SŁOWIANIE, cz.3 Pierwsze wytopy miedzi i inne kultury naddunajskie

  Рет қаралды 18,353

ewarawicz

ewarawicz

Күн бұрын

Historia światowej obróbki metali rozpoczęła się około roku 5500 p.n.e. na terenie obecnej Serbii w osadach kultury Vinca nad Dunajem. Już w tych czasach pracowały tam warsztaty metalurgiczne, wytwarzające broń, narzędzia z metalu i wyjątkowe dzieła sztuki.
W pozostałej części świata ludzie uprawiali dopiero pierwsze zboża i hodowali trzodę chlewną, a cywilizacja sumeryjska miała rozpocząć się dopiero za trzy tysiące lat.
Bibliografia:
bialczynski.pl/
rudaweb.pl
slowianieiukryt...
AdrianLeszczyński: slowianieiukryt...
praslowianie.pl/
en.wikipedia.o...
• Misterije Pločnika

Пікірлер: 66
@KubaSzuk-yh8sj
@KubaSzuk-yh8sj 10 ай бұрын
Cudowna ceramika , wspanialy artyzm
@halinkahalinka5421
@halinkahalinka5421 3 жыл бұрын
Wielki szacunek dla Pani❤
@halbog1
@halbog1 3 жыл бұрын
Kto wie, może uda mi się odwiedzić którąś z kolebek kultury słowiańskiej? Trzeba by pomyśleć przy okazji podróży wakacyjnych. Arcyciekawy materiał!
@beatapl4903
@beatapl4903 8 ай бұрын
Coz to za wspaniale informacje! Jedtem socjologiem ale interesuje sie historią, szkoda ze te informacje trafiaja do nielicznych osób, wszyscy zachwycaja sie cywilizacjami Egiptu, Grecji, Mezopotamii,Doliny Indusu a my Słowianie mamy takie perły archeologiczne!
@wodzimierzzima3599
@wodzimierzzima3599 3 жыл бұрын
🍀Witam serdecznie i pozdrawiam wszystkich 🍀
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
I my witamy i pozdrawiamy.
@bionaturexpert9724
@bionaturexpert9724 3 жыл бұрын
@@ewarawicz Witam Pani Ewo .Gdzie znajduje sie Okrągły przedmiot z czterema okrągłymi dziurami w tym jedna zaslepiona w 5:40 min. Wiem do czego służy i chce poczytać więcej. Poproszę o info lub link. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy film🌷
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
@@bionaturexpert9724 Witam. Zdjęcie tego złotego artefaktu zrobiłam przez print screen z ekranu z filmu: kzbin.info/www/bejne/oIC3aq2gq6aqfbc Pozdrawiam
@mlodv15
@mlodv15 3 жыл бұрын
@@ewarawicz prosze Panią bardzo fajne tresci i glos tez ładny .milo sie slucha i prawdziwy facet chcialby wiecej;) ..mozna prosic jeszcze o jakies materialy?ja jestem z miejscowosci Grodzisko Dolne k.Lezajska(podkarpackie)znaleziono u nas pozostalosci po Grodzisku(nie mylic z Grodem) ..moglaby Pani cos na ten temat wiecej przedstawic skad ci ludzie na tych terench sie wzieli ,skad przyszli..moze o jakies artykuly to chetnie przeczytam.to podalbym pani emaila czy cos..Byly te wykopaliska ale jest bardzo malo materialow do poczytania, a baaardzo sie tym interesuje.W zasadzie chcialbym cos wiedziec na temat ..cytat:"Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu paleolitu schyłkowego. Zasiedlenie tego obszaru ma miejsce również w mezolicie, neolicie oraz wczesnej epoce brązu. Swoiste apogeum osadnicze przypada na przełom epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, okres rzymski oraz początek wczesnego średniowiecza." to o tycm okresie i o tym miejscu (generalnie kotlina sandomierska to chyba bedzie)
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
@@mlodv15 Witam, dziękuję za miłe słowa. Niestety nie posiadam materiałów na temat archeologii tych terenów, bardzo mi przykro. Ale może Pan dowiedzieć się coś więcej w tym muzeum w Rzeszowie, które organizowało wystawę artefaktów. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach.
@MarianNosalTV-sowianieplWielka
@MarianNosalTV-sowianieplWielka 3 жыл бұрын
Brawo Pani Ewo, dziękuję. Serial robi się coraz ciekawszy, coraz lepszy. Krótko, jasno, bez oszukiwania i kluczenia. To się rzeczywiście powinno pokazywać w szkołach. Może dlatego szkoły zamykają ;-) Czekamy na Lendzielów i innych Polaków!
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję Panie Marianie za miłe słowa uznania. Pozdrawiam serdecznie. Następne odcinki na ukończeniu.
@anitazniniewicz
@anitazniniewicz 3 жыл бұрын
Wspaniale tresci pani przekazuje, dziekuje za pani prace, z przyjemnoscia obejrzalam i odsluchalam
@poljack1111
@poljack1111 3 жыл бұрын
👍Naprawdę ciekawy temat .
@jorand4660
@jorand4660 3 жыл бұрын
Niesamowite sprawy do czego morze doprowadzić ciekawość i pewne przemyślenia...
@magdalenajanusz6996
@magdalenajanusz6996 3 жыл бұрын
Bardzo lubię Pani filmy. Są bardzo interesujące i konkretne. Z przyjemnością oglądam. Pozdrawiam.
@galanonim9863
@galanonim9863 3 жыл бұрын
Następny rodzynek, super robota. Dlaczego w telewizji jest tak mało takich dokumentów, jesli wogóle są?
@kroldisko1347
@kroldisko1347 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję :)
@beataalbatros1600
@beataalbatros1600 3 жыл бұрын
Ewuniu bardzo ładny głos.......
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tak miłą uwagę. Pozdrawiam serdecznie.
@barbarakrukowska8249
@barbarakrukowska8249 24 минут бұрын
Czy myślała pani aby wydać książkę o tej tematyce, tak mało jest literatury o historii Slowian
@samtaylor2931
@samtaylor2931 3 жыл бұрын
🌞🤝🌞
@aniaaleksanderek2749
@aniaaleksanderek2749 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten materiał i wiedze...
@lukasjanus690
@lukasjanus690 5 ай бұрын
Zajebiste!
@wasuu
@wasuu 3 жыл бұрын
Super. Jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam
@slavenarkaimovski3897
@slavenarkaimovski3897 3 жыл бұрын
I have send to Mrs.Ewa Rawicz manny new articals and videos,they are all about forbidden slavic history,true origins,and real acomplishments of the slavic people.That was 30 days ago,and i would like to know why she haven't translate atleast one material on english and polish language.PS:Did you know that word English derives from slavic word Inglis(ynglis)?
@wasuu
@wasuu 3 жыл бұрын
@@slavenarkaimovski3897 Good to know 🙂. Maybe she need time to research. I hope She make video from you articals.
@_phosphorus
@_phosphorus 3 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo pouczający i ciekawy filmik, czekamy na kolejny odcinek:)
@slavenarkaimovski3897
@slavenarkaimovski3897 3 жыл бұрын
The music is from vinca and serbo raska empire from youtube.
@PawelJimmi
@PawelJimmi 3 жыл бұрын
Fajny i ciekawy materiał.
@wodzimierzzima3599
@wodzimierzzima3599 3 жыл бұрын
🍀.
@ostoja2004
@ostoja2004 Жыл бұрын
Spoko
@andrzejgraczyk1039
@andrzejgraczyk1039 3 жыл бұрын
jednym słowem, historię Europy, a w szczególności Słowian,trzeba napisać na nowo? panowie profesorowie z wyższych uczelni-do roboty!
@ripdanger1987
@ripdanger1987 3 жыл бұрын
promujmy ją :) ja wysyłam linku do znajomych ;)
@zilvip1016
@zilvip1016 3 жыл бұрын
Zastanawia mnie w tamtych czasach wytop miedzi. Temperatura topnienia miedzi to około 1080 stopni C i można ją wytapiać bezpośrednio tylko z miedzi rodzimej . Z minerałów typu azuryt , czy malachit potrzebna jest flotacja . To jak w neolicie sobie z tym radzono ?
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
I mnie to zastanawia. Ale takie są oficjalne informacje od archeologów. Może ich o to zapytać. Ja tylko pisze co oni odkryli, a chemikiem nie jestem.
@zoranstefanovic3193
@zoranstefanovic3193 Жыл бұрын
Nije bilo flotacije . Nalazili su mjed u čistom stanju . Mnogi obojeni i plemeniti metali mogu se naći u čistom stanju . Pretpostavlj se da su , prilikom kladanja ognja , primetili da se kamen topi na jakoj vatri .
@zilvip1016
@zilvip1016 Жыл бұрын
@@zoranstefanovic3193 w ognisku nie osiągniesz temperatury 1080 stopni
@zoranstefanovic3193
@zoranstefanovic3193 Жыл бұрын
@@zilvip1016 Ne . Na otvorenom ogništu ne . Ali u peči za keramiku da. Keramika se peče na 1200 C . Pečena keramika pronađena je u Lepenskom Viru (10000- 12000 g.) Vidi na internetu "Lepenski Vir" Pločnik je bilo naselje sa razvijenom metalurgijom . Do sada je najstarije nađeno , ne prvo . Vidi internet : "Pločnik" ; "Rudna Glava"
@zilvip1016
@zilvip1016 Жыл бұрын
@@zoranstefanovic3193 Tylko mówimy tu o epoce miedzi, piec ceramiczny jak podaje net to 18 wiek.
@gildia45
@gildia45 3 жыл бұрын
Bardzo cenny materiał👍🏼wspaniale że mamy panią Ewę z taką pasją 😳i chęcią do pracy przy tym kanale👏🏼👏🏼👏🏼 Czy mogę jednak zapytać przy okazji... złoto w tych grobach, wydobywane / pozyskiwane lokalnie..? Czy to „znaki” pierwszych wymian handlowych..? Przepraszam jeśli to głupie pytanie... nie mam wiedzy na ten temat.. Z góry serdeczne Podziękowanie za wyjaśnienie. Pozdrawiam.
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowo. Gdy czytałam o tych złotach, to w artykułach nie wyjaśniali skąd go ci ludzie go mieli. Jednak raczej to oni wykonywali te artefakty, bo ta wczesna epoka miedzi miała miejsce tylko u nich. W innych rejonach mogły być tylko kopalnie. Ja się w necie doszukałam, że najstarsza kopalnia złota była na terenach dzisiejszego Egiptu z 4tys p.n.e. co też jest dla mnie dziwne bo złote artefakty z Warny archeolodzy liczą nawet na 4500 p.n.e. ..Inne źródła podają, że najstarsza kopalnia złota jest w Gruzji, w Sakdrisi z 3000-4000 tys. p.n.e. Zatem to zagadka skąd brali to złoto. Handlowali swoją solą z innymi ludami, która może nawet była droższa od tego złota. Pozdrawiam
@gildia45
@gildia45 3 жыл бұрын
@@ewarawicz Czyli dobrze mnie intuicja przywiodła... 🤨mamy tu „Ogromną ciekawostkę’’ To złoto nie jest „lokalne” Najbliżej chyba faktycznie rejony Gruzji, ale co jeśli dalszy wschód..?? 😳 Lub może Skandynawia?? No bo chyba nie Ameryka, prawda? To już byłby SZOK na skale świata gdyby tu mówić o preinkaskim kruszcu... Ale Nadal Uważam nieskromnie że to bardzo ciekawy wątek... Na tamten okres Złoto Naprawde Musiało Coś znaczyć!!! Więc..?? Dostępność ?? ... no cóż... Bardzo Dziękuję za fantastyczną odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
@@gildia45 Tak, czytałam, że to Miasto Ptaków miało wspaniałe okręty. Nie wspomniałam o nich, a powinnam...to też ważny detal. Teraz sobie przypomniałam. Więc mogli żeglować przez Morze Czarne na jego drugi brzeg..to już rzut beretem dla nich.
@gildia45
@gildia45 3 жыл бұрын
@@ewarawicz A i tu stajemy wobec ponownie wobec dylematu na skale społeczną... skoro takie są fakty, o czym pani mówi.. okręty budownictwo mieszkalne, architektura miejska... tak? itp itd A nam biednym szaraczkom wmawiają od pokoleń że w tym czasie, (5000 lat p.n.e) przepraszam za kolokwializm; „jakeś małpoludne/ człekopodobne pukały kamieniem o kamyk żeby może co..? Ognia się naumieć..” O co chodzi??!!🥺 Komu dzisiaj tak bardzo zależy na ogłupianiu mas..? Nas?? Zwyczajnych, którzy powinniśmy być dumni z pra przodków i czerpać z ich historii całymi garściami..! Zgadza się🤔 Dlaczego ludzie dali się tak zmanipulować masmediom i całej tej Bóg wie skąd wziętej ideologii otępiania w szkołach na każdym poziomie..?? !!! Pytam grzecznie; o co tu chodzi Już bez pytajnika, bo to retoryka...🥴 Pani Ewo! Dla takich ludzi warto przeglądać ten diabelski wynalazek jakim jest yt czy internet. Życzę serdecznie Miliona odsłon albo i więcej... Brawo, brawo, dla pani pracy! Powodzenia i dużo zdrowia.
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
@@gildia45 Dziękuję jeszcze raz i również życzę wszystkiego dobrego.
@detonatorbm8058
@detonatorbm8058 3 жыл бұрын
Czy ja tam widziałem swastykę na wyrobach miedzianych?
@detonatorbm8058
@detonatorbm8058 3 жыл бұрын
@@mountainhobo Tylko co on tak naprawdę oznacza?
@detonatorbm8058
@detonatorbm8058 3 жыл бұрын
@@mountainhobo Też się spotkałem z taką interpretacją, zastanawia mnie tylko jak przetrwał w kulturze te >7000Lat i kto ma prawa autorskie? Wygląda na to że to my Sklawinowie go stworzyliśmy i za sprawą naszego soft-power rozeszło się po świecie, a to znaczy że to musiała być potężna kultura.
@iwonaiwa5133
@iwonaiwa5133 2 жыл бұрын
@@detonatorbm8058 Wzory ze swastyką znaleziono również wśród tkanin Indian z Ameryki Północnej. To musi być bardzo stary symbol. Chyba, że nasi zawieźli go do Ameryki 🙂
@nicze1967
@nicze1967 7 ай бұрын
Symbol słońca albo naszej galaktyki są różne opinie
@KubaSzuk-yh8sj
@KubaSzuk-yh8sj 10 ай бұрын
Moze ludzie celowo palili domy , po przez kontrolowanie palenia , bo czy ogien nie utwardza np gliny , drewna
@wiesawszwedka845
@wiesawszwedka845 3 жыл бұрын
do szkół z tym wszystkim
@solidether6738
@solidether6738 2 жыл бұрын
11:15 Szybko ten symbol rozprzestrzenił się po świecie. Ciekawe tylko skąd dokąd przywędrował najpierw?
@tomaszsmietanko7260
@tomaszsmietanko7260 4 ай бұрын
Skąd wiadomo, że tak wyglądały ich domostwa.
@ewarawicz
@ewarawicz 4 ай бұрын
Na podstawie archeologicznych wykopalisk. Wszystkie te artefakty możemy obejrzeć w muzeach Serbii.
@janmaria5894
@janmaria5894 Жыл бұрын
No właśnie kultury a nie cywilizacji
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 3 жыл бұрын
Na marginesie tego filmu nasuwa się pytanie kim był lud znany pod nazwą Markomanów, z którym Rzym toczył uporczywe wojny począwszy od początku I w.BC, skończywszy na r.180 AD od którego to roku Rzym zaczął się wycofywać? Nazwa Marcomani wzięła się od rzeki Morawy przekręconej przez Rzymian na dwa sposoby:Mark i Margus /Strabon i Plinius Starszy, w średniowieczu byli nazywani Marvanami, a w j.polskim są to Morawianie. Państwo Markomanów było zdolne wystawić 74 tysiące regularnego żołnierza, musiało więc liczyć co najmniej milion mieszkańców, którymi mgli być tylko ludzie osiadli, a nie garstka koczowników-rabusiów, którymi byli Germanie etniczni. Kronikarze średniowieczni nazywali ich Marvani /Einhard/ lub Marhari /Geograf Bawarski/, Maroaro /król Alfred/ i Sclavi-Marahenses /Annales Fuldenses/. Markomani opanowali najpierw Bohaemum, czyli obecne Czechy, a w wojnach z Rzymem korzystali z posiłków od Łużyczan, Bajuwarów /Słowian bawarskich/, Słowaków i słowiańskich Daków, prawdopodobnie także Suevów z terenów Lęhii. Najbardziej znanym wodzem Markomanów był urodzony w r.30 BC, zmarły w r.37AD Marobod. Był to wódz germański, co do tego nie ma wątpliwości, tylko wg szkoły niemiecko-austriackiej był on także etnicznym Germanem dokładnie wikipedia pisze o jego pochodzeniu:”Germanic Suebian”, skoro tak, to dlaczego ci sami uczeni twierdzą, że miał imię celtyckie, tłumacząc że jego imię na Wielki Kruk, bo po celtycku wielki to mór, a kruk… no właśnie jak? ano wikipedia podaje że po szkocku kruk to „bodwos”. Czy rzeczywiście ci "Celtowie" nosili imiona ptaków i zwierząt, czy też niemieckim uczonym pomylili się Celtowie ze znanymi z powieści Karla Maya "czeronoskórymi" Ameryki Północnej?, tego wikipedia nie wyjaśnia, ale pal sześć. Sprawdziłem jednak przez google-tłumacz i zarówno po szkocku jak i po irsku-gaelicku kruk, a także gawron to „fitheach”, nie żaden bodwos, który też nie bardzo przypomina drugi człon imienia Marbod….Więc ktoś tu robi nas w balona, lub delikatnie mówiąc maksymalnie naciąga sprawę. A dlaczego by tak nie spróbować wytłumaczyć pochodzenia tego imienia wg języka mieszkańców krajów na terenie których on się urodził działał czyli Moraw, Słowacji i Czech? No nie ! nie wolno, byłby to kamień obrazy dla niemieckich uczonych i uwieszonych u ich klamki naukofców z UJ. Na tę odwagę zdobył się jednak Wilhelm Bogusławski, który imię tegoż króla Moraw odcyfrował jako Mirobud czyli dokładnie pokój budujący. Odcyfrowaliśmy więc z Markomanów Morawian a z Maroboda Mirobuda. /J.Daniewski
@ewarawicz
@ewarawicz 3 жыл бұрын
Dziękujemy za trafną analizę Panie Lechosławie.
@iwonaiwa5133
@iwonaiwa5133 2 жыл бұрын
Skoro Markomani to Morawianie, to może ich wódz imię od Mora wywodził? Mara Marzanna i Mor dawni słowiańscy bogowie zimy, pomoru i śmierci. Marobud - niosący (budujący?) śmierć (wrogom oczywiście), a może tworzący ułudę. Mary to przecież również zwidy, widzenia senne, a wódz musiał być również sprytny, przebiegły. Mara to również duch, zjawa - tu kolejne skojarzenie - król duch? O Królu Duchu pisał Słowacki. A może Marobud to Marowudz, czyli po prostu wódz Morawian. Dzisiaj istnieją firmy budowlane Marbud i Mar-bud.
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 2 жыл бұрын
@@iwonaiwa5133 Końcówka jego imienia "bud" ma charakter słowiański i może oznaczać budzący lub budujący. Zachęcam do czytania W.Bogusławskiego i J.Daniewskiego. Pozdrawiam.
@iwonaiwa5133
@iwonaiwa5133 2 жыл бұрын
@@Lechoslaw8546 Nie wątpię, że "bud" ma charakter słowiański. Od razu kojarzy się z budowaniem, co wykorzystują dzisiejsze firmy budowlane. Podoba mi się propozycja W. Bogusławskiego i J. Daniewskiego, wydaje się całkiem logiczna jak na imię słowiańskiego wodza Mirobud - budujący pokój. Z takim przesłaniem - pozytywnym i wzniosłym kojarzy się to imię, co pasuje do Słowian. Uważam, że Marobud - jako budujący, niosący śmierć (wrogom) jako imię dla władcy - znacznie mniej pasuje do charakteru i filozofii Słowian, chyba żeby miał to być władca na czas wojny. Więc skłaniam się również ku Mirobudowi, ale pozwoliłam sobie na takie wolne skojarzenia. Zdrawiam Lechosławie.
Największa tajemnica bitwy pod Grunwaldem (Kamil Janicki o historii)
13:40
The selfish The Joker was taught a lesson by Officer Rabbit. #funny #supersiblings
00:12
Win This Dodgeball Game or DIE…
00:36
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 43 МЛН
Players vs Corner Flags 🤯
00:28
LE FOOT EN VIDÉO
Рет қаралды 89 МЛН
Origin of the Slavs - episode #0 - where is the cradle of the Slavs?
14:47
CELTYCKIE POSZUKIWANIA - PRZYGODA Z ARCHEOLOGAMI
35:18
Underground Passion
Рет қаралды 76 М.
Archeologia UJ: osiedle obronne na Górze Zyndrama
16:32
Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 55 М.
Aksum - zapomniana POTĘŻNA CYWILIZACJA AFRYKI
10:05
Globalista - Oskar Bednarski
Рет қаралды 106 М.
Who Financed the October Revolution
16:32
Zakazane Historie
Рет қаралды 414 М.
Państwo Wiślan - Tajemnicze księstwo słowiańskie w Małopolsce
18:22
Egipscy bogowie czy starożytni kosmici? - rozmowa z prof. Andrzejem Niwińskim
42:19
SEKIELSKI BROTHERS STUDIO
Рет қаралды 148 М.