Zachowek, a ugoda
14:56
16 сағат бұрын
Przedawnienie zachowku
13:42
14 күн бұрын
Dziedziczenie nieruchomości
27:10
21 күн бұрын
Пікірлер
@damikkorpik8803
@damikkorpik8803 Сағат бұрын
Dzień dobry, mama zmarła pół roku temu, więc z tego co się orientuję spadek nabyłam, nie wnosząc do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Czy jeśli nikt nie uregulował podatku od nieruchomości naliczonego przez urząd gminy będę musiała go uregulować? mimo, że nie otrzymałam decyzji na moje nazwisko? I nie wnosiłam sprawy o stwierdzenie nabycia spadku? Czy jakby odziedziczyłam również ten podatek i muszę go zapłacić, mimo że jest na nazwisko mojej zmarłej mamy? Czy mogę zostawić tą sprawę i nie robić nic w tym kierunku by nabyć ten spadek. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
@mrkamil7190
@mrkamil7190 2 сағат бұрын
Jezeli chcecie lepiej zabezpieczyc zachowek zapraszam priv
@alicjanakanadyjskichdrogac1588
@alicjanakanadyjskichdrogac1588 2 сағат бұрын
Nawal wspanialych informacji.
@M2r01
@M2r01 3 сағат бұрын
Czy taki wniosek można w jakiś sposób złożyć online?
@lachkowalski6497
@lachkowalski6497 3 сағат бұрын
Zalegalizowana prawnie forma złodziejstwa,popierana przez tzw.prawnikow!!!Moja krwawica i ja decyduje co komu chce dać!!!!waraaa!!!
@kzynda1
@kzynda1 4 сағат бұрын
Zachowek to chyba najbardziej chory pomysł przy dziedziczeniu. To mój majątek i jeśli nie chcę jej komuś dać to z jakiej racji ma mieć prawo do czegokolwiek?
@rozettasikora1412
@rozettasikora1412 7 сағат бұрын
Pani mecenas, chcę wydziedziczyć mojego syna a testament po mnie mojej wnuczce po còrce zostawić. Chcę dodać że ja mieszkam za granicą a syn w polsce. Co mam zrobić? Dziękuję za odpowiedź.
@ar-la
@ar-la 3 сағат бұрын
Rozwiń strzałkę pod filmem ,tam są namiary do pani mecenas.
@Grazyna67
@Grazyna67 8 сағат бұрын
Dzień dobry Pani Anno, mam pytanie, mam 10 lat mieszkanie po rodzicach, mam dorosłą córkę ale nie wpisałam ją jeszcze w księgi wieczyste, czy córka może mieć problemy po mojej śmierci? czy lepiej wpisać? Pozdrawiam.
@karolinakub5078
@karolinakub5078 8 сағат бұрын
Dzien dobry, czyli ja nie moge sie starac o zachowek bo moj brat przyrodni dostal caly majatek za dozywocie?
@myway11188
@myway11188 8 сағат бұрын
A co w sytuacji kiedy ojciec nie utrzymuje kontaktów z dorosłym już dzieckiem i dziecko nie będzie miało informacji o jego śmierci aby w odpowiednim czasie złożyć decyzję o odmowie spadku?
@jahnvidasi
@jahnvidasi 9 сағат бұрын
Dzień dobry. Świetny kanał na YT 👍🏻 Interesuje mnie inna opcja: wniosek o obniżenie zachowku w sytuacji, gdy spadkobierca pominięty w testamencie nie opiekował się chorym ojcem i cały ciężar opieki przerzucił na drugą żonę spadkodawcy. Jego kontakt z ojcem ograniczał się do kilku telefonów w roku i praktycznie niczego poza tym. Jak to wygląda w praktyce? Czy jest materiał na ten temat. Pozdrawiam
@kamieniecpodolski7590
@kamieniecpodolski7590 9 сағат бұрын
Prawnicy skomplikowali prawo by mieć źródło swego utrzymania.
@aniutaskibinska8907
@aniutaskibinska8907 9 сағат бұрын
Dzień dobry,zmarła była teściowa zapisała w testamencie mieszkanie swoim wnukom.W testamencie także wpisała dyspozycję o wypłacie swoim synom kwoty po 50 zł tytułem zachowku.Czy w tej sytuacji mogą żądać wypłaty zachowku?
@lucywae
@lucywae 10 сағат бұрын
Cieszę się, że Panią znalazłam 🫶❤
@lucywae
@lucywae 10 сағат бұрын
Moja mama /jeszcze żyje/ zapisała w Umowie Darowizny mieszkanie swojej wnuczce.W Akcie Notarialnym jest zapis: " Obdarowana w wykonaniu polecenia Babci ustanawia na jej rzecz służebność osobistą mieszkania polegającą na dożywotnim i bezplatnym korzystaniu przez uprawnioną z calego przedmiotowego lokalu mieszkalnego " Czy po śmierci mamy należy mi się zachowek. Z gory dziękuję za odp .Pozdrawiam
@user-yb1ef1kx7q
@user-yb1ef1kx7q 11 сағат бұрын
Niektóre tylko na śmierć czekają a jak siostra albo brat dostał więcej niż brat
@AnNa-uv8eb
@AnNa-uv8eb 11 сағат бұрын
Za szybko mówisz
@elzbietajaremczuk5133
@elzbietajaremczuk5133 12 сағат бұрын
Pani Mecenas Przeczytalam że o zachowek nie można sie ubiegac po 10 latach od momentu dokonania darowizny będąc spadkobierca ustawowym.
@grazynaponska3809
@grazynaponska3809 14 сағат бұрын
Witam Panią. Mam pytania czy zajmuje się Pani prawem rodzinnym?
@krystynawolosik7084
@krystynawolosik7084 14 сағат бұрын
Czy można odebrać darowiznę bratu
@Elalew
@Elalew 15 сағат бұрын
A jeżeli testamen był pisany u Notoriusza pod presją za 1/2l wódki.a rodzony syn nie wiedział ?? Ojciec chciał zmienić ale nie doczekał i zmarł pozdrawiam
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 15 сағат бұрын
Nie wydaje mi się, żeby notariusz ryzykował kilkanaście lat nauki za pół litra wódki, czyli za 20 PLN. To jakieś bajki
@Elalew
@Elalew 15 сағат бұрын
@@prawospadkowedlakazdego nie to druga żona za pół litra wódki zabrała męża do notariusza sam zmarły to mówił a później zrobiony był testament
@BarbaraWojewoda
@BarbaraWojewoda 17 сағат бұрын
Jak widac Polskie prawo spadkowe jest ogromnie skomplikowane nie wiadomo po co .Decydowac powinien spadkodawca,jak slyszymy sady moga decydować różnie.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 17 сағат бұрын
Zwykle to właśnie spadkodawca decyduje, tylko czasem nie wiadomo o co mu chodziło...
@leokadiakaczmarek5176
@leokadiakaczmarek5176 20 сағат бұрын
Moja teściowa zmarła 18 lat temu.Darowizną już po ślubie dostała od swoich rodziców dom i grunty orne, później wspólnie z teściem kupili inny dom i grunty orne którego byli współwłaścicielami.Teść już po śmierci teściowej otrzymał darowizną ziemię po swoich rodzicach.Po śmierci teściowej sprawy spadkowe nie były nic uregulowane .Teść żyje i wspólnie mieli pięcioro synów.2 lata temu zmarł jeden z synów i teraz jego żona chce przejąć cały dom i działką co teściowa dostała od rodziców.Teść założył sprawę w sądzie o podział majątku i adwokat który zajmuje się sprawą kazał rzeczoznawcy oszacować cały majątek czyli włącznie z ziemią nabytą po śmierci.Czy synowej teścia należy się spadek tylko z tej części po teściowej czyli z domu po jej rodzicach i połowy domu i ziemi zakupionej wspólnie czy również z tej części do której należy teść.Wspomne również że teściowa przed śmiercią sporządziła testament u notariusza w którym wydziedzicza 3 synów (w tym był wydziedziczony zmarły syn) tylko problem jest w tym że testament nagle zginął (przypuszczam że został zniszczony przez żonę zmarłego syna a wiem że był bo ja sama ten testament widziałam i czytałam).Teść wspominał w sądzie o istnieniu testamentu ale oni twierdzą że go nie ma.Czy jest szansa że gdzieś można odnaleźć kopię tego testamentu.A drugie pytanie ile należy się spadku żonie w przypadku gdy testament się nie znajdzie.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 17 сағат бұрын
Nie pomogę w tak skomplikowanej sprawie w komentarzu na YouTubie. Zapraszam do skorzystania z usług mojej Kancelarii, dane kontaktowe w opisie
@user-se7nf6mu1d
@user-se7nf6mu1d 13 сағат бұрын
@@prawospadkowedlakazdego jeśli testament sporządzany był u notariusza to ten musi mieć egzemplarz!
@magorzata6245
@magorzata6245 7 сағат бұрын
@@user-se7nf6mu1dnotariusz może mieć a nie musi mieć. Za przechowywanie u notariusza jest specjalna opłata
@anitaczynienik4822
@anitaczynienik4822 Күн бұрын
P.Mecenas. Z testamentu z 2009r ojca (byla sprawa sądowa) nabylam spadek. Dowiedzialam sie, juz pozniej,że ojciec (mial w tedy prawie 90 lat) napisal bratankowi ( mojemu kuzynow)testament, w ktorym mnie i mojego syna, który od 21 lat mieszka w innym kraju (czyli wnuka mojego ojca) wydziedziczyl, o ktorym nie mialam pojęcia. Kuzyn założyl sprawę z art.679. Jest jeszcze jeden problem. Ojciec moj napisal mu też umowę dożywocia. Sprawa ma odbyć sie juz nie dlugo. Mam metlik w glowie. Nie wiem o co będzie się pytał sąd? Jak mam się do tego przygotowac?. Jestem zdegustowana tą całą sytuacją. Proszę o jakąś wskazówkę. Z góry dziękuję.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 17 сағат бұрын
Zapraszam do skorzystania z usług mojej Kancelarii w tej sprawie. Przygujemy Panią na rozprawę
@anitaczynienik4822
@anitaczynienik4822 14 сағат бұрын
Przykro mi ale mieszkam w innym mieście. Prosiłam tylko panią o wskazówki dotyczące w jaki sposób mogę udowodnić zmanipulowanie przez kuzyna mojego schorowanego i niepełnosprawnego 90 letniego ojca. O co pytać mnie będzie sąd w powyższej sprawie. Pozdrawiam.
@malgorzatabujnarowski2078
@malgorzatabujnarowski2078 Күн бұрын
Od dłuższego czasu słucham Pani porad choć nie mieszkam w Polsce. Jedno co bardzo rzuciło mi się w oczy to to, jak bardzo skomplikowane jest prawo w Polsce, i jak rząd grabi podatki od ludzi którzy dostali darowiznę. Dziękuję Bogu, że mieszkam w innym kraju.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 17 сағат бұрын
Dziękuję za komentarz
@iwonag7342
@iwonag7342 Күн бұрын
Czy istnieje tzw. testament krzyżowy?
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Wzajemny. Istnieje, ale to dwa dokumenty
@jolarokicka3438
@jolarokicka3438 Күн бұрын
Bardzo dobrze❤❤❤❤, że tlumaczysz SWIATU, jak wychodzić z tych problemów. DZIEKJE.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Dziękuję za miły komentarz :) Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do oglądania i komentowania kolejnych filmów :)
@iwonag7342
@iwonag7342 Күн бұрын
Testament zawiera nast.treść: "cały majątek przekazuję mojej żonie/mężowi i jest podpisany przez oboje małżonkòw. W dalszej części: cały majątek przekazuje swoim còrkom. A na końcu: wykonawcą testamentu czynię moją żonę/męża. Kto w takiej sytuacji otrzyma spadek? Testament był spisany odręcznie i po śmierci jednego z małżonkòw zamierzeniem było, aby cały spadek w pierwszej kolejności otrzymała druga połòwka. Czy córkom się coś należy?
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Testament wspólny dwóch osób jest całkowicie nieważny
@iwonag7342
@iwonag7342 Күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdego dziękuję za odpowiedź. Rozumie więc, że małżonkowie nie mogą spisać w testamencie swojego majątku na siebie wzajemnie? To trochę zaskakakujące, bo myślałam, że każdy ma prawo do własnej woli i zdecydować, co stanie się z jego częścią po śmierci.
@MarianJakiel
@MarianJakiel Күн бұрын
Polskie prawo spadkowe ogranicza dysponowanie własnym majątkiem (dowolne traktowanie woli spadkodawcy zawartej w testamencie przez sądy).
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Tak samo jak prawo włoskie, francuskie, niemieckie i jeszcze parę innych, w których też występuje zachowek ;)
@MarianJakiel
@MarianJakiel Күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Natomiast w USA coś takiego, jak zachowek nie występuje i to mi się podoba.
@user-vw6sl4mz2h
@user-vw6sl4mz2h Күн бұрын
Pani Anno, wprawdzie nie sprawa spadkowa, ale proszę mnie uspokoić (albo potwierdzić obawy). Byłam w fundacji na rozmowie z prawnikiem i na tyle odwykłam od funkcjonowania między ludźmi i w ogóle normalnego funkcjonowania, załatwiania spraw jakichkolwiek, że po 1. - nadmiernie rozgadana byłam i udzielałam informacji o wielu osobistych sprawach, ale jeszcze gorsze po 2. - podpisałam coś bez czytania co 🙄 Zapewne jakieś upoważnienie. Nie wiem jak można coś podpisać bez czytania, ale jak widać można 😖 Czy takie upoważnienie może np dać prawo sprzedaży mieszkania? Bo też mam podać nr księgi wieczystej (ale ponoć prawnik może też sam znaleźć online) i taki niepokój mnie naszedł, że kompletnie nie znam osoby, nawet nazwiska nie chciała podać, gdy zapytałam o godność (tylko imię podała, co w sumie dziwne trochę), a opowiadam o tylu osobistych rzeczach, co generowało masę pytań, no niczym policja, a już totalny dramat nie czytać co się podpisuje! A kojarzę, że czytałam kiedyś o takiej sprawie, że ktoś podpisał jakieś upoważnienie i stracił mieszkanie. Czy to jedynie u notariusza musi być składane takie coś, prawnik nie ma mocy sprzedać czyjegoś M? No ale to już można i pewnie podrobić podpis u notariusza. Zresztą niewiadomo do czego udzieliłam upoważnień, no tak? Znając mego pecha, to byłby niezły numer (nie powinnam nawet pisać takich rzeczy, by nie przyciągnąć tego o zgrozo), że człowiek chciał rozwiązać sprawę długów kilka tys zł, a straciłby mieszkanie. (Zresztą ponoć i tak nie ma czegoś takiego jak anulowanie długu lub części (wydawało mi się, że słyszałam o takich sytuacjach), a jedynie upadłość, ale niewarta raczej przy kwocie kilku tys zł (można więc mówić o pechu, że inny większy dług został spłacony, skoro mogłaby być upadłość, choć ponoć jak się ma mieszkanie, to wtedy mogą kazać sprzedać M zamiast upadłości?) Też głupio mi tak wprost zapytać tego prawnika o swe obawy, no bo ktoś się może obrazić, że bezpłatna pomoc, a ja z takimi obawami wyskakuję - no w domniemaniu o czyjejś nieuczciwości jakby nie było.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 16 сағат бұрын
Może go Pani poprosić o kserokopię pełnomocnictwa i wyjaśnić, że chce je Pani mieć w swoich dokumentach, bo teraz Pani pamięta co w nim jest, ale potem może to wylecieć z głowy. Dziękuję za Pani komentarz I liczę na to, że będzie przestrogą dla osób, które korzystają z prawników niewiadomego pochodzenia. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do oglądania i komentowania kolejnych filmów
@user-vw6sl4mz2h
@user-vw6sl4mz2h 5 сағат бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Dziękuję za odp. Również serdecznie pozdrawiam.
@arletaduklas5365
@arletaduklas5365 Күн бұрын
Dlaczego nie mozna dać coś swego komu chcę???? Jest to dla mnie nierozumiane!!!
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Jutro będzie opublikowany film, w którym szczegółowo odpowiadam na to pytanie. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie
@Wielkopolan50
@Wielkopolan50 Күн бұрын
Co to jest za nr podany do kontaktu,z jakiego to kraju jest?
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Z Polski. Mamy siedzibę we Wrocławiu i biura w Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie
@GabiGabryś
@GabiGabryś Күн бұрын
Dostalam darowizne od moich rodzicow bez służebności, którą chcialabym ustalic teraz samodzielnie wobec rzecz jasna moich rodziców. Jak sluzebnosc dozywocia ma sie wobec zachowku czy zachowek sie dzieki temu uszczupla z biegiem lat zycia rodzicow?
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Niebardzo rozumiem, bo miesza Pani terminy. Zapraszam do skorzystania z porady prawnej w mojej Kancelarii. W biurze lub online
@jagoda1533
@jagoda1533 Күн бұрын
Jest Pani świetna w swoim zawodzie i w przekazie cennych informacji.Mam pytanie, jak można zapisać część majątku dalekiej krewnej gdy nie znamy pesela i adresu zamieszkania. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Wystarczyvtak opisać, żeby było wiadomo o kogo chodzi.
@jagoda1533
@jagoda1533 Күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdegoBardzo dziękuję i pozdrawiam
@AgnieszkaWojewódka-v6i
@AgnieszkaWojewódka-v6i Күн бұрын
Aktem notarialnym 24lata temu dostalam dzialke A teraz rodzenstwo upomina sie o zachowek Ale kazde z nich rowniez dostalo dzialki budowlane Lecz do tego sie nie przyznaja Tylko znajomy adwokat brata Andrzeja chce aby on sie odemnie usilnie domagal zachowku A matka zmarla we wrzesniu 2023r Jak to ma sie do mnie Czy mam dac im pieniadze Ale za co Prosze o konkretna odpowiedz Agnieszka
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
J.w.
@AgnieszkaWojewódka-v6i
@AgnieszkaWojewódka-v6i Күн бұрын
Pani Mecenas minęło 10 lat jak aktem notarialnym matka dala mi działkę leśna i jest zapis Nie wchodzi w skład masy siatkowej Rodzenstwo chce abym z tego dala im zachowego Ale minęło już 10 lat a matka zmarła 13wrzesnia 2023roku Czy to przedawnienie i nic się nikomu nie należy Dziekuje Agnieszka
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Ten termin Pani nie dotyczy i zachowek się należy. Proszę poszukać mojego shorta pod tytułem największy Mit o zachowku
@leszekk7043
@leszekk7043 Күн бұрын
Kilka miesięcy temu zmarła teściowa która wraz z teściem byli właścicielami domu. Niestety teść nie chce rozmawiać na temat uregulowania spraw spadkowych, chyba, że był testament a moja żona nie została o nim poinformowana i została w nim pominięta. Żona ma 5 rodzeństwa ale tylko jedna z sióstr była ulubienicą teściów i być może na nią teściowa zapisała swoją część. Może znalazła testament dotyczący innego podzialu ale go nie ujawnia? Czy w tej sytuacji wg. prawa żona jest spadkobiercą czy nie? Kiedy można uznać, że posiada część domu?
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Trzeba założyć sprawę sądową w sądzie. Nie potrzeba do tego zgody teścia
@leszekk7043
@leszekk7043 Күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@gabarson1
@gabarson1 2 күн бұрын
Witam mam pytanie rodzice przepisali na mnie mieszkanie z działką ja nadbudowalem pietro w akcie darowizny jest zapis o służebności mojej wobec rodziców a brat dostal od rodziców pieniądze 3 lata temu zmarl tata czy po smierci mamy brat może ubiegać się o zachowek ?
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Trzeba porównać wartości, co ile było warte. Niech rodzice napiszą Panu potwierdzenie ile brat dostał pieniędzy i kiedy, bo z doświadczenia wiem, że brat będzie zaprzeczał, że cokolwiek dostał
@Eli-sq7rj
@Eli-sq7rj 2 күн бұрын
Pięknie dziekuje,jest pani super
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Dziękuję za komentarz :)
@women8118
@women8118 2 күн бұрын
Czy pani wspólnicy są również tacy biegli
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Oczywiście, jesteśmy zespołem i wszystkie trudne przypadki konsultujemy razem. Dzięki temu mamy doświadczenia z setek spraw.
@katmai7777
@katmai7777 2 күн бұрын
Pani Mecenas bardzo bym chciała aby sporządziła Pani odcinek o sytuacji z 9 minuty filmu. Czyli "świadomość testowania". Z przykładami z Pani postępowań sądowych. Kiedy np. taki zostanie uznany za nieważny. Jest jakiś katalog "chorób", które sąd "z urzędu" zleca biegłemu na badanie czy testator był "świadomy"? Pytam w kontekście mojej sytuacji. Moi rodzice mają po 70 lat. Mama od lat przyjmuje leki na schizofrenię. Jednak to nie jest stan "ciężki". Jest zupełnie świadoma, sama np. przygotowuje listę zakupów, przygotowuje posiłki, sprząta, pierze. Jest jedynie "mało asertywna"...łatwo ją na coś namówić. Tata z kolei od 4 lat pobiera leki na depresję. A depresję wywołała w nim właśnie sytuacja rodzinna dotycząca "negocjacji spadkowych". Jego córka (moja siostra) żądała od niego całości spadku. Jest w tym tak nieugięta, że nawet teraz gdy rodzice sporządzili testament, ona oznajmiła, że i tak go podważy ze względu na ich choroby. Rodzice załamani.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Trudny temat. Zwykle to już domena biegłych sądowych. Prawnik szuka tylko dziury w logicznej argumentacji biegłego.
@Danutam-z8l
@Danutam-z8l 2 күн бұрын
Witam pani mecenas Czy jeśli napiszę testament własnoręcznie i cały swój majątek zapiszę jednemu z dzieci to co wtedy ma zrobić dziecko jeśli znajdzie mój testament po mojej śmierci czy będzie musiał gdzieś okazać ten testament....
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Tak będzie trzeba go okazać. W sądzie lub u notariusza
@Danutam-z8l
@Danutam-z8l 2 күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdego czyli mam rozumieć że jeśli syn okaże testament np u notariusza to nie wtedy bez problemu będzie mógł dysponować całym majątkiem który mu zapisałam....
@katmai7777
@katmai7777 2 күн бұрын
​@@Danutam-z8lProszę nie robić testamentu "ręcznego". On zawsze może zginąć lub zostać zniszczony przez pominięte dziecko, gdy go znajdzie i odczyta. Albo go Pani źle sporządzi. Niech się Pani uda do Notariusza, lub wezwie do domu jeżeli nie może chodzić. Testament notarialny to nie jest duży koszt, a będzie Pani pewna że został prawnie dobrze sporządzony i na pewno nie zginie.
@bartosznowakowski3484
@bartosznowakowski3484 2 күн бұрын
Sz. Pani Mecenas, razem w moją mamą jestem właścicielem niewielkiej działki budowlanej. Ponieważ rodzice są już wiekowi (ojciec również żyje) mama postanowiła "przepisać" mi swoją część działki tak abym w całości stał się jej właścicielem. Natomiast moja siostra została wydziedziczona notarialnie (od 10 lat nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodzicami, jest do nich wrogo nastawiona). Mama, chcąc „uchronić” mnie od ewentualnej konieczności zapłaty zachowku córce mojej siostry (jej wnuczce) od w/w części działki przekazanej w drodze darowizny postanowiła załatwić tą sprawę w drodze sprzedaży mi swojej części działki. Czy transakcja kupna-sprzedaży (pomijając oczywiście kwestie podatkowe) chroni przed zapłatą zachowku w tej sytuacji?
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Jeśli będzie prawdziwa i będzie jej towarzyszył przepływ środków pieniężnych, to chroni. Ale wszelkie kombinacje mogą się źle skończyć.
@bartosznowakowski3484
@bartosznowakowski3484 2 күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Sz. Pani Mecenas, ipso iure zostaną zachowane wszystkie wymogi notarialne i podatkowe, a przepływ pieniędzy między mamą a mną dokonany zostanie w formie przelewu bakowego z wskazaniem w tytule aktu notarialnego. Żadnych kombinacji!
@kath1123
@kath1123 17 сағат бұрын
Jeszcze jest umowa o dożywocie, ale nie wiem czy może ona dotyczyć działki.
@krystynakulikowska822
@krystynakulikowska822 2 күн бұрын
Witam Pania. Moje pytanie Moi rodzice w akcie darowizny przekazali male gospodarstwo za rente. Mija ponad 36 lat a rodzina ciagle ma ochote na ha. Tata nie zyje 15 lat a mama powaznie chora.Ma opiekunke i srodki na pokrycie kosztow . Co o tym myslec? Jak jest to prawnie. Dziekuje za pochylenie sie nad moim pytaniem.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego Күн бұрын
Jeżeli to była darowizna za rentę rolniczą, to zachowku nie ma
@krystynakulikowska822
@krystynakulikowska822 8 сағат бұрын
Dzieki bardzo za odpowiedz❤.Slucham PANIA coraz czesciej by lepiej rozumiec . Dzis poruszanie sie bez dobrego prawnika to trudne.❤
@jolantaxyz7041
@jolantaxyz7041 2 күн бұрын
Nikogo nie oszukam. Dzieci wymiotą po mojej śmierci konto do zera jak im kod dostępu zostawię.
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Ważne, żeby się o to nie pokłóciły i nie wylądowały w sądzie. Proszę szczególnie zwrócić uwagę na małżonków, bo rodzeństwo jeszcze jakoś może się dogadać, ale małżonkowie zawsze podsycają konflikty o spadek. Wiem, co mówię
@Basia555
@Basia555 2 күн бұрын
Dostalam w darowiznie stara chalupe 20 lat temu wyremontowalam rodzenstwo chce teraz 🥴 zachuwek!!!!
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Ma prawo, ale od wartości starej chałupy przed remontem.
@franciszkaseidel2378
@franciszkaseidel2378 Күн бұрын
Pogoń to dziadostwo
@jadwidalangier1067
@jadwidalangier1067 2 күн бұрын
Ja też bym chciała zachowek jak to zrobic do kogo się zgłosić
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Najlepiej do mnie ;)
@jadwidalangier1067
@jadwidalangier1067 2 күн бұрын
Pani Aniu jak sie z panią skontaktować
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Proszę o kontakt telefoniczny na 695 560 425 w godzinach od 9 do 16 w dni robocze lub o email na [email protected]
@annakoodko-pr1sq
@annakoodko-pr1sq 2 күн бұрын
a jeśli jestem współwłacicielem konta?
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Wkrótce będzie duży film na ten temat na kanale. Proszę śledzić nowe publikację
@annakoodko-pr1sq
@annakoodko-pr1sq 2 күн бұрын
Chcę sprzedać garaż, jak uniknąć płacenia podatku, pieniadze chcę przeznaczyc na zakup auta
@prawospadkowedlakazdego
@prawospadkowedlakazdego 2 күн бұрын
Nie udzielam porad prawnych na kanale.