Пікірлер
@KonradTarnawski-e5c
@KonradTarnawski-e5c 10 күн бұрын
Cześć, Aby całość miała sens, musisz wziąć pod uwagę, że CEPH wymaga szybkiego łącza do efektywnej wymiany danych. W starszych komputerach raczej nie znajdziesz kart sieciowych szybszych niż 1 Gbps. Warto zainwestować w lepsze sieciówki - na oko powiedziałbym, że 2x2,5 Gbps powinno Ci wystarczyć, zwłaszcza jeśli Twoje SSD działają na interfejsie SATA. Dodatkowo, zgodnie z dokumentacją, CEPH wymaga co najmniej 3 węzłów (to zakładasz) oraz 12 OSD (jeden OSD to jeden fizyczny dysk). Aby rozkład był równomierny, każdy węzeł powinien mieć po 4 dyski. To może nosniki o pojemności około 256 GB? Dla dysków systemowych możesz rozważyć RAID 1 na ZFS. Nawet używane SSD o pojemności 64 GB powinny spokojnie wystarczyć. Podniesie to niezawodność i bezpieczeństwo danych (dzięki RAID i ZFS). Jeśli chodzi o przełącznik, sprawdź MikroTika - mają niedrogie modele obsługujące 2,5 Gbps. Przy okazji poradzisz sobie z routingiem, a w razie potrzeby ogarniesz również NAT (choć tu mogą się pojawić pewne ograniczenia w wydajności).
@DevOpsPL
@DevOpsPL 10 күн бұрын
Dzięki za konkrety! Czy mógłbyś podpowiedzieć jakiś przykładowy model Mikrotika, który by był dobrym kompromisem? Pozdro!
@KonradTarnawski-e5c
@KonradTarnawski-e5c 10 күн бұрын
@@DevOpsPL Myślę, że switch CRS310-8G+2S+IN będzie idealnym rozwiązaniem w ramach budżetu. W razie potrzeby poradzi sobie nawet z NAT-em, a jeśli chodzi o porty, to doskonale pasuje do Twoich wymagań: 3x2 porty (2,5 Gb/s) na łącza między urządzeniami, 3 na sieć publiczną pod serwery, 1 na WAN - łącznie wykorzystujesz 10 portów. Warto jednak pamiętać, że porty SFP wymagają zastosowania modułów z przejściówką na RJ45. Oczywiście, wydajnościowo w wyższych warstwach sieci nie będzize to demon wydajności, ale w tej cenie (poniżej tysiąca złotych) trudno znaleźć urządzenie z tak szerokimi możliwościami. Jeśli będziesz potrzebował wskazówek lub dodatkowych porad, śmiało pytaj!
@PCMagikHomeLab
@PCMagikHomeLab 13 күн бұрын
u mnie i7 6700 16GB ramu i dwa dyski 512GB nvme oraz jeden sata, karta sieciowa 10GbE to 19-22w na mierniku w spoczynku, jak Ci nie zalezy na dwóch kartach sieciowych to HP 800 G4 SFF, za to ma dwa dyski nvme do ceph oraz jeden na sata :D pobór prau będzie okolo 7-9w :)
@DevOpsPL
@DevOpsPL 13 күн бұрын
mega dzięki za konkrety!
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 13 күн бұрын
4:00.. Jeżeli wspomniany notebook wspiera instrukcje VT-d oraz VT-x (CPU oraz MoBo) to mógłbyś pobawić się w "Single GPU Passthrough" na proxmox.
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 13 күн бұрын
7:30.. Aby zoptymalizować szukanie ustaw filtry oraz sortowanie "od ceny najniższej". Jeżeli posiadasz usługę "allegro smart" to koszt wysyłki oraz odsyłki (do 14 dni) będzie prawie zerowy. Ostatnio jest lub była promocja około 39 złych za rok usługi "allegro smart".
@DevOpsPL
@DevOpsPL 13 күн бұрын
Dzięki :) Mam smarta na szczęście
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 13 күн бұрын
6:00.. Wykręć się z tego "układu" i środki na wydatki się znajdą. ;-))
@DevOpsPL
@DevOpsPL 13 күн бұрын
Tak czy siak się znajdą :)
@Ka3Dario
@Ka3Dario 15 күн бұрын
Witam, nie jestem specjalistą ale tak sobie kombinuję z własnym homelab-em na którym mam kilka usług na VM i CT, na razie jest jedna maszyna ale zbieram się do postawienia drugiej w razie awarii, główny homelab ma w/w usługi oraz sporo projektów testowych na których badam na co mnie stać, i teraz pytanie: główny pracuje 24/7 a druga fizyczna maszynka na której jest PVE oraz PSB myślałem żeby załączała się powiedzmy raz w tygodniu, robiła backup tego co już działa/ważne na PSB a w razie awarii pierwszego ręcznie załączę go na czas naprawy, dobrze kombinuję ?
@g-g3niu5
@g-g3niu5 16 күн бұрын
co się stanie jak zwiększę o 32GB wielkość partycji w GUI, a nie zwiększę systemu plików? Czy efekt będzie taki sam dla xfs i zfs?
@michaborczynski2985
@michaborczynski2985 Ай бұрын
Miałem taki temat pracy rok temu :) natomiast proxmoxy miałem nie na malinkach a na wirtualkach :) Host vm który miał przeżyć wyłączenie node był już zagnieżdżona wirtualizacja :)
@DevOpsPL
@DevOpsPL 13 күн бұрын
wow, brzmi grubo. Jak Ci poszło? Działało to w miarę sensownie mimo takiego zagnieżdżenia czy lipa? HA zachowało się dobrze? :)
@michaborczynski2985
@michaborczynski2985 12 күн бұрын
@ kilka sekund do odtworzenia vm na „nowym” node wszystko w obrębie jednego fizycznego dysku więc całkiem szybko.
@mickpr
@mickpr Ай бұрын
dzwiek nagrywany tokarką?
@DevOpsPL
@DevOpsPL 13 күн бұрын
mikrofonem wbudowanym w laptopie, który świetnie działa do wideorozmów... ale jak są podłączone dwa monitory i śmiga OBS to się mikrofon zajmuje praktycznie tylko wiatrakami :) Będzie nowy poprawiony film na ten temat, bo tego faktycznie praktycznie się nie da oglądać. Ale od czegoś musiałem zacząć :)
@mapp79
@mapp79 2 ай бұрын
Lepiej skorzystać z Ventoy`a:)
@icubeTechtips
@icubeTechtips 3 ай бұрын
kamera zasłania to co robisz więcd nie widać
@icubeTechtips
@icubeTechtips 3 ай бұрын
A niby gdzie ten server DNS jest zlokalizowany ????
@DevOpsPL
@DevOpsPL 3 ай бұрын
Czy możesz doprecyzować pytanie?
@icubeTechtips
@icubeTechtips 3 ай бұрын
@@DevOpsPL chodzi o to że mówisz że jest server DNS ale nie mówisz gdziie on może być zlokalizowany i jak to sprawdzić np Amerykja chiny itd wiem że można postawić swój własny server DNS ale to upierdliwe jest utrzymanie go w ruchu propagacja aktualizacja DNS i cała reszta jak obrona przedz DDoS
@DevOpsPL
@DevOpsPL 3 ай бұрын
@@icubeTechtips dzięki za doprecyzowanie. W przypadku dostawców, o których wspominam w filmie (Cloudflare i Google, ale zapewne też wielu innych), pomimo posiadania adresu znanego globalnie, ich infrastruktura jest mocno rozproszona. CF i Google posiadają lokalizacje również w Polsce. Nie jest to gwarancja, że przebywając w Polsce zawsze odpytasz fizyczny serwer z Polski. Ja to sobie przed chwilą sprawdziłem narzędziem traceroute - 1.1.1.1 (CF) odpowiedział mi z Frankfurtu nad Menem, czyli z Niemiec. Jeżeli masz Windowsa to to narzędzie nazywa się tracert i chyba jest domyślnie w systemie. Przeanalizuj sobie lokalizacje pośrednich adresów i będziesz wiedzieć mniej więcej gdzie fizycznie znajduje się serwer. Daj znać, czy się udało sprawdzić. Z tego co czytałem, CF wygrywa w rankingach pod względem szybkości, a ja nigdy (poza bardzo sporadycznymi awariami) nie miałem z nim problemów, żeby wyraźnie zamulał. Jeżeli z jakiegoś powodu zależy Ci na tym, aby mieć pewność polskiej lokalizacji serwerów DNS, to nie brakuje w sieci artykułów z listami adresów takich serwerów. Nie chcę ich tu przeklepać bo nie mam wiedzy nt. ich aktualności i pewności. Możesz się też zorientować u swojego ISP, bo dostawcy często posiadają swoje serwery DNS i udostępniają je swoim klientom - może nawet z automatu dostajesz je przez DHCP. Będą za jakiś czas na kanale filmy o wdrażaniu swojego prostego serwera DNS, ale jeszcze nie chcę obiecać konkretnie kiedy :) Mam nadzieję, że to co napisałem jakkolwiek Ci odpowiada. Pozdro!
@icubeTechtips
@icubeTechtips 3 ай бұрын
@@DevOpsPL dziękuję konkretna odpowiedz musz na linuksa znaleść komende by sprawdzioc dns skąd są
@PCMagikHomeLab
@PCMagikHomeLab 3 ай бұрын
pomysł fajny, ale umęczysz się na Pi, lepiej wziąć coś na x86, pimox daje możliwość postawienia tylko LXC. Jak chcesz to pomogę w wyborze sprzętu, odezwij się na priv :D
@DevOpsPL
@DevOpsPL 3 ай бұрын
Hej! Dzięki za komentarz :) Chyba tak to się skończy. W przyszłym tygodniu będzie film o porównaniu wydajności w dostępie do dysków. Wydaje mi się, że taniej i lepiej wyjdę na kupieniu trzech blaszaków poleasingowych tak jak inny kolega sugerował wcześniej. Nie chcę robić sztuki dla sztuki, bo te raspberki jak pokupuję i potuninguję to potem sobie będę mógł je włożyć co najwyżej do gablotki, a trochę mi szkoda marnować pieniądze i sprzęt :)
@PCMagikHomeLab
@PCMagikHomeLab 3 ай бұрын
@@DevOpsPL polecam HP Elitedesk 800 G2 w wersji USFF jeśli chcesz mieć jeden dysk NVMe oraz jeden SATA 2,5", a jeśli chcesz x2 NVMe, to już wersja G4 takie posiada bajery (+ SATA 2,5" tylko przy konfiguracji z 2x NVME nie zmieści się już dysk 2,5"). Nie wiele większy niż raspberry :D a możliwości znacznie większe. Pobór prądu? Coś koło 7 wat idle. Więc z konfiguracji 3x HP masz w pełni HA i nic Cię nie blokuje. Proxmox działa jak zły, a na Pi namęczysz się. Nawet CEPH potestujesz.
@danielewskidaniel
@danielewskidaniel 3 ай бұрын
Czy w razie awarii głównego hosta (np. padł procesor lub płyta) można uruchomić wszystko z tego serwera backupowego? Czy nie lepsza w takiej sytuacji jest replikacja na inny host? Wtedy jak Ci pada główny serwer to odpalasz kopię z zapasowego hosta i cała firma pracuje dalej.
@DevOpsPL
@DevOpsPL 3 ай бұрын
Hej! W większych firmowych środowiskach korzysta się z obu tych rzeczy jednocześnie: - Tworzy się klastry wirtualizacji ze współdzielonymi zasobami dyskowymi, dzięki czemu w razie awarii jednego z np.trzech-czterech hostów fizycznych, VMka niezwłocznie jest migrowana przez mechanizm HA na inny z nich. Niebawem (za około miesiąc) będzie więcej treści konkretnie w tym temacie, bo makietę takiego środowiska będę robił pod swoją pracę inżynierską i będziemy testować te mechanizmy na żywo. Z góry zapraszam serdecznie :) -Proxmox Backup Server niesie za sobą dodatkowe korzyści. Po pierwsze optymalizuje miejsce robiąc codziennie kopie przyrostowe, no i od razu z tego wynika drugie - kopia przyrostowa trwa dużo krócej niż pełna. Poza tym, z kopii na PBS możesz przywrócić : a) całą maszynę wirtualną w miejsce uszkodzonej ; b) całą maszynę wirtualną obok, tworząc niejako jej klona ; c) konkretne pliki/katalogi zapisane wewnątrz systemu plików maszyny wirtualnej Wydaje mi się, że Twoje pytanie bardziej miało zahaczać o kwestię ciągłości, zatem tutaj dużo bardziej polecam się zainteresować mechanizmem HA (High Availability) i ponownie, już teraz zapraszam Cię na nadchodzące materiały stricte w tej tematyce. Pozdrawiam! :)
@krzychukra
@krzychukra 3 ай бұрын
czemu tu nie ma komentarzy?
@DevOpsPL
@DevOpsPL 3 ай бұрын
Pewnie dlatego, że to filmik z samych początków kanału i ciężko słuchać w ogóle dźwięku :) Czy masz jakieś pytania odnośnie Proxmox Backup Server?
@MrMurzyn666
@MrMurzyn666 3 ай бұрын
Hej, lepiej jest tym sposobem zainstalować PBS czy jako osobna maszyna i instalka z ISO? Jak to odinstalować(przedstawiony sposób) jakby co? Pozdr
@krzychukra
@krzychukra 3 ай бұрын
podłączam się
@krzychukra
@krzychukra 3 ай бұрын
apt remove proxmox-backup-server
@DevOpsPL
@DevOpsPL 3 ай бұрын
Cześć! Czy chodzi Ci o usunięcie Datastore'a?
@Qruxat
@Qruxat 4 ай бұрын
Elegancko wytłumaczone z zabezpieczeniem się przed rozwaleniem dysku.
@TZMAndroid
@TZMAndroid 4 ай бұрын
No dobrze, pokazałeś najprostszą rzecz jak instalacja, ale jak z tym teraz pracować? Np. że mam na Windowsie zainstalowane jakieś IDE do C++, czyli piszę kod w edytorze na Windowsie, ale kompiluje sobie ten kod pod Linuxa, albo praca w PHP, gdzie środowisko serwerowe czyli PHP, MariaDB, nginx mam na Linuksie, ale kod sobie klepie w Windowsie, przeglądarka też jest w Windowsie. Rozumiem, że da się tak pracować, bo inaczej to po co nam ten WSL?
@eazymartine110
@eazymartine110 4 ай бұрын
Gratulacje za wytrwałość w studiowaniu! 👏
@kajetangrabara1259
@kajetangrabara1259 5 ай бұрын
Dziś na jednym z clustrów wybuchł mi microceph, a teraz po godzinach dostaję tego typu materiał. Przypadek? Nie sądzę.
@DevOpsPL
@DevOpsPL 5 ай бұрын
Poradziłeś sobie?
@kajetangrabara1259
@kajetangrabara1259 5 ай бұрын
@@DevOpsPL vmki jeszcze leżą.
@Zycie_Kawalek_po_Kawalku
@Zycie_Kawalek_po_Kawalku 5 ай бұрын
Mam RPi5 z hat-em dla NVMe i na nim OMV plus dwa ssd "na dane" po usb 3.0 do maliny . Dziala . Na OMV jest postawiony Nextcloud- dostepny przez Cloudflare -a i też dziala. Z tego co się orientuje to z Proxmoxem (PRX) na RPi jest problem, bo PRX nie widzi karty sieciowej RPi5. Widziem instalacje z zewnetrznymi kartami sieciowymi- troche wg mnie bez sensu. Sam pomyslu High Availabylity (HA) z przelączaniem Proxmoxów (urządzeń) - fajny. Ale na chwilę obecną nie zdecydowalbym się na stawianie Proxmoxa na RPi- ARMie. Lepiej jakieś cienkie klienty albo wręcz starsze polisingowe (najczesciej) blaszaki (choć one akurat to od strony zasilania malej elektrowni by pewnie potrzebowaly). Mam wlasnie na takim jednym i3 4tej gen.z 8GB ramu postawionego PRX z kilkoma VMkami (HA- Home Assistant, OMV) i kilkoma kontenarami LXC (DNS-Pihole czy Adguard, Cloudflared)- dziala ale szału wydajnościowo brak. Chyba najlepiej byloby 3 takie zabaweczki (store.minisforum.com/products/minisforum-ms-01) z PRX na pokladzie i.... hulaj dusza... no ale to sie robią już koszty... :( Patrze i obserwuje na co się zdecydujesz... ale RPi z PRX raczej ODRADZAM przez brak zgodności z architekturą PRX z ARM.
@Yan005h
@Yan005h 5 ай бұрын
Z podłaczeniem jednego dysku do RPI jest czasem problem a co dopiero trzech. Najnowszy (chyba) ma dedykowany port sata a starsze modele pozwalają podłaczyć dysk tylko przez USB. Szkoda ładować tyle kasy w wydmuszkę komercyjnej serwerowni. Jak ja chodziłem na studia to wykładowcy mieli nikłe pojęcie o tym co się dzieje w świecie. W pracę licencjacką włożyłem dużo pracy a na końcu nikt nawet nie był zainteresowany programem który napisałem. Najbardziej obchodziła ich teoria bo z praktyką nie mieli za dużo do czynienia. Podsumowują, dużo czasu i kasy poświęcisz na postawienie tego, nikogo za bardzo to nie zainteresuje, w praktyce to będzie lata świetlne od produkcyjnej infrastruktury a na koniec polegniesz z teorii bo za mało poświęcisz na nią czasu.
@olokelo
@olokelo 5 ай бұрын
Jeśli mogę zapytać to gdzie pracujesz, że masz takie fajne doświadczenie z Proxmoxem? ;) A jak mogę coś zasugerować to mimo wszystko zrezygnowałbym z Raspberry Pi na rzecz nieco mocniejszego sprzętu. Mogą być to nawet komputery SFF, ale rzecz w tym że Ceph bardzo nie lubi opóźnień a podłączenie dysków do Raspberry przez USB będzie spore miało. Od jakiegoś czasu próbuję postawić Cepha u siebie i z wstępnych testów widzę, że jest on dość wymagający dlatego też nieco szybszy procesor x86 pewnie by nie zaszkodził. Nie mówiąc już o interfejsach sieciowych 10gbe, które są bardzo wskazane przez Cepha ale tutaj myślę, że akurat dla celów "naukowych" powinien wystarczyć 1gbe. PS. Jestem Twoim 600-nym subskrybentem.
@DevOpsPL
@DevOpsPL 5 ай бұрын
Hej. Cały dzień nerwowo odświeżam ilość subskrypcji bo tak czułem, że dziś dotkniemy 600, także mega dzięki! Tak, też się najbardziej obawiam kwestii szybkości interfejsów dyskowych i myślę, czy nie uda się jakoś inaczej ich podłączyć (może jakoś za pośrednictwem tych nóżek?) choć pewnie i tak z ciekawości zweryfikuję realne prędkości osiągane po USB. Jak już odpowiadam w odwrotnej kolejności, to na koniec powiem, że pracuję w małej, polskiej, bardzo ambitnej firmie. Dzięki czemu zyskuję interdyscyplinarność i szybkie tempo wzrostu :)
@DevOpsPL
@DevOpsPL 5 ай бұрын
P.S. Twój pomysł z SFF najprawdopodobniej okaże się dużo bardziej przystępny cenowo, więc niewykluczone, że to on wygra :) zobaczymy, porobię testy I/O, może nagram z tego materiał i będziemy myśleć. Dzięki za sugestię!
@rafas3314
@rafas3314 5 ай бұрын
Dawaj jak najwięcej, można się czegoś nauczyć 👊
@jarzynwaleczny4542
@jarzynwaleczny4542 5 ай бұрын
Mnie ta miniaturka przeraziła. Btw kanał śledzę od początku, widać postęp, trochę szkoda, że filmy dość krótkie.
@DevOpsPL
@DevOpsPL 5 ай бұрын
Dzięki! Która z dotychczasowych serii najbardziej przypadła Ci do gustu? Co do długości filmów - zależy od tematu. Ostatnio jak chciałem nagrać film o kilku sposobach na rozpoczęcie nauki linuxa to po 40 minutach odpuściłem bo stwierdziłem, że wolę to rozbić na kilka krótszych, bo się bałem, że mało kto obejrzy do końca taki zlepek kilku podejść :D
@KKK-br3ic
@KKK-br3ic 5 ай бұрын
*Ciekawy poradnik, nie prościej jest to samo zrobić w virtualbox? Przynajmniej nie trzeba ruszać Biosu*
@DevOpsPL
@DevOpsPL 5 ай бұрын
Dzięki za komentarz! O odpalaniu na virtualbox też będzie filmik. Opcja nauki z LiveCD jest bardziej dla osób, którym zasoby sprzętowe nie za bardzo pozwalają na udźwignięcie dwóch systemów jednocześnie. Samo LiveCD może mieć jeszcze inne zastosowania - np.GParted - zachęcam do obejrzenia filmu kzbin.info/www/bejne/maqtYqxvmbRkirs :) Pozdro!
@KKK-br3ic
@KKK-br3ic 5 ай бұрын
@@DevOpsPL *To czekam z niecierpliwością, sam mam problem z virtualbox, może u Ciebie znajdę rozwiązanie*
@DevOpsPL
@DevOpsPL 5 ай бұрын
A co tam za problemy Ci się zdarzają? Może uda nam się je rozwiązać przed kolejnym filmem :)
@KKK-br3ic
@KKK-br3ic 5 ай бұрын
Mam zaistalowanego virtualboxa , problem polega na tym ,że nie widzi pendrive. Jak uruchomię virtualboxa z konsoli z poleceniem sudo to wtedy widzi pendrive.
@DevOpsPL
@DevOpsPL 5 ай бұрын
Na jakim systemie uruchamiasz VirtualBoxa? W sumie to brzmi dość logicznie, że aby uzyskał dostęp do fizycznych zasobów zewnętrznych to potrzebne są uprawnienia administratorskie. Ale może da się jakoś na stałe zrobić wyjątek :)
@grzegorzpiasta7916
@grzegorzpiasta7916 6 ай бұрын
głosniej
@DevOpsPL
@DevOpsPL 6 ай бұрын
Dzięki, staram się poprawiać filmiki pod tym względem :) pozdro
@ukaszszafranski3555
@ukaszszafranski3555 7 ай бұрын
Bardzo przydatny film. Dziękuję
@tomaszw6449
@tomaszw6449 7 ай бұрын
Jeżeli chcesz się poruszać góra/dół, na przykład po wyświetleniu --help (przykład na filmie "cp --help"), to przytrzymujesz Ctrl + Shift i możesz strzałkami poruszać się góra/dół
@michalwojtass1769
@michalwojtass1769 7 ай бұрын
przydała by się info z czego wynika problem z usuwniem starzych snapshotów - w VMWARE nie kojrzę takich problemów więc czy to dotyczy tylko Proxmoxa (oczywiście nie zalecam "kiszenia" ;) pozatym lubie konret wiec duzy +
@DevOpsPL
@DevOpsPL 7 ай бұрын
Hej! Masz rację, nie rozwinąłem myśli. W moim wypadku gdy znajdowałem stare snapshoty (nawet kilkuletnie) - zwykle problemu nie było. Ale na palcach policzę sytuacje, w których: 1. w międzyczasie od utworzenia snapshota do próby jego usunięcia doszło do zmian w konfiguracji zasobów na HV z których korzysta VM i taki snapshot niestety "wisi" prawidłowo, ale chęć jego usunięcia powoduje błąd "snapshot not findable", który znajdujemy np. w tym wątku forum.proxmox.com/threads/cannot-delete-snapshot-because-not-findable.45456/ 2. w starszych wersjach zdarzało się też, że usunięcie takiego długo leżącego snapshota z poziomu GUI (tak jak pokazuję na filmie) wykonywało de facto prawidłowo polecenie, które go kasowało, ale jakiś bug powodował problem w zakomunikowaniu tego do GUI i trzeba było usuwać ręcznie wpis z konfiguracji VM (snapshot już nie istniał, ale pozostawał po nim wpis), mniej więcej ten sam problem wraz z rozwiązaniem mamy tu forum.proxmox.com/threads/cannot-remove-snapshot-vm-is-locked-snapshot-delete.37567/ 3. JEDEN RAZ zdarzyło mi się, że usuwanie bardzo starego snapshota VMki stojącej na HV, które miało w przeszłości mocno przebudowywane zasoby wprowadził VM w stan "SUSPENDED" i uruchomienie/reset jej był niemożliwy. Tylko z poziomu CLI dało się zrobić polecenie "qm stop vmid" i dopiero wtedy uruchomienie jej było możliwe. Oczywiście zdarzenie miało miejsce w środku dnia na produkcyjnej maszynie żeby było weselej :D Mam kumpla, który kiedyś mi poradził, żeby gasić maszynę, która ma bardzo starego snapshota zanim go usunę lub co najmniej zaplanować to z klientem. Lekceważyłem to, bo myślałem, że przesadza. Aż do sytuacji z punktu trzeciego powyżej. Od tej pory jak widzę bardzo starego, zapomnianego snapshota to dwa razy się zastanawiam czy ewentualna kilkuminutowa niedostępność tej VM będzie miała jakiś wpływ na biznes klienta. Jeśli tak, to co najmniej się na tę pozornie prostą czynność umawiam, żeby nie było głupiej sytuacji :) Dzięki za miłe słowo. Pozdro!
@PanBarnaba
@PanBarnaba 7 ай бұрын
Nareszcie!
@PCMagikHomeLab
@PCMagikHomeLab 7 ай бұрын
pierwszy :D w końcu kolejny odcienek!
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 7 ай бұрын
7 binarnie to 111.Użytkownik będzie miał rwx.Będzie mógł czytać,zapisywać plik i wykonywać go.chmod 777.Wszyscy mają uprawnienia do pliku.Same jedynki.To z systemu binarnego.
@DevOpsPL
@DevOpsPL 7 ай бұрын
Dzięki :)
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 7 ай бұрын
Jako root możemy usunąć cały system i będzie konieczna reinstalacja.Dlatego trzeba uważać z poleceniem rm.
@krzysiekd8764
@krzysiekd8764 8 ай бұрын
Hej. Chciałem tylko napisac , że super robotę robisz ... znam torchę linuxa ale w wielu poleceniach jak juz znałem nie używałem flag jak Ty a one fajnie ułatwia poruszanie się po systemie, plikach itp. Czekam już na kolejny film :) pozdrawiam
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Dzięki za miłe słowo! Cieszę się, że mimo doświadczenia wyniosłeś z filmu coś dla siebie przydatnego :) pozdrawiam
@crazy_quintus
@crazy_quintus 8 ай бұрын
Super materiał. Podoba mi się że komendy pokazujesz od strony praktycznej. Dodatkowo z komentarzem o skrótach i konkretnych przydatnościach gdzie i jak jest to używane. Dziękuję jako fan Linuxa.
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Dzięki i pozdrawiam! :)
@wilk85
@wilk85 8 ай бұрын
dzięki za chroot :) małe dopowiedzenie do tej komendy, możecie także zamontować dysk z systemem plików linux, chrootem odpowiednio potraktować tego mounta, następnie możecie robić wszystkie operacje które zrobilibyście odpalająć taki dysk np w laptopie czy pc, czyli możecie instalować paczki itd
@wilk85
@wilk85 8 ай бұрын
dla wszystkich nowo uczących się linuxa, chciałęm uzupełnić autora, lub inaczej nazwać to co powiedział odnośnie grep -v, grep -v [nazwa] pozwoli wam wykluczyć dany [przedmiot] który podacie po -v
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Dzięki!
@PanBarnaba
@PanBarnaba 8 ай бұрын
Widać, że wkładasz dużo pracy w produkcję. :) Fajnie i jasno wyjaśnione. Liczę na rozwój kanału, nie przestawaj!
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Dzięki za miłe słowo. Pozdro!
@mattin79
@mattin79 8 ай бұрын
Bardzo przydatne, dobra robota na polskim yt, masz suba 😄
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Dzięki! Pozdro :)
@drakouzdrowiciel9237
@drakouzdrowiciel9237 8 ай бұрын
👌
@bambucza001
@bambucza001 8 ай бұрын
Dobre materiały tworzysz :) Pozdro!
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Dzięki za miłe słowo. Również pozdrawiam!
@Red3miasto
@Red3miasto 8 ай бұрын
Dzięki za materiał. Czy jest możliwość skontaktowania się z Tobą?
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
cześć! zapraszam na maila [email protected] :)
@sunwire
@sunwire 8 ай бұрын
25:46 Zamiast tak kombinować wystarczy użyć narzędzia do tego stworzonego, czyli polecenia ssh-copy-id, tak jak w 36:00
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Hej, dzięki za komentarz! Wiesz, zależało mi na tym aby pokazać dokładnie miejsce, w którym przechowywane są autoryzowane klucze. W końcu nie zawsze zależy nam na przekopiowaniu klucza z hosta, a na dodaniu kilku kluczy użytkowników. Stąd wydaje mi się cenne, żeby sobie to uzmysłowić - co tak naprawdę robi ssh-copy-id. Pozdrawiam!
@sunwire
@sunwire 8 ай бұрын
13:17 Nie użytkownika, tylko usługi (unit) sshd
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Racja, przejęzyczyłem się i nie wyłapałem tego na etapie postprodukcji. Wrzucę potem notatkę w tym miejscu. Dzięki!
@wilk85
@wilk85 8 ай бұрын
będzie coś z devops? docker, k8s?
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Będzie wkrótce seria o kontenerach, chcę jeszcze troszkę rozbudować serię o podstawach sieci i linuxa bo sporo w kontenerach będzie odwołań do tychże podstaw :)
@wilk85
@wilk85 8 ай бұрын
@@DevOpsPL sieci super, ale może nie tylko podstawy? Dodatkowo poruszysz moze komendę chroot? Podejrzewam ze ludziom może sie przydać taka wiedza :)
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
@@wilk85 dzięki za sugestię, poruszę ten temat w następnym filmie :)
@wilk85
@wilk85 8 ай бұрын
@@DevOpsPL nie ma problemu, w koncu sam pracuje jako devops
@PCMagikHomeLab
@PCMagikHomeLab 8 ай бұрын
Fajnie, że jest w końcu ktoś kto z sensem mówi o devopsowaniu po polsku. Wpadłem na podobny pomysł tworząc repozytorium na github o nazwie "100_days_to_devops" biorąc udział w konkursie 100commitów :)
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Dzięki za miłe słowo! Powodzenia :)
@PCMagikHomeLab
@PCMagikHomeLab 8 ай бұрын
@@DevOpsPL Tobie również i czekam na nowe filmy!
@drakouzdrowiciel9237
@drakouzdrowiciel9237 8 ай бұрын
🙂
@bnq2
@bnq2 8 ай бұрын
Zapomniałeś tylko wspomnieć że tworząc w ten sposób partycją dla backupu (na tym samym hoście) ZFS zeżre cały ram bo taką ma naturę i w statystykach hosta zawsze zużycie ramu będzie pod korek, poza tym ZFS dla jednego dysku to chyba lekka przesada.
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Hej, dzięki za komentarz. ZFS jeżeli zacznie zżerać cały RAM to można to opanować choćby poprzez ograniczenie parametru zfs_arc_max do powiedzmy 8G. W tym wypadku utworzyłem storage po to, żeby pokazać „gdzie trzeba kliknąć” i rzeźbiłem z tego co miałem pod ręką :) ale jak możesz tu rozwiń proszę dlaczego ZFS dla jednego dysku to przesada? Pozdrawiam
@daniel13021
@daniel13021 10 күн бұрын
@@DevOpsPL ZFS dla jednego dysku to zupelnie nie przesada. Przeciez ZFS to nie tylko Raid Z. Ma mase innych opcji ktore mozna wykorzystac bez RAID.
@PiotrK2022
@PiotrK2022 8 ай бұрын
@DevOps po polsku Proponuję się podszkolić z fonetyki angielskiej, bo to przypał jak chuj być informatykiem i nie potrafić poprawnie putty wymówić...
@DevOpsPL
@DevOpsPL 8 ай бұрын
Dzięki za radę ;)