Zseniálisan van felépítve a könyv szerkezete és lenyűgöző, hogy mennyire hatásos színekkel, formákkal dolgozik Simmons. Ráadásul rengeteg klasszikusnak mondott írót olvastam már és az van, hogy sok írás egyszerűen nem öregedett jól. Ellenben a Hyperion egy igazi "evergreen".
@alizzemeny77197 күн бұрын
A Hyperion quadrologia az egyik legjobb scifi klasszikus szerintem. Tipp: Hozza kell szokni Dan Simmons stilusahoz, lassan kell olvasni, tobbszor is egy reszt akar, es ugy kell venni az elso konyvet, mint egy regeny elso negyedet. :) Nekem a masodik konyv a kedvencem :3
@Citromlany777 күн бұрын
@@alizzemeny7719 már várom, hogy a többi részt is olvassam ☺️
@konyvkalandok13 күн бұрын
Krisztina ez egy nagyon szuper videó lett 😊 le a kalappal előtted. Én is terveztem november/december körül egy olyan videót csinálni amiben az ADHD-ról, autizmusról,és a down szindrómáról beszélek,olvastam is a témában ilyen könyveket amiket ajánlani akarok majd a videóban. Van olyan barátnőm akinek a gyermekei szintén autisták,van olyan ismerősöm akinek down-szindromás a kislánya így a látottak alapján,és az elmondásaik alapján van fogalmam a dologról. Az ADHD-ba jobban belelátok egy kicsit,mert öcsém az hiperaktív,mondjuk már 15 éves és én úgy vettem észre,hogy sokat javult a helyzet,kiskorban az ADHD keményebb,legalábbis amit én láttam nála. De inkább meg várok 1 hónapot ezzel a videóval,mert úgy érzem még mindig nem készültem fel rá 100%-ig hogy áttudjam adni azt amit gondolok.
@Citromlany7713 күн бұрын
@@konyvkalandok várom a videódat, biztos jó lesz, ha ennyit olvastál róla ☺️
@konyvkalandok13 күн бұрын
@Citromlany77 köszönöm szépen 😊
@GalaXisJoe14 күн бұрын
Én is anya akarok lenni! Ezen túl hívjatok Lorettának! :D
@peterfejer870816 күн бұрын
Én egy 23 éves srác vagyok. Ráadásnak a házasság veszélye még távolról sem fenyeget. Langyosan hagyott a téma, de most már érdekel a szülés utáni depresszió!
@gabor7780717 күн бұрын
Az ötödik gyermeket én is olvastam még jópár évvel ezelőtt. Ennyi idő alatt a legtöbb könyv cselekménye általában kikopik a memóriámból, de ebben annyira erős sorok voltak, amikre a mai napig emlékszem. Például amikor az anya már szülés előtt is érzi a magzat fizikai viselkedéséből, hogy valami baromira nem kerek ezzel a gyerekkel. Több rész eléggé megrázó volt, de én is azt tudom mondani, hogy ez egy nagyon jó könyv.
@bfruzsi224420 күн бұрын
A videóid mindig a legjobbkor bukkannak fel itt^^ Ez a téma mindig mumus, elég könnyű elkanyarodni a lényegtől ha írok, például én:D
@Aciv24 күн бұрын
Jó és érdekes téma, viszont ez a veszett sok vágás a mondatok közepén nagyon nem szerencsés, mert megterhelővé teszi a videó nézését, hallgatását. Egy-egy befejezett gondolatmenet (vagy legalábbis mondat) után jobb lenne.
@Citromlany7720 күн бұрын
ehhez az kellene, hogy végig tudjak mondani egy mondatot elakadás és elterelődés nélkül :D nekem is tetszik az ötlet
@Aciv20 күн бұрын
@@Citromlany77 Írd le a gondolataid előre. Nem kell a komplett mondatot okvetlenül, inkább a főbb szavakat, amik vezetik az ívet, hogy miről szeretnél beszélni. Próbáld el párszor tükör előtt. Már pár ilyen gyakorlat is nagyon sokat segít. Nagyon érdekesek a videóid amúgy, és sokat gondolkodtam, hogy miért nézem mégis kicsit vonakodva, ritkásan, emiatt (nekem) tényleg sokat adna, ha jobban egyben lenne. És ehhez - akár ilyen, akár olyan úton jutsz is el oda -, ezúton is nagyon sok sikert kívánok!
@A_divisive_scarecrow29 күн бұрын
Amúgy szerintem engem is érdekelne a dolog, mindíg is elmélkedtem arról milyen jó fun lenne egy könyvet írni, költeni valamit... Szal még biztos megfordulok ezen a csatornán!😁
@gabor7780729 күн бұрын
Továbbra is nagyon tetszik ez a karakterépítős videósorozatod. Szerintem abszolút hiánypótló!
@Citromlany7729 күн бұрын
@@gabor77807 köszönöm ☺️ ez jólesett. Annyival kevesebb a nézettsége, mint egy könyvajánlónak, hogy azt hittem senkit se érdekel
@EvangelionPowerАй бұрын
Csak hogy lásd, hogy megragadtam a lényeget: a 2000-es évek elején a Viva TV-nél és a TV2-nél dolgozott műsorvezetőként (és állítólag most is aktív, csak már a Radio Cafénál) Nyúl Zsuzsa, aki Zsu néven vált ismertté.
@Citromlany77Ай бұрын
@@EvangelionPower én még nem láttam erre példát, szóval örülök, hogy ezt mondod, mostmár ezt is tudom 😀
@konyvsarokАй бұрын
Mindig szerettem volna egyszer nanowrimózni, de soha nem jött össze:D Általában van aktuálisan íródó regényem novemberre, és emiatt nem szoktam újba kezdeni. Most örülnék már annak is, ha a következő fejezetemet össze tudnám hozni...:DD Jó kis írói válság:D
@SzendiChannelАй бұрын
Életemben nem hallottam róla 😁
@bfruzsi2244Ай бұрын
Véletlenül értelmes videót dobott fel az algoritmus, úgyhogy helloooo örülök hogy itt vagy te is :D Szükség van az ilyen videókra, hobbi íróként nagyon élveztem a videót:D
@csonttot7819Ай бұрын
érdekesek a videóid, nem tervezek könyvet írni, egy ímél megírását is ugy elhalasztom h lehet már nem lesz megírva életem során. olvasni néha szoktam
@martameszaros8244Ай бұрын
Algoritmus támogató komment😉 Nagyon jó videó volt!
@gabor77807Ай бұрын
Köszi a könyvajánlókat, baromi érdekesnek tűnnek!
@MarketFrequencyАй бұрын
Jung tudott az MBTI-ról, még találkozott is valamelyik hölggyel. A részleteket nem ismerte és nem is akarta. Kínosan vigyázott arra, hogy ne foglaljon állást ezekben a témákban. Ő az archetípusok felé ment és az egész témát nagyon fluid módon kezelte, míg az MBTI pedig algoritmizálta ezt az elképzelést.
@csonttot7819Ай бұрын
pogány anarchizmus jól hangzik valamiért
@annaszekeres75182 ай бұрын
Istenem köszönöm a tippeket mert mar haldoklottam nem olyan mainstream lelektani temaju olvasnivalok utan^^
@peterfejer87082 ай бұрын
Egy kis segítség tervezőbb típusú íróknak, szigorúan az igénytelenseg jegyében: Mi lenne az első három, dolog, amit mentene egy égő házból? Vagy... Mi volt eddigi életének legnehezebb döntése, vagy élet helyzete? Egy karakter esetén kellenek erkölcsi irány mutatók, ami szerint éli ez életét. Hogyan viszonyúl a törvénytelenséghez, a szerelemhez, az élet szenségéhez? Hisz e a karaktered az abszolú igazságban? Adj neki értékrendet. Aztán adj neki, még öszönzőerőt. Mi érdekli a világban, miért van ott a történeted kezdetén ahol van? Mi motiválja egy nehéz helyzetben? A kötelességtudat, túlélni akarás, a céltudat, a kompetencia tudata, a bűntudat? Ha úgy érzed kész vagy, akkor csak most kezdődik a java: kérdezd meg minden tulajdonságáról a karakterednek, hogy azt hol, és milyen körülmények között szedte össze. Ha gyerekkorában, akkor lehet egy aprócska mondat, amit megjegyzett, és magáévá tett. Ha tinédzser vagy annál idősebb, akkor nagy változásokra érdemes gondolni. Mint például egy trauma. Ez nem egy lista, amin végig kell menni, hanem csak egy afféle gondolat ébresztő.
@Citromlany772 ай бұрын
@@peterfejer8708 nagyon jó ötletek! ☺️ Köszönöm, hogy kiegészítetted
@ragemarci2 ай бұрын
Minden ponyva ami nem szépirodalom? Van kortárs fantasy pl. ami nem ponyva?
@ragemarci2 ай бұрын
Milyen névvel írsz amúgy, nem találtam az infót😅
@Citromlany772 ай бұрын
@@ragemarci a sajátommal írnék, de nem adtam még ki saját könyvet. Mostanában kezdett újra időm lenni írni. Az utóbbi két évben az Ideológiák Tárházának kiadványaiba írtam, az nagyon sok időmet elvitte. De igyekszem minél hamarabb letenni valamit az asztalra. Ez a csatorna nem annyira akart a saját dolgaim promózása lenni, mint edukációs tartalom. Csak szeretek tanítani és nem bírtam kivárni, amíg kiadok valamit, hogy átadhassam, amit tudok.
@wcsaba83202 ай бұрын
Szia. INFJ vagyok. Évek óta ismerem a funkciókat és nagy kedvencem Jung😊 Ha megnézek több videod, megpróbálom kitalalni a típusod! (ISTJ? 😛)
@Citromlany772 ай бұрын
@@wcsaba8320 az az anyukám 😆 gondolom átragadt rám sok minden, ha már ő nevelt, de én nem az vagyok
@lucasjackson17214 күн бұрын
ugyanezt tippeltem én is
@csabafeher89712 ай бұрын
INFP, már vagy 15 éve a fióknak firkáló emberként nagyon szimpatikus videóid vannak, köszönöm a sok érdekens kontentet, csak így tovább :)
@loyellepke2 ай бұрын
Kitöltöttem én is, és a barátnőm is a funkció alapú MBTI tesztet, és megkaptuk, hogy én IP vagyok, ő pedig J 😂 Régen nagyon rá voltam állva a horoszkópokra, aztán az MBTI-re, pont azért mert imádtam karaktereket alkotni, és úgy éreztem, hogy szükségem van egy sablonra, amire építhetem őket. Ez egészen addig működött, míg nem ismertem annyira a világot és nem merültem el komolyabban, különböző karakterek felépítésében, illetve nem vettem komolyan a történetírást (grafikus vagyok, de szeretek duplán szenvedni, így sok hobbi történetet írunk a barátnőmmel). De egy ideje feltűnt nekem is (a mai 2 teszt pedig be is bizonyította), hogy nem lehet 16 csoportra osztani az embereket, mert az MBTI 16 típusa a szélsőséges példákat teszi le elénk, akik vagy ilyenek, vagy olyanok, de pont ahogy mondtad a videóban, ezeken kívül is rengeteg féle ember van. A tesztek 90%-a azt mondja, hogy én INTJ vagyok, de személy szerint egyáltalán nem érzem magam annak, ráadásul az "intuitív", és a "gondolkodó" funkció értékei majdnem fele-fele arányban állnak, majd jön egy full introvertált "érzékelés" meg egy többnyire introvertált "érzés" (65%). Ez alapján félig INTJ félig INTP vagyok (és nem váltottam meg a világot, nem fedeztem fel semmit). Barátnőm meg félig ISFJ félig ISTJ, de amúgy mindig INFJ-t kap az összes többi tesztben, és annak is érzi magát. Ő sose hitt abban, hogy az emberek kategóriákra oszthatóak, ráadásul rosszul is esett neki, hogy olyan jellemzőket kapott magára, amiket egyáltalán nem érez sajátjának. A másik amikor észrevettem, hogy nem működik az MBTI, hogy amikor a főszereplőt a körülményekhez igazítva vezetem, akkor sokkal tisztábban látom, hogy mit fog cselekedni, mintha abból indulok ki, hogy ő most egy ISFP és ebben a szituációban hogyan viselkedne egy ISFP. Úgy egyszerűen nem működik a karakter, hiteltelen lesz, vagy ahogy te is mondtad, sztereotipikus. Éppen ezért én se ajánlanám senkinek, hogy a karakter megalkotásán kívül, bárhol máshol használja, mert legfeljebb útmutatásnak jó. Mert igazi, mély karakter akkor lesz, ha az író képes egy karakter mögött meglátni azokat az érzéseket és gondolatokat, amik cselekvésre készteti a karaktereket. Örülök, hogy te is ezt erősítetted meg, mert már annyira trendi lett ez az MBTI téma, hogy egy csomó bullshit van a neten, és a character-personality oldalon is egy csomó karakternél tök téves jelölés van, mert hirtelen mindenki szakértő lett.
@MarketFrequencyАй бұрын
Az MBTI nem személyiség, hanem típusteszt, a kognitív funkciókat tipizálja. Nem azt mondja meg, hogy ki milyen személyiség, hanem azt, hogy milyen kognitív funkciókat és milyen sorrendben használ valaki.
@arturmajcher49592 ай бұрын
ENTJ-ként külön örülök, hogy ezt a példát hoztad fel. 😂
@akosvaradi81832 ай бұрын
Én aki egy valag könyvet elolvasott a témában (libriből, szóval hagyjuk is), elsőre nem tűnt vészesen bullshitnek a 16-os oldal. Igaz nekem is (hátha xd) folyton kampányfőnök lett, ami magamat ismerve valahogy nem oké xD
2 ай бұрын
Nagyon érdekes videó volt. Amit 13:10-nél mondasz, hogy neked nem is megy az MBTI szerinti kategorizálás, mert a karaktereid mennek a saját útjukon, az hasonló ahhoz, amit Stephen King vall Az írásról szóló kötetében: bedobja a karaktereit egy nehéz helyzetbe, aztán figyeli, hogyan másznak ki belőle, és jegyzetel. :) Jó, mondjuk ő alig tervez meg valamit. Engem mondjuk soha nem tudna zavarni, ha egy szerző, vagy akár én úgy írnék meg egy karaktert, hogy nem elemzem, vagy kategorizálom közben, csak megteszi, ami emberi. Heveny pszichológiai tanulmányaim alapján viszont kijelenthetem, hogy tényleg sokat segíthet, ha valaki tanult már a viselkedés sokszínűségéről, és nem csak a saját megfigyeléseire támaszkodik. Mindenesetre szerintem a legtöbb szerzőnél csak korlátozná az alkotást, ha meg kellene feleltetnie a karakterét egy ilyen személyiségtípusnak, vagy analizálnia kellene közben.
@athertox2 ай бұрын
én pont azért félek a haláltól, mert van túlvilághitem.. (OFF: és meg kell mondjam, végtelenül felháborít a gondolat, hogy ott esetleg szembesítenek a temérdek hülyeségeimmel.. :D az életen kívülről, egy mindentudó mindent látó szemszögből, baromi könnyű ítélkezni és okoskodni.. de tessék csak ide leszületni, kitéve minden korlátosságnak fogyatékosságnak, és itt és most baromi okosnak lenni egy korlátozott aggyal és ismeretekkel, na az nem könnyű.. és hiába is dörgölnék az orrom alá a bűneimet. ha újra ugyanilyen kondíciókkal, ugyanilyen körülmények és hatások közé születnék, ugyanilyen agyi behuzalosodással, akkor nyilván az adott időpillanatokban újból és újra pont azokat a hibákat követném el.. hát tehet egy ember mást, mint amit megtesz? elvileg igen, de valójában le van játszva minden előre, ez a sanda gyanúm.. különben nem lenne mindentudás (implicite a jövő ismeretével).. szóval vagy itt és most segítsenek, vagy utólag tartsák meg az okosságaikat maguknak, és ne ítélkezzenek.. hát micsoda disznóság ez kérem? először csököttnek teremtenek meg, leküldve egy elcseszett idióta világba, végig szenvedve gürcölve az életet hogy fent tartsam magam öregedve betegedve, és a végén még be is olvasnak nekem, originálisan a saját hibáikat számon kérve rajtam.. hát tetszettek volna egy ideális világot teremteni ideális lényekkel, ha ez a cél, és nem tőlünk várni a tökélyt.. nem vérlázító?.. legszívesebben materialista lennék, ha volna elég hitem hozzá.. :D. bocs az offért, de valszeg csak az a bajom, hogy perfekcionista vagyok, szüntelenül elégedetlen magammal, ráadásul nem akarom semmiért vállalni felelősséget.. pedig amúgy másoknál sokszor szeretem a tökéletlenséget.. pl. te is így vagy jó(=perfekt), ahogy vagy, Citromlány, kócosan, természetesen és allergiásan (a parlagfű amúgy engem is megkínoz). szóval hát fogadjanak el engem is csak olyannak, amilyen vagyok,.. ha már én képtelen vagyok rá..
@sumegi_emilia2 ай бұрын
Jó videó lett, és hasonlóan voltam/vagyok az E/1-gyel. :D Most mégis ezzel próbálkozom, mert bár mindig is E/3-ban írtam, túl távoliak voltak a karaktereim. E/1-ben ösztönösebben jönnek a testérzetek, közelítés (de még így se az igazi XD), szóval elkezdtem kihívásként tekinteni rá, hogy jól írjam. (Mert szerintem nehéz az E/1 XD)
@Citromlany772 ай бұрын
hát jól megírni tényleg az :D nekem se megy, egyszer remélem fog menni, addig maradok az E/3-nál :D
2 ай бұрын
Megmondom őszintén, eddig nem ismertelek, de a KZbin feldobta a videód, és amikor megláttam a kezedben a könyvem, elfogott az izgalommal vegyes rettegés, mert fogalmam sem volt, hogy milyen történeteket szeretsz, és hogy mit várhatok tőled. :D De minden jó, ha a vége jó, örülök, hogy tetszett a Kopj le, jófiú! :)
@Citromlany772 ай бұрын
Tervben van a többi könyved is! ☺️ Köszi, hogy írtál, jól esett. Még csak fél éve vagyok jelen youtubeon, engem még a Könyvfesztiválon se ismertek fel 😅
@andraspongracz22042 ай бұрын
Indie videójáték-fejlesztő vagyok. A saját szakmámban ezt a fogalmat ritmusként ismerem. Szirmai Gergő is a ritmus szót használja a filmkritikáiban. (SZFE-n végzett.) Ezen három művészeti ág között több különbség van, mint hasonlóság, de a pacing fogalma talán mindben azonos. Tehát én a ritmusra szavazok. Egyébként meg a magyar nyelvben szerintem az ütemezés lenne a legkifejezőbb szó erre, csak az nem cseng olyan jól.
@csonttot78192 ай бұрын
jó vidi köszi, a borítóról szóló részt kétszer néztem meg annyira király. nem tudom mi az h pirospontos könyvek de én is felháborodtam.
@Citromlany772 ай бұрын
A könyvmolyképző kiadó így csoportosítja a könyveit. Különböző pöttyök vannak a borítón. A vöröspöttyös könyvek a lájtosabb ifjúsági könyvek 14-16 éves korcsoportnak. Azért előítéletesek, mert az egyik legismertebb vörös pöttyös könyv az Alkonyat volt és utána még nagyon sok hasonló jellegű könyv jelent meg ebben a csoportban 😀
@peterfejer87082 ай бұрын
Ugyan én magam nem olvastam, de, ha érdekel a téma, akkor van egy könyvem hozzá. Csernus Imrétől A férfi. Ha már olvastad, vagy nem tetszett, akkor nem szóltam semmi.
@SzuPetra3 ай бұрын
Felüdülés végre kevésbé populáris könyvekről is hallani ajánlást. 🙂 Kíváncsi lennék egy negatív könyv ajánlóra is tőled (melyikek voltak eddig a legrosszabb olvasmanyaid és miért élted meg őket csalódásként).
@Citromlany773 ай бұрын
@@SzuPetra majd gondolkozok rajta 😀
@ninamatheson25613 ай бұрын
Ment is a feliratkozás! :)) Oroszokat nagyon szeretem, két élmény miatt: Dr. Zsivágót megnéztem filmen, azt, amiben Hans Matheson és Kiera Knightly játszik, lebilincselő volt, gyorsan ez után a Karamazov testvéreket, főleg Yul Brynner miatt, innen a hangoskönyvekhez merészkedtem, ott rádiójátékban a Köpönyeget meghallgattam, innentől pedig maximálisan meggyőződtem róla, hogy nemcsak mélyen emberi, kissé komor, de nagyon testes és valóságos, életszerű irodalom az orosz. A színházi előadásokról nem is beszélve, a Cseresznyéskert, stb. A Sörgyári capriccio az egyik hatalmas kedvencem, szintén filmben ajánlom sok szeretettel, méghozzá a fantasztikus női főszereplő miatt, akit Magdaléna Vášáryová alakít. Zabhegyezőt is imádom - de csakis a régi fordításban! Ajánlhatok Neked egy könyvet?? George Sand: A kis Fadette - elbájoló és fantasztikusan érdekes könyv egy pont olyan fura lányról, mint Te, aki bár másképp fura, nekem rólad ő jut eszembe! :) Szerintem tetszene :)) Jack Kerouac: Úton - a beat nemzedék nagy eposza, hasonló a Zabhegyezőhöz - pár semmirekellő vagabond fiatal útját követi és írja le szórakoztatóan, akik stoppal átszelik az USÁ-t a régi 66-os úton :))) (Én ha nem tudom egy szó kiejtését, az adott nyelvet kikeresem google fordítóban, beillesztem a szót és a mikrofonnal kimondatom vele :) ) Fú, bocsánat a spamért, de úgy megörültem a csatornádnak! :D :) Sok sikert és nagyon köszönöm!
@peterfejer87083 ай бұрын
Az én kedvencem pedig méltatlanúl elfeledett Redwall sorozat. Egyedi világa, szerethető, komplex főszereplői és egyszerű, de izgalmas történetei már gyerekként megragadták a fantáziám. A 21 könyvből csak egyet fordítottak le, és még kettő kötet történéseit rajzfilmesítették meg. Így csak három csepp történenet ismerhetünk meg a tengerből. Rajongásom odáig ment, hogy a nagyon gyarta angol tudásommal neki állok egy az egyik kötetnek lesz ami lesz. A The legend of Luke-ra esett a választásom. Sajna kifogott rajtam a régies anyanyelvi írás. Olyan szavakkal találkoztam ebben a könyvben, amire még google fordító is csak pislogott, hát még én.
@peterfejer87083 ай бұрын
Hmmm. Írással kapcsolatos szabályok, és könyvajánló? Haza értem!
@pzsolt03033 ай бұрын
Szia .Nagyon fontos a tartalmadnál , [persze ha szóba hozható a tartalomgyartás]... hogy gyárts gyorsan fogyasztható tartalmát is ....>nem short videó < Hanem gyorsan ugyan ilyen kellemes légkört árasztó gyorsabb taktusú rövidebb tartalmat. Nagyon klassz hogy népszerűsited az olvasást , az írást meg főleg. Szuper. Sok sikert kívánok. 🎉
@beasechoes3 ай бұрын
Nagyon érdekes könyveket mutattál 😮 A Bűn és bűnhődést én is imádom❤ Az élet dolgai pedig felkerült a listámra 👀 a Kőrösi könyvön még gondolkodom...😅
@niabeevid3 ай бұрын
Én nagyon élveztem ezt a videót! :) Ráadásul nem árt némi megerősítés az oroszokkal kapcsolatban, jövőre szeretnék nekiállni a Háború és Békének, az új fordítással próbálkozom majd.
@Citromlany773 ай бұрын
@@niabeevid ahhoz még én is gyűjtöm az erőt 😀
@ragemarci2 ай бұрын
Annak ők is nekiálltak. Most már járhatnának a béke résznél😢
@gyenisviktor68953 ай бұрын
Szerintem Sanderson azért nem akarja, hogy mások törvényeknek hívják ezeket, mert nem akarja a saját szabályait másokra erőltetni. Én inkább irányelveknek hívnám őket. És egyébként a kemény mágia és lágy mágia kifejezéseket is helyettesíteném valami mással, mert mágia kapcsán nincs értelme semmi "keményről" vagy "lágyról" beszélni. Lágy mágia helyett inkább a természetes vagy naturalisztikus mágia kifejezést használnám, mikor a mágia a világ természetes része, de nem racionalizáljuk. Világmagyarázati alap persze így is lehet, de a lényeg az, hogy nincs meghatározva, hogy a mágiának milyennek kell lennie. Csak van, tudomásul veszik a létét, és használják. A másik, talán jobb kifejezés a kemény mágia helyett pedig a racionális/reális mágia, amikor nem csak hogy része a világnak, de magyarázzuk is a működését, és a világmagyarázatnak is úgy képezi alapját, hogy racionalizáljuk és úgy magyarázzuk, mintha valami természeti erő lenne, aminek meghatározott működési törvényszerűségei vannak. Csak ezzel meg az a probléma, hogy a varázslat akkor igazán hatásos, ha van benne egy kis titokzatosság, misztika. Ha már magyarázható, akkor az már nem is igazán varázslat. Az már valami más. Amellett az irodalomtörténet ismeri még a mágikus realizmus fogalmát, ami lényegében azt takarja, hogy ha a világban történik valami mágikus, fantasztikus dolog, azt teljesen magától értetődőnek kezelik a történetben, nem akadnak fenn rajta, és teljesen hétköznapi módon reagálnak arra a mágikus eseményre, mintha a világ terjesen magától értetődő dolga lenne. Ilyenkor sincs a varázslatnak meghatározott szabályszerűsége, működési elve, egyszerűen csak van, és annyira természetesnek veszik, hogy tudomást sem vesznek a varázslat varázslatosságáról.
@marioksmith3 ай бұрын
Ha már show don't tell. A specificity is mint téma megérne egy videót. ;)
@Citromlany773 ай бұрын
@@marioksmith lehet, hogy egyszer majd lesz 🙂
@csabrendeki3 ай бұрын
Azt hiszem ez az elv eredetileg a film műfajából származik és az amerikai forgatókönyvíró iskola nyomán szivárog át a prózaírás eszmerendszerébe is. De írott szövegnél én kétesnek érzem, hogy lehet-e határozott választóvonalat húzni "leírás" és "megmutatás" között. Az én megérzésem szerint ez a kettő természetes módon összefolyik folyton. Hogy érthetőbb legyen, amire gondolok: próza esetén szerintem ez az elv inkább úgy néz ki, hogy "show while telling", mutasd meg, miközben elmondod. Ugys a "szabály" eredeti értelmezésében, a filmművészetben, arról szolt, hogy ne a szereplők szájába add az eseményeket, hanem mutasd meg képekben. Ez prózára vajmi kevéssé alkalmazható. Egy szereplő szájába adott leírás éppoly képszerű és átélhető lehet, mint az író-narrátor által leírt cselekmény. Ezek miatt az indokok miatt ezt az éles megkülönböztetést epikai műfajoknál erőltetettnek érzem. Tök jó a csatorna amúgy!
@Citromlany773 ай бұрын
@@csabrendeki igen, ez egy jó megközelítés lehet, valóban szomorú tendencia, hogy a filmek ennyire hatással vannak a könyvekre, pedig szerintem a klasszikus történetmesélés is nagyon szép, ahol a narrátor csak úgy meséli a történetet 🙂
@grimmlinc90363 ай бұрын
Toporgás talán🤔
@rone_z75923 ай бұрын
Nagyon igazad van! Személy szerint a Chat GPT-t maxium arra használom hogy ha esetleg nem tudom hogyan lehetne egy fejezeten belül átmenetet képezni egyes dolgok között akkor írjon egy elméleti példát rá, aztán át olvasom s akkor tudok haladni a történet írással. Gyakran abba a dilemmába ütközök erős Diszlexiával hogy miként kell/lehet egy bizonyos nyelvtani stílusú regényben (Egyesszám 1. személyben írt jelen idejű történetben múlt idejű igékkel) a karakter gondolatát át vezetni egy cselekménybe/vissza emlékezésbe majd azt hogyan lehet úgy-ahogy jól vissza hozni a jelenbe ahol meg történés van. Viszont egyéb információ szerzésre a Chat-GPT nem igen alkalmas, hiszen ha nem fizet érte az ember akkor csak egy Offline Betanított ChatGPT-t kap az ember (online kérdez tőle az ember, de nem lát rá a világhálóra ezért csak abból tud dolgozni amivel "offline" betanították) személy szerint rövidebb s pontosabb információ gyűjtésre a Microsoft Copilot-ot javaslom Edge böngésző ben (vagy Copilot/Bing AI addonnal a többi böngésző ben) ahol egy beszélgetés 30 válaszból állhat s úgy-ahogy pontos internetes forrásokból ad információt, vagy ha egy olyan téma érdekel ahol hosszabban kifejtősebben kell beszélni az AI-val akkor a Google Gemini-t ajánlom beszélgetési korlátozások nélkül. Webes cikkekből is tájékozódik hosszabban kifejti a dolgokat úgy-ahogy pontos de itt azért nem árt utána keresni hogy mennyire is igaz amit mond.
@PatrikSolyom-hu9fn3 ай бұрын
A bétahímekről van szó?
@athertox4 ай бұрын
ha a zsidók lehetnek isten kiválasztott népe, akkor ugyanilyen alapon a magyar is lehet az ősnyelv.. nemde? :D
@athertox4 ай бұрын
ó jajj, hát nehogy már 'magyarságtudatot' építs itten!! az annyira egy primitív valami volna, hogy magára valamit adó értelmiségi ember csak befogott orral, kesztyűben pöcköli magától el minél messzebbre az ilyesmi gyomorforgató ötletet.. egy kis 5 évesnél persze még bocsánatos bűn az ilyesmi :) ó igen, mily bájos gyermeki naivitás "hajrá M.o.!", no de mi komoly felnőttek vagyunk itten, diplomával a zsebünkben ám..! ilyen körökben magyarsággal kapcsolatban csak és kizárólag lenéző, megvetendő ill. gunyoros formában szokás értekezni.. sőt minél kritikusabban, minél tudományosan megalapozottabban sikerül egy jó nagyot belé rúgni magyarságunkba, az annál nagyobbat lendít a reputációnkon és röpít minket akár az MTA felé, vagy legalábbis valami irodalmi díjacska felé.. a magyarnyelvet csak magyarságellenes módon elfogadható használni. hiába na, az iskolázottság kérem! igaz, hogy Arany Atyácskáról, Világfáról, stb. oktatási rendszerünkben egész a diplomáig se hall semmit az ember fia/lánya, de ez így van jól! egy nép szellemi gyökérzete bár általában minden népnél fontos dolog és nemzeti érzést, összetartozást és társadalmi kohéziót generál, kivéve a magyaroknál. itt az ilyesmi gyalázatos egy valami és kizárólag a társadalom aluliskolázott rétegeire jellemző, sokszor merőben propaganda ízű törekvés.. "magyarságtudat" brrr!! a hideg ráz ettől a szótól.. sorvasszuk és pusztítsuk hát azokat az átkozott szittyagyökereinket! hajrá Magyarország! :)))