Avoimet kirjahyllyt: Aada Kallio
6:51
Avoimet kirjahyllyt: Tiina Kivinen
5:24
Avoimet kirjahyllyt: Miro Ankerman
4:29
Avoimet kirjahyllyt: Iiro Moisio
4:14
Avoimet kirjahyllyt: Hanna Keino
3:56
Avoimet kirjahyllyt: Tiina Poutanen
4:14
Avoimet kirjahyllyt: Jari Kemppainen
3:04
Avoimet kirjahyllyt: Pentti Rantanen
2:38
Avoimet kirjahyllyt: Anu Potkonen
4:37
Avoimet kirjahyllyt: Toivo Huttunen
2:02
Avoimet kirjahyllyt: Sinikka Hovi
3:03
Avoimet kirjahyllyt: Seppo Rinne
2:42
"Lukeminen kannattaa aina"
2:45
5 жыл бұрын
Пікірлер
@PedroGfin
@PedroGfin Ай бұрын
1:09 Varsin vakaa ”blank stare” lehmänkellonsoittajalla… 😯
@satuukka
@satuukka 4 ай бұрын
Ehdottomasti Homotalo!
@christofferkavantsaari6811
@christofferkavantsaari6811 Жыл бұрын
Toi homotalo oli kyllä loistava!😂
@csjanne2
@csjanne2 Жыл бұрын
Pikku Prinssi on paras! Muttei sitä kuulu lapsena lukea. Se on kirjoitettu aikuisille.
@Zox3s
@Zox3s Жыл бұрын
Teemu
@jiklo1883
@jiklo1883 Жыл бұрын
Kiitos tästä! Loistavaa haastattelua nuorelta mieheltä, ja Seppoa voisi varmasti haastatella, kuten myös kuunnella hyvin paljon pitempään!
@Alina.Furuholm
@Alina.Furuholm Жыл бұрын
Teemu 👍👍
@pekkakuosmanen65
@pekkakuosmanen65 2 жыл бұрын
WW II vankileireillä muut sotavangit suhtautuivat Suomalaisiin epäluuloisesti: ”Kuinka tavallinen rivimies osaa lukea? Taitaavat olla solutettuja upseereita?”
@sheikkilyyrinen
@sheikkilyyrinen 2 жыл бұрын
Kyllä nyt mielelläni söisin mansi- ja mustikoita!
@arcticpossi_schw1siantuntija42
@arcticpossi_schw1siantuntija42 2 жыл бұрын
Homotalo on sairaan hienoon melodiaan laitettu :o
@jaanaberg6125
@jaanaberg6125 2 жыл бұрын
Mä repeen vieläki joka kerta ku mä kuulen ton "poron katselusta" xdd
@jaanaberg6125
@jaanaberg6125 2 жыл бұрын
1:13 needs more cowbell
@hyrymi
@hyrymi 2 жыл бұрын
eihän näistä voi valita - kaikki huppukamaa, nase- ja mahtavia!
@grim9307
@grim9307 2 жыл бұрын
tästä tuli vaan mieleen että mun kaveri luuli fritsun olevan flirtsu ties kuin monta vuotta
@kaijaalioglu8049
@kaijaalioglu8049 2 жыл бұрын
Narsissin voi oikein hyvin heittää pihalle. Kun sen lehdet ja kukat on nuupahtaneet istuta se kesällä pihalle. Eli ei kannata heittää nuupahtanutta narsissia roskiin. Kasvaa sitten seuraavana keväänä nättinä.
@satuukka
@satuukka 2 жыл бұрын
Oma suokikki on toi Homotalo, se heijastaa hyvin jotenkin suvaitsemattomuuden syvällistä identieettiä sanavalinnoissa....
@pilvilinnaprinsessa
@pilvilinnaprinsessa 3 жыл бұрын
Homotalo ja poron katselu saivat nauramaan ääneen.
@hizwor7991
@hizwor7991 3 жыл бұрын
Homotalo paras! Narsissi ja pentagram sen jälkeen. Ai kun sai nauraa huolella taas.
@sulutkin
@sulutkin 3 жыл бұрын
Paholaisenpalvontaa, siinä on kaunis melodia, hienot kitarakompit ja jopa stemmalaulua, nam, korva rakastaa <3 <3
@eastfinn
@eastfinn 3 жыл бұрын
Jos puolisoni olisi narsissi niin laittaisin ensin maljakkoon ja vasta sitten pihalle.
@aivohalvauss
@aivohalvauss 3 жыл бұрын
Taitaa jönkkä olla jo kuollu, mutta samaa mieltä, ihmiset jotka hehkuttaa ”kulttuuria” yms. Eivät koskaan ole tehneet ruumiilista työtä. Tai edes kuvitelleensa elävänsä sellaisella. Se että ihmiset siellä etelä-suomessa ovat uusavuttomia, on vain tyhmyyttä 😎
@ainolaurell3196
@ainolaurell3196 3 жыл бұрын
👌🐱
@ronjatuomaala1644
@ronjatuomaala1644 3 жыл бұрын
112
@tapioandrejeff1408
@tapioandrejeff1408 3 жыл бұрын
Ei tarvita kovin suurta älyllistä kapasiteettia ajaakseen autoa nopeasti...kyllä nyt on Jörkka sivuraiteilla,siinä sitä juuri tarvitaan
@patriot52realfinn22
@patriot52realfinn22 4 жыл бұрын
Teemu on suomenkielen ja lukutaidon puolustaja pakko englantia vastaan. Medelplanin saavutus oli itsellenikin täysin uutta vaikka olenkin harrastanut Suomen historiaa yli 60 vuotta. Teemulta löytyy jatkavasti uusia näkökulmia harrastukseeni, Kiitos Teemu, Kaikille yleensä ja erikseen: Lue enemmän luulet vähemmän.
@eav70
@eav70 4 жыл бұрын
Näitä on niin hieno kuunnella nykyissä sensuuri Suomessa. Puolueetonta!
@Laxitas
@Laxitas 4 жыл бұрын
Teemu on paras historioitsia.
@poppajaana
@poppajaana 4 жыл бұрын
Mun on pakko kuunnella tätä uudestaan ja uudestaan ton Uusipaaval takia 😄😄
@patriot52realfinn22
@patriot52realfinn22 4 жыл бұрын
Lukutaidottomat olivat yhteiskunnan talutettavia sokeita ja kirkko oli oikeassa,,ehkä tietämöttään, mutta lukutaito loi perustuksen kansan sivistykselle ja lopulta itsenäistymiselle. Nyt internet tuhoaa lukutaitoa ja pakko-opettaa englantia.
@Mikko_Kivioja
@Mikko_Kivioja 4 жыл бұрын
Alaspeukuttajat (kaikki kaksi) ovat ilmeisesti Nolla-Oula ja Jussi Jalonen. XD
@kristofferseppanen
@kristofferseppanen 4 жыл бұрын
Meidät huijattiin ostamaan homotalo, mieheni on narsissi, yllätin mieheni katsomasta poroa ja miks äitiyspakkauksessa on kondoleja! Siinä mun suosikit😂
@laurihaapala2543
@laurihaapala2543 4 жыл бұрын
Haluaisin kuulla homotalon tarinan. Asiaan liittyy varmasti järkyttävä oikeusmurha.
@deepdysforia5229
@deepdysforia5229 3 жыл бұрын
Se oli kirjotusvirhe, kun piti olla "hometalo". 😃
@leenakarkkainen8192
@leenakarkkainen8192 4 жыл бұрын
😂😂😂
@mr.swagcat68
@mr.swagcat68 4 жыл бұрын
johanna ooppa ny hiljaa
@DJNoppamies
@DJNoppamies 4 жыл бұрын
Kun lukee näitä kommentteja lukemisen ja älykkyyden välisen yhteyden vähättelystä tulee mieleen sananlasku "se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa". Suomalaiset eivät lue kirjoja, edes 15v pojat eivät välttämättä osaa enää lukea ja pisatuloksissa tullaan alas. Ehkä kirjat ja lukutaito jäävät vain eliitin etuoikeudeksi.
@Kaesa1981
@Kaesa1981 4 жыл бұрын
Apua apua apua mulla on suu täynnä ablatiiveja
@OlaviKnaapilaMane
@OlaviKnaapilaMane 4 жыл бұрын
Talot ei voi olla sellaisia 😅🎶
@OlaviKnaapilaMane
@OlaviKnaapilaMane 4 жыл бұрын
Aluksi näytti että olet kaukana Hesasta, mutta kaikki ei ole totta. Eväät voi olla ok. Hauska tunnelma. Kiitos
@joelceda3500
@joelceda3500 4 жыл бұрын
Osa näistä kuulostaa AutoCorrectin hyökkäyksistä eikä niinkään kielitaidottomuudesta...
@kukkapurkkiteam
@kukkapurkkiteam 4 жыл бұрын
Jokainen kuolee aikanaan luki kirjoja tai ei
@DJNoppamies
@DJNoppamies 4 жыл бұрын
Toiset kuolee tyhminä, toiset viisaina
@juha2031
@juha2031 2 жыл бұрын
Niin. Jokainen kuolee aikanaan joten oleellista on aika ennen kuolemaa. Onko se mielekästä vai ei.
@kasperjoonatan6014
@kasperjoonatan6014 4 жыл бұрын
Mulla on kotona ros- ja voimariinia !!
@kasperjoonatan6014
@kasperjoonatan6014 4 жыл бұрын
Mun äite ruuvasi joka joulu jouluruuvin. Se oli kiero.
@kurkkupastillitjalammintee
@kurkkupastillitjalammintee 4 жыл бұрын
Hauskinta tuossa homotalossahan on se, että kirjoittajan tarkoituksena ei ollut kirjoittaa "hometalo", vaan hän tosiaan voivotteli kirjoituksessaan sitä, että hänen ostamassaan talossa oli häntä ennen asunut lähes 50 vuotta homopariskunta.
@kilmameri
@kilmameri 4 жыл бұрын
käytättekö vauvalla golitzipukua
@kasperjoonatan6014
@kasperjoonatan6014 4 жыл бұрын
gorillapuku on parempi.
@PekkaKivelaVirallinen281
@PekkaKivelaVirallinen281 5 жыл бұрын
asiallinen sivusto lukijakunnalla.
@Tiikuri
@Tiikuri 5 жыл бұрын
Tosiasiassa formuloiden huipulle päästäkseen tarvitaan äärimmäisen hyvin toimivat aivot. Aivan samalla tavalla kuin muiden alojen huipulle päästäkseen tarvitaan korkea älyllinen kapasiteetti. Ei siellä mitään keskimääräisen ÄO:n omaavia tyyppejä ole ainuttakaan. Se, että lukee joka päivä kirjoja, ei tee sinusta älykästä. Lukeminen on helppoa. Luettujen asioiden soveltamisessa taas on ihmisten kesken eroja, ja se kertoo älykkyydestä.
@jerem8584
@jerem8584 4 жыл бұрын
Olihan terävä oppenentti onnittelut herra penkkiurheilija/tallipäällikkö. Jos lukeminen on helppoa lukea päräytä James Joycen Odysseia kahteen tai vaikka neljään tuntiinkin. Lukiessa ajattelet, kuvittelet menet lukemasi tasalle mistä on kirjoitettu ja nimenomaan sovellat lukemaasi. Jos lukemisen soveltaminen kertoo älykkyydestä ja F1 kuljettajat ovat älykkäitä käytännönläheisessä työssä niin missä ovat tekniset tutkinnot auto ja konetekniikasta tai vastaavasta? Oliko kuuluisalla minunkin ihailemallani ilman rahoitusta huipulle ponnistaneella jo edesmenneellä Niki Laudalla insinööritutkinto ei ollut. Lauda oppi ajamalla. miettimällä ja varikolla tarkastelemalla. Käytti sekunttikelloa kierroksia mitattaessa apunaan. Ai sitä ei tarvitakaan tiesin kyllä sen. Tulit epäsuorasti sanoneeksi A joko puolustamaasi kantaan liittymätöntä tahi B että F1 kuljettajat soveltavat lukemaansa. Eivät taida lukea niin hirvittävän paljon vaan tilannekuvan, käyrien seuraaminen ja palaverit ovat sitä dataa ajamisesta. Mitä F1 vaatii on arviointikykyä, kehonhallintaa ja nopeaa reagointia siis jokseenkin suoraviivaisen loogisesti toimivia suorittajia, onko keskimääräisestä ÄÖ:stä määritelmää tai tutkimusta kaikista nykyisistäkään FI kuljettajista kun asian otit esille? Donner kärjisti lankeamustasi seurasi ylepys kommentissa. Ei edesmennyt Donner urheilua halveksinut Räikkönnen ei esimerkiksi ole kirjallisesti ilmaissut itseään juurikaan onko hänen tarvinnutkaan en tiedä. F1 kuljettajat eivät kuitenkaan rallin maailmantasolla menestyneiden tapaan ole mitään lukeneita miehiä, eivät ilman tutkintoja mutta eivät kovin kirjallisia ja lukeneita. Haastattelussa jota Donner katsoit kuljettaja kuka hän olikaan saattoi ylpeillä sillä tai vain todeta epäsuorasti että lukeminen ei ole häntä varten. Entäpä jos testit Norjassa ei olisi olleet Kimiä varten, hän olisi edelleen autonasentaja eikä menestyvä maanläheinen urheilija. Ei pidä poissulkea lukemista, oppimista sen enempää kuin urheilua.
@DJNoppamies
@DJNoppamies 4 жыл бұрын
@@jerem8584 Tyhjentävästi sanottu
@maivaiva1412
@maivaiva1412 5 жыл бұрын
mitä hittoa tuolla ablatiivilla edes haetaan? absesseja?
@pulkkakelkka
@pulkkakelkka 5 жыл бұрын
Afta? Ehkäpä kun apteekista hoitoa haetaan.
@mullisaukko423
@mullisaukko423 5 жыл бұрын
Aftoista puhutaan
@mikeymcmikeface5599
@mikeymcmikeface5599 4 жыл бұрын
Jep.
@markomakynen7041
@markomakynen7041 5 жыл бұрын
Täysin mahdoton sanoa kysymykseen muutakuin, että olette Neroja! Tänään nähdään (ja kuullaan).
5 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/oJTZkn6nhrCbeNE Kuka? Kimikö? Kimihän ei ainakaan ole tyhmä, päinvastoin.
@DJNoppamies
@DJNoppamies 4 жыл бұрын
Taisi viitata Bottakseen. Bottas ei ole tyhmä, ainoastaan keskiverto älykkyyden osalta. Hyvät refleksit, istumalihakset, hyvä auto, suhteet ja malttia ajaa ympyrää tunti tolkulla.
@juhaj.5616
@juhaj.5616 5 жыл бұрын
Hienosti, kauniisti, oivallisesti ja viisaasti sanottu. Tätä videota kannattaa jakaa.
@cassu6
@cassu6 5 жыл бұрын
No en kyl oo samaa mieltä
@TurbochargedAutism
@TurbochargedAutism 5 жыл бұрын
@@cassu6 hiljaa poeka
@joonapalviainen6369
@joonapalviainen6369 5 жыл бұрын
@@cassu6 vittu cassu
@cassu6
@cassu6 5 жыл бұрын
Joona Palviainen hahha mahtavaa :D