MAM PROPOZYCJE NIE DO OD RZUCENIA ; TERAZ /GRUDZIEŃ ,STYCZEŃ ,DO POŁ LUTEGO -DO ROZWOJU RODZINY/ ODYMIC /98% SKUTECZNOŚCI /NA SKUTEK DYMU ONE SIE ROZKŁĘBIĄ SZYKUJĄC SIĘ DO OPUSZCZENIA ULA ;TERAZ JEST NAJKUTECZNIEJ WYELIMINOWAĆ TEJ WSZY /KWASY POWODUJĄ JESZCZE WIĘKSZE ZACIEŚNIENIE KŁĘBU BY CHRONIĆ SIE PRZED SZKODLIWOŚCIĄ KWASÓW.POWODZENIA ŻYCZĘ JAK NIE SPRÓBUJESZ TO NIE BĘDZIESZ WIEDZIAŁ .
@pchelomagVideo7 сағат бұрын
Mam na zbyciu taką matryce - jeżeli by ktoś chciał to prosze pisać. Najlepsze matryce Ukraina, Dobry Pasechnik
@aktywnyKomentatorКүн бұрын
Ile arkuszy wychodzi z kg wosku? :)
@PasiekaPodkogutkiemКүн бұрын
To zależy jak grube będą arkusze z formatki. Przy cieplejszym wosku i jednokrotnym zanurzeniu wyjdzie prawie 20 arkuszy z 1 kg wosku. Przy chłodniejszym wosku i trzykrotnym zanurzeniu formatki arkusz węzy wielkopolskiej będzie ważył nawet około 100 gram.
@bogusawbytomski4276 күн бұрын
Tak myślałem 😂😂😂👍
@pszczelarzjonasz10 күн бұрын
Fajny film, pozdrawiam
@marcingodzien116911 күн бұрын
Fajna metoda, 2 sezony temu też ją praktykowalem. Polecam zrobić sobie pioniowe naczynie do wosku, (nawet z blachy ofsetowej pozaginac i na łaczeniach silikonem uszczelnić) deseczkę nieco dluzszą z zaznaczonym miejscem do którego moczyć. Nie bedzie problemu z glutami i praca idzie o wiele sprawniej. Na dnie tego naczynia mam zwykła grzałkę do wody podpięta przez termostat. Jak juz narobie płaskich arkuszy to wlewam tam wode i moczę arkusze aby troche zmiękły i lepiej sie formowały. Lekko przerobione walce od frani dają rade przy rozmiarze wielkopolskim. A i patent na tani autoklaw też moge Panu podesłac jesli byłby Pan zainteresowany. Pozdrawiam.
@MM-dl7ef13 күн бұрын
KWITNIE LESZCZYNA I IWA;POWODZENIA A WODĘ NAJLEPIEJ PODAC DO ULA
@MM-dl7ef13 күн бұрын
NIE WAŻNE CZYM TO ZROBISZ ALE NIE ZIMUJ TEJ WSZY ;ABY SPRAWDZIĆ SKUTECZNOŚĆ TEJ WALKI TO PO LIPIE ODYMIĆ /SKUTECZNOŚĆ 98%/ JESLI OSYPU BYŁO KILKANAŚCIE SZT TO ZIMOWAŁEŚ KILKANAŚCIE ,JEŚLI KILKA TYS TO BYŁO KILKADZIESIĄT ALE JAK NIE BYŁO ANI JEDNEJ SZT. TO NIE ZIMOWAŁEŚ ANI JEDNEJ SZT.I TO JUZ JEST Z GÓRKI BO REINWAZJA JEST OD LIPCA W NIEWIELKIEJ ILOŚCI I ŁATWA W LIKWIDACJI .ŻYCZĘ DOBREGO NOWEGO ROKU ALE BEZ TEJ WSZY
@MM-dl7ef13 күн бұрын
WYBACZCIE ALE WIĘKSZYCH GŁUPOT TO NIE SŁYSZAŁEM ;JEŚLI STOSUJESZ PORAZ PIERWSZY TO KILKA WSZY SIE ZAŁAPIE LECZ GDY ZLIKWIDUJESZ RAZ ,DRUGI TO PÓŹNIEJ NIE MA ANI JEDNEJ SZT. NAJLEPSZYM SPOSOBEM JEST ABY NIE ZIMOWAĆ TEJ WSZY BO TO WESZ PSZCZELA ;CZŁOWIEK MIAŁ Z NIĄ PROBLEMY PRZEZ TYS,LAT ALE DZISIAJ KTO O TYM WIE? TYLKO DZIĘKI CHEMII ,WYTRWAŁOŚCI ,HIGIENIE I DETERMINACJI NIE MA Z NIĄ PROBLEMU ,CZY JEJ WOGÓLE NIEMA? JEST ALE POTRAFIMY JĄ ELIMINOWAĆ ;TAK SAMO MUSIMY POSTĄPIĆ Z PSZCZELĄ WSZĄ ;JEŚLI WSZYSCY TAK POSTĄPIA TO SKĄD SIĘ WEŹMIE? NIE BĄDŹCIE WSZARZAMI TEGO WAM ŻYCZE W NOWYM ROKU.
@alku657614 күн бұрын
dobra robota dzięki za pokazanie tylko brakuje informacji gdzie kupić matrycę i za ile, a najbardziej interesuje mnie matryca do węzy trutowej
@PasiekaPodkogutkiem14 күн бұрын
Matrycę można zrobić samemu ale mi się nie udało. Kupiłem ją na portalu ogłoszeniowym kilka lat temu za 400 zł. Matrycy poliuretanowej na węzę trutową to raczej w Polsce nie dostaniesz, szukaj na Ukrainie.
@alku657614 күн бұрын
Dzięki za odpowiedź jeszcze jedno pytanie, zakładam, że pracowałeś na silikonowej matrycy i poliuretanowej. Czy silikonowa nie jest równie dobra?
@PasiekaPodkogutkiem13 күн бұрын
@@alku6576 Węzę z matrycy silikonowej trzeba przycinać. Na matrycy poliuretanowej zarys komórek jest wyraźniejszy. Na matrycy poliuretanowej węzę robi się szybciej. Ale węza z matrycy silikonowej nie jest zła.
@andrzejsarnowski558815 күн бұрын
W orginale to komórki na drugiej stronie nie są przesunięte względem pierwszej o połowę?
@PasiekaPodkogutkiem14 күн бұрын
Oczywiście - tak jak na fabrycznej węzie i naturalnej woszczynie.
@slawomirwojtasik990515 күн бұрын
Jak pan polączył zasilacz z czterema silniczkami
@PasiekaPodkogutkiem14 күн бұрын
12 V połączone silniczki równolegle
@slawomirwojtasik990510 күн бұрын
Ile wat ma jeden silniczek a ile wat ma zasilacz @@PasiekaPodkogutkiem
@PasiekaPodkogutkiem9 күн бұрын
@@slawomirwojtasik9905 Nie mierzyłem pod obciążeniem. Sprzedawca deklarował 20 W. Zasilacz od komputera ok 500 W ale generuje napięcie 3,3V, 5V i 12V i nie wiem ile mocy idzie na 12V.
@PasiekapodKlonami17 күн бұрын
Fajny sposób-gratuluję. W nadchodzacym sezonie skorzystam na pewno.Pozdrawiam serdecznie.
@mariuszdziedzic766117 күн бұрын
Fajna sprawa.A czy sterylizujesz wosk?
@PasiekaPodkogutkiem17 күн бұрын
Wosk mam swój, w obiegu zamkniętym. Nie sterylizuję go.
@janusznowicki838217 күн бұрын
Ciekawe patenty tez przymierzam sie do swojego wosku ,,
@romankmieciak118617 күн бұрын
Witam, czy to naczynie ma 150mm głębokości ?
@PasiekaPodkogutkiem17 күн бұрын
Tak - to GN 1/1
@paweljah17 күн бұрын
Witam takie pytanie mam bo kupił pan walce i robił węzę to dlaczego takie cofnięcie się w technologi
@PasiekaPodkogutkiem17 күн бұрын
Nigdy nie miałem walców grawerowanych. Poza tym nie zawsze bardziej skomplikowana technologia jest wydajniejsza. Wydaje mi się, że robienie węzy "prymitywnym" sposobem jest szybsze a tym samym wydajniejsze, niż robienie węzy walcami grawerowanymi na zimno. Walcowanie na gorąco jest na pewno szybsze ale to nie ta skal i nie te pieniądze.
@wiktor1159318 күн бұрын
Witam . Bardzo ciekawe , ale mam pytanie czy w ramach eksperymentu podawał Pan do ula taki plaster bez walcowania , czy pszczoły go przerobiły . Pozdrawiam
@PasiekaPodkogutkiem17 күн бұрын
Robiłem taki eksperyment. Pszczoły przerobiły go ale komórki były nieregularne. Miały różne długości boków i różne średnice. Na ogół były to komórki robocze ponieważ w ulu były ramki pracy na czerw trutowy. W naturze pszczoły budują ładne i równe komórki wtedy, gdy same ciągną je od góry plastra. Przy podaniu płaskiego plastra wosku i równoległego wyciągania komórek pszczoły tracą swoje architektoniczne zdolności ;)
@romankmieciak118618 күн бұрын
Witam mojego ulubionego wynalazcą, od dwóch lat robię węzę na tej matrycy,tylko nie mam takiego fajnego naczynia jak Pan. mógłby prosić o nazwę tej stalowej kuwety albo jakiś namiar na sprzedawcę ?z góry dziękuję I pozdrawiam.
@jankeb253618 күн бұрын
Wygląda jak z myjki ultradźwiękowej albo naczynie na olej z frytkownicy
@PasiekaPodkogutkiem18 күн бұрын
To naczynie ze stali nierdzewnej GN 1/1. Ja kupiłem w Macro.
@romankmieciak118618 күн бұрын
@@PasiekaPodkogutkiem dzięki
@SmartLazyBeekeeper18 күн бұрын
Wiadiomo, jak wszystkie domowe metody, ta też nie jest idealna, jeśli jednak zależy nam zdrowiu naszych pszczół i zdrowiu naszych bliskich spożywających produkty pszczele od nich pozyskane to domowe metody są w zasadzie jedynymi dopuszczalnymi.
@Swiatowid-w4m19 күн бұрын
ile potem tego .. w "miodzie" ?? nawet po zioła zalecają wiklinowy koszyk ..
@SmartLazyBeekeeper19 күн бұрын
???
@PasiekaPodkogutkiem18 күн бұрын
100%. A właściwie to odwrotnie: 100% naturalnego miodu w 100% naturalnym wosku pszczelim. W wosku bez żadnych dodatków.
@Swiatowid-w4m18 күн бұрын
@@PasiekaPodkogutkiem polecam tematy przenikania PP do innych produktów .. mikrocząstek w trakcie wytwarzania też nie ma .. no kolejne CUDA .. a o wiernych tu nie trudno ...
@PasiekaPodkogutkiem17 күн бұрын
@@Swiatowid-w4m Chętnie poczytam z wiarygodnych źródeł jak poliuretan zmienia się w PP i w ciągu kilkunastu sekund przenika do wosku a potem do miodu. Wskaż mi naukowo potwierdzone źródła.
@Swiatowid-w4m17 күн бұрын
@@PasiekaPodkogutkiem może PP ma inny opis niż PU .. ? wosk to jakaś chemia .. ? a miód to na pewno - zbierany w okresie kwitnienia .. gdzie przebiega większość oprysku na szkodniki. Gdzieś widziałem materiały badania pestycydów i wyszły nawet w drewnie w ramkach a nawet i drewnianym ulu .. - a potem alergia na miód - TO NIE NA MIÓD. A EKO pasieka 300 m od konwencjonalnego rzepaku ... ktoś to bada ??? czy tylko kasa za certyfikat ???
@pszczolowapasja19 күн бұрын
Duży minus węzy wykonanej tą metodą to problem z jej wtapianiem. Wzór komórek nie jest tak wyraźny i trudno dobrze wtopić w ramki.
@SmartLazyBeekeeper19 күн бұрын
Wszelkie "minusy" węzy wykonanej tą metodą nie mają znaczenia jeśli zależy nam na zdrowiu naszych pszczół i konsumentów miodu, który od nich pozyskamy. Najważniejsze jest żeby węzę wytwarzać z wosku bardzo wysokiej jakości najlepiej pozyskanego z własnej pasieki.
@pszczolowapasja18 күн бұрын
@@SmartLazyBeekeeper To prawda. Źle sformułowałem pytanie. Bo porostu chce obejść ten problem gdzie węza jest źle wtopiona i albo spada na druga stronę ramki przy wtapianiu albo "zjeżdża z ramki pod ciężarem pszczół"
@PasiekaPodkogutkiem18 күн бұрын
Nie mam problemu z wtapianiem tej węzy. Jeżeli u Ciebie taka węza spada podczas wtapiania, to zmniejsz prąd na zasilaczu. Jeżeli nie możesz regulować prądu na zasilaczu, to wstaw jakiś opornik do obwodu by wydłużyć czas wtapiania węzy.
@emilm.616619 күн бұрын
Mam na zbyciu taką matryce - jeżeli by ktoś chciał to prosze pisać
@waldemarpakua891218 күн бұрын
KOSZ TAKIEJ MATRYCY
@krystianjankowski42518 күн бұрын
Witam. Jaki koszt zakupu tej matrycy u Pana
@marcingodzien116911 күн бұрын
Proszę napisać jaki rozmiar matrycy posiaga Pan na sprzedaż i jaka komorka. Jestem zainteresowany.
@pchelomagVideo7 сағат бұрын
@@marcingodzien1169 ja mam 410*265mm matrycy i komorka 5.5
@pszczolowapasja19 күн бұрын
Problemem w tej metodzie są mokre plastry. Nie wiem w jaki sposób można by je suszyć
@PasiekaPodkogutkiem19 күн бұрын
Ja na bieżąco wtapiam w ramki. Małą ilość można rozłożyć do wyschnięcia na podłodze. Nie zauważyłem też pleśnienia czy innych negatywny rzeczy przy przechowywaniu mokrych plastrów.
@alekspoda71419 күн бұрын
Ja robię paczki po 5kg płaskich. I nie suszę, nie ma żadnego problemu z tym. Potem w sezonie na bieżąco walcuję. Super sprawa! Bardzo polecam. Swój wosk, to nie sztuczna woszczyna. Pozdrawiam.
@mieczyslawkwasnik871819 күн бұрын
Dziekuje Panu.Podziwiam.
@zibi556219 күн бұрын
Fajny sposób robienia plastrów płaskich, wychodzi to nieźle 👍 Takie naczynie na topienie wosku można kupić w Makro, poza takimi naczyniami jest wiele innych ze stali nierdzewnej które np nadają się na odstojniki, znacznie tańsze niż podobny sprzęt w sklepach pszczelarskich bo to są naczynia dla gastronomii. Ja np zakupiłem takie samo tylko z dziurkami w spodzie do odsklepiania przed wirowaniem ramek, wymiar jest ciut większy niż ramka wielkopolska, koszt ok 65zł Do tego walce z dtukarki 3D jakie pokazywał beekeper i mamy tani zestaw do robienia samemu węzy 👏 A jaki był koszt tych poliuretanowych form ?
@PasiekaPodkogutkiem19 күн бұрын
Ceny sprzętu pszczelarskiego są za wysokie. Myślę, że to przez dopłaty. Też często kupuję do swojej pracowni sprzęt przeznaczony do gastronomii. Suszarka do żywności była o połowę tańsza niż suszarka do pyłku. Wystarczyło tylko przerobić sita.
@artura854919 күн бұрын
no dobra, ;) co to za naczynie do topienia wosku ? wejdzie ramka warszawska poszerzana ? no i ile taka forma z poliuretanu kosztuje ?
@zibi556219 күн бұрын
To naczynie jest ciut większe jak ramka wielkopolska, na warszawską może być za małe, ma 50x29cm
@PasiekaPodkogutkiem19 күн бұрын
warszawska zwykła wejdzie ale poszerzona chyba już nie. Nie wiem ile teraz kosztuje matryca, trzy lata temu zapłaciłem 400 zł.
@pszczolowapasja19 күн бұрын
To naczynie do wosku to POJEMNIK GN 1/1 ze stali nierdzewnej
@marekbienkowski953019 күн бұрын
Ile warzy ta matryca z poliuretanu @@PasiekaPodkogutkiem
@PasiekaPodkogutkiem18 күн бұрын
@@marekbienkowski9530 1,67 kg
@henrykkujawa772019 күн бұрын
Ja mam walce również robię sam a twój sposób jest naprawdę super mnie żona pomaga ja kręcę ręczna korbą żona wkłada płytki gładkie smarujemy mydłem naturalnym a wychodzi super rocznie robię 150. do 200 płytek Wlkp pozdrawiam
@marco190119 күн бұрын
Brawo Ty. Kolega Igor Pawłyk pokazywał też ta metodę...w troszkę inny sposób. Wydaję się iz było w niej mniej tego uciążliwego skubania
@PasiekaPodkogutkiem19 күн бұрын
Pan Igor kupił podgrzewane pionowe naczynie na wosk. Rzeczywiście przy pionowym zanurzaniu formatki skubie się tylko boki formatki.
@marco190118 күн бұрын
@@PasiekaPodkogutkiem Rozumiem iż samą matrycę zakupił kolega na znanym portalu aukcyjnym?
@PasiekaPodkogutkiem17 күн бұрын
@@marco1901 Tak
@harpmojatuba295119 күн бұрын
Tą matrycę można samemu wykonać z żywicy elastycznej.
@PasiekaPodkogutkiem19 күн бұрын
Można ale matryca z poliuretanu jest twardsza.
@AdamAdam-dn3iy19 күн бұрын
@@PasiekaPodkogutkiem witam gdzie kupię taką matrycę?
@PasiekaPodkogutkiem17 күн бұрын
@@AdamAdam-dn3iy szukaj na portalach ogłoszeniowych albo u ukraińskich pionierów tej metody. Kontakt do nich podany na YT, piszą po polsku.
@harpmojatuba295119 күн бұрын
Moim zdaniem pionowa kuweta z woskiem i deska bez tych sznurków załatwiłaby problem glutów.
@PasiekaPodkogutkiem19 күн бұрын
Masz rację, pionowy podgrzewany zbiornik załatwiłby sprawę skubania tych strupów. W innych filmach już mówiłem, że jestem skąpy. Poza tym "nie ma przyjemności bez bólu rzekła małpa całując jeża w dupę" 😁
@pszczolowapasja19 күн бұрын
Można zastosować deskę jednostronną ale wtedy wychodzi tylko jeden plaster w jednym cyklu
@damianwojcik836219 күн бұрын
Czy to pierwszy sezon kiedy robisz węze tą metodą?
@PasiekaPodkogutkiem19 күн бұрын
Za mną już dwa sezony robienia węzy tą metodą. Zarys komórek wyraźniejszy niż przy malowaniu wałkiem na matrycy silikonowej i robota idzie szybciej - z jednej formatki dwa arkusze wosku.
@damianwojcik836218 күн бұрын
@PasiekaPodkogutkiem dziękuję za odpowiedź. Ja też chcę robić węze sam. Ta metoda wydaje mi się wystarczająco dobra i nieco tańsza od walców. Przy najmniej dla mnie - hobbysty.
@henrykkujawa772029 күн бұрын
18 grudnia temperatur. 8 stopni kopcić nie kopcić a pan dymi kwasem
@PasiekaPodkogutkiem29 күн бұрын
Jeżeli kłąb jest rozluźniony, to dobry moment na dobicie warrozy. Można dymić amitrazą, można dymić kwasem szczawiowym.
@Minesota500Ай бұрын
Dzięki za pomysł z maglownicą, Jeszcze parę dni i będę testował przydatność tego rozwiązania . Pozdrawiam Szczupak
@PasiekaPodkogutkiem19 күн бұрын
W tym filmie pokazuję jak robię węzę przy pomocy matrycy poliuretanowej kzbin.info/www/bejne/Z6Koo3uKpbahj5Isi=yIC6lyAxuFcO3SEA
@rafacibis8643Ай бұрын
Jakie odstępy czasowe pan zachowuje pomiędzy sublimacjami?
@PasiekaPodkogutkiemАй бұрын
Jeżeli chodzi o czas między poszczególnymi ulami, to czas napełnienia kwasem - czyli kilkanaście sekund. Jeżeli pytanie dotyczy jak często stosuję zabieg, to raz, góra dwa w roku. Ten rok jest wyjątkowy i to już moja druga sublimacja. Dodam tylko, że leczę nie tylko sublimatorem.
@marcingodzien1169Ай бұрын
Zainspirowany Pana pomyslem wykonalem taki sublimator z małymi zmianami. Dołożyłem osłone płomienia, i zamiast trójnika zastosowalem czwornik, a w uzyskane dodatkowe miejsce przez zaslepkę zamontowalem termometr, z sondą centralnie wewnatrz tygla. Mam wiec podgląd na temperaturę. Nie gaszę płomienia pomiedzy ulami. Urzadzenie proste, mobilne i tanie. Pozdrawiam
@user-mo8ej8cy3tАй бұрын
A jaką temperaturę pokazuje termometr? i co daje Ci ten podgląd? Przecież temperatura wrzenia (w tym przypadku kwasu) jest stała. No chyba, że w celu zdobycia doświadczenia.
@marcingodzien1169Ай бұрын
@user-mo8ej8cy3t najwiekszą zaletą podglądu temperatury jest wiedza jak ustawic płomień, aby by trzymac go w "ryzach" i np nie musiec gasić pomiedzy ulami. Za wysoka temp przegrzwa kwas, za niska zatyka rurke i nielptrzebnie wydluża caly zabieg. Dzieki niemu moge pracowac ciagle. Wiem tez np ze zaraz po wsypaniu 2g i sublimacji kwasu temeratura w tyglu spada o ok50'C i odpowiednio wyregulowany plomień zagrzeje mi tygiel do pożądanej temperatury zanim przygotuje porcje dla następnej rodziny. Wieksza wygoda poprostu. Nagrzewam tygiel do ok 230, wsypuje kwas i podczas sublimacji spada do ok 170. Zanim podejde do kolejnego ula i nabije strzykawkę nagrzeje mi akurat do ok 230. Bez podgladu trudniej byłoby (przynajmniej mnie) ustawic to na czuja.
@user-mo8ej8cy3tАй бұрын
@@marcingodzien1169 Te ok 170 stopni to jest temperatura wrzenia kwasu szczawiowego i będzie się tak utrzymywać aż kwas nie odparuje, a ustawienie płomienia nie ma nic tu do rzeczy. Oczywiście żeby to wykazać czujnik musi być umieszczony w substancji odparowywanej. Dodam jeszcze, że ten sposób uzyskiwania oparów kwasu szczawiowego (dihydratu) nie jest sublimacją i nie ma tu obawy o rozkład tego związku.
@marcingodzien1169Ай бұрын
@@user-mo8ej8cy3t Dokladnie. Sublimacja jest z pominięciem fazy ciekłej, a w omawianym przez nasz przypadku ta faza jest mozliwa do zaobserwowania. Tak czy owak opary wpadają do ula i substancja czynna działa. Chociaz nie wiem czy jak ktos stosuje kwas bezwodny to moze i nie ma tego wrzenia, mozliwe ze pojawia sie ona tylko przy stosowaniu dwuwodnego kwasu i wtedy najpierw odparowywuje woda a pozniej zaczyna sublimowac kwas. Nigdy nie stosowalem bezwodnego więc to tylko przypuszczenia. A sonde termometru mam centralnie w tyglu tuż przy wyjsciu oparow do rurki tak ze pomiar jest wiarygodny.
@MM-dl7efАй бұрын
NIE WAŻNE CZY TO ZDA EGZAMIN NAJWAŻNIEJSZE BY SIE SYPAŁO NO I KASA PŁYNĘŁA ;ILE TO RÓŻNYCH GADŻETÓW I POMYSŁÓW NAJWAŻNIEJSZE BY GONILI KRÓLICZKA .SYPIE SIE I JUZ ALE ŻADN BURAK NIE ZASTANOWI SIE DLACZEGO ON SIĘ SYPIE? JAK TO NA DURNYM CHŁOPIE ROBI SIE KASĘ .ŻAŁOSNE NIEUKI .
@user-mo8ej8cy3tАй бұрын
Witam. Też używam gazowego parownika, z tym, że opary z pojemnika wydostają się rurką o średnicy wewnętrznej 8 mm (nie zatyka się tak szybko). Mam jeszcze pytanie: czy zaobserwowałeś (przy otwartym zaworze) co dzieje się z kawasem po podgrzaniu. U mnie następuje topnienie a następnie wrzenie. Czyli nie występuje tu zjawisko sublimacji. Sądzę, że tak działa większość tego typu sprzętu i w związku z tym niesłusznie nazywane są sublimatorami. Jednak sposób pozyskiwania oparów nie wpływa na ich skuteczność, chociaż przy sublimacji istnieje duże prawdopodobieństwo częściowego rozkładu kwasu.
@PasiekaPodkogutkiemАй бұрын
Prawdę mówiąc nie zaglądam już do środka sublimatora podczas pracy. Najważniejsze, że jest skuteczny, a w jaki sposób i dlaczego, to już drugorzędna sprawa. Kiedyś odparowywałem kwas szczawiowy w aluminiowym tyglu i kontrolowałem temperaturę, tutaj film kzbin.info/www/bejne/Zl6lioyCoKqKaNUsi=iv8Q1fjUQgQ-ywrn . Na tym filmie widać, że powyżej 100 stopni kwas topi si i zaczyna parować już w temperaturze 120 stopni, Potem parowanie zanika a powyżej 160 stopni gwałtownie wzrasta. Myślę, że to zasługa wody, bo stosuję kwas uwodniony. Ciekawe jak jest przy kwasie bezwodnym?
@MM-dl7efАй бұрын
NAJWAŻNIEJSZE BYŚ NIE ZIMOWAŁ TEJ ZARAZY ,NIE WAŻNE CZYM I JAK ALE BY NIE BYŁA ZIMOWANA BO ONA UODPARNIA SIE I MUTUJE DLATEGO TAK TRUDNA DO LIKWIDACJI ,ABY SPRAWDZIĆ SKUTECZNOŚĆ NALEŻY PO LIPIE ODYMIĆ /98% SKUTECZNOŚCI/ JESLI BYŁO KILKASET OSYPU TO ZNACZY ZE ZIMOWAŁEŚ KILKANAŚCIE SZT, JEŚLI KILKA TYS TO BYŁO KILKADZIESIĄT ALE JEŚLI NIE BYŁO ANI JEDNEJ SZT TO NIE ZIMOWAŁEŚ ANI JEDNEJ SZT I JUŻ MASZ Z GÓRKI BO REINWAZJA ZACZYNA SIĘ DOPIERO OD LIPCA I TO W NIEWIELKIEJ ILOŚCI ŁATWA DO LIKWIDACJI.KAŻDY PSZCZELARZ WINIEN WZIĄĆ SOBIE ZA PUNKT HONORU BY POZBYĆ SIE TEJ ZARAZY ;LUDZKOŚĆ PRZEZ TYS.LAT BYŁA GNĘBIONA PRZEZ WSZY CZY ROZTOCZA ROZNOSZĄCA CHOROBY A DZISIAJ KTO O TYM PAMIĘTA? KTO PODA RĘKĘ WSZARZOWI? ZYCZĘ POWODZENIA.
@henrykhenryk9913Ай бұрын
Super, zrobię sobie taki, pozdrawiam serdecznie.
@TheBazylpАй бұрын
Brawo Ty👍
@zdzisawkozak8728Ай бұрын
Ja w tym tygodniu używałem to urządzenie Pana projektu! A gotową mosiężną zaślepkę 3/4 cala z gotowym wyjściem do węża ogrodowego o dużym przekroju można nabyć w znanym dużym supermarkecie. A emisja gazu z tego urządzenia według mnie jest wystarczająca!
@PasiekaPodkogutkiemАй бұрын
Brawo Ty!
@krzysskАй бұрын
Czy stosuje Pan sublimację w lecie przy braku czerwiu np po izolacji? Wszystkie informacje, które znalazłem dotyczą tylko jesieni.
@PasiekaPodkogutkiemАй бұрын
@@krzyssk Sublimacja (podobnie jak odymianie Apiwarolem) ma sens tylko w okresie bezczerwiowym. W okresie lata warroza siedzi bezpiecznie pod czerwiem. Wyjątkiem jest rójka i izolacja matki w czerwieniu. Nie izoluję matek w czerwieniu a w przypadku złapanych rójek to stosuję sublimację kwasu szczawiowego.
@andrzejchojnacki7136Ай бұрын
Przewierc dysze wiertłem 4 mm
@bronislawzbylut308Ай бұрын
Dobra robota.
@romankmieciak1186Ай бұрын
Witam, jak zwykle super wykład, ja zastosowałem grubszą dyszę,nie zatyka się,nie gaszę palnika między kolejnymi sublimacjwmi dlatego do rączki zaworu dokręciłem kawałek drewna,aby nie parzyła oraz warto dorobić osłonę płomienia.polecam Pana sublimator na wielu forach bo uważam ,że jest dobry,prosty w wykonaniu i tani,pozdrawiam i czekam na kolejny film.
@Pasieka_Marco_PoloАй бұрын
Ja dokręciłem mufę przedłużającą i rączka już mniej gorąca
@marco1901Ай бұрын
Brawo Ty, hehe. Apropo pana Buldoga, uzbrojona maska powinna być przechowywana w worku foliowym. Dostęp powietrza do filtra powoduje jego szybszą degradację.
@PasiekaPodkogutkiemАй бұрын
Buldog leży cały czas w oryginalnym szczelnym worku i wychodzi na świat raz góra dwa razy w roku 😉
@jurekmiszcz4468Ай бұрын
Nie widziałem wcześniej Super muszę zrobić taki Dzięki Pozdrawiam
@luckyluck2825Ай бұрын
co to za rurka ?
@PasiekaPodkogutkiemАй бұрын
"dysza króciec wkrętka w kolektor ssący długa 5mm". Stosowana do instalacji gazowych w samochodach. Można ją pominąć - nie jest potrzebna. Jeżeli koniecznie chcesz mieć rurkę, to im krótsza tym lepiej.
@bogusawbytomski4272 ай бұрын
Cóż ludzie nie wiedza,ile w miodzie jest glukozy w miodzie rzepakowym czy spdziowym czy w innych miodach ,POZDRAWIAM 😂😂😂😂😂
@MM-dl7ef2 ай бұрын
JESLI JUŻ WYMIENIASZ DENNICĘ TO MOŻNA BYLO ZROBIC TYLKO RAME I SZUFLADY ; UGURY NA ODŁAPYWANIE PYŁKU ORAZ DWIE SZUFLADY WYMIENNIE NA SIATKĘ I PEŁNĄ /NA PRZEDWIOŚNIU MUSISZ DŹWIGAĆ UL BY OCZYŚCIĆ Z OSYPU ; SIATKA METALOWA UTRZYMUJE ZAWSZE NISKĄ TEM CO SKUTKUJE ZWIĘKSZONEM POBOREM KARMY LUB MIODU /ABY ZAPOBIEC KITOWANIE SZUFLADY WYSTARCZY BOKI SZUFLAD POKRYĆ OLEJEM JADALNYM I ŁATWO O KAŻDEJ PORZE MOŻNA JE WYSUNĄĆ .ŻYCZE POWODZENIA .
@3janek32 ай бұрын
dziękuję
@boguslav14792 ай бұрын
Biorąc pod uwagę jaką temperaturę podaje Pan na tę konstrukcję, to jest bardzo niebezpieczne podejście do tematu. Zdecydowanie za wysoka temperatura. No i ogień przy wylotku też jest słabym pomysłem. Do dopracowania :) Polecam zrobić grzałkę z akumulatora i zastosować regulator temperatury. To też będzie dosyć tania konstrukcja. Pozdrawiam
@PasiekaPodkogutkiem2 ай бұрын
Ogień znajduje się ponad 50 cm od wylotka. Skąd wiesz jaka temperatura jest w "tyglu"? Moim zdaniem nie przekracza 230 stopni.
@boguslav14792 ай бұрын
@PasiekaPodkogutkiem a mierzył Pan te stopnie? Na pewno w takim układzie temperatura jest niestabilna, więc może przekraczać wspomnianą wartość. Zwłaszcza po dymieniu kilku uli pod rząd. Proszę nie uznawać mojej wypowiedzi za atak, a za konstruktywną krytykę. Elektryczna grzałka zapewni zdecydowanie lepsze parametry pracy, a też nie będzie to wybitnie trudne do budowy urządzenie. No ale rozumiem, że to wersja dla wybitnie leniwych... Po prostu niewielką pracą można to znacznie ulepszyć.