Nagyon érdekes videó volt. Amit 13:10-nél mondasz, hogy neked nem is megy az MBTI szerinti kategorizálás, mert a karaktereid mennek a saját útjukon, az hasonló ahhoz, amit Stephen King vall Az írásról szóló kötetében: bedobja a karaktereit egy nehéz helyzetbe, aztán figyeli, hogyan másznak ki belőle, és jegyzetel. :) Jó, mondjuk ő alig tervez meg valamit. Engem mondjuk soha nem tudna zavarni, ha egy szerző, vagy akár én úgy írnék meg egy karaktert, hogy nem elemzem, vagy kategorizálom közben, csak megteszi, ami emberi. Heveny pszichológiai tanulmányaim alapján viszont kijelenthetem, hogy tényleg sokat segíthet, ha valaki tanult már a viselkedés sokszínűségéről, és nem csak a saját megfigyeléseire támaszkodik. Mindenesetre szerintem a legtöbb szerzőnél csak korlátozná az alkotást, ha meg kellene feleltetnie a karakterét egy ilyen személyiségtípusnak, vagy analizálnia kellene közben.
@MarketFrequencyАй бұрын
Jung tudott az MBTI-ról, még találkozott is valamelyik hölggyel. A részleteket nem ismerte és nem is akarta. Kínosan vigyázott arra, hogy ne foglaljon állást ezekben a témákban. Ő az archetípusok felé ment és az egész témát nagyon fluid módon kezelte, míg az MBTI pedig algoritmizálta ezt az elképzelést.
@csabafeher89712 ай бұрын
INFP, már vagy 15 éve a fióknak firkáló emberként nagyon szimpatikus videóid vannak, köszönöm a sok érdekens kontentet, csak így tovább :)
@loyellepke2 ай бұрын
Kitöltöttem én is, és a barátnőm is a funkció alapú MBTI tesztet, és megkaptuk, hogy én IP vagyok, ő pedig J 😂 Régen nagyon rá voltam állva a horoszkópokra, aztán az MBTI-re, pont azért mert imádtam karaktereket alkotni, és úgy éreztem, hogy szükségem van egy sablonra, amire építhetem őket. Ez egészen addig működött, míg nem ismertem annyira a világot és nem merültem el komolyabban, különböző karakterek felépítésében, illetve nem vettem komolyan a történetírást (grafikus vagyok, de szeretek duplán szenvedni, így sok hobbi történetet írunk a barátnőmmel). De egy ideje feltűnt nekem is (a mai 2 teszt pedig be is bizonyította), hogy nem lehet 16 csoportra osztani az embereket, mert az MBTI 16 típusa a szélsőséges példákat teszi le elénk, akik vagy ilyenek, vagy olyanok, de pont ahogy mondtad a videóban, ezeken kívül is rengeteg féle ember van. A tesztek 90%-a azt mondja, hogy én INTJ vagyok, de személy szerint egyáltalán nem érzem magam annak, ráadásul az "intuitív", és a "gondolkodó" funkció értékei majdnem fele-fele arányban állnak, majd jön egy full introvertált "érzékelés" meg egy többnyire introvertált "érzés" (65%). Ez alapján félig INTJ félig INTP vagyok (és nem váltottam meg a világot, nem fedeztem fel semmit). Barátnőm meg félig ISFJ félig ISTJ, de amúgy mindig INFJ-t kap az összes többi tesztben, és annak is érzi magát. Ő sose hitt abban, hogy az emberek kategóriákra oszthatóak, ráadásul rosszul is esett neki, hogy olyan jellemzőket kapott magára, amiket egyáltalán nem érez sajátjának. A másik amikor észrevettem, hogy nem működik az MBTI, hogy amikor a főszereplőt a körülményekhez igazítva vezetem, akkor sokkal tisztábban látom, hogy mit fog cselekedni, mintha abból indulok ki, hogy ő most egy ISFP és ebben a szituációban hogyan viselkedne egy ISFP. Úgy egyszerűen nem működik a karakter, hiteltelen lesz, vagy ahogy te is mondtad, sztereotipikus. Éppen ezért én se ajánlanám senkinek, hogy a karakter megalkotásán kívül, bárhol máshol használja, mert legfeljebb útmutatásnak jó. Mert igazi, mély karakter akkor lesz, ha az író képes egy karakter mögött meglátni azokat az érzéseket és gondolatokat, amik cselekvésre készteti a karaktereket. Örülök, hogy te is ezt erősítetted meg, mert már annyira trendi lett ez az MBTI téma, hogy egy csomó bullshit van a neten, és a character-personality oldalon is egy csomó karakternél tök téves jelölés van, mert hirtelen mindenki szakértő lett.
@MarketFrequencyАй бұрын
Az MBTI nem személyiség, hanem típusteszt, a kognitív funkciókat tipizálja. Nem azt mondja meg, hogy ki milyen személyiség, hanem azt, hogy milyen kognitív funkciókat és milyen sorrendben használ valaki.
@arturmajcher49592 ай бұрын
ENTJ-ként külön örülök, hogy ezt a példát hoztad fel. 😂
@wcsaba83202 ай бұрын
Szia. INFJ vagyok. Évek óta ismerem a funkciókat és nagy kedvencem Jung😊 Ha megnézek több videod, megpróbálom kitalalni a típusod! (ISTJ? 😛)
@Citromlany772 ай бұрын
@@wcsaba8320 az az anyukám 😆 gondolom átragadt rám sok minden, ha már ő nevelt, de én nem az vagyok
@lucasjackson17214 күн бұрын
ugyanezt tippeltem én is
@akosvaradi81832 ай бұрын
Én aki egy valag könyvet elolvasott a témában (libriből, szóval hagyjuk is), elsőre nem tűnt vészesen bullshitnek a 16-os oldal. Igaz nekem is (hátha xd) folyton kampányfőnök lett, ami magamat ismerve valahogy nem oké xD