PULL REQUESTY - A na co to komu?!!
1:08:00
Rust - rdzawy języka programowania
1:04:59
Пікірлер
@itsolutionsdev
@itsolutionsdev Күн бұрын
czapke z daszkiem jeszcze jakos zrozumiem, ale wytlumaczy mi ktos o co chodzi tym youtuberom z siedzeniem w domu w zimowej czapce?
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL Күн бұрын
Zimno
@gastherr
@gastherr Күн бұрын
@DevMentors w jakim hackathonie braliście udział?
@theagroplkodowaniekulikows3046
@theagroplkodowaniekulikows3046 2 күн бұрын
timeline zwiększy oglądalność...
@mateuszormianek6054
@mateuszormianek6054 3 күн бұрын
Patrzymy też na wydajność rzeczy w kontekście ich funkcjonalności. Wystarczy logicznie potrzeć co było oferowane na sprzęcie w dawnych latach i co było możliwe (przecież jak komputery były ziemniakami to jednak powstawały dobre gry, a programy miały dalej dużo funkcji) a jak jest teraz. Mamy sprzęt z kosmosu, można na nim często stawiać LLM, robić cuda, tymczasem coś tak prostego (w porównaniu do faktycznie złożonych obliczeniowo rzeczy) jak wyświetlenie IDE zajmuje zdecydowanie za długo. Już nawet nie chcę się silić na porównanie szybkości procków z dawnych lat do obecnych i o ile tysięcy % są szybsze, a nie potrafimy (jako programiści) tego wykorzystać, tylko staramy się zrobić wszystko aby było łatwiej programowalne.
@Mytthewx
@Mytthewx 3 күн бұрын
Format jest świetny a pogadanki naprawdę wartościowe, brakowało mi takiego kanału jak wasz w polskim języku. Robicie świetną robotę :)
@mateuszormianek6054
@mateuszormianek6054 3 күн бұрын
Od kiedy ilość funkcjonalności i jakość produktu ucina się na rzecz terminów i pieniędzy, a nie na rzecz performance dzieje się to o czym była mowa w podcaście z Casey. Przez większe pieniądze w branży obniżyliśmy próg wejścia do branży aby móc przerobić zapotrzebowanie, często kosztem jakości. Póki klientem jest zwykły człowiek to można nie dbać o wydajność, niezawodności, byle żeby być pierwszym na rynku z funkcjonalnością X. Jak klient jest przyzwyczajony do słabej jakości za kwotę X to po co to polepszać (patrz cały Microsoft, ludzie płacą bo alternatywy nie są popularne/dużo lepsze). Trochę patrzycie jednostkowo na ten cały problem. "Ja robię x w pracy i tam nie ma problemów, że nie znam tego czy tamtego". No trochę tego nie wiesz, bo właśnie nie znasz. Dalej są branże gdzie dba się o jakość takich rzeczy i pieniądze nie są jedynym wyznacznikiem (np. lotnictwo). To jest trochę tak, że Casey jest na tym rynku dużo dłużej, widział sytuację przed wielkim otwarciem progu wejścia do IT i po. Widział jak coś robione z chęci i pasji przerodziło się w pogoń za terminami.
@fafasfasfasfsafsafasf5749
@fafasfasfasfsafsafasf5749 3 күн бұрын
Chyba pomyliliście Hip-hop z IT
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 3 күн бұрын
Sry ziom, następnym razem będzie koszula w krate, flanelowa.
@adamf.2175
@adamf.2175 3 күн бұрын
Nie wiem skąd ta niechęć i oburzenie programistów jak usłyszą że muszą poznać budowę sprzętu. W materiale i w komentarzach przewija się coś w stylu „pisze crudy więc po co mi to a wgl biznes tego nie chce i płacą mi za feature”, tutaj jest trochę nieporozumienie bo to że optymalizacja nie jest najważniejsza nie znaczy że można pisać jakkolwiek. Casey mówi tyle że warto wiedzieć jak działa cpu jak działa cachowanie jak kosztowne jest uderzanie do ramu itp. Kiedy programista jest tego świadomy to może czasem zamiast class użyć struct, zamiast list użyć array, czasem uprości jakieś obliczenia biznesowe żeby było mniej dzielenia itp. Sumarycznie ilość kodu i czasu jest taka sama ale wydajność zauważalnie lepsze. A zgodnie z zasadą 80/20 nie trzeba poświęcać kilku lat żeby studiować budowę pamięci żeby w tym samym czasie pisać wydajniejszy kod. No i też nie płacą nam za wydajniejszy kod o 30% ale chyba na tym polega rozwój że w podobnym czasie potrafimy napisać lepszy kod.
@Eddyi0202
@Eddyi0202 3 күн бұрын
Z tego co wiem to Casey pisze w C, więc tam jest zdecydowanie więcej możliwości na ewentualną poprawe wydajności chociażby pod względem zarządzania pamięci. W aplikacjach webowych/biznesowych i tak przeważnie bottleneckiem jest baza danych, więc największy zwrot pod kątem wydajności by był z lepszej znajomości SQL/bazy danych.
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 3 күн бұрын
Nie no zdecydowanie nie twierdzimy, że biznesówki == "nie musi działać szybko, byle była wartość" :D Myślę, że tutaj jednak sporo zależy od skali projektu oraz ilość ludzi, którzy nad nim pracują. Więcej osób to jednak często utrata pełnej kontroli nad tym co wpada na produkcję. Zdecydowanie powinniśmy pisać kod możliwe dobry jakościowo (choć często też clean code != fast code i wspominaliśmy o tym przy DDD trilemma) i celować w jego poprawę nawet zaczynając od tak małych rzeczy jak "boy scout rule". Pełna zgoda co do tego o czym napisałeś " Kiedy programista jest tego świadomy to może czasem zamiast class użyć struct, zamiast list użyć array, czasem uprości jakieś obliczenia biznesowe żeby było mniej dzielenia itp. Sumarycznie ilość kodu i czasu jest taka sama ale wydajność zauważalnie lepsze. " Problem z naszych obserwacji jest taki, że szczególnie w dużych systemach problemy wydajnościowe zaczynają się dużo wyżej. A to ktoś zrobi Task.Result i zrobi sync-over-async co doprowadzi na IIS do thread-starvation, a to ktoś napisze zapytanie, które powoduje N+1 i rezultat pobiera się 30s itd. Takie problemy paradoksalnie dużo łatwiej wykryć i poprawić (bo często są customer-facing), a pozostawione stanowią realne problemy dla firm, które za swoje rozwiązania kasują słono :D My oczywiście komentujemy to z punktu web dev, który nijak się ma do innych odnóg programowania, gdzie często wydajność jest "first-level citizen". Czy w aplikacjach webowych tak jest? Ja śmiem wątpić, co nie znaczy, że jest mi z tym dobrze ;) /D
@adamf.2175
@adamf.2175 3 күн бұрын
@@DevMentorsPL Też cięzko sie nie zgodzić, generalnie to kazdy mógłby wymienić jakiś kawałek systemu i powiedziec że jest ważny i kazdy bedzie miał racje. Problem który ja chciałem zaadresowac w komentarzu byl taki że programisci czestą usprawiedliwiaja ignorancje własnie zdaniem ze "wydajnosc nie jest kluczowa". A moim zdaniem to własnie nie oznacza ze mozna położyć lache na kod. Moim zdaniem to oznacza tyle że skoro optymalizacja nie jest na pierwszym miejscu to zamiast C moge sobie wybrać Jave, Pythona czy nawet JS i w technologi którą wybiorę i tak staram sie pisac najbardziej wydajny kod jaki moge. "Takie problemy paradoksalnie dużo łatwiej wykryć i poprawić...", "Czy w aplikacjach webowych tak jest? Ja śmiem wątpić, co nie znaczy, że jest mi z tym dobrze ;)" - absolutnie nie dyskutuje z priorytetami, bardziej z podejsciem do produktu który wytwarzamy. (pisze z perspektywy nerda który lubi programowanie i niestety osoby która gasi pozary wydajnosciowe w apkach webowych zeby było smieszniej) Czy jeśli bierzemy 150-200 zł/h to czy kod który piszemy moze miec tak trywialne błędy? "..dużo łatwiej wykryć i poprawić.." tylko po co? Czy nie powinnismy dazyć w zespole zeby nie było takiej potrzeby? (mówie tu o takich trywialnych problemach np. jak wyzej wspomniałeś n+1). "często też clean code != fast code" - paradoksalnie jak czasem musze cos poprawić to doprowadzenie kodu do clean code jest połową sukcesu :D
@marcin73523
@marcin73523 3 күн бұрын
40 minuta - w wyniku badań Dunninga i Krugera nie było wniosku, że początkujący myślą, że to wszystko jest proste i wiedzą wszystko, tak jak pokazuje to popularny wykres. Prawdziwy wykres można znaleźć np na wikipedii en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect i pokazuje że początkujący rzeczywiście troche zawyżają swoje wyobrażenie o siebie a eksperci zaniżają... ale to nie jest tak ktoś słaby wyobraża sobie siebie jako geniusza. Wykres pokazuje bardziej, że uczeń mający szanse na maksymalnie 1 lub 2, myśli że ma szanse na 3, uczeń mający duże szanse na 5, akceptuje że może dostać 5-, a uczniowie którzy zazwyczaj dostają 3 i 4, tacy średniacy, będą troche zawyżać oczekiwane wyniki, ale mało.
@dominiksmeda7203
@dominiksmeda7203 3 күн бұрын
Dlatego nigdy nikt nie był w stanie zachęcić mnie do tego edytora, a wszystkie zajęcia z c#/c++ na studiach i kursach sprawiały, że chciałem rozwalić monitor.
@kajetangrabara1259
@kajetangrabara1259 3 күн бұрын
Zacząłem oglądać ten odcinek debugując Terraforma do Grafany. Wersja 10.4 ma Buga przy notification policy. Trzeba zaktualizować całą Grafanę do wersji 11.0.
@butterbean5185
@butterbean5185 3 күн бұрын
Co do gamedevu to widać ostatnio bunt ludzi jeśli chodzi o kiepską optymalizację i niską jakość premierowych gier więc to nie jest tak że ludzie wolą mieć "szybko" dostarczoną wartość nawet kosztem innych rzeczy. Kto nie narzekał na slacka albo teamsy, które się zawieszają, wiadomości nie potrafią dochodzić i jeszcze wszystko koszmarnie muli i żre dużą ilość ramu? Wy prowadzicie dyskusje z perspektywy webdevu, a nie oprogramowania jako takiego. Webdev jest specyficzny, dużo problemów można "ukryć" chmurą i po prostu dobrymi serwerami. Natomiast zwykłe oprogramowanie użytkowe instalowane na komputerach ludzi to trochę inna para kaloszy. Bo kiepsko napisane oprogramowanie przyczynia się do postarzania sprzętu i generowania elektrośmieci ale też po prostu powoduje, że komfort użytkowania spada. Dlaczego ludzie lubią apple? Bo wszystko działa, jest całkiem wydajne i stabilne. Casey nie mówił o webdevie, dla webdevu rzeczywiście nie ma znaczenia optymalizacja algorytmiczna czy nawet pamięciowa bo wszystko można wrzucić na jakaś szybką chmurę z xeonami i nie wiem 64-128gb ramu na maszynie, problemy wydajnościowe można wyskalować horyzontalnie. Taniej jest kupić dobry sprzęt niż płacić specjalistom za dobrze zoptymalizowane oprogramowanie a w webdevie kluczowa jest szybkość działania usługi a nie jej wymagania sprzętowe. Co innego cała reszta; gry, aplikacje systemowe, systemy operacyjne, aplikacje użytkowe instalowane na urządzeniach, iot i tak dalej.
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 3 күн бұрын
Bo nikt nie optymalizuje,tylko robi z klocków.Nie ma już nowego oprogramowania.Oprogramowanie jest pisane w C,C++,albo C#.Biznes chce mieć szybko,Nikt nie bawi się w przepisywanie głównych procedur w assemblerze,bo nikt za to nie zapłaci.
@Staanleyski
@Staanleyski 3 күн бұрын
fajnie dla programistow byloby sie bawic z performancem, unsafe c#, assemblery etc ale skoro biznes nie da na to zgody (czyli nikt za to nie zaplaci) to nikomu sie nie oplaca poswiecac czasu na takie rzeczy, skoro moze przyjac dawke wiedzy ktora moze mu zapewnic benefity w pracy
@Distx87
@Distx87 2 күн бұрын
Pytanie czy ma to sens w ogóle, skoro meta oficjalnie ogłosiła, że pod koniec 2025 będą zwalniać programistów, bo AI radzi sobie już na tyle dobrze.
@44marcinek
@44marcinek 3 күн бұрын
Pierwsze minuty i szok co tam przed Michałem stoi Zastanawia mnie jak chodzi Windows na iPad 😃
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 3 күн бұрын
Halo halo, iPada Pro akurat mialem prawie 3 lata i uważam że to jest absolutne top1 tabletów. :D A do Macbooka Pro mi co raz bliżej, ASUS mnie wyleczył z eGPU i powoli z Windowsa 😅 /M
@piotr780
@piotr780 3 күн бұрын
tylko AI nas uratuje - skończy się na tym, że będziemy pisać w angularze czy pythonie, a AI będzie w locie przepisywać ten kod na coś niskopoziomowego - czyli zastąpi pośrednią warstwę, może to robić dopiero przed wdrożeniem, w takim przypadku stanie się to szybciej, bo na razie jest zbyt wolna, jeśli AI będzie tak zaawansowana, to dlaczego sama tego nie napisze ? bo niestety duża część pracy to nie jest pisanie kodu, jest masa miejsc pracy, gdzie przez 50% czasu lub mniej pisze się docelowy kod, reszta to sprawy biznesowe i eksperymenty, w takich miejscach pracy zazwyczaj pisze się w językach wysokopoziomowych, ale na produkcji nierzadko wymaga się performance - część tego może załatwić devops i skalowanie, lub przepisanie przez zespół wdrożeniowy na inny język co też się zdarza, ale jest to droższe - wszystkie biznesy gdzie pojawiają się zagadnienia real time mają ten problem - nikt researchu ML nie będzie robić w C++ czy GO, ale na produkcji oczekuje się ich wydajności - niby nisza, ale od tego może się to zacząć (bo AI jest lepsze w tłumaczeniu kodu na inny język niż pisaniu własnego), generowanie całych programów od zera obecnie to mrzonka
@rulff
@rulff 3 күн бұрын
Robimy ściepe dla autorów na farelkę, kto chętny się dorzucić - like ;)
@Dr_tulp
@Dr_tulp 3 күн бұрын
Dla mnie brak postępu w czasie odpowiedzi serwisów jest po prostu akceptowalny. Zeszliśmy do granicy gdzie nie jest to irytujące i that’s it o ile nie ma silnie uargumentowanego przypadku ze czasy powinny być mniejsze np transakcje giełdowe itd. Jesli nie narzeka na to pół świata tylko 3 osoby i nie powstaje konkurencja której główna propozycja wartości jest poprawa tego czasu to dla mnie problem nie istnieje. Zakładam się że jakby Microsoft zidentyfikował problem ze użytkownicy odchodzą ze względu na czas otworzenia programu to byłoby to poprawione w 3 miesiące. A tak to po co mamy palić zasoby na poprawienie czegoś o 10 sekund jak nie ma na to logicznego uzasadnienia
@Eddyi0202
@Eddyi0202 3 күн бұрын
Tym bardziej że nie na tym Microsoft zarabia
@szaman693
@szaman693 3 күн бұрын
Do 2010 VS był pisany w C++,
@paca3107
@paca3107 3 күн бұрын
teraz to c#?
@danieldziubecki522
@danieldziubecki522 3 күн бұрын
Visual studio nie miało realnej konkurencji do 2017 roku, więc MS nie widział sensu, żeby się zajmować wydajnością, bo i tak każdy dev musiał tego używać. Dodatkowo wydajność ładowania projektu w przypadku takiego produktu nie jest kluczowa i jest to specyficzny produkt - desktopowa aplikacja która jest często ograniczona hardwarem użytkownika. JetBrains znalazł w tym przewagę i zrobili produkt który zabrał im sporo klientów. Niestety, żeby poprawić błędy które popełnili przez tyle lat, trzeba było poświecić masę czasu i tak średnio się to udało. Dla mnie w tym przypadku to było po prostu złe zarządzanie projektem w długim terminie. Jeszcze co do niedbania developerów o wydajność dodałbym to, że koszt za czas poświęcony na śrubowanie wydajności samego softu często jest dużo większy niż dodanie kilku dodatkowych CPU czy GB ramu w chmurze w razie jakiegoś peaku. Firmy optymalizują to też w taki sposób. Dla przykładu maszyna na AWS która ma 96 vCPU i 1.5T ramu kosztuje niecałe 3k dolarów miesięcznie przy rezerwacji na 3 lata. 3k dolarów to nawet nie jest połowa stawki Senior Developera w Polsce. W takim przypadku bardziej opłaca przeznaczyć zwykle największy koszt firm (developerów) na coś, co przynosi największe pieniądze (ficzery biznesowe).
@bogdan-max
@bogdan-max 3 күн бұрын
Bardzo fajny temat i format. Co do osoby Caseya, to on w ogóle jest krytykiem podejścia Clean Code, że takie programowanie powoduje mocne obniżenie wydajności aplikacji. Mówiąc o złym kodzie, to chyba miał właśnie to na myśli. Z drugiej strony, brak czystego kodu jest powodem spowalniania prac na kodem, szczególnie jego rozwojem. To byłby ciekawy temat, może jakieś testy zrobicie? Warto by ten temat poruszyć i spróbować wyważyć co jest warte.
@Zeronader
@Zeronader 4 күн бұрын
Gdyby ludzie zawsze mieli rozumieć wszystko od podstaw, zanim wejdą w coś skomplikowanego, to żeby świat szedł do przodu to albo byśmy musieli żyć po 200 lat, albo byśmy dalej co najwyżej budowali kalkulatory.
@mateuszormianek6054
@mateuszormianek6054 3 күн бұрын
pozdro dla 200 letnich fizyków w takim razie
@paca3107
@paca3107 Күн бұрын
totalnie się niezgadzam.
@Zeronader
@Zeronader Күн бұрын
@@paca3107 Masz do tego prawo :)
@AndriyKolodiychyk
@AndriyKolodiychyk 4 күн бұрын
Файні шапки :)
@barteksiedlecki
@barteksiedlecki 4 күн бұрын
Format super - czapki z głów.
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 4 күн бұрын
Good one XDDD
@ukaszszurgot1624
@ukaszszurgot1624 5 күн бұрын
Warto zaznaczyć, że emulator Azure Service Bus nie obsługuje operacji zarządzania "on-the-fly". Oznacza to, że biblioteki takie jak MassTransit nie mają możliwości dynamicznego tworzenia kolejek. W moim przypadku czyni to emulator praktycznie nieprzydatnym. Szkoda.
@andrzejgadek3374
@andrzejgadek3374 10 күн бұрын
"devMentos" ?
@tomaszjaryn
@tomaszjaryn 10 күн бұрын
Dzięki za ten rok! Każdy odcinek przesłuchany! Oby tak dalej!
@Zeronader
@Zeronader 11 күн бұрын
Tak szczerze, to korzystam z VS w pracy, z Ridera na prywatnym komputerze i jakbym miał porównać, to na razie nie widzę żadnej diametralnej przewagi między nimi, a nawet czasem wolę korzystać z VS, bo już do niego przywykłem i łatwiej mi się odnaleźć. Chociażby to, że w VS mam Goto Definition, implementation i references na głównym menu pod prawym przyciskiem, a w Riderze jest ukryte pod dodatkowym menu, co denerwuje.
@dawidsurys4337
@dawidsurys4337 13 күн бұрын
Żyjemy w symulacji a komputery kwantowe to exploity pozwalające na ucieczkę z sandboxa.
@youtomektube
@youtomektube 14 күн бұрын
Sądzę że na Devina należy spojrzeć jak na autopilota w filmie Czy leci z nami pilot, trzyma kierownicę, porusza manetkami.
@o0GzxS41BIbyux3vEoNehl5FH
@o0GzxS41BIbyux3vEoNehl5FH 15 күн бұрын
Pamiętam parę lat temu IBM się chwalił swoim QPU, nawet otworzyli darmowy "IBM Quantum Lab", gdzie można było pobawić się takim procesorem. Znaczy "pisało się program" przez stronkę, a oni go puszczali na fizycznych komputerach. A "pisanie programu" polegało na opisaniu problemu, który chcesz rozwiązać, w specjalnym języku tego QPU, definiując odpowiednie połączenie (splątania kwantowe) ze sobą qbitów, i ile mają 'taktować' i kiedy testować wartości tych qbitów. No w runtime jak te qbity zaczęły taktować i coś robić, jeden qbit zmienił stan to inne też zmieniały stany, bo były splątane kwantowo. I tak to szło aż do zakończenia i odczytywałeś probabilistyczny wynik. Na takim wideo szkoleniowym, instruktorzy pokazywali, jak napisać program co doda 2 do 2. Ciekawe było, że nie za każdym razem po uruchomieniu wynik to było 4 ;p Totalne inne programowanie niż te nasze klasyczne. Tak jakby problem musisz przedstawić jako funkcję iluś tam argumentów i te zależności między jednym argumentem a drugim 'zaprogramować' w tych splątaniach kwantowych. I w runtime te qbity rozwiązują tą funkcję szybko znajdując, przez wpływ na siebie, optymalne albo raczej wystarczające rozwiązanie (bo może być ich wiele), którym było powiedzmy najniższy stabilny 'dołek' tej funkcji (a może być wiele dołków). Czyli przy jakich parametrach, system uzyska w przybliżeniu co chcesz przy najmniejszym koszcie. Ale.... było tam też takie repozytorium użytkowników, ich projektów i można było zobaczyć ich 'kod' i co się tam znalazło? No ktoś tam kółko-krzyżyk chciał napisać, zgadnij liczbę, tetrisa nawet. Normalnie komputery które mają liczyć wiązania cząsteczkowe, ekonomię planetarną, nowe leki opracowywać. A ludzie co? Gry chcą tam uruchomić. heh ciekawe czy poszłoby na tym Duke Nukem.
@sfaragdas
@sfaragdas 16 күн бұрын
200$ w Polsce, 200$ w Szwajcarii a 200$ w Dolinie Krzemowej to różne perspektywy :)
@sfaragdas
@sfaragdas 16 күн бұрын
Wydaje mi się że będzie AIOpenSource ;)
@BartoszPajewski
@BartoszPajewski 17 күн бұрын
Pytanie jakie się nasuwa, to skąd będą pojawiać się nowi ludzie w branży, jeżeli opensource się zwinie i nie będą spływać dobre, jak i złe praktyki w kodowaniu, skoro każdy się zamknie w swojej bańce?
@rafadardzinski7461
@rafadardzinski7461 18 күн бұрын
Co do "zwijania open source", myślę że to będzie element szerszego trendu chowania wartościowej wiedzy za różnego rodzaju paywallami. Pojawienie się "sztucznej inteligencji" sporo zmienia - po co publikować kod, jeśli zostanie on użyty bez Twojej zgody (patrz: OpenAI) do udoskonalania narzędzi mających Cię docelowo zastąpić?
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 17 күн бұрын
Cos w tym jest. Ogolnie wpisuje się w to co podrzucał jeden z widzów pod jednym z IT News: obserwujemy spełniająca się powoli teorie martwego Internetu, do której nikt nie chce kontrybuuowac.
@damianmiosz8327
@damianmiosz8327 18 күн бұрын
Dzięki za rok z IT Newsami :) Jeśli chodzi o nowe formy, mega fajnie słucha się waszych rozmów o technologii w formie debaty, bo dobrze pokazujecie dwie strony medalu. Super by było usłyszeć tego więcej, np. takie exceptiony vs Result type, albo graphQL vs rest, albo sql vs documentDB. Nie szkolenie, a bardziej luźna rozmowa i heheszki do kotleta.
@WKl3t
@WKl3t 18 күн бұрын
lecicie w fizykę i superpozycje, grubo :)
@no-code-po-polsku
@no-code-po-polsku 18 күн бұрын
kzbin.info/www/bejne/f2PaaWmXg9d6bc0 Czy to nie oznacza że coś nie OK?
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 18 күн бұрын
Trochę tak 😞
@francescopaltegummi8962
@francescopaltegummi8962 18 күн бұрын
Nie wiem czy to tylko mój problem, ale niektóre odcinki są bardzo ciche, np. ten
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 18 күн бұрын
Hej, przejrzałem parę materiałów i nie widzę różnicy większej niz -3dB. Wskazałbyś przykładowe materialy gdzie jest ok i nie ok poza tym? Plus na czym słuchasz. Słuchawki? Glosniki? Dzieki! /Michau
@francescopaltegummi8962
@francescopaltegummi8962 14 күн бұрын
@@DevMentorsPL Wzięte ze "stats for nerds" ten filmik - Volume / Normalized 100% / 100% (content loudness -21.6dB) IT News #13 - Volume / Normalized 100% / 100% (content loudness -9.6dB)
@rubinigor
@rubinigor 18 күн бұрын
57:24 svelte czyta się svelt
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 18 күн бұрын
Dzieki, zapamiętam. 🤝
@adwaw7247
@adwaw7247 18 күн бұрын
A dałoby radę wyciszyć jakoś dźwięk puknięć w stół? Bo w moich słuchawkach to łupanie przeszywa mnie do szpiku xD
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 18 күн бұрын
Postaramy się zwrócić na to uwagę przy następnym materiale :D Tu pierwszy raz korzystaliśmy z mic boostera i stąd pewnie takie przebicia :/
@PawelekOG
@PawelekOG 18 күн бұрын
Jaki tam motyw na zegarku wariacie ?
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 18 күн бұрын
Garmin All Stars - Forerunner 965
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 19 күн бұрын
👉 Linki do newsów: devmentors.io/it-news/ep-13/
@amalyszek
@amalyszek 19 күн бұрын
bardzo chętnie obejrzałbym u was serię jak się rozwijać poznając architekturę. W swoim zespole jestem na pozycji mid/senior. Interesuję się architekturą ale ciężko w codziennej pracy wykorzystać to w praktyce i się przebić. Jak widzicie tutaj dalszą drogę rozwoju? Open source/własne projekty?
@amalyszek
@amalyszek 19 күн бұрын
jesteście jedynym kanałem od którego kupiłbym jakikolwiek kurs ze względu na wchodzenie w szczegóły. Męczące są na yt materiały dotykające tematu po łebkach. Lubie obejrzeć materiał o X od was który trwa 1h plus i wiem że nie zaglądając nigdzie indziej wiem o temacie już 80% i mam zrobiony w głowie ciąg przyczynowo skutkowy
@piotrkowalski3460
@piotrkowalski3460 25 күн бұрын
Ja bym z chęcią posłuchał o archetypach modeli biznesowych. Ludzie z Bottegi bardzo często o tym wspominają, a ciężko znaleźć jakieś lekkostrawne źródło.
@VarranComodoo
@VarranComodoo 26 күн бұрын
Rewelacyjny materiał! W końcu układa mi się w głowie temat async/await!
@Gabobasista
@Gabobasista 27 күн бұрын
Osobiście szukam źródła informacji, które pozwoli mi rozszerzyć wiedzę, pojęcie w prosty sposób. By móc włączyć taki filmik, na parę minut, gdzie ktoś mi wyjaśni w bardzo prosty sposób, na bardzo prostych przykładach, może nawet na przykładach "życiowych" a nie w samym kodzie - co to jest, gdzie to się stosuje, dlaczego się to stosuje, jakie ma zalety, jakie ma wady, na co uważać, w jakich przypadkach na pewno warto o tym pomyśleć, a w jakich to nie ma sensu. jakie są alternatywy itd.. Piszę tu o zagadnieniach różnych, np. wzorzec strategia, CQRS, Elasticsearch, Redis, DDD itd. Bardziej hasłowo z różnych kategorii/zagadnień. Taka piguła informacji i możemy w ramach filmiku wchodzić coraz głębiej, więc właśnie - najpierw konkrety, później więcej kontekstu, później może jakieś "warsztaty", ugryzienie technicznie jak to zrobić, by to w ogóle użyć, jak zainstalować, bardziej przykłady praktyczne. Jeżeli od danego etapu komuś dana wiedza nie jest już na ten moment potrzebna, to nie musi oglądać całości, ale sam ten wstęp i omówienie może dać dużo zorientowania w temacie. Gdyby jeszcze były materiały do pobrania, np. prosta solucja dla visual studio, gdzie można samemu się tą technologią pobawić, bo mamy już szablon, na którym możemy się "bawić", to już w ogóle marzenie :)
@DevMentorsPL
@DevMentorsPL 18 күн бұрын
Staramy się wrzucać na GitHuba to co pokazujemy ale czasem jest za duży ulep xD
@Dorpapl
@Dorpapl 27 күн бұрын
Architektura - archetypy. Fajnie jakby pokazać realne przykłady z omówieniem, tak jak macie przy kursach. Wasze wchodzenie i rozkminy z otoczką dają mega wartość. Omówienie dlaczego warto albo kiedy nie warto. O tym jest mało materiałów :-) Czy będzie to forma 15 min, 30 czy 2h - obejrzę na pewno i wrócę nie raz do tego :-)
@adamowski10
@adamowski10 28 күн бұрын
Przedstawię również swoją perspektywę. Od 5 lat siedzę w jednej firmie, klepiemy dużo mniejszych projektów - 90% z nich to takie mikro monolity, gdzie nawet nie ma sensu rozbijania tego na api/infra/core. Firma jest mała, jest 2 programistów - z czego ja jestem tym bardziej doświadczonym. Niby jestem seniorem, niby 9 lat expa a tak naprawdę jestem takim solidnym midem. Wasze kursy, Wasz kanał i materiały dają mi bardzo, bardzo dużo. Traktuję Was trochę jako takich "starszych kolegów z pracy", dzięki którym poszerzam swoje horyzonty. Materiały "gadane" najczęściej puszczam sobie jak jestem na spacerze rocznym bobasem. Natomiast materiały gdzie jest faktycznie kod czy kursy przerabiam od deski do deski z odpalonym riderem - fakt faktem często z jakimś opóźnieniem, jak czegoś jeszcze nie obejrzałem to wisi sobie na liście todo. Dla mnie są to super wartościowe filmy, są ewenementem na youtube, ponieważ tak głęboko wchodzicie w te tematy, że nie tylko umiem to zrobić, ale też rozumiem po co, kiedy i dlaczego tego użyć - czego brakuje w innych źródłach/na innych kanałach. Wielokrotnie przy okazji jakiegoś tematu zrobicie coś co ja sam robię inaczej, i mam takie "wait, what? dlaczego tak?" i sobie to analizuje. Książki nie są dla mnie - od zawszę byłem praktykiem i samoukiem, potrzebuję praktycznych przykładów, by faktycznie zrozumieć o co w tym chodzi. W innych źródłach - albo dużo teorii, którą ciężko mi na moim poziomie przekształcić w kod. Albo w drugą stronę, sam kod - który ciężko zrozumieć bez teorii. Wasz kanał to takie połączenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej i na próżno szukać tego gdzie indziej. Wasze materiały trochę pozwalają mi przeskoczyć właśnie z tego mida na faktycznego seniora. Odkąd subuję ten kanał czuję, że stałem się lepszym programistą. Jakby znikły takie "kodzone" odcinki to w moim odczuciu kanał by bardzo dużo stracił. Fakt po liczbach widać, że te "gadane" materiały mają więcej wyświetleń, trafiają do szerszego grona publiczności - nawet spoza .NET'a. Kodzone odcinki trafiają do "niszy", ale to nadal spora część subskrybetnów :D PS. fajnie byłoby dostać kurs/serię na YT odnośnie aktualnie używanych wzorców projektowych w .NET każdy odcinek podzielony na "teorię" i "praktykę" z jakimś sensownym przykładem z życia wziętym