Warto śledzić ten kanal, .ponieważ daje możliwość edukowania się w wielu prawniczych zagadnieniach i choć trochę poznania języka i terminologii prawnej. Każdemu to może się przydać. Pani mecenas fajnie wszystko wyjaśnia i akcentuje ważne zagadnienia. Dużo, dużo lepiej, niż we wszelkich poradnikach. Bardzo dziękuję za dzisiejszy odcinek i pozdrawiam.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Pani Alicjo, bardzo Pani dziękuję za ten nie zwykle miły komentarz, w imieniu własnym i całego zespołu, który pracuje nad kanałem. Serdecznie pozdrawiam :)
@paulinaburzynska39377 ай бұрын
Oj, może się przydać. 🎡
@agnieszka75962 ай бұрын
Bardzo przystępne i klarowne tłumaczenie. Pozdrawiam
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Bardzo dziękuję za miły komentarz i zapraszam do oglądania oraz komentowania kolejnych filmów
@alicjadudek50527 ай бұрын
Zostalam wydziedziczona wczesniej 4 lata przed śmiercią matki Opiekowalam sie nia 6 miesięcy.Przez przypadek o tym sie dowiedzialam co zrobiła w moim kierunku.Nie warto być dobrym przestroga dla wszystkich pań; które macie toksyczne matki Dziękuję bardzo za przekaz informacji.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Pani Alicjo, takie wydziedziczenie można podważyć, szczególnie jeśli Pani się mamą opiekowała. Jeśli interesuje Panią ten temat zachęcam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie
@alicjadudek50527 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Sprawą jest już zamknięta . Życzę Wesołych Świąt.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
@@alicjadudek5052 Wesołych Świąt 🐣
@paulinaburzynska39377 ай бұрын
Ja również. Przez 30 lat zza granicy wspierałam finansowo i moralnie moich rodziców. Poświęcałem im moje urlopy, fundowałam zabiegi. Tymczasem oni wyprzedali mieszkania i podarowali pieniądze moim braciom na dobry start. Podczas świąt 2 lata temu moja pijana matka rzuciła się na mnie, ojca przy tym nie było. Wyszedł po (!!) zakupy bo widział co się dzieje. Natychmiast stamtąd wyjechałam. Po kilku godzinach dotarłam do domu i odczytałam wiadomości od matki, takie, że ją zablokowałam. Wiem od cioci, że oboje rodzice chcą mnie wydziedziczyć z powodu nieutrzymywania kontaktu. Najbardziej dziwi mnie to, że tata do mnie nigdy nie zadzwonił i nie zapytał co się stało. Majątek, którym rozporządzają na zasadzie dziel i rządź, sami odziedziczyli po dziadkach. Sami niczego nie wypracowali… Po maturze wyjechałam, bo nie chcieli dać mi pieniędzy na studia i zapłaciło za nie państwo niemieckie. Lajf. Uważajcie na siebie, szczególnie wy, DZIEWCZYNY.
@bretozamkb72637 ай бұрын
U mnie podobna sytuacja . Czytałem fajny tekst że - Podczas sporządzania testamentu , oprócz notariusza powinien byc obecny jeszcze psychiatra
@Grzegorzmmm7 ай бұрын
To spadkodawca powinien rozporządzać swoim majątkiem co komu i ile się należy czy nam się to podoba czy nie
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Dziękuję za komentarz
@AureluaKoczubiej7 ай бұрын
😂
@bretozamkb72637 ай бұрын
Ale jak ktos narobił dzieci , to może im też się coś należy . A nie coś w rodzaju - Było fajnie , ale umieram więc sorry ale nic nie dostaniesz
@bretozamkb72637 ай бұрын
Jeszczę trochę a dojdzie do tego że naszym majątkiem będzie zażądzał Sędzia , Prokurator , pracownik opieki społecznej i ktos z obecnej partii rządzącej
@paulinaburzynska39377 ай бұрын
Moja matka wydziedziczyła mnie z majątku, na który nigdy nie musiała pracować. Wszystko odziedziczyła po swoich rodzicach, a moich dziadkach, jedynymi ludźmi, którzy dali mi ciepło i miłość. Matka używała tych mieszkań do szantażu: jak nie będziesz taka a taka/ jak nie zrobisz tego a tego - to wszystko przepiszę na synów. Wspomnę, że dziadkowie przestali nas za życia odwiedzać z powodu alkoholizmu i awantur matki. Ale jej nie wydziedziczyli.
@pixi22097 ай бұрын
Bardzo dziękuję! 👍👏🇵🇱🖐️
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Dziękuję za komentarz
@pixi22097 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Ja dziękuję bardzo za informacje, którymi się Pani dzieli. Pozdrawiam serdecznie.
@NarcyzaRosa2 ай бұрын
Bardzo pouczające! Zanim sporządzimy testament,trzeba wiedzieć o kruczkach prawnych!😊
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie
@katmai77777 ай бұрын
Mam pytanie odnośnie punktu 1. Czy umowa dożywocia zobowiązuje do świadczenia "pomocy i utrzymania" za własne pieniądze od momentu jej podpisania? Przypadek jest taki. Rodzice podpisują z synem umowę dożywocia. Jednak rodzice nie wymagają "teraz" pomocy i mają aktualnie emeryturę z której zaspokajają swoje potrzeby. Rodzice chcą aby syn "w przyszłości" zapewnił im utrzymanie i pomoc gdy będzie wymagał tego ich stan zdrowia. 1) Czy syn ma obowiązek mimo tego płacić i utrzymywać od momentu podpisania umowy? 2) Czy siostra wiedząc, że brat spisał taką umowę, a nie "opiekuje się i nie utrzymuje obecnie" rodziców, może podważyć umowę dożywocia?
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Ciekawy komentarz. Można podważyć umowę dożywocia twierdząc, że została zawarta dla pozoru. Lepiej podejmować jakieś czynności związane z pomocą i utrzymaniem rodziców.
@katmai77777 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdegoDziękuję za odpowiedź Pani Mecenas. Czekam na kolejny film i rozwinięcie punktu 6. Szczerze mówiąc nie znam innych metod na "uniknięcie zachowku" oprócz tu wymienionych. Nadmienię, że możliwe jest połączenie kilku punktów w celu zapewnienia "dodatkowej ochrony" przed zachowkiem. Np umowa dożywocia z dzieckiem a) + wydziedziczenie w testamencie dziecka b) (o ile są przesłanki).
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
@@katmai7777 jest jeszcze kilka sposobów :) ale wszystkich chyba nie zdradzę 😊
@ewagrzedzicka87587 ай бұрын
Ja otrzymałam darowiznę w formie darowizny mieszkanie 30 lat temu od mamy. Moje 2 siostry w tym czasie otrzymały mniej więcej równowartość tego mieszkania w formie pieniężnej i rzeczowej jak auta itp. Spisałam że swoją mamą 5 lat temu u notariusza umowę zrzeczenia się dziedziczenia poprzez co nie jestem osobą dziedziczącą
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Sprytnie. Wiem jaki był zamysł :) Czasem to przechodzi, a czasem nie, zależy na jakiego sędziego trafi.
@radekk80327 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego"Tym jednym zdaniem podsumowała Pani to całe prawo, wyroki i postanowienia.
@robertlindner20497 ай бұрын
@@radekk8032dokładnie a byłem u 4 osób i każda ładnie mówi.Dom przepisany 10lat temu darowizna.W dom wcześniej jako 20latek włożone pieniądze przepadają, bo od Mamy nie wezmę teraz spłaty.Przez 10 lat inwestowane duże kwoty a jedni mówią odlicza się luzebnosc 4% za każdy rok a drugi że ten wzór to tylko tak sobie istnieje ,a trzeci że sąd może odliczyć 30tys zł albo 80tys.zl😅.Dom ogrzewanie,inwestowany, tak były 30 letnie okna i gole mury. Jak k....a słyszę madre posunięcie aby uniknąć zapłaty zachówku od oich własnych pieniędzy to mnie krew zalewa.Za życia żadno z rodzeństwa nie podjęło decyzji rozmowy z rodzicami tylko przez osoby trzecie i wiedziały ze dom będzie mój.Sam to też stwierdziłem, to nie poszli Tato dawaj mi 200tys.zl z niskiej emerytury, chociaż mają swoje mieszkania.A czekali aż umrze i przyjdą do brata bo przecież on otrzymał stary dom 300m2 ,mało ekonomiczny i drogi w utrzymaniu do nowych. To wg.Pani kto tu jest pokrzywdzony i próbuje coś uniknąć tylko dlatego ,że prawo dake komuś beż zero wkładu spłaty dużej części domu ? Przepisanie spowrotem na Mamę i znowu na mnie czy wnuki wiąże się pozornością. Ktoś zapłaci 20tys podatku ,mieszka z Mamą, opiekuje się, a rodzenstwo od śmierci Taty nie ma Mamy.Te prawo to sobie k....a wsadzicie hieny .
@fp77137 ай бұрын
@@radekk8032nie obejmie się przepisami wszystkich możliwych przypadków
@ebskigosc53912 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Kwintesencja , prawa i prawników.
@martasienkowska82637 ай бұрын
Witam. Babcia 15 lat temu przepisała mieszkznie na wnuczke. Nie byla ona w danym momencie spadkobiercą, gdyż żyła jej mama, córka babci. Mama zmarła, babcia żyje. Wnuczka stała się automatycznie spadkobiercą. Czy po śmierci babci pozostali zstępni będą mogli ubiegać się o zachowek? Czy coś to da gdy po śmierci babci wnuczka odrzuci spadek po niej?
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Zależy od sędziego. Miałam kilka takich spraw, a wyroki zapadały różne
@abigail33754 ай бұрын
Prawo spadkowe jest archaiczne i bezsensowne. Koleżanka mojej mamy musiała po śmierci męża sprzedać mieszkanie, żeby spłacić pasierba. Kobieta na stare lata została bez dachu nad głową. Dodam, że było to jej mieszkanie spółdzielcze, które wykupiła będąc mężatką. Czy doczekamy takich czasów, gdy wola zmarłego będzie w całości respektowana?
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
Prawo spadkowe jest jakie jest. Archaiczne są osoby, które się niczym nie interesują, a potem narzekają. Mam nadzieję, że mój kanał uświadamia jakie są zasady i jak można je modyfikować do swojej woli. Pozdrawiam serdecznie
@abigail33754 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego W przypadku, który opisałam nie ma winy żadnych osób. Od zachowku nie było ucieczki. Jest to wyłącznie wina naszego prawa. Najgorsze jest to, że nic się nie robi by to zmienić.
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
Prawie w całej Europie funkcjonuje zachowek.
@abigail33754 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Co nie oznacza że jest to dobre rozwiązanie. Pewnym pocieszeniem jest słowo ,,prawie''.
@alextr3122 ай бұрын
Jak to możliwe skoro: "Na zasadzie wyjątku od reguły pasierb dziedziczy po macosze czy ojczymie, jeśli ten nie zostawił żadnych krewnych ani małżonka, i to pod warunkiem, że oboje rodzice pasierba zmarli przed śmiercią macochy czy ojczyma. Jeśli po zmarłym został małżonek i dzieci, to wedle tych reguł dziedziczą tylko oni."
@zanafar76 ай бұрын
Czy jako wdowa lepiej starać się teraz o rentę wdowią po mężu czy poczekać jeśli ma się własną emeryturę? Jakąś ustawa jest w trakcie wdrażania gdzie będzie można zachować swoją emeryturę i 50% po mężu. Czy warto na nią poczekać?
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Ale jaki to ma związek z tematem filmu?
@zanafar76 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Podpowiadam co może być tematem kolejnego odcinka. Myślę że zainteresowało bo wiele osób :) Może osoby zainteresowane tematem spraw spadkowych wiedzą co i kiedy jest planowane i są chętne podzielić się wiedzą.
@marzannaknap74097 ай бұрын
Witam,jeżeli aktem darowizny mama przepisała mieszkanie własnościowe na mojego brata, to czy mnie należy się zachowek.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Tak. To zależy od kilku dodatkowych względów, ale na pewno warto się tym tematem zainteresować.
@Eva-127 ай бұрын
Witam. Umowa dożywocia. Czy mogę z mężem podpisać umowę dożywocia - opieka nad nim?
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Mh... może wyglądać jak obejście prawa, bo i tak ma Pani obowiązek opiekować się nim wynikający ze stosunku małżeństwa
@jolantakosela6377 ай бұрын
Od jakiej wartości placi sie zachowek? Z dnia przeniesienia praw własności czy z dnia zastanego? Bo jeśli ktoś dostal maly domek a z przez lata go rozbudowal, unowocześnił to zachowek bedzie po czesci z pieniędzy obdarowanego a nie darczyńcy. Mowa tutaj o darowiźnie).
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Dziękuję za ciekawe pytanie. Płaci się według stanu przedmiotu darowizny z dnia przekazania (zatem mały domek, bez zrobionych ulepszeń) ale wg cen z dzisiaj. Zwykle biegły sądowy rzeczoznawca ustala ile tako "domek" byłby warty dzisiaj :)
@jolantakosela6377 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego dziękuję za odpowiedź. Nie zmienia to faktu, że prawo polskie jest niedoskonałe. Pozdrawiam serdecznie.
@robertlindner20497 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdegoale tak ładnie każdy mówi czyli na chłopski rozum ,rzeczoznawca obliczy ile ten mały domek byłby wart dzisiaj i od tego się zapłaci? A co jak radca wprowadził nas w błąd zamiast umowy dożywocia spisał umowę darowizny.I mówiliśmy mu że dom jest wart w 2011 roku 500tys.zl A zapisała w umówię 700tys.zl? Czy mam prawo żądać od rzeczoznawcy aby wycenił posiadłość z dnia 2011roku ,gdyż nikt takiej wyceny nie robił.Jedynie była kwota napisana w 2001 roku gdy działkę wkoncu przepisał kuzyn na rodziców i kwota widniała 350tys.zł
@doux201Ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdegoto jest okradanie obdarowanego. Płaci karę za wzrost cen nie mając na to wpływu. Działki w przeciągu 10 lat potroiły swoją własność. U nas darowana działka w dniu otrzymania kosztowała 100 zł za metr - teraz 350 zł.
@PiotrSzymański-n1w7 ай бұрын
Dziękuję za informację, może Pani doradzić jakie kroki musze podjąć żeby uniknąć zachowku, jest to świeży temat umowa darowizny z 21 marca 2024, babcia przepisała mi mieszkanie, tata bez spłaty , wujek i ciocia otrzymali ode mnie po 10 tyś zł.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Proszę o kontakt telefoniczny z sekretariatem Kancelarii pod numerem 71 740 50 00 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16 celem umówienia spotkania lub konsultacji online z prawnikiem z mojej Kancelarii
@agamalinowa7 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego kancelaria jest w jakim mieście ?
@sciborzawislak21606 ай бұрын
@@agamalinowa wygląda że to Wrocek
@guciugutek53675 ай бұрын
Umowa kupna rozwiązuje wszystkie wątpliwości i spory, Podatek 2% to niewielkie pieniądze za święty spokój i uwolnienie od chciwych krewnych - poza tym jest nie do podważenia. Nieruchomość nabyta przez umowę kupna nie podlega ani spadkom, ani zachowkom. Umowa darowizny to pułapka
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Ale umowa zawarta dla pozoru jest nieważna. A taką pozorność da się udowodnić...
@guciugutek53675 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Można też udowodnić, że ktoś jest garbaty, Po legalnym kupnie za ustaloną - dowolną kwotę ( nawet 1000 zł), akcie notarialnym i zapłaceniu podatku od ceny rynkowej ... Transakcja jest legalna jak kupno działki przez morawiec.......
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
@@guciugutek5367 Widocznie wie Pan lepiej niż ja :) Mimo wszystko zachęcam do lektury kodeksu cywilnego albo chociaż podręcznika dla studentów do prawa cywilnego. Chodzi o wady czynności prawnych, albo art. 83 kc. Pozdrawiam serdecznie
@WandaZygowska7 сағат бұрын
Czy mi pobrace też marezy się zachowek
@monikakkkk1962 ай бұрын
Szkoda, że nie ma Pani Kancelarii w moim mieście. Dzięki Pani dużo więcej wiem.
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Dzień dobry. A jakie to miasto? My prowadzimy sprawy w wielu miejscach, a kontakt możemy mieć przez internet, to nawet wygodne. W ren sposób prowadzę sprawy dla osób z USA lub Australii czy Kanady. Pozdrawiam serdecznie
@jarekwisniewski92416 ай бұрын
Nie znalazlem lub pominalem ale przypadkow podobnych do mojege jest wiele wiec moze warto tez wytlumaczyc dziedziczenie i zabezopiecznie w malzenstwie bezdzietnym.. Szczegoly w opraciu o sytuacje zyciowa mogbym podac a e mail. bylby to ciekawy przyklad dla takich par
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Dziękuję za podpowiedź co do tematu. Gdzieś jest na kanale rolka na ten temat - chyba dziedziczenie po bracie. Ale zrobię coś takiego o bezdzietnym małżeństwie
@Kunet1002 ай бұрын
W kwestii umowy dożywocia. Jeśli obdarowany nie spełnia taki rzeczy jak opieka wyżywienie i inne rzeczy. I nie mieszka w miejscu gdzie przebywa ta osoba starsza która tą nieruchomość przekazała. A przebywa na stałe za granicą i odwiedza tylko raz na miesiąc lub dwa. Czy taką umowę dożywocia można sądownie podważyć?
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Można próbować
@bretozamkb72637 ай бұрын
Dobre są te podkasty . A ja tyle się nadenerwowałem na mojego obecnego adwokata
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Dziękuję za miłt komentarz, a na przyszłość polecam korzystać z mojej Kancelarii. Prowadzimy sprawy w całym kraju ;)
@karolinakowalska85862 ай бұрын
Super kanał zostaje wierna na zawsze Przejrzałam kilka podobnych absolutnie Pani Mecenas bezkonkurencyjna Brawo gdyby Pani była blisko juz bym się umawiala Pozdrawiam
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Dziękuję za bardzo miły komentarz :) Chciałbym jednak wyjaśnić, że prowadzimy sprawy w całej Polsce a konsultację można uzyskać zdalnie. W tej chwili 60% porad udzielamy w ten sposób, bo nikomu się nie chce szukać miejsca do parkowania w centrum
@fiuskorpion7 ай бұрын
pani Mecenas, mam pytanie czy rozdzielność majątkowa i przepisanie nieruchomości na małżonka, która może być przedmiotem sporu zachowkowego chroni tą nieruchomość przed zajęciem komorniczym po wyroku sądu ? chodzi o to, że osoba, która nie posiada nic ogłosi upadłość konsumencką i finito. dziękuję.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Można jeszcze skorzystać ze skargi pauliańskiej, albo zgłosić do prokuratury przestępstwo z artykułu 300 kodeksu karnego.
@fiuskorpion7 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego dziękuję za odpowiedź, natomiast nie zrozumieliśmy się. ten, który się kiedyś może ubiegać o zachowek nie opiekując się rodzicami nie jest niczyim wierzycielem. jest umowa ustna, ale ja w umowy ustne nie wierzę, dlatego szukam prawnego rozwiązania, aby nigdy do zachowku nie doszło. zostawmy wątek, bo jest bardziej złożony, bardzo dziękuję Pani Mecenas
@mag31965 ай бұрын
Moja mama za życia otrzymała w darowiźnie dom od swojego brata. Brat zmarł, później zmarła moja mama, która przed śmiercią przepisała mi jeszcze ten sam dom jako darowiznę. Jej zmarły brat miał jedno dziecko, które mogło roszczyć się o zachowek za dom od mojej mamy, jednak mama zmarła. Czy to dziecko może teraz domagać się spłaty zachowku ode mnie?
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Tak, bo ten zachowek to dług spadkowy po mamie.
@mag31964 ай бұрын
Co jeśli odrzucę spadek po mamie? Darowała mi dom jeszcze za życia
@karolinakub50787 ай бұрын
Dzien dorbry, czy mozna cofnac darowizne? Podarowalam ziemie mojej macosze, poniewaz ja mieszkam za granica, miala sie opiekowac moim Tata. Niestety jak zachorowal oddala go do domu starcow. Ufalam jej i moja prosba nie zostala w umowie ujeta.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Można, w przyszłym tygodniu będzie cały film na ten temat
@karolinakub50787 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Serdecznie Pani dziekuje za odpowiedz, i czy mozna u Pani Mecenas skorzystac z porady i poprowadzenia sprawy jesli jestem z innego miasta? Pozdrawiam.
@antoninasolak20987 ай бұрын
Co się tyczy umowy dożywocia ,rozumiem że nie ma obowiązku zapłacenia podatku do US tylko opłaty notarialne ,tak ?
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
2% pcc, jak przy sprzedaży, ale to notariusz pobiera tę kwotę
@robertlindner20497 ай бұрын
Dokladnie ale chyba Pani wie ze sad juz prrzyznał przy takiej umowie zaplaty zachowku spadkobiercom?Wiec ta umowa jest taka prawa jak unowa najmu okazjonalnego u notariusza ,gdy wynajmujacy przestaje placic to i tak sa problemy by go eksmitować,i jak oszukał notariusza o miejscu do ktorego sie ma wyprowadzić,to nie ponosi odpowiedzialnosci karmej za krzywoprzysiestwo .A najemca ma darmozjada we własnej nieruchomosci .Czy to nasz obowiązek aby wspomagać rPansteo ?Czy to ono powinno budować mieszkania i udzielać pomocy obywatelom.@@prawospadkowedlakazdego
@fp77137 ай бұрын
@@robertlindner2049nie, nie powinni obywatele państwa zapewniać lokum innym
@martamonikasmyklinska31567 ай бұрын
Moja mama ,przepisala mieszkanie na swojego syna,teraz chciala by zmienic swoja decyzje ,czy moze,czy juz nie jest zapozno ,jak on juz jest wlascicielem?Dziekuje z gory za odp
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Jeśli on się zgodzić, to nie ma problemu. Ale jeśli nie będzie chciał się zgodzić, to wtedy pozostaje tylko odwołanie darowizny. Już wkrótce na kanale film na ten temat
@robertlindner20497 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdegowitam jak się zgdzi😊.Ja chce oddać Mamie ,która przepisze je spowotem na mnie albo wnuka nie pelnoletniego.Ale wystarczy że sąd uzna pozorność i stracę 2% podatku a w przyszłości zachowku i opłat za sprawę sądowe. Super te prawo .A Z Mamą nikt niechce zamieszkać za oddanie im domu i spłatę mojego spadku i poniesionych kosztów modernizacji.Brawo Polska
@Urszula-hf1zk6 ай бұрын
Czy wnukom się cokolwiek należy, po śmierci babci? Przepisała wszystko na jednego z trzech synów,ktiry jest wujkiem dla tyvh wnuków.
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Tak, jeżeli nie żyją dzieci babci, w ich miejsce wchodzą wnuki
@Basian16 ай бұрын
Sporządziłam dawno temu umowę darowizny z prawem dożywocia dla córki,jeszcze za życia mężnym syna który nie interesuje się mną absolutnie nie utrzymuje kontaktu z całą rodziną Czy mogę sporządzić testament odręczny wydziedziczajacy go czy muszę iść do notariuszs
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Tak, nie ma tutaj żadnych ograniczeń
@danutawieckowska36414 ай бұрын
Pani Anno moja mama zapisała dożywocie wnukowi który razem ze swoją matką podstępem doprowadzili do tych czynności. Po 3 miesiącach kazali zrzec się jej praw dożywocia bo nie mógł wziąść kredytu.Po tych czynnościach okazało się że opróżnili mamie konto i ją wyrzucił wnuk z domu. Czy można uznać to za pozorne dożywocie .Proszę o pomoc
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
Można powalczyć. Ciekawa sprawa, ale dosyć trudna.
@Hawwa17 ай бұрын
Fajne porady dla poszkodowanych czlonkow rodziny
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Dziękuję za komentarz :)
@zosiak14164 ай бұрын
Mamy z mężem małą Sp. z o.o. każde z nas miało po 50% udziałów. Dwa lata temu mąż zachorował, co sprawiło, że nie mógł prowadzić spraw firmy i teraz sprawuję sama nad nią zarząd. Mąż zrobił darowiznę udziałów na moją rzecz, czy w przypadku śmierci męża od wartości tych udziałów będzie należny dzieciom zachówek?
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
Prawdopodobnie tak, ale musiałabym ustalić jaką mieliście strukturę majątku, bo spółki z oo i darowizny zwiastują, że niestandardową :)
@zosiak14164 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Dziękuję
@tyberiuszbery73594 ай бұрын
Czyli umowa dożywocia i problem z głowy?
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
To zależy, bo wtedy nieruchomość trafia do majątku wspólnego i po rozwodzie trzeba się nią podzielić z byłym małżonkiem...
@tyberiuszbery73594 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego A jeżeli nie ma się małżonka, a umowe podpisuje się przede wszystkim przed ochroną przed prawem do zachowku ze strony wnuków itd. to problem rozwiązany tak 🙂
@rafalrafalski70296 ай бұрын
Czy testament sporządzony u notariusza,ale bez podpisu testatora a jedynie z podpisem notariusza jest ważny?
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Ale to co Pan ma to jest odpis testamentu. Oryginał jest u notariusza i musi mieć oba podpisy.
@reniasadura10667 ай бұрын
Czy jeżeli moja mama przepisała mieszkanie w darowiznie 20 lat temu Zmarła 2 lata temu Czy mi jako córce przysługuje zachowek
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Jeżeli przepisanie było umową darowizny ma rzecz innego spadkobiercy, to zachowek się należy
@reniasadura10667 ай бұрын
❤
@reniasadura10667 ай бұрын
Dziekuje
@jadwigapoddebniak68727 ай бұрын
Witam Zmarł mój syn w 2013r ja chcę sporządzić testemant w tym wydzieczyć mojego wnuka czyli syna mojego zmarłego syna. Z moim wnukiem nie mam żadnego kontaktu żadnej relacji z nim, kontakt zupełnie zerwany mimo moich próśb. Chciałabym go wydziedziczyć. Czy jest to możliwe? Mieszkanie które posiadam chce po połowie na moją córkę i wnuczkę.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Trudna sprawa. Takie wydziedziczenie będzie można z łatwością podważyć. Trzeba się dobrze przygotować, ale to nie temat na rozmowę w komentarzach. Zachęcam do kontaktu z moją Kancelarią, możemy w tym pomóc.
@kpecet6 ай бұрын
A co się dzieje, gdy ktoś umiera w starym prawodawstwie w maju 2015 roku i nie ma po nim spadku i sprawy spadkowej ani zrzekających się potencjalnego spadku, a ktoś inny przypomina sobie o długu po 9 latach i pozywa prawdopodobnych spadkobierców w 2024 roku. Czy rozpoczynająca się sprawa spadkowa będzie według prawa obowiązującego w dniu śmierci, prawa po 6 miesiącach od śmierci czy prawa z w dnia ustalenia masy spadkowej?
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
To pytanie nie ma związku z tematem filmu.
@jaroz682 ай бұрын
A jak jest z zachowkiem w przypadku gdy uprawniony krewny jest w Polsce, a majątek spadkodawcy np w Wielkiej Brytanii?
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Będzie problem z przeprowadzeniem dowodów na okoliczność wysokości zachowku.
@jaroz682 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego czy w takim przypadku stosowane jest prawo spadkowe kraju spadkobiercy, a nie kraju spadkodawcy?
@Mazby27 ай бұрын
czy można zawrzeć umowę dożywocia z jedną osobą na kilka nieruchomości?
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Ostatnio analizowałam taką kwestię i nie znalazłam żadnych przeszkód
@Mazby27 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Bardzo dziękuję za odpowiedz. Z uwagą śledzę Pani filmy i polecam je znajomym, świetna inicjatywa. Szkoda, że Pani tak daleko ma kancelarię, bo skorzystał bym z usług. Zbyszek _Zakopane
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
@@Mazby2 udzielamy również porad on line 😀 zachęcam do kontaktu 😀
@PiotrSzymański-n1w7 ай бұрын
Dzień dobry, czy w umowie darowizny mam paragraf art. 1039 p 1 kc zwalnia przedmiot niniejszej darowizny z obowiązku zaliczenia na poczet masy spadkowej
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Niestety nie. Ten przepis o schedzie spadkowej, który dotyczy podziału majątku spadkowego. Miałam do czynienia z wieloma "ofiarami" tego błędu. Proszę zainteresować się tematem póki nie jest za późno
@halinakoszowska1456 ай бұрын
Dzien dobry Ojciec mial corke z innego związku z która nigdy nie mialam kontaktu ,przed smiecia ojciec dokonał darowizny na jej rzecz jak i gdzie to sprawdzic?Dziękuję
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Wyciągi z rachunków bankowych, księgi wieczyste...
@agadan8647 ай бұрын
Dzien dobry.zmarla mi siostra,szwagier,wczesniej syn siostry teraz drugi zostala tylko wnuczka siostry,ja się zajmowalam pogrzebem siostry teraz pogrzebem jej syna,wnuczka nie byla ani na pogrzebie mojej siostry ani jej drugiego syna.ja sie wszystkim zajmowalam,teraz sie zjawila poszla do notariusza ze wszystko jest jej.czy mam prawo do zachowku?
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Niestety, rodzeństwo nie ma prawa do zachowku. Tylko dzieci, małżonek lub rodzice (o ile nie ma dzieci).
@misiugogo58297 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego W 5:00 minucie powiedziała Pani że do zachowku uprawniony jest małżonek spadkodawcy i jego rodzice. A czy dzieci rodziców małżonka spadkodawcy również są uprawnione do zachowku?
@KammmilloКүн бұрын
Jeśli mama z siostrą przekażą mi pewną część spadku po tacie, to czy potem siostra będzie się mogła upomnieć się o zachowek od tej części co przekazała mi mama?
@prawospadkowedlakazdegoКүн бұрын
Tak
@hektor1515 ай бұрын
Nie wspomniała Pani o jednym bardzo prostym rozwiązaniu, jakim jest fundacja rodzinna, którą można w praktyce obejść całe prawo spadkowe. Myślę, że poruszenie tego tematu, może być ciekawym odcinkiem dla wielu Pani odbiorców.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
Niestety jest specjalny przepis wyłączający możliwość wykorzystania w tym celu fundacji rodzinnej.
@hektor1515 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego o ile nie wniesie się majątku do fundacji na więcej niż 10 lat przed otwarciem spadku, a spadkodawca ustanowi fundację rodzinną spadkobiercą. Jeśli dobrze pamiętam, fundacja rodzinna jest traktowana jako osoba spoza spadkobierców, więc jeśli utworzy się ją wystarczająco szybko, można ochronić cały majątek przed roszczeniami. Czy się mylę?
@bogusiaeizenchart73876 ай бұрын
Czy zachowek -przedawnia się.Jeśli nie było spisanego testamentu...
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Zachowek zawsze się przedawnia bezwzględnie na to, czy był testament czy nie
@PawelzBydgoszczy7 ай бұрын
Super.
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Dziękuję za komentarz i życzę miłego dnia
@ania...-90807 ай бұрын
A co gdy były mąż jest w związku lub był w związku i umarł A ma troje dzieci i w jego gospodarstwie zostaje partnerka Tylko z jednym dzieckiem utrzymywał kontakt który wynikał z wyroku sądu Czy dzieci mogą starać się o zachowek od partnerki lub teraźniejszej żony???
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
O zachowek mogą starać się dzieci pominięte lub pokrzywdzone w testamencie od osób, które otrzymały spadek lub darowizny od spadkodawcy
@pakulson50642 ай бұрын
A co z prawem do zachowku w sytuacji jeżeli darowizna była dokonana 26 lat temu ?
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Odpowiedzi są w filmach i shortach na moim kanale. W przypadku, gdyby Pan chciał zasięgnąć indywidualnej porady w swojej sprawie zachęcam do kontaktu z moją Kancelarią. Dane kontaktowe w opisie filmu. Pozdrawiam serdecznie
@Damian124lm23 күн бұрын
Pracuje u ojca. Ojciec przepisal mieszkanie siostrze. Mi powiedzial ze nic mi nie przepisze ;( cos mi sie nalezy ?
@prawospadkowedlakazdego23 күн бұрын
Zachowek
@fommyreal24047 ай бұрын
Witam ostatnio dowiedziałem się że moja mama rozpisała notarialnie gospodarstwo, podzieliła na dwoje mojego rodzeństwa a ja nie byłem nawet poinformowany, czy ja mogę dochodzić roszczeń
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Jeżeli to była darowizna za rentę, to może być ciężko. Proszę poszukać na moim kanale shorta o gospodarstwie rolnym
@jacekstudzinski44872 ай бұрын
Czyli jeśli rodzice przepisali notarialnie gospodarstwo jednemu z dzieci spisując umowę dożywocia to pozostałemu rodzeństwu nic się nie należy po ich odejściu na tamten świat?
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Zależy od umowy jaka podpisali, bo to co Pan nazywa "umową dożywocia" może nią nie być. Trzeba zobaczyć dokumenty
@jacekstudzinski44872 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego widziałem ten akt notarialny, rodzice przekazali synowi całe gospodarstwo w zamian za udostępnienie dwóch pokoi i łazienki dla rodziców, zapewnienie leczenia, dowozu do lekarza, jedzenia, pochówku, itd.
@edytachackiewicz6 ай бұрын
Witam brat po smierci ojca oddal swojej partnerce auto ojca zostal tez dom ojciec nigdy minie nie akceptowal czasem rozmawialam z nim przez telefon tez zawsze mnie wysmiewal czy nalezy mi sie zachowek
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Może nawet spadek się Panu należy, czyli część domu. Chyba, że jest testament, to wtedy warto walczyć o zachowek
@haniayt46046 ай бұрын
Zachowek powinien być zlikwidowany
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Dziękuję za komentarz
@scalak196620 күн бұрын
Siostra otrzymała mieszkanie w darowiźnie 16 lat temu o czym ja się dowiedziałem nie dawno. Rodzice do tej pory płacili podatek za mieszkanie jako oni. Chyba właściciel mieszkania musi płacić za nieruchomość. Co jej grozi to jest ok 190 miesięcy. Ten temat spotyka wiele osób
@prawospadkowedlakazdego19 күн бұрын
@@scalak1966 tak właściciele nieruchomości powinni płacić podatki za swoje nieruchomości.
@prawospadkowedlakazdego19 күн бұрын
Może Pan wystąpić o zachowek
@scalak196619 күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Nawet jeśli jeszcze za życia rodziców przekaże to mieszkanie w darowiźnie swojej córce. Potem powie, że ona nie ma żadnego majątku po rodzicach i nie musi płacić zachowku.
@PiotrSzymański-n1w7 ай бұрын
Ten zapis chroni mnie przed zachowkiem?
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Przykro mi
@Maria-lk2ke2 ай бұрын
Jaki zapis chroni przed zachowkiem
@sciborzawislak21606 ай бұрын
5:30 Co to znaczy niedawno? I dlaczego większość notariuszy odmawia potwierdzenia zrzeczenia tylko zachowku, firmując tylko ZRZECZENIE DZIEDZICZENIA W CAŁOŚCI?
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Stare informacje Pan ma z tymi notariuszami. Przed 2022 rokiem był z tym problem, teraz już nie ma. No chyba, że notariusz nie wgrał sobie aktualizacji ;)
@sciborzawislak21606 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Dziękuję za uwagi. Wydaje się że nie mam starych informacji, a tylko konsekwentnie trafiam na zwykłych rejentów, a nie takich notariuszy, którzy są po patchu na system operacyjny. Nie wiem, gdzie szukać tych drugich.
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Przyznam, że mnie Pan zaskoczył. Naprawdę są takie problemy? Proszę spróbować podzwonić po różnych rejentach, a w razie dyskusji proszę pokazać treść art. 1048 par. 2 KC
@grzegorzbialkowski53415 ай бұрын
Mam taka sytuacje ze mamy 5/6 od babci czyli 3/6 od babci i 1/6 za ojca a brat teraz krzyczy o zachowek czy mu sie nalezy jak tyle lat go tu nie bylo z 50 lat tu nie mieszkal dom w gormie darowizny babcia mamie zapisala
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
To skomplikowana sytuacja. Prawdopodobnie się należy, ale można się bronić i o wyroku zadecydują detale
@jozefkrzyzaniak50996 ай бұрын
Bede spadkodawca! Jestem leciwy! Cytat z filmiku- Do tej pory zdarzaly sie sytuacje, ze rodzic, ktory przez lata nie interesowal sie dzieckiem wyciagal reke po spadek lub po zachowek! Mysle ze tylko w wypadku losowym moglbym ubiegac sie o spadek lub zachowek!
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Chyba coś źle Pan zrozumiał
@KasiaRuta-wz7ti7 ай бұрын
Witam serdecznie Mojego syna dziadek przepisał na niego cały majątek, napisał testament własnoręcznie, w sądzie wygraliśmy i małoletni syn odziedziczył wszystko po dziadku, ale mam pytanie ponieważ , dziadek już nie żyje, ma dwoje dzieci , które od wieluński nie mieli z nim kontaktu , nie interesowali się nim w ogóle. Teraz kiedy syn skończy za miesiąc kończy 18 lat i z tego co wiem chcą walczyć o zachowek . Co możemy zrobić aby uniknąć tego????
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Jeżeli nie byli wydziedziczeni, to pewnie wytoczą proces sądowy o zachowek (przy czym wiek syna nie ma znaczenia). Nawet jeśli zostali wydziedziczeni, to też mogą taki proces wytoczyć i twierdzić, że wydziedziczenie jest wadliwe albo niesprawiedliwe
@radzik24116 ай бұрын
Odrzucenie spadku to to samo co zrzeknięcie się go ?
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
No właśnie nie. Na kanale jest film wyjaśniający różnice
@radzik24116 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego mam pytanie techniczne kiedyś już rozmawialiśmy w komentarzach jestem skłonny nawet opłacić poradę jeżeli jest taka możliwość
@radzik24116 ай бұрын
Kwestia czy jeżeli odrzuciłem spadek po ojcu jestem wstanie kierować do Wujka roszczenia z tytułu Zachowku jako zstepny po dziadkach
@piotrpiela870Ай бұрын
@@radzik2411no ok bo by u HB no bo
@piotrpiela870Ай бұрын
@@radzik2411on unii
@mirosawaleszcz66787 ай бұрын
Jak oszukac rodzine
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Dziękuję za komentarz
@WandaZygowska7 сағат бұрын
Zmar muj brat 5lat temu sostrzeniec pszywlasczyl sobie nasze mieskanie po rodzicach .
@WandaZygowska7 сағат бұрын
11:11
@bretozamkb72636 ай бұрын
Podczas sporządzania tstamentu , oprócz notariusza obecny być powinien jeszcze psychiatra
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
To testament nie kosztowałby 200 pln tylko 1000 pln i niktby z tej opcji nie korzystał
@doux201Ай бұрын
Nie rozumiem terminu 10-letniego zachowku. Mówi Pani ze darowizna przekazana na 10 lat przed śmiercią darczyńcy nie może być już obciążeniem obdarowanego. Następnie mówi Pani ze nie zawsze. Dajmy przykład. Matka przekazuje w darowiźnie działkę synowi, umiera 15 lat później. Czy siostry obdarowanego maja w takiej sytuacji prawo do zachowku i w związku z tym roszczeń od brata czy już nie z uwagi na 10-cio letni termin?
@prawospadkowedlakazdegoАй бұрын
Proszę dokład oglądać. Odpowiedź jest w filmie
@grazynam63394 ай бұрын
OTO polska właśnie😢
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
Zachowek obowiązuje prawie w całej Europie
@Niko-19065 ай бұрын
Na co komu zachowek? Kolejny idiotyzm polskiego prawa.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
W razie gdyby Panu przysługiwał, to ja chętnie go przyjmę jeśli Pan nie chce :)
@Niko-19065 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego zachowek to uniemożliwienie rozporządzania własny majątkiem. Państwu nic do tego co zrobię z tym na co pracowałem całe życie. A kto nie może rozporządzać własnym majątkiem NIEWOLNIK.
@prawospadkowedlakazdego5 ай бұрын
A ja mam taką Klientka, która ojciec porzucił jak była małym dzieckiem. Miała dokładnie 4 lata. Zostawił ją z matką bez środków do życia. Po paru latach się ustatkował i założył kolejną rodzinę. Kiedy moja Klientka skończyła 18 lat postanowiła odszukać ojca. Niestety "tatuś" nie wpuścił jej do mieszkania i zatrzasnął drzwi przed nosem. W testamencie zapisał wszystko dwóm innym córkom z drugiego małżeństwa. Czy uważa Pan, że moja Klientka nie ma moralnego prawa do zachowku?
@Niko-19065 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego państwo nie ma prawa do rozporządzania majątkiem prywatnym. Jeśli ten pan tak zrobił to będzie się smażył w piekle i jest gnojem ostatecznym ale my jako społeczeństwo możemy tylko go napiętnować. Porzucanie rodziny nie jest wykroczeniem ani przestępstwem żebyśmy dochodzili sprawiedliwości społecznej. Obowiązki tego pana kończą się z osiągnięciem pełnoletności lub zakończeniem edukacja pani klientki. Własność prywatna jest świętością. Jeśli kapitan państwo ma mi mówić co mam zrobić z zarobionymi pieniędzmi to polecam podatek 100%. Później państwo podzieli sprawiedliwie według potrzeb. A zapomniałem już to przerabialiśmy a nazywa się komunizm.
@bogeylocram55842 ай бұрын
Zachowek nie powinien nikomu przysługiwać! Życzenie w testamencie powinno być Święte! Po to się go ku...wa pisze!
@romanduzewski84957 ай бұрын
Pani niech powie co to za męnda wprowadziła przepis o zacowku trzeba zmienić to prawo i już ale wtedy prawnicy byli by nie potrzebni
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Jakiś rzymianin, bo zachowek wywodzi się jeszcze z czasów prawa rzymskiego.
@romanduzewski84957 ай бұрын
dziękuje za informację sprawdzę który to był rzymianin i czym się kierował ustanawiając to prawo może miał poglądy sprawdzić to warto
@AdwokatIwoKlisz7 ай бұрын
A ja widzę, że dla Pana to nie tylko prawnicy są niepotrzebni, ale nauczyciele języka polskiego i ortografii również 😂😂😂
@bogeylocram55842 ай бұрын
Prawo rzymskie niech zostaje w Rzymie! My mieszkamy w Polsce! Chyba ten idiotyzm w innych krajach nie istnieje! 😂Spadkodawcy bez powodu nikogo nie wydziedziczają. Ostatnia wola w testamencie spadkodawcy nie powinna być obalona przez jakiegokolwiek Palanta w todze! Bo on nie jest właścicielem spadku.😢To jest po prostu kradzież i bezprawne rządzenie się cudzym majątkiem! Tych co te prawo wymyślili powinno się ..... Ale ponieważ tu jest bezprawie więc robią co chcą.
@ninjazorro2 ай бұрын
❤😂
@olo1219732 ай бұрын
Co za zwyrodnialcy wymyślają takie zawiłe prawa?
@prawospadkowedlakazdego2 ай бұрын
Starożytni Rzymianie ;)
@grazynagrabowska5246 ай бұрын
Wie pani, ludziom trzeba mówić wolniej i prościej bo raczej starsi chcą wiedzieć. Ja mam problemy z zapamiętaniem Wolniej i jaśniej!!!!!
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Zapraszam do skorzystania z odpłatnej porady prawnej w mojej Kancelarii. Wszystko Pani wytłumaczymy. Jeżeli uważa Pani, że źle tłumaczę, to proszę skorzystać z innego kanału na YouTubie, nie tylko ja zajmuje się prawem spadkowym.
@annap.51617 ай бұрын
Jeśli nie ma dzieci to spadkobiorcami będzie chyba rodzeństwo
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Najpierw małżonek i rodzice, a rodzeństwo dopiero w następnej kolejności
@grazynam63396 ай бұрын
Chore Polskie prawo .
@prawospadkowedlakazdego6 ай бұрын
Dziękuję za komentarz
@magorzatawertejuk33323 ай бұрын
Bardzo chore zwłaszcza dla bezpłodnych par. Możesz harować całe życie a po śmierci współmałżonka jeśli nie ma testamentu jego rodzince należy się połowa spadku. Recepta na gehennę dla żyjącego współmałżonka. Chory coraz bardziej kraj i chore prawo.
@barbara35133 ай бұрын
@@magorzatawertejuk3332dokładnie rodzinka która nie chce cię znać i traktuje jak trendowatego potem się rzuca na spadek jak sępy na padlinę 😔
@piotrgaczkowski31402 ай бұрын
Rodzina tego współmałżonka, który żyje dłużej dostanie więcej niż tego który umarł jako pierwszy, to też jest niesprawiedliwe.
@ZnakOrla17 ай бұрын
Zachowek powinien byc zlikwidowany ! Najwazniejszym powinien byc testament ze wskazaniem co komu ile zostawiam.☝️
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
Dziękuję za komentarz
@as347 ай бұрын
Na szczescie nie jest😮
@alfred-n6u4 ай бұрын
Prawnicy mają zyskowny zawód ,ale obłudny i parszywy. Jedni mówią ci jak dostać zachówek a drudzy jak go ominąć, i tak to jest również w innych kwestiach,chory ten świat !!!
@prawospadkowedlakazdego4 ай бұрын
Dziękuję za miły komentarz.
@alfred-n6u4 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdego Jedynie prawda jest ciekawa.
@mam0la4 ай бұрын
Obłudne i parszywe jest często zachowanie ludzi, nawet nam najbliższych.. Prawnicy pomagają złagodzić skutki tego. Ja tak to widzę.
@waldemarskw15834 ай бұрын
@@prawospadkowedlakazdegoI JAKŻE prawdziwy, ale wyparcie prawdy zbywane jest słowem dziękuję,
@LewackiParch7 ай бұрын
najlepiej NIE umierac !!
@prawospadkowedlakazdego7 ай бұрын
;)
@zosiak14164 ай бұрын
Who wants to live forever😄
@danmus203816 күн бұрын
Rodzeństwo nie ma prawa do zachowku? Od kiedy ?
@prawospadkowedlakazdego16 күн бұрын
Nie ma się prawa do zachowku po rodzeństwie. Czyli jak umrze brat lub siostra, to nie mamy prawa do zachowku po tych osobach. Natomiast nasze rodzeństwo ma prawo żądać zachowku od nas po naszych wspólnych rodzicach.
@danmus203816 күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdego dziękuję za odpowiedź. Bo usłyszałem co innego od prawniczki i notariusza
@danmus203816 күн бұрын
@@prawospadkowedlakazdego a co w przypadku gdy rodzice nie żyje? Czy zachowek nie schodzi na rodzeństwo? Testament jest na żonę