Składanie monocykla QU-AX RGB
24:01
Nauka jazdy na monocyklu cz. 2
12:48
Nauka jazdy na monocyklu cz. 1
28:56
Wymiana owijki na kierownicy
35:25
Jak czyścić łańcuch rowerowy?
19:01
Jak smarować łańcuch rowerowy?
22:04
... może polubić rozruch poranny
1:07
Wymiana koła w monocyklu
14:18
3 жыл бұрын
Пікірлер
@krugerwd
@krugerwd 8 күн бұрын
Dzień dobry, mam pytanie o naprężenie szprych , jak buduje koło to strona napędowa będzie około 100kgf (nawiasem mówiąc też nie wiem kiedy dać 100 a kiedy 120 , czy to od obręczy zależy i mam starać się blisko maxa dopuszczalnego obręczy zawsze dawać?) Główne pytanie jest o stronę nie napędową, gdzieś wyczytałem w jakiejś dyskusji na forum że strona nie napędowa często ma ok 50-55% naprężenia strony napędowej, od czego to zależy, skąd taka wartość? Na razie składam koło pod v brake , a co jeśli jest jeszcze tarcza ? Dzięki za podpowiedzi
@narower
@narower 6 күн бұрын
Prawidłowe naprężenie szprych w kole rowerowym zależy od kilku czynników, takich jak typ roweru, materiał obręczy i szprych, oraz przeznaczenie koła (np. rekreacyjne, wyścigowe, górskie). Najlepiej jest przestrzegać zaleceń producenta zawartych w specyfikacji koła lub obręczy. Nie znając specyfikacji, prawdopodobnie nie popełnimy dużego błędu trzymając się przedziału 80 do 120 kg. Podkreślam: prawdopodobnie nie popełnimy dużego błędu!!! W kołach wyścigowych i lekkich (np. do rowerów szosowych) naprężenie może być trochę wyższe. W kołach przeznaczonych do jazdy terenowej, w tym rowerów górskich, naprężenie może być nieco mniejsze, ale nie powinno spaść poniżej 70 kg. Najbezpieczniej jednak jest poszukać specyfikacji.
@krugerwd
@krugerwd 5 күн бұрын
@narower dziękuję serdecznie za wskazówki 😊 pozdrawiam 🙂
@MarekCebula-t2l
@MarekCebula-t2l 14 күн бұрын
Lucjan mówi że Krzysztof lubi CZUPSY 😂
@szejker1989
@szejker1989 16 күн бұрын
Jeżdżę mało, bo nie więcej jak 1000km rocznie i przeważnie w suchych warunkach. Używałem Finish Line Dry i musiałem smarować co jakieś 150km. Przeszedłem na Finish Line Wet i załamka... brud się klei niesamowicie. Dlatego osobiście wolę używać częściej Finish Line Dry, a napęd myć co roku, zimą, gdy nie jeżdżę.
@dorianstankiewicz8672
@dorianstankiewicz8672 24 күн бұрын
Wrócił! Jak zwykle merytorycznie, oby bez kolejnych tak długich przerw :)
@narower
@narower 24 күн бұрын
Dziękuję.
@KORECZEK27
@KORECZEK27 28 күн бұрын
Jeździ na monocyklu dla tego bo nie moze w piłke nożną gdyby nie kontuzja w 97
@Volvocars2
@Volvocars2 Ай бұрын
Fajna sprawa, biorę się do roboty. I liczę tym sposobem.
@krzysztof616
@krzysztof616 Ай бұрын
85w140
@emilczopinski5577
@emilczopinski5577 Ай бұрын
Fajny film. Dziękuję 😊
@ryszardszulgo8839
@ryszardszulgo8839 Ай бұрын
warto jest podpompować dentkę przed schowaniem, żeby się ułożyła i nie była poskręcana, dopiero potem nałożyć 2gi rant opony na obręcz.
@ryszardszulgo8839
@ryszardszulgo8839 Ай бұрын
dzięki za laborkę. ja będę używał do smarowania łańcucha oleju do silnika (zamiast oliwki). brakuję mi informacji jak wymyć łańcuch wg pana doświadczeń.
@ryszardszulgo8839
@ryszardszulgo8839 Ай бұрын
no i kużwa po tym filmie będę musiał kupić tensometr
@ryszardszulgo8839
@ryszardszulgo8839 Ай бұрын
no i gitara
@agrogorkipl7300
@agrogorkipl7300 Ай бұрын
Tak jest bo jak to mówią trening czyni mistrza
@bajecznyjulek
@bajecznyjulek 2 ай бұрын
dzieki
@bajecznyjulek
@bajecznyjulek 2 ай бұрын
....dopiero uslyszalem ostatnie slowa podsumowania- genialne, proste idotyczy wszystkiegovi odpowiada na wszelkie pytania
@Lucky-ec8xo
@Lucky-ec8xo 2 ай бұрын
Jaka korzyść ze zmiany standardu?
@narower
@narower 2 ай бұрын
Mam już zniszczone kolana i zależało mi na możliwości montażu małej zębatki 34. Stary pająk pochodził z lat 80. XX wieku i rozstaw ramion nie pozwalał na montaż tak małych zębatek, jakie teraz są dostępne. Oryginalne tarcze były 51/41. Najmniejsze zębatki mieszczące się na starym pająku mają 39 zębów. Nieprofilowane zębatki i prosta konstrukcja wózka przerzutki nie pracowały dobrze z T powyżej 10, więc z dużą zębatką też musiałbym kombinować, albo szukać nowej korby na kwadrat z mniejszym pająkiem. Ogólnie za dużo kombinacji. Prościej było wykorzystać zalegającą w szufladzie korbę TIAGRA.
@Lucky-ec8xo
@Lucky-ec8xo 2 ай бұрын
@@narower a jakieś argumenty natury wydajności, trwałości, może sztywności? Nie bardzo rozumie, po co się to robi i dlaczego nowe rowery maja Hollowtech Masa układu nie specjalnie mnie interesuje?.
@raaistlin1990
@raaistlin1990 2 ай бұрын
Ważne kwestie - wydaje mi się jednak, że w większości korb na kwadrat klucz ampulowy 8, a nie 9 będzie odpowiedni (dziewiątki nawet w popularnych zestawach nie ma). Druga sprawa - podkładki do supportu. Temat tutaj nieporuszony, a bardzo ważny, więc warto sprawdzać w instrukcjach, do jakiej szerokości mufy supportu ile podkładek i z której strony trzeba dać. Poza tym świetna robota, poradnik się przydał!
@monocylk
@monocylk 2 ай бұрын
Dziękuję za wychwycenie błędu. Do montażu korby używałem ampula 8mm. Wkład suportu miałem w zestawie z garścią podkładek i tuleją redukcyjną umożliwiającą zastosowanie do SRAM. Zamontowałem według instrukcji, ale faktycznie powinienem wyraźnie zaznaczyć, że podkładki należy stosować odpowiednio do szerokości mufy i według instrukcji producenta suportu. Dziękuję za cenne uwagi.
@antymisiek2972
@antymisiek2972 2 ай бұрын
Do mierzenia łańcucha kupiłem przymiar MW-03 i to był najlepszy zakup spośród 7 które miałem. Prezentowany przymiar źle mierzy bo dodaje luzy na rolkach, dokładnie jest opisane na forum rowerowym.
@AntoniGłuch
@AntoniGłuch 2 ай бұрын
piękny film
@michuzdzichu60
@michuzdzichu60 3 ай бұрын
Gdzie kupić taki klucz do tego suportu ?
@monocylk
@monocylk 2 ай бұрын
Część sklepów rowerowych sprzedaje takie narzędzia. Jeśli w pobliżu nie ma w pobliżu odpowiedniego sklepu stacjonarnego, to pozostaje wpisanie w przeglądarkę hasła "klucz do suportu (tu podajemy model suportu)" i szukać sklepu internetowego. pozdrawiam
@AnnaKarczyńska-w5b
@AnnaKarczyńska-w5b 3 ай бұрын
Bardzo czytelny przekaz dzięki!
@arturdybala3459
@arturdybala3459 3 ай бұрын
szczerosc da sie wyczuc od razu na YT . Dziekuje!
@JarekZgoda
@JarekZgoda 3 ай бұрын
Czym wyczyścić resztki kleju ze starej owijki? Używam wd-40, ale to strasznie ciężko idzie, jest coś lepszego?
@narower
@narower 3 ай бұрын
Różne kleje wymagają różnych środków. Na dodatek stary klej pod owijką był poddawany działaniu ciepła, potu i zmienił swoje właściwości. Oprócz WD-40 czasem działają alkohol, oliwka lub inny tłuszcz. Chyba nie ma uniwersalnego rozpuszczalnika. Pozdrawiam
@damwaj
@damwaj 3 ай бұрын
Dziękuję za profesjonalny poradnik .
@smelbo
@smelbo 4 ай бұрын
zasadą jest też to że kluczem dynamo nie przykręcamy a dokręcamy. Ale poza tym film fajny, przydatny !
@czlowiekbiegunka1
@czlowiekbiegunka1 4 ай бұрын
A jak podkladki w przypadku mufy 73mm
@narower
@narower 3 ай бұрын
Najbezpieczniej jest przed zakupem wkładu suportu znaleźć na stronie producenta instrukcję serwisową. Czasem bywa tak, że w komplecie jest kilka podkładek i tulejek, a przez odpowiedni ich dobór ten sam wkład może być zamontowany do różnych muf a nawet systemów. Na przykład suporty od TOKEN’a pod HOLLOWTECH mogą mieć w komplecie tuleje redukujące średnicę do występującej w SRAM. W instrukcji serwisowej z reguły są rysunki pokazujące, które podkładki w jakiej sytuacji i z której strony zamontować.
@ekorych
@ekorych 4 ай бұрын
A jak sobie poradzić z majtaniem się łańcucha na wertepach i obijaniem ramy? Długość łańcucha jest dobra, czyli minimalna na jakiej mogę swobodnie ustawić skrajne przełożenia z których oczywiście staram się żadko korzystać. Osprzęt popularny w turystyce ze sprawdzonej grupy Alivio. Wydłużanie wózka też nie będzie dobre bo wtedy zabardzo zbliży się do gleby i zacznie zbierać patyki.... owszem sportowe przerzutki z wyższych grup miewają mocniejszy naciąg, ale to inna bajka.
@narower
@narower 3 ай бұрын
Droższe modele mogą częściowo rozwiązać problem, jeśli mają silniejszy naciąg, ale kiedy siły działające na łańcuch na nierównościach są duże, to nadal może uderzać w ramę.
@Ayano7792PL
@Ayano7792PL 4 ай бұрын
9:47 kosz ma być stalowy a nie plastik lepiej kupić od FAG SKF i dodać smaru dobrego
@pacy822
@pacy822 4 ай бұрын
Witam pana chciałem spytać czy naciąg łańcucha jaki widzimy na filmie jest prawidłowa długość pozdrawiam serdecznie
@JarekCorp
@JarekCorp 4 ай бұрын
Super ! Najlepiej to tłumaczysz. Dzięki.
@616homer
@616homer 4 ай бұрын
O łańcuch trzeba dbać żeby pracował bezproblemowo, ale to wymaga jednak sporo pracy i czasu. Dlatego nie myję łańcucha po każdej wycieczce tylko kiedy po powrocie widzę, że jest brudny albo słychać, że robi się głośny bo dostał się do środka pył/piach. Tak bo to właśnie w środku łańcuch ma być nasmarowany a na zewnątrz suchy, ponieważ kiedy na zewnątrz będzie w miarę suchy to nie lepi się do niego wszelki syf. Też używam spinki, bo do gruntownego czyszczenia łatwo zdjąć łańcuch wykąpać i wysuszyć. Co do smarowania to trochę przeginają marketingowceee, nie nabierajcie się smar dużo droższy od łańcucha :) Przy regularnym stosowaniu wystarczy niska półka, przykładowo olej silnikowy który raczej ma o wiele trudniejsze warunki pracy kosztuje średnio 30 zł za 1L a smar do łańcucha 60 zł za 100ml. Poza tym do zwykłej jazdy (bez wyczynów) najlepiej używać przekładni planetarnych i zamkniętej obudowy łańcucha co totalnie zmniejsza obsługę napędu.
@maltan3943
@maltan3943 4 ай бұрын
Bardzo dobry instruktarz
@ukaszdabu26
@ukaszdabu26 4 ай бұрын
git malina 👍
@JackStrong-j4n
@JackStrong-j4n 4 ай бұрын
Witam, czy w nowym lancuch jest taki pin, by móc skrócić łańcuch? Shimano m6100
@monocylk
@monocylk 4 ай бұрын
Z reguły do nowych łańcuchów dołączony jest jeden element łączący, pin albo spinka. Jeśli w komplecie z łańcuchem jest spinka, to raczej nie będzie pinu.
@JackStrong-j4n
@JackStrong-j4n 4 ай бұрын
@@monocylk Ok dzięki
@lukaszluki
@lukaszluki 5 ай бұрын
Dziękuję za kolejny super poradnik 💪 lepszego nie ma na yt. super tłumaczysz i bardzo szczegółowo omawiasz wszystkie możliwe zagrożenia przy wymianie , Łapka w górę 👍👍👍 A koniec filmu 😂😂😂 petarda ❤
@pawes4389
@pawes4389 5 ай бұрын
Dobry materiał. Gratuluje umiejętności i wytrwałości 💪👍👏
@dark_l8296
@dark_l8296 5 ай бұрын
Robisz rewelacyjne poradniki. Super pro z punktu widzenia inżynierii, jednocześnie prosto, przystępnie omówione. Zawsze słucham Cię z ogromną przyjemnością. Tak trzymaj.
@dark_l8296
@dark_l8296 5 ай бұрын
Jak zawsze wyczerpująco potraktowany temat. Dzięki!
@Pawlowski_Nieruchomosci
@Pawlowski_Nieruchomosci 5 ай бұрын
Genialny instruktaż 👍👏🚴‍♂️🚴‍♀️🍀👋‼️
@infocussable
@infocussable 5 ай бұрын
Dzięki za film! Pozdrawiam
@rafaq5929
@rafaq5929 5 ай бұрын
Ja również dziękuję za materiał
@rafaq5929
@rafaq5929 5 ай бұрын
Bardzo dobry poradnik,wyraźny krok po kroku
@marcinstasik7063
@marcinstasik7063 5 ай бұрын
Wszystko super. Filmik Ok. Jedna uwaga . Dłuższa strona idzie od strony napędowej tak mówi instrukcja.
@zawiszaczarny4290
@zawiszaczarny4290 4 ай бұрын
14:28 złożył jak było w instrukcji
@filippe7565
@filippe7565 5 ай бұрын
Mój rozciagnięty łancuch był krótszy niż nowy o 2 ogniwa. Ten sam model. Zgodnie z instrukcją skróciłem o 4 ogniwa. O 2 ogniwa skraca się jak macie 2 lub 3 blaty z przodu a o 4 jak macie 1 blat. Można o 2 , ale lancuch będzie wam spadać z przedniego blatu na jakichś wyścigach po nierównościach.
@diegoamigos
@diegoamigos 5 ай бұрын
Witam, w moim Authorze Classicu tylna acera i 8 przelorzen 30T i 11T oraz przednia Tourney 22T 32T 42T łańcuch skróciłem do 110 ogniw, łańcuch SRAM PC850
@doner_kebab-e3p
@doner_kebab-e3p 6 ай бұрын
Dzięki za filmik, dużo pracy włożone. Daję suba :)
@Marfi645
@Marfi645 6 ай бұрын
Oi...👁️👁️
@Marfi645
@Marfi645 6 ай бұрын
Oi...👁️👁️
@Marfi645
@Marfi645 6 ай бұрын
Oi...👁️👁️
@kazimierzdonchor1763
@kazimierzdonchor1763 6 ай бұрын
Bardzo dobry i czytelny materiał dziękuje.
@marekmarek3154
@marekmarek3154 6 ай бұрын
Przecież tam jest regulacja odległości klocków od tarczy