plamkę w oku w miejscu Ulisessa 🤪 (jestem nadal od roku na stronie 3stacoś)
@ZadzioraPandora
@ZadzioraPandora 6 күн бұрын
Ksiazki, które dają nadzieję - super pomysł! Podsumowanie filmowo/serialowo/wystawowe - poprosimy! Po Szczupaku polecam też, też wydawnictwo Marpress, Człowiek, który znał mowę węży. :)
@fiszkowa
@fiszkowa 5 күн бұрын
ooo, dziękuję za polecenie, zapisuję. I dzięki za głosowanie na kolejne filmy ♥
@michajabonski9670
@michajabonski9670 6 күн бұрын
Wydaje mi się że Camus jak to zwykle u niego posłużył się postacią Marsaulta żeby pokazać absurdalność życia, świata, człowieka który jest obcy bo swoim zachowaniem odmawia wzięcia udziału w całym tym teatrzyku jaki odgrywamy, skazany na śmierć "bo nie płakał na pogrzebie własnej matki". Ale miło że było o Camusie, to już coś.
@fiszkowa
@fiszkowa 5 күн бұрын
No nie płakał na pogrzebie, ale też zabił.
@bozenas.6830
@bozenas.6830 6 күн бұрын
"Filary ziemi" i kontynuacje czytałam już dawno, ale doskonale spędziłam z nimi czas. Zachwycił mnie również serial. Cykl Rama zapisany na listę do przeczytania w tym roku😀 Ciała Annie Ernaux też w mojej topce 2024.
@fiszkowa
@fiszkowa 3 күн бұрын
serialu Filary ziemi też nie oglądałam, ale prędzej pewnie przeczytam kontynuację niż go obejrzę 😊
@Joanna55.
@Joanna55. 6 күн бұрын
Z ksiązek , które są w Twojej topce przeczytałam: "Filary ziemi", Pamiętniki Hadriana", "Ciała", "Na południe od Brazos", "Obcy" A. Camusa. To chyba wszystko, co zapamiętałam z filmiku.Przestaję czytać Annie Ernaux. niestety "Ciała"bardzo mnie zniesmaczyły. Być może są jakąś przestrogą dla kobiet, by panowały nad swoją seksualnością i żeby miały jakąś wiedzę o swoim ciele. Iść na żywioł w tak ważnej dla siebie sprawie jest niepoważne, tym bardziej że konsekwencje towarzyszą do końca życia. I po co? Piszę to jako żona, matka i kucharka."Czas huraganów " wpisuję na listę, a z niej muszę wydobyć "Polowanie na małego szczupaka", bo już tam jakiś czas jest. Wysłuchałam kilka filmików i dla każdego twórcy był to bardzo dobry rok czytelniczy. Z zapowiedzi wygląda, że i ten nie będzie gorszy. Literaturę z różnych zakątków świata czytam, ale za cel postawiłam sobie wyczytywanie literatury polskiej, bo to wstyd nie znać swoich pisarzy.Moja krótka lista na rok 2024 przedstawia się następująco.Książki 2024 - ścisła czołówka 1. Poezja - G. Jakubowska- Fijałkowska „Wiwisekcja” 2. Kryminał - M. Śmielak „Wilcza chata” 3. Literatura inna - R. Rak „Dunder albo kot z Zaświatu” 4. Świetne czytadło - K. Quinn „Klub Dzikiej Róży” Książka roku 2024 - Jakub Jarno „Światłoczułość” 1.miejsce- Małgorzata Lebda „Łakome” 2.miejsce S. Schweblin „Ptaki 3.miejsce G.G. Marquez „Widzimy się w sierpniu” Książki, o których dużo myślałam i polecałam znajomym. Bez zastanowienia wypisałam na kartce numery od 1 do 8 i uzupełniałam. Oto rezultat. 1.P. Rankov „Klinika” 2.A. Mornstajnova „Las w domu” 3.K. Grochola „Wyluzuj kobieto” 4.L. Esquiry „Przepiórki w płatkach róży” 5.W. Hyska „Ciąg zbieżny” 6.J. Bączykowski „ Zadzwoń, jak dojedziesz” 7.A. Grabowska „Matki i córki” 8.Kim Ho Yeon „Nietuzinkowy sklep całodobowy”
@fiszkowa
@fiszkowa 6 күн бұрын
Twój komentarz uświadomił mi, że bardzo mało w 2024 roku czytałam poezji (mniej niż zwykle) i zamierzam w 2025 trochę to nadrobić. Dziękuję za jak zawsze obszerny wpis :)
@AnetaZ.
@AnetaZ. 5 күн бұрын
Dziękuję za szczerą opinię o " Ciałach" Ernaux. Przyjaciółka odradzała mi lekturę, chociaż " Bliscy " mi się podobali. Po Twojej krótkiej recenzji upewniłam się, że ta powieść nie jest dla mnie.
@Joanna55.
@Joanna55. 5 күн бұрын
@AnetaZ. "Bliscy" bardzo mi się podobały., chociaż wstrząsnęły mną wspomnienia o siostrze.Zastanawiałam się, dlaczego rodzice rozpaczali po zmarłej córce, zapominając o dziecku, które potrzebowało miłości. " Lata" są świetne, ale dla rówieśników Ernaux.
@fiszkowa
@fiszkowa 5 күн бұрын
@@Joanna55. Ja jeszcze nie czytałam pozostałych książek Annie Ernaux
@AnetaZ.
@AnetaZ. 4 күн бұрын
​@@Joanna55.No właśnie jakoś do " Lat" mnie nie ciągnie na razie.
@wissquek
@wissquek 6 күн бұрын
U mnie 2024 rok to 72 przeczytane książki. Po 5 punktów dostały "Ciosy zagłady" (Ray Nayler) oraz "Paradyzja" (Janusz A. Zajdel). Prawie maksa ma "Róża i cierń" (Michael James Sullivan). 8 książek ma 4.5pkt, w tym np. "Kwiaty dla Algernona" (Daniel Keyes), "Demon Copperhead" (Barbara Kingsolver) czy "Alles in Ordnung? Listy do Lagerkommandanta" (Czesław Czubak)... Tak więc i SF, i fantasy i literatura piękna czy obozowa... Ps. Co do filmów - McMurtry napisał jeszcze 2 powieści w serii Lonesome Dove a nikt na YT o nich nie opowiada. Fajnie byłoby u Ciebie zobaczyć, jak dalsze (lub wcześniejsze) losy bohaterów wypadają w tych opasłych tomiszczach, które i na mojej półce czekają na czytanie...
@fiszkowa
@fiszkowa 6 күн бұрын
to prawda, Lonesome Dove ma dalsze części ale dla mnie ta powieść jest tak zamknięta, że nie wiem czy sięgnę po kontynuację. A z Twoich książek - planuję w tym roku wreszcie przeczytać coś Zajdla. Czytuję książki nominowane do nagrody jego imienia, a jeszcze nic nigdy tego autora nie czytałam.
@jagienka7723
@jagienka7723 6 күн бұрын
@@fiszkowadalsze lub wcześniejsze są te pozostałe tomy, niekoniecznie są kontynuacją, tzn. jedna na pewno tak - chyba „Ulice Laredo”. Ale faktycznie „Na południe od Brazos” to kompletna historia.
@katarzynanolbert5270
@katarzynanolbert5270 6 күн бұрын
Każdy z planowanych filmów bardzo chętnie obejrzę👍 może bookshelf tour? 😉
@fiszkowa
@fiszkowa 6 күн бұрын
o nieee, tego nie planuję
@justynalopez6160
@justynalopez6160 6 күн бұрын
Wszystkie pomysly na filmiki sa super. Najbardziej niecierpliwie czekam jednak na plany czytelnicze. Pozdrawiam
@fiszkowa
@fiszkowa 6 күн бұрын
ooo, dziękuję za głos
@Joanna55.
@Joanna55. 6 күн бұрын
"Strasznie" emocjonalnie opowiadasz!
@fiszkowa
@fiszkowa 6 күн бұрын
@@Joanna55. Zdarza mi się
@Mario-dp5id
@Mario-dp5id 8 күн бұрын
Piękne czasy ogólniaka przypomniały mi się jak Pani powieści W.Whartona z regału zdjęła... Mam je wszystkie! Wszystko co autor wydał w Polsce mam w swojej bibliotece. Szkoda, że nikt tego już nie wznawia. Ciekawe podsumowanie ćwierć wieku!
@fiszkowa
@fiszkowa 8 күн бұрын
Cudownie, jak książki potrafią wyzwalać wspomnienia! ❤
@kinczyta
@kinczyta 10 күн бұрын
Dostalam tę krainę chichów w gimnazjum na urodziny i pamietam jak mi zryła bańke
@fiszkowa
@fiszkowa 9 күн бұрын
haha, zdecydowanie to powieść która ryje bańkę!
@kinczyta
@kinczyta 10 күн бұрын
Super pomysl na filmik
@fiszkowa
@fiszkowa 10 күн бұрын
Dziękuję
@magdeuke
@magdeuke 12 күн бұрын
Jakie zamierzchłe lata przypominasz!😂 Super zestawienie, dzięki wielkie za przypomnienie takiej masy książek. Aż się trochę łezka w oku kręci na myśl jak ten czas zapiernicza😅 chociaż🫣 tytuł materiału trochę czas wyprzedza😉 I te liczby! Takich nakładów już chyba nie ma🫠 Dzięki wielkie za super podsumowanie! Jestem zszokowana, jak mało z tych książek czytałam 😅
@fiszkowa
@fiszkowa 12 күн бұрын
a dziś właśnie czytałam artykuł na Guardian - dlaczego nam się wydaje, że czas zapiernicza: podobno jeśli popadamy w rutynę, to nasz mózg nie rejestruje tak dużo rzeczy i wydaje nam się że szybko mija. Trzeba trochę wychodzić z rutyny i starać się doświadczać nowych rzeczy, żeby mieć co zapamiętywać. Wtedy wydaje się że płynie wolniej (ma to też sens, kiedy mówimy że jak byłyśmy młodsze to wolniej czas uciekał - bo wszystko wydawało nam się nowe, więcej się uczyłyśmy, teraz jest w naszych życia więcej rutyny). O. A jeśli chodzi o książki, to nawet fajnie było mi tak wrócić pamięcią do niektórych pozycji i nabrałam ochoty żeby przeczytać znowu coś tam (Wharton), albo po raz pierwszy.
@magorzatanowak4625
@magorzatanowak4625 13 күн бұрын
Maciej Meller?
@fiszkowa
@fiszkowa 12 күн бұрын
Powiedziałam Maciej? Marcin, oczywiście 😅
@jagienka7723
@jagienka7723 13 күн бұрын
Grocholę czytałam, ale pierwsze jej literackie dzieło w mojej opinii to “Przeznaczeni”, niełatwa, zupełnie inna niż te o Judycie, ktòre były czytadłami po prostu. Teraz już mnie nie ciągnie do tej autorki. Aha, jeszcze “Zielone drzwi”- wstrząsnęły mną. “Hańba” - czytałam, trudne to było i nie chciałabym wracać w te klimaty. “ Cień wiatru” - niepowtarzalna, nie wiem co z następnymi tomami będzie , strasznie już zakurzone u mnie”. Odkąd kupiłam “ Koniec świata w Breslau” w koszu w L’eclercu, zaczęła się era Krajewskiego w moim domu. O HP nie wspomnę co moje dziecko wyczyniało, żyło się tym tytułem, kolejnymi częściami przez kilka lat, potem gry, omg! A potem “Gra o tron” - kolejne szaleństwo. Kalicińską przeczytałam, ale serialu nie oglądałam. Ogonowska jakoś tak miałko pisała, trzeciej części nie doczytałam. Miłoszewskiego “Gniew”- zaczytaliśmy i poszła dalej. Szwaja - coś czytałam ale już przebrzmiała. Skandynawska się u nas nie przyjęła. Houllebecq - zaczęłam przygodę i mam zamiar kontynuować bo zgromadziłam wszystkie powieści. Greya się nie dało czytać nawet żeby mòc skrytykować - nie dało się brnąć.. Przewodniki po życiu i azjatyckie klimaty - nie czytane. Paris coș tam przeczytałam ale to nie jest do kontynuowania autorka. “Chłopki”, “Akuszerki” nie czytane i tak pozostanie. Nie było “Shantaram”? - tego okropnego kloca polecanego przez M. Mellera, co on widział w tej pseudofilozoficznej nudnej bajce. Doobrze…czy ten wpis się zmieści🤔..
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
@@jagienka7723 ooo, dziękuję za tak obszerny komentarz! Dużo czytałaś, ja jak się okazuje wcale nie tak dużo z tych książek popularnych. Jeśli chodzi o HP - to ominął mnie ten szał na książki obejrzałam wszystkie filmy ale nigdy nie miałam ochoty przeczytać tej historii. A Grę o tron pamiętam że czytałam w tramwaju na telefonie, bo tak bardzo chciałam poznać tę historię zanim obejrzę serial.
@jagienka7723
@jagienka7723 13 күн бұрын
Czytałam kilku Whartonòw ale największe wrażenie zrobili na mnie “Spóźnieni kochankowie” ale z innego wydawnictwa, choć i w Salamandrze też chyba była ta książka. No i straszna strasznie smutna “Niezawinione śmierci”, po ktòrej już nie czytałam nic tego autora. Czekam co dalej, odniosę się jeśli będę miała coś do powiedzenia:)
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
@@jagienka7723 nie czytałam Niezawinionych śmierci, a jak smutne to teraz na pewno nie chcę czytać.
@lessconroy
@lessconroy 13 күн бұрын
łomatko... mineły 24 lata XXI wieku.... "czeba" zmienić tytuł :)
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
jak "czeba" to zmieniłam :)
@bozenas.6830
@bozenas.6830 13 күн бұрын
Popularność jakichś książek jest dla mnie w większości antyrekomendacją dla ich przeczytania. Są oczywiście wyjątki, chociażby tak jak powieści Whartona, Bernardin Evaristo, czy Olga Tokarczuk. Też swego czasu "pokochałam" Samotność w sieci". Dana Browna zawsze chętnie czytam, w przeciwieństwie do JP2 czy Dziwisza (jedna wielka hipokryzja). Sprawiedliwość owiec bardzo polecam - mądra książka. Z tego zestawienia widać, że popularności książkom przydają różne wydarzenia - przede wszystkim śmierć kogoś, potem ekranizacje. Czyli część czytelników działa reaktywnie. Od 2013 roku jakby spadek popularności literatury pięknej na rzecz czytadeł typu Gray i różne odmiany. A od 2020 to kompletny upadek gustu typu grafomania Lipińskiej. Nigdy nie zrozumiem popularności takiego czegoś jak "Zanim wystygnie kawa".
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
zapisuję sobie zatem tę Sprawiedliwość owiec. Faktycznie widać mniejsze zainteresowanie trochę ambitniejszą literaturą z biegiem lat
@joannasulima
@joannasulima 13 күн бұрын
jedna mała uwaga - XXI w. rozpoczął się 01.01.2001 i będzie trwał do 31.12.2100, więc pierwsze ćwierćwiecze zakończy się dopiero pod koniec przyszłego roku :P
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
touche! dziękuję za poprawkę
@MagneMagne-n2t
@MagneMagne-n2t 13 күн бұрын
Ach tak...pamiętam...też czytałam Wortona ale nie zakochałam się w tym pisarzu...w przeciwieństwie do Carrolla...czytam do tej pory...mają specyficzny klimat w którym dobrze się czuję. Pomysł z zestawieniem znakomity.
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
dziękuję! ja lubiłam obu pisarzy - i Whartona i Carolla - ale teraz jak o nich myślę to mam raczej ochotę na powrót do Whartona a nie do Carolla
@wissquek
@wissquek 13 күн бұрын
Lisa ostatecznie się nie udało znaleźć na półeczce? :D
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
był, wycięłam z filmu, bo strasznie długo gadałam :)
@pawehohmann8171
@pawehohmann8171 13 күн бұрын
Bulterier jest na okładce "Krainy Chichów".
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
Bulterier! no tak! dzięki
@izzizzi78
@izzizzi78 13 күн бұрын
Ciekawe zestawienie 🤗 👍📚
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
dziękuję
@Joanna55.
@Joanna55. 13 күн бұрын
Dwadzieścia cztery lata czytania.Prawie wszystko z tej ogromnej listy czytałam oprócz: Cejrowskiego, bo mnie zniesmaczył, Wojewódzkiego- podobnie." Czułej przewodniczki", bo nie wierzę w takie poradniki i literatury modnej ostatnio typu " Rodzina Monet".No i twórczość R.Mroza- doczytałam do " Czarnej Madonny" i przerwałam lekturę, nie że jest zła, ale dlatego że ujawnili się inni, równie dobrzy, chociaż bez spektakularnych nakładów.
@fiszkowa
@fiszkowa 13 күн бұрын
ja nie czytałam wielu z tych pozycji o których wspomniałam. Z Mroza przeczytałam jedną książkę z cyklu Chyłki (tę pierwszą) i już dalej nie chciałam. Bondę zaczęłam od złej pozycji chyba i mi się nie podobała. Zafona tylko jedną powieść znam, Blanki Lipińskiej, Małgorzaty Kalicińskiej, Anny Ficner -Ogonowskiej nie znam absolutnie. Nicholas Sparks i te wszystkie skandynawskie kryminały są mi obce (poza jednym tomem każdego autora). Wychodzi na to że mało podążam za popularnymi nowościami.
@Joanna55.
@Joanna55. 13 күн бұрын
Takie ogromne nakłady, że nawet biblioteki miały po kilka egzemplarzy.Wiele mam na półkach, część w e- bookach, bo czytnik -Vedię , miałam już w 2010r. Muszę popatrzeć czy coś bardziej ambitnego w tym czasie czytałam, bo tak z listy, to marnie.Ostatnia Grochola " Wyzuj kobieto" świetna i odstresowująca.
@bozenas.6830
@bozenas.6830 26 күн бұрын
Zapominam przede wszystkim kryminały - są tak powtarzalne, że wszystko się miesza i nakłada. Pamiętam te, które mają wyjątkowo charakterystyczne postacie. I z tego powodu najbardziej pamiętam kryminały Mroza - o Chyłce. Forście i Osicy. A na przykład przeczytane w tym roku Splątenie Brejdyganta nie odcisnęło żadnego śladu w mojej pamięci, absolutnie nie wiem, o czym to było. Uznaję więc, że nie było absolutnie warte mojego czasu. Najbardziej pamiętam książki, które albo mnie mocno zirytowały, albo naprawdę zachwyciły. Te, które nie wywołały emocji zanikają. Też robię notatki.
@fiszkowa
@fiszkowa 26 күн бұрын
ja kryminałów właśnie dlatego nie czytam za wiele, maksymalnie jeden w roku, bo uważam, że są zbyt powtarzalne
@AnetaZ.
@AnetaZ. 26 күн бұрын
Mam identycznie z kryminałami, thrillerami i tak samo z Chylka Forstem i Osica😅
@bozenas.6830
@bozenas.6830 26 күн бұрын
@AnetaZ.
@powro1066
@powro1066 27 күн бұрын
witam. chciałem ten tag wykonać krótko po publikacji tego filmu, ale już pierwsze pytanie okazało się być problemem, otóż nie czytałem żadnego afroamerykańskiego autora i mimo tego że dalej mam w tej materii zaległości, stwierdziłem że na te pytanie odpowiem, tylko że pierwsze nagnę i napiszę autora którego chciałbym przeczytać. 1. Toni Morisson. chcę przeczytać oczywiście "pieśń salomonową", bo zyskuje sympatię do sag rodzinnych, interesuję minie również to, że w tej książce (według blurba) nie ma ani jednej białej postaci. no i jest to noblistka. chciałbym również przeczytać zbiór przemów M. L. Kinga, tylko że on nie był stricte pisarzem. 2. Nagłe zwroty akcji, ale mające sens w fabule to domena Brandona Sandersona i Joe Abercrombiego, czyli dwóch pisarzy fantasy (pierwszego bardzo lubię, drugiego uwielbiam). Sanderson słynie z tworzenia, niezwykłych, rozbudowanych światów i przez ok. 80% swoich książek buduje świat i bohaterów, aby w 20% zasypać czytelnika lawiną wydarzeń. o ile przebijanie się przez to 80% może czasem sprawiać problemy to finał zwykle czyta się na jednym tchu i po nim, bardzo docenia się włożony w przeczytanie tej powieści wysiłek, a ma to taki związek z plot twistami że autor tak skrupulatnie stworzył świat, że informacje których dowiadujemy się w zwrotach akcji są dla nas szokujące i chcemy wiedzieć więcej. natomiast Abercrombie i jego "pierwsze prawo" porównałbym do "gry o tron" i wiem, że takie porównanie jest oklepane, to w przypadku Joe spisuję się ono, tylko że w jego książkach jest więcej humoru, czarnego oczywiście ;). a najmocniejszy plot twist (przeczytałem póki co 1 trylogię) to ten w tomie 3, więcej nie zdradzę :pp. 3. tutaj powołam się na książkę którą czasem żartobliwie określam mianem "książki mojego życia" mianowicie: "bracia karamazow" Fiodora Dostojewskiego. powieść ta za pierwszym czytaniem zrobiła na mnie ogromne wrażenie, między innymi przez długie monologi w których dowiadywaliśmy się o poglądach bohaterów na tematy filozoficzno-teologiczne. brzmią one teatralnie i nienaturalnie przyznam, ale i tak robią duże wrażenie. najbardziej znany jest tu poemat o wielkim inkwizytorze, ja wyszczególniłbym jeszcze rozmowy Iwana (mój ulubiony bohater) z tajemniczym kimś i Smierdiakowem. przez te monologi i ogrom trudnych informacji w nich przedstawionych jest to powieść której nie da się w pełni zrozumieć, tym bardziej za pierwszym czytaniem, ale przeczytanie jej dużo wynagradza i powoduje, że ma się myśli iż przeczytało się naprawdę coś wielkiego, nie tylko gabarytowo, ale przede wszystkim treściowo. 4. tutaj pójdę na łatwiznę i wybiorę poezję i to nie byle jaką, bo ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki. doceniłem jego wiersze przede wszystkim ze względu na rytmikę oraz klimat dawnej Ukrainy. czytałem w tłumaczeniu, więc nie docenię go w pełni, ale chcę więcej ;). 5. manga "Dobranoc Punpunie" byłaby idealna do tej kategorii, ale to komiks w końcu, jednak ze względu na to, że nic lepszego nie przychodzi mi do głowy, wspominam. jest to jedna z najbardziej depresyjnych rzeczy jakie dane mi było czytać, szczególnie później. mówiąc najprościej i nie zdradzając zbyt wiele z treści, jest to studium upadku człowieka (mimo, że główny bohater widzi się jako ptak). polecam, ale zdecydowanie nie jak ma się gorszy okres. 6. mój ulubiony typ powieści ;). "hrabia monte-christo" Aleksandra Dumasa - jedna z najlepszych opowieści o zemście, a że zemsta której chce dokonać Dantes jest na ludziach wysoko postawianych, musi być starannie zaplanowana i przemyślana, stąd długość i rozbudowanie powieści. 7. seria "czerwony świt" Pierce'a Browna. nie jest to rzecz wybitna, ma wiele wad, ale czytelnik na pewno nie będzie się na niej nudzić, szczególnie na 2 i 3 części. 8. dam tutaj co będę czytać jako następne czyli serię "suneater" (pożaracz słońc) Christophera Ruocchio. niestety tylko 2 tomy zostały wydane po polsku, a wydawnictwo nie będzie kontynuować serii, dlatego wszystko przeczytam po angielsku. słyszałem wiele dobrego o tej serii, szczególnie o 3 i 6 tomie. jest to epickie sci-fi i jest utrzymane w konwencji pamiętnika spisywanego przez głównego bohatera po tym jak zniszczył słońce doprowadzając do upadku obcej cywilizacji. to tyle jeśli chodzi o moje wykonanie tego tagu, jak mogłaś zauważyć moje odpowiedzi stawały się z pytania na pytanie coraz krótsze, ale to dlatego że z jednej strony bardzo chciałem odpowiedzieć na te pytania, a z drugiej jestem w klasie maturalnej i musze się dużo uczyć i mam mało czasu, w każdym razie oto moje odpowiedzi i koniecznie daj znać co o nich sądzisz i czy będziesz chciała coś z tego przeczytać ;). zaś co do samego jazzu, nie słucham ale kiedyś się zapoznam, bo wydaję mi się iż jest to pomost między muzyką popularną, a muzyką klasyczną. pozdrawiam!
@fiszkowa
@fiszkowa 26 күн бұрын
ooo, obszerny wpis, dziękuję za niego. Widzę tu dużo poleceń, co więcej - takich książek, które mają potencjał spodobać mi się. Sandersona i Abercrombie'go już dawno mam na liście do przeczytania, na pewno się za nich wezmę. Zaintrygowała mnie ta manga - ja rzadko czytam komiksy, ale jestem jej ciekawa. No i Bracia Karamazow - mój wyrzut sumienia od dawna. Pozdrawiam.
@tomek-gr
@tomek-gr 27 күн бұрын
Też tak mam :)
@wissquek
@wissquek 27 күн бұрын
A jak ten "Narrenturm" po latach? Nadal ci się nie podoba? Również czytałem lata temu, podobnie porzuciłem serię po paru rozdziałach tomu 2, choć wydaje mi się, że mi się podobało (poza archaicznym językiem)... Po prostu wtedy w ogóle przestałem czytać na lata, a nie to że przez Sapkowskiego...
@fiszkowa
@fiszkowa 27 күн бұрын
@@wissquek będzie w podsumowaniu miesiąca więcej - krótko: podobało mi się i uśmiałam się tu i ówdzie, ale trochę za dużo wszystkiego (takie wszystko wszędzie naraz)
@pawehohmann8171
@pawehohmann8171 27 күн бұрын
Wojciech Mann wspominał, że w pewnym sklepie w Ameryce usłyszał ładną muzykę i kupił płytę z nieznanym wykonawcą. W domu, już w Polsce, zauważył, że ten konkretny album już kiedyś kupił i teraz na półce ma dwa identyczne wydania. Legendarny dziennikarz posiada kilkadziesiąt tysięcy płyt. Nie ma dobrego wyjścia - albo czytamy mniej, czasem po kilka razy tę samą książkę, jesteśmy wyjątkowo wybredni i nie gromadzimy setek/tysięcy pozycji na półkach, albo idziemy na całość. Podoba mi się przykład czytania w trakcie mycia zębów lub w chwili pilnowania smażenia naleśników - podziwiam, szanuję, wręcz budzi to u mnie niekłamaną zazdrość: oto człowiek, który jest utalentowanym żonglerem - może wykonywać dobrze kilka czynności równoległych. Jest jeszcze kwestia higieny umysłu. Niestety, mózg nie może bezkarnie wszystkiego zapamiętywać, bo przywoływanie skomplikowanych wrażeń z intensywnością ich oddziaływania, równą czasowi ich powstawania, ma destrukcyjny wpływ na osobowość. Proszę zauważyć, jak drażnią nas cudze, drobiazgowo przywoływane wspomnienia. Pamiętliwość ludzi mściwych budzi grozę. A satyrycy mówią wprost - dawny dramat, to dzisiejsza komedia.
@fiszkowa
@fiszkowa 27 күн бұрын
@@pawehohmann8171 to podsumowanie bardzo do mnie trafia 👌 ja zdaje sobie sprawę, że mózg lubi odpoczynek a nawet nudę, ale czasem po prostu nie umiem się powstrzymać żeby w ciągu dnia "wcisnąć" więcej. I to się kończy smażeniem i czytaniem symultanicznie.
@kinczyta
@kinczyta 27 күн бұрын
Ale ja mam tez coś takiego, że czuje jak mi sie RAM wypelnia trescia ksiazki i specjalnie sie przelaczam na cos innego zeby odpoczac i zeby mi sie ulezalo to, co przeczytalam haha
@kinczyta
@kinczyta 27 күн бұрын
Hahaha ten yoda
@kinczyta
@kinczyta 27 күн бұрын
Mam jedną taką, podobno 2 lata temu przeczytalam Whites: On race and other falsehoods. Caly czas mam podejrzenie, ze zamierzalam kliknać want to read a przez przypadek dodałam do read. Nie przypominam sobie jej w ogole
@fiszkowa
@fiszkowa 27 күн бұрын
może jak spróbujesz przeczytać, to się okaże czy coś pamiętasz?
@Smakosz67
@Smakosz67 29 күн бұрын
Oceniłaś na jedną gwiazdkę jedną z ciekawszych polskich powieści?
@fiszkowa
@fiszkowa 28 күн бұрын
Na to wygląda
@bookyinstyle
@bookyinstyle Ай бұрын
"Upadek" Camus mnie też okropnie zawiódł i był o niczym. Nie oceniłam tak ostro jak Ty tylko z szacunku do autora:) Za "Obcego" chętnie sięgnę:)
@fiszkowa
@fiszkowa 29 күн бұрын
@@bookyinstyle piąteczka a Obcego bardzo polecam 🤗
@mrdevroo3798
@mrdevroo3798 Ай бұрын
Stoicyzm jako postawa życiowa jest rzeczywiście bardzo wymagający. To z pewnością nie jest oferta dla osób neurotycznych. Później są takie rozchwiane postawy "podobało mi się, zgadzam się z wieloma tezami, dlatego oceniłam na jedną gwiazdkę".
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
ha, filmy o stoicyzmie lubię oglądać (takie o tej filozofii, nie fabularne), myślę że ta postawa jednak w wydaniu Marka Aureliusza była dla mnie zbyt surowa
@kinczyta
@kinczyta Ай бұрын
Ja tez nie lubie rownowaznikow zdan
@kinczyta
@kinczyta Ай бұрын
Kronika portowa hahhaha
@kinczyta
@kinczyta Ай бұрын
Nie godzi sie xdd
@kinczyta
@kinczyta Ай бұрын
Chyba jak lubię czyjeś pisanie, a potem coś mi się nie podoba, to głównie jestem zaskoczona
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
@@kinczyta no fakt, "jak to się wydarzyło"!?!
@Joanna55.
@Joanna55. Ай бұрын
Świetny pomysł.Już widzę tlum jutuberów realizujących go.Nie sprawdzam książki ani na " Lubimy czytać", ani na innych zagranicznych kanałach oceniających książki.Z tymi gwiazdkami to jednak pojechalaś po bandzie.Obserwuję nowości, czasem korzystam z poleceń prowadzących kanały, niektóre mam już często przeczytane.Nie zawsze się zgadzam, ale każdy ma inne doświadczenie czytelnicze i inną wrażliwość.Nigdy, nawet jako dziecko, a bardzo dużo czytałam, nie identyfikowalam się z bohaterem, zostało tak do dziś .Na fabułę patrzę jak na ekran telewizora.Płaczę i smieję się, denerwuję i podziwiam.I na tym koniec.Gratuluję pomysłu, widzę, że sprawił Ci frajdę. Mnie też
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
oj tak, śmiałam się jak głupia do sera :) dziękuję za komentarz
@Magda_z_Lipska
@Magda_z_Lipska Ай бұрын
To w porzadku, ze roznimy sie w odbiorze fabuly. Kazdy z nas odbiera ja przez pryzmat swoich doswiadczen, aktualnych przezyc. Kiedy razem z moja mama jestesmy po tej samej lekturze i wymieniamy sie wrazeniami, kazda z nas ma swoje zdanie i ulubiony lub "ulubiony" fragment. Sa dziela uniwersalne, szczegolnie w dziedzinie sztuk pieknych, ale trudno mi znalezc teraz jakies dzielo uniwersalne w literaturze. Kiedys klocilam sie z osobami, ktore nie podzielaly mojego zdania nt. jakiejs ksiazki, ale od jakiegos czasu jest dla mnie bardzo ciekawe, dlaczego maja inne zdanie. Sama przezylam swego rodzaju ostracyzm, kiedy jako licealistka skrytykowalam "Buszujacego w zbozu" czy kiedy na lub juz po studiach dyskutowalismy o filmach Woody'ego Allena. Nie da sie ukryc, ze i pisarze maja swoje cykle zyciowe i zdarzaja im sie ksiazki nierowne. P.S. Moja ulubiona ksiazka Irvinga jest "Modlitwa za Owena".
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
ooo, ja Modlitwy za Owena nie czytałam ale też słyszałam, że bardzo warta jest poznania. Dziękuję za komentarz :)
@AnetaZ.
@AnetaZ. Ай бұрын
Moja ulubiona to Regulamin tłoczni win. Uwielbiam tego pisarza.
@Magda_z_Lipska
@Magda_z_Lipska Ай бұрын
@AnetaZ. Superancko! 🙂 Pamietam, jak ja czytalam i nie chcialam, by sie skonczyla 🤭
@AnetaZ.
@AnetaZ. Ай бұрын
@@Magda_z_Lipska Oj tak, są takie powieści. Nie chcesz żeby się skończyły.
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
@Magda_z_Lipska oooo, kolejny głos. Dawno nie czytałam irvinga więc może do niego wrócę
@tytkanaksiazki1699
@tytkanaksiazki1699 Ай бұрын
Z rozmyśleniami Marka Aureliusza mam podobny problem. Wrocę do nich w najbliższych miesiacach i postaram się odniesc A
@kiczcock
@kiczcock Ай бұрын
Czytałam Johnsona, wszystko wyleciało mi z głowy - średniawka 😅 Pamuka czytałam "Rudowłosą" i mi się podobało.
@kiczcock
@kiczcock Ай бұрын
O "Upadku" mam takie samo zdanie. Przeczytałam przez zespół The Fall i zespół zdecydowanie wygrywa w tym starciu.
@Joanna55.
@Joanna55. Ай бұрын
@kiczcock Chciałam przeczytać " Rudowłosą", a wypożyczyłam "Rudą Keilę" Singera.Taki wstyd.😂😂😱
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
@@Joanna55. ooo, niezła pomyłka! a jak Ruda Keila? warto?
@Joanna55.
@Joanna55. Ай бұрын
@fiszkowa Warto, chociaż inna niż dotychczasowe.Historia prostytutki, która odnalazła miłość, niestety mąż użyczał ją jej byłym.Akcja dzieje się w Warszawie i w Nowym Jorku.Świat Żydów pięknie odmalowany, uwielbiam szczegóły.
@pawehohmann8171
@pawehohmann8171 Ай бұрын
Czy ulegam sugestiom artystycznym? Czasem tak, a czasem nie. Ktoś mówi, że coś jest genialne. OK. Sprawdzam. I nie jest. Albo jest. Lub nie jest. Ktoś inny twierdzi, że coś jest słabe. Czasem sprawdzam. I nie jest. Albo jest. Lub nie jest. Jeśli chodzi o stoicyzm - w teorii wszystko pasuje. W rzeczywistości bywa tak sobie. Największe rozczarowanie? Dwa. Dotyczy ulubieńców. Lem: „Filozofia przypadku” - bezczelna demonstracja czystej sofistyki, zbędna intelektualnie próba wyjaśnienia dlaczego powstają literackie arcydzieła. Nabokov: „Ada” - grafomania na najwyższym poziomie: erudycyjnym, stylistycznym, intelektualnym. Powieść brednia. Pisana z radości pisania dla samego siebie. Bezwartościowy zbiór słów. Największe zaskoczenie in plus? Pierwsze trzy tomy „W poszukiwaniu straconego czasu”. Podchodziłem do tej powieści jak do jeża. Wydawało mi się, że coś takiego może napisać tylko manieryczny intelektualista z Paryża, a zamiast rozczarowania - kolorowa erupcja wewnętrznej radości spotkania z wrażliwym obserwatorem świata. Kapka Kassabova: „Granica” (2017) - reportaż o Bałkanach - i znowu - myślałem, że będzie to nudnawy tekst o lokalnych problemach miejscowej ludności, a w rzeczywistości znalazłem z autorką wspólnotę nie wesołych wspomnień z epoki tzw. realnego socjalizmu z lat sprzed 1989 roku.
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
ooo, zapisuję ten reportaż o Bałkanach! to temat który mnie interesuje. FIlozofii przypadku nie czytałam, a w Poszukiwaniu straconego czasu czytałam dawno temu pierwszy tom i bardzo mi się podobał. Teraz, mając na półce nowe tłumaczenia, bardzo chcę wrócić do tej książki. Nabokova bardzo sobie cenię, ale Ady nie czytałam jeszcze, nie wiem czy teraz sięgać czy nie... ale jeszcze parę powieści mam jego nie przeczytanych, więc może zacznę od innych (na przykład Pnin mnie interesuje).
@pawehohmann8171
@pawehohmann8171 Ай бұрын
@@fiszkowa Kapka Kassabova opisuje przeprawę przez granicę bułgarsko-grecką - dziś to teren swobodnych wycieczek w ramach obszaru UE, a przed 1989 praktycznie zamknięta granica śmierci. Bułgarzy dla zmylenia stworzyli fałszywą mapę, żeby potencjalni uciekinierzy zostali wprowadzeni w błąd. Granicę grecko-turecką tworzy nowy dramat, bo to obecnie smutne miejsce dzielące liberalny Zachód z islamem - kopuły meczetów po jednej stronie patrzą na pobliskie greckie kasyna i domy uciech wszelakich. "Pnin" Vladimira Nabokova to trafny wybór - subtelny portret literaturoznawcy - emigranta z Europy Wschodniej, nieco zagubionego na uniwersytecie w USA. "Adę" mimo wszystko polecam. Obszerna opowieść o całkowicie szczęśliwym kazirodczym związku miłosnym brata i siostry, rozciągniętym na dekady w równoległym świecie, w którym Rosja i Stany są jak gdyby jednym wspólnym organizmem państwowym, wyrafinowane słownictwo, skomplikowana sieć wzajemnych relacji między dziesiątkami bohaterów, drobiazgowo opisana rzeczywistość o nieco zmienionej, lekko w bok przesuniętej optyce. Dekadencka, hipnotyzująca swoją uwodzącą narracją, nieznośnie manieryczna, zahaczająca o literacki obłęd, do którego sam Nabokov bez bicia, otwarcie, publicznie w wywiadach się przyznawał.
@bozenas.6830
@bozenas.6830 Ай бұрын
Ciekawy filmik. Regulamin tłoczni win też bardzo mi się podobał. I książka i film, w którym zachwyciła mnie przede wszystkim rola Michaela Caine. A aktorką była Charlize Theron😀 Denis Johnson to też nie jest mój ulubiony autor. Jego "Szczodrość syreny" oceniłam może nie na jedynkę, ale nisko. Maleńka książeczka, połowy formatu A4, a czytałam ją przez tydzień (zgodnie zresztą z zaleceniami uważności, refleksji i głębokiego namysłu). Zostały mi po niej skrawki świetnych zdań, drobnych scenek (czasami przejmujących, czasami humorystycznych) i tyle. A naprawdę się starałam. Może dlatego, że żaden z bohaterów jakiegokolwiek opowiadania nie przebił się przez mur mojego do nich dystansu i poczucia obcości - ani fan Elvisa, ani więzień, ani ktoś na odwyku. Innych, jak byli to już nawet nie pamiętam. Do Orhana Pamuka zraziła mnie "Nazywam się czerwień" i też tak jak Ty już więcej po nie sięgnęłam po jego twórzość. Aż z ciekawości przejrzałam swoje " jedynki". I tu znalazła się: "Beach Read" Emily Henry - ocena oczywista i ta autorka jest absolutnie nie dla mnie. Bardzo niskie oceny mają u mnie raczej niedawno wydane książki jak: Błahostka Magdy Tereszczuk, Fuerte Kaspera Bajona, Odmawiam myślenia Lotty Elstad, Zaklinanie węży w gorące wieczory Małgorzaty Żarów (nagrodzona sic!) Czytam opinie innych osób, ale dopiero po wyrobieniu sobie własnej. Mogę zmienić swoje zdanie, ale po recenzji prawdziwych krytyków literackich albo po wywiadzie z autorem.
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
ja też najpierw się namyślam nad swoim własnym zdaniem, a dopiero potem czytam opinie innych, bo ja łatwo ulegam (niestety). P.S. Mnie zaklinanie węży się podobało. Miała w sobie ta powieść atmosferę apokalipsy, dziwności, plus podobał mi się też styl.
@bozenas.6830
@bozenas.6830 Ай бұрын
@@fiszkowa Jakoś nic nie znalazłam dla siebie w tej książce. Początek nawet coś obiecywał, ale potem było tylko gorzej. Nie do końca wiem o co chodziło i nawet nie miałam ochoty tego zgłębiać. Czasami po prostu trafiamy nie na swoją literaturę
@wissquek
@wissquek Ай бұрын
SF uwielbiam! Po latach posuchy książkowej, oczywistego wyboru łatwiejszej konsumpcji seriali, filmów czy gier wróciłem do czytania. Wydarzyło się to właśnie dzięki SF - Asimov, Weir, Priest, Zajdel, Keyes, McCarthy, Heinlein i Lem głównie + antologie. To z kolei popchnęło mnie do dalszych prób i eksploracji literatury pięknej i klasycznej: Ogawa, Kingsolver, Pancake, Szostak, Remarque, Setz, Backman, Twardoch czy Vonnegut... Co jakiś czas zdarzały się również pojedyncze pozycje wojenno-obozowe, ale nie za dużo z uwagi na ciężar emocjonalny - Cvijetić, Czubak, Boyne, Tymiński, Vuillard, Wiesel... To wszystko było ciekawe, raz lepsze, raz gorsze, ale potrafiło wciągnąć, zainteresować, niejednokrotnie skłonić do refleksji... Wydawało mi się, że czas spędzam wartościowo, że rozwijam się w pewien sposób itd, a przy tym dobrze się bawię - wystarczy przytoczyć tu choćby przyjemne SF "Projekt Hail Mary" czy "Ukochane równanie profesora"... Jakież było moje zdziwienie, kiedy bez wyraźnego powodu postanowiłem zakosztować literatury gorszego sortu, jak mi się zawsze wydawało (choć przed laty zdarzyło mi się przeczytać opowiadania o Wiedźminie, to jednak do sagi nigdy nie sięgnąłem). I tu wybór padł na Sullivana i jego cykl "Kroniki Riyrii", które akurat miałem dostępne. No i stało się - zostałem kupiony. Dopiero teraz doświadczyłem, ile książki mogą dać czystej przyjemności, radości, zaangażowania w poznawanie tych zaskakujących światów, niczym nieskrępowanych przygód bohaterów przepełnionych ludzkimi emocjami, smutkami, miłościami, żądzami zemsty, pożądania, niemalże namacalnego cierpienia lub humoru, tak realnych, a przecież wymyślonych... Wspomniany Sullivan, Abercrombie, Hobb, Sanderson, Rothfuss, Wegner i na poprawę humoru Mortka i Eames. Palce lizać!
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
@@wissquek ooo, gruby wpis gęsty od poleceń! Parę nazwisk mam już na liście od dawna (Abercrombie, Heinlein, czy Sanderson) ale kilku w ogóle nie znam. Zapisuję zatem na przyszłość!
@kiczcock
@kiczcock Ай бұрын
Też podobał mi się "Obcy", a "Upadek" wcale!
@fiszkowa
@fiszkowa Ай бұрын
to piąteczka 🙌