Rychlost zvuku a sonický třesk.
10:19
Space Cam 23 - rarášek z Marsu
12:18
Пікірлер
@pavelvosicky94
@pavelvosicky94 17 сағат бұрын
nádhera, krásně srozumitelně vyjádřeno 👍
@zookeey
@zookeey 18 сағат бұрын
Na tohle téma je rovněž zpracované teoretické video na youtube: TIMELAPSE OF THE FUTURE: A Journey to the End of Time (4K).
@nelagotman7421
@nelagotman7421 Күн бұрын
Super! Dnes to pustím deváťákům.
@liborcerveny8690
@liborcerveny8690 2 күн бұрын
😂😂😂😂 totok bol kolotoč bludov😂😂😂😂
@Paces256700
@Paces256700 2 күн бұрын
Zajímavé informace, škoda, že ze sebe děláte šaška. Takto je to jen pro nenáročné publikum.
@dundeevr
@dundeevr 2 күн бұрын
Rozhodne bych chtel videt dil o Interstelar. ❤❤
@martinjanovec803
@martinjanovec803 2 күн бұрын
Alebo čo tak "vychváliť" homeopatiká?
@martinjanovec803
@martinjanovec803 2 күн бұрын
Perfektné! Ten spôsob podania - perfektné! Dnes som bol v divadle, ale to proti videu o Venuši nebolo nič! Doslova! Možno veru by sa zišlo o Merkúre - točí sa ako tanier v mikrovlnke a trošku sa scvrkáva, prípadne si zobrať do parády Pyramídy a "okoreniť" konšpiračnými teóriami o mimozemšťanoch (žeby aj v tom mali prsty), alebo ako funguje bipolárny tranzistor, o ceste na Mesiac (za Mesiac)... štandardný model (atómu)...
@VaCZiik
@VaCZiik 3 күн бұрын
skvěle zpracované. Furt to úplně nechápu, ale je to tím, jak je to neintuitivní. Kvituji poznámku o vesmírném smetí.
@martinjanovec803
@martinjanovec803 3 күн бұрын
Videá sú oddychové a fajn, ale nevidím nikde paradox (skôr omyl, ako so špenátom a železom). Predsa vzdialenosti sú tak veľké a rýchlosť pohybu tak svetla malá (oboje voči dĺžke života), že bol skôr paradox, keby sme na nejakých mimozemšťanov narazili. nechápem, prečo každý volá "parodoxom" niečo, čo paradox ani trošičku nie je.
@PavlaSpackova
@PavlaSpackova 4 күн бұрын
Nejrozšířenější forma inteligentního života ve Hvězdných válkách je téměř biologicky totožná s námi. Není pravděpodobné aby znikla jinde ve vesmíru. Tudíž je nejvíce uspokojivé vysvětlení, to že jsou to lidé kteří před několika tisíci lety kolonizovali vzdálenější část vesmíru.
@lukaszimmel7536
@lukaszimmel7536 4 күн бұрын
Hoj, kdyz jsme u tech konspiratoru, hrozne me nakrklo, jak nadute a bez spetky respektu se chovali plochozemci k Panu Remkovi. Tak bych docela rad videl, jak bys rozstrilel jejich srandofyziku treba ty, nebo nekdo z oboru. Nemuselo by byt ani prima konfrontace, stacilo by v reakci na jejich vymysly :) Edit: jo uz vidim v uvodu ve videu o raketach ;)
@dundeevr
@dundeevr 5 күн бұрын
Tak ta cast kdy prirovnavate atom a zyziku k postavam ze hry Neverhood za me top, vratilo mebto na par vterin do detstvi 😊
@TeodorVopajslik
@TeodorVopajslik 5 күн бұрын
Hawking dobre poznal, ze cerne diry nemohou existovat donekonecna, nebot nakonec by byla jen jedna cerna dira. Jenze jeho zareni z cernych der neexistuje, cerne diry se rozpadnou jinak. Viditelny vesmir ma mit prumer 46 miliard let. To jaksi vyplyva z chybejici Y-osy, na coz jsou Anglosasove povestni obzvlaste z Hopkings University. Za to by dostal autor u nasi ucitelky matematiky na gymplu (1956) kouli. A jak muzeme zaznamenavat zareni pozadi, kdyz toto zareni let rychlosti svetla a galaxie leti od mista velkeho tresku jen kolem 220 km za vterinu. Asi se nad tim vsim pani astronomove jeste nezamysleli.
@milanpavlak867
@milanpavlak867 6 күн бұрын
KOKOT CZ KECALEK
@vendi558
@vendi558 7 күн бұрын
Pánové, dobrá zábava! Díky. Asi tak dobrá, jakou pociťují při sledování děl Járy da Cimermana a seminářů k nim pořádaných, které nás seznamují s mimořádnou genialitou tohoto dosud, ne ani v ČR, natož ve světě, plně uznaného člověka, mimořádně talentovaného a vysoce převyšujícího všechny ostatní a který mu proto umožnil vytvořit mimořádné výkony ve většině lidských oborů a činností. Tak abych byl konkrétní. Například, nemuseli bychom roztáčet např. Saturn nebo Jupiter (tj. urychlovat jejich rotaci), abychom mu dodali v dané chvíli přebytečnou energii aktuálně disponibilní na Zemi. Ale, což kdybychom se v rámci plnění náročných úkolů Green Dealu a využívání “zelené” energie jak před nás postavila EK, zejména získané ze solárních panelů anebo větrné, bychom jako velký setrvačník roztočili Měsíc (tj. zvýšili jeho moment setrvačnosti) pro jeho blízkost a dosažitelnost ze Země, když navíc i jeho menší hmotnost, než mají obří planety sluneční soustavy a přitom i tak je dostané velká, je absolutně nepřehlédnutelná nabídka pro využití lidstvem! Tedy Měsíc by při přebytku takto získané energie na Zemi a aktuálně dodávané do Měsíce, by logicky a v souladu s platnými fyzikálními zákony reagoval tak, že by svou rotaci zrychloval a naopak při nedostatku energie na Zemi, by se dříve dodaná energie ze Země by se pak z rotující hmoty Měsíce odebirala (moment jeho setrvačnosti by se snižoval) a rotace Měsíce (ot/min) by se snižovala. Soudim, že můj geniální nápad je více než dokonalý a vhodný na Nobelovu cenu za rok 2024. A to, že ho zde zveřejňují, žádný slušný člověk nezneužije a takto chlípným způsobem mě o ni, pevně doufám, k mé velké lítosti nepřipraví. 👳🏿‍♂️
@josefkoranda5771
@josefkoranda5771 8 күн бұрын
109 je pičusovo číslo😂
@olibrnocz6607
@olibrnocz6607 8 күн бұрын
sloni mají moc dobrou paměť pane Edison 😂
@vendi558
@vendi558 9 күн бұрын
Dobrý přílepek. Hodný zákonodárské dílny našich volených poslanců PČR.
@stanislavlipa3338
@stanislavlipa3338 10 күн бұрын
V myšlenkové mapě ještě chybí kolonka zneužití mocenskymi skupinami nebo režimem ke kontrole společnosti. (Třeba ai akcelerovaná cenzura něco ve stylu kreditni systém).
@davidmabus5666
@davidmabus5666 11 күн бұрын
Pěkné video, plné humoru a optimismu. Třeba nám lidem pouhé hledání řešení teorie všeho vyhovuje a mělo by to tak být. Možná ještě nejsme připraveni na takovou sílu.
@petrcifka
@petrcifka 11 күн бұрын
Co vede vědce k jistotě že ten barevný posun nejvzdálenějších objektů je skutečně vzdalování se a ne jen nějaká achromatická vada světla které putuje tak dlouho vesmírem že je utahane. Vlny na hladině rybníka se vzdalováním taky mění, zaobly, a zmenší se jejich frekvence.
@katkap8851
@katkap8851 11 күн бұрын
Proč to vypadá tak divně? :) To je tam místo člověka Tesla Bot?
@moze-theonlyone
@moze-theonlyone 11 күн бұрын
No moment, hmotný nod v skutočnosti možno existuje, aspoň tak niečo som počúval o čiernej diere , na ňu by to sedelo 🤔
@arnostkult7559
@arnostkult7559 12 күн бұрын
Děkuji. Jasné, stručné a výstižně. Jako vodohospodáře v důchodu mne začala zajímat astronomie.
@jacklondon1017
@jacklondon1017 13 күн бұрын
Perfektní, baví mě to👍
@SlimCZ
@SlimCZ 14 күн бұрын
Doporucuji serial Westworld. Je to zatim sci-fi, ale stane se z nej casem dokument 😀.
@ErikMuller-u3o
@ErikMuller-u3o 14 күн бұрын
Máš dobré videa . Líbí se mi ...
@Satanda007
@Satanda007 14 күн бұрын
Hele ja si to hrozne uzil, po dlouhe dobe jsem u neceho vydrzel celou dobu a neprepinal jsem to. Hodne stesti a pevne zdravi! Zmrtvychvstani jede bomby! :)
@fantomasox6234
@fantomasox6234 14 күн бұрын
v rudým právu bylo akorát napsáno ze kometu objevil japonsky astronom nějaký Kohoutek,to byla ale doba brrr
@jaromirbrzobohaty5317
@jaromirbrzobohaty5317 15 күн бұрын
Tohle bylo docela dobrý...
@honzakcz7531
@honzakcz7531 16 күн бұрын
Je to víc propagace Speciální teorie relativity než argumenty proč nelze cestovat RS. Jeden z důvodů je, že začnete narážet na menší tělesa a při vyšších rychlostech budou nebezpečné při srážce i samotné atomy. Světlo ze směru letu se změní na gama záření. Všechna hmota bude tvrdnout a křehnout, protože nebude mít vyvážené magnetické pole a nakonec se hmota sama od sebe začne rozpadat na jednotlivé atomy. Ve skutečnosti rychlosti světla lze dosáhnout, alespoň vůči určitému pozorovateli, protože ten limit platí na dvě strany. Dva pozorovatelé se od sebe mohou vzdalovat > c. Vůči čemu se rychlost světla nedá překonat, je gravitační pole, které určitým způsobem ukládá do hmoty kinetickou energii a tuto bariéru překonat v celku nejde. Musely byste si vytvořit vlastní gravitační pole, které udrží soudržnost hmoty a odstíní okolní gravitační pole. Na to ale nikdy nebudeme mít dostatek energie. Vzhledem k tomu, že tímto lze rozeznat inerciální soustavu v pohybu, tak vlastně padá i STR.
@natalia.tasha.ondruskova
@natalia.tasha.ondruskova 17 күн бұрын
jo to vis ze joooo
@Peter-p7e
@Peter-p7e 17 күн бұрын
Porovnávať Teslu s Edisonom môže iba blbec. Tesla je vedec, kyme edison bol iba ziskuchtivý debil
@GeorgeCube-qd7me
@GeorgeCube-qd7me 18 күн бұрын
Tiež som si v detstve myslel že plyn sa musí opierať pri výstupe z rakety vzduch v okolí rakety. Otec mi to ale vysvetlil tak že plyn sa odtláča od vnútra rakety a tým ju tlačí preč od seba. A to funguje aj vo vzduchoprázdne.
@GeorgeCube-qd7me
@GeorgeCube-qd7me 18 күн бұрын
Ten princíp zahrievania plynu na výstupe využivajú prúdové motory lietadiel.
15 күн бұрын
Mimo jiné....
@GeorgeCube-qd7me
@GeorgeCube-qd7me 18 күн бұрын
Čierna diera má hmotnosť, ale nie hmotu. Na druhej strane sa môže vypariť a zákon zachovaniahmoty by mal platiť. Tak neviem teda, či v tej čiernej diere je ešte niečo len je to nedostupné, alebo je to už len zbortený časopriestor bez hmoty?
@sembuss8474
@sembuss8474 18 күн бұрын
Děkuji za skvělé video, jak s překročením rychlosti souvisí Čerenkovovo záření ?
@joseflesov1128
@joseflesov1128 21 күн бұрын
Ten člověk ani neví, že na Měsíci nikdy, nikdo nebyl. Hlavně, když tvrdí, že kosmonauta by zabila radiace, do dvou let. 🙄
@lohbergerpavel3855
@lohbergerpavel3855 21 күн бұрын
Někde se začít musí. Třeba to donutí vědce testovat nové motory,. Co by pomohlo,tak kdyby na Marsu našli duležitý prvek pro lidstvo.
@premyslpinkas4607
@premyslpinkas4607 17 күн бұрын
Železo more 😂
@kenobi0417
@kenobi0417 22 күн бұрын
Pokud je pravda že nelze překonat rychlost světla, tak potom cestování ve vesmíru nemá smysl. Je to stejné, jako kdyby jste chtěli poslat slimáka z Prahy do Brna. Nikdy tam nedoleze.
@VengeeLancee
@VengeeLancee 22 күн бұрын
A ja zo srandy že Afrika :D
@ph6926
@ph6926 23 күн бұрын
Skvělá přednáška. Přiznám, že výskyt chloristanů v půdě Marsu je pro mne novinka (a děkuji, že jste uvedl na pravou míru to nesmyslné pěstování brambor na Marsu, jak jsme mohli vidět ve filmu Marťan...). Na druhou stranu budou chloristany skvělým zdrojem kyslíku pro budoucí osadníky (tepelný rozklad na kyslík a chloridy).
@Jirka-x3n
@Jirka-x3n 15 күн бұрын
% ? -
@petrberan2506
@petrberan2506 24 күн бұрын
A neměla by se raketa letící rychlostí c pohybovat ze svého pohledu rychleji než c z důvodu dilatace času?
@___RazoR___
@___RazoR___ 24 күн бұрын
Jak se dá vysvětlit jev, kterého jsem byl svědkem? Jednou při natáčení filmu jsme měli půjčený obrovský větrák, který simuloval vichřici. Ten větrák měl nekolik rychlostí a když jsem skrz točící se větrák pustil paprsek silného zeleného laseru, tak byla na zemi vidět jen slabá zelená tečka. Když se ale větrák pustil naplno, laser jim už neprošel. Nedokázal prosvítit točící se vrtlule. A to ani v úplné tmě, když se zcela zhaslo studio. Znamená to, že rozestup mezi lopatkami byl tak malý, že jím nedokazalo světlo projít. Ale pouhým okem bylo skrz točící se větrák vidět. Jak je to možné? Velmi silný laser neprojde (neprosvítí) skrz větrák, přes který je normálně vidět. Dodnes to nechápu.
@majly85
@majly85 24 күн бұрын
Velmi zaujimave video, pacilo sa mi. Aj ked nesuhlasim. 1) Psychika je pri takej dlhej ceste asi najvacsi problem. Ale to vyriesi spravny vyber ludi. 2) Radiaciu moze vyriesit voda v plasti napriklad. 3) Ano, toto je pravda. a suvisi so stvorkou. 4) Nie je nezaujimava. Je to vec prestize a jednoducho musime sa stat multiplanetarnym druhom. A ak sa neznicime, tak sa aj staneme a idealne s inymi pohonmi. Momentalne sa snazime vratit na Mesiac. Toho sa verim dozijeme este pocas nasich zivotov. Pristatia na Marse sa obavam, ze sa nedozijem, aj ked sanca podla mna je. Ja Muska nemam rad, ale je to asi najblizsia sanca dostat sa na Mars, zial je to stale na mile a mile vzdialene. Netusim ako maju vyriesenu radiaciu.
@liborfogl1238
@liborfogl1238 24 күн бұрын
Ta nápověda mě pobovila (jen ve snu)
@og2tone338
@og2tone338 25 күн бұрын
Super
@DelleteFicatiOn
@DelleteFicatiOn 28 күн бұрын
Komentář pro algoritmus
@gugux0
@gugux0 29 күн бұрын
Tak napadaj mě minimálně dvě další možnosti: 1) vzdálenosti jsou tak velké, že jsou nepřekonatelné a pokrok prostě už dál nestačí, třeba na přiblížení se rychlostem světla, vytvoření červích děr atd .... (to mi přijde nejpravděpodobnější) a 2) základ vesmíru není hmotný, ale duchovní a celý hmotný vesmír generuje náš kolektivní duch ... a ve skutečnosti je země středem vesmíru (a to není vůbec nemožné - nikdo nezná pravou podstatu)