Nie zrozumialam niestety jednego i prodze o pomoc. Biorę 100 gram suchego kleju i....ile wody do niego wlewam?
@elzbietagegotek344Ай бұрын
Przepiękna jest ta ikona Chrystusa❤. Dziękuję
@ikonografosАй бұрын
Bóg zapłać ❤
@elieli5974Ай бұрын
Masz u mnie specjalną zakładke! I dozgonną wdzięczność za dzielenie się wiedzą.
@ikonografosАй бұрын
Ale miło, bo czasem się mi wydaje, że mało kto ogląda filmy dłuższe niż jedna minuta 😉
@ewaekiert6453Ай бұрын
chciałabym kupić tą emulsję. jak to zrobić? czytałam ,że ma być dostępna od 12 grudnia.😃
@elieli59742 ай бұрын
Ja sobie to zapisuje! Jaby się internet skończył, to będę mieć na kompie! Dziękuję! Parę wtop będzie mniej z taką instrukcją!
@ikonografosАй бұрын
To dobrze!
@annazarnowiecka45912 ай бұрын
Czy ten werniks kładziemy zarówno na warstwę malarską jak i złocenie?
@ikonografos2 ай бұрын
Złocenia trzeba omijać, ja nakładam tylko na asyst. Do powierzchni złota są inne werniksy, a na pulment można niczym nie pokrywać.
@annazarnowiecka45912 ай бұрын
@@ikonografos Dziękuję bardzo za obie odpowiedzi! 🙂
@annazarnowiecka45912 ай бұрын
Po jakim czasie od zakończenia pracy można w ten sposób werniksować ikonę?
@ikonografos2 ай бұрын
To zależy wyłącznie od użytego spoiwa. Temperę żółtkową trzeba jak najdłużej suszyć (w ideale do połroku,ale nie znam nikogo, kto by tak robił), się przynajmniej dwa tygodnie, jeśli nie jest grubo malowane. Temperę woskową można nawet za dwa dni
@grazynastol62032 ай бұрын
Dziękuję za przekazaną wiedzę, ma pani taki spokojny głos. Śliczna ta maleńka ikona
@ikonografos2 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie 🌿
@katealice78232 ай бұрын
Bardzo Pani dziękuję za bardzo ciekawy film.
@annasadurska88475 ай бұрын
Dziękuję bardzo . Super , tego brakowało😊
@Asmodeusz38835 ай бұрын
za głęboko z kolorem poszło ,prawa ręka powinna być bardzo widoczna ,jest tak 7.5/10 można było lepiej
@IorgaArtStudio8 ай бұрын
🙏🏻thank you for these videos!
@IorgaArtStudio8 ай бұрын
I love your work 🙏🏻❤
@Иван-й5з9м9 ай бұрын
Гарно працюит!!!
@arekmajka227110 ай бұрын
Niestety nie udało mi się pobrać zdjęcia ikony (Żądany plik nie istniej)
@arekmajka227110 ай бұрын
Extra!
@arekmajka227110 ай бұрын
Bardzo dziękuję! Najlepsze filmiki o malowaniu ikon jakie znalazłem na KZbin.
@mariaczajkowska205910 ай бұрын
Jak mieszac i kolor Do sankiru
@arekmajka227110 ай бұрын
Bardzo dziękuję! Z ustami zawsze miałem problem...
@arekmajka227110 ай бұрын
Dziękuję! Bardzo pomocne!
@mirosawandrzejczak661310 ай бұрын
Szanowna Pani Od dłuższego czasu staram zwracam się z prośbą do wielu osób prowadzących kanały dot. ikonopisarstwa o odpowiedź: czy można pisać ikony z użyciem farb akrylowych. Z różnych względów nie mogę malować z użyciem żółtka i to dyskwalifikuje wykorzystanie tej techniki malarskiej. Dopiero , pomimo ponad 50-tki. zaczynam intetesować się ikonami. Nie wiem czy stosując akryle można uzyskać zadawalający efekt malarski jeśli chodzi o ikony. Czy byłaby uprzejma Pani pomóc i odpowiedzieć?
@elzbietaurban599811 ай бұрын
Napisałam,narysowalam ?pierwsza ikone,jak Pani nazwała "z kalki". Bardzo chce wiecej.Cudowne uczucie Trafilam tu i zostanę.Dziekuje, życze dużo dobrego.
@Ewulis Жыл бұрын
Bardzo przydatne i pomocne nauczania, dziękuję
@alicjafal317 Жыл бұрын
Dziękuję pięknie. Zaczynam swoją przygodę z ikoną. Proszę o dłonie.
@piotrsodzinka1222 Жыл бұрын
Dziękuję, z przyjemnością obejrzałem i będę tu wracać.
@TomekTomek333 Жыл бұрын
Mały błąd. przy użyciu białka nie można pominąć oleju - samo białko po wyschnięciu jest kruche, nigdy nie malowano nim samym, nawet w iluminatorstwie. białko zawsze musi zawierać jakiś plastyfikator, inaczej medium bałkowe będzie bardzo kruche - tak, twarde, ale bardzo wrazliwe na wszelkie napięcia i uderzenia. taką kruchą temperą białkową da się malować na gruntowanej desce ale kompletnie nie nadaje się ona na płótno czy papier. mam poważne wątpliwości a propos użycia takich ilości octu w medium temperowym. ocet natychmiast rozpuszcza węglan wapnia zawarty w gruncie (kreda) oraz czasem wystepujący w samej farbie (kredy dodawano dawniej jako wypełniacza który redukował transparentność farby). Ponadto ocet jest dość aktywny i żrący, ekstremalnie zakwasza farbę a wiadomo że z czasem pigmenty (lapis lazuli) tracą kolor w środowisku kwaśnym (dlatego błękity w malarstwie olejny z czasem bardzo szybko tracą kolor i szarzeją). dość szybko taka octowa farba położona na gruncie kredowo-klejowym będzie degradować. z dawnych przekazów wiemy że octu lub wina używano dosłownie w kroplach a medium wyrabiano codziennie świeże, nie przechowywano go miesiącami. tak robiono także w ruskim malarstwie ikonowym - z relacji wiemy że media się tam regularnie psuły, co oznacza że wyrabiano partię raz na kilka dni i używano aż się nie zepsuła. to znaczy że nie było tam octu. żeby tempera była chudsza wystarczy po prostu dodać więcej wody (np. 1 do 1,5 czy 1 do 2). żeby przedłużyć żywotność medium wystarczy do niego dodać ok 5 kropel olejku goździkowego na 1 żółtko. a żeby osiągnąć twardszą temperę wystarczy dodać do niej odrobinę gumy z drzewa owocowego lub po prostu arabskiej, albo zamiast wody użyć kleju kostnego o bardzo lekkim stężeniu (ok 2-3%) - tak malowano w średniowieczu i renesansie: żółtko, lekka woda klejowa, kilka kropel wina lub octu, ewentualnie odrobinka gumy, z czasem zaczęto dodawać do tej mieszanki coraz więcej olejów. olej nie jest obligatoryjny tylko jeżeli maluje się czystym żółtkiem z wodą - żółtko samo w sobie jest po zaschnięciu elastyczne więc nie wymaga plastyfikatorów. ponadto przy konserwacji ikon wyraznie widac, że po zdjęciu olify i werniksów sama farba jest dość tłusta i nie całkiem matowa, oznacza to że dawniej unikano chudych spoiw i chudych farb i raczej dążono do ich natłuszczania. tłustsza w żółtko farba ma o wiele lepsze właściwości optyczne, co daje ikonom i obrazom głębię i grę warstw. spudrowana chuda tempera jest martwa a cała esencja warstwowości zanika - warstwowe malowanie ma sens wyłącznie wówczas gdy światło penetruje przestrzennie zawieszone w zaschniętej farbie drobiny pigmentów, efekt ten nie zachodzi przy farbie chudej, która nie ma objętości.
@ladym1014 Жыл бұрын
A czy można napisać modlitwę w polu ikony?
@grazynastol6203 Жыл бұрын
Tak piękne Pani tłumaczy, CENNE WSKAZÓWKI. DZIĘKUJĘ
@ikonografos Жыл бұрын
bardzo się cieszę, jeśli te filmy działają
@anetakowalska8760 Жыл бұрын
Witam serdecznie, w swoich pigmentach posiadam biel ołowiową, ktorą prawdę mówiąc boję się używać. Gdyby była Pani uprzejma przybliżyć ten pigment, wyjaśnić dlczego akurat tej bieli Pani używa i jaka jest jego specyfika i zadanie... to byłabym bardzo wdzięczna.
@ikonografos Жыл бұрын
Jeśli chodzi o prawdziwą biel ołowiową (ogólnie dostępna jest imitacja), to trzeba spróbować i jeśli nie widzi Pani różnicy, to i nie ma sensu na nią przechodzić. Ja osobiście używam jej dlatego, że ta biel w odróżnieniu od tytanowej nie zagłusza kolorów przy mieszaniu, trudno jest to teoretycznie wytłumaczyć. Rozjaśnia, ale nie czyni je tak kryjącymi jak tytanowa. Jest jeszcze cynkowa biel, ona z kolei jest zbyt przezroczysta w temperze, często znika z czasem. Jeśli chodzi o toksyczność bieli ołowiowej, pigment nie paruje, więc go nie wdychany, a jeśli niema styczności że skórą w żaden sposób nie może zaszkodzić.
@anetakowalska8760 Жыл бұрын
@@ikonografos Dziękuję serdecznie za odpowiedź, biel ołowiową mam z Rosji. Zaznaczone są na niej informacje o toksyczności stąd wnioskuję że raczej nie jest to zwykła imitacja. Gdzieś czytałam że po czasie powoduje ona czernienie nakładanych na nią późniejszych warstw innych kolorów.
@joannawachowicz-skwarka7129 Жыл бұрын
🌹🌹🌹
@joannawachowicz-skwarka7129 Жыл бұрын
Pokój i DObro, szukałam MB Kazańskiej i trafiłam na Pani filmy. Także napiszę wg własnego szkicu- dziękuję za cenne wskazówki. Z Panem Bogiem! 🌹🌹🌹
@wojtekbany4795 Жыл бұрын
Czy taką pastę przy malowaniu rozcieńcza się samą wodą czy np. medium żółtkowym? Bardzo ciekawy przepis. Dziękuję
@ikonografos Жыл бұрын
Te farby są utarte na medium z całego jajka (przepis jest u mnie na kanale), rozcieńczamy je tym samym medium, tylko słabszym. kzbin.info/www/bejne/qZO3aICvq8l0qKs
@zenon1111 Жыл бұрын
Swietny film, bardzo dziękuje i proszę o kolejne😊
@yapko3016 Жыл бұрын
stosuję białe wino wytrawne w proporcji 1-1 z żółtkiem. bez oleju. w lodówce zachowuje parametry ponad pół roku.
@TomekTomek333 Жыл бұрын
tylko polskie wina zawierają siarczyny - takie medium będzie reagowało z czasem z niektórymi pigmentami, np lapis lazuli/ultramaryną powodując jej degradację. wina dodaje się tylko tam gdzie ma sie dostęp do wina bez konserwantów - w polsce takiego niestety nie ma ze względu na nasz klimat :[
@magorzatabielicka1701 Жыл бұрын
Wspaniale , przystepnie Pani tlumaczy😊🌹Dziękuję
@babiedab1978 Жыл бұрын
Są ikony i są obrazy , to sztuka , filozofia i religia . To jest piękne .
@bozenagerowska6377 Жыл бұрын
Bardzo, bardzo dziękuję :)
@grazynam2670 Жыл бұрын
Piękny i konkretny przekaz ,wszystkie lekcje są bardzo przydatne ,ale nie mogę znaleźć lekcji o początku mieszania i nakladania sankiru ,czy może coś mi umknęło ?
@ikonografos Жыл бұрын
To jest rysunek, dlaczego na być mowa o sankiru?
@grazynam2670 Жыл бұрын
Ma Pani talent do przekazywania wiedzy. Wszystko jasno i prosto wytłumaczone, bardzo dziękuję, jeszcze nikt mi tak jasno i logicznie nie wytłumaczył jak zrobiła to Pani. Bardzo ale to bardzo dziękuję.
@СергейПомян Жыл бұрын
Super! Perfekcyjny rysunek, Pani Irino!
@ikonografos Жыл бұрын
Dziękuję, Panie Sergiej 🌿 Może nie perfekcyjny, bardziej w miarę poprawny, bo jak robię nagranie, to mniej jednak się skupiam na wyrazie, bardziej na konstrukcji 🌞
@rysiama362 Жыл бұрын
Bardzo czekałam na 3/4 😊 super.
@ikonografos Жыл бұрын
Cieszę się bardzo 🌞
@babiedab1978 Жыл бұрын
Cudowny wykład.Przyjemnością jest samo słuchanie , chociaż wewnętrznie czuję potrzebę nauki tej sztuki.
@ikonografos Жыл бұрын
Cieszę się, to bardzo ważna wiadomość dla mnie, że się dobrze słucha, samemu nie można tego ocenić.
@annazulicka9773 Жыл бұрын
Szczęść Boże. Czy można uczestniczyć w Pani warsztatach w połączeniu z rekolekcjami? Jeżeli tak, gdzie. Serdecznie pozdrawiam. Anna Żulicka
@ikonografos Жыл бұрын
Sześć Boże! Prowadzę zajęcia tylko w cyklu rocznym w Krakowie, to nagranie powstało jak zaczęła się pandemia i byliśmy zmuszeni przejść czasowo na online, krotkie warsztaty raczej to nie moja specjalność.
@annazulicka9773 Жыл бұрын
@@ikonografos Dziękuję za odpowiedź. Czy można się so Pani zapisać na zajęcia? Bardzo się cieszę z dostępnych filmów sporo się dowiedziałam. Szczęść Boże. Anna Żulicka
@ikonografos Жыл бұрын
@@annazulicka9773 cieszę bardzo. Jeśli chodzi o zapisy na zajęcia, w tym momencie nie ma miejsc w grupach.
@elzbietagegotek344 Жыл бұрын
Super wyjaśnione❤
@reginaszczypek2358 Жыл бұрын
Moja ulubiona ikona, mam tak narysowaną przez Martę Chrzan. Jest piękna w kolorach zieleni i złota.
@ikonografos Жыл бұрын
I to jest właśnie piękne wv samodzielnym rysunku, że każdy narysuje trochę inaczej
@rysiama362 Жыл бұрын
Coś pięknego i potrzebnego, już wiem, co będę ćwiczyć w maju :-)
@ikonografos Жыл бұрын
O, wspaniałe postanowienie!
@a-cerbrich5856 Жыл бұрын
Si les sous-titres ne sont pas autorisés je ne peux pas copier/coller: comprendre...
@ikonografos Жыл бұрын
Napisy się pojawią później, KZbin jeszcze nie skończył ładować wideo w najlepszej jakości.
@ikonografos Жыл бұрын
Już są napisy
@a-cerbrich5856 Жыл бұрын
qu'est ce que je suis impatiente: je "saute " sur votre cours chaque week end...@@ikonografos
@ikonografos Жыл бұрын
@@a-cerbrich5856 jak miło! Dobrej owocnej pracy!
@grazynasygulska5272 Жыл бұрын
Świetnie przygotowana lekcja. Przejrzyste tłumaczenie. Dużo cennych wskazówek. Z serca dziękuję
@ikonografos Жыл бұрын
Cieszę się bardzo, już kolejne odcinki można przerabiać 🌿
@dornatka5 Жыл бұрын
Czy można na ikonie malować rzęsy?
@ikonografos Жыл бұрын
raczej nie, tylko pogrubioną linie rzęs
@anetakowalska8760 Жыл бұрын
I wydaje mi się że w opisie dodane zostało inne zdjęcie (rysunek oczu a nie ust). Chyba że u mnie wkrada się jakiś błąd. Dziękuję serdecznie za bardzo ciekawe i potrzebne do pogłębienia wiedzy -filmiki
@ikonografos Жыл бұрын
Zaraz sprawdzę
@ikonografos Жыл бұрын
Poprawione! Niestety, często mi się zdarzają takie rzeczy przez nieuwagę:)