Ciekaw jestem, jak Pan Doktor by sie ustosunkowal do takiego przypadku. Ja mam niedobory i problem z wchlanianiem zelaza, wiec jem duzo miesa. Moj kumpel wchlania zelazo ze szpinaku - jest weganinem i nie wolno mu tknac miesa czerwonego, bo jego stawy sie rozpadna.
@adammacierzanka1104 ай бұрын
Z cała pewnością Pana przypadek wymaga konsultacji lekarskiej. Być może rozwiązaniem byłoby suplementowanie żelaza w preparatach liposomowych.
@tomaszsadowski15157 ай бұрын
Rewelacyjny wykladzik.
@bartomiejcieslik65217 ай бұрын
Jako autor chciałbym zwrócić uwagę na 2 błędy, które popełniłem na etapie tłumaczenia materiałów źródłowych. 1. Wiek planety Ziemia oraz wszechświata (w momencie przygotowywania wykładów) szacowany jest miliardach lat. 2. Prawidłowe tłumaczenie nazwy rozmiarów gwiazd to: olbrzymy i odpowiednio hiperolbrzymy. Do błędów warto się przyznawać żeby zawsze zostawić sobie przestrzeń na rozwój ;)
@WittoriMatta7 ай бұрын
Świetny wykład
@marekwolski82917 ай бұрын
8:34 Nie ma "niezidentyfikowanego mięsa". O badaniach DNA mięsa Pani Doktor nie słyszała?
@adammacierzanka1104 ай бұрын
Badania DNA zdają egzamin w przypadku identyfikacji rodzaju mięsa w surowych (lub lekko przetworzonych) produktach mięsnych (np. chłodzone/mrożone mięsa mielone), natomiast metoda identyfikacji DNA często zawodzi w przypadku produktów mięsnych otrzymanych w wyniku bardziej inwazyjnych procesów produkcyjnych (np. z wykorzystaniem wysokiej temperatury i/lub ciśnienia). Tak więc stosunkowo często można mieć problem w trafnej identyfikacji rodzaju mięsa użytego do produkcji danego produktu, jeżeli stosuje się konwencjonalne metody analityczne - np. oparte na analizie DNA...
@gregorgeorg7 ай бұрын
Czy mogl by ktos podac - jaki srodek jest dodawany do miesa zeby po wstrzyknieciu wody , ta woda pozostala w miesie . Bo piersi z kurczka sa napompowane jak balon ! Nikt tego nie podaje !
@adammacierzanka1104 ай бұрын
Jest wiele substancji, które mogą być użyte do wiązania/wprowadzenia wody do produktów mięsnych. Przykładem jest kazeinian sodu - frakcja białkowa otrzymywana z mleka krowiego.
@marcin31367 ай бұрын
Ponoć z 1kg pompują na 1,8kg i to tylko w masarni. A gdzie reszta? A one jeszcze za życia naszprycowane antybiotykami... Szkoda gadać... z mięsem jest największy problem, żeby znaleźć pewne źródło/ pochodzenie.
@s3rverius8 ай бұрын
Nie kumam zachwytów nad alkoholami, ale to wolny kraj. Ja trzymam się z daleka od umysłów alkoholowych.
@srzalka8 ай бұрын
interesujące :) czy w planach jest kontynuacja wykładów?
@WChPG8 ай бұрын
Cykl Naukowe Czwartki został zorganizowany na obchody 120-lecia Politechniki Gdańskiej ale planujemy publikować kolejne wykłady. W najbliższych dniach pojawi się kolejny film.
@adjano31788 ай бұрын
Witam czy takie otwarte wykłady są co roku?
@WChPG8 ай бұрын
Cykl Naukowe Czwartki został zorganizowany na obchody 120-lecia Politechniki Gdańskiej ale planujemy publikować kolejne wykłady.