Proszę o kontakt w sprawie wideorozmowy na poruszane tematy na Pani kanale
@krzysztofcieslak438323 күн бұрын
Niestety ten materiał wideo ma pewne wady bo dźwięk jest tylko na jeden kanał jak słucha się tego materiału wideo przez słuchawki, zachęcam autorkę tego wideo do poprawienia ścieżki audio bo źle się tego słucha tym bardziej, że mamy teraz jakość 5.1 DTS oraz jakość wideo 4K
@Murmiasty26 күн бұрын
Prawie 4 lata pieknej pracy! Teraz to wszystko na angielski przetłumaczyć, nic takiego nie istnieje w angielskiej sferze, brytole predzej zaczną czytać azteckie hieroglify niż jedno slowianskie imię..
@gorskipotok257527 күн бұрын
Bardzo cenne informacje genetyczne które pokazują rozprzestrzenianie się Słowian począwszy od 3800 roku p.n.e. i że początek biorą z terenów Odrowiśla
@maciekzorac983028 күн бұрын
Dziękuje :)
@arturos25Ай бұрын
3:58 - trzypiętrowe (a raczej trzykondygnacyjne) domy "patrycjuszowskie" w Bronocicach??? Jestem w szoku 😯. Te Bronocice mają już rzeczywiście mocno miejski wygląd. Ciekawe, skąd wiadomo, jaką te domy miały wysokość i jakie okna.
@ewarawicz3 күн бұрын
Na to pozwoliły artefakty znalezione na miejscu i wiedza archeologów.
@arturos252 күн бұрын
@@ewarawicz , tylko ciekawe, jakie. Bo wolałbym, żeby to było dobrze udokumentowane.
@ewarawicz2 күн бұрын
Proszę zapoznać się z materiałem: bzg.pl/poradnik/artykul/bronocice-cudze-chwalicie-cz-ii/id/19444 bzg.pl/poradnik/artykul/bronocice-cudze-chwalicie/id/19555 Literatura: S. W. Alexandrowicz, J. Kruk, S. Milisauskas, Z. Śmieszko, Osadnictwo i zmiany środowiska naturalnego wyżyn lessowych, Kraków 1996. J. A. Baker, J. Kruk, A. E. Lanting, S. Milisauskas, Bronocice, Flintbek, Uruk and Jabel Aruda: The earliest evidence of wheeled vehicles in Europe and the Near East, “Antiquiti” 1998. B. Burchard, Kultura pucharów lejkowatych w Małopolsce Zachodniej, [w:] Kultura pucharów lejkowatych w Polsce, red. T. Wiślański, Poznań, s. 221-238. J. Kruk, S. Milisauskas, Rozkwit i upadek społeczeństw rolniczych neolitu, Kraków 1999.
@Ludwiczek79Ай бұрын
Serdeczności dla wszystkich ludzi dobrej woli 🌱💚🤠
@ewarawiczАй бұрын
Dziękujemy, nawzajem.
@piotreknolastname8340Ай бұрын
Wspaniała potrzebna praca,dziękuję.
@celloewaАй бұрын
Dziękuję za wartościowy materiał
@jarokowalski3355Ай бұрын
Nareszcie kawał konkretnej wiedzy o nas samych. Przepięknie. Dziękujemy
@arturos252 ай бұрын
Istnieją też ogromne podobieństwa kultury łużyckiej i wczesnego Średniowiecza, oczywiście, przemilczane przez allochtonistów. Kabłączki skroniowe, piece kopułkowe, rozwinięta ceramika, szeregowy, "biskupiński" układ urbanistyczny miast, techniki budowlane zrębowa i sumikowo-łątkowa... We wczesnośredniowiecznym Biskupinie z kolei widać np. stopniowe przechodzenie od kultury z okresu wpływów rzymskich, a konkretnie wędrówki ludów, do wczesnośredniowiecznej. Zmiany kulturowe pojawiały się bardzo stopniowo i nie ma mowy, żeby w VI w. miała miejsce jakaś drastyczna zmiana. Dla przykładu, kobiecy ubiór zmienił się ze starożytnego na wczesnośredniowieczny w VIII w. "Łużyckie" wózki kultowe z ptaszkami znane są do dziś, tylko obecnie to już tylko zabawki. Ogromne cmentarzysko w Uniradzach na Pomorzu Gdańskim użytkowano od epoki brązu po czasy św. Wojciecha. Istnieją również dowody na użycie języka słowiańskiego na ziemiach polskich co najmniej w okresie wpływów rzymskich. Zastąpienie dużych domów wielorodzinnych małymi jednorodzinnymi nie było dowodem na prymityw i nieumiejętność budowania u Słowian, tylko po prostu skutkiem REWOLUCJI HIGIENICZNEJ - podobnie, jak zakładanie łaźni parowych (które zachowały się do dziś w Rosji, a od Rosjan przejęli je Finowie). Chodziło o to, że jak w domu wielorodzinnym zaczęła kichać jedna osoba, to potem kichało parędziesiąt... Zresztą, jak można przypisywać brak umiejętności budowlanych ludziom, którzy potem wznosili wspaniałe mosty i monumentalne wały grodów? No, i na koniec - skoro Słowianie byli tak dzicy i prymitywni, to jakim cudem miliony Rzymian, twórców największej cywilizacji Starożytności, przyjęły na Bałkanach język i tożsamość słowiańską? Przecież powinno być chyba odwrotnie...
@arturos252 ай бұрын
Znalezisko w Jakuszowic nie musi być dowodem na podbój Hunów. Mógł być w nim, przeciwnie, pochowany uciekinier z państwa Hunów, zwłaszcza że ten grób był dość daleko od rubieży koczowisk Hunów, a nie mamy dowodów na obecność w tamtych okolicach większych drużyn huńskich (prawdę mówiąc, nie mamy dowodu na obecność żadnych Hunów, poza tym jednym przypadkiem, ale jest oczywiste, że huński możnowładca nie mógł być sam). Wiadomo, że Hunowie często uciekali do wrogów, w tym do Rzymian. Pasym i grupa olsztyńska to, oczywiście, Bałtowie, nie Słowianie.
@arturos252 ай бұрын
Architektura obronna w Polsce była starsza, niż Maszkowice. Maszkowice to najstarszy przykład obronnej architektury KAMIENNEJ w naszym kraju!
@arturos252 ай бұрын
Ciekawostką jest to, że sztuka Prusów i chyba w ogóle Bałtów we wcześniejszym Średniowieczu zawierała silne wpływy celtyckie (Celtowie tam nie dotarli jako organizmy polityczne, ale dotarł Bursztynowy Szlak). Elementy celtyckie występowały również w sztuce wczesnośredniowiecznego Mazowsza, w okolicy Rzeszowa istnieją one po wsiach do dziś, w postaci celtyckich przepływowych systemów kanalizacyjnych (o systemie takim jest mowa w historii o Tristanie i Izoldzie). Oczywiście, mówiąc o wpływach Celtów na sztukę Słowian czy Bałtów, mam na myśli Celtów starożytnych, a nie wpływy Celtów wczesnośredniowiecznych, czyli misjonarzy iroszkockich (których zasięg działania też był imponujący - po Kijów).
@arturos252 ай бұрын
"Sukow" się czyta "Zukow". Od żuka (w wersji przekręconej przez Niemców), nie od suki. Szurpiły, Tumiany i Prudziszki to byli Bałtowie, nie Słowianie.
@arturos252 ай бұрын
Ziemianki występowały głównie tam, gdzie groziły najazdy Awarów. Ziemianka była trudniejsza do zauważenia, niż dom naziemny, szczególnie w nocy. Zdaje się, że często w Polsce wskutek najazdów ludność w ogóle porzucała osiadły tryb życia, koczując za stadami zwierząt domowych po lasach i żyjąc na wozach (pewno się do tego przyczynił i ten wulkaniczny nieurodzaj). Zmiany kulturowe trwały przez cały czas od VI do XI w. i NIE BYŁO żadnej ostrej granicy między kulturą starożytną (rzekomo niesłowiańską) i średniowieczną. Dla przykładu, zmiana ubiorów kobiecych z tych w stylu starożytnej Grecji na szyte to u Słowian VIII w. U Bałtów i rzekomo postępowych Skandynawów miało to miejsce jeszcze później. Na przykładzie grodu biskupińskiego (tego wczesnośredniowiecznego) można też obserwować stopniowe przejście od kultury starożytnej do wczesnośredniowiecznej. Dla przykładu, znaleziono formę do odlewu ozdób typy huńskiego w kształcie cykad, datowana nawet na VII w. Motyw dwugłowych smoków, który pojawił się jeszcze przed wędrówką ludów, przetrwał w konserwatywnej sztuce plemion Połabia do XI w. Tylko sęk w tym, że allochtonistów NIE OBCHODZĄ FAKTY. Jak któryś nie pasuje - np. używanie przez ludność kultury łużyckiej kabłączków skroniowych i pieców kopułkowych, uważanych za typowo słowiańskie - to się po prostu o tym NIE MÓWI. Oni po prostu opanowali środowiska naukowe i mają monopol, a dodatkowo dowolną ilość pieniędzy ze sponsorujących ich wielkich firm zachodnich, w najgorszym razie - jeszcze monopol telewizyjny. W tej sytuacji, mogą prawdę zakrzykiwać, zagłuszać ją, a jak tego jest mało, bo jeszcze w społeczeństwie kołaczą się jakieś resztki zainteresowań i czytelnictwa, to po prostu olśniewać ludek tytułami naukowymi i przynależnością do telewizyjnego "Olimpu". Po tzw. obaleniu komunizmu i zwycięstwie kapitalizmu (czyli PIENIĄDZA) w Polsce PRAWDA NAUKOWA NIE MA ŻADNEGO JUŻ ZNACZENIA. I nie nią się zajmują naukowcy, tylko POSZUKIWANIEM GRANTÓW. Allochtonizm w obecnej wersji to NIE JEST POGLĄD NAUKOWY. To doktryna POLITYCZNA. Wymyślona została w XVI w. przez Tomasza Kantzowa (Kałońcowa?), kronikarza księcia zachodniopomorskiego, przerażonego agresywną postawą zluterowanizwanych Niemców, odgrażających się Słowianom, który wymyślił sobie, że weźmie ich uległością, przedstawiając się jako jeden z nich. To lizusostwo okazało się całkowicie niepotrzebne - Niemcy bowiem pobili się między sobą, a wyprawa najemnej armii niemieckiej, wspierającej Krzyżaków, poszła w rozsypkę po nieudolnym oblężeniu Gdańska, a następnie doznała klęski z strony partyzantki zwykłych chłopów kaszubskich. To ostatnie odbyło się także na Pomorzu, tylko we wschodniej jego części.
@jadwigakrzetowska4682 ай бұрын
Hiszpanie nazywaja Niemcow Alemania, Francuzi Allemagne, co oznscza /Wszyscy/. 🇵🇱♥️🇵🇱
@jadwigakrzetowska4682 ай бұрын
Warto osluchac na KZbin pierwszy raz przetlumaczona Kronike. Autor ; Albert Krantz " WANDALS " 1-5 czesc 🇵🇱♥️🇵🇱
@piotreknolastname83403 ай бұрын
Dziękuję za film .
@BartoszCiechański3 ай бұрын
We francuskiej Galii żyło celtyckie plemię Wenetów, możliwe iż wenedowie to grupa tych Celtów którzy osiedlili się na wschód od swoich starych terenów. Czeska Bohemia była typowo celtycka.
@ewarawicz3 ай бұрын
Czy możemy otrzymać dokument, źródło informacji, że we francuskiej Galii żyło celtyckie plemię Wenetów?
@mirekt43020 күн бұрын
@@ewarawiczchoćby wojny galijskie juliusza cezara, są też znane ich monety
@Lechoslaw85467 күн бұрын
"osiedlili się na wschód od swoich starych terenów", tzn gdzie były te ich stare tereny, bo na mapie jest Atlantyk? Czy żyli na Atlantyku? Czeska Bohemia była celtycka, zgadza się, Nazwa Bohemia pochodzi od plemienia Bojów, znaczy to to samo co teraz, w jakim języku? Odpowiedz.
@Jasmin.M-hz5ty3 ай бұрын
DMITRI KUSHNIR WRITTER OF SLAVIC WAY HAVE IMPORTANT BOOKS THAT YOU SHOULD READ,AND NIKOLAI LEVASHOV HAVE HIS WEB PAGE AND BOOK CALLED RUSSIA IN DESSTORED MIRRORS.THIS PEOPLE WRITES ABOUT REAL SLAVIC HISTORY,AND NOT LIES AND SLANDER ABOUT 7TH CENTURY MIGRATION.ALSO CHECK MARVO ORBINI KINGDOM OF THE SLAVS.
@Jasmin.M-hz5ty3 ай бұрын
WE MUST HAVE THIS DOCUMENTARIES WITH ENGLISH SUBTITLES,AND EVERY SLAVIC LANGUAGE.BY THE WAY,I KNOW FEW BOOKS,THAT SHOULD BE MADE INTO DOCUMENTARIES.
@koss18183 ай бұрын
Dziękuję Pani niezmiernie za pracę, za trud w zdobywaniu wiedzy i późniejszym podziale nią z nami. Daje mi Pani jakowąś dziwną, acz przyjemną, nadzieję. Raz jeszcze dziękuję.
@ewarawicz3 ай бұрын
Dziękuję za miły wpis. Pozdrawiam.
@joshmarteen69043 ай бұрын
Dlaczego w szkołach takiej historii nie naucza sie tylko starą, zafalszowaną przez germanów wersję, zaprzeczającą odkryciom archeologii i genetyki???
@nenadrudic84094 ай бұрын
All Slavs are Ancient Tracians Greetings from Serbia
@titan_fist19534 ай бұрын
Super👍🏻, niecierpliwie czekam na kontynuację.
@titan_fist19534 ай бұрын
W Finlandii na wsiach, ludzie nadal się chowają w ziemiankach na zimę, w takim razie są to Polacy.
@konradzielinski23164 ай бұрын
Jak to pisali, niemcy znaleźli szkło z przed 200 lat i ogłosili , że już w tedy mieli lącznosć światłowodową, Polacy kopali na 1000 metrów i nic nie znaleźli co jest dowodem ze 1000 lat temu mieliśmy łącznosć bezprzewodową
@rochkowalski35474 ай бұрын
Witam, u kogo znalazła Pani info, że to Etruskowie nazwali północnych sąsiadów Germanami?
@ewarawicz4 ай бұрын
Witam. Jak znajdę to dam znać.
@rochkowalski35474 ай бұрын
@@ewarawicz Dzięki
@JanHryciuk5 ай бұрын
Dzięki Pani prawda wypływa na wierzch Niemiecka propaganda w końcu przegra
@gorskipotok25756 ай бұрын
Świetna praca. Odsłuchałem wszystkie odcinki i chętnie odsłucham ponownie, aby słuchając tekstu przyjrzeć się uważniej załączanym fotografiom. To powinny być gotowe lekcje do nauki historii w szkołach. Każdy odcinek mógłby stanowić odrębną lekcję a nauczyciel mógłby pokazywać omawiany region na mapie z rozszerzeniem o materiały dodatkowe, jak w przypadku bitwy w Lesie Teutoburskim z 9 r ne, Wojen Markomanskich czy Bitwy pod Dołężą
@irenamiazga58087 ай бұрын
Dziękuję Pani Ewo za przekazaną wiedzę
@lechini48277 ай бұрын
@10:39 you sure Bronocice and not Bronowice? I'm from Krakow, never heard of Bronocice.
@ewarawicz7 ай бұрын
Yes, I am sure. The pot was discovered between 1974 and 1976 during the archaeological excavation of a large Neolithic settlement in Bronocice, ca. 50 km to north east of Kraków. en.wikipedia.org/wiki/Bronocice_pot
@juliansleziak84997 ай бұрын
Zamiast sławić przodków większość polaków klęczy przed żydkiem.....HAŃBA!
@lechini48277 ай бұрын
Nie umiem tego zrozumiec. Musimy sie bronic I uczyc dzieci.
@juliansleziak84997 ай бұрын
@@lechini4827 Trzeba młodym od małego kłaść wiedzę do głowy, ale ludzie zaczynają się budzić, będzie dobrze.
@tomaszsmietanko72607 ай бұрын
Skąd wiadomo, że tak wyglądały ich domostwa.
@ewarawicz7 ай бұрын
Na podstawie archeologicznych wykopalisk. Wszystkie te artefakty możemy obejrzeć w muzeach Serbii.
@tomaszsmietanko72607 ай бұрын
Dzieciaki się podniecają:)
@lukasek08 ай бұрын
Byłem na miejscu, wzdłuż rzeki nie ma żadnych stanowisk. Na miejscu znalazłem jedna pożółkłą tablice z krótkim opisem niektórych znalezionych przedmiotów.
@longinp86778 ай бұрын
film piękny. głos niestety fatalny z pogłosem!! proszę to poprawić i będzie przyjemnie posłuchać!!!
@mickeyoneil22148 ай бұрын
💐
@not2pun8 ай бұрын
można założyć, że wszyscy ludzie na świecie to Słowianie i problem rozwiązany, jesteśmy jedną wielką rodziną, w końcu mamy wspólnego męskiego przodka, za pewne był to pierwszy Słowianin.
@joshmarteen69048 ай бұрын
Jak sami nie zadbamy o okazanie prawdziwej historii sąsiedzi skwapliwie nazwa nas najeźdźcą, zdziczalymi barbarzyncami. Pani praca Pani Ewo nie da się przecenić.Dużo zdrowia dla Pani i wielu wspaniałych odkryć🌹❤️👏🇵🇱
@ewarawicz8 ай бұрын
Dziękuję bardzo za miły wpis. Pozdrawiam serdecznie.
@arturos252 ай бұрын
Taaa. I miliony Rzymian na Bałkanach przyjęły język i tożsamość tych prymitywnych, dzikich barbarzyńców. Rzymianie to byli twórcy największej cywilizacji Starożytności.
@marekkowalski10638 ай бұрын
Wspaniała robota. Profesjonalne i wyczerpujące podejście do tematu.
@ewarawicz8 ай бұрын
Dziekuję bardzo za pozytywną ocenę. Pozdrawiam serdecznie.
@anetaflis24778 ай бұрын
❤
@igorzalevski84189 ай бұрын
Bardzo ciekawy, przekrojowy materiał!
@arturadamski719 ай бұрын
Zmiany klimatyczne? To też wtedy mieli przemysł, nadmierną emisję dwutlenku węgla, samochody emitujące gazy cieplarniane? I kto ich przed tą "płonącą planetą" wtedy ratował, jeśli nie mieli Tuska, Verhofsztata i całej Unii Europejskiej?
@magdalenajanusz69969 ай бұрын
Dziękuję za Pani wykłady, za Pani pracę. To bardzo ważne dla mnie było, jest i będzie. Mam nadzieję, że jednak usłyszę jeszcze nową ciekawą i fascynującą audycję na Pani kanale. Pozdrawiam serdecznie. Będę tu zaglądać, aby jeszcze raz przesłuchać to co już było i zobaczyć, czy jest coś nowego.:)))
@ewarawicz9 ай бұрын
Dziękuję bardzo za miły wpis. Pozdrawiam równie serdecznie. Kto wie, może jeszcze wrócę do tematu Słowian, bo rzeczywiście wielejest jeszcze do powiedzenia. 🌹
@magdalenajanusz69968 ай бұрын
Bardzo, bardzo na to liczę. 🌷 Pozdrawiam serdecznie.🙂
@wielkalechia6199 ай бұрын
Pani Ewo, wielkie dzięki za arcyciekawy wykład o naszej - słowiańskiej wspaniałej historii. Szczególne podziękowania, za wyjaśnienie etymologii słowa "Germanie", że nie wolno stawiać znaku równości między Germanami a Niemcami. Dziękuję także, za odkłamywanie najstarszej historii Sławian😀🌻
@ewarawicz9 ай бұрын
Dzięki za wysoką ocenę moich filmików. Pozdrawiam serdecznie. 🌹